Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAABSCHE MABKT VAN HEDEN. Prins den Spaanschen troon beklom. Bismarck antwoordde toen, dat wij ons daarover volstrekt niet ongerust behoefden te maken, want dat dit toch nooit zou gebeuren. De heer Thile heeft zijn woord van eer verpand, dat de Prins van Hohenzollern niet was, noch kon zijn, een ernstige candidaat voor den Spaanschen troon. Indien men de opregtheid van zulke officiëele mededee- lingen niet vertrouwen kan, dan zouden diplomatieke mede- deelingen ophouden een waarborg voor den Kuropeschen vrede te zijn. Door zoo onverwacht op zijn gegeven woord terug te komen, wierp Pruissen ons den handschoen toe en moesten wij aandringen op de verzekering, dat ditmaal het terugtrekken definitief was en ernstig gemeend. Het is billijk, dat in de geschiedenis het hof van Berlijn de verantwoordelijkheid moet dragen van een oorlog, welken het had kunnen vermijden, maar die het wilde. En onder welke omstandigheden heeft Pruissen den strijd gezocht, nadat Frankrijk gedurende vier jaren de voortdurende blijken zijner gematigdheid had gegeven en met misschien overdreven angstvalligheid vermeden had, aan te dringen op het naleven van verbintenissen, onder de directe bemidde ling des Keizers aangegaan, maar welker naleving men reeds bij het onderteekenen voornemens was te verzuimen. Europa was getuige van onze houding en kon die met Pruissens handelwijze vergelijken; dat het thans oordeele over de rogtvaardigheid onzer zaak! Welke ook de uitslag van den strijd zij, wij verwachten zonder vrees het oordeel van tijdgenoot en nakomelingschap. De Fransche oorlogsverklaring, die Dingsdag middag ten half twee ure te Berlijn is ontvangen, luidt aldus: z/De ondergeteekende, zaakgelastigde van Frankrijk, heeft de eer, ter voldoening aan de bevelen zijner regering, aan Z. Ex. den heer minister van Buitenl. Zaken van Z. M. den Koning van Pruissen de volgende mededeeling ter kennis te brengen «/Naardien de regering van Z. M. den Keizer der Fran- schen het plan tot verheffing van een Pruissischen Prins op den Spaanschen troon slechts kan beschouwen als eene tegen Frankrijks territoriale veiligheid gerigte onderneming, werd zij in de noodzakelijkheid gebragt om van Z. M. den Koning van Pruissen de verzekering te verlangen, dat zulk eene combinatie niet met zijne toestemming kon verwezen lijkt worden. //Daar Z. M de Koning van Pruissen geweigerd heeft deze verzekering te geven, en daarentegen aan den gezant van Z. M. den Keizer der Franschen heeft betuigd, dat hij zich voor deze'en elke andere eventualiteit de mogelijkheid wilde voorbehouden om naar de omstandigheden te rade te gaan, zoo heeft de keizerlijke regering in deze verklaring des Konings eene nevenbedoeling moeten zien, waardoor Frankrijk, zoowel als het algemeen Europeesch evenwigt bedreigd werd. Deze verklaring is nog verergerd geworden door de mededeeling aan de kabinetten, betreffende de weigering van den gezant des Kezers te ontvangen en omtrent eenige nieuwe uiteenzetting met hem in onder handeling te treden. «Dien ten gevolge heeft de Fransche regering gemeend verpligt te zijn, onmiddelijk voor hare eer en hare geschonden belangen te zorgen, en besloten zijnde ten dien einde gebruik te maken van alle maatregelen, die haar in de positie, waarin zij gebragt is, ten dienste staan, beschouwt zij zich, van dit oogenblik aan, als te zijn in toestand van oorlog met Pruissen. De ondergeteekende heeft de eer, Z. Ex. enz. de ver zekering zijner hoogachting aan te bieden. Berlijn, 19 Julij 1870. Le Sourd.» In een Fransch blad wordt van de Pruissische grenzen geschreven //Maarschalk Bazaine is reeds Zondag te Metz aangekomen, en met geestdrift ontvangen. Wanneer men langs de wandelplaatsen of de esplanade om de vestingwerken wandelt en aan de eene zijde de diepe grachten en versterkte wallen, aan de andere zijde de vlakte ziet, die in een oogwenk kan worden onder water gezet, dan zou men meenen op de rustigste plaats der wereld te wezen. Werd niet eene snelle, ordelijke beweging overal langs die wallen waargenomen, men zou meenen, dat de oude citadel onbruikbaar was geworden. Thans echter is het of