buitenland]" Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Amersfoort door ds. W. J. Manssen. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij is voor Amsterdam bevracht: de Java Packet. Den 15 dezer is de spoorweg tusschen Utrecht en 's Hertogenbosch voor het publiek verkeer geopend. Voor de verkiezing van elf leden voor den Raad der gemeente Zijpe zijn ingeleverd 242 briefjes, zoodat het getal van 122 stemmen de volstrekte meerderheid is. Benoemd zijn de hhJ. Lanser met 222, K. Biersteker met 220, J. Schrieken met 214, T. Rampen met 195, F. H. Leis met 178, A. Kos met 167, J. van Beusekom met 140, N. Kruijer met 128 en P. Kisteraaker met 123 stemmen, terwijl eene herstemming zal behooren plaats te hebben voor de nog ontbrekende twee leden tusschen de hh: G. Schuijt welke 121, C. J. Pruijssen 71, Jb. Brak 70, en G. Boontjes Pz., die 63 stemmen heeft bekomen; welke herstemming zal plaats hebben den 27 Sept a. s. Gisteren heeft Z. K. H. de Prins van Oranje Alkmaar hezocht en de aldaar in den omtrek liggende troepen geïn specteerd. Z. H. vertrok ten 3.34 per spoortrein naar Haarlem. Wij vernemen dat heden het kamp bij Bergen zal worden opgebroken. De heer C. Bosman, te Alkmaar, is door den kanton- regter aldaar veroordeeld tot 10 boete en de kosten van het geding, met eene subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag, wegens het in vredestijd weigeren te voldoen aan de schriftelijke lastgeving van B. en W. tot het verleenen van inkwartiering aan een officier. D. Koeman, te Alkmaar herdacht den llden dezer zijne 40jarige ambtsbediening als doodgraver aldaar. Voor de vereeniging het Roode Kruis is te Zuid- Scharwoude eene som van 305.50 en in het naburige Broek op Langendijk eene som van ƒ124.50 gecollecteerd. Bij de verkiezing voor een lid van den raad te Avenhorn, in plaats van wijlen den heer P. C. Spaans, werden 55 stemmen uitgebragt. Hiervan verkreeg de heer A. Bakker 22, de heeren C. P. Spaans en J. Kuiper ieder 12, terwijl de heer D, Schuitemaker Lz. 8 stemmen bekwam. Tusschen de drie eerstgenoemden moet dus eene herstemming plaats hebben. De gemeente Avenhorn bestaat uit de dorpen Avenhorn, Grosthuizen en Scharwoude en telt in het geheel 73 kiezers. De collecte in de gemeente Avenhorn gehouden, ten behoeve van het Roode Kruis, bragt bijna 300 op. Dingsdag avond, heeft de Rederijkerskamer »West- Frisia» te Hoorn, eene buitengewone opvoering gehouden ten voordeele van het Roode Kruis. De deelneming was algemeen. De groote zaal van het Park Dankelman was overvol. Toen het gordijn was opgehaald, trad de eere voorzitter op en droeg een voor deze gelegenheid door den president W. School vervaardigd vers voor. Daarna werd opgevoerd het alom zoo gunstig ontvangen historisch drama de Boodschapper of Lowestein in 1570, door H. Kroon Dzn., werkend lid der kamer. Dit echt vaderlandsche stuk werd flink opgevat en opgevoerd. Herhaaldelijk wer den de vertooners teruggeroepen en aan het slot werd door den president var. het Roode Kruis in even schoone als hartelijke woorden de kamer en het publiek dank gezegd voor voordragt en ondersteuning. Ten slotte hief de muziek het geliefde volkslied aan, dat door het geheele publiek staande en met geestdrift werd gezongen. Jl. Woensdag is te Medemblik de tentoonstelling van landbouw geopend. Er zijn vele voorwerpen ingezonden, die smaakvol zijn gerangschikt. De Ned. Israël, gemeente te Amsterdam heeft een groot verlies geleden door het overlijden van den weleerw. heer J. S. Hirsch, rabbinaal assessor en waarnemend opperrabbijn. Dezer dagen zijn te Amsterdam aangekomen twee Amsterdammers, wie het ongeluk getroffen had van te Parijs aangehouden te worden als verdacht van Pruissische spionnen te zijn. Zij werden eerst naar het politie-bureau en van daar naar de prefectuur gebragt, en ofschoon zij bij de verhooren welke zij ondergingen hunne hoedanigheid van Nederlanders bewezen en volstrekt niets het vermoe den wettigde dat tot hunne gevangenneming had geleid, bragt men hen naar Mazas, in welken kerker men hen terstond het gevangenpak aantrok, en waar zij 23 dagen opgesloten bleven in den allererbarmelijksten toestand. De republiek werd sedert geproclameerd, Mazas stond open en met honderden anderen werden de twee Amsterdammers, een