Beweging-en van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 Augustus 1870. W eerkundige Waarnemingen te Helder, Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. aan vernederende voorwaarden zou onderwerpen; //geen duim van onzen grond, geen steen van onze vestingen," en ten slotte uitte tij den wensch, dat, alle Franschen, welke meeningen zij ook mogten aankleven, zich eendragtig tot redding des vaderlands zouden vereenigen. De generaal Uhrich is omstreeks vijftig jaren oud, niet groot van statuur, maar krachtig van voorkomen. Engeland. Op het eiland Yersey, in de onmiddelijke nabijheid van de woning waar Victor Hugo jaren lang heeft gewoond als balling en doodvijand van het door hem afgekeurd stelsel, zijn thans eenige van de Coryphaeën van het Donapar- tismus gevestigd. Men vindt er de heeren Rouher, Baroche Drouyn de Lhuys, volgens sommige ook den maarschalk Leboeuf, en andere geëmigreerde Bonapartisten, die er geregeld raadslagen houden. Al die heeren moeten veel geld medegebragt en in veilige bewaring gesteld hebben. De Daily Tel. tracht te betoogen, dat de onzijdige mogendheden Frankrijk niet uit onverschilligheid aan zijn lot overlaten. //Europa» zegt het, zal ook den overwinnaar oordeelen, als deze de perken van redelijkheid te buiten streeft en meer eischt dan voor eigen veiligheid noodig is. De historie zal Duitschlands voorgangers verantwoordelijk stellen voor de wijze waarop Duitschland gebruik van de overwinning zal maken. Laat het dus genoeg zijnSluit vrede, zoo dit maar eenigzins mogelijk is. Frankrijk is reeds meer dan vernederd, graaf v. Bismarckgeef ons thans den vrede weder! Ons zenuwstelsel heeft te lang reeds in een staat van overspanning verkeerd; ons gehoor wordt onaangenaam getroffen door Frankrijks angstgeschrei. De overwonnene ligt thans hulpeloos nederdat de overwinnaar menschelijk zij De Pall Mali Gazette bevat de volgende brieven Caprera, 27 Sept. Waarde Harweis, Ik ga niet naar Frankrijk, evenals gij ben ik een voor stander van den vrede. Niettegenstaande dat, zou ik gaarne zien, dat Engeland, dat meer dan ieder ander land de klas sieke bodem van den vrede is, het initiatief nam tot het vormen van een Areopagus over de geheele wereld, en daardoor een einde maakte aan de wilde moordtafereelen, waardoor Europa thans wordt geteisterd. Ik heb de onder staande denkbeelden naar Berlijn en Stockholm gezonden, waarvan ik u copy zend, welke gij kunt openbaar maken, indien u zulks noodig voorkomt. De uwe, lr G. Garibaldi. (Afschrift.) Capreraj g gept Den heer A. Schon, Stockholm. Het is overtollig mijne menschlievende beginselen voor u bloot te leggen. Franschen, Scandinaviërs, Duitschers, allen zijn zij mijne broeders, en indien ik den triuinf der Pruissi- sche wapens heb begeerd, dan was het alleen omdat ik er naar verlangde dat de ellendigste tiran der nieuwere tijden zou worden onttroond. Ik ben hier gevangen door den invloed van Buonaparte op de regering van Florence, en als ik van dit eiland zou kunnen wegkomen en naar Frankrijk gaan, dan zou ik zeker daar worden gearresteerd. Gij kent natuur lijk mijne denkbeelden over wereld-unie, en ik geloof dat de omstandigheden thans eene goede gelegenheid aanbieden, het onderwerp nog eens aan te roeren. De Vereenigde Staten, Engeland, Scandinavië, Frankrijk en Duitschland