1870. N°. 94. 28 Jaargang. Zondag 7 Augustus. M HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT, ,,Wii huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Ail ver te n tiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. maamaan Per lnatsten trein van den Helder vertrekt Woensdag den ÏO dezer over Triest en Donderdag den 11 dezer over Marseille de inail naar Oost- Indfë, China, Japan en Australië. Maandag den 15 dezer vertrekt, per lantsten trein van den Helder, de West-Indische mail over Hout ha nip ton. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE BAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 9 Augustus 1870des avonds ten ZEVEN ure. Helder, den 6 Augustus 1870. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. PONTEN TER BEHANDELING: 1. Benoeming Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 2. Voordragt van hulponderwijzers. 3. Rapport, onderzoek Gemeente-rekening 1869. 4. rekening Algemeen Weeshuis. 5. Burgerlijk Armbestuur. 6. Opgave der benoeming van zetters. 7. Mededeeling van stukken. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Augustus. Niet langer behoeft men te vergeefs uit te zien naar berigten van bloedige gebeurtenissen op het tooneel des oorlogs. Hebben we in ons vorig nommer de ontmoeting bij Sïarbrücken medegedeeld, thans vermelden we het berigt uit Niederrotterbach, waarin eenige bijzonderheden worden gemeld, omtrent de bestorming van Weissenburg. Ditmaal hebben de Pruissische troepen gezegevierd. De overwinning wordt echter door de Pruissen zelve «bloedig" geheeten en aan het einde van het korte berigt wordt gezegd, dat er «zware verliezen zijn geleden." Wij huiveren bij de gedachte hoevelen daarbij het leven zullen hebben verloren, of deerlijk verminkt zijn geworden. En nog is dit gevecht geen veldslag in het groot geweest; althans de vermelding, dat het legercorps van den Kroonprins van Pruissen heeft gestreden, doet genoegzaam blijken, dat slechts een der drie divisiën van het Pruissische leger in het vuur geweest is. Wij vreezen later nog meerdere en nog vreeselijker berigten te zullen moeten hooren, maar voor 's hands spreken we reeds den wensch uit, dat de offers, die deze oorlog eischt, als dringende wekstemmen mogen zijn, die het volk oproepen tot een strijd tegen den oorlog, opdat die voor het vervolg onmogelijk worde gemaakt. Zien wij thans nog eens in 't rond naar de houding der onzijdige staten in Europa. De president van het Volks huis te Pesth heeft, onder daverende toejuichingen der leden verzekerd, dat de Oostenrijksche regering even als de natie het in acht nemen eener strenge onzijdigheid hoogst heilzaam acht voor het land. Steunende op het leger (zoo verzekerde de president) zien wij de toekomst zonder vrees te gemoet. Die verzekering van zulk een hooggeplaatst staatsman is welligt voor vele bezorgde lieden een spoorslag om die vrees te verbannen. Den 8 dezer zal Koning Leopold van België ter opening van de kamer zittingen eene troonrede houden. Men meent te weten, dat die rede bijzonderheden zal bevatten omtrent België's onzijdigheid en van de erkenning daarvan door de oorlog voerende en onzijdige mogendheden. De Italiaansche regering heeft in den senaat te Florence herhaald, dat zij eene waakzame neutraliteit in acht neemt en omtrent Rome zich vasthoudt aan do bekende Septemher-conventie. Van de zijde der Russische regering wordt verklaart, dat er daar te lande hoegenaamd geene bijeentrekking van troepen plaats vindt en dat, zoo al te eeniger tijd eene Europesche tusschenkorast in de Donau-vorstendommen inogt noodig zijn, Rusland niet dan in overleg met de andere groote mogendheden handelen zal. De strijd over het bekende, of liever gezegd beruchte ontwerp-tractaat tusschen Frankrijk en Pruissen wordt nog steeds voortgezet, op eene wijze, die doet denken aan jongens die zamen kwaad uitgevoerd hebben, dat door den eene verklikt is, en waarvan zij elkander al de schuld geven. Leest men hetgeen door partijen over dat ontwerp gezegd wordt, waarlijk dan zou men haast moeite hebben te gelooven, dat men niet met schuldigen te doen had. Bismarck stelt de zaak voor zich en zijn Koning zoo schoon voor, dat men, als men het niet beter wist, zou zeggenoch dat goede Pruissische gouvernement, wat zijn dat een brave lieden en wat meenen zij het goed met hunne minder sterke naburen. De listen der Frausche regering