1870. N". 114. 28 Jaargang. Vrijdag 23 September. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. B I IN IV E IV L A IV D. EN HELDERSCRE JVIEUWEDIEPER COURANT, ,,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dengsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per poit - 1.65. Pr ij 3 der Advertentiën Van 14 regel. 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Per laatsten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 98 dezer over Harseille de mail naar Oost-Indlë, China en Japan. Vrijdag den 30 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over Southampton. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 September. Te Amsterdam en in onderscheidene andere plaatsen constitueren zich afdeelingen eener algemeene vrede- vereeniging. Met onverdeelden bijval begroeten zeker alle welgezinden de oprigting van zulk een bond. De gruwelen van den jongsten oorlog hebben in de laatste weken zoozeer een algemeenen afkeer van den krijg teweeg gebragt, dat het ons niet kan bevreemden, dat velen zich genoopt gevoelen tot aansluiting bij den vredebond. Draagt die vereeniging, naar het doel barer stichting, er toe bij om bij de natiën den afkeer tegen den oorlog levendig te houden; om te wijzen op de zegeningen des vredes in tegenstelling van de naamlooze ellende door den krijg te voorschijn geroepenom te dringen tot ontwapening, waardoor de budgetten aanmerkelijk zullen worden ver laagd; dan mag deze vereeniging ten volle aanspraak maken op de hulde en de belangstellende ondersteuning van allen, die het wél meenen met de welvaart en bet geluk der volkeren. Het nitzigt op het herstel des vredes neemt toe. Jules Favre zal een zamenkomst hebben met graaf von Bismarck en hoewel de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken stellig niet in die kwaliteit zal erkend worden, voorziet men toch van zijne poging de beste gevolgen voor het ophouden van den verwoestenden krijg. Te meer wordt het uitzigt op het herstel des vredes verlevendigd, door den toon, dien de officieuse bladen in Pruissen aanslaan. Daaruit spreekt als het ware de wensch, dat de strijd moge ophouden, die zooveel kostbare menschenlevens ver slindt. De menschelijkheid doet luide hare stem hooren en dringt er toe om een einde te maken aan zooveel ontzettende gruwelen. In Italië rukken de troepen naar Rome op. Alleen de zouaven schijnen nog aan wederstand te denken. Of het baten zal? De verzekering der Italiaansche regering, dat de Paus veilig te Rome kan blijven en daar ongestoord zijne geestelijke rnagt kan uitoefenen, schijnt bij velen een goed onthaal te hebben gevonden. Intusschen nadert de aloude Romeinsche quaestie met rassche schreden hare lang verheide oplossing. Heden morgen zijn met de Nederl. stoomboot Stoomvaart, kapt. Brouwer, van Havre alhier aangebragt: 15 mannen en een meisje (Noord-Duitschers), die uit Parijs gejaagd, of in allerijl de vlugt hebben genomen, met achterlating hunner bezittingen. Zelfs bevinden er zich onder, die in Frankrijk gehuwd en reeds 27 jaren er gewoond hadden, ja zelfs één die met een Fransche decoratie begiftigd was. Tijdelijk hebben zij hunne vrouwen en kinderen achter gelaten, omdat zij als Duitschers hun leven niet zeker waren. De commissie, in 1870 belast met het afnemen van de geneeskundige staats-examens, heeft in hare zitting van jl. Dingsdag den titel van arts toegestaan aan den heer Jacobus van der Mandele, med. doet., geb. te Egmond aan Zee. Aan den lsten zeilmaker in het vaste corps dek- en onderofficieren J. de Vos, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, is toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. Op onderscheidene plaatsen in ons land viert men feest bij den terugkeer der garnizoenen. Naar men meldt, zal het wetsontwerp betrekkelijk de schutterijen, dat in de afgeloopen zitting der Staten- Generaal onafgedaan is gebleven, in het nieuwe zittingjaar spoedig weder aan de vertegenwoordiging worden aan geboden. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Eindhoven is herkozen de heer Bots met 802 van de 840 uitgebragte stemmen. Beroepen te Schiedam ds. C. de Wilde, te Poortvliet te Fijnaard en Heiningen, dr. Ph. S. van Ronkel, te Zutphen. Bij de Doopsgezinde gemeente te Leeuwarden, ds. P. W. Feensta. De kerkeraad der Herv. gemeente te Utrecht heeft, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Kuijper naar Amsterdam, een drietal opge maakt, bestaande uit de predikantenHogerzeil, te Drie bergen; Huët, te Veenendaal en Drost, te Leiden. Bij de op gisteren gehouden herstemming ter ver kiezing van twee leden voor den gemeenteraad van Anna Panlowna zijn gekozen de heeren C. A. Beukenkamp en R. Waiboer. Ten behoeve van het Roode Kruis liet men te Groote broek en Lutjebroek eene inschrijvingslijst rondgaan, die 261 gulden en 50 cents heeft opgeleverd. Ook van de Enkhuizer verloting mogten eenige Enkhuizer dames ettelijke loten plaatsen. Jl. Maandag is de heer B., een Duitscher, die sedert eenigen tijd te Zandvoort verblijf hield om de baden te gebruiken, en die, ofschoon hij niet kon zwemmen, zich te ver in zee had gewaagd, in de golven omgekomen. Het Noorden verneemt, dat de vrijmetselaarsloge »de Ware Broedertrouw' eene uitnoodiging heeft gedaan aan de in Nederland bestaande loges om zich aan een te sluiten tot het houden van een algemeen ma^onniek congres, dat ten doel zou hebben de afschaffing van den oorlog, omdat naar de meening der vrijmetselaren, het vuistregt der 19de eeuw en het omenschelijk regt van den sterkste een gruwel is. De Algemeene Vrede-Vereeniging te Amsterdam, omschrijft in eene algemeen verspreide circulaire haar doel aldus: //Zij heeft ten doel: met alle middelen, die binnen haar bereik en niet in strijd zijn met de openbare orde en de wetten des lands, al die maatregelen voor te staan, welke kunnen strekken ter bevordering van den wereldvrede en mede te werken, waar anderen in gelijken zin handelen. uZij denkt haar doel te bereiken door hare beginselen in den ruimsten kring te verbreiden en ook bij de respec tieve regeringen voor te staan. ^Steunende op de beginselen, welke reeds bestaande tractaten en conventiën beheerschen en wel hoofdzakelijk op art. 8 van het protocol No. XXIII dd. 14 April 1856, toegevoegd aan het Parijsche vredestractaat van 30 Maart 1856, betreffende de bemiddeling der mogendheden, ingeval van conflict, alvorens naar de wapenen worde gegrepen, de conventie van St. Petersburg dd. 29 Nov. en 11 Dec. 1868, regelende het gebruik van oorlogswerktuigen en de conventie van Genève dd. 22 Aug. 1864, betreffende het Roode Kruis, acht zij het wenschelijk1. dat de staande legers tot een minimam worden teruggebragt2. dat bij eene nieuwe conventie art. 8 van bovengenoemd protocol van het Parijsche vredestractaat worde gewijzigd, in dien zin, dat in alle gevallen, waarin conflicten tusschen de i contracterende mogendheden mogten ontstaan, de bemidde ling der overige moet worden ingeroepen, alvorens tot den oorlog kan worden overgegaan, en aangevuld met bepalingen, waarvan de strekking zij: dat, evenals bij de conventiën van Petersburg en Genève, aan de niet oorspronkelijk ge contracteerd hebbende mogendheden, de gelegenheid worde gelaten, zich bij deze conventie aan te sluiten; dat als algemeen beginsel worde aangenomen, dat iedere neutrale mogendheid in haar rijk onder strafbepaling verbiede de openbare aankondiging en openstelling van geldleeningen ten behoeve van oorlogvoerende mogendheden, alsmede den openbaren handel in schuldtitels van zulke geldleeningen, en dat dit verbod zich ook uitstrekke tot zulke leeningen die worden aangegaan met het kennelijk doel om de gelden tot het voeren van oorlog te verschaffen; dat in verband met de conventie van Petersburg het beginsel worde aan genomen, dat de vijand in den oorlog buiten staat van gevecht gebragt moet worden, doch buiten noodzaak niet moet worden gedood; dat de neutrale mogendheden de diplomatieke betrekkingen afbreken met die oorlogvoerende mogendheden, welke deze conventie of die van St. Peters burg of Genève schenden.» De leden verpligten zich door hun lidmaatschap naar vermogen door daad, woord en geschrift de beginselen der vereeniging voor te staan en te verbreiden. Krijgslieden van beroep, welke bij de oprigting dezer vereeniging reeds bij het leger of de vloot dienen, zijn van het lidmaatschap niet uitgesloten. De hoofdzetel der vereeniging is gevestigd te Amsterdam. Zij breidt zich uit door het oprigten van afdeelingen in alle gemeenten van het rijk te bevorderen, en stelt zich in verbinding met alle vereenigingen en genootschappen binnen- en buitenslands, die eene gelijke strekking hebben of haar doel kunnen bevorderen.» Volgens de N. R. C. wordt eene geregtelijke instructie ingesteld naar beweerde vervalsching der bevolkingsregisters van Amsterdam. Het doel dier vervalsching zou geweest zijn om enkele schutterpligtigen aan de dienst te onttrekken. Te Amsterdam werd bij de aangifte van de geboorte van een kind gevraagd, welke godsdienst de pasgeborene beleed. De vader antwoordde op die vraag het volgende: //voor zoover ik weet heeft het kind op dezen oogenblik geen andere godsdienst dan de zuigfiesch. Ik heb den knaap bij zijne