gesloten overeenkomst betrekkelijk den afstand van terreinen, die behooren tot de voormalige vestingwerken dier plaatsen. Na langdurige discussie is het wetsontwerp tot bekrachtiging van den bedoelden afstand te Maastricht verworpen met 40 tegen 18 stemmen. Dat ten opzigte van Bergen-op-Zoom is daarna zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. De heer Fokker heeft zijn ontslag als lid der Kamer ingezonden. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN Bil MARINE EN LEGER. Bij Kon. besluit is aan den kapt.-luit. ter zee N. M. J. Kroef, de luits. ter zee 1ste kl. J. A. E. Dinaux en A. J. Willekens, de luits. ter zee 2de kl. P. Zegers Veeckens, H. G. Hildebrandt en P. J. Vegelin van Claerbergen, den off. van gez. 2de H.L. Reeder en den off. van adm. 2de kl. J. F. J. Mahieu, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselenaan den kapt.-luit. Kroef van groot-off., den luit. Dinaux van off. en de overigen van ridder 4de kl. der orde van Nischan Iftihar, hun geschonken door Z. H. den Bey van Tunis. "buitenland." België. De Escaut van Antwerpen schrijft van 27 Junij. Heden morgen tegen acht uur heeft alhier in de dokken, digt bij het huis Hansa een poging tot moord plaats gehad. De kok der Engélsche bark Queen of Scotia, heeft een schot gelost op zijn kapitein. De kogel ging echter over het hoofd des kapiteins heen, waarop de dader, een néger, dadelijk de vlugt nam, maar een kwartier later in een nabijzijnd logement werd gearresteerd. De revolver is niet teruggevonden, waarschijnlijk heeft de neger dien in de Schelde geworpen. Naar zijn zeggen, zou hij te Liverpool met eene negerin wettig zijn getrouwd en met zijn jonge vrouw de reis naar het vaste land op de hark hebben gedaan, hij als kok en zij als bottelierster. Reeds aan boord had hij bespeurd, dat zijne vronw eene zondige gemeenschap met den kapitein onderhield en daarom had hij, dadelijk bij zijne aankomst te Antwerpen, de Queen of Scotia verlaten en eene woning in de stad gehuurd. Toch hield de ongeoorloofde gemeenschap zijner gade met den kapitein niet op, ja, om een schijn van wettigheid aan hare genegenheid voor den blanken man te kennen te geven, had zij de stoutheid gehad haar huwelijkscontract te ver scheuren, ten einde het wettig bewijs van haar huwelijk met den zwarte te vernietigen. De ongelukkige Othello bezweert bij hoog en laag, dat het zijn bedoeling niet geweest is den kapitein te dooden, maar hem alleen een heilzamen schrik heeft willen aanjagen. De justitie doet onderzoek. Jl. Maandag avond heeft een persoon te Antwerpen zooveel jenever gedronken, dat hij dood neder is gevallen en een jongeling, zich in het zweet geloopen hebbende, ging in eene herberg, dronk een borrel en viel insgelijks dood ter aarde. F r a n k r ij k. Het manifest van Koningin Isabella, waarin zij aan de Spaansche natie kennis geeft van haar besluit om afstand van hare regten op den troon te doen, is thans in zijn geheel bekend. Na hare vijf-en-dertigjarige in vele op- zigten treurige en noodlottige regering kortelijk geschetst te hebben, zegt de Koningin: //Wanneer ik dat tijdperk overzie, dan vind ik daarin geenerlei aanleiding om mij zelve te beschuldigen, dat ik willens zou hebben bijge dragen hetzij tot de feilen en verkeerdheden, welke men op mijne rekening stelt, hetzij tot de onheilen, die ik onmogelijk heb kunnen verhoeden. Als constitutionele Koningin heb ik de Grondwet opregt geërbiedigd. Als geboren Spaansche heb ik Spanje's zonen als eene moeder bemind en hen allen in hetzelfde gevoel van liefde omvat. De rampen, die mijn zoo vaak en zwaar bedroefd hart niet heeft kunnen voorkomen, zijn door mij steeds zoo veel mogelijk verzacht. Niets was mij ooit aangenamer dan vergiffenis te schenken of te beloonen en het was ten allen tijde mijn vurig streven om er voor te zorgen, dat mijne onderdanen door mijn toedoen geene tranen behoefden te storten. Die begeerten en gezindheden hebben evenwel niet kunnen beletten, dat mij, zoowel op als van den troon, de beproevingen zijn overkomen, welke mijn leven verbitterd hebben. Mij voor den wil des Aller- hoogsten buigende, acht ik thans het oogenblik gekomen om uit vrije beweging tot eene handeling over te gaan, die, even als mijne vroegere