Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundige Waarnemingen te Helder, SCHAGER MARKT van HEDEN. Admiraal Farragut. Welligt, als Kerstmis sneeuw over de velden strooit, als het (/Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen in onze bedehuizen schalt welligt zullen dan nog immer de twee magtigste natiën der Christenheid den Muselman en Heiden met bittere ironie doen uitroepen: „Ziet, hoe lief die Christenen malkander hebben!» De Daily News kan nog niet gelooven, dat het tot een bombardement van Parijs komen zal, zelfs niet nu de Duitschers het zoo luide en met zooveel ophef aangekondigd hebben. De Duitschers zullen toch niet gaarne de vreese- lijke moreele verantwoordelijkheid van het bombardement en de mogelijke verwoesting van Parijs op zich nemen. Wat Fransche schrijvers ook in de opgewondenheid van het oogenblik mogen zeggen, wij weten, dat de Duitschers een goedhartig, manhaftig volk zijn. Zij zijn geene vandalen, wilden, enz., maar een volk, beter onderwezen dan alle andere volken en vol eerbied voor beschaving en wetenschap. Indien het bombardement plaats heeft, zal het volk, dat teregt beweert voor te gaan op den weg der verlichting, het voorbeeld geven om tot de verouderde en onbeschaafde wijze van oorlogvoeren terug te keeren. Al is hun zaak nog zoo regtvaardig, zoo iets zou er een schaduw op werpen. Indien Frankrijk te vurig en te hartstogtelijk geweest is, te veel aan glorie hechtte en te gemakkelijk heeft toegegeven aan zelfzuchtige leiders en valschen nationalen trots het heeft er zwaar voor geboet. Het geregtelijk onderzoek naar het vergaan van de Captain is afgeloopen. De uitspraak van het Courtmartial was, dat al de manschappen getrouw hun pligt vervuld hadden en er zelfs geen schijn van blaam op hen rustte. Het ongeluk was enkel toe te schrijven aan de constructie van het schip, waarbij men het te weinig»stabiliteit gegeven had, en zulks was een gevolg van de herhaalde wijzigingen in het oorspronkelijke plan des bouwmeesters aangebragt. Te Dublin is een korps Iersche ziekenverplegers uitsluitend ten dienste der Fransche gewonden gevormd het bestaat uit 270 personen, en zou naar Frankrijk scheep gaan. Intusschen werd de regering door sommige Iersche dagbladen, die niet in de ingenomenheid der Ieren met Frankrijks zaak deelen aangemaand om het vertrek van dat korps te beletten, om reden dat het eene met de onzijdigheid onbestaanbare zending had, en dat buitendien het ligtelijk zijne diensten in Frankrijk verder zou kunnen uitstrekken dan die zending. Doch de regering heeft geen gehoor aan die aanmaning gegeven; en het korps Iérsche-ziekenverplegers is jl. Zondag ochtend op een Fransch transportschip van Dublin naar Havre vertrokken. Duitschland. Een der Fransche gevangenen die in Berlijn verblijf houden, verdient nu met schoenlappen eenig geld en weet zich dus vrij goed in zijn lot te schikken. Een Pruis plaagde hem over zijne gevangenschap en vroeg hem waar nu de Fransche sn reverij gebleven was waarop deFranschman hem onmiddelijk ten antwoord gafvDe Fransche snoeverij wij hebben gezegd, dat wij binnen drie weken binnen Berlijn zouden zijn en hier zijn wij!» De Grenzboten behelzen een overzigt der krijgs- gebeurtenissen, waarin het volgende voorkomt„Het Voor- loopig Bewind heeft den oorlog der burgers en boeren tegen de vijandelijke legers afgekondigd. Dientengevolge zijn in sommige gedeelten van Frankrijk benden gevormd, die, gedeeltelijk uit door vaderlandsliefde gedreven lieden, gedeeltelijk uit roovers bestaande, het onze legers hier en daar lastig hebben gemaakt. Eenige veldjagers en postiljons zijn nedergeschoten, wagens met gekwetsten en proviand, zelfs eene geheele colonne van proviandwagens zijn op- geligt; kleine detachementen zijn overvallen en gevangen genomenmen heeft uit huizen en hinderlagen op door trekkende en zelfs op vechtende troepen geschoten; gekwetste en ingekwartierde soldaten lafhartig vermoord en somtijds afschuwelijk verminkt. Daarvoor zijn van onze zijde ongeveer de volgende straffen opgelegd, behalve 250 flesschen champagne voor het schot bij het binnenrukken onzer troepen te Rheims, in het geheel