1870. N°. 128. 28 Jaargang. .Woensdag 26 October. m Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. EN HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT ,W ij huldigen hot goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiëaVan X4, regels 60 cent elke regel meer 15 cent. (Xroote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Per eersten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 26 dezer over Harseille de inail naar Oost-Indië, China en Japan. Maandag den 31 dezer vertrekt, per laatstcn trein van den Helder, de West-Indische mail over Southampton. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 October. De toestand in Frankrijk is in de beide laatste dagen in zooverre gewijzigd, dat de positie der Franschen met ieder oogenblik hagchelijker wordt. Innerlijk neemt de desorgani satie toe, ten blijke waarvan handelaren in Franse.he handels plaatsen hunne schepen en goederen in naburige landen in veiligheid zoeken te brengen. Men is ernstig bevreesd voor oproer; de Oostenrijksche regering heeft reeds maat regelen genomen om den eigendom harer onderdanen te Marseille te beschermen. Middelerwijl trekt het Duitsche leger voorwaarts, de Fransche troepen voor zich uit drijvende. De pogingen door Gambetta en Garibaldi aangewend om de overmagt der Duitschers tegen te staan zijn ongenoeg zaam; wanhoop en ellende nemen de overhand. En toch schijnt het vooralsnog, dat Parijs en Frankrijk de hittere kelk der nederlagen tot den bodem toe moeten geledigd hebben, eer de vrede kan tot stand komen. De capitulatie van Metz is nu zeer nabij, en welligt vóór dit nommer in 't licht verschijnt, komt het berigt der overgave van Bazaine ons reeds ter kennisse. De om standigheid, dat de adjudant van Bazaine, die de functie van onderhandelaar vervult, meer met von Bismarck dan met von Moltke verkeert, doet vermoeden, dat er meer staat kundige, dan militaire aangelegenheden worden behandeld. Te midden der bespreking van de staatkundige aange legenheden van den dag, wordt weder eene groote mate van belangstelling gewijd aan Luxemburg. De ingezetenen des lands hebben zich bij adres gewend tot Z. K H. Prins Hendrik, stedehouder van den KoningGroothertog, be tuigende hunne gezindheid om vrije en onafhankelijke Luxemburgers te blijven. Zij doen dat op een oogenblik, dat, even als in 1867, druk gesproken wordt over de in lijving van het Groothertogdom bij een grooten naburigen Staat, ditmaal Pruissen. Men spreekt van eene geldelijke schadeloosstelling aan den tegenwoordigen bezitter, terwijl men nu geen vrees behoeft te hebben, dat Frankrijk tegen den afstand van dat landje thans ernstige bezwaren zal inbrengen. De vraag: is het de wensch der bewoners van het Groothertogdom om van regering te veranderen schijnt bij deze zaak weinig in aanmerking te worden genomen. Als leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn met 1 Januarij 1871 aan de beurt der aftreding de heeren C. Giltjes en P. J. Duinker, die echter weder verkiesbaar zijn. Met leedwezen vernemen wij, dat voor het bestaan blijven van het Concert-Gezelschap Apollo alhier ernstige vrees gekoesterd wordt. Wij hopen echter dat alsnog een middel kan worden gevonden om het bestaan van dit gezelschap voor de toekomst te verzekeren. Behalve om de schade, die door den val van deze vereeniging zou worden teweeg gebragt aan de beoefening van, en de ver levendiging der liefde tot de toonkunst, zouden we dien val ook betreuren om het stoffelijk nadeel, dat daardoor onderscheidene personen, die aan het gezelschap verbonden