daden, enkel uw geluk eu uwe rust ten doel heeft.» Nadat de Koningin haar besluit om ten behoeve van den Prins van Asturiete abdiceren te kennen heeft gegeven, vervolgt zij aldus: //Ik behoud mij echter alle burgerlijke regten voor, die de wetten mijns lands en inet name de wet van 12 Mei 1865, aan mijnen burgerlijken staat en aan mijne persoonlijke waardigheid toekennen. Uit kracht daarvan zal ik' don Alphonsus onder mijne hoede en toezigt houden zoo lang hij buiten zijn vaderland vertoeft en totdat ik hem, nadat hij door een gouvernement en door Cortes, die de gezindheid der natie getrouwelijk vertegenwoordigen, tot Koning is uitgeroepen, u zal kunnen overgeven, gelijk ik hoop dat gebeuren zal. Hiertoe gevoel ik de kracht te zullen bezitten, ofschoon de scheiding mijn moederhart gewis zal doen bloeden. Intusschen zal ik mij beijveren, hem de edele en verheven gevoelens in te prenten, waarvoor zijn hart zoo vatbaar is, en die hem de kroon waardig zullen maken, welke door den H. Ferdinand en al de Alphonsussen, welke hem zijn voorafgegaan en het vaderland en hem een schat van onvergankelijken roem hebben nagelaten, gedragen is. Alphonsus XII wordt derhalve, van dezen stond af, uw werkelijke Koning, de Koning der Spanjaarden, niet de Koning oener partij. Bemint hem even opregt als hij u lief heeft. Ontziet en beschermt zijne jeugd, met den onwrikbaren trouw uwer ridderlijke harten. Ik, van mijne zijde, smeek van den Almagtige af, dat Hij Spanje lang durige tijden van rust en welvaart schenke; dat Hij te gelijker tijd aan mijnen jeugdigen zoon wijsheid, beleid en regtschapenheid bij het uitoefenen van zijn bestuur ver- leene en hem op den troon meer geluk doe genieten dan het deel is geweest van zijne ongelukkige moeder, die uwe Koningin was.» Over de plegtigheid van de overdragt der Spaansche kroon aan Prins Alphonsus, brengen de Parijsche bladen nadere bijzonderheden. De Koningin verscheen in een rose-zijden kleed, rijkelijk met kant getooid, haar hals en ooren prijkten met de kostbaarste paarlen. De Kroonprins scheen van het gewigt der plegtigheid niet veel idee te hebben. Naauwelijks was zij ten einde, of hij verzocht een lid van het gezelschap z/zijn nieuwe vélocipède» te bewonderen. Het Journal Officiel maakt in zijn staatkundig over- zigt gewag van het overlijden van lord Clarendon en zegt, dat die staatsman //een der uitstekendste mannen van Engeland en een der trouwste dienaren van Koningin Victoria» de achting eu vriendschap van Keizer Napoleon bezat. De heer Z.., te Parijs op de Boulevards wel bekend als iemand, die het leven weet te genieten, werd sedert eenigen tijd sterk door zijne schuldeischers geplaagd. Wanneer zulk een man kwam, was hij altijd niet te spreken, omdat hij ziek was. Eenigen tijd geleden viel hem onver wachts eene erfenis te beurt. Een der schuldeischers, die daarvan de lucht had gekregen, haastte zich van zijne kennis gebruik te maken. Ik hoop, zeide hij tot den knecht van zijn schuldenaar, dat uwe brave meester' nu niet meer in doodsgevaar is. Ach, mijnheer, was het antwoord, mijnheer is veel heter, hij heeft heden morgen eene purgatie ingenomen van.... hypotheken. Engeland. Sprekende over lord Clarendon, zegt de Pall Mali Gazette, dat hij tot eene school van staatslieden .behoorde, die langen tijd de teugels van het bewind voerden en die hunnen invloed minder te danken hadden aan hunne groote verdiensten of bekwaamheden, maar veeleer aan eene hoedanigheid, die heden ten dage te weinig op prijs wordt gesteld, nl. goede manieren. Bonhommie dekt een groot aantal gebreken; zij bevredigt voor- en tegenstanders. Lord Clarendon bezat die eigenschap in even groote mate als lord Palmerston. Zij verstonden in hooge mate de kunst om zich op eene aangename, en innemende wijze van hunne pligten te kwijten. Nimmer beleedigden zij met opzet. Volgens een natuurlijk instinct, deden zij de gevoelens van hunne politieke antagonisten nimmer geweld aan. Zij genoten dientengevolge eene groote mate van populariteit. Met een inuemenden glimlach op de lippen trachtten zij steeds een opkomenden politieken storm te bezweren. Lord' Clarendon was van nature goedhartig; laten zij, die geroepen zijn de teugels van het bewind te voeren, er naar trachten, eene