STATEN-GENERAAL. heden Mot en Krullen, van 1 Julij 1870 tot en met 30 Junij 1871. Hoogste inschrijver de heer D. Hoogenbosch. Ter vervanging van den heer G. E. Kloosterhuis, is de heer P. Pinxter benoemd tot lsten hulponderwijzer aan de gemeenteschool N°. 5 alhier. Jl. Zaturdag avond ten 10 ure werd door een matroos der marine alhier poging gedaan om zich door verdrinking van het leven te berooven. Miskende liefde noemt men als oorzaak van deze wanhopige daad. Verscheidene bewoners der Bassingracht sprongen toe om den man te redden, maar toen hij op het drooge was gebragt, sprong hij nog eens en daarna nog eenmaal in het Heldersch kanaal, waaruit hij telkens niet dan met moeite gered werd. Wij willen hopen, dat deze herhaalde badkuur de liefdevlam, die in 's mans borst scheen te gloren, zal hebben getemperd. Met veel genoegen ontvingen we gisteren de bepaalde verzekering, dat met de aanstaande kermis het tooneel- gezelschap onder directie van den heer Victor Driessens alhier eene reeks voorstellingen zal geven. De salon van dit gezelschap zal, gelijk wij reeds vroeger berigtten, op het voorplein van Tivoli worden geplaatst. Het personeel dat de heer Driessens om zich vereenigd heeft, is, sedert de winter-voorstellingen, aanmerkelijk versterkt door de artisten van de vroegere directie Boas en Judels. De om standigheid, dat de heer Judels thans nevens den heer Driessens optreedt, zal zeker niet weinig de belangstelling in de voorstellingen van dit gezelschap doen stijgen. Het repertoire bestaat uit de meest belangrijke, degelijke stukken, herhaaldelijk en met groot succes te Amsterdam en te Antwerpen opgevoerdwij noemen daarvanKieuwe met het Bogchdtje, groot kluchtspel met zang en dans in 6 tafereelen; Paljas, beroemd drama in 5 bedrijven; de Groothertogin van Geroltstein, opera in 4 bedrijven, van Offeribachde Wandelende Jood, groot melodrama in 8 bedrijven; de Kleine Faust, opera in 3 bedrijven en naspel; de Poolsche Koopman, nieuw drama in 5 bedrijvenPloes, of wat is het gevaarlijk als men geld heeft, in 5 bedrijven Peperman, of een plezierreisje naar Spa, in 4 bedrijven, en Jan Calas, of de onschuldige veroordeelde, in 3 bedrijven. Bovendien vernemen wij, dat verscheidene geheel nieuwe nastukjes zullen worden opgevoerd, zoodat wij meenen te mogen verzekeren, dat deze directie niets onbeproefd laat om den liefhebbers van tooneelspeelkunst eenige hoogst genotrijke' avonden te verschaffen. Onder de aangekondigde stukken bevinden er zich, die te Amsterdam meer dan 60 malen achtereen met onverdeelden bijval zijn opgevoerd. Eindelijk zijn wij in staat gesteld te kunnen berigten, dat de eerste voorstelling zal plaats hebben op Dingsdag 5 Julij en dat alsdan Kieuwe met het Bogcheltje zal ten tooneele gebragt worden. «Goede wijn behoeft geen krans», zegt het spreekwoord. Wij bepalen ons dan ook alleen tot deze eenvoudige op gave van de te wachten voorstellingen, niet twijfelende of het publiek zal het schoons, dat er geleverd wordt, wèl weten te waardeeren. Op de kermis te Haarlem trekt een zoogenaamde dierentent in groote mate de opmerkzaamheid van het publiek tot zich. De directeur Heinrich Feldermann stelt daarin tentoon een Gorilla-Familie, boschmenschen, half dier half mensch, ook Oermenschen genaamd. Deze hoogst merkwaardige schepsels, afkomstig van Afrika's westkust, kunnen tot de grootste zeldzaamheden gerangschikt worden, daar er slechts weinige exemplaren van in Europa bestaan. De heer F. vertoont er van drie exempl. Het mannetje is 1.72 c. M., heeft ongeveer 1 M. schouderbreedte, 1.56 c. M. taille omvang. In het gevecht is dit dier sterker dan een leeuw. Het wijfje is iets minder groot in afmeting, het jong is 2± jaar oud. In eene andere afdeeling van dit zoölogisch museum is een haai, een vliegende hond, een nijlkrokodil, een stekelviscbeen boschduivel, capucijner-apen en eene verzameling naturaliën te bezigtigen. De meest beroemde mannen op het gebied der natuurlijke historie, op wie Duitschland kan bogen, hebben, in vereeniging met dr. Blasius uit Brunswijk, de kennismaking met dit museum ten krachtigste aanbevolen. De omstandigheid, dat de hr. Feldermann eerlang ook een bezoek aan deze gemeente komt brengen, ter gelegen heid van de weldra te houden kermis, doet ons de aandacht reeds vestigen op die verzameling