die kolossus rust op zijne kracht, welbewust dat hij nooit een parel aan de kroon van Pruissens Koning j zal wezen.» Men zegt, dat het hoofdkwartier des Keizers te Nancy zal worden opgeslagen. Het zal beschermd worden door de kwartieren der maarschalken Bazaine te Metz, Canrobert te Thionville en Mac Mahon te Straatsburg. Het Fransche leger staat dan tegenover Keulen, Coblenz en Mainz. De heer Conneau zal den Keizer als geneesheer vergezellen. Men verwacht in Frankrijk wonderen van de leger- organisatie. De chassepots worden tot de wolken verheven. Sommigen maken het publiek diets, dat er van de 100 schoten stellig 70 doeltreffen. Ook de velddrukkerij, ter verspreiding van legerbulletins georganiseerd door de werklieden der keizerlijke drukkerij, is reeds op weg naar het oorlogstooneel. Niet minder zorgvuldig dan voor de drukpers is voor de telegrafie in het leger zorg gedragen. Reeds in de Krim en in Italië heeft men het voordeel van drukpers en telegraaf leeren kennen. De telegraaf bestaat uit een kabel van een halven palm dikte, een soort van onderzeesclie kabel, die door eene eigenaardige bekleeding tegen breken en beschadiging beveiligd is en voor een onkundige een eindje pektouw gelijkt. In het hart bevinden zich vier zamengevlochten koperen draden, welke de gedachte overvoeren met de snelheid van den bliksem. Deze militaire telegraaflijnen kunnen dag en nacht gepasseerd worden door infanterie, cavallerie en artillerie. Zij liggen gedurende weken, blootgesteld aan den invloed van allerlei toevallen en allerlei weersgesteldheid. De geringste stoornis er niet in merkbaar.» In één dag hebben zich te Parijs 13,000 vrijwilligers aangemeld. De toeloop aan do werfbureaus is zoo groot, dat men uit voorzigtigheid het hek voor de bureaux heeft moeten sluiten. Onder de vrijwilligers bevinden zich 200 genceslieeren, 500 studenten in de geneeskunde, 50 apothe kers en 150 studenten in de pharmacie. In de maritieme havens is de ijver om dienst te nemen op de vloot, niet minder groot. De France zegthet gevoel tegen. Pruissen is dat van een wilden haat, en daarom wil ieder, die de baren kent, op de vloot dienen. Het ministerie van Marine wordt bestormd met aanzoeken. 2G gepant serde schepen liggen gereed tot vertrek, en binnen acht dagen zullen 9 andere kunnen uitloopen. Te Parijs hield jl. Woensdag een regiment zouaven zijn intogt. Op den ransel van een dier krijgslieden zat een groene papegaai, die aanhoudend en met alle kracht riep: «Naar Berlijn!» Het talrijke publiek op den boulevard juichte den geleerden vogel met groot gelach toe. -- Het moet aardig geweest zijn om te zien zooals de Parijzc-naars zich de eer betwisten iets, een kleinigheid, een glas wijn, een sigaar aan de vertrekkende soldaten aan te bieden; hoe ze er letterlijk om vochten om hunne geweren en ransels te dragen; hoe de vrouwen en meisjes levensmiddelen en verkwikkingen aanbragten. Toen heeft er menig grijze snorrebaard een traan weggepinkt, en menig woesteling, die naar het krijgsgewoel snakte, keek minder barsch uit zijne oogen. Op den boulevard Saint-Michel te Parijs heeft zich sedert een paar dagen een heer geposteerd, met onder scheidene kisten van verschillenden omvang om zich heen. Telkenmale als er troepen voorbijtrekken haalt hij uit die kisten sigaren te voorschijn, die hij aan de soldaten uitdeelt. Een sergeant-majoor krijgt eenige Londres, een korporaal ettelijke Manilla's en voor de gemeene soldaten zijn voorraad uit Soutados. Deze persoon zal, zoo voorgaande, binnen kort de populairste man in het leger zijn. E ii e 1 a ii (1. Dezer dagen zijn te Londen verscheidene aanzienlijke faillissementen ontstaan. Daaronder behooren o. a. de Norwich Crown Bank, opgerigt in 1774 en wel voor een bedrag van 1| millioen pond sterling. Het deficit wordt op 25 pCt. begroot. De directeur, sir J. H. Harvey, heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Verder de firma Guild, Chapman Co., handelende op Australië, met een passief van 100,000 pond sterling, enz. Duitscklaiid. Dat de Franschen in den tegenwoordigen oorlQg van hunne mitrailleuses en Kijn-kanonneerbooten gebruik zullen maken, hieraan valt niet te