BUITENLAND. komt voor een stuk, waarin den spot wordt gedreven met die fabelachtig kleine tractementen. Wij ontleenen aan flat stukje deze regelen„Maakt U op, medestrijders ter verkrijging van een onderwijzerspostOmgordt u met geleerdheid en ondervinding, verkregen door vele jaren blokkens en opmerkens; door zelfverloochening en spening van de wereld! Trekken wij naar Ekehaar en Schoonlo en kampen wij daar voor de bestaande vacatures! Dralen we nietOf is het niet benijdenswaard 4 of/3 per week te verteren te hebben En dan het uitzigt op een pensioen, na 40of meer jarigen leeftijd! en wel zulk zulk een pensioen! Op, naar Kolde! en komt deze opwekking te laat.... en corps naar het bestuur dier gemeente met het nederig verzoek ons niet af te wijzen, waardoor ons de gelegenheid zal worden geschonken te toonen, dat wij onbekrompenheid en hoogschatting van onzen stand op prijs stellen!» Aangekomen schepen te Batavia, vóór 24 Sept: Augusta, Constantia, Nicolaas Witsen, Oceanus, Surius en Vrede. Vertrokken: Cornelis Smit, Gerrerdina Wilhelmina, Kanagawa, Oceaan en Vesta. Aan het verslag, hetwelk de N. R. Ct. levert van de voordragt, te Rotterdam gehouden door ds. Koopman van Boekeren, van Leiden, ten voordeele van het Roode Kruis, waarin hij zijne bevinding mededeelde in eenige lazareths, ontleenen wij de volgende regelen „Onze bekende landgenoot Lod. Muller had hem in staat gesteld om te Dusseldorf de kazerne en het daarbij gelegen lazareth in oogenschouw te nemen. Dóór kwam hij natuurlijk ook in het magazijn en zag daar onder anderen een mooijen voorraad dikke wandelstokken. Maar.... wandelstokken hoe komen de menschen er toe, om die aan het Roode Kruis te sturen? dacht hij. Doch ja, het was toch zoo ondoelmatig niet; want voor menig herstellende bleek zoo'n ding al heel goed te pas te komen. Even vreemd kwam het hem in den eersten opslag voor, toen hij daar eene Dusseldorfsche jonge dame aan eene groote tafel vol versche bloemen druk bezig vond met het maken van bouquetjes. Bouquetjes, voor wie? Voor de gekwetsten Ja! Och zeide hij zeg toch niet: dat is kinderachtig zoo'n zieken soldaat een bouquette te presenteren. Het is toch eene heele lieve soort van attentie en het ligt er maar aan op welke manier men dat zoo'n snorrebaard aanbiedt. Iemand die daar, week in week uit, zoo stil op zijn krib moet liggen, is dikwijls al blij, wanneer hij zoo iets van de lieve natuur te zien krijgt. Het doet zoo'n patiënt in zijn hart goed. Het is waar, bij onze Hollandsche soldaten zou dat wel misschien minder effect maken, omdat die over het algemeen niet zoo poëtisch zijn als een Franschman of een Duitscher; maar daarom is het toch niet kwaad. En al ligt dat poëtische nu al minder in ons volkskarakter, de Nederlanders maken dit op eene andere manier weer dubbel goed, als zij, in plaats van bloempjes, de versterkende vruchten van een goed hart in het lazareth brengen.» Men zal zich dit jaar tot het bekomen der mode naar Londen dienen te begeven, want verscheidene groote etablisse menten uit Parijs zijn sedert den oorlog te Londen gevestigd. Het Rooce Kbuis. Ziehier de lijst van goederen, welke tot 19 September verzonden zijn door het Centr aal-Mag azijn van Materieel te 's Sage naar het buitenland, namelijk naar Saarbrücken, Luxemburg voor Metz, Trier, Dusseldorp, Bonn, Mannbeim, Naum- burg, Pouilly sur Meuse en Parijs: pluksel gitecharpie watten zwachtels oud linnen compressen verbanden 248 kilo. wasdoek 44 rollen. 47 perkamentpapier 38 30 n gips 36 kilo. 324.5 kousen en sokken 688 paar. 186.5 slaapmutsen 284 stuks. 174 hemden 628 189 flanellen dito 152 verbandpakken 220 stuks, broeken 606 verbandblikjes 18 kabaaijen 269 geperforeerd ziek 24 wollen gordels 95 gipsverband 35 buss. jakjes 18 caoutchoucdoek 0 kilo. nightingales 89 dassen 369 stuks, chioorei 22 kilo. handdoeken 346 brood 5 tonn. zakdoeken 500 beschuit 19tromm. netten 107 roggemeel 147 kilo. borstrokken 66 gerookt vleesch 23 stukk. schorten 31 hammen 3 stukk. pantoffels 75 paar. gebraden rundvleesch 9 schijv. matrassen 69 stuks, gecons. melk 223 buss. kussens 431 tabak 495 kilo. kussensloopen 676 cigaren 39,300 stuks, stroozakken 234 bougies 90 kilo. woll. en molton dekens 426 sponsen 183 stuks, lakens 743 pleister 81 stukjs. kribben 2 scharen 29 stuks, zweeftoestellen 17 tourniquets 17 windkussens 18 irrigateurs 23 ijszakken 22 draineerbuizen 20.5 meter, bordeaux-wijn 857 fless. kalfsblazen 50 stuks, madera-wijn 45 gaas -30 port-wijn 25 zeegras 1500 kilo. diverse sterke dranken 263 chloorkalk 100 kilo. vinaigre 4 voleurs 2 kisten, carbolzuur 26 fless. limon. en frambozensir. 