SPOORWEG - MAATSCHAPPIJ. Weerkundige Waarnemingen te Helder, HOLLANDSGHE ALKMAARSCHE KERMIS. EXTRA TREINEN, Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT VAK HEDEN". Zouaven, Turcos, Zephires, Spahis, Chasseurs d'Afrique zoo slecht begraven, dat men op het slagveld hier een voet, ginds een hand ziet uitsteken, die door de raven, welke bij gansche zwermen heen en weer gieren, worden verslonden. Het is afschuwelijk tot in het hersenschimmige.'' Engeland. De Pruissische, te Berlijn gevestigde, berigtgever der' Times geeft, in een brief van 22 Augustus, eenige cijfers op, ten einde aan te toonen, hoe moorddadig de tegenwoordige oorlog is. '/Een Pruissisch regiment op voet van oorlog (zegt hij onder anderen) bestaat uit 3000 man met 69 officieren. Van deze 69 officieren heeft het 74ste regiment (Hannoveranen) te Weissenburg er niet minder dan 30 aan gesneuvelden en gewonden verloren. Bij dezelfde gelegenheid verloor het 77ste (Hannoveranen) 25; het 39ste (Rijnprovincie) 26; het 83ste (Hessen) 14; het 53ste (Westphalen) 11; het 88ste (Nassauers) 9; het 80ste (Hessen) 8 officieren, enz. Erger nog was het te Woerth, waar de Pruisseii 5 uren lang aan het vuur der Franschen, die eene hooge stelling ingenomen hadden, blootstonden. Daar verloor het 58ste regiment (Posen) 32 gesneuvelde en gewonde officieren; het 59ste (Posen) 23; het 7de 's Konings grenadiers (Neder-Sileziërs en Posen) 35; het 47ste (Neder-Sileziërs) 29; het 46ste (Neder-Sileziërs) 33; het 57ste (Neder-Sileziërs) 30; het 6de (Westphalen) 28; het 37ste (Westphalen) 25, enz.' Duitschland. De eerste oorlogstropheën der overwinningen worden reeds in Duitschland feestelijk t'huis gebragt. De eerste mitrailleuse is aan den Koning van Wurtemberg aangeboden. Vier op de Franschen veroverde paarden trokken, onder het gejuich eener tallooze menigte, den vschrootbraker" de stad door naar het koninklijk slot, en van daar naar de kazerne, waar het moordtuig zal worden bewaard. Het Fransche geschut, hetwelk te Berlijn werd ver wacht, is daar ter stede aangekomen. Te zamen waren het 27 stukken. Prins Felis von Salm-Salm, uit den Mexikaanschen oorlog bekend en die majoor was bij het regiment garde grenadiers Koningin Augusta, is in den slag bij Gravelotte gesneuveld. Een onderofficier, die deel heeft genomen aan den veldslag van Mars-la-Tour, verhaalt dat hij met veertig soldaten aan het bloedbad ontkomen is; dat is alles wat van zijn regiment van 3000 man is overgebleven. In dit gevecht sneuvelden de edelsten van den Duitschen adel, als graaf Westarp, graaf Wesdelin, baron Kliest, Hendrik VII Prins von Reuss, baron Grimm, baron Witzleben en anderen. De Prins von Hohenzollern is er mooi afgekomen, daar de kollonel hem een missie had opgedragen even vóór dat de slag begon, anders ware hij, als de anderen vrij zeker ook gevallen. Te Pange of Courcelles werden van het 14de regiment 32 officieren en 891 soldaten gedood of gewond, derhalve ongeveer een derde van het regiment. Te Bieberieh was in het groote hospitaal een Turco, een gitzwarte bewoner van het Atlas-gebergte, die, pas geworven voor het Fransche leger, van uit de Afrikaansche wildernis met al de snelheid, waarover onze beschaving beschikt, gevoerd was naar de slagvelden van Noord-Frankrijk. Hij sprak geen woord Fransch. Wat moet er in het hoofd van den Afrikaan zijn omgegaan, toen hij te midden van de kanonnade zat te mijmeren op een kruidwagen, de onnoozele; een bom trof op eens zijn zetel, en nog sneller dan hij zich had voelen voortsleuren langs de ijzeren rails, van den spoorweg, vloog thans de zwarte Turco in de lueht om pijnlijk gebrand weêr neêr te komen. Was het wonder, dat de ongelukkige in het hospitaal te Bieberieh, onbekwaam om zich door iemand te laten verstaan, nog niet had opge houden met schreeuwenmet geweld moest men hem den mond sluiten om hem een oogenblik stil te doen zijn. uAn eine Palme denkt er im heissen Ufer sandzong Heine. Bij het begraven der gesneuvelden op het slagveld van