STATEN-GENERAAL. BUITENLAND7~ Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundige Waarnemingen te Helder, PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. kalm en met moed volgende tijden tegengaan, maar vergeten wij het nooit, dat partijschap ons slechts ver zwakken kan, en dat alleen Ee.nd.ragt magt maakt. Wie ons dan ooit zal willen bespringen, welnu •fj Hij beve, en stoot' geducht de tanden, Wie dwaas, geblinddoekt door zijn waan, Ons dierbaar erf durft aan te randen, En klaauwen baar in 't hart wil slaan. Dan staan wij in den schoot der waatren, Een rots gelijk, die 't dondrend klaatren, En 't huilen der orkanen hoort: Die ongeschokt, waar duizend blijven, De wrakken om zich heen ziet drijven, Maar 't hoofd door ieder springtij boort. f Tollens. Eerste Hamer. Zitting van Vrijdag 22 Jnlij, des avonds ten 8| ure. Het eindverslag over het wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1870 (Rijks veld wachters is gereed. De minister van Justitie beantwoordt de gemaakte aan- en opmerkingen, waarna het ontwerp met. algemeene (23) stemmen wordt aangenomen. De vergadering wordt daarop door den Voorzitter tot nadere bijeenroeping gescheiden. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Tot grootkruis der orde van de Eikenkroon zijn benoemd de heer minister van Oorlog, generaal van Muiken, en de kolonel-comman dant van het reg. grenadiers en jagers le Maitretot officier dier orde de majoor C. L. Loder, vau genoemd regiment. België. Volgens de Avenir National heeft de President van de Vereenigde Staten van Amerika aan de kabinetten van Berlijn en Parijs een gelijkluidend telegram gezonden, j waarin hij de verwachting te kennen geeft dat de onzijdig heid van België zal worden geëerbiedigd. De oorzaak van dezen stap van Amerika moet gezocht worden in het voornemen om van Antwerpen, gedurende den oorlog, het centrum te maken van de communicatiën van Amerika met Duitschland; waartoe tot dus verre Hamburg had gediend. F r a n k r ij k. De keizerlijke tafel zal gedurende het verblijf van Napo leon in het leger te velde voorbeeldeloos zijn en bestaan uit soep, ossenvleesch en groente. Onder de originele giften, die dagelijks ontvangen worden ten behoeve van den gewonden in den aanstaanden strijd, komt ook voor een geschenk van 700 flesschen Tokayer wijn voor het leger, nota bene 700 flesschen voor 300,000 manDe wil is hier uitmuntend, maar tenzij er een wonder mogt gebeuren, loopt die gift gevaar niemand te zullen bevredigen. De maarschalken en de generaals zullen er van drinken. De hoofdofficieren zullen er van proeven. De kapiteins en de luitenants zullen mogen toe zien. De troep zal er voor mogen defileren. Figaro doet een ander voorstel, dat meer doel zal treffen. Het blad opent eene inschrijving met 3000 francs, om aan alle soldaten uit naam van het Fransche volk een glas brandewijn en een sigaar aan te bieden, alvorens zij met den vijand slaags raken. Dit zou 30 a 40,000 frs. kosten betrekkelijk eene geringe som, die het blad twijfelt er niet aan binnen één a twee dagen gedeponeerd zal zijn Genoemd blad behelst de volgende mededeeling van een zeer krijgshaftigen, oorlogszuchtigen notaris, luisterende naar den naam Thomas en prijkende met het officierskruis van het legioen van eer: «Ik wed 200,000 frs. tegen 100,000 frs.. dat tegen 15 Augustus a. s. de Fransche armee haren intogt te Berlijn zal houden. Het geld is gedeponeerd." j Figaro vraagt niet zonder eenige ironie: Waar zoo? Jl. Vrijdag maakte een scène aan het station van den Oosterspoorweg te Parijs een diepen indruk op alle aan wezigen. Vier soldaten, broeders, omhelsden hunne bejaarde moeder voor dat zij vertrokken. De moeder, diep geroerd, sprak hun bij het scheiden moed in. Het waren vier vrijwilligers. Terwijl men te Parijs nog onzeker was, of het vrede of oorlog zou worden en velen nog aan het behoud van den eersten geloofden, werden de toebereidselen tot den laatsten zoo goed als in het openbaar gemaakt, en