Correspondentie. UITTREKSEL uit het Verslag van Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, aan den Raad dier gemeente gedaan, omtrent den toestand der gemeente* over het jaar 1869. Bevolking op 31 December 1869. 18,560 zielen. Een groot deel van het Verslag bestaat uit mededeelingen, indertijd in den vorm, hetzij van nieuwstijding, publicatie of verslag van raadszittingen, ter kennisse der lezers gebragt. Dit is voor namelijk het geval met de eerste vijf hoofdstukken, die tot opschriften hebbenBevolking, Verkiezingen, Gemeentebestuur en Geldmiddelen. Hoofdstuk V, dat tot titel heeft: „Gemeente-eigendommen,werken en inrigtingen", bevat de opgave der onderscheidene in 1869 uit gevoerde werken, met vermelding der daaraan bestede sommen. We vinden daarin o. a. onder „Wegen en Voetpaden77 vermeld, dat een gedeelte van den zandweg naar Huisduinen over eene lengte van 200 meters, van af den bestaanden straatweg, door puin en kolensintels is hard gemaakt. De breedte van dien weg is 4 meters. Dit werk is door de gemeente in eigen beheer uitgevoerd, na vooraf tot den aanleg daarvan de toestemming van den Minister van Oorlog gevraagd en verkregen te hebben. Kanalen, enz. Het in den tijd van zes jaren verbeteren van het Heldersche kanaal, waarvan de aanbesteding in het Verslag van 1864 is gemeld, is dit jaar voortgezet en voltooid. Een vijfde gedeelte der lengte van het kanaal is verdiept, zoodat het geheele kanaal tot de diepte van 3 meters beneden het Amsterdamsche peil gebragt is. Het maken van nieuwe glooijingen langs de boorden van dat kanaal is vervolgd en wel van af de Windsteeg langs de Achtergracht Zuidzijde tot aan de Botbrug. Al de boorden zijn nu met steen glooijingen bekleed en wel van af de bazaltmuren aan het Westplein tot de Botbrug met nieuwen Vilvoordschen steen, en van af de genoemde brug tot nabij de Willemsbrug met oude steenen, die op verschillende plaatsen langs het kanaal aanwezig waren. De kosten dier werken hebben bedragen de som van f 10,166.66. Langs het kanaal zijn 20 nieuwe meerpalen gesteld op die plaatsen, waar daartoe voor de scheepvaart de meeste behoefte was. Hoofdstuk VI (Medische en Gemeente-Politie) bevat o. a. deze opgaven Op de algemeene begraafplaats werden 370 lijken begraven, op die der Israëlieten 6. In het Ziekenhuis der gemeente bleven op 1 Januarij in behan deling 6 mannen en 4 vrouwen. In den loop van 1869 werden opgenomen 21 mannen en 14 vrouwen; te zamen alzoo verpleegd: 45 personen. Van deze zijn overleden 10, hersteld of verbeterd 30, vervoerd naar elders 1, en op 31 December onder behandeling gebleven 4. Het getal verpleegdagen van de mannelijke zieken was 1610, dat der vrouwelijke 899, te zamen 2509. Het getal zieke publieke vrouwen, opgenomen in den loop des jaars, onder de vorige zieken niet begrepen, bedroeg 9, die allen vóór 31 December hersteld waren ontslagen. Het getal verpleegdagen bedroeg 133. In de Gemeente-Apotheek werden gereedgemaakt en afgeleverd 10,661 stuks recepten, waarvan de gemiddelde prijs per recept is geweest 19 cents. De totale uitgaaf voor het Ziekenhuis heeft in het vorige jaar bedragen f 3395.53. In mindering van dit bedrag komt voor teruggave van verpleegkosten voor elders armlastigen f 737.50 en voor verpleging voor eigen rekening f 43.80, te zamen f 781.30. Al de uitgaven voor de Gemeente-Apotheek hebben in het vorige jaar bedragen f 2202.93. De waarde der geneesmiddelen op 31 December in voorraad was f 146.47 en aan elders armlastigen werden geneesmiddelen verstrekt tot een bedrag van f 732.81; beide deze posten komen in mindering van het totale bedrag dei- uitgaven voor deze inrigting. Het gedrag der patiënten, die in het Ziekenhuis zijn verpleegd geworden, liet niets te wenschen