onder wier bescherming de kleinere staten zich konden scharen, zouden eene prachtige basis vormen voor deze wereld-vereeniging, en de afgevaardigden van al de monarchiën en republieken van al de volken der wereld zouden te Nizza, een vrije stad, een Areopagus kunnen stichten, en daar als eerste artikelen van de universele constitutie vaststellen: 1. oorlog tusschen natiën eene onmogelijkheid, 2. bij ieder geschil dat tusschen eenigen van hen ontstaat, ter vreedzame oplossing, den Areopagus als scheidsregter. Als mijne denkbeelden u goed voorkomen, verspreid ze naar buiten. G. Garibaldi. Chiselhurst, waar de Keizerin Eugénie en de Keizerlijke Prins op Camden-house wonen, ligt ongeveer 25 minuten sporens van Londen. Het huis is niet door Napoleon gekocht, maar behoort den heer Strood, die nu een deel van het huis bewoont. De Keizerin heeft, behalve om Zondags naar de kerk te gaan, hare woning slechts eens verlaten om een wandeling te doen in het vrij uitgestrekte park, dat om het huis gelegen is. Het huis zelf staat te midden van prachtige boomen, door een hoog latwerk van den straatweg afgescheiden; het is in gebakken steen, in den stijl van den vorige eeuw, opgetrokken en heeft een prachtig uitzigt op een uitgestrekte weide van het park, waarin, evenals bij de meeste Engelsche landgoederen van den eersten rang, het vee graast. Een goed voetganger kan het park in een half uur afloopenhet verst van het woonhuis afge legene deel is algemeen voor bezoekers open. Duitschland. Nog niets wordt omtrent de juistheid of onjuistheid van het berigt gemeld betreffende het vervoer van een lijk in een der koninklijke rijtuigen bij de armee. Gelijk men. weet, was reeds gezegd dat er reden bestond tot de veronderstelling, dat generaal von Moltke overleden en zijn stoffelijk overschot in dat rijtuig naar Duitschland vervoerd zou zijn. Datzelfde wordt nu, onder dagteekening van 28 Sept., ook uit Neufchateau aan de Echo du Parlement geschrevenmaar inmiddels wordt uit het koninklijk hoofd kwartier geschreven, dat generaal von Moltke juist dien dag tegenwoordig was bij de ontvangst des Konings te Gonesse. Volgens Engelsche bladen zou het de Hertog van Nassau zijn die aldus omkwam en wiens lijk, in een prachtige doodkist, onder het geleide van 3000 Wurtembergsche soldaten, een paar dagen geleden te Toul zou zijn gepas seerd. De Prins in quaestie zou Adolf Wilhelm van Nassau zijn, geboren in 1817, in 1839 regerend Hertog ven Nassau geworden, kavalerie-generaal en kommandant van het 5de regement Westfaalsche laneiers bij het Pruissische leger. Hij heeft twee zonen en een dochter. Zijn oudste zoon is Prins Wilhelm Alexander, geboren in 1852. Volgens een berigt uit Wilhelmsböhe van den 2 Oct. was de gezondheidstoestand van Keizer Napoleon zeer goed. De berigtgever had den Keizer met merkwaardige gemak kelijkheid en vlugheid zijn paard Phoebus /hetzelfde, dat hij iu den slag voor Sédan bereden heeft» zien bestijgen. De Keizer heeft dezer dagen met groote naauvkeurigheid de Pruissische artillerie-batterij, welke op het kasteel inge kwartierd is, geïnspecteerd en voor zich laten manoeuvreren. Als een bewijs dat de oprigting van scherpschutters corpsen in Frankrijk aanleiding geeft tot//kwajongenswerk», maakt de N. D. Allg. Zeitung, in hare berigten van het oorlogstooneel, melding