Dezer dagen ging eene aanzienlijke dame te Londen met haar minnaar op de vlugt. Haar man loofde in de' dagbladen eene prijs nit van 25 guldens voor hem of haar, die de schuilplaats zijner ontrouwe gade zou weten op te geven. Daar die oproeping zonder gevolg bleef, verdubbelde hij de premie en bragt haar op 50. Een der dagbladen geeft hem in bedenking, of het wel de moeite waarde is, om geld uit te geven voor eene vrouw, die hij zelf zoo laag taxeert, en hij zich gelukkig moest achten van eene gade ontslagen te zijn, wier bezit hem slechts 50 waard is. Een zekere mr. C. Perrey had trouwbelofte gedaan aan mej. Oliver te Brockelhurst, een dorpje in Engeland, doch vijf jaren later begon zijne liefde te bekoelen en weigerde hij, zijn belofte gestand te doen. Het meisje, hiermede niet tevreden, daagde den trouwelooze voor de regtbank en eischte schadevergoeding. Ofschoon de advo caat van den beschuldigde beweerde, dat hij voor dergelijke belofte, op 18jarigen leeftijd aangegaan, niet aansprakelijk kon gesteld worden, dacht de jury er anders over en ver oordeelde den wispelturigen vrijer tot een boetewan 110 p. st. zegge 1320. In het graafschap Wales is de bliksem in een mijn geslagen en heeft 19 menschen gedood en 5 gekwetst. Een telegram uit Bombay meldt, dat er te Ava in Japan een oproer uitgebarsten is, waarbij 1400 personen vermoord werden. De Daimios verklaarde, dat hij de bewoners zou verdelgen. Duitschland. De Koning van Pruissen zal zijn hoofdkwartier vestigen te Coblentz. Ems is veranderd in een groot lazareth voor de gewonden en twee stoombooten, de Friede en de Humboldt, worden in gereedheid gebragt voor het vervoer der gekwetsten. De bondsmarine wordt steeds versterkt door vrijwilligers. Er zijn premiën van 50,000 thaler uitgeloofd op het prijs maken ot vernielen van een vijandelijk oorlogschip. Te Berlijn waren bij de formatie van een nieuwe compagnie infanterie elf man te veel opgekomen. De kapitein zeide dat er elf moesten heengaan, maar allen bleven. Toen noodigde hij diegenen uit, welke, hetzij een talrijk gezin of eene zaak hadden die door hunne afwezig heid zou te niet gaan, huiswaarts te keeren. Weder bewoog zich niemand. Eindelijk trad een landweerman vooruit, deelde mede dat hij negen kinderen had, dat zijne vrouw van het tiende in het kraambed lag en dat hij alleen om die reden van het verlof gebruik maakte. De kapitein liet hem heengaan, maar kon niet beletten dat de anderen hem nariepen. Toen den volgenden dag de compagnie weder was aangetreden, kwam de landweerman terug zijne vrouw was alweder op de been en kon voor de nering zorgen; God zou het overige wel voor Zijne rekening nemen. Den 1 dezer zijn uit Keulen 120 zusters van lief dadigheid naar het tooneel des oorlogs vertrokken. In de omstreken van Saarlouis kost een brood van 6 pond één thaler 1.80). Vijftien schepen met steenen geladen liggen voor den mond der Elbe, gereed om te zinken zoodra de Fransche vloot nadert. Als een gevolg van den oorlog bestaat in Duitsch land eene gedwongen prorogatie of uitstel van betaling. De regtbanken weigeren hunne hulp tegen schuldenaars, die door den oorlog buiten staat zijn hunne verbindtenissen gestand te doen. Dezelfde toestand bestond in Frankrijk in 1830 en in 1848. De Dantz. Ztg. meldt de volgende schoonen trek van Koning Wilhelm. //Een molenaar was te Mariënwerder de grondbelasting schuldig en onvermogend om te betalen. Zijn erf werd ten verkoop aangeslagen, toen hij, als tot de reserve behoorende, zich naar het leger moest begeven. Ten einde raad, daar hem door zijn vertrek alle gelegen heid om aan geld te komen, was afgesneden, telegrafeerde hij in zijnen angst den nood waarin hij zich bevond aan den Koning. De grijze vorst liet zijn antwoord niet wachten. Per telegraaf werd onmiddellijk aan de regtbank naar het bedrag der verschuldigde som met de kosten enz. gevraagd, en daarop voor 's Konings rekening alles betaald. Te Godesberg werden de ingezetenen uitgenoodigd een maaltijd te geven aan de soldaten