JIZUS SIRACH, ADVERTENTIËN. De toeziende Chef DE SPREUKEN HANDLEIDING TOT DE KENNIS VAN HET STOOMWERKTUIG. ONZE BEZITTINGEN OP DE KUST* VAN GUINEA. disselboom zitten. Na veel heen en weer praten trachtten de twee eersten nommer drie over te halen, zich bij hen aan te sluiten om diamanten te zoeken. Hij wilde echter er niets van hooren, maar beloofde dan toch het voorstel in overweging te zullen nemen. Kort daarna verwijderden de twee eersten zich, om naar hun trekvee om te zien. Naauwelijks echter waren zij uit het gezigt, of nommer drie raapt een diamant ter waarde van 3000 p. st. op, dien hij gedurende het gesprek had zien liggen, en waarop hij zijn voet had gezet. Amerika. John Simmonds heeft anderhalf millioen dollars gelega teerd voor het oprigten van eene inrigting, waarop aan vrouwen onderwijs zal worden gegeven in geneeskunde, muziek, teekenen, telegrafie en alle andere wetenschappen, die haar een onafhankelijk bestaan kunnen verzekeren. De Indianen hebben in Nieuw-Mexico al weder een spoortrein aangevallen en vier personen, die er zich op bevonden, gedood. INGEZONDEN. Alkmaar, 2 Oetober 1870. Ter bevordering van een juist oordeel in de Alkmaarsche ver kiezingskwestie, verzoek ik u, gebruik makende vau de mij verleende vrijheid, in uw blad op te nemen het antwoord van den Heer KNOOP, mij gisteren avond medegedeeld, op de schriftelijke vraag van den Heer VAN FOItEEST, of hij de active dienst reeds wenschte te verlaten, en bereid was de candidatuur voor de Tweede Kamer aan te nemen, wanneer hem die werd aangeboden, in welk geval de heer VAN FOREEST, overeenkomstig zijne vroegere toe zegging, zijn mandaat zou nederleggen. ARNHEM, 26 September 1870. HoogWelgeb. Heer! In antwoord op uw schrijven van gisteren, heb ik de eer het volgende te berigten Ik ben bereid de active militaire dienst te verlaten, wanneer mij, onder gewone omstandigheden, het lidmaatschap van de Kamer wordt aangeboden. De vrees voor oorlog is, geloof ik, thans voor ons land geweken, zoodat men zonder oneer weer de rijen van het leger kan verlaten; en het lidmaatschap van de Tweede Kamer is een werkkring, waarin ik misschien eenig nut kan stichten en die aan mijne eerzucht beantwoordt. Maar ik wil thans geen lid van de Tweede Kamer voor Alkmaar worden, wanneer daartoe door u dat lidmaatschap moet worden uedergelegd. Bij de laatste stemming heb ik mij tegenover n gesteld, zoo ik geloof met het volste regt; ik heb daardoor geens zins te kort gedaan aan de loijauteit, zoo als die van uwe partij mjj dit hebben verweten. Maar ik zou meer stof tot die beschul diging hebben gegeven, wanneer ik thans het aanbod aannam, mij door u gedaanhet nederleggen van uw mandaat zou een gunst betoon zijn ten mijnen opzigte, en gunsten neem ik niet aan, allerminst van tegenstanders. Zeer gaarne wil ik weer lid van de Tweede Kamer worden, maar het is mij niet onverschillig op welke wijze, en op de wijze, door u aangegeven, wil ik het niet zijn. Ik verzoek UHWGeb. de betuiging te willen aannemen van de bijzondere hoogachting, die ik u toedraag. (get.) W. J. KNOOP. HoogWelgeb. Heer Jhr. van Foreest, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage. Vergis ik mij, als ik geloof, dat wanneer de heer VAN FOREEST overeenkomstig zijne gedane toezegging, niet op verlangen van den Heer KNOOP, maar uit eigen beweging zijn mandaat had nederge- legd, wanneer dientengevolge eene vacature was ontstaan, en de kiezers den Heer KNOOP de candidatuur hadden aangeboden, de gewone omttandigheden aanwezig zouden zijn geweest, waaronder deze bereid was die candidatuur aan te nemen? W. VAN DER KAAÏ. I.AATSTE UKH1UTK!