geboorte naar zijne godsdienstige overtuiging gevraagd, maar geen antwoord bekomen. Als mijnheer de ambtenaar van den burgerlijken stand eens zoo beleefd wilde wezen, hem zelf te komen ondervragen, misschien kreeg hij wel antwoord.» Een der lezers van de Tijd heeft de volgende bere kening gemaakt. Duitschland eischt van Frankrijk, behalve het andere, voor oorlogskosten drie milliards (waarschijnlijk franken); dit vertegenwoordigt een gewigt van 14,625,000 kilogram, tot welker vervoer, als die betaling in specie, en wel in zilver zou moeten geschieden, zijn benoodigd 2925 spoorwagens ladende elk 5000 kilogram, of 100 treinen, elk van 30 wagens. Naar het A. D. v. N. verneemt, zal het wetsvoorstel tot regeling van het tiendregt tot de eerste behooren, welke de regering aan de Kamer zal voorstellen, na afloop der begrootings-discussiën, in behandeling te nemen. Het wets ontwerp op het hooger onderwijs, zegt hetzelfde blad, wordt aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken herzien en in eenige opzigten gewijzigd. Een geacht ingezeten van Delft, die aan een zijner vrienden te Parijs, met wien hij in handelsrelatiën staat, gastvrijheid had aangeboden gedurende het te verwachten beleg van Parijs, ontving vandaar een antwoord, gedateerd van den 14 dezer, waaraan wij het volgende (vertaald) ontleenen //Ik heb uwe twee laatste brieven behoorlijk ontvangen en ben u zeer erkentelijk voor uwe welwillende gevoelens. Waarlijk, wij hebben het wel noodig dat wij door blijken van achting en genegenheid van vreemde volken een weinig opgebeurd worden. Wij, die op zulk eene onwaardige wijze door hen, die ons geregeerd hebben, bedrogen, bestolen en verbrijzeld zijn, wij verdienden met regt door onze buren bespot te worden. Zijt er echter van verzekerd, dat het Fransche volk aan de wereld zal toonen, dat het niet is verbasterd, al is zijne regering nog zoo diep in den mod der gezonken. //Ik dank u voor uw vriendschappelijk aanbod, maar wij blijven allen te Parijswij zullen op de wallen strijden en tot onzen laatsten patroon verschieten. Al de strijd bare mannen zijn met geweren gewapend, worden den ganschen dag in de behandeling van dat wapen en in het schijfschieten geoefend, of verleenen hulp in de wapen fabrieken. De vrouwen maken pluksel, rigten ambulances op, etc. Wij kunnen wel voor de overmagt bezwijken, maar wij willen aan onze vrienden, de Hollanders, de Belgen, de Oostenrijkers, de Italianen, etc. toonen welk lot hun eerlang te wachten staat. i/Alles staat stil, een ieder brengt den dag door met wapenoefeningen, en de spoorwegen vervoeren geen goederen meer. Laat ons hopen dat deze verstoring van den gang der zaken niet te lang zal duren. Ik wenschte dat gij Parijs op dit oogenblik kondet zien, gij zoudt het niet herkennen. Al de bosschen, dat van Boulogne, van Vincennes, etc. zijn omver gehakt. Al de bruggen in den omtrek heeft men in de lucht laten springen en alle huizen heeft men tot den grond toe geslecht. Het is eene algemeene verwoesting, die milliarden zal kosten. Er zullen heel wat jaren noodig zijn om die schade te boven te komen. (D. C.) Een inzender in de Gron. Ct. geeft der regering den raad, eene Kenau-medaille in te stellen, als eerekruis voor verdienstelijke vrouwen. Het volgende curieuse voorval deed zich dezer dagen te G., een dorpje op het Hoogezand, waar ruim een hon derdtal militairen liggen, om een onverhoedsche landing der Franschen te Delftzijl te verhinderen, voor. Naar vaste gewoonte werd er iederen morgen precies 9 uur appél geblazen, om de manschappen uit hunne kwartieren te doen vereenigen, en alsdan onder geleide van hoofd- en onderofficieren een marsch naar een der digtbij gelegen dorpjes te ondernemen, of om zich ter oefening in den wapenhandel naar het excercitieveld te begeven, toen eensklaps op zekeren morgen ontijdig dit signaal werd vernomen. Algemeene schrik ging nu als een bliksemstraal door het dorp, en men hoorde de kreet»o Hemel de Franschen zijn te Delftzijl Arbeiders, die op het veld bezig waren, werden er door hunne vrouwen van daan gehaald, terwijl men hier en daar vrouwen en kinderen handenwringend bij elkaar zag staan. De bakker van het dorp had zelfs order gegeven, om de broodjes, die in den oven stonden, maar in elkaar te knijpen en voor de varkens te smijten, daar hij he*t ,/verd....» om voor de Franschen te bakkeD. In allerijl had zich de bevolking intusschen naar de hoofdwacht gespoed, waar de majoor was gestationeerd, die het signaal had doen geven, hetwelk niets anders beteekende dan een gewoon loos alarm.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1