van eene afdeeling scherpschutters in het departement der üers. Die afdeeling, 50 man sterk, heeft een doodshoofd als symbool in haar vaandel. De manschappen dragen een zwarten uniform en zijn niet bekend met den naam van hun opperhoofd, die alle kosten tot uitrusting van het corps voor zijne rekening heeft genomen. Tot zoover gaat alles goedmaar wat zeker hoogst bevreem dend is, er mag bij het korps gedurende den tijd van dienst niet gesproken worden. Zelfs de kommando's worden gegeven door teekens en gebaren. Naar men zegt, moet een der Prinsen van Orleans aan het hoofd dezer militaire trappisten staan. Rusland. Een Petersburger blad meldt, dat Bazaine geen FranschmaD van geboorte is. Eenige Fransche genie- officieren hadden van Napoleon I verlof gekregen om in Russische dienst te gaan. Daaronder bevond zich de heer Bazaine, die iu Rusland een kind adopteerde, dat voor zijn deur te vondeling was gelegd. Dat kind voert nu het bevel in Metz. LAATSTE HKItlUTIIY. Londen, 6 Oct. De Telegraph meent te weten, dat de Italiaansche regering de Pauselijke schuld tot een bedrag van 20 millioen p. st. waarborgen zal. Londen, 6 Oct. Uit Berlijn wordt als officieel gemeld, dat de noodige toebereidselen voltooid zijn tot een geregel- den aanval op de versterkingen van Parijs, met het doel om de stad geheel te ontblooten. Het belegeringsgeschut en de mortieren zijn reeds in positie gesteld. Londen, 6 Oct. De bijzondere secretaris van Napoleon heeft getelegrafeerd, dat het manifest, door de Situation uitgevaardigd, apokrief is. Berlijn, 6 Oct. De generaal von Werder heeft gemeld, dat gedurende de belegering van Straatsburg van de zijde der Duitschers zijn gesneuveld en gekwetst 906 man, waaronder 43 officieren. Een groot gedeelte van het bele geringsleger van Straatsburg zal ook voor Parijs dienst doen. De manschappen zullen gedeeltelijk over den spoorweg ver voerd worden en gedeeltelijk den weg te voet afleggen. Berlijn, 7 Oct. (Off.) Uit Versailles wordt gemeld, dat den 5 dezer patrouille-go vechten met de in de rigting van deLoire ronddwalende 4de kavalerie-divise hebben plaats gehad. De zêsde kavalerie-divisie verdreef 1500 mobile garden uit Montfort. Yan Parijs was van 3 tot 6 dezer niets nieuws. Berlijn. 7 Oct. Men verwacht de spoedige val van Soissons en Mezières. Het bombardement tegen Parijs zal eerst een aanvang nemen, wanneer al het belegerings geschut zal aangekomen zijn. Dan zal de aanval echter in deD volsten omvang en met allen nadruk beginnen. Het weder is bij voortduring gunstig. Carlsruhe, 5 Oct. De generaal Treskow voert het bevel over het leger, dat naar het zuiden van Frankrijk bestemd is. Todrs, 5 Oct. (Off.) Montangis, 5 Oct. De vijand heeft in alle haast Pithiviers verlaten in de rigting van Toury. Te Manchecourt heeft hij 180 koeijen achtergelaten. Te Bondaroy is een post van 30 man door Turco's gedood, slechts een enkele is ontsnapt; men verzekert dat geen vijand meer in den Loiret en de Vendóme te vinden is. Tours, 7 Oct. Het gouvernement heeft zeer bemoedi gende berigten uit de departementen ontvangen betreffende de toenemende veerkracht der bevolking. De boeren hebben besloten, de Pruissen zooveel mogelijk afbreuk te doen en hun den toevoer van levensmiddelen af te snijden. De reorganisatie van het leger vordert naar wensch. De Pruissen schijnen naar Normandië te willen oprukken. Alle maatregelen zijn genomen om hun den aanvoer van levensmiddelen te bemoeijelijken. Ilavre is goed verdedigd. Eerstdaags worden hier 10,000 man der keurtroepen uit Algerie verwacht. De pauselijke zouaven zijn met een voldoend aantal officieren en onder officieren alhier aangekomen; zij zullen een keurkorps van 5000 of' 6000 man vormen. 