Weerkundige Waarnemingen te Helder, Marine-Haven Nieuwerliep. SCHAGER MARKT van HEDEN. op Bellevue, nabij Sédan. Wij bepalen ons tot het mede- deelen der woorden, die, volgens dr. Russell, tusscben de beide hooge personen gewisseld zijn. De Koning sprak eerst. God zeide hij had zijn wapens doen zegepralen in den oorlog, die tegen hem verklaard was. De Keizer antwoorddedat hij den oorlog niet gewild had, doch dat hij daartoe gedwongen was geworden door de openbare meening in Frankrijk. Hierop verzekerde de Koning, dat hij dit wel wist: Uwe Majesteit" - sprak hij „verklaarde den oorlog ter wille van de openbare meening; doch het waren uwe ministers, die zulk een openbare meening in het leven liepen." Na een korte pauze merkte de Koning op, dat het Fransche leger zeer dapper gestreden had. „Ja" antwoordde Napoleon; „doch Sire, Uwer Majesteit's troepen bezitten een discipline, die de mijne in den laatsten tijd misten. De Pruissische artillerie is de beste der wereld" De Koning boog, en verklaarde, dat het Pruissische leger zooveel mogelijk met alle nieuwe uitvindingen en denkbeelden zijn voordeel had gedaan. „Prins Frederik Karei» meende de Keizer „besliste het lot van den dag; zijn leger bragt ons tot wijken." „Prins Frederik Karei! Ik begrijp Uwe Majesteit niet. Het was het leger van mijn zoon, dat te Sédan vocht." „Waar is dan Prins Frederik Karei?» „Hij is met zeven legercorpsen voor Metz.» Bij deze woorden deed de Keizer een stap achterwaarts, alsof hij geslagen was. Spoedig echter bekwam hij zijn zelfbeheer- sching terug.» De Koning wenschte te vernemen, of Z. M. eenige voor waarden te stellen had. „Geen enkele» luidde het antwoord. „Ik heb geen magt daartoe. Ik ben een gevangene.» „Mag ik dan vragen waar zich de regering in Frankrijk bevindt, met welke ik zou kunnen onderhandelen?» „De Keizerin en de ministers te Parijs hebben alléén de bevoegdheid tot onderhandelen. Ik ben magteloos. Ik kan noch bevelen geven noch voorwaarden stellen.» Naar aanleiding van de bekende zaak van het baby- farming, waarbij dezer dagen de lieve dame Sarah Waters is ter dood veroordeeld, zegt de Standard teregt, dat de straf voor de misdaad hier niet genoeg is, maar dat het publiek andere belangen bij deze zaak heeft. De vreeselijke lessen, daardoor geleerd, maken hetnoodzakelijk, gestrenge wetten te verordenen en streng uit te voeren maatregelen te nemen voor de bewaring, oppassing en verpleging van kleine kinderen. De zorg voor die kleinen, door anderen dan door de ouders, moet aan strenge bepalingen worden onderworpen; even als wij de krankzinnigen of andere hulpelooze personen in de gemeenten met de wet te hulp komen. Is er iets dat meer bescherming behoeft dan een kindje, beroofd van de zorg zijner moeder en bloed verwanten? Eenvoudige wetten zouden zulke ijselijkheden als de thans gepleegde kindermoorden kunnen voorkomen. Flink gesproken. Een zoodanig kwaad moet worden uit geroeid. Als de moeders zoo onnatuurlijk zijn, al zijn hare kinderen echt of onecht, kind blijft kinddat zij die hulpelooze schepseltjes aan de hulp van vreemden toever trouwen, ja misschien zelfs van den voorgenomen dood weten, dan moeten het publiek, de beschaving, de regering de geregtigheid tusschen beide treden, het kind redden en de ouders straffen. Vrijheid in alles, is in Engeland de gelukkige leus. Maar zoodra die vrijheid, zooals ook in Engeland het geval is, wordt misbruikt, dan moet de wet zorgen dat men niet tot uitersten vervalt en dat de mis bruikte vrijheid geen dwang worde door de burgerij aan den staat opgelegd, eene tegenstelling die mogelijk zou kunnen worden. Laat ons afwachten wat het kabinet Gladstone voor de verwaarloosde kinderen van zijn vaderland zal doen. Dnitschland. Keizer Napoleon zal den degen, dien hij aan de voeten van den Koning van Pruissen heeft neergelegd, niet terug ontvangen, zooals vele dagbladen hebben beweerd. Hij maakt een deel uit van de zegeteekenen, die in het arse naal te Berlijn zullen worden opgehangen. Een Duitsche marketentster is na den slag bij Sédan bevallen van een flinken zoon, die terstond met mama op marsch moest naar Parijseen