over. Klagten over voeding, ligging als anderszins zijn niet gemaakt. Het getal der zieken, in vergelijking met vorige jaren, is niet groot, doch de verhouding tusscheD het getal verpleegden en de verpleegdagen is weder even als ten vorigen jare ongunstig, hetwelk toe te schrijven is aan den meestal slependen aard der ziekten. Het aantal gereedgemaakte recepten in de Gemeente-Apotheek was bijna 2000 minder dan in 1868. In de onder-afdeeling „Gemeente-Politie77 vinden we o. a. het volgende vermeld: Aan het Commissariaat van Politie werden de volgende zaken behandeld: wegens vermissing van brieven 2, mishandeling 23, diefstal 38, laster 30, ongeoorloofd in ontvangst nemen van mili taire kleedingstukken 6, verwondingen 4, verzet tegen de politie 8,. desertie (koopvaardijvloot) 2, opligting 6, poging tot moord 1, verbreking van afsluiting 2, valsche munt 1, misbruik van ver trouwen 1, te laat aankomen en vertrekken van spoortreinen 25. In Hoofdstuk YII (Nationale Militie en Schutterij) vinden we opgeteekend, dat het aandeel der gemeente in de ligting 1869 bedroeg 51 man, waarvan 31 bij de land- en 20 bij de zeemilitie zijn ingelijfd. Als de werkelijke sterkte der Schutterij vinden we opgegeven 422 man, waarvan 282 actief en 140 reserve. Uit dat deel van het verslag, waarin de zaken van het Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen behandeld worden, stippen wij aan, dat zeer gunstig wordt geadviseerd omtrent den toestand der Burger-avondschool (vroeger Industrieschool), welke inrigting op 't einde des jaars 63 leerlingen telde. De vermindering van het schoolgeld van f6 tot f3 draagt er toe bij, om het onderwijs, daar gegeven, onder 't bereik van een grooter aantal leerlingen te brengen. De Gymnastiekschool telde 112, de Plaatselijke Teeken- school 24 leerlingen en de School voor de Zeevaartkunde werd in 't vorige jaar door 13 leerlingen bezocht. Aan de openbare scholen in deze gemeente, ze» in getal, werden in het afgeloopen jaar onderwezen, gemiddeld over de vier ver schillende opgaven, 1163 jongens en 1059 meisjes 2222 kinderen. Aan de bijzondere scholen, vijf in getal, allen van wege het gemeentebestuur gesubsidieerd, werden in dat jaar gemiddeld onder wezen 178 jongens en 162 meisjes, totaal 340 kinderen. Hoofdstuk X is gewijd aan mededeelingen betreffende het Arm wezen in deze gemeente. Daarin worden vermeld de verschillende uitgaven, hetzij regtstreeks door het Gemeentebestuur, hetzij door tusschenkomst van het Armbestuur gedaan, gelijk mede de kosten van de verpleging der kinderen in het Algemeen Weeshuis. In de Bank van Leening werden beleend of werd de beleening ver nieuwd van 21,428 panden. Er wei-den gelost 22,340 en verkocht 241 panden. Op de beleende panden werd voorgeschoten f 53,840.25, voor afgeloste panden terugbetaald f 55,470 en voor verkochte panden terug ontvangen f 979.75. De Spaarbank alhier telde 199 deelnemers. Terugbetaald werd f 6206.74; de inlagen bedroegen f 7759.51. Het kapitaal der bank bedroeg bij 't opmaken der rekening f 24,630.60 en het door haar verschuldigde f 22,505.60. Aan Hoofdstuk XI (Landbouw en Veeteelt) wordt het volgende ontleend: In vergelijking met 1868 is de algemeene toestand gunstiger geweest. Het betere weder heeft daartoe vooral medegewerkt. Misgewas door plantenziekten of schadelijke gedierten is niet waar genomen. De koopwaarde der landerijen naar de meer of minder goede hoedanigheid bedraagt f 1000 tot f 2000 per hectare. De huurwaarde bleef als vroeger tusschen f 80 en f 160 per hectare voor land in den Polder van den Helder en Huisduinen. Op het Koegras is zij aanmerkelijk minder. Dc Heldersche afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw telt 110 leden. De navolgende oppervlakten waren in 1869 