Weerkundige Waarnemingen te Helder, ALKMA ARSCHE MARKT YAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Veldslagen, gewonnen op een vijand dien men aanviel, of van wien men den aanval met vastberadenheid afwachtte: men heeft ze dikwijls gezien. Maar bijna nooit zag men een leger op march, naar een aangewezen plaats, dat den veldslag, hem door den vijand aangeboden, aannam en die het onder zulke omstandigheden op den vijand won. En dit heeft maarschalk Bazaine toch op de dagen van 14 tot 16 Aug. gedaan. Wat den roem van den opperbevelhebber en het held haftig leger, dat hij kommandeerde, nog verhoogt, is, dat hij de overwinningen behaalde op Prins Frederik Karei, den hoogmoedigste van alle generaalsop hom die zich aanmatigt aan Frederik de Groote gelijk te zijn; op dat 2de legerkorps eindelijk, dat beschouwd werd als de keur van het Pruissische leger te bevatten. De dagen van 15 en 16 Aug. zijn een goed voorteeken voor Frankrijk; men kan ze begroeten als het begin van een gelukkige tijdrekening, als de zekere belofte van een eind-triomf. Zij zullen in gulden letteren in de militaire jaarboeken van Frankrijk worden opgeteekend.'-' Men wil weten, dat in Calais voortdurend een stoom boot gereed ligt om de Keizerin van Frankrijk naar Londen te voeren. Te Saarbrücken heerscht hongersnood. Ook te Forbach kan men goedkooper een pond suiker dan een pond brood koopen. Als een bewijs van de verregaande slordigheid der Fransche leger-administratie, deelt de Liberté het volgend staaltje meê: //Gedurende het gevecht bij Weissenburg wachtte eene batterij artillerie met koortsachtig ongeduld op nieuwen toevoer van ammunitie. Daar komen eindelijk de caissons opdagen; men opent ze, en vindt niets dan schoenen." Jacques Offenbach schrijft aan de Figaro een brief, waarin hij opkomt tegen den laster van sommige bladen, alsof hij eenige liederen tegen Duitschland zou hebben gecomponeerd. Hij zegt genaturaliseerd, ridder van het Legioen van Eer, zijn titel en alles aan Frankrijk ver schuldigd te zijn, maar hij zou zich schamen Franschman te zijn, wanneer hij zulk een daad jegens zijn vroeger vaderland had begaan als waarvan men hem belastert. Wat de Franschen nog meer in zijn oog verheft, is dat niemand hem heeft aangezocht de beweerde infamie te begaan. Engeland. Na de bewijzen geleverd te hebben, dat het Fransche leger even als de Fransche natie verdeeld is, dat zij leiding mist en met wrok op het verleden terug ziet, zegt de Times van het Duitsche leger, dat zoo uitmuntend georgani seerd is, de geheele natie vertegenwoordigt en de toekomst zoo hoopvol te gemoet gaat, het volgende: //Het is geen massa door het toeval vereenigd, maar het is één geheel. ,/De uitmuntende organisatie gaat alle denkbeeld te boven. Binnen een ondenkbaar korten tijd is de infanterie gereed den vijand te doorboren, de artillerie om hem te verpletteren, de kavallerie om hem te verscheuren en daarna volgen de liefdebroeders, dragende het roode en witte kruis, om vriend en vijand van het slagveld te dragen en over te laten aan de liefdezusters om hen te verplegen, aan de doctoren om hen te genezen, aan de geestelijken om hen de vertroosting van de godsdienst deelachtig te doen worden, dat alles volgt elkander in de meest geregelde orde ophet vormt één geheel. Bij het Pruissische leger bevindt zich ook een corps doodgravers, om de lijken van vriend en vijand ter aarde te bestellen. Het vertegenwoordigt de physieke kracht der natie het handelt als één man, begaafd met een uitmuntend verstand. Het resultaat is dan ook, dat het van den Bijn naar de Saar toog, van de Saar den Moezel, van den Moezel naar de Maas. Op de hoogten van Spicheren en van Woerth kon' men de kracht dezer armée leeren kennen. Het vreesselijke werk moest gedaan worden en het werd volbragt. Ér zullen echter meer zulke botsingen zijn, voordat de oorlog ten einde is. Hoe