BINNENLAND. geleerd gebruik te maken van zijne regten van petitie en vereeniging. Laat de natie nu ook toonen, dat ze onze verouderde regtspleging meer dan moede is. Dat zij goed regt wenscht, maar tevens sneller en goedkooper regt. Laten de middelen om daartoe te komen worden gesteld aan de orde van den dag. De punten, die wij ter loops bespraken, maken deel uit van die levensquaestie eens volks: regtszekerheid. Dat de couranten nu eens conser vatief en liberaal en Rome en Genève, onderwerpen waarvan iedereen genoeg heeft, voor een poos in de doos doen. Totdat na korten tijd wij onzen afgevaardigden aan de stembus kunnen vragen: wilt gij onze regterlijke organisatie verbeteren, ons strafwetboek bergen in de antiquiteiten kamer, onze regtsvordering herzien en ons wetboek van koophandel in overeenstemming brengen met de behoeften van het verkeer? Dan stemmen wij vóór degenen, die verbetering willen en wij brengen onze stem uit tegen de voorstanders van het bestaande stelsel en.... tegen de voor standers van het allerbarbaarschte regtsinstituutde jury! HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Julij. Het is een heel natuurlijke zaak, dat wij van alles wat er zoo op staatkundig gebied in het buitenland voorvalt, met de meeste belangstelling kennis nemen van de staat kundige gebeurtenissen in het naburige België. Vooreerst toch wonen wij zoo digt bij elkander, vervolgens zijn wij voor het groots'te deel door taal en afkomst één, en ein delijk zijn wij in veel opzigten vereenigd door dezelfde belangen. Daarom is het dan ook niet vreemd, dat, terwijl er dezer dagen een nieuw ministerie in België is opge treden, wij met belangstelling vragen: wat valt er te zeggen van deze kabinets-verandering? Ziehier een ant woord op deze vraag Na een poos geaarzeld te hebben, en blijkbaar met tegenzin, is Koning Leopold II er toe overgegaan om België een clericaal ministerie te geven. Na veel zoekens gelukte het den heer d'Anethan een kabinet in dien geest zamen te stellen, dat er de ultramontanen vrede meê hebben. Aan de namen dezer nieuwe ministers, die bijna allen onbekende grootheden zijn, hebben onze lezers nog niets: ze zullen zich nog naam moeten maken en door daden bekendheid verwerven. Wij willen alleen melden, dat het liberale dagblad 1'Echo du Parlement van dat ministerie het volgende zegt: «-Het is een kabinet vanéén staatsman en vijf klerken, een volbloed-clericaal ministerie, ondergeschikt aan de apostelen van de Pauselijke encyclica en den syllabus, bestaande uit zaakwaarnemers van den beruchten speculant Langrand, en meerendeels afgevaar digden van Vlaamsche landstadjes. Zijne optreding is eene uittarting voor de liberale rigting; deze neemt den toege- geworpen handschoen op. Het zal een strijd zijn, zoo heet als België in de laatste 25 jaren niet gezien heeft. Indien de liberalen eendragtig en trouw den strijd voor de regten der hedendaagsche maatschappij voeren, zullen zij de zege behalen." Aangezien de nieuwe ministers de grondwet en de staats- inrigting in België zoo vijandig mogelijk zijn, kan men zoo eenigzins begrijpen, wat er niet zal beproefd worden om den bestaanden toestand naar den zin van de priester partij te wijzigen. Ze zijn dus eene soort staats-inbrekers, die de regten des volks zooveel mogelijk zullen inkorten, de regten van datzelfde volk, dat zich liet knevelen zonder nadenken en dat stemde op inblazing van hen, die het alleen zoo best weten met zich zei ven. Het bewind dezer clericalen zal dan ook niet lang duren! Het zal er ook al gaan als met Nederland van 1866 tot 1868. De overmoed van het grafelijk bewind hier te lande leidde tot het verkiezen van eene Kamer, die meer liberale vertegenwoordigers telde dan de vorige In den Gaulois leest men over de zaak der candidatuur van den Prins van Hohenzollern voor den Spaanschen troon de volgende beschouwingen: </Een Pruis op de Puerta del solaan die oplossing der Spaansche kwestie heeft zeker niemand gedacht. De heer Bismarck heeft verstand van zaken. Eerst heeft hij Wallachye in handen van Hohenzollern weten te spelen, en thans maakt hij zich ook van Spanje meester. Dat die tijding