INGEZONDEN. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Marine-Haven Nieuwediep. PTTRMERENDER MARKT VAN HEDEN. het volgende gezegd hebben,,Ik weet niet, monseigneur wat gij met deze uitdrukking bedoelt; maar dit weet ik, dat de Keizer tot het laatste oogenblik toe door hoogst getrouwe vrienden gediend is geworden. Gij hebt sedert achttien jaren het keizerrijk bestreden; gij en zij, die u omringden, hebben nimmer opgehouden het te ondermijnen, en thans, nu de Keizer gevallen is, blijft gij hem ver volgen. Indien gij den 4den September te Parijs geweest waart, hadt gij ons goeden raad kunnen geven, maar gij waart afwezig, zoo als gij, op het oogenblik des gevaars, zoo vaak bij toeval afwezig geweest zijt, tot uwe groote spijt, natuurlijk, hieraan twijfel ik niet." De Prins zou daarop het vertrek verlaten hebben," De Daily News heeft een telegram uit Metz dd. 30 Oct., waarin wordt gezegd, dat Prins Frederik Karei zijn hoofdkwartier te Lyon zal gaan vestigen. De generaal von Zastrow verzekerde dat Bazaine zich met Mac Mahon had kunnen vereenigen, maar dat het hem aan vastbe radenheid ontbrak. De inwoners van Metz zeggen, dat Bazaine intrigueerde bm aan het hoofd van het regentschap te komende capitulatie was volgens hen veroorzaakt door de insubordinatie van de troepen, er waren nog voor een week levensmiddelen voorhanden. Gedurende het beleg zijn 35,000 inenschen overleden. Toen Bazaine gisteren naar Wilhelmshöhe vertrok, is hij door het volk beleedigd. De Pall Mali Gazette noemt het bedroevend zooals het met den landbouw in Duitscbland staat, en toch zou het er nog erger mede uitzien, indien de vrouwen niet ge woon waren veel meer dan ten onzent de handen uit de mouwen te steken. Elke tourist in de Rijnprovinciën en ia het zuiden van Frankrijk zal het vaak opgemerkt en bejammerd hebben, dat vrouwen daar zelfs het zware boerenwerk, als ploegen en maaijen, verrigten. In Engeland zou het wegroepen der mannelijke bevolking den ganschen landbouw doen stilstaan: want de werking van stoom, hoewel zij het aantal vereischte handen vermindert, eischt daarentegen meer uitsluitend het toezigt van het sterkere geslacht. Wij vestigen de aandacht op dit feit (aldus besluit de Gazette), niet, omdat we de Engelsche vrouw tot eene slavin wenschen te zien gemaakt, doch eenvoudig om te doen opmerken, hoe bodem, klimaat en zeden ook in dit opzigt hebben medegewerkt, om de bewoners van het vasteland, meer dan ons, tot het torschen der oorlogs kosten geschikt te doen zijn. De vrijwillige scherpschutters te Henley-on-Thames hebben onlangs aan de krijgerswereld geleerd, hoe men tegelijkertijd naar militaire glorie en naar echtelijk geluk kan dingen. Bij gelegenheid van hun jongsten schiet wedstrijd stond de 4de prijs aldus genoteerd: u-Een gouden trouwring en een half dozijn zilveren theeleepeltjes, aangeboden door den heer Robertsen, en te winnen door een vrijgezel, onder beding echter, dat de winner binnen een jaar gehuwd zal moeten wezen." Een zekere Henry Ive was de gelukkige. Er is (merkt de Globe op) iets zeer eigenaardigs in dezen inval. De ondeugende spruit van Yenus was immers een onfeilbaar schutter. Mag nu de buks aan Henry Ive, buiten zijn trouwring en theelepeltjes, een lieve vrouw bezorgd hebben, dan zal het wapen voor een enkele maal eens iets bewerkt hebben, waartoe de uitvinder het zeker niet bestemde: iets goeds namelijk. Dnitschland. De Kroonprins van Pruissen heeft van den bevel hebber vau het 2de Beijersche legercorps, generaal von Hartmann, welk korps bij Bagneux en Chatillon, nabij de forten Montrouge en Bicêtre gestationeerd is, een rapport ontvangen, waaruit blijkt, dat den 24 dezer plotseling eenige honderden vrouwen en kinderen, uit Parijs komende, aan de voorposten bij Bagneux verschenen en zich als uitgehongerden op een aardappelveld wierpen