78 fless. diverse ontsmettings bessensap 838 middelen 2 kisten, eau de cologne 34 kistjes, lepels en vorken 90 stuks. Liebig's extract 217 fless.. pijpen 200 tapioca bouillon 500 porties, kaas 28 kilo. bouillon koekjes 30 doosjes, boter 60 gecons. eetwaren 198 blikk. eijeren 500 stuks, chocolade 236 kilo. haring 18 ton. mazena 12 citroenen 1 kistje, rijst 215 chloroform 500 gram. sago 100 azijn 30 fless. koffij en koflij-extract 214 en brancards 6 stuks. 285 bussen, en verder een verzameling boeken, thee 43 kilo. eenige beenbogen, kleine ver suiker 190 ringen enz. De ont vangengejdsommen hadden naar men verzekert tot het einde van September bijna de som van 200,000 gulden bereikt. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Aan den vice-admiraal O. A. Uhlenbeck is opgedragen de betrekking van commandant der zeemagt en chef van het departement der marine in Nederl. Indië, ter vervanging van den daarmede nu belasten schout-bij-nacht J. Andreae. België. In 1' Indépendance wordt door den inzender van een brief de aandacht gevestigd op het gevaar, hetwelk aan een bezoek der slagvelden rondom Sédan verbonden is, zoowel voor de personen der bezoekers zeiven, als voor het algemeen. De schrijver gewaagt van verscheidene ziekte-gevallen en zelfs van een plotseling sterfgeval, die als het gevolg van zoodanige bezoeken worden aangemerkt. Hij zelf had door een uitstapje naar Sédan eene ongesteldheid beloopen.en op grond daarvan raadt hij allen, die de genoemde streek enkel uit nieuwsgierigheid wenschen te bezoeken, voorzigtigheid aan, in hun belang en in dat van het publiek. L'Indépendance ondersteunt deze raadgeving, zonder dat zij daarom den ijver wil verminderen van hen, die door den pligt der menschelijkheid naar Sédan en zijnen omtrek worden geroepen. F r a u k r ij k. Het bombardement van Straatsburg heeft 30 dagen zonder ophouden geduurd. Men berekent, dat de Pruissen meer dan driemaal honderd duizend kanonschoten op de stad hebben gelost, hetgeen, gerekend naar het kaliber hunner vuurmonden, hun op eene uitgaaf van ruim twaalf millioen francs komt te staan. De schade door het bombar dement in de stad aan roerende en onroerende goederen toegebragt, wordt op 50 millioen francs geschat. Van de bezetting zijn slechts 2500 man gesneuveld of gewond. Generaal tfhrich is tot grootkruis van het Legioen van Eer benoemd. Zonderlinge dingen geeft de Fransche omwenteling van 1870 te zien: daartoe behoort voorzeker de luchtreis van een minister. De heer Gambetta, advokaat, volksver tegenwoordiger, hoofd van het departement van Binnen- landsche Zaken, is tevens aëronaut. Parijs willende verlaten en door het beleg dier stad in zijn voornemen verhinderd zijnde, heeft hij van een luchtballon gebruik gemaakt. Hij is te Amiens neêrgekomen. Zooals men weet heeft er in een klein huis aan den weg van Sédan een onderhoud plaats gehad tusschen Napoleon III en graaf von Bismarck. De beide personaadjes zaten eerst voor de deur en zetten vervolgens hun gesprek voort in een kamertje van de eerste verdieping. De stoelen, waarop zij bij die gelegenheid zaten, behoorden aan twee verschillende eigenaars, Siemen, de bewoner van de beneden woning, verkocht zijne stoelen aan den Prins van Pruissen, die er een van naar Berlijn, de ander naar Engeland zond de eigenaar van de beide andere stoelen op de bovenkamer wees echter alle aanbiedingen van de hand en vergunt zijne bezoekers tegen zooveel en zooveel per hoofd op den stoel van Napoleon III of van von Bismarck te gaan zitten. Hij schijnt met deze speculatie uitmuntende zaken te maken. Engeland. De correspondent