van zeer zeldzame dieren. Het schroefstoomscbip 4de kl. de Dommel, liggende te Hellevoetsluis, wordt met 11 Julij in dienst gesteld, met bestemming naar West-Indië, ter aflossing van het in Suri name gestationeerde schroefstoomschip 4de kl. Schouwen. Het bevel over de Dommel wordt opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. C. van Haeften. Met voorschreven datum worden voorts op dien bodem geplaatst: de luits. ter zee 2de kl. R. T. dn Cloux, H. G. Hildcbrandt, E. G. van Emdende off. van gez. 2de kl. G. L. Aalbertsberg, en de off. van adm. 3de kl. W. F. Margadant. Aan P. Berkhout, te Zwaag, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti, hem door Z. II. den Paus geschonken. Bij de hoofdcommissie voor de verloting ten behoeve van het hulpfonds der Levensverzekering-Maatschappij van het Nederlandsche Onderwijzers-Genootschap zijn van H. M. de Koningin, ten behoeve dier verloting, ingekomen eene prachtige zwart marmeren pendule en twee dergelijke vazen, terwijl reeds vroeger voor hetzelfde doel door H.K. H. Prinses Hendrik een fraai gewerkt voetkussen is ingekomen. De N. Rott. Crt. verneemt, dat het huwelijk van Prinses Maria der^ Nederlanden met den Prins von Wied, zoo er zich geen hindernissen voordoen, bepaald is op 19 Augustus a. s. Nederland, Spanje en Engeland zouden, volgens een telegrafisch berigt uit Madrid aan de Corr. Havas, besloten hebben om de zeerooverij in den Oost-Indischen Archipel gezamenlijk tegen te gaan; een Spaansch escader zou zich belasten met in de zee van Solo en tusschen de Philip- pijnsche eilanden de zeeroovers te bestoken. De afschaffing van de doodstraf noemt men hier te lande niet populair. Toch heeft men door het geheeleland slechts 13,000 naamteekeningen kunnen verzamelen om der Eerste Kamer de verwerping te vragen van de voorgestelde afschaffing dier straf. Door den kerkeraad der Hervormde Gemeente te Schermerliorn is besloten een adres in te zenden tegen het verpligtend stellen der doopsformule en tevens zijne adhaestie te betuigen aan het adres, in den loop van dit jaar aan de Synode opgezonden door de moderne predikanten-vereeniging te Leeuwarden. De hoofdonderwijzeres te Zaandam, mej. J. A. Kosters, is voornemens om, na de schooluren, in hare school 4 uren per week de gelegenheid open te stellen om aan de vrouwe lijke jeugd onderwijs in de natuurkunde en in de beginselen der meetkunde te doen verstrekken. Zij schijnt van de leeraren der hoogere burgerschool in die vakken reeds de verzekering te hebben ontvangen, dat zij bereid zijn zich met dat onderwijs te belasten. Te Jaarsveld is over de wettigheid van het besluit, volgens hetwelk het orgel in de kerk geplaatst is, een proces ontstaan, ten gevolge waarvan het orgel onbespeelcf blijft, en, zoo de beklagende partij hare zaak wint, weer opgeruimd zal moeten worden. In Kwintsheul, onder de gemeente Monster, zijn in den nacht van 22 op 23 dezer, in eene weide, vijf koeijen, toebehoorende aan den bouwman J. B. Reineke, op eene vreeselijke wijze verminkt en mishandeld, door namelijk de beesten de spenen af te snijden en onderscheiden messteken toe te brengen, ten gevolge waarVan, toen men 's morgens in de weide kwam om de koeijen te melken, er geheele plassen bloed op het land lagen en sommige dier beesten in levensgevaar verkeeren. Tot nogtoe heeft men den dader of de daders niet kunnen opsporen; er is 50 uit geloofd aan hem, die den schuldige weet aan te wijzen. De aartsbisschop msgr. Zwijsen is dezer dagen in goeden welstand uit Rome te Tilburg aangekomen. Een domme, schatrijke, maar doorgierige burgemeester uit eene gemeente in den Zuidoosthoek van Noordbrabant, werd onlangs in een publiek gezelschap aangezocht om toch ook iets bij te dragen tot leniging van den brand te Bode graven. Hij gaf echter viermaal de inteekeningslijst weder terug met de verklaring: «dat hij zich nimmer met de politiek bemoeide." Uit Weerselo wordt gemeld, dat zich in den tuin van den heer A. Stork aldaar een treurroos bevindt, waaraan het hoogst aanzienlijk getal van 18,000, zegge achttienduizend bloemen zijn. Uit het Kamp bij Millingen wordt van den 24 dezer gemeld: «Gisteren hebben de manschappen en van daag de heeren officieren, deze in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning, Prins Alexander en verdere officieren