zijn, zouden moeten lijden. In het begin der volgende maand zal, naar men ons mededeelt, eene tooneelvoorstelling worden gegeven door HH. onderofficieren der infanterie, ten voordeele der al- gemeene armen alhier. De leverantie van vleesch voor het alhier in garnizoen liggende bataillon infanterie, is jl. Vrijdag bij openbare aanbesteding, gegund aan den laagsten inschrijver, den vleeschhouwer W. S. I. Beek, voor 48 cent per kilo. Met zeer veel genoegen woonden we een der beide voorstellingen bij, door den heer dr. Epstein fils in Musis Sacrum alhier gegeven. De uitvoering van het gedeelte toonkunst voldeed ons zeer goed en de vinger-tooverij ver melden wij, als zeer aan de verwachting te hebben beant woord. Waarlijk, zonder de anders onontbeerlijke materialen, waardoor men gewoonlijk de goochelaars omringd ziet, en zonder den weidschen ophef door die heeren gewoonlijk gemaakt, geeft de heer Epstein fils blijken van eene, wij zouden haast zeggen, ongeëvenaarde, vlugheid en behen digheid. Naar men verzekert telt het schoolverbond thans 8530 leden, verdeeld over 103 afdeelingen. Het jaarlijks zich openbarende verschijnsel, dat het getal krankzinnigen, in gestichten verpleegd, steeds blijft toenemen, is ook dit jaar voorgekomen. In den loop van 1869 is het aantal weder van 3295 tot 3375 geklommen. De heer J. J. van der Maade geeft in een open brief aan den heer T. J. Stieltjes, lid der Tweede Kamer, het denkbeeld aan .tot het graven van een kanaal van Amsterdam tot Huihuizen, ter verbetering van den waterweg van de eerste plaats naar den Rijn. Het kanaal zou 98 kilometers lang en 2 meters diep zijn en eene bovenbreedte van 30 meters hebben, zoodat de afstand van Amsterdam naar den Rijn 12 kilometers korter zou zijn dan die van Rotterdam naar den Rijn; ook zouden de sleeploonen, volgens den heer van der Maade, minder kunnen zijn. Voorts voorspelt de voorsteller nog een aantal hieruit voortvloeijer.de voordeelen, als vermeerdering der waarde van landerijen, beperking van het inundatiegebied door de dijken van het kanaal, enz. Men schrijft ons van Texel, dd. 23 dezer: ,/Op Zondag den 30 dezer, des avonds ten 7 ure, zal in het logement de Vergulde Kikkert, aan den Burg alhier, eene volksvergadering plaats hebben in het belang der vereeniging vhet Roode Kruis.» De spreekbeurt in deze vergadering zal worden vervuld door den heer A. B. Weber, van den Helder, die, op uitnoodiging van het comité alhier, deze taak welwillend heeft op zich genomen.» Uit Schagen schrijft men ons, dd. 22 dezer. ,/Het gewone jaarlijksche volksfeest, dat in den afgeloopen zomer om de tijdsomstandigheden was uitgesteld, zal dit jaar in het geheel geen plaats hebben. De reden van dit besluit is gelegen in de overtuiging, dat het tegenwoordige najaarsweder voor zulke volksfeesten in de open lucht totaal ongeschikt is.» Op do nominatie, opgemaakt voor de vervulling der predikants-vacature te Eenigenburg komt, behalve de reeds medegedeelde namen, de naam voor van ds. R. G. J. Wieringa, te Hoorn op Texel. De statuten der Alkmaarsclie Voorzorgvereeniging onder de zinspreuk ,/Eendragt maakt Magt," opgerigt en gevestigd te Alkmaar den 28sten Mei 1864, zijn goedgekeurd. Te de Rijp heeft zich eene commissie gevormd om, evenals in vele plaatsen, de armoede en bedelarij te weren door het oprigten van een werkhuis. Iemand, die hierin grootelijks belang stelt, heeft tot dat einde een gebouw geheel kosteloos afgestaan, terwijl eenige ingezetenen zich hebben verbonden voor eene jaarlijksche bijdrage te zamen van drie duizend