I ,a fd Het schip Neêrlands Vlag, kapt. van den Broek Humfrey, van Macasser naar Amsterdam bestemd, is op 35 mijlen ten westen van Kaap St. Francis gestrand. De kapitein, 2de stuurman en 11 manschappen der equipage zijn daarbij omgekomen. Bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten van Noord-Holland in het kiesdistrict Enkhuizen is geko zen de heer R. Kooiman, burgemeester van Andijk.(Amst.Ct.) Te Midsland op Terschelling werd jl. Dingsdag een paarden en veulenmarkt gehouden, waarop 5 paarden, 1 enter en 61 veulens waren aangevoerd. De verkochte veulens bragten vrij goede prijzen op. De handel was overigens niet geanimeerd. Bij besluit van den gemeenteraad te Alkmaar, van den 7 dezer, zijn benoemd tot hulponderwijzers aan de open bare burgerschool aldaar, de heeren: S. Vis, te Leerdam en J. A. Habig. te Nijmegen. Het gewas van peren en appelen is dit jaar in de omstreken van Hoorn buitengewoon overvloedig. De collecte voor het Roode Kruis te Enkhuizen, heeft Maandag 11. ongeveer 275 opgebragt, terwijl voor de voorgenomen loterij reeds meer dan voor 300 is ingeteekend. Jl. Woensdag avond werd t.e Amsterdam indeKorte Leidsche Dwarsstraat het eerste Volkskosthuis der Maat schappij van den Werkenden Stand geopend. Onder de tot deze plegtigheid genoodigden bevond zich ook de burge meester der hoofdstad, die in eene hartelijke toespraak van zijne groote ingenomenheid met deze inrigting getui genis gaf. In dit kosthuis, welks daarstelling eene som van 23,000 heeft veneischt, wordt een goed middagmaal (3 geregten) verstrekt voor de bagatel van 17 centseen portie vleesch voor 12J ets., een halve portie 71 ets., koffij en brood met boter en kaas voor 10 ets., een portie karnemelkspap met brood voor 10 ets., een kop koffij voor 3 ets., een glas Holl. bier voor 3 ets., een halve flesch bier voor 5 ets. Nachtlogies met een kop koffij kost 25,ets. voor een geheele week (bij abonnement en vooruitbetaling) 1.00. Er is een lees- en een eetzaal, slaapzalen en zelfs een klagtenboek, steeds voor iederen bezoeker beschikbaar. Gisteren morgen te. 8 ure is van Rotterdam eene expeditie vertrokken van de daar gevestigde afdeeling van het Roode Kruis. De expeditie bestaat uit de geneesheeren Hioolen en Eisinger, de doctors Vinkhuyzen, Snellen en Strijtbosch, vier candidaat-artsen en verder het noodige hulppersoneel. Het materieel is berekend voor een hospitaal van 100 a 150 gewonden. Het Leidsche Dagblad verzekert, dat men weldra de invoering van de zoo zeer gewenschte correspondentie kaartjes mag verwachten. Te Hellevoetsluis is een aan stuk gesprongen kabel met zooveel kracht tegen het been van een matroos geslin gerd, dat zijn eene voet afgeslagen werd en in de haven viel, terwijl zijn andere been zwaar gekneusd werd. Volgens berigt uit Harlingen is het Noorsche schip Tlight, kapt. Olsen, in aanzeiling geweest met het Nederl. oorlogsstoomschip de Dommel; eerstgenoemd vaartuig had daarbij vrij belangrijke schade bekomen, en is met de sleepboot Magnet weder in de haven van Harlingen gebragt. Door de afdeeling Groningen van het Roode Kruis is niet minder dan 6000, behalve nog de goederen, bijeengebragt. Bij eene militaire manoeuvre te Groningen heeft een soldaat, onder het vallen, een eersten luitenant vrij diep met. de bajonet in het been gewond. Eene geheele familie te Veendam werd voor eenige dagen plotseling ongesteld, door het eten van een appel taart, die des daags te voren in een koperen pan was gebakken en daarin was staan gebleven. Na hevige benaawd- heden, gepaard met brakingen, zijn allen, dank zij de bemoeijingen van den doctor, in zooverre hersteld, dat hun toestand niet meer zorgwekkend is. Jl. Maandag is te Roodehaan (prov. Groningen) eene bijeenkomst gehouden van de vereeniging: «Geen privilegie in 't stuk van belasting." Een groot aantal be langstellenden en daaronder de heer Cremers, lid van de Eerste, en de heer van Houten, lid van de Tweede Kamer, woonden deze vergadering bij. De alomberoemde paarden en veemarkt jl. Dingsdag te Norg gehouden, was druk bezocht. Uit Drenthe en omlig gende provinciën, zoomede uit den vreemde, was een groot aantal kooplieden aanwezig. De