a la suite, naar prijzen geschoten. Het weder was allergunstigst; geen zon en eene eenigszins bewolkte lucht. Na den regen, die hier gisteren viel, is de atmosfeer veel verbeterd. Prijzen zijn gewonnen door den majoor Bunnink, directeur van de normaalschietschool (de prijs een gouden horologie met ketting, werd hem door Z. M. den Koning ter hand gesteld); voorts door den luitenant der mariniers Clifford 2de prijs, den luit. de Ranitz 3de prijs, den luit. Duycker 4de prijs, enz. enz. De lste prijs voor de manschappen werd door Z. K. H. Prins Alexander uitgereikt, zoo ook de andere kleinere prijzen. Daarna heeft Z. M. aan den majoor Bunnink bet kommandeurschap en aan den kapt. v. Otterloo het ridderkruis der orde van de Eikenkroon geschonken. Na de keukens, hoofdwacht, tenten der zieken, enz. bezocht te hebben, verliet Z. M., onder daverend gejuich der troepen, het Kamp.» (N. v. d. D.) De van ouds beroemde paardenmarkt te Beusichem, (in 1464 wordt zij al eene oude markt genoemd) is dit jaar weder afgeloopen. De handel was niet zoo levendig als andere jaren, het geen vooral aan de langdurige droogte moet toegeschreven worden; ook waren de prijzen niet zoo hoog als gewoonlijk. Van al de marktdagen was 21 Junij de drukste dag; daar er toen 1520 paarden aangevoerd waren, en wel 802 op het ruime marktplein aan de lijn en 718 in de stallen. Een zonderlinge diefstal heeft, als men het een diefstal noemen mag, te Hellouw en te Zuilichem des nachts plaats gehad. Al de ooijevaarsnesten, die daar gewoonlijk op de huizen gebouwd zijn, zijn van de jongen beroofd. De stieren worden sedert eenige dagen door de buiten- landsche kooplieden tot enorm hooge prijzen opgekocht. Bijna dagelijks passeeren Deventer eenige wagens vol langs den spoorweg. Men zegt dat zij worden aangekocht voor Duitsche en Fransche rekening, ter veredeling van het ras aldaar te lande. De paardenslagterij van Gebr. Noach, te Deventer, heeft bij de ingezetenen dier stad en bij de bewoners der omliggende plaatsen zóó weinig ondersteuning gevonden, dat zij sedert eenige maanden geen teekenen van leven meer geeft. Voor geruimen tijd is te Leeuwarden veroordeeld de drukker Hoven, wegens het nadrukken van een gedicht van Tollens; o. a. werden de gedrukte exemplaren verbeurd verklaard. Dezer dagen nu was, naar de Asser Courant verhaalt, de drukker ten hoogste verbaasd dat Israëlitische kooplieden hem kwamen bestormen om exemplaren van hetzelfde werk, waar Sam er 400 van had. Hoven schrikte, want de heer Suringar had hem indertijd de schadeloos stellingen kwijtgescholden en hij had aan dezen dus ver- pligting. Onderzoek leerde hem evenwel, dat noch zijne gezellen, noch zijne drukkerij aan de zaak schuldig waren; de heeren van het geregt hadden opruiming gehouden en onder allerlei ouden rommel ook de «echtscheiding" gevonden en aan Sam verkocht. Dit kan de kiem zijn van een mooi proces. De voerman van de diligence tusschen Meppel en Zwartsluis, buiten verdienste door het vervangen van die diligence door een stoombootdienst, heeft zich in zijn staf opgehangen. Het harddravende paard «de Deugd," te Garnwerth in Drenthe, is 18 jaar oud, heeft eerst verleden jaar het vak van harddraver begonnen en zijn baas reeds 1400 aan prijzen opgebragt. Aangekomen schepen te Batavia vóór 10 Junij: Cali- fornië, Concurent en Oceaan. Vertrokken: Amstelstroom, Betty, Nieuwe Waterweg II en Petronella. De Raad van Justitie te Samarang heeft mr. baron van Heerdt veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en in de kosten van het geding, wegens het schrijven van een artikel getiteld: «Kwade practijken" in de Locomotief. Als curiositeit niet alleen om de wijze van inkleeding, maar ook om het feit, brengen wij gaarne onder de oogen onzer lezers eene reclame, geplaatst in een der Liverpoolsche dagbladen. «Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Lodewijk was zoo danig door het wonderschoone spel en den zang van Miss Lydia Howard getroffen en zoozeer door hare bekoorlijk heid en aantrekkelijkheid betooverd, dat hij, na de voor stelling, door haar gegeven, meer dan een kwartier uurs alle pogingen in het werk stelde, om slechts één kusje van baar te bekomen. Maar te vergeefs. Kan het alzoo vei wondering wekken, dat miss Lydia de great attraction van den dag is? Waarlijk, afgescheiden