*. Brussel, 1 Oct. Het Journal de Bruxelles meldt, dat de miliciens der ligtingen 1863, 1864 en 1865 van de infanterie en artillerie te voet, benevens alle gehuwde mannen naar huis worden gezonden. Bovendien worden met 1 dezer de observatiekorpsen en de generale staf ontbonden. Berlijn, 1 Oct. (Uit Ferrières van gisteren ochtend.) Volgens volkomen zekere berigten, hebben den 24sten en 25sten September te Parijs straatgevechten plaats gehad en is daaraan toe te schrijven, dat de verkiezingen werden uitgesteld. Berlijn, 1 Oct. (Off. berigt uit Ferrières van gisteren.) Heden (Vrijdag) ochtend hebben zeer talrijke Fransche linietroepen uit Parijs een aanval gedaan tegen ons zesde legercorpstegelijkertijd werden de voorposten van het vijfde legercorps door die bataillons aangevallen, terwijl een brigade tegen ons elfde legercorps manoeuvreerde. Na een gevecht van twee uren, waaraan onze reserve geen deel behoefde te nemen, trok de vijand in allerijl, na zware verliezen te hebben, onder beschutting zijner forten terug. Onze verliezen zijn nog onbekend, doch niet aanzienlijk. Eenige honderden Franschen zijn gevangen genomen. De Kroon prins woonde het geheele gevecht bij. Berlijn, 2 Oct. (Off. berigt). Uit Mundelsheim zijn de volgende berigten ontvangen, gedateerd 30 September: Heden hebben onze troepen hun intogt in Straatsburg gehouden, waarna in de Thomaskerk eene godsdienstoefening heeft plaats gehad. Ruim 500 Fransche officieren hebben bij onderteekening hun woord van eer gegeven van in dezen oorlog niet meer tegen de Duitsche troepen te zullen vechten; 50 a 100 hebben zich in krijgsgevangenschap begeven. Het aantal gevangenen kan nog niet met juistheid worden opgegeven, daar er nog voortdurend aankomen. De buit is aanzienlijk. Tot op dit oogenlijk bedraagt het aantal kanonnen 1070. Twee millioen francs zijn als staatseigendom naar de bank opgezonden, naar verdere sommen wordt gezocht, het totale bedrag is nog twijfel achtig, men zegt 8 millioen. De voorraad van munitie, in het bijzonder van laken, is belangrijk. Berlijn, 2 Oct. Naar de Staatsanzeiger meldt, bedraagt het getal de Fransche soldaten, die zich thans in krijgs gevangenschap bevinden, 150,000 man. Te Berlijn is een bijzonder adreskantoor voor krijgsgevangen Fransche officie ren opgerigt. Berlijn, 2 Oct. Uit Rbeims is, onder dagteekcning van den 30sten September het volgende telegram ontvangen: «De bataillons der landweer uit Landsberg, Frankfort en Woldenberg, welke tot het 13de legercorps behooren, hebben den 28 September op nieuw een uitval der bezetting van Soissons teruggeslagen. Die bezetting heeft een wapen schorsing verzocht, ten einde de gesneuvelden.en gewonden van het slagveld af te halen. Het verlies aan de Duitsche zijde was gering.» Berlijn, 3 Oct. (Off.) Versaittes, 2 Oct. Het verlies der Franschen in het gevecht van 30 Sept. bedroeg 1200 man aan dooden en gewonden, waaronder de brigade gene raal Guilham. 