omstreeks 3 millioen fr. contributie20 a 30 huizen zijn geslecht, 20 a 30 geheele dorpen in de asch gelegd, 150 a 200 boeren zijn gefusilleerd of in de vlammen omgekomen, waaronder ook vrouwen en kinderen, die aan de gepleegde moorden medepligtig waren Prins Karageorgiew, beschuldigd, gelijk men zich herinneren zal, van medepligtigheid aan den moord van den Vorst van Servië, Michael Obrenovich, welke den 10 Junij 1868 heeft plaats gevonden, is den 6 Oct. jl. te Pesth wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Kerkelijke Staat. Onder dagteekening van den 29 dezer bevat de Unita Cattolica een protest van Paus Pius IX tegen de over meestering van Rome door Italië. Dit protest is vervat in een brief, gerigt aan het Heilige Collegie. De Paus con stateert daarin dat Hem, als Stedehouder van Christus, de vrijheid is ontnomen, die bepaald noodig is om Gods Kerk te besturen en hare regten te handhaven, In de eerste plaats is Z. H. het beheer over de posterijen ontnomen; en aangezien het gouvernement, dat jegens Rome zulk een geweld heeft gepleegd, niet te vertrouwen is, zijn de getrouwe zonen van alle werelddeelen verstoken van zich schriftelijk met Christus Stedehouder in gemeenschap te stellen. Die gemeenschap wordt nog bemoeijelijkt, omdat het gebeurde dat de personen die den dorpel van het Vatikaan over schrijden, eerst aan een onderzoek werden onderworpen. Hierover werd geklaagd en de Italiaansche autoriteit ver ontschuldigde zich wel met de bewering, dat dit onderzoek op eene dwaling berustte, maar wie weet of dergelijke dwalingen niet meer zullen voorvallen? Z. H. wijst er voorts op, dat het openbaar onderwijs ernstig wordt bedreigd, en dat het tot een toestand zal vervallen, zeer verschillend van den voormaligen, toen de burgers hunne zonen naar de inrigtingen van onderwijs konden zenden, zonder vrees dat zij daar verdorven zouden worden. De Paus protesteert vervolgens tegen de verkrachting der verklaring, dat de te Rome vigerende wetten na de bezetting van do eeuwige stad niet geschonden zouden worden, en Z. H. wijst er op dat de plannen van de overweldigers ten duidelijkste blijken uit de decreten, die zijn uitgevaardigd ten opzigto van het beheer over de kerkelijke goederen. De Heilige Vader bidt vuriglijk, dat zijne vijanden ligt zullen ontvangen, opdat Gods toorn niet over hen kome. Zijne Goddelijke hulp wordt afgesmeekt der Kerk te hulp te komen. LAATSTE BEHIÜTEV. Londen, 11 Oct. Men zegt, aldus meldt de Times, dat, toen lord Lyons onlangs het nut van een wapenstilstand betoogde, graaf Bismarck antwoordde, dat hij, zelfs op dit oogenblik, overal den vrede, doch een wapenstilstand alleen te Parijs kon sluiten. Zaturdag is den geheelen dag van de fortificatiën van Metz een levendig kanonvuur onderhouden. Londen, 11 Oct. Heden is te Dover een Fransch escader voorbijgekomen, bestaande uit 12 gepantserde schepen der 1ste klasse, in de oostelijke rigting koers zettende. Londen, 12 Oct. Op Martinique is eene revolutie onder de negers uitgebroken. Er zijn veel menschen omge komen en er is belangrijke schade aan eigendommen toegebragt. De regering heeft den staat van beleg afge kondigd en hulp aangevraagd. Ook in de provincie Barranca van Peru is een opstand onder de negers uitge broken. Zij hebben verscheidene blanken vermoord, maar zijn ten slotte naar het gebergte gedreven. Berlijn, 11 Oct. (Offic. berigt uit Versailles, van heden). Een gemengd corps van troepen, behoorende tot het leger corps van den Kroonprins van Pruissen, heeft gisteren, onder bevel van den Beijerschen generaal von der Tann, nabij Orleans een gedeelte van het leger der Loire geslagen, 1000 gevangenen gemaakt en drie kanonnen veroverd. De vijand sloeg in verwarring op de vlugt. Berlijn, 12 Oct. De Staats-Anzeiger zegt, dat de operatiën tegen Parijs zullen aanvangen met een aanval tegen verscheidene forten, welker bezit onontbeerlijk is. Eerst daarna zal de stad gebombardeerd worden, ofschoon de Duitschers in staat zouden zijn om het bombardement vóór den aanval tegen de fortificatiën te doen plaats hebben. Onze artillerie bestaat uit getrokken kanonnen van 15 duim en getrokken mortieren