met granen en handelsgewassen bezaaid, als: Tarwe 3 hectaren, Rogge 30, Zoiner- gerst 2S, Haver 70, Erwten 3, Aardappelen 25 hectaren. De opbrengst was respectivelijk 84, 900, 840, 1600, 90 en 1000 hectoliters. Behalve 'van den haver, die minder goed uitviel, was de kwaliteit dezer landbouw-producten goed. De hooiteelt was gunstig. Over het geheel was de toestand van den veestapel goed. Alleen bij enkele veehouders hebben eenige koeijen in ligten graad aan tongblaar geleden. Onder de schapen heeft geene ziekte geheerscht. Bij het einde des jaars waren in de gemeente aanwezig: 40 veuleumerriën, 29 veulens, 250 overige paarden, 15 ezels, 40 spring- stieren, 1207 melkkoeijen, 297 kalveren, 3700 schapen, onder 70 houders van schapen. Het aantal lammeren buiten de gemeente vervoerd, bedroeg naar raming 2300. Voorts waren er ongeveer 75 bokken en geiten en ongeveer 300 varkens. Het aantal pluimvee bedroeg 900 hoenders, 200 eenden en 350 ganzen. De prijs per hoender was 60 cents en hooger, per eend 60 cents en hooger, per gans f 2.50 a 3. Omtrent de Vissckerij vinden we in het volgende hoofdstuk van 't Verslag het navolgende opgegeven: De visscherij in de Zuiderzee en buitengaats wordt uitgeoefend door elders wonende visschers. Door hen werden alhier ter afslag aangebragt 12,630 kabeljaauwen, 418,768 schelvisschen, 14,954 roggen, 1723 groote en kleinere schollen, 233 heil- en tarbotten, 26,643 tongen, die te zamen hebben opgebragt f 74,092.75, zijnde ruim f 23,000 meer dan in 1868, waaruit de meerdere belangrijkheid van den vischhaudel alhier blijkt. Behalve deze zijn nog beduidende hoeveelheden visch aange voerd, die door middel van afslag zijn verkocht. Op de kust en stranden werd haring gevangen met booten. De vangst van haring was redelijk, die op paling ongunstig. Uit de hier aanwezige bewaarplaats voor oesters zijn 620,000 stuks middensoort afgeleverd, tegen den gemiddelden prijs van f 33 per duizend, en 90,000 groote of koroesters, tegen den gemiddelden prijs van f 38 per duizend. Ter losplaats Helder werden ingeklaard 383 zeeschepen, metende 137,318 ton, tegen 425 zeeschepen metende 144,289 ton in 1868. Er bevonden zich alhier 33 vaartuigen beneden de 10 ton met 189 tonnen inhoud, en 96 vaartuigen van 10 ton en meer met 5683 tonnen inhoud. 8EN0EMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De adj.-adm. M. C. Hazenberg en J. A. Torré, en de scheeps klerk W. A. Ie Rutte, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, zijn op non-activiteit gesteld. De heeren G. Turk en J. W. Boom zijn benoemd tot adspirant- ingenieurs bij de Marine. buitenlandT" België. «Jl. Zondag werden de bewoners van Brussel verschrikt door het geroep langs de straten Dood van Napoleon III! Ieder keek naar buiten en zag kielmannen met groote borden, waarop die kreet met kolossale letters te lezen stond, terwijl zij hoopen kleine blaadjes voor 10 centimes te koop aan boden. Ieder moest natuurlijk de bijzonderheden weten van de gebeurtenis, die geheel Europa in rep en roer kon brengen, en in weinige uren waren duizende blaadjes verkocht. Wat echter bleken zij te bevatten? Niets anders dan eenige zeer alledaagsche opmerkingen over de gevolgen, welke de dood des Franschen Keizers zou kunnen hebben! F r a n k r ij k. De landbouwers in Frankrijk, die paarden van het gouvernement in den kost hebben, zijn door de schaarschte van voeder genoodzaakt die kostgangers te laten gaan. De regering heeft besloten eene groote verkooping van zulke paarden te houde.n. Te Lyon is door de Eerste Kamer van het Keizer lijke hof een zeer belangrijk arrest gewezen. Zekere heer M. was in 1858 in kennis gekomen met een meisje uit den werkenden stand, had met haar zamen gewoond en twee kinderen bij haar verwekt. Twee