1870. N°. 116. 28 Jaargang. Woensdag 28 September. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. EN HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Per laatste» trein van den Helder vertrekt Woensdag den 38 dezer over Marseille de mail naar Oost-Indië9 China en Japan. Vrijdag; den 30 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indische inail over 8outhampton. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 September. De Fransch-Duitsche oorlog en het binnenrukken der Italiaansche troepen in Rome beheerschen ten eenenmale het staatkundig nieuws van den dag. Weinig vraagt men er thans naar, hoe de binnenlandsche toestand is in Spanje, Turkije, Zweden, België en de andere staten van ons werelddeel; uitsluitend is (fe aandacht gevestigd op Parijs en Rome. Eerstgenoemde stad is thans door de Duitschers belegerd en hare communicatie naar buiten geheel of voor het grootste deel gestremd. Reeds hebben er in den omtrek der belegerde veste gevechten plaats gegrepen, voorboden van de gruwelen van den belegerings-oorlog, die weldra in al zijne afschuwelijkheid daar heerschen zal. De zamen- komst van den heer Favre met graaf von Bisraarck is niet bevorderlijk geweest aan het herstel des vredes. Met klimmende belangstelling werd de uitslag van dat onderhoud tegemoet gezien. Als de beide zamenkomst hou dende diplomaten hadden bedacht, hoe zij,door een gunstigen uitslag te bevorderen, duizenden kostbare menschenlevens konden behouden, gewis zouden zij niet al te zeer hebben gelet oj) nationale eer en roem. Het Spaansche gouvernement heeft, na eenige aarzeling besloten om zijne goedkeuring te hechten aan de erkenning der Fransche Republiek, waartoe de gezant te Parijs ongevraagd reeds was overgegaan. De berigtgever van de Times te Parijs vermeldt belang rijke bijzonderheden ten aanzien van den toestand aldaar. Hij deelt mede, dat het welgestelde deel der bevolking voor het beleg onder een of ander voorwendsel die stad ging verlaten. De ruiling is minder gunstig, nu de be- hoeftigen uit den omtrek der hoofdstad de vertrekkenden zijn komen vervangen. De schrijver brengt hulde aan de vast beradenheid van velen, die, ofschoon bewoners van weelderig ingerigte woningen, om den anderen nacht de wacht op een of ander bastion betrekken. Over het algemeen is de thans in Parijs aanwezige bevolking gezind den strijd met woede voort te zetten en de volharding van Straatsburg na te volgen. In de departementen echter is men den oorlog moede en sterk verlangend naar het herstel des vredes. De bewoners van het platte land voorzien, dat, zoolang Parijs het tegen de vijanden uithoudt, zij gekweld zullen worden door de afpersingen der Duitschers. Hunne vaderlandsliefde is tegen de ervaring van zoo groote nadeelen niet bestand. De vesting Toul is door de Pruissen ingenomende bezetting krijgsgevangen gemaakt. De Romeinsche kwestie, jaren lang hangende en steeds veel zorg barende, is eindelijk als van zelve tot hare oplossing gekomen. Als men een afkeurend oordeel uit spreekt over het binnenrukken der Italiaansche troepen in het gebied van den Paus, dan kan men slechts Napoleon als de ware oorzaak dier gebeurtenis aanmerken. Het terugroepen der Fransche bezetting kon wel geen ander gevolg hebben, dan dat Victor Emmanuel ter verzekering van Italië's binnenlandsche rust zijne legerscharen de grenzen deed overtrekken. Wij juichen het toe, dat Paus Pius aan zijne zouaven den last gaf zich niet langer tegen den overmagtigeu vijand te verdedigen. Daardoor werd nutteloos bloedvergieten tegengehouden. De regeling der aangelegenheden in Italië met het oog op het bezetten van den Kerkelijken Staat en de daaruit voortvloeijende gevolgen, eischt nu van de regering te Florence eene gewigtige zorg. De Wetgevende Kamers zullen, zoo wordt verzekerd, eerst daags worden bijeengeroepen tot het nemen van maatregelen, die in deze omstandigheden nuttig en noodig mogen worden geacht. Men verzekert ons, dat de vice-admiraal O. A. Uhlen- beck is benoemd tot commandant der zeemagt in Oost- Indië, ter vervanging van den schout-bij-nacht J. Andreae. In het laatst van November zal Z. Exc. de reis der waarts aanvaarden. Jl. Zaturdag en Zondag avond heeft men, zoo hier als elders, een fraai noorderlicht waargenomen. Bij de vermelding van plannen, ter bereiking van liefdadige doeleinden, is een woord van aanbeveling en opwekking vaak overbodig, zoo niet geheel misplaatst. De eenvoudige mededeeling is in den iegel