1870. N°. 129. 28 Jaargang. Vrijdag 28 October. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. m HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. lfWij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVaH 14 regels 60 cent ellce regel meer 15 cent. Groote letters ef vignetten worden naar plaatsruimte berekend maandag den 31 deaer vertrekt, per laatste» trein van den Helder, de West-Indische mail over Southampton. Per eersten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 3 Vov. over Triest en per laatsten trein Donderdag den 3 Slov. over Harseille de mail naar Oost-Indtë, China, Japan en Australië. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 October. Te midden der gewigtige gebeurtenissen, waarvan in de jongstverloopene maanden de tijdingen tot ons kwamen, hebben we naauwelijks tijd gehad tot vergelijking met vroegere gewigtige tijdsomstandigheden, want met eene ongeëvenaarde snelheid wisselden die gebeurtenissen zich ditmaal af. De Times vestigt de aandacht er op, dat het najaar van 1870 nog lang, zeer lang in de geschiedenis zal blijven leven, langer dan iets anders sedert 1815 in Europa gebeurd. Zelfs het gewigtige jaar 1848 moet, naar het oordeel van genoemd blad, achterstaan in belangrijkheid bij de tweede helft van het tegenwoordig jaar. De botsing van 1870 heeft een einde gemaakt aan 's Pausen wereldlijke magt, zij heeft de wederzijdsche verhouding der Westersche mogendheden veranderd, Frankrijk doen nedertuimelen van de hoogte waarop het zich had weten te verheffen en Pruissen, aan het hoofd van den Germaanschen stam, tot het hoogste gezag in Midden-Europa verheven. De gevolgen van deze groote gebeurtenissen zullen zich, het kan niet anders, niet laten wachten. De schrijver van dat artikel onderzoekt vervolgens hoe Engeland's houding is geweest en is tegenover hetgeen gebeurd is en nog plaats heeft en vraagt of Engeland's regering gerust het oordeel van den toekomstigen geschiedschrijver verbeiden kan. Als gevolgen van het gebeurde in de jongstverloopene maanden worden genoemd: Duitschland's eenheid, de val van Frankrijk's heerschzucht, de overgang van Frankrijk's militairisme op Duitschland. Tegenover die gevolgen wordt gesteld Engeland's dure verpligting om nu de hand uit den mouw te steken en goede diensten te bewijzen tot herstel des vrede's, en om voor het vervolg aan Europa de baten te verzekeren, door de omwenteling van 1870 ontstaan. Ten blijke dat de Britsche regering werkelijk reeds den weg inslaat om door hare tusschenkomst te bewerken dat zoo spoedig mogelijk de oorlog ophoude, wordt uit Londen als zeker medegedeeld, dat Engeland zich tot de beide oorlogvoerenden heeft gewend, ten einde een wapenstilstand tot stand te doen komen. Mogt dat voorstel ingang vinden, dan zou er gelegenheid komen tot het verkiezen eener constituerende vergadering, die als de wettige regering van Frankrijk kon worden beschouwd en over de vredesvoor waarden kon beslissen. De Britsche regering heeft tegelijk ook de hulp der kabinetten van Weenen, Petersburg en Florence ingeroepen, ter bevordering van het doel dat zij voorstaat. De afstand van grondgebied, door Duitschland geëischt, schijnt de eenige hinderpaal tegen den vrede te zijn. Zr. Ms. stoomschip de Dommel, jl. Vrijdag van hier vertrokken met bestemming naar West-Indië, is gisteren namiddag alhier nit zee teruggekomen. Het schip had op zee zwaren storm doorgestaan en heeft niet zonder averij deze haven weder bereikt. Z. Exc. de minister van Marine, vergezeld van zijn adjndant H. van Goens, is gisteren avond alhier aangekomen. De uitslag der verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, gehouden op Dingsdag 25 October jl., is geweest als volgt: Er zijn uitgebragt 225 stemmen, (het aantal kiezers voor den Getoeenteraad bedraagt 785) waarvan 9 van onwaarde; het getal geldige stemmen alzoo 216 bedragende, was de volstrekte meerderheid 109 stemmen. De stemmen waren verdeeld op de navolgende heeren: W. C. M. van Bruggen 80 stemmen, C. van Veen 32, C. J. van Spall 27, B. K. Boom 24, P. J. Heijning 14, P. Biersteker 8, Over de Linden en van Hees ieder 3, A. Paarlberg, mr. Janssens, H. Janzen Ez., Walraven en W. B. Winter ieder 2 stemmen; op eenige personen werd op ieder 1 stem uitgebragt. Geen volstrekte meerderheid verkregen zijnde, moet er eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren W. C. M. VAN BRUGGEN en C. VAN VEEN, welke herstemming zal plaats hebben op Dingsdag 8 November e. k. (In hoofdzaak hebben wij dit reeds gisteren bij afzonderlijke bületUn aan de