geheel korps officieren zal peet zijn over dezen Pruissischen Franschman. Geen brief aan Napoleon III te Wilhelmshöhe zal meer worden bezorgd. De reden van dien maatregel is, dat sedert de Keizer daar is gevestigd, minstens 600 brieven hem zijn toegezonden, die op een enkele na, of beleedi- gingen of verzoeken om geldelijke ondersteuning behelsden. Maarschalk Palikao is te Wilhelmshöhe aangekomen. De Trierer Zeitung berigt, dat den 20 dezer een trein levensmiddelen, bestemd voor het leger te Metz, door Fransche troepen te Königsmachern in Frankrijk, niet ver van de Duitsche grens, overvallen en buit gemaakt is. Volgens het zeggen van voerlieden, die er in slaagden te ontsnappen, bestond de trein uit 192 rijtuigen en was geëscorteerd door zes soldaten van de landweer, gecomman- mandeerd door een onderofficier. Italië. Garibaldi bevindt zich nog altijd op Caprera, lijdende aan jicht. Kerkelijke Staat. Den 21 dezer, ten 11 ure 's morgens, had te Rome de plegtige intogt der Italiaansche troepen, onder generaal Cadorna plaats. Een voortdurend gejuich deed zich hooren het regende bloemen op de digte drommen der soldaten; de vreugde was op ieders gelaat te lezenniettegenstaande de ontzaggelijke volksmenigte, die zich in de straten verdrong, is de orde geen oogenblik gestoord. Den 20sten en den 21sten was de stad schitterend verlicht. Generaal Cadorna, die in het paleis Piombino zijn intrek heeft genomen, is door de volksmenigte herhaaldelijk toegejuicht; hij verscheen op het balkon van het paleis en zeide de menigte dank, terwijl ook hij riep: Leve Italië! Leve de Koning! Leve Rome, hoofdstad van Italië! Het Romeinsche volk is opgeroepen, om, bij een plebiscit, over zijn toekomstig lot te beslissen. Inmiddels zal een voorloopige junta worden gevormd om voor de regeling der zaken te zorgen. Men meldt dat de bersaglieri van generaal Cadorna, toen er op de muren van Rome een witte vlag geplant werd, naar de Porta Pia optrokken. Eensklaps werd die vlag gestreken en begonnen de zouaven te vuren. Driemaal liepen de bersaglieri storrn, eer zij de poort konden nemen. In de via Pia tot aan het Quirinaal juichte het volk de soldaten toe. Pauselijke zouaven werden hier en daar beleedigd. In Rome was in de laatste dagen vóór de inname het verkeer in de straten nagenoeg geheel verboden. Tot op het laatste oogenblik verzekerden de priësters, dat de Italianen niet in de stad zouden komen. LAATSTE BEHIGTK-Y. Brussel, 26 Sept. Volgens tijdingen, door uit Parijs ontvlugte reizigers aangebragt, heerscht aldaar eene vol- komene regeringloosheid, men hoort dag en nacht geweervuur. Brussel, 27 Sept. Er zal geene loting voor de militie in Frankrijk plaats hebben; alle dienstpligtigen worden ingelijfd. Londen, 27 Sept. De minister van binnenl. zaken heeft te Glasgow een toespraak gehouden, waarin hij o. a. het volgende zeide: „Er zal een tijd komen waarin het voor Engeland pligt zal zijn hulp te verleenen, om aan den oorlog een einde te maken. De te sluiten vrede moet duurzaam zijn. De aan Frankrijk geslagen wonden moeten zoo spoedig mogelijk geheeld worden. Vol vertrouwen op Duitschlands wijsheid, hoopt Engeland dat de vredesbepalingen gematigd genoeg zullen zijn om niet voor de toekomst oorlogskiemen te zaaijen.» De Times, zegt dat de Engelsche regering hare bemid deling niet zal aanbieden, alvorens zij wete dat Frankrijk en Pruissen geneigd zijn een gunstig oor te leenen aan de openingen, en over zekere beginselen het eens geworden zijn. Berlijn, 26 Sept. Het geregeld beleg van Parijs zal den 2 October aanvangen. De Pruissen willen 800,000 man ter hunner beschikking hebben, voordat zij de operatiën beginnen. Straatsburg Is gevallen. Berlijn, 28 Sept. Volgens berigten uit Darmstad van 27 dezer is daar te Ludwigshafen de mededeeling ontvangen, dat Straatsburg zich dien dag ten vijf ure heeft overgegeven. Berlijn, 28 Sept. (Off.) Mundolsheim, 28 Sept. „Heden nacht om twee ure is de kapitulatie van Straatsburg door den luit.-kolonel Leszynski gesloten. 