jaren later verliet hij haar om eene andere te huwen, doch verbond zich het meisje een lijfrente van 1200 frs 's jaars te zullen geven, welke rente, ingeval hij kwam te overlijden, door zijne moeder zou worden uitbetaald, terwijl hij reeds dadelijk voor 4 jaren de 16 driemaandelijksche promessen teekende. M. was echter in 1864 gehuwd en een gezeten koopman zijnde, weigerde hij verder de rente te betalen. Daarom daagde het meisje hem in 1869 voor de regtbank. M. be weerde dat hem de belofte, van lijfrente te betalen, afge dwongen en dus van onwaarde was, en bovendien, dat zij bij onderlinge overeenkomst verbroken en vervangen was door de 16 promessen, Het hof echter heeft de verbindtenis voor geldig verklaard en M. veroordeeld, de rente voor taan te betalen, alsmede alle achterstallen sedert 1864 vervallen, met den interest, en in al de kosten. Engeland. Lord Clarendon, minister van buitenl. zaken, is gisteren ochtend overleden. De heer de Lesseps vertoeft tegenwoordig in Engeland. De Daily News zegt, dat inen wèl zou doen Engeiand's vroegere onverschilligheid over het Suez-kanaal althans eenigzins goed te maken, door den heer de Lesseps eene ovatie te brengen, hetzij door een hem aan te bieden maaltijd of op andere wijze. Te Londen hebben jl. Zaturdag morgen te gelijk elf branden gewoed, die aanzienlijke schade berokkenden. In een der groote hospitalen te Londen heeft men uit den schouder van een neger een stuk vleesch gesneden, ten behoeve van een patiënt, die van een kankerachtig gezwel was geopereerd. De geneesheeren wilden beproeven of dat vleesch, in de ledige plek gebragt, zou vastgroeijen. Zij hebben met opzet een neger genomen om tevens te zien of de huid van kleur zal veranderen door de inenting op een blanke. De neger, die zich daartoe geleend heeft, dient als model aan de Koninklijke Academie, en ontving 12 tot belooning. Daar hem 10 grammen vleesch zijn afgenomen, zoo volgt uit dien prijs, dat een kilogr. neger- vleesch, mits krimp gesneden, 12 pond sterling of 2400 waard is. Het proces van de in dames verkleede heeren Park en Boulton begint den 11 Julij e. k. Bij de behandeling der zaak zullen ongetwijfeld zoovele min-zedelijke, of liever, smerige bijzonderheden aan den dag komen, dat het gezegde van Pluto aan Jupiter in Offenbach's Orphée, dat „name lijk geene huisvrouw hare dochters ooit zal veroorloven zijne biografie te lezen," zeer zeker op den levensloop van de man-vrouwen Park en Boulton van toepassing zal kunnen zijn. Het behandelen van zulk een regtsgeding in openbare zitting is alleen in Engeland en in Amerika, de beide landen waar de openbaarheid schier overdreven wordt, mogelijk. - Door de botsing van twee spoortreinen te Newark werden 18 personen gedood en 97 gekwetst. Jl. Woensdag avond hebben te Cork, in Ierland, waar alle kleermakers de naald op het kussen hebben gestoken en liever niet werken, dan voor weinig loon, ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De hh. marchand- tailleurs die andere buitenlandsche werklieden in dienst hadden genomen, werden onzacht uit hunne sluimering gewekt door het rinkinken van vensters, het stukslaan van luiken en het verbrijzelen van meubelen en gros. De politie vuurde op de heeren van de naald, sommigen werden gewond; ook van de agenten werden eenigen gekwetst. Zoo een Iersch oproer is eenig in zijn soort, omdat het Iersch is. Vrouwen en kinderen met bloote voeten en lange omslagdoeken over het hoofd geslagen, mannen, oude en jonge, met allerlei fielterige en schurk achtige gezigten, met kleine baarden en groote stokken en de whiskeyflesch in de hand, schreeuwende en tierende, voor een oogenblik geheel met elkander vereend, gelijkelijk op een doel los stormende, om eenige oogenblikken