van 18 duim middellijn, die voor Straatsburg gebruikt zijn, benevens marine- en kust-geschut, dat kogels van meer dan 336 pond werpt. Berlijn, 12 Oct. Officieel berigt uit Versailles van gisteren.) Het Beijersche korps von der Tann en de cavalerie- divisiën van Prins Albrecht en graaf von Stollberg hebben den lOden bij Arthenay eene vijandelijke divisie geslagen, drie kanonnen veroverd en 2000 gevangenen gemaakt. Ons verlies bedroeg 110 man. De vijand vlugtte in de grootste verwarring en wordt nog vervolgd. De inneming van Orleans wordt spoedig verwacht. .Eene Duitsche cavalerie divisie joeg den lOden 4000 mobile gardes bij Cherisv over de Eure, waarbij de laatstgenoemden aanzienlijke verliezen leden. Van Parijs is niets nieuws te melden. Dresden, 11 Oct. Het Dresdener Journal meldt, dat de Koning van Saksen voor den Koning van Pruissen eene bijzondere decoratie van het Grootkruis der militaire Heinrichsorde heeft in het leven geroepen, die uitsluitend door Koning Wilhelm zal worden gedragen. De generaal- adjudant van Thielau heeft Z. M. den 9 dezer deze decoratie te Versailles ter hand gesteld. Koning Wilhelm heeft den Koning van Saksen, in antwoord hierop, het volgende getelegrafeerd: „De generaal von Thielau heeft mij zoo even uit uw naam de militaire Heinrichsorde met de daaraan verbonden eervolle decoratie ter hand gesteld. Ontvang mijn opregten dank voor de mij verleende onder scheiding, welke voor mij eene even dierbare als gelukkige herinnering zal zijn aan ons gewigtig succes, en aan de gelukkige deelneming van de Saksische troepen en van hunnen vorstelijken aanvoerder. Tours, 11 Oct. Berigt uit Chartres van 10 Oct. des avonds 9 ure.) Heden namiddag hebben de Pruissen een nieuwen aanval gerigt tegen Chevry en Dreux. Hunne magt bestond uit zes escadrons ruiterij, twee regimenten infanterie en eene batterij artillerie. De bevolking heeft krachtdadig weerstand geboden en zich in de straten verschanst. De Pruissen zijn te zes ure teruggedrevenmaar hunne artillerie is de ingenomen positiën blijven bezetten. Een gedeelte van Chevry is, met eenige nabijgelegen gehuchten, in brand geschoten. Door de Pruissische veldontdekkers is, in de vlakte van Beauce, op verscheidene punten in den omtrek van Voves, insgelijks brand gesticht. (Berigt uit Chartres van gisteren.) De Pruissen hebben het dorp Ablis in brand gestoken, de leden van den gemeente raad in arrest genomen en gedreigd hen te zullen fusilleren. Deze bedreiging is met de verklaring beantwoord, dat, indien men gevolg aan dit voornemen mogt geven, van onze zijde een gelijk getal Pruissische gevangenen zouden worden doodgeschoten. Florence, 9 Oct. Bij het ontvangen van de commissie welke den uitslag van het plebisciet overgebragt, heeft de Koning ongeveer het volgende gesproken: „Zoo is dan nu eindelijk het vaderland in zijn geheel. De volharding en eensgezindheid, waarvan het plebisciet blijk geeft, vervullen het geheele Rijk met vreugde. Hebben wij inderdaad niet weinig aan het geluk te* danken, veel meer hebben wij te danken aan de blijkbare geregtigheid onzer zaak. Vrije toestemming, trouwe nakoming van wederzijds gedane opregte beloften, ziedaar de krachten, welke Italië tot stand hebben gebragt. Thans zijn de Italianen meesters van hunne lots bestemming. Na eene verstrooijing van zoo vele eeuwen, in de stad bijeenkomende, welke eenmaal de hoofdstad der wereld was, zullen de Italianen ongetwijfeld in de over blijfselen van aloude grootheid de voorteekenen eener nieuwe en eigene grootheid zien en met eerbied den zetel omringen van dit geestelijk Rijk, hetwelk zijne vreedzame banieren in verre gewesten plant, gewesten welke zelfs de Roineinsche adelaren nooit hebben bereikt. Als Koning en als Catholiek de eenheid van Italië proclameerende, blijf ik onwankelbaar in mijn voornemen, om de vrijheid der kerk en de onafhankelijkheid van den Vorst-Opperpriester te waarborgen. Met deze verklaring neem ik uit uwe handen het plebisciet van Rome en biedt het den Itu'.ian n aan.» Florence, 11 Oct. Géneraal Lamarmora heeft te Rome eene proclamatie aan de Romeinen uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat hun plebisciet het nationale gebouw prachtig heeft bekroond, en de hoop uitdrukt, dat het buitenland deze groote gebeurtenis naar waarde zal beoor- deelen. Hij verklaart voorts, dat het de wil der regering is, dat de opperpriester met souvereine waardigheid en in volle kracht en vrijheid al zijne regten als opperhoofd der kerk uitoefene. vis dit gevoelen», zegt de generaal, „heilig, even heilig is het nationaal gevoelen, en beide gevoelens moeten zich met elkander verzoenen.' Ten slotte bevat de proclamatie eene opwekking tot handhaving van orde en rust. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 October. Amalia. H. Bakker. Suriname. 5 Anna Digna. A.H.Zwaneveld. Batavia. 12 Jan&Antoon.A.P.Scherpbier. BuenosAyres. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 11 Oct. ProgressoValle. A. Valle. ZurMühlen&Co. Taganrog. 12 Louisa. U. Bonjer. Batavia. 12 Jacob. J.H.B.Freie. Galatz. 12 JongeCornelis. G.J.Goekoop. Duinker&Goedk. Soerabaija. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Scotia. G.M.Lorentzen. Riga. Fauna. J. Hansen. Porsgrund. Fritz. O.Christensen. Soderhavn. Osterrysoer. O.E.Haraldsen. Suudswall. Janet Izat. B. Wheatley. Neivcastle. Steenk. Morning Star. J. M. Gibbon. Herm.deRuiter. L. Draijer. Sundswall. Se Sostris. P. Erichsen. Soderhavn. Conservator. W. Bobinson. Newcastle. Delft. J.P.OldenburgerSundswall. Carbon. G. Beston. Newcastle. Merchant. W. Bavis. Lading. Hout. Hout. n Steenk. Hout. Steenk. Cargadoor. Amons Co. Blikman Co. P. Haagsma. van Vliet Co. ZurMühlen&Co. Duinker&Goedk. Amons Co. ii H. J. Tweehuijs. Blikman Co. ZurMühlen&Co. Aan order. (Landskeet). Si -o O O Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.J procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 zto. 5k. 755.16 - 5.05 10.8 - 2.6 0.72 wein.golv 13 12 zwtw. 25 738.31 -21.81 12.0 t 0.7 0.83 Holwater 13 8 zw. 30„ 737.13-22.99 11.6 - 1.6 0.93 12 Weersgesteldheid: 12 Oct. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, koel. 13 Oct. 8 u. Onstuimig, regen en wind. 13 Oct. 12 u. Onstuimig, regen en wind. 54 Paarden Veulens Stieren Ossen Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen - Gras-Kalveren - 8 Nucht.Kalveren - 5 VetteBammen - MagereSchapen - Vette Schapen - Lammeren f 50 alOO 80 allO 170 a210 100 a228 110 al40 60 alOO a 12 a 18 25 a 30 16 a 20 22 a 33 4 Bokk. en Geiten f I-Ja 37 Magere Varkens- 12 a 55 Biggen 30 Konijnen 35 Kippen Eenden 4 Duiven Ganzen Zwanen Boter per kop Kaas perK.G. - 1 a 10 c. 25 a 65 - 25 al00 - 20 a 30 a - 90 alOO 271a 40 Kip-Êijeren per 100 -350 a400 Eend-Eijeren a Terwijl in onze Oude Wereld duizenden bij duizenden dapperen weggemaaid worden op het slagveld, verloor dezer dagen ook de groote Amerikaansche republiek een harer heldhaftigste zonen. De admiraal Farragut is niet meer. De vlag met de strepen en sterren, die trotscher dan een koningsvlag wapperde op het admiraalschip der Vereenigde Staten, zoolang zij door Farragut werd gevoerd, heeft met zijn dood als het ware de helft van zijn luister verloren. Farragut's naam is zoo naauw verbonden met de opkomst der Amerikaansche zeemagt, zooals zijn naam schittert op de schoonste bladzijden der geschiedenis van die zeemagt, dat wij, om zijn leven naar waarde te schetsen, over meer gegevens moesten kunnen beschikken, dan ons nu nog ten dienste staan; toch willen wij in herinnering roepen, wat voor korten tijd Felix Aucaigne van den nu ontslapen zeeheld zeide. Op den regel, dat de meeste bijnamen niet toepasselijk zijn op de personen, aan wie zij gegeven worden, maakte de admiraal Farragut, de „oude salamander", zooals zijne landgenooten hem noemen, eene uitzondering. Een man, die als hij zoovele zeeslagen leverde, en met zulke verschrikkelijke verliezen de meest versterkte forten, als Port Hudson, Galveston en Mobile bombardeerde, moest wel een ijzeren natuur bezitten om ongewond aan zoovele gevaren te ontsnappen. Dat hebben de Amerikanen dan ook begrepen, en terwijl zelfs de zoo beminde Grant geen bijnaam verkreeg, gevoelden zij toch de behoefte hunne bewondering voor Farragut door dien bijnaam

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3