Weerkundige Waarnemingen te Helder, Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Marktberigten. ning op de uitkomst van het onderhoud tusschen de graaf von Bismarck en den heer Jules Favre. Wij koesteren nog goede verwachting daarvan. Maar de vraag of het onderhoud tot iets goeds zal leiden, is moeijelijk te beant woorden, omdat er van Duitschlands zijde nooit eenige officiële en stellige verklaring is uitgegaan waaruit blijkt wat het van Frankrijk meent te moeten eischen." Het Britsche publiek draagt mildelijk bij tot de ver pleging van de gewonden der Pruissische en der Fransche legers, terwijl Engelsche fabriekanten duizenden geweren vervaardigen en afzenden, waardoor het aantal gewonden nog grooter moet gemaakt worden. Het Daily News wijst O]) dat contrast tusschen nationale meewarigheid en parti culiere baatzucht, en betreurt het dat het Engelsche gou vernement nagelaten heeft den uitvoer van wapenen tijdig te verbieden. In gelijken geest spreekt de Times in zijn nommer van Maandag. In het oog van die beide bladen leidt de nu openbaar gemaakte briefwisseling tusschen het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken en den Noord-Duitschen gezant tot de conclusie dat het Britsche gouvernement uit het regtsgeleerde oogpunt gelijk, maar uit het zedelijke oogpunt ongelijk heeft, wanneer het den uitvoer van wapenen wel betreurt en afkeurt maar niet wil beletten. Een correspondent van de Londensche Times meldt in een telegram uit Saarbrücken van den 19den, dat de uit Metz komende deserteurs den toestand der bevolking dier stad als hoogst jammerlijk afschilderden. Duitschland. Verscheidene oud-soldaten, die in de vrijheids-oorlogen den intogt in Parijs hebben bijgewoond, zijn, naar men verzekert, door Z. M. den Koning uitgenoodigd, zich naar het koninklijke hoofdkwartier te begeven, om in 's Konings gevolg den eventuëelen intogt in de Fransche hoofdstad mede te maken. De dyssenterie en de typhus zijn niet de éénige ziekten, die onder het Duitsche leger heerschen. Tengevolge van geforceerde marschen en van onreinheid beginnen in grooten getale voetkwalen zich te vertoonen. Bij het over het algemeen lymphatisch gestel van de Pruissen worden die aanstekingen onmiddelijk zóó erg, dat dikwerf strikte rust noodig wordt. Deze inlichtingen worden bevestigd door den correspondent van den Medical Times. De generaal Vogel von Falckenstein maakt bekend, dat tengevolge van het ruwe weder de torpedo's wel eens van hun ankers drijven en om die reden voorzigtigheid hij de Duitsche havens is aantebevelentevens wordt elke schipper verzocht van de afgedwaalde machines berigt in te zenden. Uit Berlijn zijn twee deskundigen naar Frankrijk vertrokken om de slagvelden te desinfecteeren. In het cirque Cinicelli te Berlijn wordt eiken avond met groot succès opgevoerdDe gevangenneming van Napoleon, rijk gemonteerd met nieuwe costumes, Uhlanen, Turcos, Johanniter-ridders, marketentsters, enz., enz. Bij de knapen, die te Berlijn verdwenen waren na het uittrekken der troepen, bevond zich ook een 13jarige zoon van een schoenmaker. Tot Halle gekomen, werd hij opgepakt en teruggezonden, doch vond onderweg gelegen heid een ander korps te volgen en daarmede Frankrijk te bereiken. Dezer dagen ontvingen zijne ouders onderstaanden brief: Voor Metz, 1 Sept. //Lieve ouders! Vergeeft mij wat ik heb bedreven. Nu heb ik gezien hoe de wereld er uitzietik heb me daar nooit kunnen begrijpen hoe het in de wereld eigenlijk toegaat, vooral als er gevochten wordt. Wanneer ik te huis al naar bed zou zijn, dan zijn we hier nog druk aan het vechten of marcheeren. Lieve ouders, het zal nu wel gaauw gedaan zijn, maar als ge nog aan mij wilt schrijven, noem me dan Karl en niet Louis, want om dien naam heb ik vrij wat te verduren gehad, totdat de soldaten mij eindelijk hebben verdoopt. Beste ouders, zend me asjeblieft een hemd en een paar laarzen; ik heb wel laarzen en ook een hemd gekregen van den officier dien ik oppas, maar die zijn bijna geheel versleten. Ik draag den kapotjas, de broek en de politiemuts van de