SCHAGER MARKT van HEDEN. Duttschland. Sedert het begin des oorlogs worden alleen te Berlijn veertig jongens tusschen den leeftijd van 1216 jaren vermist, die waarschijnlijk naar het krijgstooneel zijn ver trokken. De Prnissische fusilier Krause, die den eersten vijand doodde, is op de hoogten bij Spicheren zelf gesneuveld. De Duitsche winner van het eerste Fransche kanon in dezen veldtogt is de sergeant-majoor Meyer van de lste comp. 5de bat. jagers. Hij en zijn onmiddellijke helpers trekken daarvoor de volgende premiën500 thaler, door een onbekende uitgeloofd in de Köln. Zeit., uit Karlsruhe 20 th., van Alexander te Breslau 60 th., van Schück in Posen een gouden horloge inet ketting of 100 th. Bij Woerth moet dezer dagen een schoolmeester met 18 knapen door de Pruissen opgehangen zijn, omdat zij na den slag de gewonden Pruissen, evenals de Turco's en zouaven deden, nog ooren en neuzen afsloegen en de ooren uitstaken. De vesting Hagenau is door de beide luitenants von Schonau en von Freydorf met eenige weinige kavalleristen ingenomen. Zij reden door de open poort tot voor de kazerne, die in het midden dier stad ligt. Déar verklaarden zij de officieren en manschappen krijgsgevangen, en dezen legden dadelijk de wapens neder. Op deze wijze werden 200 Franschen gevangen genomen en 130 paarden, benevens zestien wagens vol goederen voor uitrusting buit gemaakt, 's Avonds kwamen er meerdere Duitsche troepen aan. Uit den veldslag bij Froschweiler, keerden van eene afdeeling, 600 man sterk, slechs 170 terug. Van het 9de regiment kurassiers werd de kolonel Waterneau gedood; de luit.-kol., twee escadron-chefs en dertig officieren zijn dood of vermist, en van het geheele effektief, mede 600 man, zijn 220 behouden gebleven. Omtrent de Turco's schrijft Julius von Wickede: ,/Wij hebben 5 a 600 Turko's gevangen genomen en er nog meer doen sneuvelen. Wij hebben gelegenheid nu eene vergelijkende studie te maken tusschen alle mogelijke schurkengezigten, die Afrika en het Oosten kan opleveren. Ik ben geen aanhanger van de theorie van Vogt, maar onder de Turko's zijn er, die aan een verwantschap van aap en mensch zouden doen gelooven. Er zijn pracht- exemplaren onder van het terugstootendste, dat de negers kunnen hebben. Anderen hebben een schoon gelaat. On willekeurig denkt men aan gevangen panters. Het zijn niet uitsluitend Afrikanen. Men vindt onder hen ook Maltezen, Sicilianen en Egyptenaren. Al het gespuis van de kusten der Middellandsche zee is onder hen vertegen woordigd. De Franschen willen niets met hen te doen hebben, en vliegen op wanneer men hen hun kameraden noemt. Bij Woerth heeft men Beijersche troepen op het slagveld gevonden, wien de tong uitgerukt was van 14 man die door de Turco's omsingeld waren, werden de halzen afgesneden. De Beijeren hebben besloten dien woestelingen geen pardon meer te geven. Onder de gevangenen is een moordenaar, die tot 10 jaar tuchthuisstraf wegens moord veroordeeld, gratie gekregen heeft, omdat hij als een wild soldaat bekend stond en dus tot de beschaving en vrijheid van Duitschland kon medewerken.» Een tragisch schouwspel leverde het slagveld bij de Spicheren-hoogte. De Duitsche soldaten hadden hun bivak opgeslagen op het slagveld. Daar ginds nadert een afdee ling Fransche ziekenverplegers. Eergisteren had het moord dadig gevecht plaats gehadthans dagen zij op om naar hun gevallen