kunstmatige bonhommie in practijk te brengen, zoo de natuur hun die voortreffelijke eigenschap niet heeft geschonken. Duitscliland. Den 23 Junij bood een persoon aan de handelsbank „am Graben,» te Weenen, een lot der Brunswijksche leening, waarop de prijs van 80,000 thaler gevallen was ter dis conteering aan en ontving 138,692 fl. 60 kr. Hij gaf op Frans Scliolz te heeten, te Mödlin te wonen en kleêrmaker van beroep te zijn. Later bleek, dat door verandering van een cijfer het stuk vervalscht was, en dat hier eene oplig- terij op groote schaal had plaats gehad. Meu heeft den bedrieger, die een valschen naam opgegeven had, nog niet kunnen vinden. Hij is iemand van 21 tot 32 jaar, klein en tenger. Hij spreekt Duitsch, met een Silezisch of Moravisch accent en had nog andere nommers derzelfde leening, waarvan de seriën 1 Mei 11. uitgekomen zijn, in bezit. Italië. Naar aanleiding van de plegtige inwijding der begraaf plaats van de hij Solferino gesneuvelden, zegt de Diritto ,/De inwijding van het monument bij Solferino is inderdaad een hulde aan de heiligste beginselen yan de moderne beschaving en niet ontbloot van heilzame leering. De been deren, die met pieuse zorg door Italiaansche handen werden verzameld, zijn de overblijfselen van soldaten van drie volken, die heldhaftig gestreden hebbenaan de eene zijde om een eeuwenheugend regt, dat zijn tijd vervuld had, te verdedigen, aan de andere om in de wereld in te voeren de verwezen lijking der beginselen van het nieuwe regt, dat de onschend baarheid der nationaliteiten wil. Aan beide zijden werd moedig en eerlijk gestreden; de overwinning bleef aan de zijde der regtvaardigheid en der vrijheid. Bij Solferino en San Martino werd het werk van Palestro en Magenta voltooid; daar werd voorbereid Marsala, Calatafimi, Gaëta, Castelfidardo, Ancona; zeven jaren later droeg het bloed op die den Italianen heilige velden gestort, zijn vruchten. Italië was vrij van de Alpen tot aan de Adriatische Zee. Dat zijn de roemvolle bladzijden, die het monument in het geheugen terug roept. Maar dat zijn niet de eenige gedachten die het opwekt. In de laatste rustplaats, waarin de been deren der gevallenen vergaderd zijn, rusten naast elkander soldaten,die gesneuveld zijn,strijdende onder vijandige banieren. Die vereeniging van vijanden van gister in hetzelfde graf heeft eene welsprekende beteekenis; het bewijst niet alleen dat, dank zij den heilzamen invloed der beschaving, //de vijandschap aan gene zijde van het graf niet voortduurt!» en dat de eerbied voor hen, die voor het vaderland en voor de eer gestorven zijn, een natuurlijk gevoel is der hedendaagsche volken, maar het is ook eene versterking van de nieuwe banden der volken, die gedurende eeuwen door haat, belangen, politieke combinatiën gescheiden waren en die nu wijzer geworden, geen anderen wedstrijd meer voeren, dan dien van den arbeid, der intelligentie, der welvaart. Moge het graf', waarin naast elkander de Italiaansche, Fransche en Oostenrijksche soldaten rusten, een altaar zijn, waarop voor altijd de verbittering, de wangunst en de vijandschap der herboren volken geofferd zijn! Wij weten maar al te goed, dat het verlangen naar een eeuwigdurenden vrede voor een utopie gehouden wordt; maar wie weet niet, dat de utopieën van gister, de vraagstukken van heden, de waarheden van morgen zijn? En zouden wij moeten gelooven, dat de volken, altijd blind, elkander steeds op het slagveld zullen ontmoeten om belangen te verdedigen, die hen niet raken, om een haat te koelen, waaraan zij vreemd ziju en om zonder geldige redenen hun bloed en de vruchten van hun arbeid te verspillen? En zullen wij altijd veroordeeld zijn, om het gezegde van den dichter waar te maken //quidquid delirant. reges, plectuntur Achivi?» Wij blijven vasthouden aan ons vertrouwen in de toekomst der menschheid. Neen; de beschaving is geen ijdel woord; het is eene levende werkelijkheid. Dank zij het vermeerderd verkeer hebben de hedendaagsche volken elkander leeren kennen en waardeeren, en zij begrijpen beter de solidariteit, die hen verbindt. Op de verbitterde verdeeldheid, van het verleden volgt de eendragt der geesten en der belangen; en de oorlog wordt door allen beschouwd als een dier treurige rampen, waartoe