1870. N°. 98. Woensdag 17 Augustus. 28 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. BINNENLAND. BUITENLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, ,,W ij huldigen het goede.'1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Per laatsten trein van den Helder vertreltt Woensdag den 17 Augustus over ülarseille de mail naar Oost-Indië, China en Japan. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Augustus. Op liet oogenblik waarop wij dit schrijven, is het de 101ste verjaardag der geboorte van wijlen Napoleon I, Keizer der Franscben. Zijn neef deed dien dag steeds feestelijk vieren, onder den naam van //den naamdag des Keizers.» Thans, onder den indruk der jongste gebeurte nissen, mist die nationale feestdag zijn vorigen luister. Ten vorigen jare, toen bet eeuwfeest der geboorte van //den grooten Keizer» gevierd werd, deed de neef des beroemden mans de dagen in de verbeelding doorleven, toen Frankrijk, magtig en groot, Europa voor zich deed beven. Aan de oude strijders, toen nog in leven, werden toelagen verzekerd en heel de bevolking koesterde zich in een grootsch ver leden. Twaalf maanden zijn sedert verloopen en sinds dien tijd zijn er in Frankrijk groote, zeer groote verande ringen geschied, veranderingen, waarvan, ja, de kiem aanwezig was verleden jaar en vroeger reeds, maar van welks gevolgen, die wij thans aanschouwen, toch nog niemand to«n ten tijde had gedroomd. Het ministerie Ollivier was opgetreden met de verzekering, dat in het vervolg de constitutionele monarchie in deszelfs geheelen omvang in Frankrijk zou ingevoerd worden inderdaad, van dien tijd af werden de regten der volks vertegenwoordigers uitgebreid; de vrijheden der drukpers aanmerkelijk vermeerderdhet regt vaii vereeniging en ver gadering ingevoerd en meer zulke liberale maatregelen werden toegestaan. Het bleek echter zonneklaar, ondanks 's Keizers verzekeringen, dat het toegeven aan 's volks wenschen het gevolg was van de vrees, dat, hetgeen men toen schijnbaar vrijwillig toestond, anders met geweld zou zijn gevorderd. Steeds meer en meer is in den laatsten tijd de oppositie op den voorgrond getreden en de onstuimige taal, in de jongste dagen in het Wetgevend Ligchaam gevoerd, doet duidelijk blijken hoe zeer de tegenstanders der regering zich magtig gevoelen. Van die magt legt de sterke bezetting, die de Keizerin ter harer bescherming in het paleis noodig acht en aan wie de bevolking gedurig het: //naar de grenzen!» toeroept het ondubbelzinnigste getuigenis af. Reeds is, zegt «men, de keizerlijke Prins die men gedu rende verscheidene dagen niet meer te Metz heeft gezien, naar Engeland gezonden, terwijl de Keizerin een en ander reeds besproken moet hebben voor den niet onwaarschijn- lijken aftogt door België naar Engeland. Tot zooverre waren we gevorderd met dit ons schrijven toen ons het berigt ter oore kwam van de overwinning der Pruissen bij Metz, de verovering dier stad en 's Keizers terugtogt naar Chalons-sur-Marne. Gewigtig mogen we voor 's hands die gebeurtenis heeten, terwijl we met belangstelling uitzien naar nadere bijzonderheden omtrent een gevecht, dat zeker tal van offers zal geeischt hebben. Een der belangrijkste feiten uit de staatkundige geschie denis van den dag waarin ons vaderland meer bepaald belangstelling betoont, is het vertrek van onzen gezant, baron Gevers, uit Londen. Men vraagt zich af: welke kan toch de reden zijn van dit vertrek in deze gewigtige oogenblikken Bij de godsdienstoefeningen in de Roomsch-Catholieke kerk alhier is jl. Zondag aan de gemeente voorgelezen een herderlijk schrijven van mgr. Gerardus Petrus Wilmer, bisschop van Haarlem, enz., bevattende de volgende mede- deelingen: Vooreerst dat hij van zijnen togt naar Rome ter bijwoning van het Concilie in zijn bisdom is terug gekeerd; verder dat op genoemd Concilie met groote meer derheid van stemmen door de Vaderen het leerstuk der Pauselijke onfeilbaarheid is aangenomen en als leerstuk der kerk vastgesteld; eindelijk dat bij het gewone gebed voor het Concilie, waarmede nog wordt voortgegaan, tevens eene bede zal behooren gevoegd te worden voor de veilig heid van den H. Vader en den Kerkelijken Staat, alsmede voor het spoedig aanbreken van': den vrede in ons wereld deel. De geloovigen werden verder aangemaand aan deze gebeden getrouw deel te nemen. Door hen, die jl. Zondag den avond in Tivoli door- bragten, werd regt veel genoegen gesmaakt in de uitvoe ringen der