1870. N°. 120. 28 Jaargang. Vrijdag 7 October. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. EN HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT, ,,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Per eersten trein van den Melder vertrekt Woensdag den 18 dezer over Triest en per laatstcn trein Donderdag den 88 dezer over Marseille de Mail naar Oost-lndie, China en Japan. Zaturdag den 15 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over Southampton. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 October. De vermelding van het staatkundig nieuws der laatste dagen trekken wij in hoofdzaak zamen.Terwijl de Franschebe- rigten vaak ten eenenmale leugenachtig blijken te zijn en men op die uit Berlijn eenig en alleen staat kan maken, ver klaren deze laatste, dat er in de jongstverloopene dagen vóór Parijs niets van belang is voorgevallen. Alleen wordt melding gemaakt van eenige vijandelijke ontmoetingen, die echter van minder belang zijn geweest. Een spoortrein, die tusschen Amiëns en Rouaan troepen vervoerde, is gederailleerd, tengevolge waarvan onderscheidene militairen en zeer velen gekwetst zijn geraakt. De Belgische bisschoppen moeten, naar men uit Brussel vermeldt, voornemens zijn een protest voor te bereiden tegen de jongste gebeurtenissen in Italië, tengevolge waar van den Paus zijn wereldlijk gebied wederregtelijk is ont nomen. Ook meldt men van daar, dat de in Nederland wonende afstammelingen van den vermisten Lodewijk XVII een protest zullen uitvaardigen tegen liet manifest, dezer dagen door den graaf van Chambord openbaar gemaakt. Nog altijd houdt men vol, dat de generaal von Moltke gesneuveld en zijn lijk naar Duitschland vervoerd is. Het Napoleontische orgaan La Situation, te Londen uit gegeven, bevat een proclamatie van Napoleon, gedagteekend 26 Sept. en gerigt tot den Koning van Pruissen. Sedert de Voorzienigheid hem heeft gedwongen zegt de ex-Keizer om zijn degen aan den Koning van Pruissen over te geven, heeft hij zich niet kunnen weer houden den wensch te koesteren dat Frankrijk, zelfs wanneer het zijne dynastie opofferde, er in mogt slagen den vijand over de natuurlijke grenzen terng te werpen. Hij keurt af dat Favre poging gedaan heeft om een wapenstilstand te verkrijgen, waardoor men aan den oorlog zijn waar karakter heeft ontnomen, terwijl men daarmee de aan het gouvernement des Keizers toegeschrevene verantwoorde lijkheid meende weg te nemen, en beweert dat daardoor de nationale verdediging, die op het punt stond eene uitge breidheid te erlangen Frankrijk waardig, heeft verlamd. Verder meent hij dat een tweegevecht, zooals er op dit oogenblik een tusschen Frankrijk en Duitschland plaats heeft, niet kan eindigen dan óf met algeheele vernietiging van een der strijdende partijen, óf met een naauw, innig en opregt verbond. Napoleon laat zich ook over de vredesvoorwaarden uit, maar hij is hier niet duidelijk, evenmin als men over het algemeen kan uitmaken wat hij eigenlijk wil. Hij schijnt te denken aan een verbond van Frankrijk en Duitschland, waardoor eene vesting-linie overbodig zou worden, maar de man dien men in der tijd het duistere genie noemde, en die in dit stuk behalve over de Voorzienigheid die Frankrijk de tegenwoordige rampen oplegt, ook nog spreekt over de "opregte en heldere uiteenzetting der waarheid" die altijd tusschen hem en Frankrijk een strooming van symphatie heeft gevormd, is zeer raoeijelijk te begrijpen. Hij wijst op den afkeer, dien de Koning van Pruissen voor den oorlog koestert, hij spreekt van de voordeelen die een verbond tusschen de beide volken zou afwerpen wanneer ze een vrede genoten waarover hun wil slechts had te hevelen, en betoogt dat een vesting-linie tusschen de beide keizerrijken dan geen reden van bestaan meer zou hebben. Frankrijk's politieke verdeeldheden, zegt hij, zijn de eenige oorzaken der rampen die het getroffen hebben, en er is voor het land in het vervolg alleen maar voorspoed te wachten van eene ongeschondene instandhouding zijner instellingen. Te I.unden is, onfier dagteekening van 1 dezer, uit Ferrières bet volgende officiële berigt ont vangen: „Het manifest, betwelk wordt gezegd door Keizer Ntapoieon te zijn uitgevaardigd, en hetwelk door den generaal Castelnau in de Situation is openbaar gemaakt, is hier ten eeneninale onbekend, en is waarscbijklijk verdicht." Op de reede alhier heeft dezer dagen het volgende plaats gehad De luitenant ter zee S. v. d. B., aan boord van den monitor Crokodil alléén op dek zijnde, was door een of ander toeval over