genoegzaam om de noodige ondersteuning te verwerven. Door tusschenkomst van den heer A. L. Leuw Jr. alhier, zal eerstdaags den ingezetenen dezer gemeente worden aangeboden eene lijst ter teekening voor eene Weldadigheids-Loterij, ten voordeele der vereeniging ,/Het Roode Kruis.» Die loterij is met koninklijke goedkeuring georganiseerd door de vriendenkring D. Z. te Amsterdam. De prijs per 'lot is 50 cents. Men deelt ons mede, dat vele voorwerpen van allerlei aard, waarbij onderscheidene van zilver, als prijzen voor deze verloting bij het comité zijn ontvangen. Ook voor dit liefdadig doel achten wij aanprijzing over bodig; alleen herinneren we, dat, nu met het beleg van Parijs de rampen des oorlogs aanmerkelijk dreigen te vermeerderen, er welligt spoedig weder velen reikhalzend zullen uitzien naar hulp en lafenis. Naar aanleiding van Z. M. besluit van den 24sten dezer worden de zeemiliciens van de ligting 1869 met ingang van den lsten October a. s. weder in het genot van onbe paald verlof gesteld en naar hunne haardsteden teruggezonden. Voorts worden, krachtens bovengemeld besluit, met den laatsten dezer buiten dienst gesteld het schroefstoomschip Zilveren Kruis en de drijvende batterijen Jupiter en Draak, en met dat tijdstip eervol van het bevel over die bodems ontheven de kapt. ter zee W. C. Klis en de kapt.-luits. ter zee P. van der Velden Erdbrink en C. J. Damme. De heer A. Noorderbroek is benoemd tot burgemeester van Medemblik. Het Vaderland verneemt, dat het wetsontwerp tot regeling der Schutterijen, dat thans op nieuw bij de Staten- Generaal ingediend is, gelijk is aan het laatstvorige, dus met algemeenen dienstpligt; alleen is daarin opgenomen eene reeks van voorschriften voor een toestand van Kriegs- bereitschaft, en krijgen de schutters vergoeding voor alle buitengewone oefeningen, waartoe zij verpligt worden. Er zullen, ter uitvoering van de nieuwe wet op het veeartsenijkundig staatstoezigt, eerlang vijf districts-vee- artsen en hunne plaatsvervangers worden aangesteld. De bezoldiging dier veeartsen is gesteld op 1800 's jaars. Ds. van Doesburgh, te Zuid-Zijpe, zal, wegens zijn aanstaand vertrek naar Zwammerdam, zijne afscheidsrede houden op Zondag 16 October e. k. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 23 Sept. ./Heden morgen vertrokken van hier de beide compagniën infanterie en de 8ste en 10de batterij veldartillerie. Luide klonk uit ieders mond het leve Alkmaar en weergalmde langs Alkmaars veste als het bewijs, dat aan de troepen een goede ontvangst was te beurt gevallen en werkelijk, de verstandhouding tusschen militairen en ingezetenen was uitmuntend; menige handdruk tusschen hen gewisseld, getuigde dat hun vertrek biet zoo gewenscht was als hun komst gevreesd werd. Men spreekt ér van, dat de gepasseerde tijden wel aanleiding konden zijn, dat Alkmaar weer voort durend in het genot van garnizoen konde komen. Moge dat zoo zijn!» Den 20 dezer is te Hoorn teruggekomen het 1ste bataillon van het 7de reg. infanterie. Het bataillon dienst doende schutterij en het scherpschutterskorps, benevens het muziekgezelschap Harmonie, zijn die troepen tot op anderhalf uur buiten de stad tegemoet gegaan. De ingezetenen hebben, door het uitsteken van vlaggen, van hunne vreugde over het terugkomen van het garnizoen doen blijken. De heer W., een geacht ingezetene van Hoorn, die met eenige zijner vrienden naar een naburig dorp was gereden, kreeg te paard zittende een beroerte en stierf subiet. De aardappeloogst te Schermerliorn moet uiterst gering genoemd worden, zoodat enkele stukken land niet dei- moeite waard zijn om te rooijen. De late oogst van hooi waarvan de snede nog al goed was, heeft door den veel- vuldigen regen veel geleden; gelukkig dat de zonnige dagen eenige verbetering aanbrengen. Door den heer J. Rodenburg, in de Haarlemmermeer, is meekrapzaad gewonnen, dat, uitgezaaid zijnde, gunstige resultaten heeft opgeleverd. Te 's Hage overleed jl. Zaturdag avond de heer J. H. C. Basting, eerste officier van gezondheid 2de kl. Verneemt men nu en dan van hoog bestede prijzen van verkochte rnnderen, zoo dient vermeld te worden dat dezer dagen door den baron van der Borch uit Zevenbergen zijn verkocht vier vetgeweide koeijen, tegen de aanzienlijke som van 1400. Een tamme ekster van den landman J. Kram, onder Bathmen nabij Zutphen, nam dezer dagen een doosje met lucifers uit de kamer en vloog er meê op het dak van de schuur, die met riet is bedekt. Het beest pikte aan