H1LDE1SGHE COURANT. I Uitgever A. A. BAKKER Cz. W. J. KNOOP en Jhr. Mr.C. van FOREEST. Uitslag der verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalgehouden op Dingsdag 16 Augustus IWO. Opening der stembus ten Raadhuize te Alkmaar, op heden Vrijdag 19 Augustus. Uitgebragte geldige stemmen 1760 11 van onwaarde, 4 op diversen. Hiervan zijn uitgebragt op den Heer W. J. KNOOP878 stemmen. u Jhr. Mr. C. VAN FOREEST 878 Herstemming tusschen de Heeren Ten aanzien van de krijgsgcbeurtenissen zijn ons tot op dit oogenblik de volgende nadere tijdingen bekend geworden: PoNT-h-MoussON, 17 Aug. Bazuine, die voornemens was van Metz naar Verdun terug te trekken, werd den 16den, des morgens ten 9 ure, aangetast door de 5de Branden- burgsche divisie, dezelfde die reeds aan den slag bij Saar- brticke deelgenomen had, en werd door deze opgehouden. Onze troepen spreidde een heldhaftige moed ten toon in dezen strijd, waarbij 4 Fransche legerkorpsen, en daaronder de keizerlijke garde, die zich dapper weerden en ook goed aangevoerd werden, tegenover hen stonden. Eerst nadat het gevecht 6 uren geduurd had, bekwamen zij ondersteuning door het intusschen aangekomen 10de legerkorps. Aan beide zijde zijn de verliezen groot. Ons doel is volkomen bereikt; de Franschen zijn in hunne terugtogt verhinderd en op Metz teruggeworpen Zij verloren in het geheel tweeduizend gevangenen, twee adelaars en zeven stukken geschut. De vijand schond ook de overeenkomst van Genève doordien hij op plaatsen schoot, waar de genees'neeren de gewonden verbonden. Berlijn, 18 Aug. Een gedeelte van de vloot, bestaande uit de Grille en de kanonneerbooten Drache, Blitz en Salamander, is den 17den des namiddags westelijk van Rügeu slaags geweest met 4 Fransche pantser-fregatten, een korvet en een adviesjagt. Onder bevel van den vice-admiraal kwam de vijandelijke vloot van Wetten en werd het eerst door de Grille aan getroffen. Er zijn geen verliezen geleden. (Off.) Een telegram van den Koning aan de Koningin uit Port-a-Mousson, gedagteekend 17 Aug. 's av., ver meldt, behalve de reeds bekende bijzonderheden, dat de slag plaats vond bij Mars-la-Tour. De kavallerie maakte twee adelaars buit en zeven kanonnen. Parijs, 18 Aug. Zitting van het Wetgevend Ligchaam- Gambetta vraagt dwangmaatregelen tegen vreemdelingen, tengevolge van het gebeurde in Villette. Palikao zegt, dat de schuldigen voor den krijgsraad zullen gebragt worden. Betrekkelijk tijdingen uit het leger deelt de minister mede, dat dezerzijds eenig succes is verkregen, dat de vijand Phalsbourg heeft aangevallen en daarbij 1300 man verloren. Hij verzoekt de Kamer geen verdere vragen te doen tot er gewigtige tijdingen ontvangen zijn. De heer Thiers geeft de hoop te kennen dat Parijs aan den vijand krachtigen weerstand zal bieden. Daarom moeten alle levensmiddelen uit den omtrek van Parijs verwijderd en de stad zelve overvloedig voorzien worden. Den veld- bewoners moet worden toegestaan naar de hoofdstad te vlugten en hunne landbouw-voortbrengselen mede te brengen. (Algemeene toejuiching.) De minister Duvernois antwoordt, dat de voorziening van Parijs het onderwerp zijner gestatige zorg is. Wij zijn zeer goed in staat daarin te voorzien, vooral door het middel door den heer Thiers aan de hand gedaan. Morgen zal de Kamer weder eene zitting houden. Parijs, 18 Aug. (Off.) Een dépêche van Bazaine uit het hoofdkwartier van gisteren zegtDezen morgen heeft het leger van Frederik Karei een zeer hevigen aanval op onzen regtervleugel gedaan. Een divisie kavallerie en het tweede legercorps onder Frossard hielden zich goed en werden successivelijk door andere corpsen bijgestaan. De strijd duurde tot den nacht. De vijand had een zeer aan zienlijke raagt ontwikkeld en deed herhaalde aanvallen, doch werd telkens teruggeslagen. Tegen het einde van den dag trachtte een nieuw legercorps onzen linkervleugel aan te vallen. Wij hebben overal onze positie gehandhaafd en den vijand aanzienlijke verliezen toegebragt. Ook de onzen zijn aanzienlijk. Generaal Bataille is gewond. Het aantal troepen, dat deel nam aan den strijd, wordt op 120,000 begroot. Parijs, 18 Aug. De generaal Trochu heeft eene procla matie uitgevaardigd, waarin hij zegt: „Te midden van het gevaar, waarin ik benoemd ben tot opperbevelhebber der troepen, aan welke de verdediging der hoofdstad is opge dragen, neemt Parijs de rol op zich, die het voegt. Parijs begeert het middenpunt te zijn der groote krachtsinspan ningen, der groote opofferingen, der groote voorbeelden. Ik houd mij er vast van overtuigd, dat wij zullen slagen, doch daartoe zijn orde en kalme koelbloedigheid aller- onmisbaarste voorwaarden. De orde zal ik handhaven, niet door middel der magt, welke de staat van beleg geeft, maar door uwe vaderlands liefde en door uw vertrouwen. Ik doe een beroep op al de partijen, ten einde door zedelijk overwigt de voort varenden en hen, die uit openbare rampen voordeel wen- schen te trekken, in toom te kunnen houden. Brussel, 18 Aug. Het Journal de Bruxelles deelt een brief mede van den Paus aan den Koning van Pruissen, gedagteekend 22 Julij, waarbij deze zijne bemiddeling aan biedt tot herstel des vredes. De Paus zegt, ook aan Keizer Napoleon geschreven te hebben. Hetzelfde blad deelt het antwoord des Konings mede, gedagteekend 30 Julij, waarin wordt gezegd, dat de Koning den oorlog niet heeft gewild of uitgelokt. Hij is bereid te luisteren naar den raad des Pausen en den degen neder te leggen, indien de onafhan kelijkheid gewaarborgd wordt, indien de Paus de verzeke ring kan aanbieden van de opregte vredelievende gezindheid van Frankrijk's gouvernement en een waarborg, dat zulke aanvallen op den vrede van Europa zich niet zullen herhalen. Mechelen, 17 Aug. De Prins van Joinville en de Hertog van Chartrcs hebben zich hier metterwoon gevestigd. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz. Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 5