PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. //Op hot oogenblik is hier verdere adsistentie overbodig; den dag na den slag (bij Forbach) lagen hier 5000 ge wonden in alle rigtingen verspreid; thans echter begint er orde te heerschen in de hospitalen. De Hollandsche ambu lances verdienen boven alle anderen lot' wegens hare organisatie. Geneeskundigen, oppassers, dragers, allen zijn goed toegerust, ook gereedschappen, vleesch, zelfs biefstuk zijn uit Amsterdam gezonden. Ook zijn er jonge dames uit Holland. De Hollandsche chirurgen werken zeer goed. Verbazende hoeveelheden geneesmiddelen en'ververschingen zijn van alle kanten ingekomen; doch behalve in de Hol landsche en Belgische inrigtingen, vindt men geen orde en geen geregeld stelsel." O u i t s e b 1 a n il. Uit Pont-a-Mousson wordt, onder dagteekening van den 20 September, aan de Kölnische Zeitung geschreven: i/De maarschalk Bazaine heeft eergisteren (Zondagden 18den) een parlementair gezonden en om verschillende nieuwsbladen verzocht, daar hij sedert 14 dagen van alle verkeer was afgesloten en volstrekt niet meer wist wat in de wereld voorviel. Daarop zijn hem alle Engelsche, Belgische en Dnitsche couranten toegezonden, welke in het hoofdkwartier te vinden waren. De maarschalk heeft daarop gisteren een schrijven gezonden, waarin hij verklaarde, dat hij onder zekere voorwaarden bereid was, te kapituleren en een officier is met dezen brief naar het hoofdkwartier des Konings gezonden. Naar men zegt, wordt de ingesloten bezetting van Metz hevig door rooden loop en typhus geteisterd en begint ook de discipline veel te wenschen over te laten. Dit laatste vooral zou den maarschalk Bazaine hebben doen besluiten, eene kapitulatie te vragen, waarbij hem vrije aftogt met alle militaire eer en met behoud zijuer wapenen zou worden toegestaan, tegenover de belofte, de wapenen binnen drie maanden niet te zullen gebruiken.» Uit Wies baden wordt berigt, dat aldaar voor den maarschalk Mac Mahon eene woning gehuurd is. Volgens in de Weener dagbladen voorkomende mededeelingen uit Kassei, zou Napoleon op den avond van den 18 dezer een poging tot zelfmoord hebben gedaan. Reeds twee dagen verkeerde hij in een buitengewoon op gewonden stemming tengevolge van ontvangen dépêches uit Brussel en Hastings. Toen hem op dien avond een dépêche uit Brussel was overhandigd, verbleekte hij en sloot zich in zijn kamer op, waar hij twee uren later, nadat de deur met geweld was geopend, bewusteloos ge vonden werd. Eene Triersche courant behelst een brief van een uit die stad afkomstig onderofficier, die, na gedurende zestien dagen te Metz gevangen geweest te zijn, een tafereel ophangt van de ellende, door hem en zijne lotgenooten gedurende dien tijd uitgestaan. Hij klaagt over slechte en geheel onvoldoenden kost; slechte ligging, met 710 man in eene ruimte van 1600 voeten; ongedierte in menigte; slechte behandeling en bezoldiging ziekte en geene genees- heeren. Kerkelijke Staat, De Kerkelijke Staat is, bijna zonder tegenstand te ontmoeten, door de Italiaansche troepen bezet. Koning Victor Emmanuel heeft aan den Paus geschreven, dat hij hiertoe genoodzaakt was, daar anders de republiek in de voornaamste steden van Italië en ook in Rome zelf zou worden uitgeroepen. De Paus heeft geprotesteerd tegen den ondergang van zijn wereldlijk gebied, maar schijnt besloten te hebben te Rome te blijven. Bij het leed, dat de 78jarige Paus Pius IX ondervindt, voegt zich het verzet