1870. N°. 121. Zondag 9 October. 28 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, ,,Wij huldigen het goede." Venchynt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163, Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Per eersten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 19 dezer over Triest en per laatsten trein Donderdag den 99 dezer over Harseiile de Hall naar Oost-Indië, China en Japan. Zaturdag den 15 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over ftouthampton. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 October. De staatkundige toestand van Oostenrijk is in den laatsten tijd door vrij ernstige spanning gekenmerkt. Voor zeker ware daarop meer de aandacht gevestigd geweest, zoo niet de vreeselijke gebeurtenissen, door den krijg tussehen Frankrijk en Pruissen in het leven geroepen, het oog hadden doen sluiten voor feiten, die minder van over wegend belang zijn te achten. Het vereenigen van zoo uiteenloopende bestanddeelen als waaruit de Oostenrijksche monarchie is zamengesteld en die haar vaak den naam van lappendeken heeft bezorgd, blijkt een waar reuzenwerk te zijn. Veel, zeer veel heeft de tegenwoordige liberale regering te Weenen reedB gedaan ter gemoetkoming aan bezwaren, door onderscheidene nationaliteiten in het midden gebragt. Toch bleek het dezer dagen allerduidelijkst, dat zij daardoor niet aar, aller wenschen voldoening had bezorgd. De afgevaardigden, die de bevolking van Bohemen ver tegenwoordigen, weigerden aan de beraadslagingen van die instelling deel te nemen. Toen het bleek, dat er aan geene toenadering te denken viel, zijn, bij keizerlijk besluit, regtstreeksche verkiezingen verordend. Wat de zaken te Rome betreft, het uitzigt bestaat, dat de verhouding tussehen den Paus en den Koning van Italië beter en geen oorzaak van verdeeldheid en onrust zal worden. Wel hebben de leden der Orde van de Jezuïten Rome verlaten, maar de Paus moet de som, hem van zijne civiele lijst toekomende, van de Italiaansche regering aan vaard hebbende stemming over de aanhechting bij het koningrijk Italië is in goede orde geschied en de uitslag getuigt van een tamelijk eenparige gezindheid. Men ver zekert, dat het kabinet van Florence reeds een besluit heeft genomen ten aanzien der staatsschuld van den Kerkelijken Staat, dien zij tot een bedrag van 20 millioen zal waarborgen. Uit Lissabon wordt berigt, dat aan de Spaansche grenzen weder tal van wapenen zijn ontdekt en in beslag genomen, bestemd om gebezigd te worden bij eene Carlistische omwenteling. Men vraagt zich af, wanneer eindelijk eens vrede en rust in Spanje zullen heerschen? Het gerucht, als zou er weder sprake zijn van een afstand of verkoop van Luxemburg aan Pruissen, wordt thans vrij algemeen weersproken. Gewigtige tijdingen van het oorlogstooneel zijn tot op het oogenblik waarop wij dit schrijven ons niet bekendal worden ook de schermutselingen, die tussehen kleine vijande lijke troepenafdeelingen voorvallen, van Fransche zijde als gewigtige krijgsgebeurtenissen voorgesteld, gewigtige feiten verwachten wij eerst dan te vernemen, als de toe bereidselen tot een geregelden aanval op Parijs, welke thans in gereedheid worden gebragt, voltooid zullen zijn. Reeds moet het belegerings-geschut in positie zijn gesteld. Wie huivert niet bij de gedachte aan de verwoesting en de el lende, die door zijne uitwerking zullen worden teweeggebragt! Door geheel Duitschland heen klinkt thans de oproeping tot uitoefening van liefdadigheid ten behoeve van de talrijke noodlijdenden door het beleg van Straatsburg. Niet minder dan 10,000 menschen zijn van huisvesting beroofd! Door het corps torpedisten worden ter hoogte van den zoogenaamden Drempel, proeven genomen met torpedo's, om te zien, in hoeverre stroom en golfslag het leggen en bevestigen van deze vernielende werktuigen, toelaten. Den 25 dezer zal de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier plaats hebben, tegelijk met de keuze van een lid der Tweede Kamer in het district Alkmaar. In de begrooting der ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1871, zooals die door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente den Raad is aangeboden, zijn in Hoofdstuk X (Buitengewone Uitgaven) o. a. opgenomen de navolgende posten: voor nieuwe bestrating 10700 voor het maken van een riool in de Nieuwstad 1100, en voor het dempen van een sloot in de Vlamingstraat 1000. Den laatsten tijd zijn ook uit