1000 Garibaldianen zijn te Chambery aangekomen. De kanonnen der forten om Parijs dragen, naar men verzekert, tot op een afstand van 8000 meters. Het is derhalve voor de vijandelijke batterijen onmogelijk om zoo digt nabij Parijs te komen, dat zij thans reeds het binnenste gedeelte der stad kunnen bombarderen. Chartres, 6 Oct. Epernon is geheel ontruimd. Ram- bouillet is door Pruissen bezet. Marseille, 7 Oct, Garibaldi is alhier aangekomen. Florence, 7 Oct. De geheele uitslag van het plebisciet in de Romeinsche provinciën is deze: er waren 167,548 stemgeregtigden, van welke 135,291 gestemd hebben133,681 met //ja», 1507 met </neen»; 103stemmen waren van onwaarde. Florence, 7 Oct. Eene aardbeving heeft Calabrië geteisterd. Vele slagtoffers zijn gevallen. Mangone, Crati, Callana en Longobuco zijn bijna geheel verwoest. Prins Alexander der Nederlanden, kapt.-luit. P. Koning, Prinses Amelia, kapt. J. E. Buys, van Speijk, kapt. J. M. I. Brutel de la Bivière en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. W. J. van Hoo- geuhuyze, wachtschepen te Batavia. Soerabaija, Macassar en Sama- rang. Willem, kapt. P. Toutenhoofd, wordt te Batavia ver wacht. Djambi, kapt.-luit. J. H. K. Croes, wordt te Batavia verwacht. Cura9ao, kapt.-luit. jhr. M. W. Bowier, wordt te Batavia verwacht. Vesuvius, luit. 1ste kl. J. A. Greve, gest. in de Moluk- sche wateren. Beteli, kapt.luit. M. O. de Kanter, ondergaat te •Onrust eenige voorzieningen. Marnix, kapt.-luit. W. Enslie, gest. te Samarang. Coehoorn, luit. 1ste kl. E. L. baron van Heeckeren van Walien, gest. ter O.kust van Sumatra. \Aart van Nes, luit. 1ste kl. P. J. 1). Breukelman, gest. in de wateren van Celebes. den Briel, luit. 1ste kl. J. Scheurleer, ondergaat te Onrust eenige voorzieningen. Maas en Waal, luit. ïste kl. J. Spanjaard, ondergaat te Soerabaija eenige herstellingen en is bestemd voor het station in de wateren van Celebes. Ardjoeno, kapt.-luit. II. P. Klerck, wordt te Soerabaija verwacht. Amsterdam, luit. lste kl. C. A. Bosch, tijdel. komm., ligt ter reed e Batavia beschik baar voor de dienst. Bromo, kapt.-luit. A. W. Keuchenius, wordt te Soerabaija buiten dienst gesteld. Cycloop, kapt.-luit. C. A. W. Halverhout, wordt te Soerabaija verwacht. Sumatra, luit. lste kl. A. Dronkers, gest. ter W.kust van Sumatra. Borneo, kapt.- luit. D. L. Eeldmann, gest. in de wateren van Biouw en Linga. Banka, luit., lste kl. jhr. W. F. van Spengler, gest. ter O.kust van Sumatra, tijdelijk te Muntok. Timor, luit. l9te kl. G. W. C. Yoorduin, wordt te Batavia verwacht. Suriname, luit. lste kl. W. J. S. de Kanter, bestemd voor het station in de wateren van Menado. Celebes, luit. 2de kl. W. J. H. de Kanter, tijdelijk komm., ligt te Soerabaija om nagezien te worden. Madura, luit. lste kl. J. Tromp, gest. ter W.afd. van Borneo. Onrust, luit. lste kl. F. Luteyn, gest. ter Z. en O.afd. van Borneo. Admiraal van Kinsbergen, luit. l9te kl. K. O. van der Veen, gest. ter Z, en O.afd. van Borneo. Stavoren, luit. 2de kl. C. L. van Woelderen, ligt op het terrein der opname ter O.kust van Sumatra. Java, kapt.