een volk zijn toevlugt niet neemt, dan om zijn vrijheid en onafhankelijkheid te verdedigen. De drie groote volken, die door hunne vertegenwoordigers zich vereenigden hij de inwijding van het monument van Solferino, zijn een bewijs van dien internationalen vooruit gang; en wij begroeten die plegtigheid als eene hulde aan de beginselen van den nieuwen tijd, als een teeken der duurzame overeenstemming van Italië en de natiën, met wie het gestreden heeft, hetzij als tegenstander, hetzij als bondgenoot. De eenige veldslagen, die wij nog zullen leveren, zullen, hopen wij, op het gebied der industrie, der vrijheid en der wetenschap ziju!» (U. D.) Rusland. Een Petersburger correspondent van de Nat. Ztg. schrijft over de vrouwen-emancipatie in Rusland het volgende: Het eerst openbaarde zich de manie bij het vak der telegraphie, en wel voornamelijk in Finland. Er bestaat daar inderdaad ruime gelegenheid tot verstandige aan wending van vrouwelijke krachten. Daar echter de regering deze nieuwigheid overmatig begunstigde, begon men alras de zaak te overdrijven. De toeloop van vrouwelijke adspi- ranten werd hoe langer zoo grooter; de mannen werden verdrongen niet alleen bij de telegraaf-toestel, doch ook hij de administratie. Wat erger is een aardig gezigtje en de gunst van den stations-chef, gelden als éénige aan beveling, om aan een meisje een betrekking van 6 a 700 roebels bezoldiging te verschaffen, zonder dat op bekwaam heid of bruikbaarheid magtig veel gelet wordt. Het gevolg hiervan is, dat het werk slecht verrigt wordt en het publiek zich herhaaldelijk over vervalschte of vertraagde dépêches te beklagen heeft. Desniettemin strijdt de Russische pers ijverig voor nog grooter uitbreiding van de regten der vrouw; en alle ministeriën zenden rapporten in, houdende opgave van de betrekkingen, die nog door vrouwen zouden kunnen vervuld worden. Voornamelijk wil men de boek houding door vrouwen zien waargenomen; ja, men denkt, er zelfs aan, de vrouwelijke beambten een uniform te doen dragen. Kerkelijke Staat, De Paus geniet eene uitmuntende gezondheid. Den 16den Junij, den verjaardag zijner verkiezing tot de Pause lijke waardigheid, zeide hij tot zijne eerewacht//Ik heb u op dezen dag reeds menigmaal mijnen zegen gegeven, mijne kinderenHeden gevoel ik mij zoo wèl en zoo krachtig, dat het mij toeschijnt, dat ik dien jaarlijkschen zegen nog verscheidene malen over u zal mogen uitspreken.» Marine-Haven JNieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Junij. 1 Julij. Leopold Graaf van N.H.Keuker. Batavia via Limburg Stirum. Newcastle. 29 Albatros. H. H. Koch. Suriname. 29 Mr. Jacob van B. Berkelbach Batavia. Lennep. v.d.Sprenkel. 30 1 Julij. Nina. J. K. Bakker. Bordeaux. 30 Kennemerland. F. H. Groote. Batavia. Passagiersper Albatrosmevr. Lansbergen, geb. MaasGeesteranus, met 3 kinderen en bediende; de heeren Holler en echtgenoot en H. IJ. Kruijne; mejufvrouwen 01 iva en Fluw; perMr. Jacob v. Lennep: mevr. Korver, geb. Boone; de heeren C. J. Visser, luit. der mariniers eu W. Lange, particulier: per Kenuemerland mevr. de wed. de Bruin, 8 kinderen en baboe; de heeren A. J. de Man, Steinau en J. van Slooten. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Hedevig. H. C. Torgensen. Hernosand. Hout. Amons Co. Oriëntal. T. Hay. Newcastle. Steenkol. Duinker&Goedk. Norge. O. Gullichsen. Soderham. Hout. Amons Co. Egidia. IJ. J. Basberg. Hernosand. P. Haagsma. Minerva. T. Lawrence. Seaham. Steenkol. Duinker&Goedk. Jura. C. M. Grönvold. Nerva. Hout. Amons Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder, (Landskeet) 12 12 Windrigting en Kracht. 1 2 2 Weersgesteldheid: zwtw. wtn. wtz. 9k. 7„ 16„ Baro mi Stand. meter n. Afw. Therm Stand. ometer Afw. Yochtigh.' procent, i Toestand van de zee. 759.50 758 46 757.38 - 1.32 - 2.42 - 3.50 13.4 12.2 12.5 - 5.4 - 6.6 - 6.3 0.84 0.76 0.86 Golvend. Hol in zee 1 Julij 12 u. Digtbewolkt, winderig, regenbuijig. 2 Julij 8 u. Bewolkt, winderig, buijig weer. 2 Julij 12 u. Betrokken, wind en regenbuijen. Correspondentie. Het verslag der Raadszitting van jl. Donderdag hebben we voor onze abonnees in de gemeente gisteren morgen uitgegeven. Bij dit nummer omvangen onze buiten-abonnees het.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2