verfoeit men dan. Maar zie, een oogenblik later leest men hetgeen de heer Gramont, Frankrijk's minister van buitenl. zaken, heeft in het midden gebragt en men verandert geheel van batterij. Nu is Bismarck de kwade man geworden, die aan niets dan aan veroveringen denkt, en Keizer Napoleon... o, dat is eerst een bovenste beste man! Maar hij al die beschul digingen en verontschuldigingen denk ik aan ons aloude Nederlandsche spreekwoord, dat zegt: «Waar twee kijven hebben zij heiden schuld." De 42ste verjaardag van H. M. Wilhelmina Frederika Alexandra Anna Louisa, Koningin van Zweden en Noor wegen, oudste dochter van Prins Frederik der Nederlanden, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is dezer dagen van Z. Exc. den Heere Minister van Buiten- landsche Zaken de volgende brief ontvangen: «De Staatscourant van 20 dezer bevat de verbods bepalingen, welke de Nederlandsche Regering gemeend heeft te moeten uitschrijven ten einde gedurende den uitgebroken oorlog te waken voor de inachtneming der strengste neu traliteit. De niet naleving daarvan zoude den Staat in moeijelijkheden kunnen wikkelen, waarvan de gevolgen niet zijn te berekenen. De Regering meent dus den handelstand nogmaals te moeten waarschuwwen om zich zorgvuldig te onthouden van elke daad, die als strijdig zoude kunnen aangemerkt worden met het door Nederland aangenomen stelsel van neutraliteit. Te dien einde roept de Minister van Buitenlandsche Zaken de welwillende tusschenkomst in van de Kamers van Koophandel en Fabrieken." Ten verzoeke der Kamer nemen wij dezen brief in ons blad op, met dringende aanbeveling aan den handelsstand ook in deze gemeente, zich streng te onthouden van elke daad, die met opgemelde verbods-bepalingen in strijd zou zijn. In ons nommer van jl. Woensdag deelden we enkele bijzonderheden mede van het zooveel geruchtmakend geval van het beklimmen van het kruidschip in de haven alhier. Het is niet om bepaalde ophelderingen ten aanzien van het feit mede te deelen, dat wij er thans op terug komen. We vermelden alleen, dat het gebeurde geene verdere gevolgen heeft gehaddat men begint te gelooven dat de de wonde, door den marinier toegebragt, niet ernstig zal zijn geweest; dat de mannen in de sloep behoord hebben tot de equipage van een Zweedsch vaartuig, hier in de haven liggende; en dat de gewonde dus waarschijnlijk in stilte aan boord van dien bodem zal zijn verpleegd; en eindelijk dat de gewaande aanvallers volstrekt geen kwaad in den zin hadden, maar slechts door stroom afgedreven of wèl misleid, het verkeerde schip aangedaan hebben. Het gebeurde, in het eerst zeer geschikt om ongerustheid te verwekken, verliestdoor deze vermoedens, welke veel schijn van zekerheid hebben, grootendeels zijne belangrijkheid. Donderdag a. s. zal alhier weder een volkstrein aankomen van Amsterdam en Haarlem. Bij de dd. schutterij te Hoorn is benoemd tot lsten luit. mr. C. II. G. van Strijen, thans 2de luit.; tot 2den luit. G. H. van Hoolwerff en mr. F. H. G. van dei- Hoeven, beiden thans schutter. De majoor van de dd. Schutterij aldaar was genoodzaakt om dezer dagen de reserve op te roepen, dewijl de moeije- lijke wacht, die daar te doen is, voor de schutters te drukkend is. Het Dagblad verneemt met zekerheid, dat het besluit is uitgevaardigd, waarbij aan alle luitenants-adjudanten, kwartiermeesters en officieren van gezondheid gelast wordt zich ten spoedigste van paarden te voorzien. Volgens de Rott. Crt. komen reeds bijna 22,000 namen voor op de tot nu toe ingekomen lijsten tot aan bieding van een nationaal geschenk aan H. K.' H. Prinses Marie der Nederlanden. Door den minister van Oorlog is met welgevallen kennis genomen van een schrijven van mevr. de douairière baronnesse van Brakel Doorwerth, die daarbij, ten behoeve van het leger, twee harer paarden, zonder eenige vergoe ding aanbiedt. Te 's Hage werd jl. Donderdag aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken aanbesteedhet maken van een gedeelte spoorweg van den regter Ouden Maasdijk te Zwijndrecht, tot aan den linker Nieuwen Maasdijk. Hiervoor waren 8 inschrijvingsbilletten ingekomende minste in schrijver was de heer J. Boshouwer, te Vechten bij Utrecht, voor de som van 763,400. Beroepen te Vlissingen, de heer L. Schouten, pred. te Harderwijk. Bedankt voor het beroep naar Holysloot c. a. door ds. H. J. van der Weerd, pred. te Driehuizen en Zuid- Schermer. Eindelijk