van vele R. C. geestelijken tegen het leerstuk der pause lijke onfeilbaarheid, zooals in Beijeren, en van vele hoog leeraren en leeraren aan gymnasiën te Bonn, Coblentz, Deutz, Honnef en Keulen, in Rijn-Pruissen, enz. De Kerkelijke Staat besloeg nu onlangs nog 11,790 vierk. kilometers, met eene bevolking van 723,000 zielen. Rome had in het vorige jaar 220,000 inwoners, waaronder 6400 geestelijken, Viterbo 14,000, Velletri 13,000, Civita Vecchia 10,000. De lengte der spoorwegen bedraagt 300 kilometers. X in e r i k a. In den staat New-York heeft onlangs een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. In Kingston, een stadje aan de Hudson, brak gedurende de voorstelling in een paardenspel een hevig onweder boven de stad los. Een bliksemstraal sloeg een 12 voet groot gat in het linnendak der tent, schoot, op hoogst merkwaardige wijze, over de hoofden der verschrikte toeschouwers heen en sloeg daarop in een grooten wilgenboom. Van de menigte menschen die nabij den boom stonden werden vijf oogenblikkelijk gedood en 200 meer of minder gewond, terwijl ieder die in de nabijheid van den boom gestaan had verscheidene minuten lang volstrekt geen beweging kon maken. Allen waren verlamd, bewusteloos en lagen door elkander. De regen viel bii stroomen neder. Inmiddels was in het circus de voorstelling eenige oogenblikken voort gezet, doch het water stroomde door de opening in het dak op de toeschouwers. Spoedig vernamen deze het vreeselijke onheil dat daar buiten had plaats gevonden en nu wilde ieder natuurlijk zoo spoedig mogelijk naar buiten komen. Toen echter zag men eerst dat de bliksem binnen de tent ook onheil aangerigt had. Verscheidene toeschouwers konden niet van hunne zitplaats opstaan, zij zaten daar als standbeelden, met strakke oogen en doodsbleek gelaat. Toen na een uur het onweder voorbij was geleek de plaats op een slagveld. Dooden, gewonden, stervenden lagen dooreen, vrienden en bloedverwanten jammerden en de ongedeerden trachtten de verwonden hulp te brengen. Nog nooit heeft Amerika zulk een verschrikkelijke ramp tengevolge van een bliksemstraal beleefd; die gebeurtenis is een onvergetelijk slot voor den zomer van 1870, die zich toch al reeds door talrijke onweders, gloeijende hitte en omvangrijke branden gekenmerkt heeft. LAATMTE UISBiem. Brussel, 25 Sept (Part. tel). Er zijn hier langs en omweg particuliere berigten uit Parijs ontvangen, waarin wordt geconstateerd, dat er sedert Vrijdag in de stad ge vechten plaats hebben, die door de ronde republikeinen zijn geprovoceerd. Generaal Trochu gaat gewapenderhand tegen hen te werk. Brussel, 25 Sept. Het Journal de BruxelK-s spoort de Catholieken van aile landen aan, adressen aan de gouver nementen te rigten, houdende verzoek om de jongste in Italië plaats gehad hebbende feiten niet te erkennen en tegen de annexatie van Rome aan Italië te protesteren. Berlijn, 25 Sept. Off. berigten uit Ecrouves, van den 25sten hier ontvangen, melden het volgende: «Door de capitulatie van Toul zijn ons in handen ge vallen: 109 officieren, 2240 manschappen, 120 paarden, een adelaar van de mobile garde, 196 bronzen stukken, waaronder 48 getrokken kanonnen, 3000 geweren, 3000 sabels, 500 kurassen, aanzienlijke voorraad ammunitie en equipements-stukken143,025 en 51,949 portiën levens middelen.» Touits, 24 Sept. Het gouvernement voor nationale ver dediging heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd «Tours, 24 Sept. Aan Frankrijk Voor