deze gemeente belang rijke hoeveelheden spek opgekocht ten behoeve van het Duitsche leger. Het Bestuur van Helder's Comité voor het Roode Kruis verzoekt ons de ontvangst te berigten van: uit den spaarpot van twee kinderen 3; 2 linnen lakens van W.D.S.; van mevr. G. 6 linnen lakens en verbandlinnen; van mej. v. d. B. 2 linnen lakens en verbandlinnenvan den heer B. R. de Breuk de somma van 600, zijnde de eerste storting van een door hem ten voordeele van het Roode Kruis uitge geven gedicht. Heeft men in de laatste jaren zoo dikwijls klaagtoonen hooren aanheffen over de ongunstige verhouding tussehen werklieden en hen die boven hen gesteld zijn, een ver houding, waaruit vaak werkstaking en ernstige rustverstoring zijn voortgevloeid, aangenaam moet het daarom zijn voorbeelden van het tegendeel te vernemen. Dezer dagen vierde de heer de Pijper, meesterknecht in de ketelmakerij op 's Rijks werf alhier, met zijne echtgenoot het feest hunner 25jarige echtvereeniging. Ten blijke der goede ver standhouding, die er tussehen ./den baas» en de talrijke werklieden bestaat, boden zij hem op zijn huiselijk feest, uit gezamenlijke kleine bijdragen, een geschenk aan. Als tegenhanger van mededeelingen omtrent verzet, rustver storing en staking van den arbeid, achten we dit feit be langrijk genoeg ter openbare vermelding. Het ontwerp-besluit tot opheffing der beide ministeriën van eeredienst is dezer dagen door den Raad van State onderzocht. Volgens dat ontwerp, dat echter bij den Raad bezwaren heeft ontmoet, zouden die administratiën bij het departement van Binnenl. Zaken worden overgebragt. Het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk VI (Marine) der Staatsbegrooting voor 1869 strekt tot aan vulling van twee artikelen der begrooting. 1. Van het artikel loodsgelden met ƒ33,200, te vinden uit het overschot op art. 33, kosten der actieve zeemagt. 2. Van den post voor kosten van het gebouw voor het marine-instituut, waarop ƒ7129.70 te kort komt, waar tegenover een ander artikel met dat bedrag wordt verminderd. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is eergisteren aanbesteed, in één perceel, het uitvoeren van de na te melden werken aan het huis van correctie te Hoorn 1. het verplaatsen der gebouwen, ingerigt tot timmerloods en borstelmakerij; 2. het gedeeltelijk afbreken en digten van de garenkokerij en het waschhuis; 3. het vergrooten der nieuw aangelegde fundering voor het alcovengebouw 4. het opbouwen van een brandvrij gebouw, ingerigt tot nachtelijk afzondering van 624 gevangenen. Daarvoor was de minste inschrijver de heer J. van der Kamp, te Leiden, voor 148,449. Door tien commissaris van Z. M. den Koning bij den Nederlandschen Weerbaarheids-Bond is de volgende missive gerigt aan het centraal-comité van dien Bond«De Koning heeft mij opgedrageD, de ernstige aandacht van het centraal-comité van den Nederlandschen Weerbaarheids- Bond te vestigen op de wenschelijkheid eener nog voort durende oefening der miliciens van de ligtingen, die, ingevolge de jongste maatregelen, door de regering genomen, weder naar hunne haardsteden worden teruggezonden, en het comité in overweging te geven, de noodige stappen te doen, opdat tot bevordering van dat doel overal zoo veel mogelijk de reeds bestaande of nog op te rigten vereeni- gingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid worden dienstbaar gemaakt.' Onder de krijgslieden van naam en beteekenis, die de buitenlandsche slagvelden zijn gaan bestuderen, moet ook de kolonel van het Indische leger de Brabant, adjudant van Z. M. den Koning in buitengewone dienst, genoemd worden. (U. D.) Uit onderscheidene gemeenten des lands wordt de terugkeer gemeld van zouaven, die, wegens de jongste gebeurtenissen in Italië, aldaar niet meer van dienst kunnen zijn. Ook alhier is een der manschappen van dat thans ontbonden corps gerepatrieërd. De Tijd vermeldt, dat de redactie tot heden ƒ1049.02 heeft ontvangen ter vergoeding der reiskosten van terug- keerende zouaven. Het humoristisch weekblad Uilenspiegel was dood, maar zal weder herleven, nu de sensatie, door den oorlog ver oorzaakt, weder voor meerdere kalmte heeft plaats gemaakt. Te Midsland op Terschelling heeft den 24 Sept. jl. de jaarlijksche veemarkt plaats gehad, waarop waren aan- gebragt 103 runderen, 18 veulens, 6 paarden en 3 schapen De handel was stug. Den 12den dezer herdenkt de heer W. G. ten Houte de Lange, den dag waarop hij vijftig jaren geleden te Alkmaar