PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. of waarschijnlijk, gekwetst worden er bestaat door de humane zorgen dan nog veel hoop op hun behoud. Een soldaat van de reserve te Kouaan, echtgenoot en vader, stond gereed zijn gezin te verlaten, doch ging eerst naar den bakker om hem 10 frs. op afrekening ter hand te stellen. De bakker wist echter, dat het de laatste penningen waren van het in leed gedompelde huisgezin. Edelmoedig weigerde hij het geld aan te nemen, maar nog meer hij beloofde den soldaat om, zoolang hij onder de wapenen zou moeten blijven, zijne jonge vrouw en haar kind van brood te voorzien. Volgens de Progrès du Var zal een hospitaalschip van de vereeniging tot verpleging van gekwetste militairen en zeelieden in den oorlog, binnen eenige dagen uit een der Eransche havens vertrekken, om het escader in de Noordzee te volgen. De abt Loyson (pater Hyacinthe) protesteert in een door de dagbladen openbaar gemaakten brief tegen het leerstuk der pauselijke onfeilbaarheid, zoodanig als het in het Concilie-decreet vervat is. Dit protest gaat uit van de stellingen, dat het Concilie niet vrij en dat het niet oecumenisch is geweest. Tengevolge daarvan doet de abt een beroep op een waarlijk vrije en oecumenische kerk vergadering. «Het Concilie," zegt hij, //hetwelk een werk des lichts en des vredes moest stichten, heeft de duisternis daarentegen vermeerderd en de tweedragt in de geestelijke wereld ontketend. De oorlog beantwoordt het als een geduchte echo in de maatschappelijke wereld." Engeland. Over het afscheid van den Keizer en de Keizerin van Frankrijk zegt de Pall Mali Gazette: //Als zij elkander terug zien, welk eene geschiedenis zal er gebeurd zijn, waarvan iedere letter met bloed geschreven is? Voor Frankrijk staat er bij den oorlog veel op het spel, maar het is toch slechts een enkel hoofdstuk in zijn geschiedenis. Voor den Keizer en de Keizerin kan het het einde van hun loop baan zijn. Voor hem bestaat er geen toekomst als hij niet slaagt; hij heeft de schede van zijn zwaard weggeworpen, zijn schepen verbrand. Die schitterende en vrolijke stad, die hij als met een tooverstaf herschapen heeft, zal óf haar poorten sluiten voor den vlugteling óf den overwinnaar toejuichen. Het moge stoutmoedig zijn Bismarck aan te tasten, meer stoutmoedigheid zou er toe noodig zijn, om huiswaarts te keeren zonder zijn armee." Een vesting als Antwerpen, zegt de Pall Mali Gazette, heeft misschien haar wederga in Europa niet. Er mogen grooter vestingen zijn, met zwaarder geschut gewapend, of die, zooals Coblenz, meer indruk maken; maar Antwerpen heeft tweeërlei voor: Het is aangelegd door den beroemdsten en alligt den bekwaamsten ingenieur der wereld, kolonel Brialmont. Vervolgens zijn de vestingwerken geheel nieuw, het is dus geen ouderwetsch bastionsysteem, dat op de hoogte van de eischen der nieuwere krijgskunde gebragt is; maar het is een fonkelnieuwe toepassing door een meester in het vak van alles, wat de nieuwste verdedigingskunst geleerd heeft. De vesting is in vier jaren tot stand gekomen en pas voltooid. Zij is geheel op de werking der moderne artillerie berekend. Kolonel Brialmont heeft handig partij getrokken van de nabijheid der Schelde en de lage ligging van het land. Binnen een paar uren kan aan de eene zijde de geheèle omtrek, mijlen ver, onder water gezet worden. Een aanval is dan onmogelijk, tenzij de vijand, zooals Lodewijk XIV van Dendermonde zeide, over een leger van eenden beschikken kon. En Antwerpen kan niet, zooals Dendermonde, toen Marlborough het in 1706 innam, van dit verdedigingsmiddel beroofd worden, zoolang er water in de Schelde is. De zijde van Antwerpen, die aan de Schelde ligt, is verdedigd door forten en batterijen met het zwaarst mogelijk getrokken geschut en door torpedos. En men kan zich moeijelijk voorstellen, dat een vijandelijke vloot voor Antwerpen kan komen, vooral niet, wanneer men in het oog