geabonneerden binnen de gemeente bekend gemaakt.) Prachtig vertoonde zich jl. Dingsdag avond het noorderlicht aan den hemel, die voor een groot deel als in gloed stond. Bij de Directie der Marine alhier heeft heden de aanbesteding plaats gehad van: de uitvoering der werken voor het onderhoud der Dok-, Sluis- en andere Water werken van het Maritime Etablissement te Willemsoord, gedurende het jaar 1871. Minste inschrijvers de heeren Gebroeders Janzen ad ƒ10134. Gisteren had bij genoemde Directie de verkoop plaats vanvier oude, voor 's Rijks dienst afgekeurde ijzeren stoomketels, voorzien van 760 geel koperen vlampijpen. Hoogste inschrijvers de heeren Gebr. Goedkoop ad 4588. De heer J. Rinner zal op Dingsdag 1 November des avonds ten 7 ure weder aanvangen met zijne gewone wekelijksche voordragten, gedurende het gewone winter- saizoen, in het gebouw voor godsdienstige en zedelijke ontwikkeling op de Vischmarkt, in de Nieuwstad. De te behandelen onderwerpen zullen zijn van wetenschappelijken aard, populair behandeld. De eenvoudige vermelding van deze voordragten achten wij genoegzaamin den regel toch worden, zoo wij meenen, deze lezingen druk bezocht. Spaarbank van den Helder, 3de kwartaal 1870. Saldo op 1 Julij 1870 27134.57 Ingebragt en renten gedurende het 3de kwartaal 1870 - 1078.43 28213,00= Uitbetaald gedurende het 3de kwartaal 1870 10118.87 Saldo op 1 October 1870 18094.13=. Aantal deelhebbers op 1 Julij 1870. 269 v u //I Oct. 230 Gisteren avond werd door de kiesvereeniging Evangelie en Vrijheid eene vergadering gehouden, waarin candidatea zijn gekozen voor de openvallende plaatsen in het kies- collegie der Hervormde Gemeente alhier. De verkiezing is, naar wij vernemen, bepaald op Maandag 7 November e. k. Dezer dagen ontvingen we ter bezigtiging eene medaille van de Vereeniging tot het verleenen van hulp in oorlogstijd aan zieken en gewonden op de slagvelden. Aan de eene zijde vertoont zij de vaan met het kruis, waarboven het jaartal 1870 en waaronder de tekst: Job XXIV vs 12aan den rand staat dit omschrift Anima. Vulneratorum. Clamavit. 22 Augustus 1864. De andere zijde der medaille vertoont de wapens der landen, wier regeringen deze vereeniging hebben erkendin 't midden 't wapen van Genève en den datum der oprigting van den bond: 26 October 1863. Deze medaille is in verschillende metalen verkrijgbaar bij den heer S. de Vries, te 's Gravenhage; de opbrengst strekt ten voordeele van cHet Roode Kruis.* Van dezen gedenkpenning zijn exem plaren geschonken aan de heeren B. R. de Breuk en A, B. Weber, alsmede aan de beide Christelijke J.ongelieden- Vereenigingen alhier. Z. M. de Koning heeft dezer dagen Bronbeek tot in de kleinste bijzonderheden in oogenschouw genomen en bij herhaling zijne tevredenheid en bewondering betuigd. Met de onderofficieren, korporaals en manschappen heeft de Koning zich minzaam onderhouden, zoodat het vorstelijk bezoek bijna vier uren heeft geduurd. Z. M. nam deel aan het collation, hem door den kolonel-kommandant aangeboden en deed aan de invalieden elk een halve flesch wijn en 16 sigaren toekomen. Door de Commissie voor het afnemen der examens in Nederlandsch Oost-Indië is de acte van hoofdonderwijzer toegekend aan den heer A. Bommel, hulponderwijzer te Banjermassin, eiland Borneo. Tot officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Assen is benoemd jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, thans subst. officier van justitie bij die regtbank. Benoemd zijn: tot officier van justitie bij de arrondis sements-regtbank te Appingadam, mr. C.Hartmann Busmann, thans subst. officier van justitie bij die regtbank, en tot subst. officier van justitie bij die regtbank mr. J. Sluis, thans subst. griffier bij de regtbank te Assen. Beroepen te Wageningen, ds. E. J. van Toorenen- bergen, pred. te Hazerswoude. Dingsdag der vorige week gaf de vereeniging Onderling Genoegen, te Zuid-Scharwoude, eene tooneelvoorstelling, waarbij o. a. het tooneelstuk de Graaf de Monte-Christo opge voerd werd. De opvoering gaf veel genoegen: zeker een vol doening voor het gezelschap en zijn onvermoeiden president. Het thans menigvuldig vallende regenwater wordt voor de veehouders in Alkmaar's omstreken, die zoo rijk aan polders zijn, zeer nadeelig. De bezorgdheid voor vee voeder wordt nog vermeerderd, doordat de Alkmaarsche groote naj aars-veemarkt, waarop men gewoonlijk zich van De echtelieden-brandstichters uit de Beemster die door het Prov. geregtshof in 'Noordholland ter dood ver oordeeld werden, hebben blijkens arrest van den Hoogen Raad van den 