461 officieren en 17,000 man, de nationale garde daaronder begrepen, legden de wapenen neder. Om 8 uur worden de poorten bezet.» Werder. Berlijn, 28 Sept. De Provincial-Correspondenz zegt: „Frankrijk kan de hoop niet meer koesteren, dat zijne nederlagen in overwinningen zullen verkeeren; derhalve is het voortzetten van den oorlog doelloos en alle verder bloedvergieten dubbel misdadig. Graaf von Bismarck heeft aan het Fransche Bewind de eisehen medegedeeld, welke onvoorwaardelijk door Duitschland gesteld moesten worden. Frankrijk behoort te voorkomen, dat de vredes voorwaarden, bij een langer tijdsverloop, nog niet van een drukkender aard worden. Geheel Duitschland zal de herwonnen Duitsche stad Straatsburg voortaan de hartelijkste gezindheid betoonen.» Berlijn, 28 Sept. Volgens bij de regering ingekomen berigten is hetgeen door de dagbladen omtrent een beweerd gevecht in de Roode Zee en de verovering van de Pruissi sche korvet Hertha verhaald is, niets dan een verzinsel. Die korvet ïs sedert haar vertrek naar de wateren van Oostelijk-Azie niet eens in de nabijheid der Roode Zee geweest. La FerriÈre, 27 Sept. Uit het hoofdkwartier van Koning Wilhelm. Het verslag van den heer Favre, betreffende zijne conferentiën met den Bondskanselier, geeft zich wel is waar het voorkomen van waarheid, maar is onnaauwkeurig. De kwestie van den wapenstilstand stond op den voorgrond. Wat den afstand van grondgebied aangaat, daaromtrent wilde de heer von Bismarck zich eerst verklaren, nadat die in beginsel was aangenomen. Ferrières, 27 Sept. De mobile gardes van het Parij- sche leger deserteren bij troepen van 20 tot 50 man en keeren naar hunne haardsteden terug. Er zijn 200 man wegens insubordinatie gefusilleerd. Tours, 27 Sept. De prefect van het departement van het Noorden heeft aan den plaatsvervanger van den minister van Binnenlandsche Zaken alhier, uit Rijssel, onder dag- teekening van gisteren avond, het volgende berigt: „Wij ontvangen van Parijs, door middel van postduiven, de volgende berigten: Gisteren heeft de 23ste divisie de door de Pruissen bezette hoogvlakten nabij Villejuif aangevallen. Het gevecht is te drie ure des nachts aangevangen en nadat het vuur verscheidene uren achtereen onderhouden was, hebben onze veldbatterijen, gesteund door het geschut der forten, de door de Pruissen opgeworpen redouten volkomen veroverd; zij hebben er zich staande gehouden en bezetten ze thans nog. Het verlies van den vijand is belangrijk. De mobiele garden hebben zich uitstekend gedragen. Petersburg, 24 Sept. De heer Thiers is heden hier aangekomen. Florence, 26 Sept. De feestelijke intogt des Konings binnen Rome zal den 18den October e. k. plaats hebben. Het Quirinal zal den Koning tot verblijfplaats strekken. •ri E V "E. V co g' 5 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer 0. Vochtigh. rocent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 ono. Ik. 772.03jtll.13 15.4 f 0.3 0.82 Vlak. 29 8 noto. 0.4„ 772.85fll.96 13.0 t 0.1 0.95 29 12 no. 1.6„ 772.89 fl2.00 13.9 - 1.0 0.86 (Landskeet). Weersgesteldheid: 28 Sept.12 u. Helder, schoonweer. 29Sept. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, mooiweer. 29 Sept.12 n. Digtbewolkt, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 23 Sept. Vertrouwen. D. J. Seinstra. Samarang. 28 Kandanghauer. W. Zeelt. Batavia. 28 28 Sept. Joshua King. C. Smith. Philadelphia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 27 Sept. Sostrene. A. Boven. vanVliet&Co. Bassein. New-York. 28 Alberti. J. Harriman. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Soebloemsten. H.C.Sorensen. Aasgaardstrand. Hout Blikman Co. Helena. T. Halvorsen. Sarpsborg. Amons 8c Co. Skulda. H. A. Hansen.Fredrikstad. P. Haagsma. California. R. Rewely. Newcastle. Steenk. DuinkerücGoedk. 