boord geraakt en reeds door den sterken stroom een eind ver weggedreven, toen men dat ongeval opmerkte. Een toegeworpen lijn mogt niet baten en daar de officier in werkelijk levensgevaar verkeerde, aarzelde de mede op genoemden bodem dienende officier van adm. Seelking geen oogenblik, gekleed over boord te springen en naar den drenkeling toe te zwemmen, die inmiddels de lijn had vastgegrepen, waarna beiden door eene inmiddels uitgezette sloep weder behouden aan boord kwamen. Reeds meermalen heeft de heer Seelking blijken van persoonlijken moed gegeven en meerdere menschenlevens hebben aan zijne zelfopoffering hun behoud te danken. Jl. Zondag hragten de onderofficieren, uitmakende het kader der artillerie-schutterij te Amsterdam, een bezoek aan deze gemeente, ter bezigtiging der vestingwerken. De bezoekers werden aan het station ontvangen en verder begeleid door de leden der sociëteit Mars alhier. i/De oorlog van 1870, de aanvang van het Gods- gerigt,dit is de titel van een werkje dezer dagen door den heer J. H. Sonstral in het licht gezonden. De schrijver merkt op, als hij de geschiedenis raadpleegt in schijnbare toevalligheden wijze oogmerkenin hetgeen ons als onregel matig voorkomt bepaalde ordein hetgeen straffeloos schijnt te geschieden gestrenge bedreiging; in hetgeen zich als hardheid voordoet weldadige oefening; en in schijnbare verwoesting de schepping van een nieuwe orde. Ter kenschetsing van den belangrijken inhoud van dit werkje, nemen wij de woorden over, waarmede de 4de paragraaph besloten wordt//Welligt nadert het tijdstip, dat kerk en staat tot eene hoogere school zullen overgaan, schoon de intrede met' vuur en bloed betaald zal moeten worden. Het Germaansche en Romaansche element zijn in botsing geraakt, en de vraag rijst op de lippen, van welke zijde het toekomstig onderwijs zal uitgaan. Heil der menschheid! God, de al wijze, staat aan het hoofd der opvoedingsschool, en het Evangelie van zijnen Zoon verouderd als leerboek nimmer. De kweekelingen mogen uit baldadigheid van eigenwaan weerbarstig worden, de Hoofdonderwijzer schikt zich niet naar dwazen luim, en het onderwijs wordt met vriendelijke kalmte of met tuchtigenden ernst gegeven voortgezet zal het worden." Bij gunstig weder zullen op Zondag 9 dezer, des namiddags van 4 tot 6 ure, muziekuitvoeringen plaats hebben van het harmonie-gezelschap Concordia op het Molenplein alhier. Naar wij vernemen bestaat het plan om, bij genoegzame deelneming, den jaarlijkschen wedstrijd in het schijfschieten van het Artillerie-Vrijkorps alhier te doen plaats hebben op Zondag 16 dezer, De uitreiking der prijzen zou dan des avonds op feestelijke wijze geschieden. Zijn wij wèl onderrigt, dan zou ook voor niet-leden de gelegenheid worden geopend om, tegen voldoening van ƒ1,een entrée-kaart te hekomen, die zoowel voor het schietterrein als voor de feestelijkheden des avonds voor een heer met dames geldig is. Die kaarten zullen, naar men ons mededeelt, bij de leden des bestuurs verkrijgbaar zijn. Met genoegen vernemen wij, dat van hoogerhand dank is gebragt aan de leden der schutterijen, voor de flinke wijze waarop zij in de jongstverloopene maanden aan de buitengewone oefeningen, enz. hebben deelgenomen. In het drukst van de zomerwerkzaamheden was het zeker voor velen eene opoffering getrouw de noodig geachte exercitiën bij te wonen; opmerkelijk waren echter de trouw en de ijver, waarmede ieder zich kweet van zijne taak. Ook in deze gemeente zijn van de schutters buitengewone diensten geëischt en nu met 1 October, tegelijk met het ingaan der gewone winterrust, de schutterij op den voet van vrede is teruggebragt, komt aan hare manschappen een woord van hulde toe voor de wijze, waarop zij zich die meerdere oefeningen hebben getroost en zich bekwaamd om des noods de onafhankelijkheid des lands te helpen handhaven. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de spoorweg-maatschappijen verzocht zorg te willen dragen voor goede reiniging en desinfectie voor uit Duitschland komende veewagens, en dat op het nakomen van dit verzoek aan de grenzen toegezien wordt. Bij beschikking van 5 Oct. 11. heeft de minister van Binnenl. Zaken bepaald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkies district Alkmaar, noodzakelijk geworden ten gevolge van het door den heer jhr. mr. C. van Foreest genomen ontslag als zoodanig, zal geschieden op Dingsdag 25 October a. s. en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag 8 November daaraanvolgende. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Leeu warden, de heer L. Lindeboom, pred. te 's Bosch. Men meldt ons uit Schagen, dat ook door de scherp- schutters-vereeniging West-Friesland aldaar, ondanks het gevorderd saizoen, de jaarlijksche wedstrijd in het schijf schieten eerlang zal gehouden worden. De collecte te Bovencarspel gehouden voor het Roode Kruis heeft opgebragt 235. Bij gelegenheid der jl. Maandag gehouden inspectie over de dienstdoende schutterij te Hoorn, bragt de majoor van Haersolte zijnen officieren, het kader onderofficieren en de manschappen zijnen welgemeenden dank toe, mode namens het gemeentebestuur en den kommandant van het Huis van Correctie, voor den goeden wil en den betoonden dienstijver gedurende de twee maanden dat het garnizoen elders was geroepen om tot liet handhaven van Nederlands neutraliteit mede te werken, in welken tijd de schutterij de garnizoensdienst heeft waargenomen. De Hoorn sche schutterij is de eenige in Nederland geweest, van welke zulke belangrijke diensten zijn gevorderd. Het berigt omtrent het ongeluk, aan de echtgenoote vau een predikant te Hoorn, door naphta overkomen, wordt zeer overdreven genoemd. Met 34 van de 52 uitgebragte stemmen is de heer A.Bakker benoemd tot lid van den gemeenteraad teAvenhorn. Volgens het Amst. Effectenbl., zijn de onvoorziene rampen, waarop de kommanditaire sociëteit, onder de firma Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam, zich hij hare aanvrage om surséance van betaling beroept, de volgende i/Dat wegens de tegenwoordige omstandigheden vele credieten, die zij genoot, zijn ingetrokken en betalingen uitgeblevendat door het uittrekken van miliciens haar vele werklieden, en daaronder specialiteiten, die moeijeiijk zijn te vervangen, zijn ontnomen, terwijl zij door het daar door veroorzaakte oponthoud in de afwerking van het voor de koninklijke Nederl. stoomboot-maatschappij op stapel staande schip Stella twee betalingstermijnen ten bedrage van f 135,000, derft." - Jl. Dingsdag morgen hebben op het proefveld bij Waalsdorp belangrijke proeven met mitrailleuses plaats gehad in het bijzijn van Z. M. den Koning. -Van een geldwisselaarskantoor te Rotterdam is ge passeerde week een bediende verdwenen met zich nemende eene som van zeven a acht duizend gulden. Men vermoedt, dat hij de wijk naar Engeland heeft genomen. De prijs van het nieuwe gewas van het hennepzaad in de Krimpenerwaard bedraagt 8.10 a 8.25 per hec toliter. Verleden jaar was die prijs ongeveer j 1 minder. Te Leerdam heeft een jongen, koek hakkende, zijn kameraad drie vingers afgehakt. Te Elburg is in de consistoriekamer ingebroken en de opbrengst der collecten, door de bevestiging en intrede van ds. Nonhebei vrij ruim, uit de kas ontvreemd. Men herinnert zich uit vroegere mededeelingen, hoe een gezelschap schaatsenrijders in den jongsten winter voor het kantongeregt te Bolsward werd vervolgd en veroordeeld, wegens het vertoeven in een herberg te Wonseradeel na het uur, dat bij plaatselijke politieverordening tot sluiten was aangewezen en hoe de veroordeelden bij den Hoogen Raad der Nederlanden in beroep van cassatie kwamen tegen het vonnis van genoemden kantonregter. Thans heeft de Hooge Raad dat beroep als ongegrond verworpen. Den kastelein, die dit gezelschap ten zijnent had ontvangen en evenzeer veroordeeld werd en ook in beroep van cassatie kwam, viel een gelijk lot ten deel. Uit Groningen meldt men, dat op het Baltrum- merrif is aangespoeld een gekenterd scheepshol, vermoedelijk een haringbuis, waarin zich 4 mans lijken bevonden, in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende, zoodat geen signalement kon worden opgegeven. De lijken zijn op Baltrum begraven. Aan boord bevonden zich eenige kleedingstukken, touwwerk en ledige vaten, benevens een zak, gemerkt: G. C. Smeele. Te Appingadam is een kalabas-appel of zoogenaamde Turksche muts geteeld, welke ruim 25 halve kilo's weegt. Het schip Anna Maria, kapt. Dijkstra, van Amsterdam naar Corfu bestemd, is, volgens berigt uit Boulogne, in aanzeiling geweest met een Fransch fregat. Het schip is met zware schade de haven van Boulogne binnengeloopen. Het thans in het licht verschenen nommer van de Nieuwe Bijdragen voor Onderwijs en Opvoeding bevat in het mengelwerk een artikel van de hand des heeren L. B. Fikkert, te Tilburg, getiteld «Hpe kan de oorlog onmogelijk gemaakt worden?" Het slot van dit wèigeschreven stuk luidt volgenderwijze»De slotsom van hetgeen ik gezegd heb, althans heb willen zeggen, is, dat het mij voorkomt,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1