broeders te zoeken. Zij zijn ontevreden; na hun werk te hebben verrigt, willen zij terug naar bet Fransche leger, zich beroepende op de bepalingen van overeenkomst te Genève, maar onder escorte worden zij teruggebragt. Zij hebben de positie van het Duitsche leger kunnen opnemen, en op dien grond wordt hun geen vrij heid verleend om terug te keerenzonder nog als gevan genen beschouwd te worden, mogen zij zich niet meer buiten een gestelde grens verwijderen. Daar gaat een twaalftal boeren met hun loggen tred, met spaden op den rug; zij zijn geprest om als doodgravers te dienen. In sommige graven worden 70 lijken te gelijk geborgen, vriend en vijand bijeen, en toch vordert de arbeid eenige dagen. In het bosch, zoo meldt men, liggen de dooden nog opeengehoopt, en de lijklucht verpest reeds den dampkring. Het dof geroffel van de trom verwekt overal stilte; daar gaat een militair lijken-transport, en neemt zijn weg naar den doodenakker bij het dorp daarginds. Wij volgen hen tot de kerk en treden die binnen; stoe len en banken zijn op zij geschoven en de grond bedekt met stroodaar liggen de zwaar gewonden uitgestrekt, de meesten half naakt, de een met gesloten oog en zamen- geklemden mond, de andere kermend en jammerend. Zoo veel mogelijk heeft men ventilatie of liever tocht aange- bragt door wat ruiten stuk te slaan, maar de akelige pestlucht blijft in de ruimte hangen en bezwaart de adem haling. Hier en daar zit een enkele ligtgewonde te rooken, men wordt aan alles gewoon, en sinds dagen heeft de soldaat weinig anders gezien. Daar onder het Maria-beeld, een «mater dolorosa», leunt een Fransch kapitein met het stervend hoofd tegen den schouder van een ziekenverpleger. Een diepe zucht, en hij is niet meer; de trouwe wachter staat op, met een traan in 't oog, om een ander op nieuw welligt den laat- sten dienst te bewijzen. De zieken-verpleegsters loopen aanhoudend rond, om nu deze dan gene te helpen. Helaas! zij kunnen niet aan aller wenschen voldoen; hier begeert er een één teug water, maar hij bezit de kracht niet meer om te slikken, het kan slechts zijn brandende lippen verkoelenginds meent een lijdende verademing te krijgen, wanneer hij op de andere zijde wordt gelegd, maar het baat niet, de smart wordt nog duldeloozer. Wij treden de kerk weer uit en het oog valt door de open deur in een klein schuurtje, waar alles bloed gelijkt; de operateurs hebben het zoo even verlaten om een oogen- blik te rusten van hun werk. De knechts zijn bezig de overblijfselen weg te ruimen en te begraven. Italië. Mazzini is te Palermo gevangen genomen. I.AAm£ BiatICTKV. Berlijn, 16 Aug. (Dépêche van den Koning aan de Koningin uit Herny, 15 Aug., 's avonds 7 u. 30 m.) «Te 3 uur ben ik van het slagveld bij Metz teruggekomen. De voorhoede van het 7de legercorps tastte gisteren avond tegen 5 uur den aftrekkenden vijand aan. Deze nam positie en bekwam versterking uit de vesting. De 13de divisie en gedeelten der 14de, alsmede afdeelingen van het lste legercorps, ondersteunden de voorhoede. Er ontstond een zeer bloedig gevecht langs de geheele linie; de vijand werd op alle punten teruggedrongen en de onzen zaten hem tot voor het glacis der buitenwerken om Metz na. De nabijheid der vesting heeft den vijand in staat gesteld de meeste zijner gekwetsten in veiligheid te brengen. Nadat onze geblesseerden geholpen waren, zijn onze troepen, tegen