B HELDERSCHE M EN i\IËUWEDIEPER COURANT, 1870. N°. 95. rAv Woensdag 10 Augustus. 28 Jaargang. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. BINNENLAND. „W ij huldigen hot goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Per laatsten trein van den Helder vertrekt Woensdag den ÏO dezer over Triest en Honderdag den 11 dezer over Marseille de mail naar Oost- Indië, China, Japan en Australië. Maandag den 15 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over Southampton. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door hen voorloopig vastgesteld en gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, voor een ieder ter Secretarie ter lezing is nedergelegd, het EERSTE SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOEDELIJKEN OMSLAG over het dienstjaar 1870. Helder, STAKMAN BOSSE, Burgmeester, den 9 Aug. 1870. L. VERHEY, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat de VOLJAARS PATENT BLADEN, over de dienst 1870/71, aan de Secretarie der gemeente te bekomen zijn van WOENSDAG den 10 AUGUSTUS tot DONDERDAG den 18 AUGUSTUS 1870, van des morgens 9 tot 1 ure en des namiddags van 4 tot 6 ure; den invallenden Zondag uitgezonderd. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 9 Augustus 1870. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Augustus. Cijfers zijn welsprekend -zei onlangs iemand, die, werkzaam voor een liefdadig doel, de verschillende grootere en kleinere inschrijvingen doorliep, op eene inteekenlijst ter nedergesteld. Die cijfers waren in het oog van den opmerker de duidelijke blijken, dat in veler gemoed eene mate van liefde huisvestte, die zicli in milde giften ten nutte van armen en ongelukkigen openbaarde. Cijfers zijn welsprekend dat gezegde kwam ons voor den geest, toen we dezer dagen de voorloopige rekening inzagen van de kosten des oorlogs, die thans wordt gevoerd. We vonden vermeld, wat door elk der krijgvoerende en onzij dige mogendheden, blijkens de toegestane credieten door de volksvertegenwoordiging, aan den oorlogsgod geofferd wordt. De som is verbazend groot en stellig wordt zij nog wel spoedig vermeerderd, als het blijkt dat de dienst te velde met de verleende credieten niet kan volstaan. Althans het sommetje in Nederland daarvoor uitgekeerd is niet toereikend om langer dan één maand in de uitgaven te voorzien. Zamentellende wat Frankrijk, Pruissen, Enge land, Beijeren, Wurtemberg, Nederland en Hessen aan den oorlog ten koste leggen of voor onzijdigheids-maatregelen noodig keuren, verkrijgt men de som van 518.476.000. Lezer, denk een oogenblik over die som na! En nog staan wij slechts aan het begin van den aanvang des oorlogs Die som eens aangewend ter bevordering van 's volks welvaart, tot aanleg en verbetering van wegen, tot bevor dering van nijverheid, van onderwijs.welkeen verbazend groot nut zou er door kunnen gesticht worden. Hoe zou daarmede kunnen gewoekerd worden tot heil der mensch- heid! En in stede daarvan is het een middel tot bevorde ring van broedermoord. Mina Hausel! uw naam zweeft in deze dagen, zoo wel in uw vaderland (Pruissen) als daar buiten, op aller lippen. In navolging van betgeen Duitsche vrouwen deden ten tijde van den vrijheidskrijg ten jare 1813, hebt gij eene oproeping gerigt aan uwe Duitsche zusters, om mede te wapen te snellen ter verdediging van den geboortegrond. Gij streeft naar de zamenstelling van een Amazonen-korps, dat zich, bezield door moed en dapperheid, ter beschikking stelt voor de landsverdediging. Als burger van een neutralen staat, beoordeel ik niet wie van beiden, Frankrijk ofPruissen, het regt op zijne zijde heeft; maar dit neemt niet weg, dat ik met belangstelling gadesla, hoe zich ter wederzijde blijken doen zien van vaderlandsliefde en heldenmoed. Ik ben een vijand des oorlogs, maar dit vermindert niet mijne sympathie voor daden en gevoelens, die uitvloeisels zijn van grootheid van ziel. Bij het lezen van de geschie denis van ons vaderland, verheffen wij er ons op, dat Kenau Simons Hasselaar onze landgenoote is geweest. En daarom, afgescheiden van de zaak waarvoor zij hare zusters oproept, ten aanzijn waarvan wij eene strikte onzijdigheid aan den dag leggen, een woord van hulde aan u Mina Hauselvoor uwen moed, voor uwe vaderlandsliefde Ten aanzien van de oorlogsberigten verwijzen wij naar de rubriek: «Laatste berigten", waaruit blijkt dat alweder door de Pruissen eene overwinning is behaald, ditmaal