om de knollen te rooijen. Op de aanmaning van den kommandant van de voorposten, om dadelijk naar de stad terug te keeren, werd geantwoord: //Het is niet mogelijk, dat ons erger lot kan wedervaren dan in Parijs het geval is, zelfs dan, als men op ons schiet; wij zouden zoodoende slechts eerder van ons rampzalig leven verlost zijn, dat wij thans gedwon gen zijn te leiden.» Natuurlijk werd er op die lieden niet geschoten. Het gebeurde werpt echter een scherp licht op hetgeen er binnen Parijs voorvalt. Uit Orly schrijft een Duitsch officier dd. 11 dezer: Een granaat die de Franschen ons toegezonden hadden, was midden in het dorp blijven liggen, zonder te ontploffen. Daar het ding na een uur nog steeds rustig bleef liggen, gingen eenige nieuwsgierige soldaten er om heen staan om het eens goed van nabij te bezien. Toen de granaat door het bekijken natuurlijk ook niet veranderde, werden de lieden stoutmoediger en stieten het projectiel met den voet om. Ook toen ontplofet het niet, en nu waren de soldaten overtuigd dat de bom geheel onschadelijk was. Een van het 38ste regiment nam haar op en wilde juist de lont losschroeven, toen de granaat eensklaps uiteensprong. Armen en beenen werden den ongelukkigen van het ligchaam gerukt, van de omstanders verloor deze een been, een ander een arm kortom het was een oogenblik vol ontzetting! De eerste wiens armen en beenen afgerukt waren, leefde nog een kwartier, geheel bij zijn bewustzijn, ofschoon benevens de verminking zijn ligchaam vol brand wonden was. Een andere verminkte stierf terwijl hij vervoerd werd, een derde nadat hij in het hospitaal gebragt was, zes anderen zijn ook zwaar gewond. Te Bougival zijn dezer dagen twee boeren gefusilleerd omdat ze met windbuksen op Duitschers schoten. Het dorp werd een oorlogsschatting opgelegd van 50,000 francs. Te Charny werd dezer dagen een notaris gefusilleerd, die twee officieren der dragonders en vier dragonders door franc-tireurs had doen vermoorden. Een Beijersch trpmpetter is gedecoreerd om een welgeslaagde listbij den uitval van de Parijsche bezetting op den 13den October tegen Bagneux en Chatillon, blies hij het Fransche sein van den aftogt met zooveel succès, dat de vijand in verwarring terug week en de overwinning van zijn regiment zeer gemakkelijk gemaakt werd. Het aantal Fransche gevangenen bedraagt thans in het geheel 320,000 man. Italië. De ex-Koning van Spanje is den 23 dezer van Munchen te Milaan aangekomen. Texel, 30 October. Heden avond hadden wij het genoegen den heer A. B. Weber, van den Helder, als daartoe door het comité Roode Kruis uit- genoodigd, als spreker te zien optreden. De geachte spreker schetste ons eerst den tegenwoordigen toestand van Europa, bepaalde ons vervolgens bij het doel en de werking van het Roode Kruis en eindigde met eene krachtige opwekking om leden te winnen voor genoemde vereeniging, een diepe stilte heersehte in de zaal en zijne welsprekendheid en kernachtige taal, maakten een diepen indruk op de talrijke menigte. De voordragt werd nu en dan afgewisseld door vaderlandsche liederen, en toen de geachte spreker voorstelde om het eerste en laatste couplet van Wien Neêrlandsch bloed aan te heften, waren er velen diepgeroerd en gaven luide hunne goedkeuring te kennen voor den genotrijken avond door den redenaar huu verschaft. Het comité koestert den wensch, dat de heer Weber, hen bij eene volgende gelegenheid op eene tweede voordragt zal vergasten. Vervolgens leverde de heer Ds. Bakker, eene bijdrage en wekte daarin het publiek in warme bewoordingen op, om zich als leden te scharen onder de vanen van het Roode Kruis. De genotvolle avond van den 30 dezer zal nog lang bij het publiek van Texel eene aangename herinnering achterlaten, en wij durven verzekeren dat een groot aantal van het publiek zich bij het comité als lid zal