die passeren zouden. Des middags stonden er 25 tafels aan het station en ieder bragt het beste aan wat hij geven kon, om de militairen te onthalen en hen te bedienen. Na het diné kwamen er kisten sigaren. Ook de Hollandsche familiën, die aan de koud-water-inrigting een kuur volgen, bragten ruimschoots het hare bij. Toen de trein wegreed riepen de Godes- bergers: //Als gij hier Franschen ziet, houdt u dan overtuigd, dat geen van ons meer leeft." Te Marburg heeft een Duitsche boer een prachtig paard aan den Koning van Pruissen aangeboden om daarop naar Parijs te rijden, Friedrich von Raumer schrijft in de Spenersche Zeitung het volgende«Vijf bevriende krachtige mannen gingen te zamen door een woud en spraken over de waarde en het geluk des vredes, over de ongestoorde vooruitgaande beschaving, over den bloei van handel en industrie en over meer dergelijke zaken. Plotseling grijpt een van de vijf zijnen buurman in den kraag om hem de keel toe te knijpen. Natuurlijk hoopt de aangevallene, vertrouwende op het regt en het gemeenschappelijk gevaar, op de hulp dei- overigen. De drie anderen verklaren daarentegenwij keuren wel is waar de handelwijze van den aanvaller niet goed, maar de hoogste uitkomst van wijsheid, regtsgevoel, staatkunde en Christendom is de niet tusschenbeide tredende onzijdigheid." Uit Breslau wordt gemeld, dat te Burgerwerder, bij de overvaart van het 10de regement Silezische grenadiers, de groote pont is omgeslagen, met het gevolg dat 450 man met pak en zak in het water geraakten. Een twintigtal werden bewusteloos opgehaald. Drie daarvan zijn binnen weinige oogenblikken overleden en de overige 17 liggen in een nabijgelegen hospitaal. Al de overige manschappen zijn gelukkig met den schrik er afgekomen. Spanje. Te Madrid verkoopt men al vast, bij duizende exemplaren, het Testament van Keizer Napoleon. Na eene beschrijving van den eersten slag tusschen de Pruissen en de Franschen, volgt het testament in dezer voege «Napoleon III, bij de gratie Gods, enz. Ge reed een strijd te aanvaarden van welks uitslag niet alleen de toekomst van Frankrijk, maar die van Europa afhangt, is het mijn wil, dat de staatkunde van het keizer rijk en die van mijne wettige erfgenamen, indien ik kom te vallen, den volgenden weg neme: «Indien Frankrijk de overwinning behaalt, zal Pruissen tot zijne oude grenzen worden teruggebragt, en de Duitsche Bond zal onder het beschermheerschap van Oostenrijk gesteld worden. «Hannover en de overige kleine Duitsche staten zullen hersteld worden, gelijk zij védr het verdrag van Praag waren. //Frankrijk zal, tot vergoeding voor de herstelling van den Duitschen Bond, dien het door de overige volken zal doen eerbiedigen, de Rijn-provinciën ontvangen. «Men zal met Pruissen en Rusland over de onafhanke lijkheid van Polen onderhandelen. Dit volk zal weer een bestaan verkrijgen met een monarchischen vorm onderden scepter van een Bonaparte. //Naardien een onafhankelijk bestaan van België onbe staanbaar is met het Fransche keizerrijk, zal men België aan Frankrijk hechten en men zal Koning Leopold op den troon van Beijeren plaatsen, terwijl men alzoo het tegenwoordige stamhuis, dat bondgenoot van Pruissen is, onttroonen zal. //Men zal aan Rusland de Donau-Vorstendommen laten, als vergoeding voor Polen, hetwelk men aan dat rijk ont neemt, maar Rusland zal zich verbinden om Turkije te ontzien en zijne aanspraken op Konstantinopel te laten varen. //De politiek tegenover Rome zal door de omstandigheden bepaald worden. //Men zal op den troon van Spanje plaatsen den Prins Alfons van Bourbon, indien er geen bezwaar is tegen zijne wettige regten. Frankrijk zal ter vergoeding de Balearische eilanden ontvangen, ten einde aan het tegenwoordige over- wigt van Engeland, dat in de Middellandsche Zee Malta en Gibraltar bezit, een tegenwigt te geven. //In ruil voor de Balearische eilanden zal Spanje Portugal ontvangen. //Aan Frankrijk's hoofd zal men een raad van regent schap plaatsen, waarvan de Keizerin voorzitster en 