gulden. Eergisteren namiddag omstreeks 4j ure is een tjalk schip, geladen met steenkolen, komende nit het Noord- hollandsch Kanaal, in het IJ voor Amsterdam gezonken. Alleen de schipper Teunis Jans is gered, zijne vrouw en kind en zijn broeder zijn verdronken. In den vroegen morgen van gisteren is te Amsterdam eene vigilante met 5 personen te water gereden op de Prinsengracht bij de Ëgelantiersgracht. Drie personen werden gered. Een heer en eene dame vonden echter jam merlijk den dood in het water. Men deelt mede, dat de hr. G. S. Wierma te Haarlem, bekend uit het onlangs gevoerde proces tegen dr. Elders, thans is aangeklaagd wegens mishandeling van zijne vrouw. De aanklagt houdt in, dat de heer Wiersma zijne vrouw op den 3den October plotseling heeft aangevallen, hare kleederen verscheurd, haar bij den keel gegrepen en zoo vastgebonden heeft, terwijl hij haar tegen de gesloten kamerdeur aandrukte, zoodat deze niet kon geopend worden door de te hulp toegeschoten dienstboden, die daarop in den tuin zijn gegaan en door het openschuiven van een raam in het vertrek kwamen, waar het hun gelukte mevrouw W. te ontzetten. Deze laatste kon geen geluid meer geven en was bijna bewusteloos. Een oogenblik later hadden de dienstboden misschien een lijk gevonden. De dienstboden Anna de Roos, wed. Vennema en Jansje Suyk, hebben de aanklagt onderteekend. Op den 13den dezer zijn genoemde dienstboden door den regter-commissaris gehoord en is de eisch tot vervolging volgehouden. Ditmaal is men ..minder vlug» met de toepassing der preventieve gevangenis. De heer Wiersma is op vrije voeten gebleven, hetgeen, indien er geen vrees voor herhaling bestaat, zeker toejuiching verdient. Wederom is te Rotterdam dezer dagen een kantoor bediende, welke ƒ3000 bij het agentschap der N. H. M. moest storten, daarmede spoorloos verdwenen. Men denkt dat hij reeds te Londen zit. De heer S., majoor-kommandant der dd. schutterij te Breda, was dezer dagen in zijne woning bezig met het naauwkeurig beschouwen van een geladen chassepot-geweer dat hij in de hand hield, toen het schot eensklaps afging en de kogel hem in de borst drong, met het noodlottig gevolg, dat hij onmiddelijk dood nederstortte. De ongelukkige was weduwnaar en laat zeven nog jeugdige kinderen achter. De gemeenteraad te Goes heeft dezer dagen besloten, dat eene hoogere burgerschool met vierjarigen cursus voor meisjes daar ter stede zal worden opgerigt. Op de jl. Woensdag te Wijhe gehouden jaarmarkt waren 603 paarden, benevens 5461 stuks hoornvee, aan de lijn gebragt. De handel was voor buitenlandsche rekening zeer levendig; voor 11 jarige paarden werd 180 tot 190 betaald, terwijl dragende koeijen van 130 tot 200 gretig koopers vonden. Door de kooplieden in paarden werd ge klaagd over de belemmering in hun handel, op de Hol- landsche markten, door het verbod van uitvoer. Zij konden niet begrijpen, waarom dit verbod niet werd ingetrokken, even als in België, alwaar de handel geheel vrij is. Het plan van de indijking van het Kamper eiland is door deskundigen op millioen gulden geraamd. Twee concurrerende trekschuitschippers op Veenliuizen kregen in de sluis bij de Norgervaart op weg naar Assen ruzie wie voor zou gaanzij hebben verder gepoogd, elkander voorbij en in den weg te varen, totdat de lijnen verward raakten, waarop de schippers van de eerste schuit aan wal sprongen, die van de^ andere schuit, die reeds aan wal waren, op de vlugt joegen, hun paard mishandelden en eindelijk aan een boom bonden, alles onder het gegil der vrouwelijke trekschuitpassagiers, die 