1870. N°. 83. 28 Jaargang. Woensdag 13 Jnlij. WAT NU? Uitgever A. A. BAKKER Cz. Eene Havanna-sigaar. HELDERSCHE E\ NIEUWEDIEPER COURANT, .«Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post i - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetter worden naar plaatsruimte berekend. Pér laatster» trein van den Helder vertrekt Woensdag: den 13 dezer over Triest en Donderdag den 11 dezer over üfarseille de mail naar Oost- Indië, China, Japan en Australië. Vrijdag: den 15 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over Southampton. Voor liefhebbers van raadselsWie is geboren zonder geleefd te hebben? Wie is uit deze wereld geraakt zonder gestorven te zijn? Wie is negen jaar oud geworden zonder ooit te hebben bestaan? Dat wonder is de wet op de Regterlijke Organisatie. Geboren in 1861, verscheen zij in het Staatsblad, maar de datum harer inwerkingtreding bleef oningevuld. Zij raakte nu onlangs uit de wereld; zij werd direct dood gemaakt door de Tweede Kamer, bij gelegenheid eener discussie over een geheel ander onderwerp, over eenige wijzigingen in het Wetboek van Burgerlijke Regts- vordering. Negen jaar lang heeft ze geleefd in het Staatsblad, kracht van wet gehad, is het veel besproken onderwerp van tallooze gesprekken tusschen deskundigen en niet deskundigen, maar gewerkt heeft ze nooit. Ons doet dat dood voteren van de wet van 1861 van harte leed. In de eerste plaats om het allerongelukkigste precedent, dat daardoor wordt geschapen. Eerbied voor de wet behoort het hoogste beginsel te zijn in een consti- tutioneelen staat. En wat blijft er over van dien eerbied, als een wet wordt aangenomen na grondige behandeling en ernstig onderzoek, als de wet verschijnt in 't Staatsblad, en toch niet wordt ingevoerd. Oppositie tegen een wets voorstel is geoorloofd en pligtmatig, oppositie tegen eene wet slechts dan, wanneer men haar ruiterlijk aanvalt en eene andere wet, eene betere, na even grondig onderzoek in de plaats stelt; al behelst die nieuwe wet dan ook niet anders dan deze woorden: eenig artikel: de wet van den zooveelsten, Stbl. no. zooveel, is afgeschaft. Maar die oppositie, die eene bestaande wet dood maakt door eene toe vallige zamensmelting van minderheden,die zich uit bij gelegen heid van eene stemming over een ander onderwerp, verdient afkeuring. Een wet moet worden uitgevoerd of afgeschaft, maar een wet, die negen jaar sluimert in het Staatsblad, is een legislatief en juridiek schandaal. In de tweede plaats doet ons het gevallen besluit der Mag ik u eene sigaar aanbieden? Wat prefereert gij, Havanna of Manilla? Wilt gij vandaag eens eene Havanna, dan vertel ik u onder de hand een en ander over die veel geroemde sigaren, en besparen wij de Manilla voor een andermaal. Voor de waarheid dezer mededeelingen staat ons dr. Lewinstein in. De tabaksbouw is over bijna geheel Cuba verbreid; de beste echter is die, welke in de Vuelta Abajo gewonnen wordt, en deze wordt dan ook eigentlijk alleen Havanna-tabak genoemd, terwijl men de overige soorten met den naam van Cuba-tabak bestempelt. Deze soort wordt met de meeste zorg gecultiveerd. Nadat in de maand September, terstond na de jaarlijksche overstrooming, de voor den tabaksbouw bestemde landerijen zijn in orde gebragt, worden de planten in October er in gebragt. Dezen hebben behoefte aan den nachtdauw en regen; blijft de laatste uit, dan wordt de oogst slecht, men krijgt dan een slecht brandend, verkolend blad. Gedurende den groei der plant wordt zij naast gebrek aan regen nog door een ander gevaar bedreigd in den vorm van insekten, die des nachts uit de aarde te voorschijn komen en de bladeren afvreten. Deze insekten worden door knapen, die met brandende lantarens de velden afloopen, dood gemaakt. Is de i plant deze gevaren gelukkig te boven gekomen, dan kan in Januarij een aanvang gemaakt worden met den oogst. Dit geschiedt niet op eens, maar door de rijpe bladeren uit te snijden, zoodat de oogst geruimen tijd, zoo wat tot half Februarij duurt. De afgesneden bladeren worden, nadat