van den Times geeft eene alles behalve gunstige beschrijving van het gedrag der Fransche bezettingstroepen te Straatsburg, na de overgave dier vesting, Generaal Uhrich zegt hij had het zeker nog een week langer kunnen uithouden, indien zijne soldaten niet zoo gedemoraliseerd waren geweest. Bij hunnen intogt vonden de Duitsche troepen de manschappen binnen de vesting in een jammerlijken toestand. Sommigen waren radeloos, anderen onverschillig de meesten dronken. Hem is verzekerd, dat de Fransche soldaten dansten op de muziek der inrukkende Pruissische korpsen. Velen, in plaats van hunne wapenen behoorlijk buiten de poort te deponeren (daar hun de gunst was toegestaan, met militaire eer de stad te verlaten) sloegen ze razend en tierend tegen den grond aan stukken. Hij zag een zouaaf, die zich een crinoline had omgehangen, op den wal van een fort ronddansen. Hij voegt er intusschen bij dat er op de mariniers, de nationale en mobiele garden en franc-tireurs niets viel aan te merken. Wie zich zoo slecht gedroegen, waren allen geregelde soldaten, grootendeels behoorende tot de Afrikaansche regimenten. Wat het gedrag der Duitsche troepen in Straatsburg betrof, zegt de Daily Telegraph, dit mag niet anders dan uitstekend genoemd worden. Als om strijd waren ze in de weer, om de burgers het hun aangedane leed te doen ver geten. Ik kan verzekeren zegt de correspondent van dat blad, dat de Duitschers zich aan geen enkele buiten sporigheid hebben schuldig gemaakt, op een dag, die hen waarlijk half dol van vreugde moest maken. Geen dronken schap, geen onbeschoftheid jegens voorbijgangers. Welk een contrast metde beschonken, levenmakende, blatendeFranschen! Nooit zag ik soldaten zich zoo walgelijk gedragen, als de krijgsgevangen verdedigers van Straatsburg de geregelde troepen althans. Zij dansten, huilden, vloekten, rolden over den grond, en stelden zich in één woord aan als dronken beesten. Eenigen brulden vuile liedjes, anderen schudden hunne vuisten in de kalme aangezigten der overwinnaars die daarvan volstrekt geen notitie namen en hun weg vervolgden, als bestonden er geen Fransche soldaten in de wereld. Niet veel behoorlijker gedroegen zich de officieren. De Daily News bevat een artikel over de brieven in de Tuileriën gevonden en zegt onder anderen: «.De Koningin der Nederlanden beknort de Keizer met vrouwelijke heftigheid, omdat bij in 1866 Oostenrijk niet bijstond, op den Rijn aantrok en de voorwaarden bedong die hij wenschte. Zij is overtuigd dat een „magtig Italië en een magtig Duitschland» verschrikkelijk gevaarlijk zijn voor zijne dynastie. Napoleon was per slot van rekening (zegt genoemd blad), beter dan eenige zijner mannelijke of vrouwelijke raadslieden. Iedereen schijnt hem gezegd te hebben dat zijne dynastie slechts door een oorlog veilig was.» Het meeste vertrouwen stellen de Parijzenaars in het fort Mont-Valérie, zegt de correspondent van de Daily News. Het is hun lievelingsfort, waarschijnlijk omdat het het sterkste is. Zij hebben het lief als een zeeman zijn schip. «Als ik er digtbij genoeg was,» zeide een meisje naast mij, u zou ik het kunnen kussen." ,/Laat mij uw kus overbrengen, antwoordde een mobile,* en het paar omhelsde elkander onder de toejuiching van het publiek. i Duitschland. Tot dusver zijn 71 lijsten openbaar gemaakt der verliezen, door het Noordduitsche-leger geleden, Volgens die opgaven, bedraagt het verlies: aan dooden 522 officieren en 7675 man; aan gekwetsten 1553 officieren en 32,945 manaan vermisten 13 officieren en 5860 man. Het totale verlies is derhalve 2088 officieren en 46,480 man. Daar onder zijn nog niet begrepen de verliezen, die reeds voor Parijs geleden zijn en evenmin het volledige verlies aan manschappen in de gevechten bij Sédan, van de verliezen der Zuidduitsche troepen is nog geen volledig overzigt bekend. Voor eenige dagen is een uit Rome terugkeerend Pauselijk zouaaf te Boodsel (Beijeren) door het open portier van een spoorwegwaggon gevallen, terwijl de trein in vollen gang was. Door de oplettendheid van het personeel stopte de trein dadelijk; ongedeerd stapte hij weder in en is