hij Woerth; terwijl Saarbrücke door hen is hernomen. De nadere berigten, die omtrent de plaats gehad hebbende gevechten te wachten zijn, worden met belangstelling te gemoet gezien. De oorlogsgebeurtenissen hebben in den laatsten tijd de aandacht afgeleid van aangelegenheden, die anders niet dan met de grootste belangstelling zouden zijn gadeslagen, en nu slechts als ter loops zijn opgemerkt: de onfeilbaarheids verklaring van den Paus en de uitslag der verkiezingen in België. Eerstgenoemde gebeurtenis viel juist zamen met de oorlogsverklaring van Frankrijk aan Pruissen; de tweede met het vernemen der eerste krijgsbedrijven tus- schen de oorlogvoerenden. In België heeft echter die onverwachte uitslag van 's volks keuze groote sensatie te weeg gebragt. Niemand had kunnen denken, dat België, waar jaren achtereen de liberalen de overhand hadden, zoo in één slag de zege zou zien toekennen aan de clericale partij. En toch het is gebeurd. Eene overwegende meerder heid heeft laatstgenoemde partij in de beide kamers der volks vertegenwoordiging. Eene onberekenbare schade is daardoor berokkend aan de zaak van den vooruitgang, die gedurende vele jaren België deed tellen onder de staten van Enropa, waar het liberalisme had wortel geschoten. Het gebeurde bij onze naburen mag, ofschoon de toestanden niet geheel gelijk zijn, ons tot aansporing verstrekken om, getrouw aan de staatkundige beginselen, die wij voorstaan, niet stil te zitten tegenover eene partij, die immer woelt en werkt om het behoud en den teruggang te doen zegevieren. Wij kunnen met de schade van anderen ons voordeel doen De aangekondigde Yolksvoordragt van den heer A. B. Weber had jl. Zondag avond in het lokaal Tivoli alhier plaats. Een talrijk publiek, waaronder wij ook den heer burgemeester en een lid van den gemeenteraad op merkten, gaf blijk van belangstelling en ingenomenheid met het doel des sprekers. Op onderhoudende wijze schetste de heer Weber de rampen des oorlogs en de pogingen der vereeniging «Het Roode Kruis" om die rampen zoo veel mogelijk te lenigen. Eindelijk wees spreker op de verhouding, waarin ons Vaderland tegenover de strijdende partijen is geplaatst, en wekte zijne hoorders op tot liefdo voor den dierbaren geboortegrond. Deze rede werd afgewisseld door de voordragt van toepasselijke dichtstukken, en besloten met het gezamenlijk zingen van een paar coupletten uit het Volkslied. Hulde komt toe in de eerste plaats aan den heer Weber, maar ook aan den kapelmeester en de leden van het muziekkorps van het Koloniaal Werfdepot, die op voortreffelijke wijze door hunne uitvoeringen het genoe gen van dezen avond verhoogden. Aan het einde der voordragt bragt de heer Weber dank aan HH. muziekanten voor hunne belanglooze medewerking, en aan het publiek voor de ijverige ondersteuning van zijn pogen, om in het belang der vereeniging ,/Het Roode Kruis" werkzaam te zijn. Hij verzekerde dat, mogt er eens weder een persoon of zaak zijn waarvoor het noodig was een poging tot ondersteuning aan te wenden, hij «ondanks allen tegenstand" daartoe even bereid zal zijn. De opbrengst is geweest 52.25, de onkosten hebben bedragen 8.-de zuivere opbrengst, ƒ44.25 bedragende is heden aan den heer burgemeester ter hand gesteld voor 't doel waartoe die gelden bestemd zijn. De Nederl. brik Herkules is gisteren namiddag aan de Heldersche zeewering op lager wal geraaktmet behulp der sleepstoomboot Stad Amsterdam is dit vaartuig echter spoedig weder vlot en in de haven gebragt. Hun, die nog altijd meenen dat de zegepraal der Fransche wapenen een waarborg is voor Nederland's onaf hankelijkheid, zal het goed doeii te vernemen dat nog dezer dagen de Pruissische regering aan de onze de officiële ver zekering gegeven heeft, dat tot een annexatie van Nederland aan Pruissen nooit plan heeft bestaan en dat geen enkel verstandig Duitscher daaraan gedacht heeft. Eene vriend schappelijke verstandhouding achtte men meer in het belang der beide natiën dan eene annexatie, in strijd met den uitgedrukten volksgeest. (Het Vaderland.) De thans met verlof zijnde kadetten der Kon. Mil. Academie zijn allen van verlof teruggeroepen. Zij zullen in dienst worden gesteld bij de corpsen van dat wapen, waartoe zij hunne opleiding ontvangen. De kadetten van het hoogste studiejaar zullen als sergeants en die van de andere studiejaren als korporaals worden ingedeeld. Voorts verneemt men, dat het hun is toegestaan buiten de kazerne te logeren. De heer G. C. Hulst is benoemd tot burgemeester der gemeente Zijpe en Callantsoog. Tot heemraad van den Anna Paulowna-Polder is benoemd de heer A. Kaan Jz. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Tot ontv. der reg. en dom. te Enkhuizen is benoemd de lieer J. W. Keiser, tlians ontv. der reg. en dom. te Gulpen. Tot stads-apotheker te Alkmaar is benoemd de heer W, G. Keur, van Uithoorn a/d Amstel. Beroepen te Oostzaan ds. J. C. Pool, predikant te Ransdorp. De begrooting van uitgaven voor het Nederlandsche Zendelinggenootschap in 1870 bedraagt 86,375. Men schrijft ons van Vlieland, dd. 8 dezer: «Door het genootschap Stella Maris alhier is afgezonden aan de commissie voor de noodlijdenden door den brand te Bodegraven 46,86, zijnde de netto opbrengst eener voorstelling van liet tooneelstuk «Emma Berthold", door J. Cremer, gehouden in de school alhier, die tot dat doel voor dien avond was ingerigt." Jl. Zaturdag middag had, door schoon weder begunstigd, in de badinrigting op den Westerdoksdijk te Amsterdam de volkszwemwedstrijd plaats, die door de Amsterdamsche Zwemclub uitgeschreven was. Het strijdperk besloeg (heen en terug) 114 meter en werd afgelegd door J. F. Verharen in 2 min. en 55 sec., door D. Verharen in 3 min. 30 sec. en door N. Das in 3 min. 31 sec. Aan deze drie personen werden de prijs en de premiën 25, 10 en 2.50) onder de fanfares van het orchest, dat zich gedurende den geheelen wedstrijd had doen liooren, ter hand gesteld. Jl. Vrijdag avond is te Rotterdam een man, in wanhoop over een hevigen twist met zijne vrouw, in den Coolsingel gesprongen en.... naar den overkant gezwommen. Jl. Zaturdag vierde de wed. A. Middelburg, verpleegde in het diaconie oude mannen- en vrouwenhuis te Maassluis, haar 101ste verjaardag. Bij de forten rondom Utrecht worden proeven geno men met het onderwater zetten. Op de jl. Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 530 paarden aangevoerd; de handel was gedrukt, doch die in remontepaarden voor het land willig. (U. D.) Te Eindhoven hebben bijna alle schutters hun domicilie overgebragt naar de naburige plattelandsgemeenten, zoodat de oefeningen bijna alleen door het kader worden gehouden. De gemeenteraad te Arnhem heeft met eenparige stemmen besloten om de kermis dit jaar wegens de tijds omstandigheden niet te laten doorgaan. - Uit het 27ste verslag van het Toevlugtsoord voor weezen te Neerbosch en Nijmegen blijkt, dat over het 2de kwartaal van 1870 eene som van 6,578.20 aan giften is ingekomen, behalve eene menigte voorwerpen tot huishou delijk gebruik. Het aantal weezen bedraagt 353. Den 16 Junij 11. werd de eerste steen gelegd voor de in aanbouw zijnde nieuwe woning. Een oud-strijder van het jaar 1815 heeft zich ter secretarie der gemeente Ezinge aangemeld om als vrijwilliger te worden ingelijfd. De man is 76 jaar oud. Op den Doorwerth was verleden week een partij van heeren en dames, die 's avonds ten half elf ure eenig vuurwerk afstak. Een bakkersvrouw, die in de buurt woonde en dommelend de wacht hield op haar stoel, om haar man tijdig te wekken, werd door het ontploffen van het vuurwerk zoo verschrikt, dat zij ijlings van haar stoel opvloog en haar man ging wekken met de woorden: «Frerik! Frerik! de Franschen! de Franschen! ze schieten al op het kasteel." Frerik staat in der ijl op en loopt en profond negligé naar buiten, waar hij op zijn beurt de vermeende Franschen weer een schrik op het lijf joeg door zijn potsierlijke nachtelijke verschijning. Te Wedde zijn twee landhouwersknechts bij het baden verdronken. De vereeniging tot bevordering van de volksgezond heid te Groningen, heeft, blijkens haar verslag, in de afgeloopen maand voor rekening van de burgerlijke gemeente 1081 behoeftige huisgezinnen in staat gesteld hunne woningen te reinigen en te witten, en hunne slaapplaatsen, 1833 in getal, van versch stroo te voorzien. De kosten hiervan hebben 959.15 bedragen. In sommige gemeenten van het Westerkwartier der provincie Groningen heeft zich eene ziekte onder het vlas te velde geopenbaard, die de plant vóór haren tijd sterven doet. Daardoor ziet men zich verpligt het vlas eerder te trekken dan anders het geval zou zijn. De hoeveelheid zaad zal in bedoeld geval gering zijn. Vroeger wilde men geene vrouwen als postboden hebben, omdat zij onderweg al te dikwijls koffij dronken of

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1