HELDERSCHE M NIEUWEDIEPER COURANT. Uitg-ever A. A. BAKKER Cz. Jhr. Mr. C. VAN FOREEST Verkiezing van één lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het Hoofdkiesdistrict Alkmaar. Herstemming op Dingsdag 30 Augustus 1870. Opening der stembus ten Raadhuize te Alkmaar, heden V r ij d a g, 2 September Uitgehragte stemmen 2331 Van onwaarde 12 Geldige stemmen 2319 De heerJhr.Mr.C. van FOREEST bekwam 1191 stemmen. u W. J. KNOOP 1140 Alzoo gekozen de heer: Tot op dit oogenblik zijn ons de volgende tijdingen van het oorlogstooneel hekend: Brussel, 1 Sept. Naar luid van geloofwaardige hier ontvangen berigten, zou de nederlaag van Mac Mahon minder ernstig geweest zijn dan men geloofd heeft. Heden wordt in de nabijheid van Sédan gestreden. Mac Mahon heeft sterke stellingen ingenomen. Berlijn, 31 Aug. In de Prov. Correspondenz leest men het volgende: //Nadat het vermoeden was ontstaan, dat Mac Mahon pogingen in het werk stelde om aan de Belgische grens onverwachts naar Metz op te rukken, ten einde op die wijze de vereeniging van beide Fransche legers tot stand te brengen, trokken onze legers in drie liniën op. De Kroonprins marcheerde van Nancy zuidwaarts over Com- mercy, Bar-le-Duc, St. Dezier en Vitry, en de 4de armee, onder den Kroonprins van Saksen, iets meer noordwaarts van Pont-a-Mouzon over de Maas in de rigting van Chalons naar Metz. Noordwaarts voerde von Steinmetz zijn, voor Metz door andere troepen vervangen korps, over Verdun naar Reitns, regts tot aan de Belgische grens reikende, ten einde eventueel Mac Mahon te ontmoeten. Zoo omvatte ons leger, bij den marsch op Parijs, de gansche linie van de Belgische grens langs de Maas tot aan Aube en kon voortrukken met de overtuiging, dat Mac Mahon in geen geval ongemerkt op Metz kon marcheren.» Berlijn, 1 Sept. Off. milit. berigten (van Duitsche zijde), gedagteekend uit Varennes van heden, Donderdag 1 Sept., des voorm. ten 9 u. 20 m., bevatten het volgende: //De poging van Mac Mahon om Metz te ontzetten is, door de operatiën der laatste dagen en door den slag, op 30 Aug. geleverd, ten volle verijdeld. In genoemden slag hebben wij meer dan 20 stukken genomen. Het verlies van den vijand is buitengewoon groot. Het onze betrekkelijk gering. In den vroegen ochtend hebben Pruissische uhlanen en huzaren, de laatsten te voet, twee door sterke vijandelijke infanterie bezette dorpen in de nabijheid van Sédan genomen.» Viuton, 1 Sept. (Part. tel.) De strijd is sedert heden morgen 5 uur op nieuw begonnen aan de Belg. grenzen. Maarschalk Mac Mahon heeft eene versterking van 60,000 man ontvangen. Parijs 1 Sept. Al de leden van het corps diplomatique hebben besloten te Parijs te blijven, ook als die stad bele gerd wordt, zoo lang de Keizerin daar zal blijven. Parijs, 1 Sept. Het Journal Officiel berigt dat de minister van oorlog gelast heeft, 100,000 man mobile garde uit de departementen naar Parijs te doen komen om die stad te helpen verdedigen. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz. te Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 5