handel, vooral in de beste soorten, was belangrijk. De prijzen waren als volgt: chais- en koetspaard 200 a ƒ400; werkpaarden ƒ100 a ƒ250; enters ƒ60 a 110; veulens f 40 a 75vette koeijenƒ150 a 200; dragtige ƒ140 a 190; melkkoeijen 130 a 170; gusten ƒ140 a ƒ180; pinken 40a 70; schapen (Drenth- sche) 4 a 7.50; dito Friesche 12 a ƒ18varkens 30 a 45; biggen ƒ9 a 17; geiten 5 a 8.50. De handel in turf te Colmschate is zeer levendig. Bij scheepsladingen wordt deze aangevoerd. Voor de beste qualiteit, lange, besteedt men 3.75 a 4.25, voor de korte 2.75 a 3.50 per 1000 stuks. De New-York Times behelst het volgende: «Chang en Eng, de bekende Siameesche tweelingen, zijn den 13den Augustus uit Europa in Jersey-City aangekomen. Zij waren naar Europa gegaan, ten einde geneeskundig advies in te winnen, in hoever het mogelijk zou zijn, hen van elkander af te scheiden. De beslissing is geweest, dat de kunstbe werking gevaarlijk zou zijn. Ongeveer twee dagen na hun vertrek uit Liverpool is Chang door een beroerte getroffen waardoor zijne linkerzijde verlamd is, en hij is thans ver van welvarend. Eng daarentegen is volkomen gezond. Over een paar dagen vertrekken zij naar hnnne woning in Noord- Carolina.» (H. Ct.) Op verschillende plaatsen in Noord-Duitschland is de runderpest uitgebroken. Zoo b. v. in Oraniënbnrg, bij Berlijn, Dresden, Straalsund. Ook in Saargemünd is zij uitgebroken. In Kaiserslautern zijn reeds 313 stuks vee afgemaakt, hetgeen niet belet, heeft, dat ook in Laudau, te Bergzabern en te Ingbert de besmetting zich verspreid heeft. Naar aanleiding van bovenstaand berigt schrijft de Landb. Ct.: «Zoo komt zich dus bij al de bestaande ellende eene nieuwe kamaliteit voegen. Moge ons vaderland voor het inslepen dezer vreeselijke ziekte verschoond blijven en de regering onverwijld al de voorzorgsmaatregelen nemen, noodig om het ons uit de verte dreigend onheil bij tijds af te wenden, en onmisbaar om het, als het zich bij ons onvexdioopt vertoonen mogt, terstond met kracht af te maken. De Nederlandsche landbouwer en veehouder ver langt de kennismaking met de runderpest niet te vernieuwen. Hij heeft er als burger alle regt op, dat de staat zijn eigendom zooveel mogelijk tegen invloeden van buiten beschermt en zooveel te meer, omdat het algemeen belang daarbij ten zeerste is betrokken." BENOEMINGEN Eli VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 1ste kl. J. C. H. Beeloo, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 3 dezer in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De oft'. van gez. 1ste kl. C. F. T. Hommel is, wegens onge schiktheid voor de militaire dienst, tengevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, met ingang van 1 Oct. a. s. op pensioen gesteld. BUITENLAND. België. De berigtgever van de Indépendance meldt, dat generaal de Failly gelijktijdig met zijn adjudant gedood werdmaar niet door Fransche soldaten, gelijk gemeld is, maar door een kanonskogel der Pruissen. Hij lag den 2den Sept. nog op het slagveld, zijn regterarm was hem van het ligchaam gerukt en een granaatsplinter in de zijde gedrongen. Er zijn zonderlinge spelingen van het toeval, zegt een der Belgische bladen. Daags na den slag van Sédan heeft de Keizer, te Recogne, ontbeten bij een her bergier die... Emile Ollivier heet. In Namen ziet het er tegenwoordig vreemd uit. Voor alle koffijhuizen ziet men Fransche officieren en Fransche soldaten zitten; in de straten dito en overal. Het zijn de mannen van Sédan. Sommigen zijn opgeruimd, anderen somber, de een uit geput, de andere vlug alsof hij nog naar het veld moet, de een weent, de ander lacht, een derde rookt een pijpje, een volgende zit te peinzen; deze telt ernstige, treurige, hartverscheurende tooneelen, gene haalt aardige, belagche- lijke of lachverwekkende tooneeltjes op of zingt en fluit een vrolijk deuntjede een drinkt met opgeruimdheid onder zijn verhaal een glas bier, een ander lescht zijn dorst onder een vloek jegens den vijand en de woede brandt hem in de borst; bier ziet men een jongen man van de garde, met blinkend oog en vriendelijken blik, daar een turco, zwart, met langen baard, die de straatjon gens, welke hem volgen