Woerth, vond men het volgende briefje in de hand geklemd van het lijk van een Franschen kapitein, waarvan de vertaling aldus luidt iLieve Papa! Sedert u vertrokken zijt, denk ik voortdurend aan u. Ik ben zoo bedroefd dat ik u niet meer eiken morgen kan zien en omhelzen; maar ik hoop dat God u gezond doe blijven en dat u spoedig uw dochtertje weer zult komen omhelzen. Ik ben heel zoet om mama uw vertrek een weinig te vergoeden. Vaarwel, lieve papa en wees teederlijk omhelsd van Uw liefhebbend dochtertje, Mauouérite.» De ongelukkige had zijne laatste oogenblikken nog ver troost met de kinderlijke en treffende taal van zijn dochtertje. Zeker landbouwer te Breslau heeft, met het doel om sigaren voor de soldaten van het Duitsche leger te ver zamelen, een bus voor zijn winkel in de Ohlauergasse geplaatst, met het bijschrift „Onze dappere krijgerscharen Behoeven vele en goede sigaren Moog dit toch iedereen bedenken En hun iets van het zijne schenken." Geen fatsoenlijk man bijna gaat er voorbij, of hij gooit een sigaar in de bus. Niet kwaad bedacht! Misschien zou in onze groote steden de plaatsing eener bus, geteekend met het Roode Kruis, ook goede uitkomsten (dus inkomsten voor de vereeniging) opleveren. LAATSTE BKHIUTEA. Gisteren (Donderdag avond) is te Rheims, in de rigting van Pont-Faverger (d. i. in dezelfde rigting als Vouziers) kanongebulder gehoord. De spoorweg tusschen Rheims en Soissons is opgebroken. Gedurende de laatste 2 dagen zijn te Parijs 2000 ver dachte personen, zoowel mannen als vrouwen, in hechtenis genomen. Londen, 27 Aug. Aan de Times wordt uit Berlijn gemeld: Het vierde Pruissische leger onder bevel van den Kroonprins van Saksen bestaat uit twee korpsen van het leger van Prins Friedrich Carl en is bestemd om de flank van het leger van den Kroonprins van Pruissen te dekken. Het leger van Prins Friedrich Carl wordt door twee divisiën landweer aangevuld. Thionville is door de landweer omsingeld. Pakijs, 27 Aug. Het Journal Officiel bevestigt het berigt, dat de regeringen van België en Luxemburg de vergunning om Pruissische gekwetsten over haar grond gebied te vervoeren, hebben ingetrokken. Daar het Pruis sische kabinet niet verder heeft aangedrongen, kan het incident als afgeloopen beschouwd worden. Pakijs, 27 Aug. Gisteren is een sterke kolonne vijan delijke kavallerie en artillerie te Chalons binnengekomen. Naar verzekerd wordt, heeft de bezetting Van Straatsburg een welgeslaagden uitval gedaan, waarbij zij een transport slagtvee en ammunitie buit heeft gemaakt. Er wordt door de vesting een zeer krachtige tegenstand geboden. De ingezetenen organiseren eene nationale garde; zij zijn met geestdrift vervuld en nemen deel aan de uitvallen. Parijs, 27 Aug. De minister Palikao heeft heden in het Wetgevend Ligchaam medegedeeld, dat 10,000 man Pruissische troepen gisteren een aanval op Verdun gedaan hebben, maar met verlies teruggeslagen zijn door de nationale garde. De heer Arago heeft opgaven gevraagd omtrent de positie der Duitsche legers; Palikao heeft geweigerd daarop te antwoorden. Parijs, 28 Aug. De minister van Binnenl. Zaken heeft, onder voorbehoud, medegedeeld, dat de beweging der Pruissische troepen naar de Aube gestaakt schijnt te zijn, en dat zij naar den kant van Saint-Dizier terugtrekken. Uit een telegram van de Belgische grenzen mag men opmaken, dat de Pruissen den togt naar Parijs niet willen voortzetten, alvorens aan Mac Mahon slag geleverd te hebben. Parijs, 29 Aug. Bij besluit van generaal Trochu, dd. gisteren, wordt aan alle personen, die behooren tot de nationaliteiten waarmede Frankrijk in oorlog is, gelast binnen drie dagen uit het departement der Seine te ver trekken en Frankrijk te verlaten, of zich naar de Loire- departementen te begeven. De overtreders van dit gebod zullen aan de militaire regtbanken overgeleverd worden. Voorts is allen personen die niet bij magte zijn den vijand weerstand te bieden, den raad gegeven de stad te verlaten. Bar-le-Duc, 26 Aug. (Off. dép.) De kleine vesting Vitry-le-Franfois heeft zich overgegeven. De onzen hebben er 16 stukken geschut gevonden; en 2 bataillons mobile garden, die afgedwaald waren zijn door onze ruiterij ver strooid. Wij hebben 17 officieren en 850 manschappen gevangen genomen. Aan onze zijde is de majoor Freisen zwaar gewond en zijn 3 soldaten gekwetst. Arlon, 28 Aug. Sedert heden ochtend wordt er te Dun, Stenay en Mouzon (allen aan de Maas) gevochten. (Landskeet). n S3 m 3 bO 3 Uren. "Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 zzo. 7k. 746.76 -14.01 11.2 - 7.6 0.95 Golvend. 