zangvereeniging Cecilia, die weder eene buiten gewone vergadering gaf, en te dier gelegenheid een 8tal meerendeels fraaije stukken ten gehoore bragt. Komt over het geheel een woord van hulde toe aan directeur en leden voor deze welgeslaagde uitvoering, inzonderheid betuigen we onze ingenomenheid met de voor deze dagen zoo gepaste keuze van liederen, wier inhoud regt geschikt was om vaderlandsliefde op te wekken en te verlevendigen. Den 13 dezer had de rederijkers-kamer Olympia alhier 24 jaren bestaan. Tot plaatsvervangend kantonregter te Beverwijk is benoemd de heer A. Merens J.Cz., cand. notaris aldaar. Aangenomen het beroep naar Oostzaan door dr. J. C. Pool, predikant te Ransdorp en Schellingwoude. Jl. Vrijdag is in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam, de jaarlijksche vergadering van het Nederl. Bijbelgenootschap geopend. De heer van Lijnden van Sandenburg besprak in de openingsrede den oorlog en in tegenstelling daarvan den vrede, door het Christendom verspreid. Blijkens het verslag van den penningmeester, bedroeg op ultimo April het saldo van rekening 21,314.98. Door het Nederlandsch Bijbel-Genootschap zijn in 1869 afgeleverd 11,674 bijbels, 1433 Oude Testamenten, 18,729 Nieuwe Testamenten, 29 fragmenten van bijbels, totaal 31,865, dat is 1774 meer dan in het vorige jaar. Gratis werden uitgereikt: 559 bijbels, 125 OudeTestamenteu, 2362 Nieuwe Testamenten, 1 fragment van den bijbel, vertegenwoordigende een geldelijk bedrag van 2468.65. Uit het magazijn zijn a contant verkocht: 962 bijbels, 230 Oude Testamenten, 2406 Nieuwe Testamenten, 13 frag menten van bijbeis, vertegenwoordigend een geldelijk bedrag van 2868.80. De afdeelingen ontvingen gratis 230 bijbels, 70 Oude Testamenten, 690 Nieuwe Testamenten, bedragende 718.75. Uit Hoorn wordt dd. 14 dezer gemeld, dat men aldaar tot nogtoe niets verneemt van bederf in de aard appelen, noch in de winteraardappelen, die zeer mooi staan, noch in de zomeraardappelen, die reeds voor het grootste gedeelte gerooid zijn. De opbrengst van de laatsten is zeer voldoende en de smaak laat over het algemeen niets té wenschen over. Een inwoner van Sliedrecht zegt in het Gorinchemsch Weekblad het zoo erg niet te vinden, als de jongelieden uit den beschaafden stand 's avonds belletje trekken; bij hem mogen zij dat gerust doener is te Sliedrecht geen andere gelegenheid om zich te amuseren. Te 's Hage hebben jl. Zaturdag ochtend de leden van het Roode Kruis, die hebben aangeboden om op of nabij de slagvelden ten behoeve der gekwetsten werkzaam te zijn, de reis over Rotterdam, Maastricht en Luik naar Luxemburg aanvaard. Aan het hoofd van het gezelschap staat de baron van Hardenbroek, commissaris van het hbofd-comité en commandant van de Haagsche scherp schutters; voorts maken daarvan deel uit: als geneeskundigen, de heeren dr. Dumontier, dr. Carsten en jhr. dr. Pompe van Meerdervoortde kolonel baron van Tuyll van Seroos- kerken, de heer en mevrouw Merkus, vier ziekenverpleeg sters, onder directie van mej. Groen, uit Rotterdam, en acht ziekenverplegers. Zij hebben al het aanwezige materieel van het hoofd-comité en van het Haagsche comité mede genomen. Een groot aantal bloedverwanten en bekenden der vertrekkenden hadden zich aan het spoorwegstation veroenigd om hen vaarwel te zeggen; ook H. M. de Koningin bevond zich aldaar, en H. M. heeft van alle leden der expeditie persoonlijk een hartelijk afscheid genomen. Te Scheveningen verdronk dezer dagen een knaap met zwemmen, die de zevende zoon uit één huisgezin was, welke allen in het water den dood hebben gevonden. Terwijl Zaturdag een detachement vesting-artillerie te Utrecht aan de losplaats bij de gasfabriek bezig was met het lossen van krijgsmateriëel, brak bij het hijschen van een 12ponder een der schalmen van de kettinghet stuk geschut viel met een onzettend geraas naar beneden. Gelukkig was geen der manschappen onder het geschut, zoodat allen er nu met den schrik afkwamen. Het schip bekwam echter een groote lekkage. Te 's Heerenberg waren twee jongelieden op den Rijn aan het visschen. Hun schuitje sloeg om en beiden verdronken. Ook de heer G. H. de Feijfer, med. doet. te Hengelo, is naar het Fransch-Pruissisch oorlogstooneel vertrokken, om daar zijne diensten ten behoevè der zieken en gewonden aan te bieden. Te Groningen is reeds een krachtig man bezweken, die van de garnalen had gegeten, welke daar zoo algemeen de verschijnselen van vergiftiging hebben teweeg