daarbij op zulk eene zigtbare wijze, dat den eenvoudigste de oogen moesten opengaan over de ware bedoelingen der regering. Men vernam bijv. dat reeds den vorigen dag 1200 waggons van den Oosterspoorweg door het gouvernement waren gerequireerd, om meel en beschuit naar de grenzen te ver voeren. Des avonds vertrokken waggons geladen met 254 kisten chirurgicale benoodigdheden langs denzelfden j spoorweg naar de grenzen. Dat de paarden en het dienst personeel des Keizers noordwaarts waren vertrokken, was bekend. De Oosterspoorweg had met de regering een con tract gesloten om binnen 16 uren alle troepen uit het kamp van Chalons met compleet materieel, paarden, kanonnen en caissons naar het door haar aan te wijzen punt te vervoeren, en de waggons, voor dat transport bestemd, waren reeds in het kamp. Tegen het vallen van den nacht kon men een groot aantal paarden den weg naar de grenzen zien inslaan, nadat reeds gedurende den ganschen dag aan de stations gebouwen groote troepen-bewegingen hadden plaats gehad, en tegen 10 ure een regement met muziek naar het station optrok. De nieuwsgierigen, die bij duizenden bij de stations gebouwen zich verdrongen, zagen dat alles, en toch konden zij niet gelooven dat het oorlog worden zou. Engeland. Het wegnemen van bakens, tonnen en lichtschepen en het uitblusschen der vuren, op de kusten van den Noord- Duitschen Bond, geeft de Daily Telegraph aanleiding tot een beschouwing over de nadeelen, die daardoor aan handel, nijverheid en scheepvaart zullen worden toegebragt. Bremen, Hamburg, Stettin, Danzig en Memel zijn thans uit zee niet te genaken, en de talrijke bevolking is van allen handel met het buitenland beroofd. De mededeeling van den genomen maatregelen, aan vreemde landen gedaan, zal de schepen die in havens liggen in staat stellen zich voor gevaar te wachten, maar hoe bitter is het voor de ver in zee zwal kende mannen die, als zij terugkomen, met verbazing zien moeten dat Europa dol geworden is. Men zal zich den vreeselijken moord herinneren, die John Jones, alias Tom Jenkens, pleegde op de familie Marshall, te Denham. De onverlaat vermoordde 7 personen door middel van een grooten moker. Jl. Vrijdag stond hij teregt voor de regtbank van Aylesbury. De jury, na te hebben gehoord de getuigen en den verdediger, sprak met eenparige stemmen het schuldig uit. De gevangene, gevraagd zijnde of hij iets te zijner verdediging had in te brengen, verklaarde dat hij volstrekt niet begreep waarom men hem niet ter dood zou veroordeelen. De regter sprak daarna het doodvonnis uit. De veroordeelde sloeg op militaire wijze aan en zeide op eene eigenaardige manier: «Dank je wel, mijnheer Duitschland. De Koning van Pruissen heeft een algemeenen bededag uitgeschreven tegen den 27 dezer. Koning Wilhelm verklaart in de circulaire «voor God en menschen, dat hij op geenerlei wijze aanleiding gegeven heeft tot den oorlog; de regtvaardigheid der Duitsche zaak voor God uitgemaakt is en aan Gods genadige hulp alles gelegen is." Verder hoopt de Koning, dat «God de Duitschers ter overwinning zal leiden, en God hun genade geve om tegen hunne vijanden zich als Christenen te ge dragen." In de afgeloopen week heeft de politie een trein, op het punt om met troepen van Berlijn te vertrekken, meer dan 20 knapen, die zich onder de banken verborgen hadden, met geweld moeten verwijderen. Zij wilden ook dienst nemen; sommigen hunner waren 8 h 11 jaren oud. Te Stettin heeft zich een meisje als vrijwilliger aangemeld, en afgewezen zijnde ging zij henen met de verzekering, bij een ander regiment haar geluk te zullen beproeven. De anti-Fransche geest maakt zich te Berlijn ook van de tailleurs meester. De heer Kühneman maakt ten minste in de dagbladen bekend, dat hij, voorheen tailleur de Paris, thans niet langer dien Franschen bluf wil aan bidden en zich kortof kleermaker zal betitelen. Te Saarbrücken heeft in den vroegen morgen van den 19 dezer een lichte schermutseling plaats gehad tusschen