25 dezer, vruchteloos aan dat collegie de cassatie van het arrest des eersten regters gevraagd; hun beroep van cassatie toch is als ongegrond verworpen. Aan de jl. Dingsdag te Beverwijk gehoudene hard draverij hebben deelgenomen 16 paarden, waaronder zeer bekende harddravers. De prijs 100) is gewonnen door den heer Barendrecht, te Barendrecht, met Marianne, be reden door J. de Boer; de premie 40) door den heer Broers, te Benningbroek, met de Kol, door hemzdven bereden. De regtbank te Amsterdam heeft wegens desertie tot 1 maand gevangenis en 10 boete veroordeeld een minder jarige, die zich als matroos had laten aanmonsteren, doch wien zijn vader verboden had om als matroos meê te gaan. Een weesjongen te Amsterdam, welwillend in Natnra Artis Magistra met zijne makkers toegelaten, heeft een der Nijlpaarden een flesch in den geopenden bek geworpen. De oppasser was dadelijk bij de hand om de scherven van de onmiddelijk verbrijzelde fleseh te verwijderen en slaagde daarin althans ten deele. In de uitwerpselen zijn ook reeds glasscherven gevonden. Daar het dier echter nog meer scherven heeft binnengekregen, zou deze baldadigheid wel eens tot het verlies van het kostbare en met zooveel zorg verpleegde dier kunnen leiden, ofschoon nog geen nadeelige gevolgen bespeurd zijn. Een avontuurlijke en ongelukkige reis heeft de Sche- veninger pink van den reeder Pieter Krull, gevoerd door stuurman Arie Dijkhuizen, sedert haar vertrek vóór acht dagen gehad. Genoemde pink was ter haringvisscherij, toen haar een vreemde visscher naderde, die haar uitgezette 22 haringnetten afkapte en medenam. Stuurman Dijkhuizen, onder de Engelsche kust varende, spoedde zich naar onzen consul te Yarmouth om van deze zeerooverij kennis te gevendigt onder de Engelsche kust werd zijn aandacht echter getrokken door een wrak, dat op een bank vastzat, en waarop zich tien mensclien, waaronder een vrouw, bevonden. Hij had het geluk, die menschen te redden, een oogenblik voordat het schip, hetwelk bleek te zijn een Engelsche bark, van Constantinopel naar Huil bestemd, met een lading graan en suiker, uiteensloeg. Aldus met 10 man meer en 20 haringnetten minder aan boord bereikte onze Scheveningsche pink Yarmouth en verkreeg werkelijk hulp om haar eigendom terug te krijgen. De kapervisscher werd weldra onder een menigte andere visschers gevonden en aangeklampt; evenwel vergeefs, want de bemanning nam gewapenderhand zulk een dreigende houding aan, dat het geraden scheen voorhands het gestolen vischtuig in handen van den kaper te laten, zoodat het beste wat stuurman Dijkhuizen thuis heeft gebragt, de voldoening is, van zoo al niet een fraaije partij haring, althans 10 menschen uit het zilte nat op het drooge gebragt te hebben. Zekere K. te Delft, een Hannoveraan, 24 jaren oud, van beroep horologiemaker, vond men dezer dagen geheel gekleed levenloos op zijne legerstede. Men verzekert, dat hij zich wederregtelijk had onttrokken aan de militaire dienst in Duitschland en dat hij, bevreesd voor de straf die hem als deserteur wachtte, door vergif een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Men schrijft uit Maastricht dd. 21 October aan de N. Rott. Crt.: ïEen onzer stadgenooten, die een uitstapje gemaakt heeft naar de noordelijke grenssteden van Frankrijk, deelt ons het volgende mede. Te Givet waar het gevaar voor het oogenblik minder groot is, treft men niet alleen een menigte gegoede Fransche familie's aan, van elders bierheen gevlugt, maar vooral ook een menigte minder gefortuneerdendit laatste gedeelte is gehuisvest in de goederenwagens van het Fransche spoormaterieël. Niet minder dan 200 gezinnen vinden hier een onderkomen. De Fransche opgeruimdheid verloochent zich ook hier geenszins. De verschillende rijen wagens vormen straten, en bij de kromming van de rails zelfs pleinen, die al dadelijk gedoopt zijn: zoo vindt men er de rue de la gaieté, rue des émigrés, place de la concorde, enz. enz. 's Morgens, als groenten- en melkverkoopsters hunne waar hier komen aanbieden, is de bedrijvigheid het grootst; het heeft dan volkomen het aanzien van eene kolonie van emigranten. Te Mézières, waar Fransch garnizoen is, komt men even gemakkelijk in en uit als te Sédan, waar de Pruissische landweer de poorten bewaakt. Om 6 uur 's avonds wordt de stad gesloten en om 7 uren gaat een ieder evenals het garnizoen, dat niet in dienst is, naar huis en houdt alle circulatie op. De reis van Mézières naar Sédan, een afstand van 6 uren, gaat per omnibus, die geregeld afrijdt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1