en hem de hand reiken, toeroept: algezien, algezien En in verhalen van den slag zelf zijn die mannen onuit puttelijk; sommigen vertellen het onverschillig of treurig, anderen zijn nog opgeruimd en spotten met de kogels, die hun chacot verpletterd of doorboord, maar hun hoofd ge spaard hebben. F r a n k r ij k. Het bestuur der nationale verdediging (het voorloopig bewind) heeft de volgende proclamatie gerigt tot het leger «Wanneer een generaal zijn bevelhebberschap heeft ge compromitteerd, wordt hem dit ontnomen. Wanneer eene regering, door hare misslagen, het heil van 't vaderland in gevaar heeft gebragt, wordt zij afgezet. Dat heeft Frankrijk gedaan. Door de dynastie, welke verantwoordelijk is voor onze rampen, vervallen te verklaren, heeft Frankrijk aanstonds, ten aauschouwe der wereld, eene groote daad der regt- vaardigheid verrigt. Het heeft het vonnis uitgevoerd, dat door uw aller ge weten was geveld. Het heeft terzelfder tijd een heilzame daad verrigt. Oin zich te redden was het noodig, dat het volk hulp zocht bij zichzelf alleen en voortaan slechts op twee zaken rekent: zijn besluit dat onverwinlijk is, uw heldenmoed, die zijns gelijken niet heeft en die, te midden van onver dienden tegenspoed, de wereld verbaast. Soldatendoor het bewind te aanvaarden in de vreeselijke crisis, welke wij doorleven, hebben wij geen partij-werk verrigt. Wij zijn geroepen niet tot regeren, maar tot strijden. Wij zijn niet de regering van een partij, maar het bestuur der nationale verdediging. Wij hebben slechts één doel, één wil, het heil van het vaderland, door het leger en door het volk, vereenigd om het roemrijk symbool dat Europa tachtig jaren geleden deed terugdeinzen. Heden, als toen, beteekent de naam republiek: Innige vereeniging van het leger en het volk voor de verdediging van het vaderland!" Het gouvernement heeft het volgende telegram ont vangen «Wat er nog van mijn persoon overblijft, is tot uwe dienst; beschik daarover. G. Garibaldi." Le Siècle geeft onder het opschrift: «Naar de wallen aan de Parijzenaars de ernstigste waarschuwing om thans enkel op het nakende groote gevaar bedacht te zijn. Zij verwijt de stad Parijs, dat zij, nu haar nog slechts een drietal dagen welligt overblijven zich nog, alsof er niets voor de deur stond, overgeeft aan debatten over de mannen'' die op het oogenblik aan het hoofd der defensie staan, es aan allerlei wufte vermaken en uitspanningen. Uwe gene raals zijn dood, (zegt zij), uwe legers zijn vernield, uwe steden staan in brand, uwe velden zijn verwoest, uwe rivieren zijn rood geverwd door het bloed dat uit al de slagaderen des vaderlands vloeit, de schoot der aarde is te klein om al de lijken onzer slagvelden te kunnen ontvangen, en gij, Parijs! schijnt nog tot alles tijd te kunnen vinden. Terwijl elke seconde welligt duizend levens vertegen-t woordigt, slentert gij nog over uwe boulevards, zijn uwe! koffijhuisen nog vol, hebt gij nog lust om u in uwe beste toiletten te vertoonen! Sluit uwe weelderige winkels! en magazijnen, waar geene jongelieden meer moesten gevonl den worden met de el in de hand, die een wapen kan voeren. Dooft des avonds die ijdele verlichtingen, welke van uwe stad een vurig fornuis maken, dat reeds op tig|fc mijlen afstand kan gezien worden. Hoort gij den bloede stroom niet naderen en wassen? Wilt gij het hem gemajjj^ kelijk maken om u door zijne eerste golving te verzwel gen? Naar de bolwerken? Laat wetenschap en kun^gf laat eens ieders brein zich slechts spitsen op het uitvindeBg van alles wat den vijand afbreuk kan doen! Als de stqjj,, en Frankrijk vrijgevochten zijn, kwelt u dan over bestuur^ en bestuurszaken; maar thans naar de wallen!" Men leest in de Gazette de France: Op het officieuse aanbod van bemiddeling, door Engelan^ gedaan, heeft de heer von Bismarck op officieuse wijze geantwoord, dat in beginsel Pruissen elke tusschenkomst- afwees, maar dat hij, om bewijs te geven van zijn goeden wil, Engeland magtigde om aan het Fransche gouvernement? te laten weten, dat Pruissen in eene bemiddeling zou toe^ stemmen onder de volgende voorwaarden 1. Afstand door Frankrijk van de helft zijner gepantserd^ vloot 2. Schadeloosstelling voor oorlogskosten ten bedrage van drie milliards 3. Rectificatie der grenzen ten voordeele van Duitschland en met het doel om Frankrijk in de onmogelijkheid te brengen een nieuwen aanval te beproeven. 