1870. N°. 106. Zondag 4 September. 28 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Burean: MOLENPLEIN, N°. 163. BINOTLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, ,,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der AdverteutiënVan 14 regels 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Bing§dng den 6 dezer vertrekt, per Iantstcn trein van den Helder, de West-Indische mail over St. IVazaire. Per eersten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 7 dezer over Triest en per laatsten trein Donderdag den 8 dezer over Harseille de mail naar Oost-Indië, China, Japan en Australië. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 September. Van het tooneel des oorlogs komen aanhoudend meer omstandige berigten aan omtrent de jongste gevechten der Duitschers tegen maarschalk Mac Mahon. Ter eener zijde •wordt beweerd, dat slechts een deel van des maarschalks leger verslagen is, terwijl die bevelhebber zelve nog den moed niet opgeeft in zijn pogen om zich met Bazaine in verbindtenis te stellen. Van een anderen kant wordt verzekerd, dat op die vereeniging van beide legers geen hoop meer .bestaat; want dat, moge ook al niet de geheele leger- afdeeling, waarover de maarschalk bevel voert, verslagen zijn, de Duitschers zich geen rust gunnen vóór zij verzekerd zijn, dat bedoeld gedeelte van het Fransche leger onscha delijk is. Het moet erkend worden, dat Mac Mahon met veel beleid te werk gaat orn, zoo het eenigszins mogelijk is, het voorgestelde doel te bereiken; de Duitschers echter geven hem in omzigtigheid niets toe en laten zich blijkbaar niet verleiden tot een marsch naar Parijs, zoo lang zij een geduchten vijand in den rug hebben. Ieder oogenblik is een nader berigt te wachten omtrent gebeurtenissen, die den togt der overwinnaars bespoedigen of vertragen. Heden zijn alhier aangenomen de nieuw benoemde adel borsten van het Kon. Instituut der Marine. Wij maken belangstellenden opmerkzaam op de hier achter voorkomende advertentie, waarbij de verschijning van een gedicht van onzen plaatsgenoot, den heer de Breuk, wordt aangekondigd, onder den titel //Het Roode Kruis.» Deze uitgave is vereerd door de inteekening van leden van het Vorstelijk Huis, en zal zeker in deze gemeente, vooral ook met het oog op het schoone doel, met algemeene belang stelling worden begroet. Tot burgemeester der gemeente Breda is benoemd mi'. E. de Man Ez. Tot raadsheer in het Prov. Geregtshof in Friesland zijn benoemd rar. J. C. Bergsma, thans regter in de arrond.- regtbank te Leeuwarden, en mr. J. Telding, thans plaats vervangend kantonregter en advocaat te Leeuwarden. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. Gemeente te Barsingerhorn door den heer S. G. BiTmerts, pred. te Witmarsum. Eene inzameling ten behoeve van het Roode Kruis, te Oudcarspel gehouden, heeft de som van 110.en te Noordscharwoude J 199.50 opgeleverd. Gedurende de laatste vier dagen hebben te Enkhuizen en in de zoo vruchtrijke omstreken de vruchtbooinen en de nog te velde staande gewassen en zaderijen ontzettend veel van het stormachtige weder en de aanhoudende regens geleden. Door den Raad van Amsterdam is besloten tot onder- handschen aankoop van het gebouw Frascati, in de Nes, ten behoeve van het openbaar onderwijs. Te Amsterdam is een knaap van 14 jaren uit een zolderluik gesprongen, omdat zijne stiefmoeder hem ter wijl zijn vader zich op zee bevond sinds drie dagen op den zolder had gesloten. Waarschijnlijk is het kind, door den honger gedreven, tot deze wanhopige daad overgegaan. De knaap is met eene vigelante naar het gasthuis, en zijne ontaarde stiefmoeder door eenige