zijn voor de verkiezing te Alkmaar twee candidaten gesteld. De Algemeene Kiesvereeniging, wier oude liefde zoo spoedig niet roest, heeft aan de «welgezinde kiezers" van het district van uit haar hoofdkwartier de dagorder uitgevaardigd, dat ze op den heer van Foreest moeten stemmen. Van uit den boezem van het district zelf, in een te Schagen gehouden centrale kiesvereeniging, heeft men de candidatuur gesteld van den generaal Knoop, die, tengevolge van zijn optreden in werkelijke militaire dienst, volgens het grondwettig voorschrift, zijn lidmaatschap heeft neder- gelegd. Wij achten deze candidatuur een zeer gelukkige. De generaal Knoop heeft, door zich, zoodra er mogelijkheid van gevaar voor Nederland ontstond, voor 's lands verde diging beschikbaar te stellen, nieuwe aanspraken verworven op de erkentelijkheid en waardering van Nederland. De kiezers van Alkmaar mogen er zich op beroemen, dat zij in staat zijn hiervan de blijken te geven. (Vad). Uit Hoorn wordt berigt, dat de boeren tevreden zijn daar de kaas hoog staat! De handel in paarden en rundvee is evenzeer levendig. Door de onlangs te Amsterdam opgerigte Zwemclub is een volks-zwemwedstrijd georganiseerd, welke aanstaande Zaturdag in de Zwem- en Badinrigting aan den Wester- doksdijk zal gehouden worden tegen prijs en premie. De inschrijvers worden bij deze eerste proefneming tot een getal van 40 toegelaten en de prijs is 25, toe te kennen aan hem, die in den kortsten tijd zwemmende een haan zal hebben afgelegd van gemiddeld 5 minuten lengte. Uit Rotterdam meldt men, dat men daar, in oogen- blikken van gevaar, buiten de Schutterij, kan rekenen op meer dan 1500 vrijwilligers. Hierbij zijn niet gerekend zij, welke uit de naburige plaatsen bereid zijn te velde te trekken. Met dezen bedraagt het Rotterdamsche Vrijwilligers-korps zeker wel 2000 man. Te Echt is een waar wonder gebeurdEen knaap, die tengevolge van schrik op 4jarigen leeftijd het spraak vermogen verloor, had die, ondanks alle pogingen, tot 12jarigen leeftijd nog niet terug. Zijn vader was een schamel landbouwer, en zoo zat men jl. Zondag aan den disch toen, bij het hevig onweer, de bliksem insloeg. De kleine woning geraakte in brand, de blaauwe vlam schoot en kronkelde door het vertrek, en op dat vreeselijk gezigt slaakte onze kleine stomme een hevigen kreet. Hij had de spraak herkregen. Sinds beweegt hij zijn tong even vlug als de beste. De brand werd gelukkig gebluscht en de verheugde ouders zegenen den verzengenden bliksem van harte. Men schrijft uit Zwollerkerspel, dd. 31 Julij: «De boer van ons Kampereiland, die de gevolgen van den oorlog nog niet kende, weet er nu alles van. Hij heeft zijn hooi zoo goed binnen gekregenhet is zoo geurig en het zit zoo veilig in de volle bergen. Maar waar blijven nu de koopers, wie hij het tegen den herfst voor 28 per 500 kilogram beloofde? Ze vertoonen zich niet en laten hem zitten. En geen wonderwant het beste hooi is thans reeds voor ƒ12 a ƒ14 te koop. Nog lagere prijzen worden te gemoet gezien." Ook in noordelijk NVonseradeel (Friesland) worden op enkele plaatsen geringe sporen der aardappelziekte ontdekt. Verslag van de verwachtingen omtrent den oogst in de provincie Utrecht over 1870: De oogst deed aanvankelijk tengevolge van de langdurige droogte in den voorzomer zeer slechte verwachtingen koes teren, doch is later gelukkig nog door het gunstige weder grootendeels hersteld. De rogge en tarwe staan over het algemeen dun, doch de opbrengst zal redelijk goed zijn. Het koolzaad heeft een slecht gewas opgeleverd. De haver is zeer medegevallen en de oogst zal vrij goed zijn. De boekweit belooft een ruim gewas, behalve in enkele streken, zoo als onder de gemeente Renswoude, waar zij op 9 Julij door hagelslag veel heeft geleden. De erwten en boonen hebben tijdens het opkomen veel van de droogte geleden en de opbrengst zal slechts middel matig zijn. De aardappelen staan uitmuntend en tot nogtoe heeft zich onder deze de gewone ziekte niet geopenbaard. De hooilanden stonden aanvankelijk goed, doch door de aanhoudende droogte is het gewas niet groot geweest, en was de opbrengst slechts middelmatig. De graslanden, vooral in de hooge en zandstreken, waren in den voorzomer, tengevolge van de aanhoudende droogte, slecht met gras bezet, doch hebben zich thans na den regen veel verbeterd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1