te Parijs verwondering, verbazing, ontroering en wat dies meer zij heeft te weeg gebragt, niets is natuur lijker. Doch men vraagt, wat wij met ambassadeurs te Madrid en Berlijn doen, als Prim en Bismarck zoo onop gemerkt dagelijks plannen kunnen smeden en zoo goed als uitvoeren? Men vraagt waarover Ollivier en Olozaga, die goede vrienden, wel met elkander spreken als de laatste bescheiden genoeg is, om aan den eerste niets te vertellen, en deze niet loos genoeg, om uit zijn vriend Olozaga iets te halen. En het ongelukkigste is nog, dat, als het gansche berigt geen dikke canard is, Frankrijk niet bij magte is om dien Duitschen stoot af te wenden, en den heer Bismarck te verzoeken elders een onderkomen voor de heeren Hohenzollern op te sporen." De kermis spoedt ten einde. Het jaarlijksch volksvermaak heeft zich ditmaal, begunstigd door fraai zomerweder, kunnen verheugen in eene talrijke deelneming. Een groot aantal vreemdelingen heeft aan de uitspanningen alhier deelgenomen, inzonderheid jl. Zondag werden door den trein die ten ruim 11 ure alhier aankwam, tal van vreemdelingen aangebragt; ook met de schroefstoomboot van de directie Zur Mühlen en met de stoomboot Ada van Holland kwamen tal van kermisbezoekers alhier aan. Bovendien zag men rijtuig bij rijtuig hier aankomen, beladen met beminnaars der kermisvreugd. Groot was dan ook het getal van hen, die Zondag namiddag, avond, nacht en Maandag morgen zelfs, langs de straten wandelden en aan deze of gene inrigting een bezoek bragten. Wij herinneren ons niet zoo veel drukte hier langs de straat gezien te hebben als in dien kermisnacht. En toch ontdekte men nergens rust verstoring of wanorde. Zondag avond hadden we het genoegen met leden en geïntroduceerdeu van de Sociëteit de Eendragt een Soirée bij te wonen, in de zaal der Sociëteit gegeven door het muziekgezelschap onder directie van den heer S. Ebelsbacher. Wij tellen de oogenblikken, waarin wij de leden van dit gezelschap voor ons zagen optreden, tot de aangenaamst doorgebragte van dit volksfeest en daarom heeft de Zondag avond, onder zooveel muziekaal genot doorgebragt, ons eene aangename herinnering achtergelaten. Nog een enkel woord van hulde wijden we aan het tooneelgezelschap onder directie van den heer Victor Driessens. Algemeen brengt men lof aan de uitmuntende keuze der stukken, en niet minder aan de flinke opvoe ringen. De drukke opkomst bij schier iedere voorstelling getuigt dan ook welsprekend van eene onverdeelde belang stelling. De laatste voorstelling is, bepaald op a. s. Woens dag avond. Hier wordt meer dan ordinair kermis-genoegen gesmaakt! Zoo dachten we bij ons zeiven, toen wij jl. Zondag namiddag van deMatinée Musicalein Musis Sacrum huiswaarts keerden. Zoo iets te hooren op een tijd, dat men als bij uitzondering iets beters hoort dan schelklinkende kermismuziek, dat is wat zeldzaams. Wij willen anderen, die met deze uitvoeringen nog geen kennis hebben gemaakt, opwekken de volgende gelegenheden om iets waarlijk schoons te hooren niet te verzuimen. Tot meerdere aansporing wijzen we op de aankondiging der Soirée op a. s. Woensdag avond, waar door gelegenheid is gegeven aan hen, wier bezigheden een bezoek op den middag niet toelaten van zooveel, muziekaal genot eens te profiteren. Ds. A. J. Berman, pred. te Watergang, heeft voor het beroep naar de Hervormde Gemeente te Huisduinen bedankt. Volgens de N. Rott. Ct. heeft dr. A. Pierson zijne aanstelling ontvangen als buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Heidelberg. Beroepen te Purmerende de heer J. van Doesburgh, pred. te Zijpe. Aan den heer J. Klant, gewezen hoofdonderwijzer te Enkhuizen, is pensioen verleend ten laste van den staat van 213 's jaars. De opening der jacht op waterwild in Noordholland zal plaats hebben op Zaturdcg 30 Julij e. k. De kooilieden moeten hunne kooieenden opgesloten of gehokt houden van 30 Julij-1 Sept. 1870. Op verschillende plaatsen in ons land is het Zaturdag middag zwaar weder geweest. Aan den Haarlemmerweg, nabij Sloterdijk, is de bliksem geslagen in een opeen gestapelde massa hooi, welke geheel verbrand is. In de Bijle- mermeer is een