houdt, dat' zij eerst aan den mond der Schelde een Engelsche vloot zou moeten vernield hebben. De belegeraar van Antwerpen vindt aan de eene zijde de ontzagwekkendste schakel van vestingwerken, die er bestaat en aan de andere zijde heeft hij zoowel tegen water als tegen vuur te kampen. Eindelijk moet hij de Engelsche vloot bestrijden en heeft hij die verdreven, dan stuit hij op torpedos, versperringen en zware batterijen, waartegen geen pantsering bestand is. Dit is de noot, die ieder, die de Belgische onzijdigheid schendt, te kraken zal hebben. Het is moeijelijk te gelooven, dat Franschen of Pruissen zich daaraan vrijwillig zullen wagen, om niet eens te spreken van den tegenstand, dien het Belgische leger van 100,000 man, een vaderlandslievend en vrij volk en de kleinere vestingen zouden kunnen bieden, eer zij Antwerpen bereikten. (Utrechtsch Dagbl.) De Engelsche Globe zegt, dat men ten önregte gelooft dat, met de tegenwoordige vernielingswerktuigende naald geweren, chassepots en mitrailleuses een paar veldslagen voldoende zullen zijn om twee legers te vernietigen. Tot die vrees bestaat evenwel geen grond. Het verlies aan dooden, gedurende den oorlog van 1866, was onbeduidend in vergelijking met de slagtingen van 1859 (dus door middel van de oude wapenen) en tijdens den Amerikaan- schen burgeroorlog werden aangerigt. Het gezamenlijk verlies aan manschappen bedroeg te Borodino één derde, te Marengo één vierde, te Waterloo één vierde, te Talavera één achtste, te Magento en Solferino één elfde, te Königgratz één een-en-twintigste. Bij Inkermann sneuvelde één derde der aanwezige Engelsche krijgers, en toch waren er zoo min achterladers als getrokken kanonnen in het veld. De Siamesclre tweelingbroeders Chang en Eng zijn te Londen aangekomen. Zwitserland. De Ligue internationale de la paix et de la liberté, den 24 Julij 1870 te Bazel in buitengewoon congres vergaderd, heeft tot de volkeren van Europa een manifest gerigt, waaraan wij de volgende passage ontleenen: Op dit oogenblik, dat het woord, om zoo te zeggen, slechts door het kanon zal gevoerd worden, willen wij 't ook schenken aan regt, aan rede, aan menschelijkheid. Wij doen een beroep op de natiën: dat zij den blik geves tigd op vernielde dorpen en rockende slagvelden; op de verschrikkelijke slagting, die de nieuwste verdelgingswerk tuigen zullen aanrigten; op de verwoesting, de jammeren, de ontelbare rampen die de oorlog na zich sleept, dat zij met ons zweren, te trachten den regeringsvorm te ves tigen, welke voor altoos zulke broedermoordende worste lingen onmogelijk zal maken, en waaruit eenmaal, volgens de beginselen van onzen bond, moet voortspruiten de grond vesting der Vereenigde Staten van Europa. LAATSTE BEKieTEDT. De Pruissische regering handhaaft het eenmaal door haar genomen besluit, houdende verbod van uitvoer der steen kolen naar Nederland. De aanvoer van steenkolen uit Engeland en België blijft mogelijk, en de regering heeft het vervoer der steenkolen uit België, zooveel dit in haar ver mogen lag, vergemakkelijkt. Parijs, 31 Julij. Volgens een telegram uit Metz van heden voormiddag 2 ure, heeft de Keizer de bediening der mis bijgewoond; hij werd luide toegejuicht. Van het oorlogstooneel is niets bekend. Berlijn, 31 Julij. De Koning heeft de volgende procla matie uitgevaardigd;/Aan mijn volk. Daar ik heden naar het leger vertrek om met u voor Duitschland's eer en voor het behoud van ons hoogste goed te strijden, wil ik met een terugblik op de algemeene opwekking van mijn volk eene amnestie uitvaardigen aan alle personen, die wegens politieke misdaden of vergrijpen gevangen worden gehouden. Ik heb het ministerie last gegeven mij in dezen zin een wet ter teekening voor te bereiden. Mijn volk weet met mij dat de vredebreuk en vijandschap waarachtig niet van ons uitging, maar dat wij uitgedaagd zijn en dadelijk besloten waren, gelijk onze vaderen, in vast vertrouwen op God den strijd