zij in de vrije lucht zoo ver gedroogd zijn, dat zij nog hun geheele elasticiteit behouden, in groote hoopen op elkaar gepakt en nu aan zichzelven overge laden om te gisten, waarbij men echter zorgvuldig moet oppassen, dat-de tabak niet te veel gaat broeijen, waardoor de bladeren zwart en murw zouden worden. Na de gisting worden de bladeren gesorteerd, volgens hunne lengte en grootte. In goede plantages neemt men acht verschillende klassen aan. Hieruit ziet men reeds, dat de vrij algemeene opvatting, als zouden in Havanna de sigaren uit versche bladeren gerold worden, onjuist is; de ruwe tabak wordt daar even goed als bij ons eerst gedroogd en aan gisting blootgesteld, voor zij verwerkt wordt. Bij het rollen der sigaren wordt eerst het opvulsel gereed gemaakt. Daartoe wordt de serone, welke hiervoor bestemd is, opengemaakt, en daaruit zooveel tabak genomen, als dien dag verwerkt zal worden. Deze wordt vervolgens vochtig gemaakt, zorgvuldig van de stelen ontdaan en de bladen vervolgens weer gedroogd, wat bij het warme klimaat zeer snel geschied; zoo worden ze in een vat gepakt en met een mat en de vochtig gehouden stelen bedekt. In dezen toestand kan de tabak vrij lang goed gehouden worden, Tweede Kamer leed om de wet van 1861 zelve. Wij waren geen voorstanders van alle bepalingen dier wet, die de regtspraak in drie instantien voor burgerlijke zaken behield, en ze invoerde in strafzaken, die de magt van den alleen regtsprekenden regter den kantonregter uit breidde, maar toch was de regterlijke organisatie, zooals die in de wet van 61 was geregeld, eene groote verbetering, vergeleken bij de tegenwoordige in 1838 ingevoerde regeling. Le mieux est souvent 1'ennemi du bien, is eene gemeene plaats, die zeer veel waarheid bevat. Wij staan thans weer voor de vraag: Wat nu? Er behoort eene verbetering te komen in het belang der justitiabelen. Onze regtsbedeeling toch is langzaam en dnnr. Het tweede is gedeeltelijk het gevolg van het eerste, grootendeels echter van de enorme belasting, die de staat stelt op het verkrijgen van regt, speciaal de registratie; eene belasting die hier al zeer slecht, onzedelijk bijna, moet worden genoemd. Handhaving van regt is een der eerste pligten van den staat; onzin is het en erger, als de staat een middel van inkomsten vindt in de regtspleging. Dit behoort echter niet tot de regter lijke indeeling. Onze regtspleging is langzaam. Waarom? vooral door het doellooze appèl. Waartoe toch appèl? Is de hoogere regter een beter, of een beter ingelicht regter? Het laatste kan hij slechts zijn door de schuld van partijen het eerste is eenedwaasheid. Geen raadsheer wordt verstandiger en beter jurist, omdat hij raadsheer is geworden. Zegt men daarentegen: de bekwaamste, de beste juristen worden benoemd in de Hoven; vandaar de juistere regt spraak, welnu: benoem die voortreffelijken dan niet in de Hoven, laat ze in de arrondissements-regtbanken en het zelfde doel is bereikt, zonder tijdverlies en schade voor de regtzoekenden. In strafzaken, vooral in verband met de preventive gevangenis, is het hooger beroep in negen en negentig gevallen eene ramp, in één van de honderd een zegen voor de beschuldigden. Wij wenschen dus alle Hoven zonder uitzondering op te ruimen en de geheele regtspraak toe te vertrouwen aan kantongeregten en regt- banken. De hooge raad wenschen wij te behpuden als Hof van confutie, en van appèl in enkele naauwkeurig bepaalde omstandigheden; dwaling van den regter in de feiten of in den persoon moeten kunnen worden hersteld, en de gelegenheid moet bestaan, om bewijzen, die men in eerste instantie door overmagt niet heeft kunnen produceeren, nog in het geding te brengen. Dan wenschen wij op heffing van ongeveer de helft der bestaande kantongeregten. Waar die in 1838 noodig waren, zijn zij dat thans bij de uitgebreide toename van de middelen van verkeer niet meer. maar men moet oppassen, dat men ze niet te vochtig inpakt, daar ze dan bederft. Tegelijk met het opvulsel maken andere arbeiders het daarbij