wij clan nooit wijs worden, zelfs niet doorbloed en tranen? Zelfs niet door het gezigt van platgetrapte velden en verbrande dorpen? Zal 't gekrijt van vrouwen en kinderen, zal de wanhoop der mannen ons niet wakker maken? Zullen de volkeren zich eeuwig laten slagten voor den wil van een enkele, voor het eigenbelang van eenige weinigen? Wij vreezen, dat ook deze les onvoldoende zal zijndat wéér overwinnaar en overwonnene de valide bevolking zal steken in 't soldatenpak, het geld der belastingen zal uit geven aan moordwerktuigen en verbeterde geweren en dat het volk weêr schreeuwen zal: eer en roem, weêr zal vechten en bloeden en sterven. Quousque tandem! B I E L A D. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 September. Het gebeurde der jongstverloopene dagen is zoo hoogst gewigtig, dat wij het overbodig achten met vele woorden op de vermelding van bijzonderheden daaromtrent te wijzen. Frankrijks toestand is benard. Het Duitsche leger rukt naar de hoofdstad op, vol van de herinnering aan behaalde glorierijke zegepralen. Te Parijs ontvangt men iederen dag dépêches, die de nadering der vijandelijke corpsen aan kondigen. Komt het voor Parijs tot een strijd, dan zijn de vreeselijke gevolgen niet te overzien, dan zullen zeker nog tal van slagtoffers moeten vallen. Personen, die sinds langen tijd zijn weerhouden om hun vaderland, Frankrijk, te bezoeken, zijn thans daarheen op reis of er reeds aangekomen: Victor Hugo, Louis Blanc en de Prinsen van Orleans. Gelijktijdig met hun vertrek naar Frankrijk, is de zoon van den ex-Keizer Napoleon III door België naar Ostende op reis gegaan, ten einde van daar naar Engeland over te steken. Graaf Palikao en de heer Chevrau, gewezen ministers van Frankrijk, zijn te Brussel aangekomen. Dat komen en gaan is ons een treffend beeld der aardsche wisselvalligheid, waarvan op staatkundig gebied niet het minst de blijken worden gezien. Frankrijk is een republiek en het keizerlijk Journal Officiel is herdoopt in //Journal Officiel de la République Fran9aise." De omwenteling is regt ordelijk volbragt en heeft zich door geen bloedige tooneelen gekenmerkt. De Franschen zijn in het maken van omwenteling sedert het laatst der vorige eeuw zeer vooruitgegaan. Toen werd er menige druppel bloeds mede vergoten. Men heeft Palikao voorgesteld als vroedvrouw en Thiers als baker der jong geborene republiek en wil de goede afloop der bevalling wijten aan de groote zorg en oplettendheid, die bij de ge boorte is in acht genomen. Intusschen is de gouvernante der jonge moeder plotseling verdwenen, om van verre te vernemen, hoe de jeugdige spruit, ondanks haar pligtverzuim, opwast, en de zorg en moeite harer beschermers beloont. Bij gerucht wordt gesproken van hoop op het herstel des vredes, vóór dat de Duitschers het beleg om Parijs zullen hebben geslagen. Jules Favre, die de portefeuille van Buitenl. zaken heeft aanvaard, zou aan Pruissen hebben voorgesteld om, onder voorwaarde van het ontruimen van het Fransche grondgebied door de Duitschers en de afschaffing van het Fransche leger voor altijd, den vrede te sluiten. Wij vleijen ons niet met de waarheid van deze mededeeling. Van de zijde der Société Internationale is een adres aan de socialistische democratie in Duitsch- land gerigt, waarin wordt aangedrongen op het nederleggen der wapenen, daar nu de man, tegen wien de Duitschers ten strijde togen, niet meer te gebieden heeft. Dit adres eindigt met deze uitroepen,/Laat ons de vrijheid, de Gelijkheid en de Broederschap afkondigen! Laat ons een Europeschen Staat vestigen! Leve de Algemeene Republiek! Op Donderdag 15 September e. k. vangt de Winter- dienst op den Hollandschen spoorweg aan (zie advertentie hierachter). De vertrekuren van Helder zijn met dien datum als volgt: 's raorg. 6 u. 25 in. en 9 u. 15 m. 's namidd. 2 u. en 6 u. 25 nt. De uren van aankomst zijn: 's voorm. 11 u. 50 m. en 's namidd. 3 u. 50 m., 8 u. 10 m. en 's avonds 11 u. 15 m. Bovendien vertrekt des Donderdags 's voorm. 