boerenknecht, die op het land bezig was, door den bliksem gedood. Ook een koe werd daar getroffen. In den namiddag is de bliksem geslagen in eene woning te Oost-Graftdijk. Den schoorsteen binnengekomen, ging hij langs den hals eener vrouw en ontsnapte weder zonder brand te veroorzaken. De vrouw is zeer geschrikt doch verder ongedeerd gebleven. Te Beverwijk sloeg de bliksem voor een gedeelte den gevel van een huis weg en verbrijzelde twee huizen en verder eenige glasruiten, zonder brand of verdere schade te veroorzaken. Op meer dan eene plaats ontwaarde men brand. Te Zaandam wer den 2 molens getroffen zonder dat er brand veroorzaakt werd. Nabij Meern is een boerenwoning getroffen en bijna geheel afgebrand. Te Ilagestein sloeg de bliksem een paard dood. Vooral in het Overijsselsche en in de omstreken van Wageningen heeft de bliksem veel brand veroorzaakt. Men schrijft ons van Texel, dd. 11 dezer: „Bij het onweder van jl. Zaturdag middag, viel een donderslag in de onmiddelijke nabijheid eener boerenwoning neder, en baande zich een weg in den grond, zonder eenige schade te hebben veroorzaakt, dan eene diepe gleuf in het veld." „Naar men ons meedeelt, worden van wege ons gemeente bestuur op de negen openbare scholen bibliotheken aange legd. Reeds moeten tal van degelijke werken, tot dit einde zijn aangekocht." „De bewoners van het Oude Schild ontvingen dezer dagen van den Hoornschen Bakker, tamelijk verminkt brood. De man had namelijk het ongeluk gehad met zijn wagen ondersteboven van den dijk te geraken en aan laatstgenoemde belangrijke averij te bekomen. Hij zeiven kwam evenals zijn paard met den schrik vrij." Het te Texel te veld staand hooigewas wordt tegen hoogen prijs verkocht en wel meer dan gepasseerde jaar. 500 kilogrammen hooi (gewonnen) zullen op ongeveer 20 komen. Door den raad der gemeente Zijpe is benoemd tot wethouder dier gemeente de heer K. Biersteker, en zulks ter vervanging van den heer J. Schrieken, tijdelijk met het burgemeesterschap belast, en tot ambtenaar van den burgerlijken stand, ter vervanging van den vertrokken burgemeester, den heer J. Schrieken. Jl. Woensdag heeft te Broek in Waterland de school jeugd een feest gevierd, hetwelk door de aldaar gevestigde afdeeling van het Nederl. Schoolverbond bereid was aan die kinderen, welke in de laatste 6 maanden niet meer dan 10 schooltijden hadden verzuimd. De school was met vlaggen en bloemen smaakvol versierd. De noodige ver snaperingen en eene tombola zonder nieten, verhoogden het genot'. Sedert het laatste half jaar hadden van de 266 kinderen er 156 minder dan tien, 80 geen enkelen en 30 slechts één schooltijd verzuimd. - Uit het verslag van het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam bleek, dat het getal leden op 1 Mei 1870 bedroeg 4540 en op 1 Julij 4834. De dier gaarde heeft aanzienlijke aanwinsten gekregen, als ook de collectiën; het nieuwe museum wordt dit jaar geopend. De contributien en entréegelden bedroegen 114,187,20. Voor aankoop van dieren was 33,901, voor voeding ƒ37,847,10, voor aanbouw van lokalen 54,267.36 besteed. Het saldo der rekening bedroeg 16.408. Voor de kunst matige vischteelt is besteed 4959.84). De bezittingen van het genootschap vertegenwoordigen eene waarde van 798,866.99. (N. v. d. D.) Zijn wij wél onderrigt zegt het A. D. v. N. dan zou dr. Elders, in vereeniging met jhr. M. Salvador, voornemens zijn met 1 Oct. a. s. eene Nieuwe Haarl. Crt. uit te geven. De van Leiden komende Haarlemsche trekschuit is even buiten die stad gekanteld, zoodat een passagier, be nevens al de bovenlast in het water geraakte. De hond van een groenteverkooper in den Haag is in het kraambed gekomen van negentien jongen. De eigenaar heeft er tien verdronken en de ongelukkige moeder heeft het niet ver genoeg in het tellen gebragt om haar verlies te bemerken. Te Rotterdam zijn van de fabriek van Krüpp, te Essen, aangekomen 4 stalen achterlaad-kanonnen, wegende ieder 25,000 kilo. Zij zijn voor Ruslaud bestemd en werpen puntboorkogels van 250 kilo's. Het is zeer de vraag of pantserschepen van de grootste soort daartegen bestand zullen zijn. De verzending van aardappelen uit het