behoorende dekblad gereed, waartoe de tabak genomen wordt, nadat zij door een tweede gisting in de serone zelve een geheel gelijkmatige tint heeft aangenomen. Het dekblad wordt met een gieter bevochtigd, verdeeld naarmate van den vorm van sigaren, waartoe de bladeren het voordeeligst gebruikt kunnen worden, en nu begint het werk der eigentüjke sigarenmakers. Terwijl men daarbij in Europa reeds hier en daar machines gebruikt, wat het voordeel heeft, dat de sigaren natuurlijk gelijkmatiger van vorm zijn, bepaalt men zich op Cuba tot handenarbeid, maar daar. ver deeling van arbeid vaste regel is, en iedere sigarenmaker geregeld een en dezelfde soort van sigaren maakt, zoo weten ze die toch zoo gelijkmatig te vervaardigen, als kwamen ze uit een vorm. Daarbij is natuurlijk de hoofdzaak, dat voor iedere sigaar volkomen dezelfde hoeveelheid tabak wordt gebruikt, want anders worden de sigaren of te los of te stijf gerold. Van daar dat machinaal ge maakte sigaren, waar de druk steeds dezelfde is, ligt niet goed trekken, daar zij geen lucht genoeg hebben. De arbeider heeft vóór zich eene houten sigaar, die den vorm aangeeft, en dikwijls ook een plank met een gat, waarin de sigaar naauwkeurig moet passen. De sigaren moeten, als zij klaar zijn, zeer snel gesorteerd en in kistjes verpakt worden, daar zij, vooral in het drooge jaargetijde, ligt door wormpjes aangetast worden. Daarvan worden uitgezonderd zeer zware sigaren, waaraan de wormpjes niet komen, en die ge woonlijk eerst wat in de open lucht gelegd worden. Het sorteeren der sigaren geschiedt volgens het dekblad. Die sigaren, waar het dekblad geen aderen vertoont, worden tot de prima gerekend; die, voor welke een minder soort van dekblad gebruikt is, tot de sectmdaal de overigen worden tertio, genoemd. Het verschil in prijs bij deze uit denzelfden tabak vervaardigde soorten bedraagt minstens vijf dollars, door elkaar tien dollars en bij sommige soorten (b. v. bij de Emperadores van Celestino Asay) tot vijftig dollars. Maar niet alle fabrikanten in Havanna verdeelen hunne sigaren in prima, secnnda, tertia, sommigen duiden dit verschil aan door de benamingen flor, flor fina en superior, waarbij flor met tertia en superior met prima overeenkomt. Bovendien worden de sigaren nog volgens de kleur gesorteerd, en dit onderscheid altijd op het kistje aangeduid. De donkerste kleur wordt met cosuro, de lichtste met claro aangegeven; tusschen die beiden staat colorado en de verschillende nuanceeringen, die tusschen licht en middelsoort colorado claro, tusschen middelsoort en donker colorado cosuro genoemd worden; eene bijzondere nuanee, eene goudbruine kleur heet in Tevens wenschen wij van den kantonregter op het voet spoor van de wet van 1827 door de toevoeging van assessoren zooveel mogelijk het karakter van alleenregt- sprekend regter te ontnemen. Wij toch zien in de discussio in raadkamer en de behandeling van het geding door de regters onderling een der meest afdoende waarborgen voor goed regt. Door de afschaffing der Provinciale Hoven, de groote vermindering der kantongeregten zal er eene belangrijke som op de begrooting beschikbaar blijven. Deze worde besteed om de tractementen der regterlijke magt te ver- hoogen. Wij willen de regters in het minst niet tot vermogende lieden maken, onze finantiëele toestand laat het niet toe; maar eene rijke natie, als de Nederlandsche, behoorde zich te schamen, dat ze den regter, aan wien heden of morgen de heiligste belangen der burgers worden in de hand gegeven, laat arbeiden voor een klerkenloontje. Zelfs het eigenbelang behoorde het volk te waarschuwen, dat het op een verkeerden weg is. Ja! nog zijn de leden der regterlijke magt in overgroote meerderheid bekwame, gemoedelijke mannen al zijn zij niet, wat zij behoorden te zijn en bij eene maar even voldoende bezoldiging zijn zouden, de bekwaamste juristen uit den lande maar zal het zoo blijven? Er zijn teekenen aan den hemel, die wel eens aan de toekomst doen twijfelen. Want steeds meer en meer wordt de bezoldiging der