-luit. H. P. van Boneval Faure, ligt te Soerabaija. (Landskeet). -o o ~o O Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. #1 o o c o Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 12 wtz. 1.4k. 757.92 - 2.64 13.6 - 0.6 0.73 Vlak. 8 8 zo. 0.7„ 745.92 -14.58 11.8 - 0.2 0.96 8 12 ztw. 10.0,, 740.82 -19.68 14.0 - 0.1 0.98 Golvend. Weersgesteldheid: a, 8 Oct. 8 u. Digtbetvokken, zachte regen. 8 Oct. 12 u. üigtbewolkt, winderig, regenbuijig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schiepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 October. Amalia. H. Bakker. Suriname. 5 Anna Digna. A. H. Zwaneveld. Batavia. 6 6 October. Ondine. 4. A. Takes. Bordeaux. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 7 Oct. Wijk aan Zee. A. de Looper. Zur MithlenCo. Batavia. 7 Ger.Pr.Servatius.G. de Joode. H. J. Tweehuijs. 7 Henriëtta, J. E. Brouwer. Tjilatjap. 7 Amstelstroom.S.W.F.Kretschmer.Duiuker8cGoedk. Batavia. 7 Petronella. W. P. Leicher. v. d. Brugh Co. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Prithjof. K.Thorbjörnsen. Soderhavn. Hout. Amons Sc Co. Wilh.Tersmeden. W. Grunstad. Porsgrund. van Vliet Co. MargarethMilne. A. J. Morck. Hudichswall. u Blikman Co. Drammen. J. Christensen. Drammen. Amons Co. Symon&Martina. U. P. Altema. Riga. Blikman 8c Co. Hero. J. W. Mann. Newcastle. Steenk. Duinker8cGoedk. Bolton. J. Edwards. Queen. W. Rowe. Sunderland. Johannis. P. Nannings. Soderhavn. Hout. Blikman 8c Co. Gebr. Janzen. H. Jorgensen. Riga. Amons Co. Hoss. M. Gundersen. Predrikstad. Alpha. W. Bell. Sunderland.Steenk. Duinker8cGoedk. Hendr.CarstensenK. Tergesen. Soderhavn. Hout. Amons 8c Co. Elizabeth. E. Ward. Sunderland.Steenk. Duinkej|cGoedk. Pomona. G. Vallach. Newcastle. Enclin. P. Marshall. Zur Mühlen ScCo. Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 2400 hectol., waaronder 540 hectol. Tarwe, 300 Rogge, 250 Gerst, 750 Haver en 277 Erwten. In Haver en Gerst was vlugge haudel, Rogge moeijelijk te verkoopen. Men noteert: Tarwe f 10,50, Rogge f 8,50 a 9,60, Gerst f 5,50 a 7,10, Haver f 3,75 a 4,75, Paardenboonen f 8, Bruine Boonen f 14,50, rood Mosterdzaad f 17,50, geel f 14,50, groene Erwten f 16, graauwe dito f 16,50. Aangevoerd 579 stapels Kaas, wegende 130,755 kilogrammen. Prijzen: Kleine f 28,25. ii Commissie f 36, Middelbare f 37,—. Laagste prijs f 14, Bij het afdrukken dezes hebben wij de opgave der veemarkt van lieden nog niet ontvangen. LIJST VAST RKiEVKV. geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, gedurende de lste helft der maand September 18IO. Muller, Alkmaar; A. Veerman, II. Marcelius, Catharine Heinen, wed. Hagedorn geb. Seunke, B. Janse, mej. G. J. Toepoel geb. van Gauter, J. C. Cramer, mej. Pettije geb. Pevergen, J. Heris, D. Cornelis, mej. Buan, N. van Weeli, allen te Amsterdam; wed. Beekhuizen, te Arnhem; L. R. Hartman, te Hosluis; K. Kuperus, H. Veenstra, beiden te Hillegom; II. Kuiper, te Lagervoord; R. de Wit, te LinschotenJ. J. Overvliet, te Oudewetering; H, Vijg (2 stuks), te Velsen; Kees Paap (niet vermeld). De Directeur van het Postkantoor H E R W E IJ E R.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3