de lucifers, welke in brand geraakten. Het dak vatte vlam en zou afgebrand zijn, indien de boeren niet spoedig waren te hulp gesneld, en alzoo de schuur voor verdere gevolgen vrijwaarden. Te Zwolle heeft een verschrikkelijke zelfmoord plaats gehad. Een jongmensch van ruim 21 jaren, student aan de hoogeschool te Utrecht, die - oor eenige dagen in 't vaderlijk huis vertoefde, bevond zich jl. Woensdag ten 12 ure nog in gezelschap van eenige jongelieden, die hem te huis bragteneenige oogenblikken daarna had hij door een pistoolschot een einde aan zijn leven gemaakt. In vele streken van Friesland is de aardappelziekte zoo hevig, dat de meeste akkers letterlijk het rooijen niet waard zijn. Men biedt de aardappelen, bij sommige land bouwers te velde, voor 30 cent per korf te koop aan. Het ziet er niet voordeelig uit met de aardappelen. Gedep. Staten der provincie Groningen hebben een adres opgezonden aan Z. M. den Koning tot behoud der hoogeschool. Met hetgeen Europa van 1853 tot 1866 voor oorlogs kosten heeft uitgegeven, 47,830,000,000 francs, zou men 1520 prachtige inrigtingen kunnen maken en ze vullen met voortbrengselen van kunst en nijverheid, zoo als het kristallen paleis van Sydenham, de kosten berekend voor ieder qp 315 millioen francs. Men zou er een spoorweg mede kunnen vervaardigen om de geheele aarde heen, berekend op 5 millioen per mijl. Men zou er het volle digste telegraafnet over de gansche aarde meê kunnen organiseren en in de kosten van onderhoud voorzien. 19,130 hospitalen ad 2£ millioen francs, of 382,000 ad 125,000 francs had men er meê kunnen oprigten. Een dienstmeisje van prof A. moest dezer dagen uit de stads-bibliotheek een oud-Hollandsch werk, getiteld: «Backer's Gezellig vernoegen» halen. Onderweg ontmoette zij een harer bekenden, met wlen zij in zulk een druk gesprek gewikkeld werd, dat zij ten slotte den naam van het boekske. niet juist meer wist op te geven. Zich echter een oogeublik bedenkende, verzocht zij driftig om: //den vergenoegden bakkersgezel.» Een krijgsgevangen Fransch officier zag dezer dagen te Berlijn, een wel is waar onaanzienlijken, maar toch ver- standigen, schranderen jood, dien bij eens, op Fransche wijze, dacht beet te nemen. Hij sprak hem aan, vroeg hem waarin hij handelde en wenschte iets van hem te koopen. Zeer kort gaf de Israëliet den officier ten antwoord //De waar, waarin ik handel, koopt gij toch niet!»//Nu, waarin handelt gij dan?» vroeg de officier. 1»In ver stand!» antwoordde de jood en liet den Franschen spotter staan. Tweede Hamer. Zitting van Zaturdag 24 September. De geloofs brieven van den heer Bots zijn goedgekeurd; tot zijne toelating wordt mitsdien besloten. Er wordt bepaald, dat de discussiën over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede op a. s. Maandag zullen plaats hebben. De minister, van Financiën heeft de begrooting voor liet jaar 1871 bij de Kamer ingediend. Uit de rede bij die gelegenheid door den minister gehouden blijkt, in substantie, dat er voor de dienst van 1870 geen behoefte bestaat tot aanvulling der middelen. Door de reeds toegestane 8 millioen schatkistbiljetten en overschotten van vroegere diensten is de dienst van '70, niettegenstaande vele buiten gewone uitgaven verzekerd; voor '71 beloopen de uitgaven met inbegrip der spoorwegvverken circa 961 millioen. De inkomsten worden geraamd op 86| millioen, zoodat onge dekt zijn 9 millioen 61 ton, waarvoor tot dekking voor gesteld wordteene leening van 8 millioen en eene income- tax van 16* ton. De leening behoeft niet dadelijk gesloten te worden, de kasruimte is toereikend, zoodat niet eens schatkistbiljetten behoeven uitgegeven te worden. Er kan dus een gunstiger tijdstip voor de leening worden afgewacht. Bij 16j ton voor geraamd tekort, te vinden uit een income-tax, komt nog ruim 2 millioen tot vervanging van het patentregt over van het jaar 1871, zoodat de income- tax dat jaar zal beloopen 4 millioen, of ongeveer één percent. Eerlang zal aan de Kamer worden medegedeeld de dooi de tijdsomstandigheden opgeschorte beslissing ter zake van de alsnog bestaande afzonderlijke afdeelingen voor de Eerediensten. Aan de staatsbegrooting voor 1871 ontleenen wij o. a. het volgende Hoofdstuk VI (Marine), 8,802,202.46, leverende een verschil van 158,000.50 met het eindcijfer voor 1870, waaronder begrepen is eene vermeerderde uitgaaf van 80,000 voor het loodswezen. Van het bedrag aftrekkende

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1