een Pruissisch bataillon infanterie, drie escadrons van het 7de regiment Ulanen en een regiment Fransche jagers. De laatsten waren de grenzen overgetrokken maar keerden na in de verte eenige schoten gewisseld te hebben, terug. Een dronken Fransch zouaaf zat 's avonds in een koffij- huis op de grenzen te zwetsen en werd met wapenen en al ingerukt om bij de Pruissen zijn roes uit te slapenhij kan dat op zijn gemak doen. De soldaten oefenen zich intusschen op de voorposten met schieten op de levende schijf. Van weerszijden maakt men nu en dan een gevangene, en klaagt men over de groote hitte. Voor eenige dagen werd in een hötel te Frank fort een dame vermoord. De moordenaar werd te Wies- baden verklapt door zijn gelaat, dat er uitzag als of hij met de kat had gevochten, in hechtenis genomen. Hij ontkende echter de vrouw te hebben verwurgdhij had alleen maar haar keel met een das toegetrokken, omdat ze niet ophield te schreeuwen, wat hij haar gebood en toen zij ophield met schreeuwen had hij bemerkt dat ze dood wasinaar dat kon hij niet helpen. Op het spoorwegstation te Ludwigshaven is een Fransche spion gevangen genomen, die zich als dame had verkleed. Kerkelijke Staat. Bij gelegenheid van de afkondiging van het leerstuk der onfeilbaarheid heeft de Paus de volgende toespraak gehouden«Het gezag van den souvereinen Paus is groot maar het vernietigt niethet bouwt enkel op. Het verdrukt niet; het ondersteunt en niet zelden ook beschermt het de regten onzer broeders, dat is: de regten der bisschoppen. Diegenen, welke niet met ons gestemd hebben, mogen beseffen, dat zij in verwarring gehandeld hebben en dat de Heer niet in de verwarring wordt aangetroffen. Dat zij verder bedenken, dat zij weinige jaren geleden nog volkomen met onzen geest en met den geest dezer talrijke vergadering- instemden. Van waar dit verschijnsel? Bezitten zij dan twee overtuigingen en twee willen ten aanzien van hetzelfde punt? Dit verhoede de hemel! Wij smeeken van God, die alleen groote wonderen werkt, dat Hij hunnen geest en hun gemoed verlichte, opdat zij tot hunnen Vader, dat is: tot den Oppersten Kerkvorst, den waardigen Stede houder van Christus, terugkeeren, ten einde Hij hen omhelze en zij gezamenlijk met ons de vijanden van Gods Kerk bestrijden. Geef, God! o geef, dat zij met Augustinus zeggen mogen «Mijn God! gij hebt mij uw aanbiddelijk licht geschonken, en nu zie ik, Heere!» Ach! dat thans allen zien en dat God zijne zegeningen over u uitstortte!» Amerika. Het lijk van den heer Prévost-Paradol, Frankrijks gezant in de Vereenigde Staten, is den 22 dezer te Washington met openlijke staatsie naar het spoorwegstation gebragt om vervolgens naar Frankrijk gevoerd te worden. De lijkstoet werd door eene eerewacht van troepen geleid en mede vergezeld door het corps diplomatique, hetwelk zijn oudste lid, den gezant van den Noordduitschen Bond, aan zijn hoofd had. Onder de meisjes te Orange-County, in den staat New-York, heerschte dezer dagen een wonderlijke manier. De aanleiding daartoe is de volgende: «Een harer zusteren heeft korten tijd geleden een schitterende partij gemaakt en wel aldus: Met een pakje op het hoofd sprong zij digt bij den straatweg over een schutting, toen juist een rijtuig voorbij kwam, waarin de in die streken zeer voorname en rijke regter Breckinridge zat. Zijn Ed. Achtb. was door de bevalligheid en vlugheid waarmede het meisje die manoeuvre uitvoerde zoo verrukt, dat hij het rijtuig deed stilhouden, een gesprek met het meisje begon en ze korten tijd daarna huwde. Sedert hebben de meisjes te Orange-County de gewoonte aangenomen om, zoodra zij een koets op den weg zien aankomen, over de eerste schutting de beste te wippen en daarbij de meest gracieuse bewegingen uit te voeren.» Zeilklaar liggende en vertrokken SchepenGroote Vaart. Aankomst. Vertrek. 20 Julij. 24 Julij. 23 23 23 25 Schip. Bestevaêr. Ondine. Zuiderzee. Jan Pieters zoon Koen. Gezagvoerder. P. C. Rosier. J. A. Takes. C. P. de Jonge. P. Ouwehand. Bestemming. Batavia. Bordeaux. Suriname. Batavia en Soerabaija. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. TvendeBrodre. L. Olsen. Pieter. H. Y. Visser. Preija. A. W. Gjersoe. Minerva. A. Hiudson. Asia. J. Bruce. KarenNickelsen.J.O.Nickelsen AdmiraalTromp.H. N. Jensen. Lijmpha. J. Allum. Poreningen. C.Christensen. Hart. Leonida. Osterrysoer. J. Malleburn. J. A. Lund. O.E.Haraldsen Herkomst. Drammen. Riga. Porsgrund. Seaham. Newcastle. .Nerva. Soderhavn. Drammen. Hernosand. Newcastle. Sundswall. Swartwick. Lading Hout. Cargadoor. Amons Co. P. Haagsma. Steenk. Duinker Goedk. Hout. van Vliet Co. Amons Co. van Vliet Co. Blikman Co. Steenk. Duinker&Goedk. Hout. Blikman Co. (Landskeet) Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.i procent, j Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 otz. 5k. 765.28 f 5.22 21.6 t 1-9 0.55jsiechtw. 25 12 otz. 6 761 85 t 1.75 24.0 f 4.2 0.50|Wein.golv 26 8 otz. 1.6„ 759.46 - 0.68 18.2 f 0.2 0.76 Vlak. 26 12 otn. 0.3„ 760.10 - 0.04 19.5 - 0.3 0.79 n Weersgesteldheid: 24 Julij 12 u. Helder, schoonweer, warm, droog. 25 Julij 12 u. Helder, ligtbewolkt, droog,mooiweer. 26 Julij 8 u. Losbewolkt, regenbui, droogweer. 26 Julij 12 u. Bewolkt, betrokken, stil, mooiweer. LAATSTE HIllllUTKY. Pabijs, 25 Julij. Men verzekert dat het gouvernement besloten heeft om de Fransche troepen uit Rome terug te roepen. Pabijs, 25 Julij. De Oostenrijksche regering heeft aan de Fransche regering eene verklaring betreffende haar onzij digheid doen toekomen, vervat in ongeveer gelijke bewoor dingen als de van Rusland ontvangen verklaring. Londen, 25 Julij. De Times deelt den tekst mede van een ontwerp van een tractaat tusschen den Koning van Pruissen en den Keizer der Franschen. De hoofdstrekking van dit ontwerp-tractaat komt op het volgende neder: 1. De Keizer zou al het door Pruissen in den jongsten oorlog tegen Oostenrijk verworvene erkennen. 2. De Koning van Pruissen zou Frankrijk de aanwerving van Luxemburg gemakkelijk maken en te dien einde zich in betrekking stellen met den Koning der Nederlanden, om van Z. M. den afstand zijner souvereiniteitsregten als Groothertog van Luxemburg te verkrijgen, tegen behoorlijke schadeloosstelling van de zijde des Keizers. 3. De Keizer zou zich niet verzetten tegen een federale unie tusschen het Noordduitsch verbond en de Zuidduitsche Staten met uitzondering van Oostenrijk, eene unie op den grondslag van een gemeenschappelijk parlement, en met genoegzame eerbiediging der souvereiniteit van bedoelde staten. 4. Hulp van Pruissen aan Frankrijk tegen elke mogendheid, die aan Frankrijk den oorlog zou verklaren, ingeval Frankrijk door de omstandigheden genoodzaakt werd, troepen in België te laten inrukken of dit rijk in te nemen. 5. Ter uitvoering van voorstaande bepalingen gaan de Koning van Pruissen en de Keizer van Frankrijk een of en defensief verbond aan enz. De Times voegt er bij, dat uit authentieke bronnen blijkt, dat bovenbedoeld tractaat bij de eerste aanbieding was verworpen en nu kortelings wederom door Frankrijk als vredesvoorwaarden is aangeboden, welk aanbod echter door Pruissen niet gunstig is opgenomen. AMS'VERBA MSCHE BEURS VAN HEDEN. Pap. Met. 37g. Zilver Met. 45. Amerika 82 84£. Binn. Spanje 20|. Spanje 23|. Portugal 26J. Sporen 189. Turken 36§. Algemeen gedrukte stemming. Kaas. 306 stap. Kleine f 21a27,3 stap. Middelb. f 23,50 per50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,25, hoogste prijs f 1,40 per K.G. 224 Runderen. 9 Paarden. Veulens. 156 Vette Kalveren, 50 a 75 Cts. per K. G., handel levendig. 41 Nuchtere dito, f 6 a 14 per stuk, stug. 67 Vette Varkens 46 a 54 Cts. per K.G. matig. 8 Magere Varkens f 12 a 16, handel stug. 125 Biggen f 4,50 a 7,handel stug. 789 Schapen en Lammeren. Ganzen f -,a -,Zwanen f -,a -,per stuk. H.L. Appelenf-,a-,en H.L. Perenf-,a-,p.H.L. Kip-Eijeren f2,90, Eend-Eijeren f3,10, Kievits-Eijeren f-,perlOO.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3