diamantslijper en een handelaar in glaskoralen, op vrije voeten gesteld, of stelden zich met de overigen zelf op vrije voeten. Zij moesten echter Parijs verlaten en ontvingen vóór hun vertrek ondersteuning van den gezant en den consul der Nederlanden. Aan den heer Oscar Carré is door den Raad van Amsterdam niet vergund om zijn circus tot den 1 Mei a. s. op het Amstelveld te laten staan. Eene dramatische voorstelling, door de te Bennebroek gevestigde rederijkerskamer Kennemerland, den 13 dezer ten behoeve van het Roode Kruis gegeven, heeft, na aftrek der kosten, eene som van j 248.65 opgebragt. De Haagsche correspondent van de Rott. Cour. deelt als zeer stellig mede, dat de heer Philipse het onher roepelijk besluit genomen heeft om met het einde dezes jaars als voorzitter der Eerste Kamer en als voorzitter van het Prov. geregtshof in Zuidholland af te treden. Door de reddingboot is behouden te Noordwijk aan Zee behouden aan wal gebragt de manschap eener in zee drijvende sloep van het Engelsch schip Pallion, van Sunder- land naar het Nieuwediep, dat voor Egmond in zinkenden staat was verlaten. Uit een uitvoerig schrijven van den hr. Lodewijk Muller, uit Dusseldorf, opgenomen in het Utr. Dagb. van jl. Donderdag, vernemen wij, hoezeer de hulp van het Roode Èlruis daar nog altijd noodzakelijk is, maar tevens met hoe innige erkentelijkheid Duitschland onze hulp begroet. De Pruisophobisten mogen zich gerust stellen. Duitschland denkt aan geen annexatie, 't Wil in broeder lijke eendragt en vriendschap met ons leven, zonder ons te ontrooven van ons eigen, vrij en onafhankelijk volks bestaan. De ingenomenheid met onze wakkere ziekenver plegers en ziekenverpleegsters neemt allerwege toe met den dag. Alle locale, de voornaamste huizen van Duitschland staan voor de onzen open. En toen, op den dag dat Napoleons gevangenneming bekend werd, in de Malkasten te Dusseldorf, eene groote, populaire uitspanningsplaats, een schitterend feest werd gegeven, werd bij het ledigen van een kolossalen wijnbowl (2 ankers) een eerste toast uitgebragt op de Nederlandsche vereenigingen van het Roode Kruis. Ja, naauwelijks was die toast ten einde, toen allen als één man opstonden, en het i/Wien Neérlandsch bloed» op eens door duizenden Duitsche stemmen, met een geïmproviseerd piano-accompagnement, werd aangeheven. In de vergadering van den vredebond te Goes is een adres aangenomen, hetwelk aan den Koning, le en 2e Kamer zal worden opgezonden, waarin wordt aangedrongen op een grondwetsverandering, waarbij het verklaren van den oorlog, zoowel als het sluiten van den vrede, wordt opgedragen aan de wetgevende magt, zoodat voortaan slechts bij gemeen overleg van den vorst met de vertegenwoor diging van het volk tot zulke in het volksbestaan ingrijpende maatregelen zal kunnen worden overgegaan. De varkensziekte heerscht te Staphorst en omstreken met hevigheid. Men meent, dat het voederen der zwijnen met bedorven aardappels voor de gezondheid der dieren zeer nadeelig is. Een jager heeft onder Almen, nabij Zutphen, dezer dagen in 14 schoten 12 hazen en 1 patrijs gedood. Den volgenden dag had hij het geluk 6 hazen en 2 patrijzen te treffen. Een jager te Olst heeft op den eersten dag der jagt alleen 21 hazen geschoten. Als een staaltje van vruchtbare teelt wordt gemeld, dat de daglooner Genke van Kampen, te Uithuistermeeden, van één poter een stengel gerooid heeft, waaraan niet minder dan honderd twee goede, tamelijk dikke aardap pelen zaten, die bij het meten acht liters vulden. Een Engelsch varken te Asselt heeft 20 jongen te gelijk geworpen en een gewone kip te Smilde heeft het niet verder kunnen brengen dan twee eijeren te gelijk te kunnen leggen. Het volgende staaltje zegt de Geneeskundige Courant zal den afgrond van ellende doen kennen, waarin Midden-Europa gedompeld is. Volgens den Spec tator zijn te Birmingham en Scheffield ,/de chirurgische instrumenten letterlijk uitverkocht, zoodat er zelfs in Sheffield geen slagader-pincet meer te krijgen is en de fabrieken kunnen daarin niet zoo spoedig voorzien.» STATE \-G KXKilAAL. Eerste Hamer. Zitting van Donderdag 15 September. Na de verde diging door den minister van Justitie, is het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf aangenomen, met 20 tegen 18 