agenten naar het politie bureau vervoert. Bij de herbesteding van het maken van een gedeelte spoorweg van den regter Ouden Maasdijk bij Zwijndrecht tot den liflker Nieuwen Maasdijk, was de minste inschrijver de heer Linskens te Blerik voor 833.700. Onder VlaardingenAmbacht is een welgeschapen kind geboren, dat slechts 14 jaar jonger is dan zijn moeder. Te Berlicum is wegens oude zonden zekere J. F. ge arresteerd door den burgemeester, bij wien hij voor zijn huwelijk met een jeugdige weduwe kwam aanteekenen. De bekende pianist Carl Tausig, één der eerste musici van onzen tijd, heeft bij Gravelotte zijn leven gelaten voor het vaderland. In de brieven van en over het oorlogstooneel, voor komende in het Utrechtsche Dagblad, lezen wij het vol gende: //Ik ontmoette bij hem (een gewonden kolonel), eenen Ober-Stabartz, zoo wat 1ste officier van gezondheid, die na kennismaking mij zeide pas uit Saarbrücken te zijn gekomen, en dat hij niet genoeg kon roemen de zendelingen van het Roode Kruis, uit Holland gekomen, niet alleen wegens hun goed en doeltreffend materieel, hunne hulp middelen, maar vooral om hunne onvermoeide rnenschlie- vende zorgen, en practische behandeling der patiënten. Ik deel u dit met veel genoegen mede, en heb het gesprokene Duitsch woordelijk vertaald.» Door het wassen van het zeewater in den jongsten storm zijn te Vierhuizen, in Groningerland, een zeventigtal schapen door het water overvallen en verdronken. Menig heeft er goedkoop en goed schapenvleesch kunnen eten. Het is toch een rare wereld en de oorlog een zonderling ding, zegt een militaire arts te Heidelberg in een brief aan een zijner Nederlandsche vrienden. Hij verwoest duizen den, maar vormt ook tienduizenden tot menschen. De grooten dezer wereld, die anders geen blik voor het volk over hebben, zijn er nu als het ware meê verbroederd. Dames, die nog kort geleden in keur van toiletten met elkander wedijverden en het plebs ontvloden als besmettelijke lijken, wedijveren nu om het zeerst om zich in grove kleederen te hullen en als krankenverpleegsters nacht en dag aan de sponde van het kind des volks te waken. Dezelfde lippen, die zich zoo menigmaal verachtelijk zamen- trokken bij het gezigt van hun behoeftigen natuurgenoot, lispelen nu de zoetste woorden om de ongelukkigen te troosten. Blikken, vroeger met huivering afgewend van den schamel gekleede, staren nu met mededoogen op het door smart verwrongen gelaat der zieltogendenen mondjes, naar het scheen alleen geschapen om te pruilen en te kussen, aarzelen niet om zich tegen het gelaat des lijders te drukken, ten einde uit zijn dikwerf door verpestenden adem gevulden inond diens laatste wenschen te vernemen. De poezeligste handjes leenen zich tot den afzigtelljksten, walgelijksten arbeid en dat met een bereidwilligheid en een zelfverloochening, die de hoogste bewondering wekt. Reeds meermalen hebben wij gezegd, dat Bazaine in Metz geheel ingesloten is en dat hij er zich niet kan doorslaan. Om dat duidelijk te maken, voert men het volgende aan. Denk u een groot plein waarop 6 a 8 straten uitloopen. Die straten zijn allen bezet. Wil nu de menigte op het plein van alle straten gebruik maken, zoo begeeft hij zich overal in het vuur en versnippert hare krachten. Wil zij zich door een of twee straten een weg banen, zoo zullen hare kolonnes geweldig lang zijn en een smal front hebben en dit front wordt van voren en op zijde door het vuur der batterijen bestookt. De vergelijking is wel gebrekkig, maar zij geeft toch een vrij juist beeld van den toestand. Wat de bewering aangaat, dat het tegenwoordige krijgvoeren den persoonlijken moed tot