aansluiten. Uit naam van het comité Roode Kruis te Texel, P. KONING. LAATSTE HEIlltJTEX. Brussel, 31 Oct. L'Indépendance behelst het volgende: //Een officier, die aan de capitulatie van Metz ontkomen is, heeft ons een nummer ter hand gesteld van de te Metz verschijnende Indépendant de la Moselle, uitgekomen op het oogenblik, dat de Duitsche troepen in Metz binnenrukten. De omstandigheden, die aan de overgaaf zijn vooraf gegaan, worden daarin uitvoerig medegedeeld. Er blijkt duidelijk uit, dat het belegerde leger op eene onwaardige wijze door zijne aanvoerders bedrogen is, die, om het leger tevreden te stellen, wanneer het zich op den vijand wenschte te werpen en zich tot eiken prijs een uitweg te banen, beloofden, dat het leger weldra ongeschonden met alle krijgseer zou kunnen uittrekken, en aantoonden, dat geheel Frankrijk aan regeringloosheid te prooi was, tot op den dag dat zij moesten verklaren, dat alles ontbrak en dat het onmogelijk was, iets anders te verkrijgen dan eene capitulatie gelijk aan die van Sédan.» Berlijn, 30 Oct. Z. M. de Koning heeft het vol gende telegram aan H. M. de Koningin gerigt: Aan Koningin Augusta, in Homburg, 29 Oct. Het groote feit, dat thans de beide vijandelijke legers, die in Julij tegenover ons stonden, zich in gevangenschap bevinden, heeft mij aanleiding gegeven de beide komman danten onzer legers, Fritz en Friedrich Carl, gisteren tot veldmaarschalken te benoemen. Dit is de eerste zoodanige benoeming, die ons Huis te beurt valt. Wilhelm. Berlijn, 30 Oct. (Off.) De Koning heeft, bij een besluit uit Versailles van 28 dezer, den generaal von Moltke in den gravenstand verheven. Bij het gevecht tusschen de Wurtembergsche troepen en de Franschen bij Montereau, waarvan gisteren gewag is gemaakt, zijn vijf Fransche officieren en 297 mobile gardes, ongewond, als krijgsgevangenen in onze handen gevallen. Bulteudien zijn 300 mobile gardes te Montereau ontwapend. Het verlies aan onze zijde was aan gesneuvelden 1 vaandrig en 9 soldaten; en aan gewonden: 1 staf officier, 1 luitenant, en 40 soldaten. De vijand verloor, behalve aan gevangenen meer dan 100 man aan dooden en gekwetsten, benevens een kanon en een mitrailleuse. Berlijn, 31 Oct. (Off.) Uit Versailles wordt onder dagteekening van gisteren het volgende gemeld //Van het Maas-leger wordt, in dato 28 dezer, mede gedeeld, dat de vijand op dien dag de te le Bourges, oostwaarts van St. Denis, staande voorposten heeft terug gedreven. Tegen den avond bleek door de verkenningen op het naastbij gelegen terrein, dat de vijand dit punt met zeer groote strijdkrachten bezet hield. Tengevolge hiervan werd de vijand op den 30sten door de tweede divisie der garde aangetast, en na een hevig en schitterend gevecht uit zijn inmiddels bevestigde stelling teruggeworpen. Tot dusver zijn 30 officieren en 1200 gevangenen in onze handen gevallen. Onze verliezen zijn nog niet met zekerheid bekend, maar niet onaanzienlijk.» Kassel, 28 Oct. De capitulatie van Metz heeft op de bewoners van Wilhelmshöhe een diepen indruk gemaakt. Versailles, 28 Oct. Het bevestigt zich, dat de Pruissen bij Formerie teruggeslagen zijn. Versailles, 30 Oct. (Part. telg.) Op bevel van den Koning wordt heden eene godsdienstoefening gehouden, als voorbereiding van het bombardement. Tours, 30 Oct. De minister Gambetta heeft onder dagteekening van heden eene proclamatie tot de Franschen gerigt, waarin hij hun kennis geeft van de capitulatie van Metz. Hij zegt daarin het volgende //De generaal op wien Frankrijk, zelfs na Mexico, rekende, heeft het in gevaar verkeerende vaderland meer dan honderd duizend verdedigers ontrukt. Bazaine heeft het vaderland verraden; hij heeft zich tot handlanger gemaakt van de mannen van Sedan en tot medepligtige van de overweldigers. Met verachting van de eer des legers, welker handhaving aan zijne