te wagen tot redding van het vaderland. Wilhelm." De Koning is heden ten 6.15 min. naar het leger vertrokken. De Koningin nam van den Koning in de wachtkamer van het spoorwegstation afscheid. Het perron was met bloemen versierd; eene talrijke menschenmassa stond voor het gebouw, die den Koning met geestdrift en talrijke hoera's begroetten. Weenen, 30 Julij. De officiële Wiener-Zeitung meldt: //Tengevolge van de onfeilbaarheids-verklaring heeft de regering besloten het concordaats-verdrag met den pause lijken Stoel niet langer in stand te houden en hetzelve buiten werking te stellen. De rijks-kanselier heeft dien tengevolge stappen gedaan om de formele opheffing van het concordaat aan de Komeinsche Curie aan te kondigen, en de Keizer heeft in een eigenhandig schrijven den minister voor de zaken der eeredienst opgedragen, de daarvoor noodige ontwerpen van wet voor te bereiden.» Londen, 31 Julij. De lord-mayor heeft gisteren aan de ministers een banket aangeboden. Bij die gelegenheid hebben verscheidene ministers over den tegenwoordigen politieken toestand van Europa het woord gevoerd. De heer Gladstone heeft o. a. gezegd, dat de motiven van den uitgebroken oorlog moeijelijk te regtvaardigen zijn, en dat die krijg, uit het oogpunt der menschelijkheid, der godsdienst en der beschaving beschouwd, de treurigste gebeurtenis dezer eeuw is. Parijs, 1 Augustus. Officiëele berigten uit het hoofd kwartier melden, dat de Beijersche voorposten op de Lauter zijn teruggetrokken en dat weinig beteekenende schermutse lingen aan de voorposten hebben plaats gehad. AMSTERDAMSCHE BEURS VAN HEDEN. Spanje Binn. 21|, Spanje 2500 24, Turkije 37*, Met. Zilver 45|, Pap. Met. 38, Portugal 26, Sporen 189, Amerika 85|. Algemeen lagere stemming. Kaas. 256 stap. Kleine f 22a 29,3 stap. Middelb. f 23,perBOK.G. Boter. Laagste prijs fl,15, hoogste prijs f 1,45 per K.G. 110 Runderen. Paarden. Veulens. 125 Vette Kalveren, 60 a 80 Cts. per K. G., handel vlug. 28 Nuchtere dito, f 6 a 13 per stuk, matig. 77 Vette Varkens 41 a 49 Cts. per K.G. stug. 11 Magere Varkens f 12 a 16, handel matig. 78 Biggen f 4,50 a 7,handel matig. 698 Schapen en Lammeren. Ganzen f -,a -,Zwanen f a -,per stuk. H.L. Appelenf-,a-,en H.L. Perenf-,a -,-p.H. L. Kip-Eijeren f2,80, Eend-Eijeren f3,10, Kievits-Eijeren fperlOO. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Noordholland, gedaan aan de Provin ciale Staten van dat gewest, door de Gedeputeerde Staten, in de zomervergadering van het jaar 1870. IV. Hoofdstuk V handelt over «Openbare Veiligheid.» Het personeel der plaatselijke politie wordt daarin opgegeven op 31 December 1869 geweest te zijn als volgt: hoofd commissarissen van politie 1, commissarissen van politie 13, inspecteurs van pblitie 27, agenten 253, veldwachters 151, buitengewone veldwachters 28, nachtwachts 1015. Het aantal rijksveldwachters in deze provincie bedroeg 78; de brigade Helder was zamengesteld uit 2 brigadiers- titulair en 6 rijksveldwachters, die te Schagen uit 1 briga dier, 4 rijksveldwachters en 1 opzigter over de jagt en de visscherij. Brandbluschmiddelen. Op onderscheidene plaatsen werd het materieel der bluschmiddelen verbeterd. Nieuwe spuiten werden aangekocht te Broek op Langedijk en te Heerhugowaard. Schipbreuken, strandingen, strandvonderijen. De lijst der schipbreuken is ditmaal zeer groot. De aanhoudende stormen in het najaar van 1869 hebben een aantal tehuis varende schepen doen verongelukken. Te Egmond zijn 3, te Helder 6, te Petten 2, te Schoorl 2, te Terschelling 9, te Texel 5, te Urk 3, te Velzen 2, te Vlieland 6, te Wijk aan Zee en Duin 1, te Zandvoort 3 vaartuigen gestrand. Aan gespoelde of uit zee opgeviselite lijken zijn begraven te Callantsoog 2, te Castricum 4, te Helder 1, te Petten 2, te Texel 4, te Vlieland 1, te Wijk aan Zee en Duin 1, te Zandvoort 4. Door de navolgende burgemeesters zijn de onderstaande sommen in 1869 in 's Rijks schatkist