zelfs van haar onvergelijkelijk talent, zou niet iedereen eene dame verlangen te zien eene dame van onzen tijd die weigert een Prins te kussen? St. James's Hall, 20 Junij en de geheele week. Bepaald voor niet langer dan zes dagen!» Daargelaten nu of miss Lydia overal zulk een furore zou maken, omdat ze een Prins een kusje weigerde moeten wij toch hulde doen aan zooveel talent bij zoo groote ingetogenheid 1 (D. v.'s G. en Zh.) Van al de grootsche natuurtafereelen waarvan ik gedurende mijne reizen getuige was, zegt von Humboldt, trof mij geen zoo zeer als een groep rond den Koe-boom. Op den kurkdroogen en kalen rotsgrond der gebergten van Venezuela groeit een boom met een droog en perka mentachtig blad, waarvan de wortels naauwelijks in den grond dringen. Verscheidene maanden achtereen wordt die boom door geen regentje besproeid en zien bladeren en takken er uit of zij verschroeid zijn en alle leven hebben verloren; doch boort men een gat in den stam, dan staat men verbaasd, want een zoete en voedende melk vloeit uit de opening en toont ten duidelijkste aan, hoe veel sappen nog in dien schijnbaar uitgedroogden en verschrompelden boom verborgen zijn. Vooral bij zonsopkomst zal men de grootste hoeveelheid melk kunnen aftappen. De inboorlingen komen dan ook tegen dien tijd van alle zijden met nappen aan en vangen het sap op, dat aan de oppervlakte met eene soort dikke, geelachtige room bedekt wordt. Eenigen drinken die nappen op de plaats ledig, anderen nemen ze mede naar huis om hunne kinderen te verfrisschen. Hij die voor het eerst een dergelijke groep rond den Koe-boom aanschouwt wordt ontroerd, de verbeelding begint haar spel, de dorre Koe-boom verdwijnt en schijnt de gedaante van een herder aan te nemen, welke de melk van zijn kudde aan het huisgezin uitdeelt. Brand te Manilla. Aan een particulier schrijven van Manilla ontleent het Bat. Hb. het volgendeHeden nacht (29 Maart) is hier een brand uitgebarsten, die zoo ontzettend binnen weinig tijd toenam, dat de helft der Calle Nuova en eene zijde van de Rosario geheel is ver nield; gij kunt n daardoor een voorstelling maken van den verschrikkelijken omvang van dit onheil; de artillerie heeft den geheelen nacht geschoten, om te trachten de huizen te doen ineenstorten en daardoor den verderen voortgang van den brand te stuiten, echter te vergeefs, men is eerst heden den brand meester kunnen worden. De verliezen zijn enorm groot, want al de lijnwaden en pakhuizen zijn een prooi der vlammen geworden; de'Engelsche huizenen ook anderen zullen een groot verlies lijden. De verwarring was zóó groot, dat in de Rosario de goederen, vooral lijnwaden, 2 meters hoog op de straat lagen opgestapeld, daar men ze, hopende nog iets te redden, uit de winkels wierp; alles werd echter doorweekt van het water der spuiten, en verder vertrapt door de paarden der artillerie en de stukken die er over henen reden. Het was een ellendig tooneel van verwarring en verwoesting. Leven de AmerikanenZij weten hoe men het leven aangenaam moet maken. Er is een nieuwe courant verschenen onder den naam van Transcontinental. Deze courant wordt gedrukt op den trein, die dwars door Amerika naar San-Francisco loopt. Het eerste nummer dat verscheen, was gedateerd van den Niagara-val, van 24 Mei 11. Deze courant ontvangt op ieder station telegrafische dépêches en maakt alle nieuwstijdingen bekend, die, niet alleen de reizigers in het algemeen, maar bijzonder de reizigers welke dien dag met den trein reizen, kunnen interesseren. Men draagt zorg bij het vertrek van den trein, de kwaliteiten der reizigers na te gaan, en geeft beurstijdingen, berigten van den oogst, het leger of de zee, naarmate er in den trein bankiers, landbouwers, militairen en zeelieden zijn. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 25 Junij. De beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezigt, enz. worden voortgezet. Men is met de behan deling en vaststelling gevorderd tot art. 24 en daarop ziju de beraadslagingen verdaagd tot Maandag a. s. In de zitting van Woensdag e. k. zal eene nominatie worden opgemaakt voorde benoeming van een lid van de Algemeene Rekenkamer. De Eerste Kamer is, ter hervatting harer werkzaamheden, bijeengeroepen tegen Maandag 11 Julij.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2