de geheele insluiting van Parijs heeft de heer Jules Favre graaf Bismarck bezocht, om te vernemen waartoe de vijand gezind is. Ziehier de verklaring des vijands Pruissen wil den oorlog voortzetten en Frankrijk ver lagen tot een mogendheid van den tweeden rang. Pruissen eisclit afstand van den Elzas en Lotharingen tot bij Metz, krachtens het regt van verovering. Pruissen durft, als voorwaarde tot het sluiten van een wapenstilstand, den eisch stellen dat Straatsburg, Toni en Mont-Valérian zullen worden overgegeven. Parijs zou zich in zijne verbittering liever onder zijne puinhoopen laten begraven! Op zulke onbeschaamde eischen valt niet anders te antwoorden dan met een strijd tot het uiterste. Frankrijk aanvaardt dien strijd en rekent hierbij op al zijne zonen.» Tours, 24 Sept. De gemeentelijke en algemeene ver kiezingen zijn uitgesteld, omdat Pruissen besloten is den oorlog tot het uiterste door te zetten. Tours, 26 Sept. De heer Cremieux, minister van justitie, heeft alhier per luchtballon de volgende brief ont vangen van den minister Gambetta te Parijs. //Parijs is gereed tot een heldhaftigen tegenstand. Alle burgers, zoowel die der uiterste partijen als die der oude reactie, zijn het eens om het gouvernement krachtig te ondersteunen. Als gij in Pruissisclie dépêches melding vindt gemaakt van onlusten te Parijs, geloof het dan niet, maar spreekt het krachtig tegen. Wij hebben aanzienlijke strijdkrachten, met alle noodige proviand en ammunitie. Wij kunnen het den geheelen winter volhouden. Laat Frankrijk heldhaftige pogingen aanwenden.» Chartres, 24 Sept. Uit Parijs zijn per expres tijdingen ontvangen van gisteren avond. De berigten zijn gunstig. De bevolking legt de meest krachtige houding aan den dag en is meer en meer vast besloten tot de verdediging. Gisteren, 23 dezer, hebben den geheelen dag gevechten met den vijand plaats gehad met een gelukkigen uitslag. Ferruères, 25 Sept. (Off.) Behalve eenige onbedui dende patrouille-gevechten, valt er van de operatiën der Duitsche corpsen voor Parijs heden niets te vermelden. Er is een telegram uit Versailles ontvangen, waarin mededeeling wordt gedaan omtrent het opstellen der 3de armee voor Parijs. Daaraan is alleen dit toegevoegd: //De vijand onderneemt niets van emstigen aard. Op de Seine zijn drie kanonneerbooten gezien en overal bemerkt men verschansingen en barricaden." Ferrières, 26 Sept. Er worden hier alle mogelijke maatregelen genomen, ten einde het koninklijke hoofd kwartier alhier voor langen tijd te vestigen. Drie telegraaf lijnen worden ingerigt, ten einde de gemeenschap met de legers te onderhouden. De heer Favre is, zoo lang hij zich hier ophield, alleen met den graaf von Bismarck en niet met den minister von Moltke in aanraking geweest. Weerkundige Waarnemingen te Helder, (Landskeet). B <u O, <L> en Uren. Windrigting en Kracht. Baronieter mm. Thermometer C. Vochtigh.j rocent. j Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 12 zoto. 0.8k. 772.73j+11.80 15.0 - 0.5 i 0.76 Vlak. 26 12 ozo. 0.6// 768.944- 8.02 17.0 t 1.6 0.62 27 8 ozo. 0.3» 769.32f 8.41 14.6 f 1.6 0.93 27 12 otz. 0.3„ 770.01 f 9.10 16.4 t 1.1 0.81 11 Weersgesteldheid: 25Sept. 12 u. Helder, schoonweer. 26 Sept.12 u. Helder, schoonweer. 27 Sept. 8 u. Heider, beneveld, schoonweer. 