gestort, als zuivere opbrengst van verkochte, ongereclameerde strandvonderij goederen door dien van Andijk 6.42 Schoorl 5.405 Sloten 0.95 Terschelling 103.815 Texel 252.525 Urk 12.855 Velzen 23.27 Vlieland 50.98 Te zamen 456.22 Uit het verslag der Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij wordt het volgende medegedeeld: In den loop van 1869 zijn de booten 26 maal ter ver leening van hulp uitgeweest; 12 maal bleek de togt orinoodig, 14 maal bevonden zich op schip of wrak men- schen in levensgevaar; 100 personen werden bij die togten gered, waarvan 82 op 10 togten van booten dezer provincie. De reddingmiddelen der maatschappij verkeerden in goeden staat. Een nieuwe boot en wagen werden geplaatst te Zandvoort. Een nieuw steenen bootshuis werd gebouwd te Oost-Terschelling (en te Huisduinen). De vuurpijltoestellen leverden dit jaar gunstiger uit komsten op dan vroeger; het bestuur der maatschappij verwacht, dat binnen kort de bruikbaarheid der Holland- sche pijlinrigtingen een voldongen feit zal zijn. Voor onderhoud en vernieuwing van het materieel werd ongeveer 4200 besteed, voor kosten van strandingen, met inbegrip der premiën, 3000, voor oefeningen, salarissen en inspectiën 2700, voor de kosten der stations 2300. Onderscheidene belangrijke giften werden door de maat schappij ontvangen. Nationale Militie en Schutterij. Aan den staat, ver meldende den uitslag van het meten der loteliugen, ont leenen we de volgende opgave: Van de 2262 lotelingen te Amsterdam waren 196 beneden de maat (1.54 meters), die getallen waren te Haarlem 291 en 18, te Helder 189 en 14, te Zaandam 130 en 19, en te Alkmaar 123 en 11; verder te Barsin- gerhorn 22 en 2, te Bergen 13 en 0, te Broek op Lange dijk (vereenigd met St. Pancras) 14 en 4, te Callantsoog 5 en 2, te Harenkarspel 20 en 2, te Heerhugowaard (vereenigd met Oterleek) 28 en 8, te Hoogwoud 17 en 0, te Koedijk 10 en 0, te St. Maarten 13 en 2, te Nieuwe Niedorp 12 en 1, te Noordscharwoude 6 en 1, te Oude Niedorp 14 en 1, te Oudkarspel 10 en 0, te Oudorp 8 en 0, te Petten 4 en 0, te Scbagen 30 en 0, te Schoorl 14 en 2, te Terschelling 30 en 0, te Texel 57 en 4, te Vlieland 7 en 0, te Warmenhuizen 23 en 1, te Wieringen 26 en 1, te Wieringerwaard 12 en 0, te Winkel 13 en 0, te Zuidscharwoude 19 en 3, en te Zijpe 66 en 9. Door de militieraden werden van de lotelingen der na volgende gemeenten wegens ziekten of gebreken vrijgesteld van de nationale militie: te Amsterdam 264, te Haarlem 29, te Helder 11, te Zaandam 7, te Alkmaar 10; verder te Barsiugerhorn 1, te Bergen 1, te Broek op Langedijk (vereenigd met St. Pancras) 0, te Callantsoog 0, te Haren karspel 1, te Hoogwoud 1, te Koedijk 0, te St. Maarten 0, te Nieuwe Niedorp 0, te Noordscharwoude 0, te Oude Niedorp 0, te Oudkarspel 1, te Oudorp 1, te Petten 0, te Schagen 0, te Schoorl 1, te Terschelling 3, te Texel 4, te Vlieland 1, te Warmenhuizen 0, te Wieringen 0, te Wieringerwaard 0, te Winkel 2, te Zuidscharwoude 0 en te Zijpe 7. Tegen de uitspraken van de militieraden zijn door 146 personen bezwaren ingebragtnamelijk 143 wegens geweigerde of verleende vrijstelling ter zake van ligchaams- gebreken, waarvan 68 zijn toegestaan en 75 afgewezen, en 3 wegens geweigerde of verleende vrijstelling wegens broederdienst, die zijn afgewezen. De sterkte der Schutterijen in Noordholland was op 31 December 1869 als volgt: Rustende Schutterijen. Actief 3381 Reserve. 2787 Te zamen 6168 Dienstdoende Schutterijen. Actief 6851 Reserve. 5228 Te zamen 12079 Algemeen geheel 18247 Het verslag wijdt vervolgens eene paragraaph toe aan de vereenigingen tot' bevordering van 's lands weerbaarheid en vermeldt te dien opzigte min of meer gunstige berigten. Vereenigingen van dien aard bestaan: te Alkmaar, te Amsterdam 2, te Helder, te Hilversum (met opheffing bedreigd), te Hoorn, te Noordscharwoude, te Schagen, te Velzen en te Weesp.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3