29 12 nwtw. 30„ 749.41-11.87 14.0 - 4.8 0.87 Zeer hol. 30 8 nw. 15 757-95.- 2.84 15.2 - 1.7 0.84 Holwater 30 12 nwtn. 15, 760.58- 0.21 15.5 - 3.2 0.68 Weersgesteldheid: 28 Aug.12 u. Digtbetrokken, veel regen, winderig. 29 Aug.12 u. Stormweersbuijen, zwaarbewolkt. 30 Aug. 8 u. Zwaarbewolkt, wind, buijig. 30 Aug.12 u. Zwaarbewolkt, wind, buijig. Storm van 28'29 Augustus 1370. 28 Aug. De barometer teekende op den middag 746.8 m.M. en was te 2 u. 30 m. na middernacht gedaald tot 736.8 m.M. 29 Aug. De grootste winddruk was te 7 u. 30 m. voormiddag 70 K.G. per vk. M., de windrigting was toen NWtN.Na den middag te 7 u. 40 m. was er nog 49 K.G., windrigting toen WNW. Waterwaarnemingen in het Marsdiep: 28 Aug. 1ste ebbe te 2 u- 0 m. namiddag: 1.26 M. onder volzee; 1ste vloed te 8 n. 53 m. 0.24 M. boven volzee; 2de ebbe te 2 u. 25 m. na middernacht 0.53 M. onder volzee; 2de vloed te 8 u. 32 m. voormiddag van den 29sten 0.85 M. boven volzee. Londen, 26 Aug. (Des avonds.) Alhier zijn de volgende berigten ontvangen: De keizerlijke Prins is naar Rethel, in het departement der Ardennes, vertrokken. De Keizer volgt Mac MahoRj die Dingsdag 11. van Rheims in de rigting van Vouziers, insgelijks in het departement der Ardennes, opgerukt. op VBIJ9AK en op ÏOVUAG 4 SEPTEWHF.R des avonds te 11 uur 30 min. van ALKMAAR naar HELDER stoppende aan alle tusschenstations (ook te ZIJDEWIND en OUDE SLUIS. Betourbilletten zijn op deze treinen geldig. De Administrateur. Bij de heden alhier gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ingekomen 234 billetten. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 26 Catharine. G. S. Bakker. Suriname. 27 Stella Matutina. H.J.Beekman. Montevideo. Passagiers per Catharine: de heer J. R. G. de Veer, 2de luit. der artillerie, kommandant; benevens een detachement suppletie troepen, sterk 60 man. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 28 Aug. Perpetua. T. Richardson. Duink.&Goedk. Soerabaija. Aldebaran. B.G.Meijboom. ZurMiihlen&Co. Albania. T. Herald. van Vliet Co. (Portorico naar Bremen als bijlegger.) Auriga. A. Ronaldson. Duink.&Goedk. Bombay, Passagiers per Aldebaran: de heeren J. G. Kratzenstein, echt genoot, 2 kinderen en baboe; L. Kalbaeh, echtgenoot en 2 kinderen; C. E. Nelissen, echtgenoot en 4 kinderen. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Canada. P. Röhn. Söderbam. Hout. Amons Co. John. J. Smitb. Hartlepool. Steenk. ZurMühlen&Co. Aleida en Maria. R. Verbeek. Riga. Hout. Amons Co. Robert Stride. G. Booth. Seaham. Steenk. Duink.&Goedk. Conservator. W. Robinson. Newcastle. H. J. Tweehuijs. Kaas. 211 Btap.Kleine f 24a30,50. 1 stap. Middelb. f26,per50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,10, hoogste prijs f 1,20 per K.G. 207 Runderen. 13 Paarden. Venlens. 120 Vette Kalveren, 70 a 90 Cts. per K. G., handel vlug. 27 Nuchtere dito, f 8 a 20 per stuk, vlug. 87 Vette Varkens 44 a 55 Cts. per K.G. matig. 51 Magere Varkens f 15 a 18, handel stug. 268 Biggen f 5,a 8,handel stug. 1267 Schapen en Lammeren. 