het aanbreken van den dag, naar hunne oude bivaks terug gekeerd. De troepen moeten allen met bewonderenswaardige energie en met opgewektheid gevochten hebben. Ik heb er velen gezien en hen hartelijk dank gezegd. Het gejuich was treffend. Ik heb de generaals Steinmetz, Zastrow, Manteuffel en Göben gesproken.» Berlijn, 16 Aug. Van wege het groote hoofdkwartier te Herny, zijn de volgende berigten ingekomen omtrent den slag bij Metz. Wegens stoornis op de lijn zijn zij per post naar Saarbrücke gebragt, van waar zij heden morgen om 7 u. 20 m. zijn afgezonden. Omstreeks 4 ure in den namiddag meende onze voor hoede, die vóór Metz had post gevat, te bespeuren, dat de vijandelijke korpsen welke nog onder bescherming der vesting lagen, den aftogt begonnen. Onmiddelijk tastte de brigade van generaal Goltz de achterhoede van het korps Decaeu (voorheen Bazaine) aan, en wikkelde haar in zulk een ernstig gevecht, dat het geheele korps, benevens afdeelingen van het korps Frossard tot hare ondersteuning front moesten maken. Zoo spoedig mogelijk voerde generaal Glümer zijn 2de brigade, gekommandeera door generaal Ostensacken, in het vuur. Ter regter tijd namen de divisiën Kamecke en Wrangel aan het gevecht deel, tastten den linkervleugel van den vijand aan en wierpen hem ten slotte op alle punten achter de vestingwerken terug. Middelerwijl trachtte het korps Ladmirault de regterflank van het lste legerkorps te overvleugelengeneraal Manteuffel met zijne reserve viel het echter met den stormpas aan en sloeg na eene reeks van versperringen te hebben bestormd den vijand ook op dezen vleugel. Ook hier werd hij nadrukkelijk tot binnen de vestingwerken teruggedreven. De troepen drongen door tot Bellccroix en Borny, tot in het bereik der nieuw aan gelegde forten. Berlijn, 17 Aug. (Off. berigt uit Mundelsheim, in Wurtemberg, van gister avond.) Het (Fransche) garnizoen van Straatsburg heeft heden namiddag een uitval naar den kant van het dorp Oswald ondernomen, doch is in de vesting teruggedreven, waarbij het een aantal manschappen en drie stukken geschut verloor. Karlsruhe, „17 Aug. De Karlsruher-Zeitung behelst het volgende officiële berigt uit het Badensche hoofdkwar tier te Walpertheim bij Straatsburg, gedagteekend van den 14 dezer: «Te Straatsburg wordt thans zeer ijverig gear beid aan de wapening der wallen, het raseren van het glacis, en het versperren der toegangen tot de vesting. Het storen van dien arbeid is op het oogenblik de voor naamste taak der belegeraars. Den 13den hebben met dat doel drie kleine gevechten met gunstigen uitslag plaats gevonden. Bij een van die gevechten werd een spoortrein in het station door een Badensch detachement in brand gestoken. Eene veldbatterij naderde de vesting tot op 3000 schreden en vuurde op de door den brand verlichte werken. Het verlies der Badensche troepen bedroeg 3 gesneuvelden en 17 gekwetsten.» Berlijn, 18 Aug. (Off.) Pont-a-Mousson, Woensdag 17 Aug., 's avonds 7 u. 10 m.: «Gen.