8 u. een trein uit Alkmaar, die ten 9 u. 14 m. alhier aankomt. Op marktdagen stoppen sommige treinen te Zijdewind en te Oude Sluis. De kolonel der infanterie Engelvaart, gouverneur der Koninklijke Militaire Academie, thans commandant der vesting Helder, zal als vesting-commandant worden ver vangen door den kolonel der artillerie Gerlach, thans commandant der vesting Naarden. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat met het oog op de omstandigheid, dat in de behoefte aan recruten voor het koloniale leger voor het tegenwoordige zeer wel door het aanwerven van Nederlanders alléén kan worden voorzien vreemdelingen, van welken landaard ook, tot nader order, voor gezegd leger niet meer zullen worden aangenomen. Benoemd zijn: tot kautonregter te Beverwijk, inr. H. W. de Bas, thans subst.-griff. bij de arr.-regtb. te Haarlem; tot subst.-griff. bij de arr.-regtb. te Haarlem, mr. M. G. P. del Court, thans proc. bij die regtb., uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend. Op de tentoonstelling, door de afdeeling Texel van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, jl. Woensdag gehouden, zijn de navolgende bekrooningen toegekend: 1. Ooilammeren van zuiver Texelsch ras: 1ste prijs C. Kievit, 2de prijs P. Klz. Brenter; 2. ooilammeren van gekruist ras: 1ste prijs Sijb. Koning, 2de prijsC. KeijserPz. 3. ratn van zuiver Texelsch ras, na 20 Maart 1870 geb.: lste prijs P. Verberne, 2de prijs Sijb. Cz. Keijser; 4. ram van gekruist ras, na 20 Maart 1870 geb.: lste prijs Jan Roeper, 2de prijs P. Boon; 5. ooischapen van Texelsch ras: lste prijs P. Klz. Bremer, 2de prijs P. Klz. Bremer; 6. idem van gekruist raslste prijs Joh. Sijb. Keijser, 2de prijs C. Pz. Keijser; 7. vette schapen van Texelsch ras: lste prijs P. Klz. Bremer; 8. idem van gekr. ras: lste prijs Simon Keijser Sijbz 2de pi ijs Sijb.Koning; 9. melk gevende lamschapen Texelsch raslste prijs Jb. Jb. Roeper, 2de prijs P. Klz. Bremer; 10. idem gekr. ras: lste prijs P. Boon, 2de prijs Jan Jb. Roeper; 11. ram, Texelsch ras, onverschillig welken leeftijd: lste prijs P. Dz. Bakker, 2de prijs P. Klz. Bremer; 12. ram, gekr. ras, idem: lste prijs Fokke Keijser, 2de prijs D. Boon; 13. melkgev. koe, idem: lste prijs C. Keijser Pz., 2de prijs P. Dz. Bakker; 14. melkgev. schot, geb. in 1867lste prijs Jan List, 2de prijs P. Boon; 15. melkgev. Vaars, geb. in 1868: lste prijs Jan Jb. Roeper, 2de prijs Jb. P. List; 16. vette koe, onverschillig welken leeftijd: lste prijs C. Keijser Albz., 2de prijs Nan Boon; 17. vette of gelde vaars, niet voor 1868 geb.: lste en 2de prijs C. Kuiper; 18. kalfdragende vaars, niet voor 1868 geb.lste prijs wed. P. Dijksen, 2de prijs Jb. Kooiman; 19. koeschet, geb. in 1869: lste en 2de prijs Sijb. Koning; 20. koekalf, geb. in 1870: lste prijs Sijb. Dijksen, 2de prijs Jb. Dijksen; 21. stierkalf, geb. in 1870: niet aanwezig; 22. span paarden, geb. voor 1865, niet ouder dan 10 jaren: lste prijs Pieter Dz. Bak ker, 2de prijs wed. P. Dijksen; 23. driejarig paard, geb. in 1867 lste prijs Corn. Kievit, 2de prijs Wed. J. Daalder; 24. tweejarig paard, geboren in 1868: lste prijs Jan Kuiper Hz., 2de prijs Corn. Keijser Albz.25. eenjarig paard, geb. in 1869: lste prijs P. P. Kikkert, 2de prijs Biem Lap; 26. veulen, geb. in 1870: lste prijs P. P. Kikkert, 2de prijs Pieter Dz. Daalder; 27. rijstier, lste prijs Jb. Braus Az., 2de prijs Jb. P. Eelman28. vette schot, niet voor 1867 geb.: lste prijs Simon Keijser Sijbz. Naar men ons meldt, is in de gemeente Wieringer- waard, teil behoeve van de vereeniging het Roode Kruis, hoofdcoinité te 's Gravenhage, jl. Dingsdag gecollecteerd ƒ500. De uitslag der verkiezing van zeven leden van den gemeenteraad van Anna Paulowna, gehouden op Dingsdag 6 dezer, is geweest als volgt: Uitgebragte geldige stemmen 55. Volstrekte meerderheid 28. Gekozen zijn de heeren J. C. de Leeuw met 52, J. van Gijtenbeek met 47, jhr. mr. J. H. van Foreest van der Palm met 45, A. K. Kaan met 37 en F. J. Waller met 31 stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben voor 2 leden tus- schen de heeren R. Waiboer die 27, C. A. Beukenkamp die 27, J. C. Geerlings die 23 en P. Koning die 19 stemmen bekwam. Het aantal kiezers in de gemeente