gehragt. Er moeten nog onderscheidene personen in hevige mate zijn aangetast. Door den aanhoudenden zoelen regen van de vorige week zijn in Drenthe geheele akkers met late aardappelen eensklaps totaal zwart geworden. Aangekomen schepen te Batavia vóór den 30 Julij: Ferdinand Louis, Guurtje Maria en Haamstede. Vertrokken: Medea. Ook eene Hollandsche familie heeft een offer aan den oorlog gebragt. Baron van Heeckeren, zoon van den senator (genaturaliseerd Franschman), is bij den slag van Woerth gesneuveld. Hij had met eenige andere jongelieden van den eersten stand uit Parijs dienst genomen gedurende den tijd van den oorlog bij een regiment jagers te paard. Aan de Amst. Crt. wordt geschreven: Een bijzonder eigenaardig geluid maakt het afvuren der mitrailleuse. Ik weet het niet beter te vergelijken dan bij het ratelen of optrekken der ge wigten van een klok. Ondanks alles wat men er van heeft gezegd, geloof ik niet, dat er één man door dit nieuwe geschut is gedood. Immers, ieder heeft zich kunnen overtuigen dat het de kogels niet goed ver spreidt, en maakt het een slagtoffer, dan moet dit wel door een twaalftal kogels getroffen worden. Ik heb op het slagveld geen dooden gezien, die kenmerken dragen door de kogels der mitrailleuse getroffen te zijn. Uit een particulieren brief wordt aan het Utr. Dhl. o. a. het volgende medegedeeld //Zelf heb ik de 480 krijgsgevangenen bij Weissenhurg op de Franschen gemaakt, naar Coblenz mede vervoerd daaronder waren 6 marodeurs, bij een van welke men 600 thalers aan papier vond, bij een ander 20 horologiën en bij een derde zes vingeren, met de ringen er aan Bij Woerth zijn 22 lijken gevonden van het 40ste regiment de ongelukkigen hadden beenwonden en konden dus niet loopenlater heeft men hen de halzen afgesnedendit moet door marodeurs of Turco's gedaan zijn. De toorn op de Duitschers is bij de Franschen thans zoo groot, dat sommige gewonde krijgsgevangen Franschen zich niet willen laten verbinden. Men verhaalt dat een Fransch soldaat, dien een Duitsch arts tegen zijn wil verhond, dezen twee vingers afbeet.» De legers zijn het speelgoed der Koningen, zegt de Arnh. Ct. De Koningen amuseren zich altijd met militaire oefeningen, in afwachting dat zij zich bezig houden met militaire feiten. Het is hun niet kwalijk te nemen; reeds van hunne jeugd af, als zij ter naauwernood loopen kunnen, ontvangen zij een rang hij het leger, alsof het korporaal schap bij de grenadiers noodzakelijk ware om hen later tot goede Prinsen en verstandige Vorsten te maken! Nu lezen wij weder van het Fransche Prinsje, dat hij een kogel opraapt en aan zijn makkertje zendt, met het hijschrift: //den eersten dag, waarop ik het vijandelijke vuur heb gezien.» Alsof werkelijk het leven der vorsten van de negentiende eeuw eene reeks van oorlogen moet wezen, en die eerste kogel het gedenkstuk voor de intrede der ./vorstelijke loopbaan» ware! //Louis heeft den vuur doop ontvangen» schrijft de Keizer den vuurdoop voor hen, die de burgers regeren moeten. Waarlijk! wat wij thans in Europa zien gebeuren, is wel in staat om den eerbied voor de vorsten te ondermijnen. De wereld gaat vooruit; blijven de Keizers en Koningen stilstaan op het standpunt der middeneeuwen, men zou hen voorbij streven en ook zij zouden spoedig tot de herinneringen behooren. Wat men verre zoekt, is vaak heel digt bij te vinden. Dit dachten we bij de ontvangst der mededeeling van onzen «buurman den naaldridder», dat het nieuws uit Tilburg, waar drie kinderen uit hetzelfde gezin op één dag verjaren, niet zoozeer tot de groote zeldzaamheden behoort. Zijne beide zoons (geen tweelingen) verjaren ook op één en denzelfden dag (23 April) en zijne overleden dochtertje was mede op denzelfden datum geboren. F r a n k r ij k. Prins Napoleon, van wien men sedert geruimen tijd niet had hooren spreken, bevindt zich, naar men zegt, te Chalons. De Constitutionnel zegt, dat Keizer Napoleon verklaard zou hebben bepaald voornemens te zijn om, bij het eerste gevecht, zelf aan het hoofd van een regiment eene charge te zullen maken. Generaal Ulrich, opperbevelhebber in Straatsburg, heeft eene proclamatie aan de inwoners afgekondigd, waarin hij belooft de stad niet te zullen overgeven, zoolang hij nog één soldaat, één beschuit en één patroon over heeft. De wallen zijn met 400 vuurmonden gewapend, en het garnizoen telt 10,000 man geregelde troepen, behalve de rustende

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1