eergisteren avond te Stolwijk bij Gouda tot zijne oude oude teruggekeerd. Tegenover de bewering van de Nordd. Allg. Ztg., dat generaal Ducrot, in weerwil van zijn gegeven woord, aan de krijgsgevangenschap ontsnapt zou zijn, stellen Fransche bladen de volgende verklaring: Na de verwonding van Mac Mahon, op 1 Sept., nam generaal Ducrot als oudste generaal, gedurende eenige uren het bevel op zich, maar hij werd vervangen door generaal de Wimpffen, die onver wachts geheime bevelen vertoonde. De ramp van Sédan volgde en evenals verscheidene hoofdofficieren, weigerde generaal Ducrot zich te verbinden om niet meer gedurende dezen oorlog te dienen en verklaarde het lot van het leger te willen deelenhij werd naar Pont-a-Mousson gebragt. Daar gelukte het hem aan zijne bewakers te ontkomen. Hij ging vermomd door de Pruissische posten en bereikte Parijs, waar hij zijn pligt als soldaat en burger doet. LAATSTE IIKKKiTE.V. Bkussel, 7 Oct. Het Journal de Bruxelles maakt een brief openbaar (voor de waarheid van welks inhoud het blad zegt geenszins in te staan), volgens welken onder handelingen zijn aangeknoopt tusschen Duitschland en Napoleon, met medewerking van Rusland en Oostenrijk, ten eir.de, indien na de inneming van Parijs het gezag niet in handen mogt vallen van eene partij, voor welke de genoemde mogendheden sympathie gevoelden, het gezag van Napoleon zou worden hersteld. Ook de Paus zou te Rome hersteld worden. Het laatstgenoemde blad meldt, dat Prins Napoleon naar Engeland vertrokken is, ten einde het terugkeeren des Keizers in Frankrijk in de hand te werken. De Prins zou Koning Victor Emmanuel den raad gegeven hebben om naar Parijs op te rukken. Berlijn, 8 Oct. Het aantal der niet gewonde Fransche krijgsgevangenen, welke zich thans in Duitschland bevinden, bedraagt 3577 officieren en 123,700 manschappen. Berlijn, 8 Oct. (Officieel berigt uit het hoofdkwartier Corny voor Metz, van heden.) Gisteren namiddag te 2 ure heeft de vijand boven het dorp Woippy de divisie Kuramer aangevallen. Na een hevig gevecht, dat tot in den nacht voortduurde, werd de vijand overal met zwaar verlies teruggeslagen. De negende brigade infanterie en detache menten van het tiende corps namen krachtig aan den strijd deelaan de zijde des vijands waren ook troepen der garde in het gevecht. Te gelijkertijd stelde de vijand op den regter Moezel-oever eenige divisiën tegen het eerste en het tiende legercorps in beweging, er had daar een levendige kanonade plaats. De verliezen, inzonderheid die der divisie Kummer en van het tiende legercorps, worden op 500, die van het derde legercorps op 130 man geschat. Berlijn, 8 Oct. Volgens berigten uit het hoofdkwartier is, om aan de herhaalde aanvallen van gewapende benden een einde te maken, besloten elk departement, waarin in het vervolg zulk een aanval voorkomt, eene contributie op te leggen van een millioen francs. Berlijn, 10 Oct. Een officieel berigt uit Versailles van gisteren meldt, dat een escadron van het zestiende regiment huzaren in den nacht van den 7den en 8sten door verraad van de bewoners van Ablis, is overvallen. Het dorp is tot straf geheel in brand gestoken. Aanzienlijke vijande lijke troepenafdeelingen, die van de Loire kwamen, zijn den 9den door Pruissische en Beijersche troepen, zuidelijk van Etampes, verstrooid. De bewoners der noordelijk van Parijs liggende dorpen, die gevlugt waren, keeren terug. Berlijn, 10 Oct. De Pruissische regering heeft aan onderscheidene kabinetten eene nota gezonden, welker inhoud in hoofdzaak op het volgende nederkomt. Parijs zal zich over korteren of langeren tijd moeten overgeven. Wordt de overgave uitgesteld tot gebrek aan levensmid delen tot de kapitulatie dwingt, dan zullen groote ellende en rampen daarvan het gevolg zijn. De Duitsche leger- administratie kan onmogelijk in dat geval eene bevolking van 2 millioen menschen, ook slechts een enkele dag, van voedsel voorzien. De omtrek van Parijs biedt, dewijl het geen daar gevonden is voor de Duitsche troepen wordt gebruikt, op verscheidene dagmarschen evenmin levens-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2