-maj. v. Albensleben is gisteren met het 3de legerkorps ten westen Metz op den weg van 's vijands aftogt naar Verdun vooruitgerukt. Een bloedige strijd ontstond tegen de divisiën van Decaen, Lad mirault, Frossard en Canrobert en de keizerlijke garde. Door het 10de korps, benevens afdeelingen van het 8ste en 9de onder opperbevel van Prins Frederik Karei achter eenvolgens ondersteund, hebben wij den vijand, niet tegenstaande zijn ligte overmagt, na een heet gevecht van 12 uren, op Metz teruggeworpen. De verliezen van alle wapenen, aan beide zijden geleden, zijn buitengemeen groot.» Londen, 17 Aug. Lord Grandville heeft Zondag op Walmercastle, nabij Dover, een bezoek van graaf Benedetti, die naar Frankrijk terugkeerde en daarna van den Noord- Duitschen gezant, graaf Bernstorff, ontvangen. De Times dringt ten sterkste op de bemiddeling van Engeland aan. Hernt, 15 Aug,, des avonds ten 9| uur. De kleine vesting Marsal (2 uur ten zuidoosten van Chateau-Salinj), heeft, na een korten tijd door het 2de Beijersche legercorps beschoten te zijn, gecapituleerd. Een groote voorraad krijgsbehoeften en omstreeks 70 stukken geschut zijn aldaar buit gemaakt. Parijs, 16 Aug. De minister Palikao heeft heden in het Wetgevend Ligchaam, in antwoord op eene interpellatie, het volgende medegedeeld«De Pruissen hebben het plan, om het Fransche leger den terugtogt af te snijden en de vereeniging der verschillende legercorpsen te beletten, laten varen. Van de gendarmerie afkomstige, maar niet officiële telegrammen melden, dat de Pruissen zich op Commercy hebben teruggetrokken, nadat drie of vier gevechten hadden plaats gehad, waarin zij de nederlaag geleden hebben.» De minister heeft er bijgevoegd, dat het nieuwe leger, waarvan het bevel is opgedragen aan den maarschalk Bazaine, den eenigen opperbevelhebber, gereed is om het leger aan den Bijn te ondersteunen. Parijs, 16 Aug. (Off.). Eene dépêche van den onder- prefekt te Verdun, van heden morgen 6 ure 10 m., zegt dat er geen nieuws was uit Metz. Gisteren den geheelen dag heeft men tusschen Metz en Verdun het kanon gehoord. Alhier aangekomen reizigers melden van een grooten slag, welke sedert den morgen aan den gang was. De Pruissen zouden meer dan 40,000 man hebben vcrl- n in het gevecht van den 14. Gisteren werd aan de grenzen van mijn arrondisement den geheelen dag gestreden, op 20 kilometers afstand van Verdun. Op dit punt is de vijand gezien, naar het zuiden retirerende. Wij geven, zegt de dépêche, deze berigten onder reserve. Parijs, 17 Aug. Door het ministerie van oorlog is heden morgen het volgende van gisteren avond 11 ure gedateerde berigt openbaar gemaakt: «De minister van oorlog heeft berigt van het leger ontvangen, waarin gezegd wordt dat men voortgaat met eene gemeenschappelijke operatie na het schitterende gevecht. Zondag avond hebben twee vijande lijke divisiën het leger in zijnen marsch pogen te veront rusten, doch zij werden teruggedreven. De Keizer is heden avond te Chalons aangekomen, daar worden groote strijd krachten verzameld. Parijs, 18 Aug. (Off.) Dépêche van maarschalk Bazaine van Woensdag 17 Aug., 4 u. 's nam.«Gisteren gedurende den geheelen dag heb ik slag geleverd tusschen Doucourt en Thionville. De vijand is teruggedreven. Den nacht hebben wij op de veroverde stellingen doorgebragt. .Gedu rende eenige uren heb ik de bewegingen doen staken om mijne ammunitie te completeren. Tegens ons over hadden wij Prins Frederik Karei en generaal Steinmetz.» Parijs, 18 Aug. (Off.) Uit Metz van gisteren 17 Aug. «Gisteren is nabij Gravellotte een ernstig gevecht ge leverd. Wij bleven overwinnaars, doch hebben groote verliezen geleden. Paarden f 50 al20 Magere Varkens f 10 al9i V eulens - 50 a 80 Vette dito a Ossen - a Biggen - 4|a 7 Stieren - 85 al20 Konijnen c. 