twijfelen. Omtrent de eerste uitvinding wordt in de Köln. Volkszeitung opgemerkt, dat Keizer Napoleon kort vóór de oorlogsverklaring te Meudon is geweest, om de werkplaatsen te inspecteren, alwaar die soort van geschut wordt vervaardigd, en dat hij toen ten krachtigste op meerdere bespoediging heeft aangedrongen. Wat de Rijn-kanonneerbooten betreft, deze zijn van zoo danige constructie, dat zij in stukken per as vervoerd, op een gegeven punt snel in elkander gezet en met zwaar geschut gewapend kunnen worden. Elke dezer booten staat onder bevel van een fregat-kapitein, en is bemand met een officier en 15 man. Te Straatsburg zijn reeds een aantal dezer vaartuigen aangebragt. De Duitschers hopen ze door torpedo's te kunnen vernietigen, ofdoor het zinken van schepen in de vaart te belemmeren; maar zij gelooven toch dat de Franschen op sommige gedeelten der rivier met die booten veel kwaad kunnen doen. Men schrijft van den Main: als bewijs voor de stemming die hier heerscht diene, dat een man zijn echtgenoot een duchtig pak slagen heeft toegediend, omdat ze bij het afscheidnemen van hare twee zonen weende. Ge behoeft mijn jongens niet weekhartig te maken, voegde papa er bij, ze zullen en moeten de Franschen duchtig afkloppen. Kerkelijke Staat. Ziehier de paragraaf uit het schema over de kerk van Christus, welke de definitie der onfeilbaarheid behelst: //Ons getrouwelijk hechtende aan de overlevering, die (ot het begin van het Christelijk geloof opklimt, ter eere van God onzen redder, ter verheerlijking van de Catholieke godsdienst en tot heil der Christelijke volken, leeren en bepalen wij, onder goedkeuring van het Heilig Concilie, dat het een leerstuk is van Godswege geopenbaard. Dat de Roomsche opperpriester, wanneer hij ex-cathedra spreekt, dat is te zeggen, wanneer hij het ambt van herder en leeraar van alle Christenen vervullende, krachtens zijn apostolisch oppergezag, bepaalt dat een leer over het geloof of de zeden door de algemeene kerk moet omhelsd worden, geheel en al, door den goddelijken bijstand die hem is toegezegd in den persoon van den gelukzaligen Petrus, de onfeilbaarheid geniet, waarvan de goddelijke Verlosser gewild heeft dat zijn kerk voorzien zou zijn, als zij hare leer betreffende het geloof of de zeden bepaalt; en dat bij gevolg, zulke bepalingen van den Roomschen opperpriester reeds op zich- zelven onverbeterlijk zijn en niet krachtens de goedkeuring van de kerk. //Zoo iemand, hetgeen God verhoede, de vermetelheid mogt hebben onze bepaling te weerspreken, hij zij anathema.» Dezen tekst ontleent men aan de Univers. Amerika. Te New-York is een genootschap van Vette Duitschers opgerigt. De 90 leden, waaruit het genootschap bestaat, wegen te zamen 11,000 kilo; alzoo p. m. ieder lid 120 kilo. Waren die vette Duitschers nu maar hier bij de hand, misschien zouden ze dan elk dienst kunnen doen voor twee man. Prevost Paradol, de Fransche gezant te Washington, heeft zich van het leven beroofdMet ontzetting wordt deze treurmare ontvangen. Hij was een der beste journa listen van Frankrijk, een der waardigste vertegenwoordigers van de liberale partij, een der edelste figuren van het tweede keizerrijk. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Tot grootofiicier van de orde der Eikenkroon is benoemd de kolonel Schönstedt, komm. van het 7de reg. infanterie en den kapt. van het reg. gren. en jagers H. E. .T. Heymans tot ridder dier orde. De luit. ter zee 2de kl. N. J. Brunger, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, enden 17 dezer van daar in Nederland terugkomen, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. J/AATSTE SIKKIliTEV De Staatscourant deelt mede, dat Z. M. vergunning heeft verleend aan officieren, onderofficieren en manschappen van Wperbaarheids-vereenigingen om, wanneer zij zich voor onbepaalden tijd als vrijwilligers bij het leger aanmelden, desverkiezendo de uniform-kleeding te blijven dragen, die zij met toestemming des Konings hebben aangenomen. De Vereeniging van het Roode Kruis heeft van Z. M. den Koning de som van f 9000 ontvangen. Parijs, 22 Julij. Z. M. de Keizer heeft heden de leden van het Wetgevend Ligehaam op de Tuileriën ontvangen. De