onbruikbaar goed heeft gedegradeerd, dit blijkt een weinig mis gezien te wezen; maar die moed behoort van een bijzonder gehalte te zijn, ja, hij moest alles overtreffen, wat voormaals met den naam van moed werd bestempeld. Ooggetuigen verzekeren, dat het duidelijk te zien is, waar op het slag veld de mitrailleuses //gewerkt» hebben, daar liggen de lijken digt op elkander, als in rijen, het is alsof er letterlijk menschen gemaaid zijnDe chassepots hebben eene verschrikkelijk juiste werking, het geschut doet «wonderen» a la Faily. Kortom, het geschut en het geweer hebben inderdaad eene zoo verschrikkelijke werking, als men zich daarvan voorstelde. De moed, die tegenwoordig vereischt wordt om te triomferen, is de moed om blinde lings in het verderf te loopen, dat uitgebraakt wordt door al die moordtuigen. De kans om te overwinnen bestaat hierin, dat met den meesten spoed door de generaals zoo veel troepen aangevoerd worden, dat de moordtuigen van infanterie en artillerie dien hoop immer aanrukkenden drom menschenvleesch niet zoo spoedig kunnen dooden of ver minken. Bij de Pruissen zijn de beide genoemde voor waarden aanwezig. De Franschen zeiven erkennen, dat de triomf der Pruissen bestaat in hun steeds onverstoorbaar aanrukken en hun onophoudelijken aanvoer van troepen. «Ze storen zich aan niets,» zei een officier, die krijgsge vangen was gemaakt, //onze soldaten stuiven uiteen, als de mitrailleuses ratelen, het geschut dondert en de salvo's uit de achterladers een kogelregen afzendende Pruissen niet, ze rukken maar aan en moeten over winnaars worden.» De taktiek, dit blijkt in dezen oorlog, heeft hare volle waarde behouden, en, gelijk gezegd is, de eenige verandering in de wijze van oorlogvoeren schijnt hierin te bestaan, dat de versnelde manier van schieten wordt over troffen door een vermeerderden aanvoer van soldaten. Dit zal duidelijker worden als men zich voorstelt, hoe een waterplas door een stortregen op onze straten kan ontstaan. Zoolang de aanvoer van water grooter is dan de afvoer, zal er een surplus van water komen, dat eene plas vormt. Zoo ook de groote aanvoer van troepenwanneer die zeer beduidend meer is dan de slagting, door het geschut en het klein geweer aangerigt, zal de gelegenheid geboren worden om den vijand te naderen en persoonlijk te bestrijden. Sédan, eene versterkte stad met ongeveer 15,500 inwoners, ligt omtrent 40 uur ten zuidoosten van Parijs, het bezit een arsenaal, regtbank, college, bibliotheek, en Prot. kerk. Sédan, bekend door zijne lakenfabrieken, waarvan zekere Codeau in 1646 de eerste oprigtte, endoor zijne fraaije brug over de Maas, werd in 1424 door Eve- rard III v. d. Marck tot prinsdom verheven en verfraaid; Hendrik Roberi v. d. Marck maakte er een protestansche stad van: door het huwelijk zijner zuster kwam zij 1591 aan Hendrik graaf van Turenne. In 1642 werd de stad naar den wil van Richelieu, door den hertog van Bouillon aan Frankrijk afgestaan. Het verloor door de intrekking van het edict van Nantes zijne protest, universiteit. In 1815 werd het door de Pruissen bezet, die het echter in 1818 ont ruimden. Carmel, Baudin, Desportes, La Grive, Turenne Mac Donald waren in deze stad geboren. Sédan, dat als een der belangrijke sleutels van Frankrijk wordt aangemerkt, heeft vestingwerken die door Vauban zijn aangelegd en een zwaar gebastioneerd kasteel, waar Turenne in 1611 geboren werd, voor wien een standbeeld in de stad is opgerigt. Een Turco waren armen en beenen afgeschoten. Daar ziet hij op geringen afstand een Pruissisch officier. „Rendez- vous,» roept de Turco. De officier ziet hem en haalt mede lijdend de schouders