2 Prinsen van den bloede, 2 maarschalken, 2 senatoren en 2 afge vaardigden leden zullen zijn, totdat Napoleon IV den ouder dom van 20 jaren zal bereikt hebben.» Amerika. De Hoogleeraar Wurtz heeft te New-York een verslag medegedeeld aangaande eene losbarsting van gas in het dorp West-Boomfield, in het gebied van de Ontaria, in den staat New-York. Het gas stroomt in de rots uit eene opening van ongeveer 1 decimeter wijdte en, wanneer het in een rustigen dampkring brandt, is de vlam 10 meters hoog. De uitvloeijing duurt sedert 4 jaren onverzwakt voort, en levert 400,000 kub. voeten gas per dag. De digtheid er van is 0,693, en het bevat 82 percent moerasgas. Het merkwaardigste is de onverminderde, standvastige uitvloeijing de kracht waarmede deze geschiedt is intusschen niet groot, en komt slechts met die van weinige duimen water overeen. LAATSTE HEIllGTEV. In de vergadering der Centrale Kiesvereeniging in dit hoofddistrict, heden middag te Schagen gehouden, is op nieuw candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, de heer W. J. Knoop. Metz, 2 Augustus. Heden voormiddag ten elf ure zijn de Fransche troepen begonnen aanvallenderwijs te werk te gaan. Ze hebben de grenzen overschreden en in weerwil van de sterke positie des vijands, waren eenige bataillons voldoende om de hoogten, die Saarbrücken bestrijken, in te nemen. De Fransche artillerie joeg weldra den vijand uit de stad. Ten een ure was deze manoeuvre geëindigd. De geestdrift onzer troepen was even groot als hun verlies gering was. De Keizer en de Prins, die van de operatie getuige waren, zijn ten vier ure te Metz teruggekeerd. Mainz, 2 Augustus. De Koning heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd ./Aan het leger! Geheel Duitschland staat, één van zin en gevoelen, onder de wapenen tegen een nabuurstaat, die ons overvallen en zonder reden ons den oorlog verklaard heeft. Het geldt de verdediging van het bedreigde vaderland, van onze eer, van onzen eigen haard. Ik neem heden het opperbevel van al de legers op mij en trek met een getroost gemoed te velde, om een strijd te voeren, dien onze vaderen onder gelijke omstandigheden eens roemrijk hebben doorstaan. Met mij houdt het gansche vaderland vol vertrouwen het oog op u gevestigd! God de Heere zal met onze regt- vaardige zaak zijn! WlLLEM.» Parijs, 3 Augustus. De dagbladen brengen nadere berigten omtrent het gevecht van gisteren. De Franschen verloren elf dooden, waaronder één officier. De divisie van generaal Froissard streed alleen tegen drie Pruissische divisies. Saarbrücken is voor een deel verbrand. De mitrailleuse heeft een buitengewone uitwerking teweeg gebragt. De hoogten van Saarbrücken, thans door de Franschen bezet, bestrijken den spoorweg van Trier. Men verzekert, dat 250,000 man Pruissen zich tusschen Saarlouis en Saarbrücken bevinden. Berlijn, 3 Aug. Officiële berigten. Gisteren voormiddag te 10 ure is het in Saarbrücken gelegerde detachement door drie vijandelijke divisiën aangevallen. De stad werd door 23 kanonnen beschoten. Te 12 uur is de heuvel, waarop het exercitie-veld gelegen is, te 2 uur is de stad door het detachement ontruimd en den terugtogt tot het steunpunt aangevangen. De verliezen zijn betrekkelijk ge ring. Volgens het zeggen van een gevangen genomen Franschman, bevond de Keizer zich te 11 uur voor Saarbrücken. Parijs, 3 Aug. Gisteren zijn de versterkte stellingen van Saarbrücken na een levendig gevecht met de bajonet veroverd. Vervolgens heeft de artillerie de stad beschoten, die door 20,000 Pruissen bezet was. Men verzekert, dat Prins Friedrich Carl heden te Trier is aangekomen. Volgens la Liberté bevestigt het zich, dat in de Oostzee een gevecht is geleverd en dat de Fransche vloot twee Pruissische kanonneerbooten prijs heeft gemaakt. Metz, 3 Augustus. Nadat de Keizer gisteren aan de bij Saarbrücken gelegerde troepen bevel gegeven had om van de mitrailleuses alleen in geval van noodzakelijkheid gebruik te maken, hebben de Franschen op een afstand van 1600 ellen