300 ongewonde manschappen zijn gevangen genomen. Ons verlies bedraagt 80 dooden en circa 120 gewonden, onder de dooden zijn 8 officieren. Den lsten en 2den dezer deden de forten slechts enkele schoten. Berlijn, 3 Oct. Uit New-York wordt aan de Nord- Deutsche Zeitung gemeld, dat uit de Vereenigde Staten groote hoeveelheden commiesbrood naar Frankrijk worden gezonden; dat onlangs een Fransch schip met wapenen en ammunitie is vertrokken, en dat de Fransche stoomboot, die den 17 Sept. uit New-York naar Havre en Brest is gestoomd, 26 getrokken kanonnen, 400,000 patronen en duizenden geweren heeft medegenomen. Tours, 29 Sept. Franc-tireurs zijn aan het muiten ge slagen, omdat zij geen levensmiddelen hadden en de achter stallige soldij hun niet betaald werd. Zij hebben gedreigd de stad te plunderen. Officieren en soldaten hebben op elkander geschoten. Ten slotte was men genoodzaakt de manschappen weer naar Orleans te laten vertrekken. Tours, 1 Oct. Berigten uit Parijs van 27 Sept.) Bij een besluit van den minister voor den landbouw van 26 Sept. zullen, te beginnen met den 28sten, dagelijks 500 runderen en 4000 schapen ter beschikking van de bevolking der hoofdstad worden gesteldhet vleesch zal regtstreeksch, en détail, tegen contant geld worden verkocht aan in hunne mairien ingeschreven slagters, naar het bij de zetting vast gesteld tarief. Door een Pruissisch parlementair is den 26sten het fort Issy opgeëischt. De commandant heeft geantwoord, dat hij zich niet levend zou overgeven. Tours, 3 Oct. Aan den generaal Uhrich, den op zijn woord van eer in vrijheid gestelden bevelhebber van Straatsburg, is eene ovatie gebragt. De maire hield eene redevoering, waarin hij met lof van de heldhaftige verde diging van Straatsburg gewaagde. Ook de minister Cré- mieux voerde het woord. Ferrières, 30 Sept. des nam. De van Fransche zijde afkomstige berigten omtrent gisteren en eergisteren bij Parijs geleverde gevechten zijn verzonnen. Er is op die dagen geen enkel schot gevallen. Daarentegen hebben de Franschen heden een aanval gedaan op de verschansingen van het zesde legercorpszij zijn, zware verliezen lijdende, op de vlugt geslagen. Rijssel, 2 Oct. Eene postduif heeft heden uit Parijs een verslag van den generaal Trochu herwaarts overgebragt, waarin wordt gezegd«Onze troepen doen met kracht offensieve verkenningen. Zij hebben achtervolgens Chevilly en 1'Hay bezet, en zijn tot Thiais Choisy le Roi voorwaarts gedrongen. Al deze positiën waren sterk bezet en gecre- neleerd, de laatste waren met kanonnen bewapend. Na een levendig artillerie- en geweervuur zijn onze troepen, in goede orde en met zeer merkwaardig aplomb op hunne stellingen teruggetrokken. De mobile garde hebben zich bijzonder flink gehouden. Over het geheel is de dag zeer eervol afgeloopen. Wij hebben gevoelige verliezen geleden, welke nog niet zijn opgeteld. Wij geiooven, dat de vijand belangrijke verliezen geleden heeft. Neufchateau, 2 Oct. Men verzekert, dat de Pruissen bezig zijn met een nieuw legerkorps van 100,000 man zamen te stellen, hetwelk naar Lyon zal oprukken. KorENHAGEN, 3 Oct. De Koning heeft in de rede, waarmede hij heden de zitting van den Rijksdag geopend heeft, doen uitkomen, dat men door stipt neutraal te blijven er in geslaagd is, Denemarken voor de rampen van den oorlog te bewaren. Hij zeide, ofschoon geen menschelijk oog de gevolgen van den oorlog kon voorzien, vast te vertrouwen, dat de tusschen Denemarken en Pruissen nog bestaande kwestie opgelost zou worden op eene wijze, die de zelfstandigheid van Denemarken voortaan zou verzekeren, en de vriendschappelijke betrekkingen met den magtigen zuidelijken nabuur zou versterken. Rome, 1 Oct. Er heerscht hier volkomen rust. Uit geheel Italië komen de tijdelijk afwezige burgers van Rome alhier in menigte aan, ten einde morgen te stemmen. De uitslag der stemming is niet moeijelijk te voorzien; men verwacht, dat verreweg de groote meerderheid der bevolking van den Kerkelijken Staat zich zal verklaren vóór de aansluiting bij het koningrijk