op. //Ik heb nog mijn tanden," antwoordde de Turco. Meteen neeint hij zijn chassepot, die naast hem ligt, in den mond, enhet was uit met den Pruis! r, Een ooggetuige, die bij een trein stond welke met ge kwetsten van Metz komende te Leipzig halt hield, rigtte het woord tot een Sileziër, wiens linkerarm in een doek hing, en vroeg naar den aard der wond. //Zoo'n Fransche hond,» was zijn antwoord, „heeft me drie vingers afgeschoten.» Nu wil 't ongeluk, dat als men iemand troosten wil, men gewoonlijk een dwaasheid zegt, en zoo antwoordde ik: „Maar uw regterarm en uw regterhand zijn gelukkig nog ongedeerd.» „Een fraaije troost voor een violist,» zei de man. Het telegram van den Koning van Pruissen uit het bivak, 't welk de overwinning van den lSden dezer meldde, is des nachts door graaf von Bismarek opgeschreven bij het flaauwe schijnsel van een wachtvuur en van eene op eenigen afstand brandende woning, en wel in de portefeuille van een ambtenaar, die juist bet berigt was komen brengen, dat hij de telegraaph tot Gorze bad geleid, langs welke het berigt der nieuwe overwinning vervolgens de wereld in ging. Levensmiddelen waren in dien nacht zeer schaars in de omgeving des Konings, en zoo was het ook met het vinden van een nachtverblijf zeer slecht gesteld, daar alle dorpen vol gekwetsten lagen. Met moeite verkreeg men voor den Koning eenige eoteletten en later ook een nachtverblijf. Graaf von Bismarek had zich, nadat hij eenige eijeren had weten te verkrijgen, die hij op de knop van zijn degen stuk sloeg, op weg begeven om met zijn gevolg een onderkomen te vinden. Ben aantal huizen echter, waar hij zich aanmeldde, waren vol gekwetsten. Ook een meer afgelegen huis was, naar het zeggen der bewoners, reeds vol. „Maar daar hoven is nog wel stroo?" vroeg de graaf op een venster der eerste ver dieping wijzende. „Ook vol gekwetsten," heette het. De minister liet zich echter niet afwijzen, en zelf een onderzoek instellende vond hij in bedoelde kamer nog drie ledige bedden, in het eene legde de graaf zich ter ruste, in een ander ging de erfgroothertog van Meeklenburg liggen, terwijl de Amerikaansche generaal Sheridan, die in het gevolg van graaf von Bismarek den slag had bijgewoond het zich op den grond gemakkelijk maakte. Een Hollandsch veld-lazaketh. Onder de lazarethen van Saarbrücken in het jaar 1870 zal een Hollandsch veldlazareth, uit linnen vervaardigd, den artsen even als den verwonden, die er in werden opgenomen, in 't bijzonder in herinnering blijven, zegt de Essener Zeitung. Het staat op het plein van kazerne No. 1. De basis vormt een zeshoek. Er zijn 16 bedden voor zwaargewonden in opgeslagen. De ledikanten zijn van ijzer en voorzien van uit muntende paardenharen matrassen; het hoofdkussen is opgevuld met vederen; een witte wollen deken dient tot dekking; natuurlijk ontbreken de lijnwaden, hemden en kousen niet. Hier liggen de gewonden in rood wollen jakken; de naam van den patiënt even als de omschrijving van zijne wonden staat aan het'boveneinde van het bed te lezen. De geneeskundige opperleiding van het lazareth is toevertrouwd aan den Nederlandschen doctor Dumontier, chef van de geneeskundige dienst in de kolonie Suriname. Twee adsistent-doctoren staan hem ter zijde. Het dienstdoend personeel bestaat uit 10 mannen, in blaauvve kielen en 5 vrouwen, in linnen met rood afgezet gewaad gekleed. De verbandstukken zijn van de beste hoedanigheid. In het lazareth heerscht de bekende Holland- sche zindelijkheid. Op kosten der vereeniging worden de spijzen in een eigen keuken toebereid. Des middags wordt den gewonden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1