10 a 75 Gelde-Koeijen - 140a230 Kippen - 10 al20 Kalf-Koeijen - a Eenden - a Yaarsen - a Duiven - a Nucht. Kalveren - 8 a 10 Ganzen a VetteRammen - a Zwanen a MagereSchapen - 10 a 15 Boter per kop - 931a Vette Schapen - 20 a 30 Kaas perK.G. - 25 a 40 Lammeren - 10 a 13 Kip-Eijeren per 100 -270 a280 Bokk. en Geiten - 2£a 4 Eend-Eijeren - a BIJZONDERHEDEN OMTRENT DEN SLAO BIJ WOERTII, aan verschillende mededeelingen ontleend. De stelling der Franschen was, naar de Frankf. Ztg. zegt, buitengewoon sterk. De heuvels die zij bezetten waren buitengewoon steil en 200 voet hoog. De toppen waren met hooge boomen bezet, de voet met struikgewas. Hier lag de hoofdmagt der Fkanschen. De Duitschers rukten voorwaarts van de veel lagere hoogten tusschen Sulz en Woerth. Tusschen 3 en 4 uur in den morgen begonnen de Duitscbe troepen den aanval, zij verdreven den vijand uit Woerth en dwongen hem zich naar den voet der hoogten terug te trekken. Hier begon de bloe digste strijd. In de wijnbergen hadden Türcos en Zouaven post gevat, die op de aanstormende Duitschers het dubbel voordeel hadden dat zij gedekt waren en zich hun doelwit konden kiezen, terwijl de Duitschers in het blinde weg moesten schieten. Twee, drie, op enkele punten zelfs vier maal werden de Duitschers terug geworpen. Twee maal heroverden de Franschen Woerth. Eens hielden zij de overwinning voor zoo zeker, dat zij hunne regimenten kurassiers uitzonden om de aftrekkenden te vervolgen. Maar het vreeselijke vuur der Pruissische artillerie dreef ze in groote wanorde terug. De infanterie werd door hen eveneens in verwarring gebragt en op de hoogten terug gedreven. Op nieuw ontbrandde om deze de strijd, totdat eindelijk na eene worsteling van 15 uren de overwinning aan de Duitschers bleef. Julius v. Wickede schrijft in de Köln. Ztg.: «Bij Elsaszhausen stond de hoofdmagt van Mac Malion. Ver scheidene zware batterijen waren achter verhakkingen geposteerd, regts en links twee divisiën infanterie, meer achterwaarts de reserve, artillerie, kavallerie en ruiterij. De stelling der Franschen was goed gekozen en zeer sterk. Tirailleurs van het Beijersche korps van generaal Hartman raakten 's ochtends vroeg met Franschen slaags. Van weerszijden kwam er ondersteuning en rukte er artillerie aan. De kanonnade duurde eenige uren. Onder bedekking van dit vuur vormden zich in het centrum de Duitsche stormkolonnen, terwijl ook het tweede Beijersche korps, onder generaal v. Tann, in de linie rukte en naast het 5de Pruissische positie nam. Onder den alouden aanvals- kreet: Hoch der Koning von Preusen! stormden 2 brigaden het dal in, doorwaadden den Saur en trachtten den steilen oever te beklimmen. Bij honderden vielen zij door de Fransche kogels. Even groote offers kostte de bestorming van Froschweiler door het 11de korps (Thuringers, Hessen en Nassauers). Uren duurde de strijd. Eindelijk 's nam. ten 2| uur beval de Kroonprins, die den geheelen dag in het vuur was, dat de Wurtembergsche divisie den vijand in den flank moest vallen. Jubelend vlogen de Wurtem- bergers voorwaarts. Nog eenmaal sloegen Pruissische en Beijersche trommels den stormmarsch en bliezen de trom petters avanceeren. Op nieuw weerklonk het «Hoch der Koning!» en alles stormde tegen de hoogte op. De Franschen konden niet meer stand houden. Te vergeefs deden boven

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3