stemmen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. J. P. Lubbe Bakker eu W. G van Nes, en de adelborst 1ste kl. C. Moolenburgh, laatst behoord hebbende tot het esoader in Oost-Indië en van daar den 7 dezer in Nederland teruggekomen, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. België. Een reiziger ontmoette te Brussel een commisvoyageur voor een huis te Gent, dat in rouwgoed doet. Hij vertelde dat een Londensche firma in hetzelfde vak aan een winkel huis te Parijs zes duizend hoeden moest leveren benevens zestig duizend meter krip binnen den tijd van veertien dagen en dat de orders voor Berlijn nog veel grooter waren. F r a n k r ij k. De uitvoerende commissie van den internationalen Vredebond, bestaande uit de heeren Frédéric Passy, Martin Paschoud, Joseph Garnier e. a., heeft een brief aan den Koning van Pruissen gerigt, waar zij hem bezweert den oorlog te staken. //Zij komen niet, uit naam van het rampzalige Frankrijk, u den vrede vragen; daartoe hebben zij geen volmagt. Zij komen uit naam van Pruissen en Frankrijk, beiden evenzeer in rouw, uit naam van het verbijsterd en verarmd Europa, uit naam der wereld, die zich afvraagt of de beschaving en de voorrang van Europa geen ijdele woorden zijn; zij komen uit naam van u zeiven, Sire, uit naam van uw plegtig gegeven woord, u zeggen: houd op!.... De eer gebiedt het u. De menschelijkheid, de godsdienst, de liefde tot uw vaderland en zijne waarachtige grootheid gebieden het u niet minder. Twee maanden geleden hebben de vrienden van den vrede, hunne landen waarschuwende, gezegd: //De oorlog is het schokken, misschien het vallen der troonen. Voorzeker is zij het ongeluk der volken, de ellende, de hongersnood, de ziekten.» Hebben zij waarheid gesproken? Vermeerder zooveel lijden niet, Sire. Laat die stapels dooden, die stroomen bloeds niet aangroeijen. Laat de twee bloedende volken, te laat, hunne wonden verbinden. En wijl de wereld, de waarde van den vrede niet genoegzaam gekend hebbende, wreeder dan ooit veroordeeld is geworden om de waarde van den oorlog te kennen, laat haar althans de duur gekochte ondervinding ten bate komen. Laat haar, van nu af, terwijl zij de zegevierende legers ziet stand houden tegenover het ontwaken van een vrij volk, zonder gevaar van zichzelve nogmaals te logenstraffen, kunnen zeggen dat het tijdperk van broedermoorden einde lijk onherroepelijk gesloten is.» Generaal Bazaine heeft dezer dagen 2 officieren en 20 man wegens //betoonde lafhartigheid» doen fusilleren. In eene correspondentie uit Thours wordt aan de Indép. Beige het volgende geschreven Wij hebben hier zeer stellige berigten uit het Pruissische leger of liever omtrent zijn gezondheidstoestand sedert Sédan, die niet minder dan verontrustend zijn, evenzeer ongelukkig voor ons als voor den vijand. Typhus en cholera heerschen er in hevige mate. Zoo verneem ik van een ooggetuige dat men te Rethel, eene stad van 8000 inwoners 1000 soldaten heeft moeten achterlaten, die geen schram hadden gekregen, maar door typhus of cholera waren aan getast. Dagelijks sterven 50 k 55 man, soms meer, want op een avond heeft men 35 of 40 doodkisten meer dan gewoonlijk moeten bestellen. Het is verschrikkelijk. (ingeland. Zeker niet minder dan 1,200,000 jonge mannen, zegt de Economist, uit alle standen der maatschappij, van de zonen des Koniugs tot die van den minsten boer, heeft Duitschland thans onder de wapenen hetzij op het oorlogstooneel, of als reserve. De storing daardoor in het dagelijksch leven en in alle takken van bedrijf teweeg- gebragt, moet ontzettend wezen. Alle kantoren, fabrieken, winkels, inrigtingen van onderwijs alles in een woord, vooral wat met landbouw en nijverheid direct of indirect in verband staat moet geheel of gedeeltelijk den arbeid staken. Deze storing is intusschen slechts voorbijgaand doch blijvend is de leemte, veroorzaakt door het gemis der tienduizenden en honderdduizenden, die uitgetrokken zijn om nimmer weer te keeren. Hoe groot het aantal dier laatsten nu reeds is, valt moeijelijb te ramen; doch zeker zal het wel een 200,000 man beloopen; en, wie weet of dat cijfer niet zal verdubbeld worden, alvorens aan het bloedvergieten een eind komt. Men vergete daarbij niet, dat de dood de meeste offers wegmaait onder de meer beschaafde elementen eener