685JH.L. Appelenfl,al,50en 285^H.L.Perenfl,60 a 3,p.Ii. L. Kip-Eijeren f 3,—Eend-Eijeren f-,Kievits-Eijeren f-,perlOO. Aanstonds nadat Frankrijk den oorlog had verklaard, was onder de Duitschers de tijding verspreid, dat men voor het overbrengen van den krijg op bunnen bodem vooral op de beruchte Afrikaansche troepen het oog had, en inderdaad reeds op het laatst van Julij vernamen wij van menige schermutseling tusschen Pruissische voor posten en Turcos, welke laatsten evenwel telkens den aftogt bliezen. Iemand, die deze troepen bij herhaling gadesloeg, en vroeger vaak ooggetuige hunner exercitiën op de groote place d'Armes van het fort Vineennes was, deelt het volgende mede. Hij merkt op, dat deze krijgers eene troepensoort vormen, uitsluitend aan het Fransche leger eigen en die eene zeer zeker van anderen gansch onderschei dene vechtwijze beoefenen, waardoor zij aanvankelijk de verraste Duitsche soldaten zullen kunnen overbluffen, maar weldra zullen bewijzen dat het slechts bluf is en niet meer. De bedoelde krijgers worden onderscheiden in Zonaven, Turcos, Zephires, Spahis en Afrikaansche jagers. Reeds voor meer dan eene eeuw was het district Zouaviu, in de latere provincie Constantine, bekend als een oord waaruit men van oudsher de mannelijke bewoners aanwierf om de vorsten van Bar- barije tot lijfwacht te dienen, of zij van Arabischen of Moorschen oorsprong zijn is moeijelijk uit te maken, waarschijnlijk zijn ze van gemengd Moorsch-Arabisch ras. Toen generaal Bourmont in 1830 na drieweekschen kamp Algiers en de citadel met storm had ingenomen, bood juist die gehuurde lijfwacht den grootsten tegenstand. Maarschalk Clauzel, Bourmont's opvolger, een krijgsman van ondervinding uit de school van den eersten Napoleon, wist hen door groote belooningeu en allerlei voorregten reeds vroeg op de zijde der Franschen te brengen, en vormde uit hen de kern van een leger uit de inboorlingen. Kort daarop werden bij hunne onder strenge krijgstucht staande rijen ettelijke bandelooze Fransche jongelieden ingelijfd, onder den naam van gamins de Paris wereldbekend, zoodat er nu bij de vier zouaven-regimenten slechts weinige Afrikanen meer zijnhet eerste regiment, de garde, is de keurbende uit de drie andere. De eerste aanval der Zouaven is steeds onstuimig onder luide kreten van: leve de Keizer! Vóór de invoering der achterladers waren zij gewoon aanstonds na het. eerste schot met de bajonet vooruit te stormen en handgemeen te raken. Nn evenwel hebben zij geleerd te mikken, in plaats van hun vroeger vuren, en behooren zij tot de beste Fransche ligte infanterie. Maar zij zijn niet vele de vier regimenten zamen tellen p. m. 6400 man, en als tegen- wigt bezit de Pruissische armee vijf regimenten, het 20ste, 24ste, 35ste, 60ste en 64ste, grootendeels Berlijnevs, die bij Duppel niet ten onregte den naam van Pruissische Zouaven kregen. Voortreffelijk zijn de Fransche Zouaven uitgerust. Een groene tulband op het kortgehouden hoofdhaar, een roodwollen naauwsluitend buis met stikwerk, een zeer wijde broek door korte lederen slob kousen met de schoenen verbonden, die bij den kiel van reeleder zijn om het door doorloopen te voorkomen, dit alles geeft hem een net, hoewel naar onzen smaak eenigzins theatraal uiterlijk. Het chassepot met de bajonet als een soort van houwdegen is hun wapen. Tegen 't begin van 1859 heeft de Keizer aan deze bruikbare troepen een apenstaart toegevoegd, toen hij de Turcos wapende. Nu, in krijgszaken is de derde Napoleon geen licht! zelfs niet in zaken van zijn lievelingswapen: de artillerie. De uitgezochte wreed heid der voorheen tegen hem opgestane Kabylen, kwam hem zeker bruikbaar voor toen hij dezen troep te velde bragt. Ooren afsnijden, duimen afhakken, nagels van handen en voeten afrukken, de ge vangenen in de brandende zon aan boomen binden en allerlei pijnigingen doen ondergaan, dat was hunne gewoonte toen ze nog tegen Frankrijk streden; en deze barbaren laat hij nu los tegen de beschaving. .Het eerst vertoonden zij zich bij den Fransch- Oostenrijksch-Italiaanschen oorlog in Europa, en hoe zij door list en wreedheid zich berucht hebben gemaakt, is bekend. Hunne uitrusting is als die van de Turcos, maar als onreine bastaard- Mohammedanen mogen zij geen groenen tulband dragen, de kleur Deze mededeelingen zijn kort voor het uitbreken van den oorlog gegeven

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3