27 Sept.12 u. Helder, schoonweer. Op den 24 en 25 Sept. magneten storing, 's avonds Noorderlicht. Een bezoek aan de voorstad van Parjjs, Belleville, door den correspondent van de Daily News. Dezer dagen reed ik naar Belleville om te zien wat men in die oproerige wijk deed en zeide. „Ik werd zeer intiem met den koetsier en toen deze in een o->rlo«rzuchtigen patriot, dien wij tegenkwamen, een vriend herkende, noodigde ik hem onmiddelijk uit oin mede te rijden. Hij nam het aanbod aan. I)e koetsier, de patriot en ik reden door de straten van Belleville, de Marseillaise zingende. De mannen van Belleville hebben wapenen ontvangen en exerceren, als zij geen patriottische toasten drinken. De vrouwen van Belleville liggen met het halve ligchaam uit de ramen en wisselen geestigheden met de voorbij gangers. Alle mannen en vrouwen, scheppen het grootst genoegen in de republiek en schijnen den aanval van Pruissen voor een grap te houden, ik inviteerde den patriot en den koetsier om met mij te dejeuneren. Zij zijn zoo vriendelijk ja te zeggen. Wij gaan naar een herberg, die door den patriot wordt aanbevolen: want het eten en de wijn zijn voortreffelijk en de beginselen der habitué'?, evenals de zijne, ultra. Het eten en de wijn waren slecht, inaar de beginselen der bezoekers waren naar den eisch. De conversatie was algemeen. Belleville zal tot het laatst vechten Jules Eavre en de regering zijn veel te gematigd zij moeten oppassen, of Belleville zal hen dooden Bochefort is niet kwaad, maar hij begint laauw te worden. Zoodra de Pruissen verjaagd zijn, moet Belleville de eigendommen der rijken hebben. Ik spreek druk mede. Een kwaadaardige kerel in een oude uniform zegt, dat ik geen Eranschman ben, waarschijnlijk wel een spion. Ik beef in mijn schoenen, doch de patriot komt mij te hulp en zweert, dat hij mij sinds mijn jeugd kent en dat ik eene vurige Amerikaansche republikein ben. Hierop omhelzen patriot en ik elkander andere patriotten omhelzen mij -de koetsier omhelst mijzij rieken allen naar uijen, maar ik heb zelf uijen gegeten, dus het komt er niet op aan. De herberg wordt geheel vol. Men vraagt den Amerikaanschen republikein, den vriend van Washington, een speech te houden. Men bedoelt mij. Ik sprong op de tafel. Ik had pas de laatste lyrische proclamatie van Victor Hugo gelezen, zoodat ik geheel op de hoogte was van hetgeen men van mij verwachtte. Ik scheld koningen en vorsten op de gruwelijkste wijze uit. Napoleon „un sinistre coquiu." Ik spreek met aan doening van mijn republikeinse!) tehuis in het westen, waar iedereen millionair is en geen vorsten noch adellijke heeren bestaan, doch niets dan volk bestaat. Ik word vurig toegejuicht en op nieuw, door vele patriotten omhelsd. De koetsier is dronken en wenscht te blijven. Ik betaal hem en vertrek. Ik neem plaats in een omnibus. Boven op de omnibus waren een menigte mobile gardes met de bajonet op het geweer. Binnen in zat een oude dame, een oud heer en twee mobilen. Wij spreken over het bombardement. De oude heer gelooft, dat de riolen de beste schuilplaats aanbieden. De oude dame meent zeker te zijn, dat de riolen met kruid gevuld zijn, om de geheele stad in de lucht te laten springen. Wij komen overeen, dat wij slechts in het uiterste geval de toevlugt tot de riolen zullen nemen. De oude heer vertelt aan de mobilen, dat hij drie zonen in het leger had, die allen gesneuveld zijn. Ik geloof geen woord van hetgeen hij zegt. Iedere man en iedere vrouw van een zekeren leeftijd verklaart, dat zij een dozijn kinderen hebben, die allen soldaat zijn geworden en gesneuveld zijn. De oude heer is niet in de rouw, heeft niet eens een