spoedig de strijd ook eindige, toch zullen nog duizenden en duizenden de zege met hun leven betalen. Menigeen zal de vraag op de lippen zweven: was die vreesselijke worsteling niet te vermijden geweest? Onder den indruk der gebeurtenissen van 1866 zei Wilhelm, dat hij nimmermeer het zwaard zou trekkenhij heeft den oorlog dan ook niet gewild. Maar ware het dan niet beter geweest dat Pruissen, om dit bloedvergieten te ver mijden, aan de eischen van Napoleon had toegegeven, hoe onregtvaardig deze ook waren? De Times antwoord ont kennend en meent, dat, als men den oorsprong van den strijd nagaat, Pruissens Koning niet ander kon doen, toen Frankrijk zijne uitdaging zond, dan te zeggenwij nemen haar aan. De Parijsche correspondent van den Times meldt, dat de uitstekende, dappere generaal Colson, chef van den staf van Mac Mahon, die bij Woerth deh dood vond, zichzelven het leven benam. Men zegt dat hij van den maarschalk bevel had ontvangen om een bosch, waarin men vermoedde dat zich Pruissen bevonden, te doorzoeken. De generaal was dit bevel niet nagekomen, en toen Mac Mahon hem dit verzuim verweet, nadat er uit dat bosch een moord dadig vuur op de Franschen werd geopend, nam Colson een pistool en verbrijzelde zich den schedel. De correspondent van den Times zegt, dat weder bij dezen oorlog is bewezen, hoe de dagen der kavallerie-charges op met achterlaad-geweren gewapende infanteristen voorbij zijn. Zoo chargeerde bij Woerth het 8ste regiment kurassiers, prachtig bereden en allerschitterendst aangevoerd, op het 80ste regiment Pruissische infanterie; het werd echter met een zoodanig geweervuur begroet, dat de escadrons, op een afstand van 100 meters van de bajonnetten genaderd, zoo goed als vernietigd werden. Toen het regiment in ver warring terugtrok, werd het door een Wurtembergsch reg. kavallerie vervolgd, en men kan zeggen dat het ophield te bestaan. De Morning Post zegt, dat ieder voorstel, in het belang van den vrede, op dit oogenblik onmogelijk zou zijn. De voorwaarden, die Pruissen zou voorschrijven aan het hoofd van een groot leger, zouden noch billijk noch aannemelijk zijn. Van den anderen kant toont de Fransche natie zich weinig ontsteld over het resultaat van de ont moetingen, die tot heden hebben plaats gehad. Het volk vraagt wapenen; het wil vechten; en slechts op de ruïnen van de hoofdstad zouden zij, die dan nog zijn overgebleven, te overreden zijn met den overwinnaar te onderhandelen. Europa, zoo eindigt de Morning Post, moet derhalve, zonder tusschenbeide te kunnen komen, lijdelijk toeschou wer blijven van al die wisselvalligheden en incidenten van een oorlog, welks einde door niemand kan worden voorzien. Daily Telegraph meldt, dat maatregelen zijn genomen, om naar het oorlogstooneel bezendingen Nieuwe Testamenten en godsdienstige tractaten te zenden voor de soldaten van de oorlogvoerende legers. Zij, van wie dit edele voor nemen is uitgegaan, voeren aan, dat de Christelijke commissie gedurende den Amerikaanschen oorlog de bewijzen heeft ondervonden van de groote behoefte, die de soldaten ge voelen aan godsdienstigen troost in de hoogst ernstige oogen- blikken vóór en na den strijd. De bekende Engelsche prediker Spurgeon, den eersten steen zullende leggen van een schoolgebouw te Londen, heeft geweigerd gebruik te maken van den traditionelen zilveren truffel, maar heeft het gedaan met gewoon gereed schap, en gedurende een kwartier uurs gearbeidzoo dat hij welligt de eerste is, van wie naar waarheid kan gezegd worden: een eersten steen te hebben gelegd." Een zilveren truffel, zeide hij, was een goed werkman onwaardig. In een brief uit Woolwich wordt gemeld, dat het groote kanon, hetwelk op dit oogenblik in het arsenaal van die stad wordt vervaardigd, zeker het geduchtste stuk is, dat tot dusver bij de artillerie zal gebruikt zijn. Het weegt 35 tonnen, laadt 100 kilogrammen