regterlijke magt ontoereikend, bij de stijging der prijzen van alle behoeften van leven en comfort. Indien ook zelfs het budget moest worden verhoogd met een paar ton ten behoeve van de regterlijke magt, waar ware dan nog het kwaad Eene nuttelooze vesting, Nijmegen hijvoorbeeld, minder, en het geld was gevonden. Gesteld, eene wet verbood het veranderen van de uniformen van het leger meer dan tweemaal in de eeuw en het kapitaaltje ware tot niemands schade en elks pleizier gevonden. In een land, waar den heer P. Mijer wordt toegelegd 100,000 voor eene enkele inspectie-reis, en de Tweede Kamer de overschrijding van -deze kolossale som met 98,000 goedkeurt; waar een gouverneur-generaal over eene dergelijke, aan het krankzinnige grenzende, geldver spilling ter naauwernood eene aanmerking behoeft te hooren, mag men niet zeggenwij hebben geen geld om de regter lijke magt te betalen! De hand moet aan het werk worden geslagen. Het Nederlandsch volk heeft door haren aandrang op vertegen woordiging en regering het zegel afgeschaft en de vlek dei- doodstraf uit onze regtspleging gewischt. Het volk heeft zijn lichte schakeering amarillo, in zijn donkere maduro. Men neemt over het geheel aan, dat de sigaren met donker dekblad zwaarder zijn dan de overigen, maar dit gaat alleen dan door, wanneer ook het opvulsel met de kleur van het dekblad overeenkomt. De namen Londres, Regalia, Couchas en dergelijken moeten bepaalde vormen der sigaren aanduiden, maar daarbij is toch, naar de verschillende fabrikanten, nog al onderscheid merkbaar, daar de een de londres wat grooter, de ander wat kleiner maakt, en eene londres regalia, d. i. eene groote londres is dikwijls in zijn vorm niet te onderscheiden van eene gewone sigaar. Wat betreft de grootte der sigaren, valt nog op te merken, dat met de grootte de prijs buiten alle verhouding stijgt, daar men voor grootere sigaren ook grooter stukken dekblad moet nemen, en dat men daarom in de kleiner vormen veel zekerder is een fijne sigaar te krijgen. Belangrijk voor de rookers is ook de vraag, wanneer de sigaren het best zijn. Tot voor eenige jaren stelde men grooten prijs op belegen sigaren, en nog tegenwoordig zijn velen van oordeel, dat eene sigaar beter wordt, als men ze wat laat liggen. Dit is onjuist eene sigaar is zooveel te béter, als zij verseh is. Bij het liggen verliest zij, zelfs in goed gesloten kisten, een deel van haar aroma. In de eerste jaren merkt men dit nog zoo niet; maar na drie of vier jaren kan men reeds een belangrijke verandering bespeuren en de oude sigaren hebben, zelfs als zij van zeer goeden tabak zijn, toch altijd eenigermate een stroosmaak. Natuurlijk heeft deze verandering bij ligter sigaren spoediger plaats dan bij zware. De sigaren, welke in Havana gemaakt worden, zijn het best, omdat men o. a. aldaar zorgvuldiger werkt en naauwkeuriger sor teert. Er bestaan bepaalde inrigtingen, waar daarin onderwijs gegeven wordt, en de arbeiders, die met de vervaardiging van fijne sigaren belast zijn, kunnen langzaam en zorgvuldig den tabak voor iedere sigaar schikken en rollen, daar zij een zeer hoog arbeidsloon krijgen. Voor gewone sigaren wordt 4 a 5 doll. goud per mille betaald, voor fijnere soorten tot 12 dollars. De sigaren, die niet geheel droog in kisten worden gepakt, krijgen nog eerst eene soort van gisting. Deze is natuurlijk wegens het verschil van klimaat in Havanna niet dezelfde als bij ons, en verandert dus ook bij gelijk materiaal en gelijke behandeling de kwaliteit van het fabri kaat. Dit zijn de voornaamste rédenen, die de geïmporteerde sigaren zooveel voortreffelijker doen zijn. De Havanna-sigaar moet noodwendig hoe langer hoe duurder worden. Het aantal consumenten neemt voortdurend toe, terwijl de productie vermoedelijk wel zijn toppunt zal bereikt hebben. Met grond hoopt men, 't zij in de Vereenigde Staten of in Marokko, of op Creta, waar proefnemingen uitstekend geslaagd zijn, een mededinger van de Havanna-sigaar te zien opkomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1