compagnie. Nu, waarde ouders! wees maar niet boos op me; ik hoop u weer spoedig te zien. Behalve nu en dan een pak slaag, is de kapitein heel goed voor me. Nu, schrijf ereis gaauw aan uw liefh. zoon Karl Schlichting, pionier 2e bat., 3e komp.. 4e div., 2e legerkorps. In een Duitsch blad leest men als antwoord op den eersten brief van Victor Hugo deze parodie: //Duitschers GermanenTeutonenKleinzonen van Karei den Groote Kinderen van den ijzeren Krupp! Zonen van Dreyse, den achterlader! Hij die tot u spreekt, is een vriend! Gij zijt de sterken! Wijkt! Gij zijt de wetenschap, de wetenschap moet omkeeren! Voort! Vlugt! Kiest het hazenpadWijkt Weg! Marsch! Wat wilt gij in Parijs? Parijs is de stad der steden! Parijs is te mooi voor u! Gij zult Parijs ver nielen, en Parijs heeft u lief! Maar Parijs zal zich verdedigen iedere opening zal een kanon worden, iedere zeef een mitrailleuse, ieder cigarenpijpje een chassepot, van eiken vadermoorder wordt pluksel gemaakt, ieder pond snuif wordt kruid! Alle Parijzenaars zullen zich in de lucht laten springen, de laatsten het eerst, opdat er niemand over- blijve! Niets zult gij vinden dan mijnwerken! Parijs is onneembaar! Wij lieten het u tweemaal veroveren om u te verschalkenRome was, Athene was, Parijs isGij zult eiken mobiele garde moeten belegeren, loopgraven om hem heen maken, bombardeeren, bestormen, uithongeren! Ieder kind zal een Geissenberg, ieder koffijhuis een Straatsburg, iedere buffetjufvrouw een Metz zijn! Iedere Parijzenaar zal zich in kleine stukjes laten houwen, en zal ijzer spuwen, lood hoesten en staal niezen. Ik echter wil blik praten om u van de misdaad terug te houden, die gij wilt begaan Hoe? Gij wilt Parijs innemen! Schaam u? Maar wilt ge het tout prix. Nu kom dan maar!*' E.AATSTE BERIGTKST. Brossel, 20 Sept. De Indépendance Beige meldt, dat de generaal Ulrich, bevelhebber van Straatsburg, aan den schouder en aan den voet gewond is; dat hij zijne bureaux naar de kelders van de prefectuur heeft doen overbrengen en dat de bevolking besloten heeft de verdediging voort te zetten. Brussel, 20 Sept. Het Journal de Bruxelles behelst een artikel, waarin met nadruk gewezen wordt op de diensten, welke België aan de gekwetste Duitschers en aan de Duitschers, die uit Frankrijk verwijderd zijn heeft bewezen. Het blad spreekt de bewering der Duitsche dagbladpers tegen dat deze lieden in Belgie slecht of op ongastvrije wijze zouden zijn behandeld, en het artikel eindigt aldus: «Wij verwachten van de eerlijkheid der Duitsche pers, dat zij deze aantijgingen formeel zal terugtrekken. Indien zij weigert die feiten in het juiste daglicht te her stellen, zullen wij het regt hebben om haar van kwaad willigheid te beschuldigen, en zullen wij haar tegenover Europa openlijk betichten van ten opzigte| van België agressive bedoelingen te koesteren. Berlijn, 21 Sept. Generaal von Steinmetz is van het opperbevel van het éerste legerkorps ontslagen en tot gouverneur-generaal van Posen benoemd. Het ontslag is gegeven, omdat een dubbel opperbevelhebberschap voor Metz overbodig is. Berlijn, 21 Sept. Uit het hoofdkwartier wordt van gisteren gemeld: Nadat de laatste dagen waren voorbijge gaan met voorbereidende bewegingen, is den 19den dezer door het voortrukken vaft alle korpsen de insluiting van Parijs volvoerd. De Koning deed heden eene verkenning op het noordoostelijk front der vestingwerken. Telegram van den Kroonprins aan de Koningin uit Versaüles den 20 dezer. Parijs is op de lijn van Ver- sailles tot Vincennes ingesloten, de vijand is teruggeworpen. Een schans is veroverd, waarbij 7 kanonnen zijn buit gemaakt. De verliezen waren gering. Telegram van den Koning aan de Koningin van den 20 dezer: Van gisteren wordt gemeld dat de vijand zijn stellingen bij Piersefets bij de nadering van onze troepen heeft verlaten. Zooeven wordt mij berigt dat het 5e korps en het 2e Beijersche corps nabij Villeneuve St. Georges de Seine te zijn overgetrokken, de divisiën van den generaal Vinoy aangevallen, met verlies van 7 kanonnen en vele gevangenen, geslagen en achter de