kruid en werpt een kogel van 550 kilogrammen. De werpkracht is zoo groot, dat de kogel een ijzeren plaat van 15 centimeters dikte de zwaarste waarmede men schepen kan bedekken zal door boren. Indien dit stuk geschut aan de verwachting voldoet, zal het de geduchtste vijand zijn van de gepantserde vaar tuigen. Dnitschland. Bij het gevecht te Weissenburg verloren de Duitschers ongeveer 7000, te Woerth 15 a 16,000 te Saarbrücke 9000, te zamen 31 a 32,000 man. De gekwetsten zijn hieronder begrepen. Eene geestelijke zuster, die op het slagveld bij Woerth hulp verleende aan een gewonden soldaat, werden de beide beenen afgeschoten. De Presse vergelijkt Benedek en Napoleon in den oorlog en zet daarbij uiteen, hoe Benedek uit Italië onver wachts geroepen werd aan het hoofd van een leger, dat hij niet kende, in een streek, waar hij niet thuis was; hij moest voor lief nemen, wat hij vond. Napoleon had den oorlog voorbereid, alle krachten kon hij bijeenbrengen, hij kon den krijg beginnen op het oogenblik dat hij wilde en hij maakte nog grootere fouten dan Benedek. Hij ver snipperde ook zijne troepen, hij talmde en liet de ver schillende deelen van zijn leger slaan, evenals in Boheme geschiedde. En toch ageerde de Pruissische generaal von Moltke evenals in 1866. Dit onderscheid was er echter: de Oostenrijkers trokken niet in verwarring terug. Zij verloren veldslagen, maar zij hadden voor den hoofdslag geen ongeregelden terugtogt, en zij gaven de vestingen niet aan den vijand prijs. Eerst na Königgratz kreeg de terugtogt een karakter, dat min of meer gelijkt op dat der Franschen. Telt men de fouten van Benedek en die van Napoleon op, en trekt men dan de twee sommen van elkander af, dan blijft er een aanzienlijk saldo voor den Franschen Keizer over, zoodat men beweren mag, dat geen oorlog slechter en onnadenkender gevoerd is, dan die van 1870. Kerkelijke Staat. In de vorige week heeft te Rome een betreurenswaardig voorval plaats gehad. Een Hollander, wien de kolonel van het zouaven-corps tot twee malen toe had afgewezen toen hij zich kwam aanmelden om daarbij in dienst te treden, heeft in de sociëteit zijner nationaliteit, in het paleis Ringhetti, nabij het plein Campo di Fiori, in een vlaag van verbijstering, met een geweer, hetwelk zich onder zijn bereik bevond, eerst een zijner landslieden gedood en, na zich in een der vertrekken van het gebouw gebarricadeerd te hebben, op de voorbijgangers op het plein geschoten, met dat gevolg, dat hij nog twee personen gedood en eenige anderen gekwetst heeft. Men heeft zich van den ongelukkige, die werkelijk tot waanzin vervallen scheen te zijn, niet meester kunnen maken, dan na hem door eenige geweer schoten onschadelijk te hebben gemaakt. Rusland. Sedert eenige jaren vindt de paardenteelt krachtige ondersteunig bij de regering en heeft zij daardoor eene zeer groote uitbreiding ondergaan. Volgens officiëele opgaven, werden in het jaar 1869 19,875 paarden 8450 meer dan in 1868 naar het buitenland verzonden. Van de uitgevoerde paarden, welke gemiddeld met honderd zilveren roebels (één zilveren roebel 1,90) per stuk betaald werden en derhalve eene waarde van bijna twee millioen zilveren roebels vertegenwoordigen, gingen over land naar Pruissen 2065, naar Oostenrijk 3728, naar de Donau- Vorstendommen 11,234, naar Turkije 216, naar Peizië 81 en naar China 160 stuks. Over zee werden 391 paarden uitgevoerd. Amerika. Admiraal Farragut is den 15 dezer in den ouderdom van 70 jaren overleden. Gedurende den jongsten burger oorlog voerde hij het bevel over de vloot. In Augustus 1864 vernielde hij vóór Mobile de vloot der Geconfede- reerden. Na het einde van den oorlog voerde hij achter eenvolgens het bevel over het escader in den Atlantischen Oceaan en over dat in de Middellandsche Zee. lAATSTE BERIkim Biiussel, 19 Aug. Eene Fransche ambulance, besta .nda uit 15 doctoren, 90 