later onderling grooter twist te krijgen en elkander nog meer toe te takelen, dan ze anderen hebben gedaan. Duitse h land. Onder het opschrift: „Correspondenzkartenjammer" geven de Berl. Wespen een plaat, die de bekende bepaling, dat kaarten die beleediging bevatten zullen moeten worden vernietigd, belagchelijk maakt. Bedolven onder corpora juris zijn daar jonge advocaten, want een postbeambte heeft voortaan een regtsgeleerde opleiding noodig ijverig bezigt om uit te maken welke berigten in de termen van hoon,.' beleediging of laster moeten vervallen. Voor een jaar of wat ging een Duitsche grondeigenaar voor zijn gezondheid naar de badenzijn vrouw en dochter bleven te huis. Op zekeren dag kwam diens zwager aan de vrouw mededeelen, dat haar man een prijs van 20,000 thaler had getrokken. De vrouw wist het lot in handen te krijgen, ontving het geld en vertrok met haar dochter, in gezelschap van haar zwager, naar Amerika. Thans is er berigt, dat de zwager met de dochter zijn weggeloopen en de moeder van alles beroofd hebben achtergelaten. Haar edelmoedige echtgenoot heeft haar terstond onder steuning toegezonden, en verzocht in het vaderland terug te keeren. Een monster-proces zal eerstdaags in Hongarije aan- vangen: er zijn duizend beklaagden, beschuldigd van in onderscheidene provinciën de struikrooverij geqrganiseerd te hebben. De nasporingen hebben een geheel jaar geduurd en 554 moorden aan het licht gebragt, waarvan er 234 de doodstraf en de anderen eeuwigdurenden of minstens twaalf jarigen dwangarbeid tengevolge hebben; in de gevangenissen van Szeggedin en van Peterwardein bevinden zich 435 schuldigen, die bijna allen hunne misdaden bekend hebben. Maar er zijn nog meer dan 500 medepligtigen, wier namen aan de autoriteiten bekend zijn; evenwel geen plaats meer hebbende in de gevangenissen, vergenoegen zij zich met hen gade te slaan om ze op het oogenblik van het proces te vatten. Volgens de jongste berigten voorziet men, dat er minstens 60 veroordeelingen ter dood zullen worden uitge sproken. Een der voornaamste hoofden, Rosza Sandos, heeft gedurende zijn leven met eigen hand nagenoeg 100 personen vermoord. Kerkelijke Staat. In de week na Pinksteren zijn te Komt^ met veel pleg- tigheid zes tot het Katholieke geloof overgegane Israëlieten gedoopt geworden door een kardinaal, in tegenwoordigheid van verscheidene bisschoppen, de twee abten Lemann en den bekenden Edgar Mortara. De plegtigheid geschiedde in de kerk der paters van den Heiligen Geest, gebouwd door een tot de Roomsch-Katholieke kerk overgegane Is raëliet, pater Libermann, van wiens heiligverklaring reeds eenigen tijd sprake is. Deze Israëlieten hadden adellijke Romeinen tot peters en meters, en de Paus heeft hen, na den afloop der plegtigheid, met hunne beschermers en de abten Lemann en Mortara ten gehoore ontvangen en hun toegesproken. Griekenland. Uit Athene wordt gemeld, dat de maatschappij tot door graving van het kanaal van Corinthe nu tot stand gekomen is met een kapitaal van 500 millioen drachmen, en dat de vereeniging bestaat uit Fransche en Oostenrijksche belang stellenden. Aan de schepenstaat ontleenen wij het volgendeZeilklaar ligt: Leopold Graaf van Limburg Stivum. Binnengekomen zijn: Catherine, van Suriname (als passagiers de heer P. de Vries en familie); Origine, van Sulina; Louisa Maria, van Cuba; Laner- eost, van Batavia. Binnengekomen om in de Binnenhaven te lossen: Aberdeenshire, Rover, Elisabeth, Sioily, Prineess Victoria, Brothérly Love, Norway en Captain, geladen met steenkolen en Lympha, ge laden met hout. In ons volgend nommer willen we gaarne voldoen aan het verzoek, om het vroeger geplaatste uittreksel door uitbreiding te verbeteren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3