8 Paarden f 45 1525 -180 - 90 -140 Veulens Stieren Ossen Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Gras-Kalveren - 35 Nucbt.Kalveren - 11 VetteRammen - 25 MagereSchapen - 19 Vette Schapen - 24 Lammeren - 13 Bokk. en Geiten - 2 al45 a 50 a a220 a260 a200 a 40 a 16 a 40 a 23 a 40 a 17 32 MagereVarkens f 13 a 28 Vette ditoa 42 Biggen - 5 a 8 60 Konijnen c. 25 a 75 80 Kippen - 25 al 25 Eenden a Duiven - a Ganzen a Zwanen - a Boter per kop - 95 alOO Kaas per K.G. - 35 a47f Kip-Eijeren per 100 -300 a350 Eend-Eijeren a Een noodkreet. Een correspondent van de Daily News, die de hospitalen en ambulances, zoowel die welke tot het Duitsche leger behooren, als de Engelsche en die van de verschillende tot de vereeniging van het Roode Kruis toegetreden natiën, in de omstreken van Sédan, Metz en Briey heeft bezocht, hangt een allersomberst tafereel op van den toestand der dorpelingen en boeren in de dis tricten, waar de geesel van den oorlog woedt. Hij deelt een adres mede, dat door de autoriteiten van het arrondissement Briey en aangrenzende arrondissementen aan de volken van Engeland, Amerika en Duitschland zal worden gerigt, en hetwelk aldus luidt Aan al de onzijdige volkenen aan henonder de oorlog voerende volkendie niet geleden hebben onder den vijandelijken inval in den oorlog van 1870. Wij, de bevolking van die deelen van Frankrijk, welke door de Duitsche legers bezet zijn, meer bepaald van de departementen van de Moezel, de Maas, de Meurthe en de Ardennen, doen een beroep op uwe hulp. Niet op hulp die ons in staat kan stellen levens te verwoesten, maar op hulp om menschenlevens te behouden, nu en nadat de vrede zal gesloten zijn, die door de geheele wereld gewenscht wordt. Het edelmoedigste medelijden met de zieken en gewonden is aan den dag gelegd door hen, tot wie wij ons nu rigten; de vrijgevige handen hebben heelenden balsem uitgestort over de regtstreeksche slagtoffers der vernielende oorlogswerk tuigen moedige harten hebben de vaart van den engel der verwoesting gestuit; toch zijn andere ellenden, die niet zoo in het oog vallen, maar die zich vrij wat verder dreigden uit te strekken, over het hoofd gezien. De bevolking van Frankrijk dankt haar levensonderhoud aan het graan dat zij bouwt en het vee dat zij weidt. In de landstreken, waar de Duitsche legers doorheen gegaan zijn, is niets overge bleven van den voorraad, die in dagen van vrede was opgelegd. Onze huizen, stallen en schuren zijn verbrand of door de kanon kogels vernield. De velden en weiden zijn platgetrapt door de strijdende vreemdelingen. Noch graan, noch gras is dit jaaringe- oogst. Al ons vee, al onze runderen, schapen en varkens zijn ons ontnomen. Onze boeren zijn óf als soldaten in het Fransche leger ingelijfd, of worden als voerlieden voor het Duitsche leger gebezigd. Er is zelfs geen zaaikoren overgebleven. Wij zijn beroofd van de handen om den vertrapten grond voor te bereiden om het zaad voor den volgenden oogst te ontvangen. Wij zijn beroofd van het graan om te zaaijen; wij zijn op een aantal plaatsen beroofd van den grond, waarop gezaaid moet worden, daar mijlen bij mijlen ver de bodem ontoegankelijk is gemaakt voor den ploeg, wegens het geheiligde en vreeselijke zaad van menschenlijken, waarmede het bezaaid is. Gebrek grijnst ons tegen; hongersnood en pest zijn het erfdeel, dat de oorlog ons ongetwijfeld in den aanstaanden winter en de lente zal achterlaten; het geschrei der kinderen, die hun vader om brood vragen, dat hij niet heeft, vervult reeds de lucht; de tranen van rondzwervende weduwen en weezen, die op den bodem vallen, waar die ongelukkigen gelegerd zijn, beletten de bloedvlekken op te droogen. Gij, onze Britscbe broeders, g(j kent de huiselijkheid en veilig heid van een land, waar „ieders huis zijn kasteel is"gij hebt eeuwen lang de verwoestingen van een vijandelijken inval niet ge kend; verbeeldt u de vernieling van al uw middelen van bestaan en weigert dan, als gij kunt, uw hulp, - uw spoedige hulp - aan uwe naburen, die omkomen. Gy, onze Amerikaansche broeders, gij moet de verwoesting kennen, die bij ons heerscht; maar gij hebt u spoedig hersteld, uw land is van nature rijk. Het onze is van nature arm; onze hulpmiddelen komen niet in vergelijking mét de uwe; het lijden hier zal onvergelijkelijk veel grooter ziju dan het bij u was. Gij, onze broeders van geheel het menschelijk geslacht, zelfs gij niet uitgezonderd die tot het zegevierende Duitschland behoort en die, wij twijfelen er niet aan, onze vernietiging niet wenscht, wij bidden u: komt ons te hulp."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3