rouwband om zijn hoedals hij drie zonen verloren heeft, toont hij een edele gelatenheid. De ver band plaats te St. Privat. De plaats, waar te St. Privat de gekwetsten werden verbonden, wordt in de Kreigszeitung aldus beschreven: De kerk en het kerkhof waren tot het verbinden der gekwetsten aaugewezen. Welk een akelig schouwspel was daar te zien. Op het kerkhof was een vreeselijke, bloedige bedrijvigheid men zag bloed, men rook bloed, men hoorde angstig gillen. Op den met bloed doorweekten bodem naast de kerk ljfhen honderden gewonden, die nog lang op hulp zouden moeten wachten. Men had gebrek aan chirurgijns om in dien chaos van verminkte Eranschen en Duitschers orde te scheppen. De bewoners van het dorpje stonden voor hun heiligdom te schreijen en staarden vertwijfelend naar hunne haardsteden, kort geleden nog zoo vreedzaam en zoo vriendelijk en nu verwoest, met bloed bevlekt, ontheiligd. Alle gruwelen van den oorlog stonden hier naakt tentoongesteld. Al wie ooit een verbandplaats had gezien zal gevoelloos zijn geworden voor het lijden in het dagelijks leven, wanneer hij hier dien jammerpoel van smart en pijn en naainloozc ellende heeft aanschouwd. Bij de kerkdeur lagen de zwaargekwetsten en achter het altaar vanwaar voorheen het danklied ten hemel steeg, was de vreeselijke werkplaats, die weergalmde van de jammerkreten der rampzaligen, die geamputeerd werden. De Johanuiterridders en dergelijken stonden onvermoeid de heelkundigen bij. Ternaaiiwernood vonden zij tijd om iemand een troostend woord toe te voegen. Zij moesten stroolegers in gereedheid brengen voor het eindeloos en steeds toenemend aantal hulpbehoevenden en zij wisten dat doen hier meer op zijn plaat9 was dan praten. Ik heb ze dan ook bewonderd. Zij volbragten meer dan hun pligt. Hier bestaan geen hoogere of lagere officieren of soldaten meer; bleek en gewond liggen zij allen als gelijken naast elkander; de een heeft geen meerdere aanspraak op hulp dan de ander; ze zijn allen eenvoudig.... menschen! Ik zag een Pruissisch hoofdofficier, die met moederlijke teederheid het hoofd van een stervend soldaat ondersteunde en naauwlettend het oor leende aan de afgebroken woorden van den militair. Het was de afscheidsgroet aan zijne bejaarde ouders, die de edele officier hier uit den mond des stervenden zoons opving. Ge kunt er zeker van zijn, dat die woorden en wenschen voor zijne dierbare betrekkingen eerlijk zullen worden overgebragt aan de verre onbekenden. Bleek en bezweet doch volhardend zetten de heelmeesters hun werk uren achtereen voort en nog altijd neemt het aantal hulp behoevenden op onrustbarende wijze toe! Waarlijk, de dienst van den officier van gezondheid is een zware taak; eere zij hunne onversaagdheid om met hunne kunde en wilskracht zulke ijselijk heden in het aangezigt te zien en daarbij zulk een zwaren en tevens menscklievenden arbeid te verrigten. Kaas. 221 stap.Kleine f 24a 30,50. 6 stap.Middelb. f 35,50per50K.G. Boter. Laagste prijs f' 1,15, hoogste prijs f 1,25 per K.G. 213 Runderen. 20 Paarden. Veulens. 69 Vette Kalveren, 70 a 95 Cts. per K. G., handel levendig. 27 Nuchtere dito, f 9 a 22 per stuk, vlug. 79 Vette Varkens 45 a 58 Cts. per K.G. stug. 45 Magere Varkens f 18 a 26, handel stug. 467 Biggen f 5,a 7,handel stug. 1617 Schapen en Lammeren. 1000 H.L. Appelenfl,20a2,en 47 H.L.Pereu f3,—a 7,p.H.L. Kip-Eijeren f3,75, Eend-Eijeren f-,—Kievits-Eijeren f-,perlOO.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3