forten van Parijs terug geworpen hebben. Het 7de regiment heeft groote verliezen geleden. Het weder is prachtig. Mundelshkim, 20 Sept. Heden namiddag hebben manschappen der landweer, door een verrassenden aanval over den juist voltooiden dam, zich van de lunet No. 53 meester gemaakt. Het levendig geweervuur der vijandelijke infanterie werd ten 8 ure tot zwijgen gebragt. Berlijn, 21 Sept. De Provincial-Correspondenz schrijft: wEene engere vereeniging van Duitschland behoort thans, door nieuwe staatkundige middelen, voor goed verzekerd te worden. De president der Bonds-kanselarij, de heer Delbrück, is, overeenkomstig den wensch der Beijersche regering, naar Munchen vertrokken, ten einde in overleg te treden over de grondslagen eener aanstaande naauwere aansluiting.* Parijs, 20 Sept. Heden ochtend te vier ure is er te Plessis, bij Tours, eene botsing tusschen twee spoortreinen voorgevallen, waardoor elf personen gedood en vijf-en-twintig gekwetst zijn. Onder de eersten bevindt zich een der medearbeiders aan het Journal des Débats, de heer Du val. Orleans, 20 Sept., des ochtends. Volgens het zeggen van reizigers, is het gisteren bij Vissons (op den linker oever der Seine, nabij Villeneuve) voorgevallen gevecht van een ernstigen aard geweest. Ons in de bosschen bedekt geschut heeft aan de Pruissen belangrijke verliezen toegebragt. Zij hebben zich op een ander Pruissisch korps op den anderen Seine-oever moeten terugtrekken. Het vijandelijke korps, hetwelk slaags is geweest, was ongeveer 15,000 man sterk. De magt der onzen bedroeg 25,000 man. Tours, 30 Sept. De heer Thiers heeft zijne reis naar Petersburg aanvaard. Hij zal op de heenreis wel een bezoek aan den heer von Beust brengen, doch zijne eigenlijke zending te Weenen eerst op de terugreis volbrengen. Bern, 20 Sept. De generaal "Werder, de opperbevel hebber van het leger hetwelk Straatsburg belegert, heeft geweigerd voort te gaan met het teekenen van vrijgeleiden ten gunste van inwoners van Straatsburg, en heeft met een algemeen bombardement gedreigd, indien de stad zich niet overgeeft. Florence, 19 Sept. De Gazetta uffiziale van heden bevat het volgende: Gisteren avond onderrigtte den heer von Arnim den generaal Cadorna per brief, dat de door hem aangewende pogingen, om aan de Italiaansche troepen, die Rome zullen binnenrukken, geen tegenstand te bieden, schipbreuk hebben geleden. De heer von Arnim betuigt voorts den generaal zijnen dank voor het hem verleende uitstel van 24 uren, gedurende hetwelk elke beslissende operatie zou worden gestaakt. Vermits onder deze omstandigheden geen twijfel overblijft dat de pauselijke autoriteiten onder den druk van vreemde troepen verkeeren, blijft den generaal Cadorna niets anders over dan door geweld te verkrijgen, wat hij door een vergelijk niet hSeft kunnen bekomen. De troepen van het vierde korps, met de divisiën Angioletti en Bixio, omringen Rome van alle kanten, behalve wat de Citta Leonina betreft. Alle maatregelen zijn getroffen, opdat indien Rome stor menderhand moet worden ingenomen, de stad zoo weinig mogelijk worde beschadigd en de orde volkomen worden gehandhaafd. ja a <v "eL V zn Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I roeent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 nw. 1.8k. 769.21 f 8.24 15.0 - 1.2 0.91 Slechtw. 22 8 ono. 0.3// 771.94 jTO.98 13.4 - 0.6 0.79 Stil. 22 12 ono. 0.1 772.56 +11.60 14.2 - 1.8 0.80 li Florence, 21 Sept. Een telegram uit Rome, gedagteekend van gisteren avond, meldt, dat de Italiaansche troepen, na een gevecht van vier uren, in Rome zijn binnengerukt. De pause lijke troepen hadden, op bevel van den Paus, het vuur gestaakt en de witte vlag geheschen. Petersburg, 20 Sept. Het Journal de St. Pétersbourg bevat een artikel over de verantwoordelijkheid, welke op Keizer Napoleon met betrekking tot den oorlog rust en komt tot de slotsom, dat de Keizer de aanlegger van den oorlog is, maar dat ook Frankrijk, hoewel onder toepas sing van hetgeen men verzachtende omstandigheden zou kunnen noemen, daarvoor verantwoordelijk is. Het blad hoopt, dat de vrede weldra moge worden gesloten, zonder dat aan de eer der oorlogvoerenden tekort worde gedaan. Een juistere waardeering van den toestand kan daartoe allezins medewerkenhet blad prijst dan ook de laatste circulaire van den heer Jules Favre en heeft goede ver wachtingen van de onderhandeling van dezen staatsman met den heer von Bismarck. (Landskeet) v» eersgesieiuiieiu«1 ocpi.i* u. -UigiuevvuiKi, ueucveiu, muuiweer. 