Anna Paulowna bedraagt 79. De herstemming zal plaats hebben op Dingsdag den 20 September a. s. De verkiezing voor een nieuwen Raad der gemeente Zijpe, noodig geworden door de afscheiding van den Anna Paulowna-Polder, zal plaats hebben op Dingsdag den 13 Sept. en de herstemming, zoo noodig, den 27 September. Ook in de gemeente Zijpe zal eene collecte worden gehouden aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van het Roode Kruis. Te Zaandam is Zaturdag avond een jong kunstenaar van het kleine paardenspel, toen hij in den circus verscheen, plotseling op de plaats dood gebleven. «De Wit'te Vlag, de banier der Toekomst," dit is de titel van een werkje, dat tegen het einde dezer maand bij den boekhandelaar D. B. Centen, te Amsterdam, zal worden uitgegeven. De inteekening is dezer dagen open gesteld, met de verzekering dat de uitgaven geschiedt //geheel ten voordeele van de vereeniging Het Roode Kruis." De heer dr. N. B. Donkersloot, te Dordrecht, is de schrijver van dit werkje, waarin hij zich ten doel stelt, nevens de vlag van het Roode Kruis, de vredevlag te doen ontplooijen; de menschheid op te wekken zich tot een ontzaggelijken bond te vereenigen, die ten doel heeft: //den oorlog voor taan onmogelijk, of minstens zeldzaam te maken." Het streven des schrijvers om in tweederlei opzigt nuttig te zijn voor zijne medemenschen, verdient in ruime mate onder steuning en belangstelling. Te 's Gravenhage heeft zich dezer dagen eene com missie gevormd, die zich ten doel stelt eene algeuieene verloting te houden van voorwerpen van kunst en smaak, waarvan de opbrengst zal worden afgestaan aan het Hoofd- Comité van het Roode Kruis hier te lande. De commissie wijst in hare circulaire op de groote behoefte aan hulp en ondersteuning, die er, ondanks de vele giften en bijdragen, alsnog bestaat, en doet uitkomen dat, al is ook de oorlog welligt spoedig ten einde, er evenwel nog groote uitgaven te doen zijn, in het belang der zoo talrijke gekwetsten en zieken. De circulaire bevat verder eene uitnoodiging om in eenigzins volkrijke gemeenten des lands sub-cominissiën voor deze verloting in het leven te roepen. De heer dr. A. Vrolik heeft zich met nog 16 heeren tot hoofd commissie vereenigd. De prijs der loten is een gulden; voorwerpen, tot prijzen bestemd, moeten vóór 3 October ingezonden wordende trekking geschiedt ten overstaan van een notaris en onder de noodige waarborgendeze zijn de voornaamsto bepalingen van het Plan der Verloting. Het schoone doel, dat met deze verloting wordt beoogd, maakt het onzes inziens overbodig aan deze mededeeling een woord van aanbeveling toe te voegen. Uit Gorinchem wordt berigt, dat Z. M. de Koning eerstdaags aldaar wordt verwacht. De algemeene commissie tot het verzamelen van lief degaven voor de noodlijdenden door den brand te Bodegraven en Zwammerdam heeft, volgens hare jongste opgave, ont vangen de som van ƒ109923,415. Behalve deze gelden zijn een menigte goederen, vooral kleedingstukken, aan de commissie ter hand gesteld. De liefdadigheidszin onzer land- genooten heeft zich bij dit treurig onheil voorwaar niet verloochend Een Duitsche maaijer, bij een onzer Friesche greid- boeren werkzaam zijnde, ontving, dezer dagen uit zijne woonplaats een brief, waarin het voor hem zoo treurige berigt werd medegedeeld, dat twee van zijne drie in den tegenwoordigen Fransch-Duitschen oorlog uitgetrokken zonen in een der veldslagen waren gesneuveld. Dadelijk legde de man de zeis neder en ging naar den boer, hem zeggende welk berigt hij ontvangen had en dat hij nu zijn werk ging staken en verzocht om af te rekenen, hetgeen geschiedde. De man was voornemens om dadelijk naar zijn land terug te keereu - om in zijne woning met de zijnen den dood zijner zonen te beweenen? Neen: om als vrijwilliger in het Duitsche leger dienst te nemen, ten einde aan de Franschen den dood zijner kinderen te wreken! Het Parijsche gepeupel schreef met groote letters op het door den Keizer verlaten paleisDood aan de dieven Den logeabel huis te huur. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. l)e off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt W. F. Meyboom is, met ingang van 1 Sept., bevorderd tot off. van gez. lste kl., met bepaling, dat hij zal rang nemen tusschen de off. van gez. lste kl. N. C. Slegt en H. L. fteeder. j.Herplaatsing wegens eene misstelling in de Staatscourant.] BUITENLAND. België, Volgens de Indépendance zijn door de overgave van Sédan 70,000 Franschen krijgsgevangen gemaakt, den vorigen dag waren er reeds 30,000 gevangen genomen. Het aantal dooden is ontzettend groot; zoo zijn drie Pruissische regimenten cavallerie bijna geheel door mitrailleuses vernietigdvan de 4200 man, die in het vuur gingen, kwamen niet meer dan 340 terug. De hertogin de Mac Malton is te Namen aangekomen, toen de maarschalk reeds overleden was. In den schouder reeds gewond, voerde hij bij de gevechten van 30, 31 Aug. en 1 Sept. nog het bevel. Bij het begin van den laatsten slag ontving hij een wonde in de dij; men zegt dat hij door van zijn paard te vallen, de ruggegraat gebroken heeft. F r a 11 k r ij k. Eindelijk! zoo schrijft de Siècle, eeu blad dat zijne republikeinsche beginselen steeds onverholen heeft te kennen gegeven, eindelijk! Het volk van Parijs, zoo lang in slaap verzonken, zoo lang bedrogen, ontwaakt en wordt weer meester van zichzelf. De dag van heden (4 dezer) schijnt beslissend te zullen zijn. De nationale garde, de gansche bevolking, door ééne en dezelfde gedachte geleid, doen slechts één kreet hooren: //Oorlog aan de Pruissen, tot den dood! Vervallenverklaring der Napoleontische dynastie! Leve de Republiek!" Om uit den poel van ellende en schande te geraken, waarin wij door het keizerrijk gestort zijn, om het hoofd te bieden aan den zegevierenden vijand, die naar de hoofd stad oprukt, was er niets minder noodig dan dit ontwaken en deze eensgezindheid. Wat wij noodig hebben is niet enkel eene verandering van decorum er moet eene verandering van stelsel plaats hebben. Onze regeerders waren bang voor het volkzij weigerden het wapens. Waarom? Om het behoud der dynastie te verzekeren. Alles moet door het volk gedaan worden. In de eerste plaats moet de heer Piétri de prefectuur van policie verlaten en moeten de stads-sergeanten soldaten wordende nationale garde zal wel voor de policie der hoofdstad zorgen. Dat de mannen, vereerd met het vertrouwen des volks, op alle punten des lands de nationale verdediging orga niseren! Het vaderland kan enkel op die voorwaarde gered worden. Edouard Lockroy schrijft in zijn driewekelijkschen Courier de Paris het.volgende: //In het diepste van het dal hij reisde van Saargemünd naar Forbach waar het reeds donker was, want het werd avond, ontwaarde ik een regiment infanterie, dat op het gras lag, rust nam of vruchten langs den weg plukte. Verder, aan de linkerhand, vier kanonnen met hunne artilleristen. De officieren waren voor het station vereenigd op den spoorwegdam. Ik voegde mij bij hen. De aanvoerder wandelde over den weg; een groot, flink gebouwd man, met krachtige gelaatsuitdrukking. Hij had zijn jas en ook zijn hemd open, en men zag zijne bruine, bebaarde borst. Hij droeg zijn blooten sabel in de hand. Twee pistolen staken uit zijne zakken. Hij ging op en neder, zonder iets te zeggen, met nedergeslagen oogen en bleeke lippen. Ik sprak hem aan: Weet gij iets, commandant? Hij zag mij aan en antwoordde met een half stikkende, half bevende stem: Het is een algemeene moord. Het geraas van de Pruissische vuurmonden nadert meer en meer, steeds vreeselijker. Wij hielden beiden stil. Ik hernam: En dat regiment? En die kanonnen? Rukt gij niet op? Toen hief die man zijn sabel op en wierp hem met een gebaar van woede op den grond. Wij hebben geen bevelen gekregen, zeide hij, een generaal heeft ons gelast daar te blijven. Wij wachten tot dat een ander generaal ons komt halen. Zij zijn gek. Men heeft ons vergeten En daarop kwamen groote tranen hem in de oogen, hij nam het. hoofd in beide handen en begon te schreijen als een kind. Ik zal het nooit vergeten. Het gezigt van dien man, die weende, heeft mij het hart beklemd, meer dan al het andere."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2