gevuurd op een peleton des vijands, het welk onmidddelijk uiteengedreven werd, met verlies van de helft der manschappen. Een ander peloton onderging het zelfde lot. De officieren der artillerie verklaren eenstemmig, dat de uitwerking der mitrailleuses verpletterend is geweest. De krijgsgevangen gemaakte Pruissen bevestigen het over- wigt der Fransche geweren. De maarschalk Bazaine is ook handgemeen geweest met Pruissische tirailleurs, van welke onderscheidene gesneuveld zijn, terwijl geen der Franschen gekwetst is. Lissabon, 2 Augustus. Men verzekert, dat Don Fernando (de vader van den Koning van Portugal) de candidatuur voor de Spaansche kroon heeft aangenomen. AMSTERDAMSCHE BEURS VAN HEDEN. Spanje Binn. 21§. Spanje 2500 24|. Turkije 381, Met. Zilver 46;). Pap. Met. 39. Portugal 26|. Sporen 191. Amerika 82 86). Bij het afdrukken dezer hadden wij het Schager marktberigt nog niet ontvangen. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Moordholland, gedaan aan de Provin ciale Staten van dat gewest, door de Gedeputeerde Staten, in de zomervergadering van het jaar 1870. V. Hoofdstuk VII bepaalt zich tot ^Kerkelijke Zaken.// In deze provincie bestaan 396 kerkelijke gemeenten, en vindt men 461 kerkgebouwen, met 548 dienstdoende leeraren. Verbeteringen en vernieuwingen van kerkgebouwen en pastoriën hebben plaats gehad o. a. te Harenkarspel, te Oudkarspel, te St. Pancras, te Terschelling en te Warmen- huizen. Uit 's Rijks en uit de Provinciale kas zijn onder scheidene subsidiën tot dat doel verleend. Een breede lijst van makingen en schenkingen ten behoeve van kerken en genootschappen besluit dit hoofd stuk. Hieronder merken we van uit dezen omtrek alleen op eene erfmaking aan de Doopsgezinde gemeente te Broek op Langedijk, van S. Dirkmaat, bestaande in zijne geheele nalatenschap. //Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen», dit is het opschrift boven het achtste Hoofdstuk van het Verslag. Het aantal lagere scholen in deze provincie was in 1869 als volgt: Openbare 315, bijzondere 231; totaal 546. Het aantal onderwijzers en kweekelingen bedroeg aan de openbare scholen 1100 en aan de bijzondere 954. Het gemiddeld getal leerlingen bedroeg: op de openbare scholen 47720, en op de bijzondere 19540. Onderscheidene subsidiën werden aan gemeenten ver leend voor de kosten van het lager onderwijs zoowel uit 's Rijks kas, als uit die der provincie. Nieuwe schoolgebouwen werden o. a. gesticht te Haren karspel en te St. Maarten, terwijl dat te Heerhugowaard verbeterd en uitgebreid werd. Bewaarscholen.Te Amsterdam bestonden 164 van die ia- rigtingen. In het overig deel der provincie werden gevonden: 7 openbare bewaarscholen met 9 onderwijzeressen, 15 help sters en 664 leerlingen; 33 bijzondere bewaarscholen met 67 onderwijzeressen, 50 helpsters en 4080 leerlingen; 12 bijzondere kleinkinderscholen met 14 onderwijzeressen, 3 helpsters en 452 leerlingen. De stads-teekenschool te Alkmaar is in het afgeloopen jaar opgeheven, tengevolge van het besluit van den Gemeenteraad tot oprigting eener gemeentelijke burger-avond school, welke instelling den 15 September geopend werd. Het onderwijs, dat daar gegeven wordt, omvat de navol gende vakkenwiskunde, de eerste beginselen der werktuig kunde en technologie, der natuur- en scheikunde, de geschiedenis, aardrijkskunde en Nederlandsche taal, de eerste gronden der staathuishoudkunde en van het Neder landsche staatsregt, het handteekenen, regtlijnig en Bouw kundig teekenen en boekhouden. Van de 83 adspiranten, die zich voor het toelatings examen aanmeldden, werden slechts 29 aangenomen. De commissie van toezigt is van oordeel, dat aan deze instel ling eene voorbereidende cursus zal moeten toegevoegd worden. Schoolgeld wordt niet gehevendoch ieder leerling schaft zich de boeken en schoolbehoeften zelve aan. De burger-dagschool te Amsterdam telt 43 leerlingen; hunne vorderingen, vooral in het teekenen, waren over het algemeen voldoende.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3