22 Sept. 8 u. Helder, beneveld, stil, schoonweer. 22 Sept. 12 u. Helder, stil, schoonweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 7 20 Sept. Nederland. E. van Ingen. Batavia. 16 21 Willemina&Clara.A.A.v.Herwerden.Batavia. 19 21 Alcyone. J. Kruisinga. Soerabaija. Passagiers per Nederland, de heeren: F. J. Boom, echtgenoot, 4 kinderen en baboe; L. Wessels, echtgenoot, 4 kinderen en gou vernante; A. Kuylenburg, echtgenoot en zuster; H, A. W. Kvook van Harpen en Jnv. bediende; P. J. Siedenburgh, C. J. Heyse en mej. L. van Nauhuijs; per Willemina Clara, de heereu: P. Zimmer en echtgenoot; P. Bleger en echtgenoot; W. A. G. Bakker, echtgenoot en 3 kinderen; C. Catenius, W. H. Simons, O. Gall- mann, F. Braehes; mejufvrouwenL. Keuchlin, S. Nussman, A. Barschig, L. Broeckmann, E. Hermann; per Alcyone, de heeren: E. J. L. Buijn en 4 kinderen: J. D. deJoode; mevr. de douairière M. C. Arriens en 4 kinderenmej. ter Hogt; jongej. A. Schott. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 20 Sept. Miapadre. A. Schiaffino. ZurMühlen&Co. Marianople. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Marianne. J. N. Löse. Drammen. Hout. Amons Co. Vikingen. J.B.Buckman. Helsingfors. Blikman Co. Carbon. G. Heston. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Janet Izat. R. Whatley. Sisters. W. Ashton. Duinker&Goedk. 5 Paarden 1 Veulens 40 f 50 al20 - 70 a Stieren - 50 a220 Gelde-Koeijen - 80a220 Kalf-Koeijen -100 al85 Vaarsen - 50 a 80 7 Nucht.Kalveren - 8 a 18 iVetteRammen - 26 a 30 lonn MagereSchapen - 10 a 20 Vette Schapen - 20 a34+ I Lammeren - 14 a 25 Bokk. en Geitena 85 Magere Varkens f 13 a 31 Vette dito - a 80 Biggen 70 Konijnen 80 Kippen Eenden 6 Duiven Ganzen Zwanen a Boter per kop - 90 alOO Kaas per K.G. - 35 a 45 Kip-Eijeren pér 100 -300 a Eend-Eijeren - a 5 20 20 15 a 9 a 65 alOO a a 25 a AMSTERDAM, 19 September. Vee. Vette Runderen 1ste kw. f 220 a 240, 2de kw. f 200 a f 220, 3de kw. f 180 a 200, Melk- en Kalf-Koeijen f 80 a 190. Schapen f 24 a 32. Varkens 56 a 60 c. per kilogram. 20 September. Rogge. Per 2100 kilogr. in loco prijshoudendPruissische f 200 Taganrog f 186; Petersb. f 178; alles c. z. k. Op levering iets hooger; Oct. f 184, 185. 21 September. Tarwe. Per 2400 kilogr. prijshoudend; witb. Poolsche f 380. Rogge. Per 2100 kilogr. ongedroogde onveranderd, gedroogde ruim vorige prijzen met redelijken handelPruissische f 200; Galatz f 110; Petersb. f 180, 182; alles c. z. k. Op levering aanvankelijk iets hooger, sluit iets flaauwer; Oct. f 185, 186, 185, 184. Boekweit. Op de gunstiger weersgesteldheid voor den oogst te velde in geringe vraag, slap en lager te noterennieuwe Amers- foortsche f 227. Koolzaad. lager. Op 9 heotol. Olie in Sept. 781 Oct. 79. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. f 40 a 60, 2de kwal. f 30 a 50, 3de kw. f 20 a 40. Schapen f 28 a 32. Varkens 56 a 60 c. per kilogram. HAARLEM21 September. Kaas. Aangevoerd 156 stapels. Hoogste prijs f 30,50. ROTTERDAM, 20 September. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1219 Run deren, 232 vette en gras-Kalveren, 103 nuchtere Kalveren, 864 Schapen en Lammeren, 337 Varkens en 304 Biggen. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 72 c., 2de kw. 66 c., 3de kw. 60 c.Kalveren 1ste kw. 90 c., 2de kw. 80 c., 3de kw. 70 c.Schapen 1ste kw. 60 c., 2de kw. 55 e., 3de kw. 50 c.; Varkens 1ste kw. 64 c., 2de kw. 62 c., 3de kw. 60 c.alles per kilogram, schoon aan de haak. Boter. 1ste kw. f 67, 2de kw. f 64, 3de kw. f 60. SCHIEDAM, 21 September. Jeneverfl9.Amst. proef f 20,25; Moutwijnf 13,50 per N. vat.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3