Italië. Rome, 2 Oct. De uitslag der stemming voor het ple- biscit, voor zoover die op dit oogenblik bekend is, is als volgt: in Rome de Leoniniscbe stad daaronder begre pen zijn uitgebragt 40,805 ja's en 47 neen's, in de provinciën 6406 ja's en 22 neen's. Ook in de Leoninische stad stemden velen met ja. De geheele stad is geïllumi neerd. Er vallen geene wanordelijkheden voor. Petersburg, 3 Oct. De heer Thiers heeft gisteren bij Z. M. den Keizer gedineerd. Hij zal morgen de terug reis naar Weenen aanvaarden. Weerkundige Waarneming-en te Helder, (Landskect). I Oetober. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j rocent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 otn. 1.4k. 777.65+16.80 13.8 - 0.8 0.84 Slechtw. 3 12 6-4# 776.16+15.28 13.2 - 1.4 0.86 Vlak. 4 8 ono. 1.0, 775.33+14.43 11.0 - 1.3 0.90 4 12 H 9-2, 775.46+14.56 10.6 - 3.8 0.87 u Weersgesteldheid2 Oct. 12 u. Helder, mooi weer. 3 Oct. 12 u. Helder, schoonweer. 4 Oct. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiwc 4 Oct. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. Marine-Haven Kieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Sehepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 1 Oetober. 4 Oetober. Baphaël. G. Molenaar. St. Thomas en Cura^ao. 1 z, 2 MariaElisabeth.H.E.Kuiper. Messina. 3 4 VierGebroeders.C. van derZee. Macassar. Passagiers per Baphaël, de heeren: J. W. van der Meulen Hildeman, echtgenoot en 3 kindereu; benevens een detachement suppletie-troepen, sterk 22 man, onder geleide van serg. Schotburg; per Vier Gebroeders: de heer J. Ohl. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 2 Oct. Erling Skjalgson. O. Meling. van Vliet Co. Akyab. 3 u Jason. H. Haack. ZurMühlen&Co. Lissabon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in do Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Besolution. E. J. Fredrichsen. Fredrikstad. Hout. P. Haagsma. AdmiraalTromp. H. N. Jenseu. Soderhavn. Amons Co. Bij het afdrukken dezes hadden wij het martkberigt van Purmerend nog niet ontvangen. Aau de Burgerij van den Helder en het Nieuwediep betuigen wij bij dezen onzen hartelijken dank voor de vriendschap en den aangenamen omgang, die wij gedurende ons verblijf aldaar in zoo ruime mate hebben mogen genieten, en die bij ons steeds in aangename herinnering zullen blij ven. Harderwijk, 1 Oetober 1870. Uit naam van het corps Onderofficieren van het Koloniaal- Werfdepot, R. F. A. JACKSON. Een ieder, iets te vorderen hebbende van de MARINE-CLUB, wordt verzocht hiervan vóór ÏO Oetober 1870 schriftelijke OPÖAVE te doen bij het Bestuur. 4 Oetober 1870. Het Bestuur. der Garnizoens-Infirmerie te Helder zal op Vrijdag den lVden Oetober 18JO, des voormiddags om 12 ure, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog AASBESTEDEK De leverantie van LEVENS MIDDELEN, BRAND- en LICHTSTOFFEN, voor g-enoemd Etablissement. Op bet Bureau aldaar liggen de voorwaarden van heden, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure ter inzage. Bij de ERVEN LOOSJES, Boekdrukkers te Haarlem, is verschenen uit het Grieksch op nieuw vertaald en met opschriften en eenige aanteekeningen voorzien door J0Hs. DYSERINCK. MET EEK WOORD TER INLEIDING VAN Dr. A. KIEXE1V, Hoogleeraar te Leiden. Prijs ƒ1.90. Bij C. F. STEMLER, Boekhandelaar te Amsterdam, is uitgegeven Vrij naar het Hoogduitscb van Dr. J. WEISBACH, door G.- KUIPER Hz. Met dertien uitslaande platen. Prijs 6.90. CA. J E E K. E E Met gekleurde Schetskaart 0.80.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3