heer Schneider heeft hen voorgesteld en tot den Keizer gezegd: //De goheele wereld zal de verantwoordelijkheid voor den oorlog doen nederkomen op Pruissen, dat, door ongehoopt succes verblind en aangemoedigd door Frankrijks zucht om den vrede van Europa te bewaren, heeft gemeend tegen onze veiligheid te kunnen samenspannen en onze eer te kunnen kwetsen. Onze innigste wenschen zullen u en het leger volgen. Draag zonder bezorgdheid het Regent schap aan de Keizerin op. Het hart der natie is met u en met ons moedig leger.» De Keizer heeft daarop het volgende geantwoord: //Op den dag vóór mijn vertrek naar het leger is het mij zeer aangenaam, u te kunnen bedanken voor de vader landslievende hulp, welke gij aan mijne regering verleend hebt. Een oorlog is dan gewettigd, wanneer hij gevoerd wordt met de instemming der natie en de goedkeuring harer vertegenwoordigers. "Wel teregt brengt gij de woorden van Montesquieu in herinnering//De wezenlijke bewerker van een oorlog is niet hij, die hem verklaard, doch hij, die hem noodig maakt.» //Wij hebben alles wat van ons afhing gedaan om den oorlog te vermijden, en ik kan zeggen, dat het de gcheele natie is, die in hare onweerstaanbare geestdrift ons onze besluiten voorschrijft. //Bij mijn vertrek stel ik onder uwe hoede de Keizerin zij zal u oproepen om u rondom haar te scharen, als de omstandigheden dit vereischen. Zij zal de pligten, welke hare positie haar opleggen, moedig vervullen. //Mijnen zoon neem ik met mij mede. Te midden van het leger zal hij zijn land leeren dienen. //Besloten hebbende om de grootsche taak, die inij is toevertrouwd, met de meeste veerkracht te volvoeren, stel ik een geloovig vertrouwen in de zegepraal onzer wapenen, want ik weet, dat Frankrijk in volle kracht achter mij staat en dat God het beschermt.» 's Keizers toespraak is met de uitbundigste toejuiching beantwoord. Bij zijn vertrek zeide de Keizer nog: //Ik zou elk uwer, mijne heeren! de hand wenschen te drukken, maar de naauwste en meest volkomen band ver bindt ons reeds, te weten, de vaderlandsliefde, die ons allen bezielt.» Straatsburg, 22 Julij. Off. dep. De Pruissen hebben ten 4 ure den pijler op den regteroever der Rijnbrug bij Kehl laten springen. De ontploffing was verschrikkelijk. l)e bruggetorens zijn vernield. Tot op den Franschen oever zijn de blokken steen enz. neergevallen. AMSTERDAMSCHE BEURS VAN HEDEN. Pap. Met. 39g, Zilver Met. 45j, Amerika 82 861, Binnenl. Spanje 21§, Spanje 24|, Portugal 26j, Sporen 192. Opening willig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 20 Julij. BesteVaêr. P. C. Rosier. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 21 Julij. Dagmar. B. L. Olsen. van Vliet Co. Odessa. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Pelion. J. Wake. Sunderland. Steenk. Zur Mühlen Co. Oriëntal. T. Haij. Duinker Sc Goedk. Andreas. A. Backer. Sundswall. Hout. Blikman Co. St. Helena. J. Lexou. Egeness. Amons Co. Rapid. J.A.Pedersen. Nerva. Blikman 8c Co. Caroline. B. Bredensen. Egeness. Amons 5c Co. Eix. N.P.Svenningsen. Nerva. Blikman Co. Axel. S. Gronvold. Egeness. Amons Co. Langley. E. Edward. Sunderland. Steenk. C. Berghuij9. Kepier. C. Mohrke. Duinker 8c Goedk. Willm.Hunter.G.Cowle. Newcastle. C. Berghuijs. Lamb. R. Stewart. Sunderland. Angenieta. G.E.Visser. Ornschuldswiek. Hout. Blikman Co. Boni. J. E. Visser. Nerva. van Strijen 8c Co. Margar.Milne.A. Morck. Hud. Blikman 8c Co. Jens Nilsen. P. Andersen. Nerva. Delft. J.P.Oldenburger. Elsingfors. Maria. O. C. Bergh. Söderhavn. Amons 8c Co. Sovinto. J.M.Mickelson.Abö. van Vliet 8c Co. Rajah. G. Heppel. Sunderland. Steenk. C. Berghuijs. Middle9bro. p. Hood. Middlesbro. IJzer. Duinker 8c Goedk. Thirteen. J.Cruiksliauk. Seahara. Steenk. Tyne. C. Prince. Newcastle. Harraton. R. Eowles. Sunderland. C. Berghuijs. 3 Paardenbov.'tjaar f 90all0 Veulens - a 2 Koeijen - 100al50 Vette Kalveren - a 10 Nuchtere dito - 9a 18 64 Schapen - 13a 28 30 Lammeren - 6a: 8 VetteVarkens.pK.G.f a 61 Magere dito - 8 a 20 209 Biggen ben. 10 w. - 4a 6 4 Bokken en Geiten - 4a 6 4 Kleine dito c a Ezels - a Boter, per 0.630 K.G. - 90a 95

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3