zorg was toevertrouwd, heeft hij, zonder zelfs een uiterste poging in hét werk te stellen, honderd duizend strijders, twintig duizend gekwetsten, geweren, vaandels en de sterkste citadel van Frankrijk aan den vijand over geleverd. Zulk een misdaad gaat zelfs boven allemensche- lijke straf.» Aan het slot zijner proclamatie zegt de minister het volgende i/Nog is het tijd het verlorene te herstellen en onder het schild der republiek, welke noch naar binnen noch naar buiten zal capituleeren, in de overmaat zelfs van onze rampspoeden verjongde kracht voor onze politieke en sociale ontwikkeling en geestkracht te putten.» Tours, 30 Oct. (Off.) De heer Gilles en de kolonel Charles, per luchtballon uit Parijs vertrokken, zijn heden te Chaumont aangekomen. Zij brengen goede tijdingen van Parijs mede. Tours, 31 Oct. Bij de regering is de volgende dépêche ontvangen uit Beaune (7 u. Z. van Dijon) dd. 30 Oct. Dijon is bezet door 12,000 Pruissen en eene goede hoeveelheid artillerie. Na een gevecht in de voorsteden, dat van 9 uur 's morgens tot 4j uur 's namiddags duurde, werd de stad gebombardeerd. De militaire kommandant, niet in de mogelijkheid ver keerende een krachtigen weerstand te bieden, nam toen den terugtogt aan. Peking, 16 Oct. Er is bevel gegeven om onverwijld 20 Chinezen te Tientsin ter dood te brengen; magistraats personen zijn verbannen. (Landskeet) Windrigting en Kracht. Stand. Afw. wnw. 14k. w. 15, 33,/ nto. 12 nno. Barometer mm. Stand. Afw. 754.68- 4.40 750.00- 8.97 763.38'f 4.39 16// 767.07 f 8.08 Thermometer C. 10.6 10.6 9.8 10.1 f 0.1 f 0.4 t 1.7 ja I Toestand •5p c 2 o p 1 van de zee. 0.74Holinzee 0.90 wein.golv 0.82,Holwater f 0.1 0.76, Weersgesteldheid: 30 Oct. 12 u. Losbewolkt, winderig, buijig. 31 Oct.12 u. Digtbetrokken, regenbuijig. INov. 8 u. Onstuimig, ivindbuijig, zwaarbewolkt. INov. 12 u. Losbewolkt, windbuijig. In den nacht van 31 Oct. op 1 Nov. te 3 u. 10 m. 54 K.G. druk op de vierk. Meter. Windrigting NTW. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. 5 October. 5 12 15 18 21 Vertrek. 24 30 Schip. Gezagvoerder. Amalia. H. Bakker. Anna Digna. A.H.Zwaneveld. Jan&Antoou.A.P.Scherpbier. Julius. K. Wijtsma. Batavia. J. J. Lackrooy. Ymuiden. P. Zeilstra. AlbertHoraauC.K.Scholten. Anna. H. R. Kuiper. AlbrechtFrederik. W. Bakker Hz. Bellatrix. H.C.HaackeJr. 30 Oct. Jason. H. Haack. Java Packet. C. A. Trappen. Bestemming. Suriname. Batavia. BuenosAyres. Suriname. Macassar. Batavia. BuenosAyres. Messina. Suriname. Soerabaija. Lissabon. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 29 Oct. Allianze. D. Michalo. ZurMüblen&Co. Taganrog. 29 e Sarah Ann. D. Raymond. Duinker&Goedk. ii 30 H EllaBeatrice. T. Botty. ii n 30 u Herman. R. Hichborn. van Vliet Co. Philadelphia 31 u Petronella. J. Rotgans. Duinker&Goedk. Samarang. 31 u Bérénice. ZurMühlen&Co. Gibraltar. 81 11 Giacinto. M. Romee. Trapani. Ligt quarantaine. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. GeorgeWashington.F.Swensen, Habor. Aleida Maria. Helena. Vixen. Vulcan. Carbon. Jane. J.Abrahamsen R. Verbeek. J. T. Teensma. C.T.Annessen. J. Arntsen. G. Reston. R. Reece. Elisab.Harrison.M. Boyes. Herkomst. Sundswall. Hernosaud. Kongshavn. Sundswall. Lovise. Newcastle. Sunderland. Hartlepool. Lading. Cargadoor. Hout. Amons Co, Blikman Sc Co. Steenk. Zur Miihlen &Co. Duinker&Goedk C. Berghuijs. Kaas. 156 stap.Kleine f28 a 32,75. 4 stap.Middelb. f 35,75per50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,35, hoogste prijs f 1,47$ per K.G. 355 Runderen. Paarden. Veulens. 55 Vette Kalveren, 90 a 120 Cts. per K. G., handel vlug. 42 Nuchtere dito, f 7 a 18 per stuk, stug. 110 Vette Varkens 46 a 56 Cts. per K.G. matig. 30 Magere Varkens f 12 a 14, handel stug. 460 Biggen f 5,a 6,—, handel stug. 675 Schapen en Lammeren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3