de geneeskunde begon uit te oefenen. De jubilaris mag dan terug zien op een werkzaam leven, dat tevens voor velen nuttig was en waardoor hij de algemeene achting verwierf. (N. Alkm. Crt.) Behalve een hoogere burgerschool met 3jarigen cursus, is te Enkhuizen thans ook een burger-avondschool geopend, bij welke gelegendheid ds. Harting een krachtige en welsprekende toespraak hield. De lessen zijn aan gevangen met 30 leerlingen. Door de leden van het Roode Kruis te Medemblik is gecollecteerd en naar het hoofdcomité te 's Hage opgezonden ƒ319,65, benevens een kist met diverse goederen ten bedrage van 140. De directie van het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, is voornemens, in hare zalen eerlang eene internationale tentoonstelling van schilderijen te openen. Het personeel der Nederl. ambulance te Saarbrüken is jl. Donderdag avond te 's Hage aangekomen. Een groote menigte was bij de aankomst tegenwoordig. Voor eenigen tijd was een spuit-waterbron bij Delft gevonden, die thans leeggeloopen isde boer, op wiens grond het verschijnsel te zien was, heeft daarbij een bus voor de armen geplaatst, waarin thans ƒ35.05 gevonden is. Het standbeeld van Piet Hein, te Delftshaven, zal den 17 dezer, in tegenwoordigheid van Z. K. Hl Prins Hendrik, onthuld worden. Onder de pauselijke zouaven, dezer dagen te Rotterdam aangekomen, ontmoetten wij een Chinees, zegt de Maasbode. Nieuwsgierig tradyi wij met hem in gesprek en vernamen dat hij reeds drie en een half jaar den Paus gediend had. Te Nanking uit Catholieke ouders, welgestelde rijstboeren, geboren, werd hij vroegtijdig door de Chinezen om den wille van zijn godsdienst tot slavernij gedoemd. Ruim drie en een half jaar verkeerde hij in zijn droevigen toestand, en werd daaruit verlost door een Amsterdamsch heer, die hem vrijkocht en mede naar Holland nam, daar men zijne ouders niet meer vinden kon. In Holland aangekomen werd hij geplaatst in het R. C, instituut te Oudenbosch. Dat hij daar een zeer goede opvoeding ontving, bewijzen zijn vurige geloofsijver en fijne beschaving. Hij bleef te Oudenbosch, tot hij naar Rome vertrok, om voor den Paus te gaan strijden. Te Rome heeft hij meer dan 20 bisschopen uit China naar zijne ouders gevraagd. Ook heeft hij vele brieven geschreven, maar alle pogingen zijn te vergeefs geweest. Hij spreekt zeer goed Hollandsch en daarenboven eenige andere talen. Zooals wij voorts vernamen, moet zijn edele verpleger onlangs overleden zijn. Bij arrest van het Prov. geregtshof in Noordbrabant van jl. Woensdag, is S. W. H. Zufang, oud 34 jaren, ontslagen ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Valkenswaard, schuldig verklaard aan het, in zijne kwaliteit van ontvanger, verduisteren en aan hunne bestemming onttrekken van gelden, ten bedrage van meer dan 3000 francs, aan bijzondere personen toe- behoorende, en uithoofde van zijn post onder hem berus tende, en te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van één jaar en in eene geldboete van 275, subsidiair vier dagen cellulaire gevangenisstraf. Een monster-komkommer, wegende 251 pond, is gegroeid in de warmoezerij van het koloniaal militair invalidenhuis Bronbeek. Deze groote vrucht heeft zich ontwikkeld van zaad uit Emmerik afkomstig en is bestemd voor Z. M. den Koning op het Loo. Ofschoon nog groot, leverde het gewas toch in dit jaar kleiner vruchten dan in 1869. De vochtige weersgesteldheid schijnt daarvan voornamelijk de schuld te dragen. Bij Veenhuizen is dezer dagen een zeer bouwvallig huisje ingestort, op het oogenblik dat de bewoners, vader, moeder en 3 kinderen van 4—8 jaren aan tafel zaten. De vader kreeg een gapende wonde aan het hoofd, terwijl een kind van zes jaar op de plaats dood bleef. Den 24 November zal het oudste departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in Friesland, dat te Heerenveen, zijn 75jarig bestaan herdenken. Als een groote zeldzaamheid uit de jagerswereld deelt men mede, dat door den heer L. koopman van Oosterwolde een haas is geschoten, die drie pooten had. De vierde heeft het dier ongetwijfeld door een schot verloren. Dit geval bewijst, dat een haas, gekwetst zijnde, zonder amputatiepluksel of verbandmiddelen kan genezen. Aangekomen schepen te Batavia vddr 16 September: Constance, Cornelia Matilda, Ida Geertruida, Marv Hillegonda, Mentor, Schoonderloo, Sumatra en Vijf Vrienden. Vertrokken: Nederland Oranje en Otto.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1