0y Etienne Arago heeft als maire van Parijs de volgende6' bekendmaking tot de bevolking gerigt: «Burgers! Ik ben°U door het volk en door het gouvernement der nationale verdediging tot de betrekking van maire van Parijs geroepen. In afwachting dat gij zult worden geroepen om uw gemeente bestuur te kiezen, neem ik, in naam der republiek, bezit van dit stadhuis, van waar altijd de vaderlandslievende bewegingen zijn uitgegaan, in 1792, in 1830, in 1848. Wat onze vaderen in 1792 hebben uitgeroepen, roep ik u toe: «Burgers! het vaderland is in gevaar!» Sluit u aan V de municipaliteit van Parijs aan, waar thans een oud soldaat der republiek zetelt. Leve de republiek! De maire van Parijs, Etienne Arago.» Te Parijs, de stad der vermaken bij uitnemendheid, zal weldra geen enkele schouwburg spelen. Het Théatre- f J Fra^ais en het Chatelet hebben waarschijnlijk voor de laatste n maal voorstellingen gegeven. jo Volgens le Sémaphore, van Marseille, heeft de tijding van het verlies van den slag bij Sédan en de kapitulatie van het leger van Mac Mahon aldaar een jammerlijken indruk gemaakt en daarentegen het berigt der uitroeping van de Republiek te Parijs de levendigste geestdrift ver wekt. Zoodra dit laatste feit ruchtbaar werd, heeft het gepeupel overal de arenden en de keizerlijke wapenborden afgerukt en vervolgens het hoofd van het standbeeld des Keizers, hetwelk het Beursplein aldaar versierde, afgeslagen en dit in triumf door de stad rondgedragen. Te Lyon heeft men, toen de tijding der verandering van zaken te Parijs aldaar ontvangen was, de staatkundige gevangenen met geweld bevrijd en het bestuur gedwongen, de door de troepen bezette wachtposten door de nationale garde te doen bezetten. Daarna hebben de aanvoerders der volks menigte den prefect van de Rhöne, den heer Sencier en verscheidene hooggeplaatste geregtelijke en andere civile beambten in arrest genomen en naar een der Lyonsche forten gebragt, waarbij het echter tamelijk bedaard schijnt te zijn toegegaan. Te Bordeaux heeft men er zich niet toe bepaald om het hoofd van het standbeeld des Keizers af te slaan, maar het geheele van zink vervaardigde ruiter standbeeld omvergehaald en door eene driekleurige vlag op het voetstuk vervangen. Men heeft daarop dat beeld verder geschonden, het door de straten gesleurd en eindelijk in de Gironde geworpen. De prefect en de centrale commissaris hebben getracht, zich, uit naam der «kunst,» tegen dit vernielingswerk te verzetten, maar men heeft hun te kennen gegeven, dat zij zich bij deze vreedzame straf oefening onzijdig moesten houden, indien zij zich niet aan de volkswoede wilde blootstellen. Daarmede heeft het volk zich evenwel niet tevreden gesteld. Men herinnert zich, dat het te Bordeaux is geweest, dat de Keizer zijn over bekend woord: «het keizerrijk is de vrede!» heeft uitge sproken. Dat woord prijkte, in een marmeren plaat gegrift, op de Beurs der stad. Nadat men eerst van den prefect geëischt had, dat hij die plaat zou doen wegnemen, heeft het volk, toen zijn eisch onbeantwoord bleef, zelf eerst den arend boven de plaat naar beneden gehaald en ver volgens de marmeren plaat zelve vernield. Andere onge regeldheden zijn ook daar niet voorgevallen. Te Nancy hebben eenige Fransche vrouwen een ver- foeijelijken moord gepleegd op vijf zwaar gekwetsten Pruis- sische soldaten, die in een huis aldaar lagen. In den avond van den 23 Augustus liet de ziekenoppasser hen eenigen tijd alleen; toen hij tegen 1 uur des nachts terug kwam, vond hij de kamer met kolendamp gevuld en de gewonden bij de deur op den grond liggen; zij waren vree- selijk mishandeld. Twee man van de garde, die een wonde aan de voeten hadden, waren verworgdvan een ulaan, die een schot in den hals had, was de schedel opengespleten; aan twee andere gewonden waren ontelbare messteken toe- s* II* I IOC 51a r k wt wt ure ♦hr 'as oi 9<n cb ao oL w >ax ai ut :W ril in ïi

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2