Aanplakkers-kwestie te Alkmaar. ii Uit Amerika. J* w* Y* D* H* YVeerkumlige Waarnemingen te Helder, Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Kassel, 31 Oct. Keizerin Eugénie is gisteren middag incognito op Wilhemshöhe aangekomen. Zij was door den generaal Clary vergezeld. De maarschalk Bazaine heeft ten half vier ure eene zamenkomst met den Keizer gehad. Kassel, 2 Nov. De Hessische Morgen-Zeitung bevestigt het berigt dat Keizerin Eugénie te Wilhelmshöhe is aangekomen. Gisteren avond was zij nog daar, zij bewaart het strengste incognito, Bazaine is met negen officieren, waaronder kolonel Vilette, eergisteren avond gearriveerd, en in het hötel Nord afgestapt, waar 90 kamers voor Fransche officieren zijn besproken. Prins Murat is hier aangekomen, 78 officieren zijn hier doorgetrokken zonder zich op te houden, Canrobert en Leboeuf zijn heden morgen gearriveerd. Saarbrücken, 2 Nov. Nadat Zondag en Maandag vier treinen met gevangenen hier aangekomen waren, passeerden hier gisteren een extra trein met Leboeuf, Canrobert, Ladmirault en Frossart, benevens de officieren van den generalen staf, en twee treinen met officieren. 70,000 gevangenen zullen hier per spoortrein doortrekken, 85,000 marcheeren met 1600 man bedekking op iedere 10,000 over Saarlouis, om van daar per spoor over Trier verder te worden verzonden. Versailles, 1 Nov. Het verlies van de tweede infanterie divisie der garde in het gevecht van den 30 Oct. bedraagt 483 man, waaronder 34 officieren, Het fort Valérien heeft gisteren avond en heden een zeer levendig vuur geopend, dat hoegenaamd geen schade aanrigt. Versailles, 2 Nov. De heer Thiers heeft met den graaf von Bismarck een onderhoud gehad, hetwelk twee uren geduurd heeft. Heden ochtend vroeg heeft ten huize van den Koning eene militaire beraadslaging plaats gehad, welke door graaf von Bismarck is bijgewoond. Te twee ure is tusschen dezen en den heer Thiers eene tweede zamenkomst gehouden. Tours, 1 Nov. In eene door den heer Gambetta uitgevaardigde proclamatie aan het leger wordt gezegd «Soldatengij werdt verraden, niet onteerd; doch nu zijt gij van de onwaardige aanvoerders verlost. Strijdt voor het heil des lands, voor uwe haardsteden, voor uwe gezinnen en u zeiven. Wreekt uwe eer, die de eer van Frankrijk is. Uwe broeders van het Rijnleger hebben tegen den lafhartigen aanslag geprotesteerd en zich aan de gevloekte capitulatie onttrokken. Schenk de zege aan onze wapenen terug, 's Lands toekomst is u opgedragen." Tours, 2 Nov. Alhier zijn de volgende berigten, uit Parijs van 29 October ontvangen: «Bij decreten van het Voorloopig Bewind is bepaald, dat het Legioen van Eer voortaan uitsluitend tot belooning van millitaire diensten zal strekken, en is de keizerlijke garde afgeschaft. De prefect van de Vendée heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd «Vendeërs, ik heb eene geldleening ten behoeve van 's lands verdediging opengesteld onder bedingen waardoor zij eene voordeelige geldbelegging werd. Ik heb u gezegd schrijft in, het is eene winstgevende zaak. Gij hebt niet ingeschreven. Ik heb daarbij vervolgens gevoegdschrijf in, het is eene goede daad. Nu hebt gij mij nagenoeg een millioenfrancsge- geven. Ik breng u eer en dank." Parijs, 28 Oct. De geest blijft hier zeer voortreffelijk, het aanwerven van krijgsvolk wordt ijverig voortgezet, met de openbare inschrijving ten behoeve van den aankoop van geschut gaat het zeer