armee. Naar verhouding is bij de Duitschers het verlies aan officieren tweemaal grooter dan dat aan gemeeneu, hetwelk daaraan is toe te schrijven, dat hun positie hen meer onmiddellijk aan het vijandelijk vuur blootstelt, en dan, dat vele hunner bezwijken tenge volge van vermoeijenissen en ontberingen, die de verharde soldaat wel kan doorstaan. Alles bijeengenomen, gelooven we ons dus niet aan overdrijving schuldig te maken, als we beweren dat Duitschland een derde, misschien de helft, van zijn beschaafde jongelingschap zal opgeofferd hebben, een verlies dat onherstelbaar is, zelfs voor een natie, waar van elk individu een zweem van onderwijs genoten heeft. En de overblijvers zullen terugkomen, minder krachtig en minder geschikt voor het dagelijksch bedrijf; want de oorlog, zoo hij niet demoraliseert, doet allen arbeid des vredes onbeduidend schijnen. Omtrent den toestand van het Fransche leger, meldt een correspondent van de Daily Telegraph het volgende //Wanorde en ontevredenheid regeren overal in Frankrijk. Et schijnt in ieder departement van het noorden geen hoofd, geen bestuur te zijn. De spoorweg-beambten verbeelden zich reeds in het duizendjarig rijk te zijn, want zij zijn zoo onbeschoft als het maar kan, omdat zij geen straf te vreezen hebben. Vooral voor de arme soldaten zijn het ware onmenschen. Daar komen de mannen van verschillende regimenten, .bestoft, vermoeid, beladen met een menigte dingen en geheel verlegen, niet wetende wat zij moeten doen of waar zij moeten gaan. Thans is het juist de tijd om den soldaat te ondersteunen, hoezeer de burger ook afkeer van het militaire leven moge hebben. God weet hoe de dappere soldaten van Frankrijk hebben gevochten, hoe zij zijn gevallen. Drie der verschrikkelijkste gevechten van dien oorlog heb ik bijgewoond, maar nooit zag ik meer verwaarloosde soldaten dan de Franschen. Het is een pijnlijk gezigt, hen te zien uitgehongerd, met stuk geloopen voeten, dikwijls gewond, beslijkt en aan zich zeiven overgelaten. Vragen zij aan een station, waar zij naar toe moeten, tien tegen één als zij antwoord krijgen, of men snaauwt hen af met woorden //dat zij gaan kunnen waar ze willen en doen wat hun lijkt.» Een dapper leger is verwaarloosd en daaf-door gevallen. Thans gelooven de burgers, dat zij zullen overwinnen. Men heeft in Frankrijk nog het noodlottige geloof, dat ieder, die een geweer in handen krijgt, soldaat is. Even als het leger hebben ook de burgers geen denkbeeld van discipline. Bij Sédan lag een partij Chasseurs d' Afrique twee mijlen verwijderd van vier duizend man Saksische troepen, zonder dat zij redettes, patrouilles of schildwachten hadden uitstaan; dat, was nu de voorhoede. Britsch-Medical-Journal zegt uit zeer goede bron te weten, dat Napoleon het niet lang meer maken zal. Hij is namelijk bezocht en onderzocht geworden door dr. Prescott Hewett, geneesheer aan St. Heorge's Hospitaal, die hem geestelijk en ligchamelijk zóózeer verzwakt heeft bevonden, dat elk oogenblik zijn dood te verwachten is. Het wordt thans duidelijk, dat het oorlog-torenschip Captain tengevolge zijner bouw is omgeslagen. z/Vreeselijke wreedheden der Duitschers; levend ver branden van vrouwen en kinderen,» schrijft de Evening Standard boven een van zijne correspondentiën uit Parijs, waarin een brief voorkomt van den Hertog van Fitzjames, gedagteekend 13 September en waarin deze schrijft</Door de internationale vereeniging tot het verleenen van hulp aan gekwetsten, nevens den Prins de Sagau belast met het oprigten van ambulances, waar die het nuttigst geacht worden, heb ik al de slagvelden van Beaumont tot Sédan gezien. Vergun mij, mijn verontwaardiging uit te drukken over hetgeen ik te Bazeilles heb gezien. Den morgen van den 31 Augustus, toen de moedige bewoners van dat dorp bespeurden dat de vijand naderde, trokken zij hun uniform van nationale garde aan en stonden het leger bij tegenover den aanval van een Beijersch korps en een divisie van het vierde Pruissische reservekorps. De Franschen werden achteruitgedreven. De vijand kwam in Bazeilles en toen begon een tooneel van gruwelen en namelooze buiten sporigheden, dat de bedrijvers er van voor altijd moet schandmerken. Om de dorpelingen er voor te straffen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2