Westland over Rotterdam naar Londen is in den laatsten tijd bijzonder groot geweest. In twee dagen zijn 120 vaartuigen, daar mede beladen, te Rotterdam aangekomen; zij hebben hunne ladingen gelost aan de stoombooten, bestemd naar Londen, Huil en Leith. Vooral naar Londen is eene buitengewone hoeveelheid verzonden, waartoe van de General Steam Navigation Company een expresse boot was aangekomen, uitsluitend om aardappelen in te nemen. Men begroot do gezamenlijke verzending in twee dagen op p. m. 25 a 30 duizend manden van ongeveer hectoliter. Onlangs lazen wij in eenige bladen, dat de notaris J. van Dorsser te Dordrecht tusschen de jaren 183570 heeft opgemaakt 10,000 acten. Dit wordt, en te regt, als eene bijzonderheid aangemerkt. Niet minder merkwaardig is het voorzeker te achten, dat in datzelfde tijdperk door den heer W. J. Fortuijn Drooglever, te Gouda, omstreeks 3000 acten meer, en alzoo 13,000 acten zijn gepasseerd. De heer te Breda, had, hoewel getrouwd en vader, een bijzondere sympathie opgevat voor een dienst meisje, dat bij een mevrouw, ook daar woonachtig, den post van keukenmeid vervulde. Hij had haar ook weten over te halen, hem een onderhoud toe te staan op een der eenzame plekjes, welke in Breda, nu de wallen nog niet geheel geslecht zijn, zoo ruimschoots te vinden zijn. Na afloop der zamenkomst drukte de heer zijn schoone een muntbiljetje in de hand, en zij, misschien door de koude avondlucht wat ongesteld geworden, haaste zich, den volgenden dag een doek bij een der manufacturiers te gaan koopen. Niet weinig verwonderd echter was deze, toen hem ter betaling een hankbillet van ƒ1000 werd aan geboden, en hij liet niet na, de mevrouw aanstonds te verwit tigen van dezen bijzonderen rijkdom van hare dienstbode. Het meisje bekende toen, dat zij het van een heer gekregen had, wiens naam zij echter zeide niet te weten. Weldra kwam dan ook een fatsoenlijk man en verzocht om de meid te spreken; in de plaats van deze verscheen mevrouw, die den galanten maar onvoorzigtigen Don Juanaanstonds liet merken, dat zij volkomen met de zaak bekend was, en hem ronduit zeide, dat zij, hoewel begrijpende dat hier misschien, zoo als hij beweerde, eene vergissing had plaats kunnen hebben, duizend gulden volstrekt niet te veel vond voor het verlies der eer, zelfs van een Bredaasch dienstmeisje; dat zij het geld voor hare onderhoorige op rente zou zetten en hem den raad gaf, niet alleen wat beter op zijn geld te passen, maar ook dergelijke galante avonturen, hem als echtgenoot en vader onwaardig, voor het vervolg liever aan anderen over te laten. vertrok woedend, 990 armer maar rijk aan ondervinding. Het gepantserde fregat der Vereen. Staten Franklin, is jl. Vrijdag ter reede van Vlissingen aangekomen. Meer schepen worden aldaar niet verwacht. De schoone werven en dokken te Vlissingen geven nog steeds geen teeken van leven. Wel sprak men onlangs van eene Engelsche maatschappij, die opnemingen had laten doen, doch dienaangaande heeft zich nog niets bewaarheid. Vlissingen verliest droppelsgewijze zijn bloed, maar dat duurt reeds zoo langen tijd, dat zijne groote zwakte daarom niet onmiskenbaar is. Bij de schijfschietoefeningen der artillerie op de heide onder Arnhem is een officier door een granaatsplinter in de borst getroffen en ernstig verwond. Een politieagent, die een van dolheid verdachten hond te Groningen surveilleerde, kon zijn post niet verlaten om op zijn tijd aan het bureau te zijn, en schreef aan den commissaris: „De agent P. kan niet komen, want hij is stellig dol.» E. W. roept in de Gron. Ct.„O Nederlandsche jon gelingen Indien er nog één droppel echt Neêrlandsch bloed in uw hart is, laat dan uwe rederijkerskamers varen, laat varen uwe dramatische voorstellingen, dat ellendig knoei werk! Rigt scherpschutters-korpsen op; grijpt naar het geweer; legt edele wedstrijden aan; hoort de stem des Konings; bereidt u, voor tot mogelijke zelfverdediging; helpt u zeiven Te Sappemeer is een boer, met zijn vrouw en twee anderen in een rijtuig gezeten, met paard en wagen door een hem toebehoorende ophaalbrug gezakt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2