't voor een deel op de zenuwen kregen. Tot directrice der middelbare school voor meisjes te Arnhem is benoemd, mej. M. R. Westerman Holsteijn, hoofdonderwijzeres te Alkmaar. Voor Duitsche rekening tot prijzen tusschen ƒ80 a 100 het stuk worden in Friesland veel vette kalveren verkocht. Te Venlo heeft de echtgenoote van den heer v. M., geb. D. de B., welke met haar man in onaangename verstandhouding leefde, in een aanval van woede of krank zinnigheid haar eenjarig zoontje met het hoofd tegen den grond doodgeworpen en daarop haar vierjarig dochtertje met alle kracht tegen den grond gesmakt, doch zonder dat er de dood op volgde. De vrouw is dadelijk in hechtenis genomen. In den avond van den 21sten Augustus jl. tusschen 10 en 11 uur, werd te Buitenzorg en ook te Batavia eene aardbeving waargenomen. Des morgens van den 23sten, ten 4 ure, deed zich te Buitenzorg weder een ligte schok gevoelen. Te Tjibodas, aan den voet van den Gedeh, waarboven in den laatsten tijd meermalen een ligte vuurgloed was waar genomen, werden nu sporen van een aschregen opgemerkt. De veepest breidt zich op schrikbarende wijze uit langs de Franscli-Duitsche grenzen van Luxemburg. Een blik om Parijs. Wie zich eenig denkbeeld van de droevige gevolgen des oorlogs wil maken, heeft slechts een bezoek aan de omstreken van Parijs te brengen. Al wat daartoe in staat was is uit de steden, dorpen, gehuchten, kasteelen en buitenverblijven gevlucht in een omtrek van acht Duitsche mijlen rondom Parijs. Van af Brie ziet men geen enkel menschelijk wezen, of het behoort tot het leger. Overal hebben de Eranschen de bruggen in de lucht doen vliegen, kuilen in de wegen gegraven ert de hooge boomen omgekapt, ten einde de toegangen tot de steden en dorpen te barrikadeeren. De schoone hangende brug over de Seine te Villeneuve is verwoest, en door Pruissische pontons vervangen. Villeneuve zelf is geheel door de inwoners verlaten. Zelfs geen huisdier is achter gebleven, de huizen staan ledig, deuren en luiken zijn uit hunne hengsels geligt, en waarheen men den blik laat weiden, overal ontmoet men slechts vernieling. Nergens is een stuk brood of een handvol hooi op te sporen. En het is allerwege hetzelfde tooueel. Men ziet niets dan Duitsche soldaten in hunne sombere en eentoonige uniformen, die het zich zoo gemakkelijk mogelijk maken in die verlatene woningen en eenzame villas en kasteelen. Geméene soldaten slapen op sofa's, die met rood fluweel over- togen reeds geheel bedorven zijn, Pruissische dragonders en Beijersche ligte kavalerie huizen in de verlatene boudoirs der bevallige Pari- siennesde bibliotheken zijn ingerigt tot stallen, en gebaarde krijgslieden, die het ambt van kok waarnemen, onderhouden hun vuur met voorwerpen van kunst, of met oranjeboomen, die zij uit prachtige serres hebben gehaald. Vruchten en druiven heeft het leger dat Parijs belegert in overvloed, ook groenten en aardappelen de proviandtreinen voeren onophoudelijk vleesch, brood, rijst en koffij aan. Alleen aan eijeren en melk is volslagen gebrek. Hoe later de bewoners dier streek zich zullen voeden is een onoplosbaar raadsel, want als het Duitsche leger aftrekt, dan zullen levens middelen in den omtrek van Parijs even schaars zijn als in de woestijn van Sahara. En toch behoorde diezelfde streek vóór weinige maanden nog tot de schoonste, rijkste en vruchtbaarste van geheel Europa. Waarlijk de Franschen hebben geen ongelijk als zij de verzuchting slakenDeze oorlog is een oorlog van vernieling.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1