ziekenverplegers, 16 paarden en 8 wagens is bij Metz door de Pruissen genomen, die haar naar Keulen opzond. Daar werd haar wederom de vrijheid gegeven. Heden trok ze door België om weer in Frankrijk te kunnen komen. Pakijs, 18 Aug. Betrekkelijk het oorlogstooneel, zeide de minister Palikao in het Wetgevend Ligchaam dat de berigten goed zijn. De Pruissen ondergaan zulke verliezen, dat zij genoodzaakt zijn geweest een wapenstilstand te vragen om hunne dooden te begraven. Sedert gisteren zijn de Pruissen tegengehouden in hun voorwaartschen marsch op Bar. Voorts is het zeker, dat het geheele korps kurassiers Bismarck vernietigd is (toejuichingen). De minister deed ook mededeeling van een klein gevecht in de nabijheid van Schlestadt en zeide te slotte, dat over België eene Pruissische dépêche is ontvangen, die eenvoudig melding maakt van een gevecht, maar van geen over winning spreekt, waaruit de gevolgtrekking is te maken, dat de Pruissen een werkelijk échec hebben geleden. Pakijs, 19 Aug. (Off. van den 18den des avonds). Bijzonderheden nopens het gevecht van den 16 dezer. //Het legerkorps van 1'Admirault vormde den regter- vleugel; een bataillon van het 73ste linieregiment ver nietigde een regiment Pruissische lanciers en veroverde een standaard. Verscheidene schitterende charges werden uitgevoerd; in een van deze charges werd de generaal Legrand gedood. Van de Pruissische zijde sneuvelden de generaals Doering en von Wedel en werden de generaals von Greuter en von Rauch gekwetst. //Naar men verzekert, is Prins Albert van Pruissen, (oudste zoon van Prinses Marianne der Nederlanden,) bevelhebber der kavallerie, gedood. //Bij het vallen van den avond waren wij meester van de positiën, vroeger door den vijand bezet. //Den volgenden dag hadden bij Gravelottes eenige ge vechten met de achterhoede plaats. «De strijdmagt van den vijand, op den 16den tegen ons in het vuur gebragt, wordt op 150,000 man geschat." NIEUWE VELDSLAG. berigt eener groote overwinning, onder 's konings leiding bevochten. Berlijn, 19 Aug. (Depêche van Z. M. den Koning aan H. M. de Koningin, uit het bivak bij Rezonville, 18 Aug., des avonds te 9 ure)„Het Fransche leger is, in eene zeer sterke stelling ten westen van Itletz, heden onder mijne aanvoering aangetast en na een gevecht von 9 uren volkomen verslagen, van zijne verbindingen met Parijs afgesneden en naar Metz teruggedrongen." BORBARDERENT VAN STRAATSBURG. Karlsruhe, 19 Aug. Heden ochtend ten 7 ure begon het bombardement van Straatsburg, van den oever aan deze zijde bij Kehl. Het beschieten duurde tot 12 ure en werd namiddag ten 2 ure hervat. Het vuur des vijands heeft te Kehl niet geringe schade veroorzaakt. (Landskeet). 03 3 03 s bO Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 nw. 4.8k. 753.85 -6.77 13.8 - 5.7 0.67 wein.golv 20 8 nw. 7 758.41 -2.23 14.6 - 3.0 0.78 n 20 12 wnw. 6 759.42 -1.22 14.8 - 4.7 0.76 n Weersgesteldheid: 19 Aug.12 u. Losbewolkt, winderig, buijig. 20 Aug. 8 u. Zwaarbewolkt, winderig, buijig. 20 Aug.12 u. Losbewolkt, helder, goedweer. Aangevoerd 685 stapels Kaas, wegende 146,235 kilogrammen. Prijzen: Kleine f 26,50. Commissie f 27,50. Middelbare f 28, prijs f 12, De aanvoer ter Graanmarkt is nog onbeteekenend. De prijzen hebben zich goed staande gehouden. Karweizaad bedong f 16,25, Koolzaad f 13,75, Bood Mosterdzaad f20, Gerst 165 kilogr. f6,50, Haver 45 kilogr. mooi en 50 kilogr. mieklenrig f 4,50, Wijker Vale Erwten goed van kook f 9,25, Kleine Witte voer-Erwten f 7,50; alles per hectoliter. 5 Paardenbov.'tjaar f 40a 80 Veulens - a 10 Koeijen -140al60 Vette Kalveren - a 10 Nuchtere dito - 8a 16 110 Schapen - 16a 35 21 Lammeren - 10a 22 VetteVarkens.pK.G.f a 45 Magere dito -12 a 25 138 Biggen ben. 10 w.- 5 a 8 4 Bokken en Geiten - 4a 6 Kleine dito c a Ezels - a Boter, per 0.630 K.G. - 75a80

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3