goed. Reeds zijn 1000 kanonnen aangekocht. Het uitdeelen van rantsoenen versch vleesch zal, naar geschat wordt, tot 15 December en van gezouten vleesch tot 15 Januarij kunnen voortgezet worden. Brood zal vóór 1 Januarij niet bij bepaalde hoeveelheden worden verstrekt. De meergegoeden beperken zich tot het rantsoen der andere ingezetenen. Groote werken worden met kracht aangelegd aan den kant van Cachan en Bagneux, niettegenstaande de pogingen der Pruissen om dit te beletten. Een rédan wordt gebouwd, dat groote diensten zal doen. De Pruissen leggen sterke batterijen aan in de nabijheid van Rézon voor Courbevoie. Men verzekert ook dat zij beneden Meudon eene sterke artillerie hebben te Choisy-le-Roi. De regering heeft dépêches uit Tours ontvangen van den 24sten. Alt-Breisach, 2 Nov. Heden ochtend te 7| ure is een aanvang gemaakt met het bombardement van fort Mortier en van Neu-Breisach. Florence, 1 Nov. Men verzekert dat de hertog van Aosta verklaard heeft, bereid te zijn om de Spaansche kroon aan te nemen, indien uit de stemming der Cortes blijkt dat dit met den wil der Spaansche natie overeenkomt. Madrid, 1 Nov. Aanstaanden Donderdag zal de regering een voorstel tot verkiezing van den Hertog van Aosta tot Koning aanbieden. Acht dagen later zal de beraadslaging over dat onderwerp een aanvang nemen. De antwoorden van de zijde der mogendheden, ten opzigto dezer candidatuur ontvangen, luiden gunstig. Washington, 1 Nov. De te San Francisco gevestigde Franschen hebben een adres opgesteld, waarin de maar schalk Bazaine verklaard wordt een verrader te zijn. Washington, 1 Nov. Volgens berigten uit Martinique was de opstand der negers op dat eiland onderdrukt; 17 belhamels waren doodgeschoten. De Burgemeester van Alkmaar, de heer Maclaine Pont, heeft een schrijven gerigt „aan de kiezers iu het district Alkmaar ter benoeming van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal." Hij verdedigt zich daarin tegen het verwijt van partijdigheid met betrekking tot het verkiezingswerk. De Burgemeester verklaart, dat hij zich, op het oogenblik waarop de aanplakker zich bij hem bevond, niet herinnerde de bepalingen, die omtrent het aanplakken in de gemeente verordening zijn opgenomen. Indachtig, dat bij verschillende cir culaires de Burgemeesters worden uitgenoodigd zich niet met de verkiezingen te bemoeijen, had de weigering zich slechts bepaald tot de verzekering, dat het aanplakken niet zoo vroeg kon geschieden als de heer v. d. Kaay verlangde ('s morgens 5 ure), want dat hij (Burgemeester) de bepalingen eerst ten Baadhuize wilde nazien. Verder wordt in deze mededeeling het gezegde door tusschenkomst van de meid woordelijk herhaald. Overigens wordt in dat stuk vermeld hetgeen den volgenden morgen tusschen den Burgemeester en den Commissaris van Policie heeft plaats gehad. Het onderzoek omtrent den inhoud der bedoelde verordening bragt aan het licht, dat het in art. 3 aan den Com missaris van Policie wordt overgelaten, billetten al of niet te viseren. De Burgemeester grondt hierop zijn besluit, dat hij met het wei geren of toestaan van het aanplakken niets behoeft te doen te hebben. Den aanplakker werd daarop aangezegd, dat hij zich voortaan slechts tot den Commissaris van Policie had te wenden, ingeval hij billetten ter aanplakking ontving, die, volgens zijne instructie, vooraf het visum van genoemden ambtenaar vereischen. De Burgemeester deelt eindelijk mede, dat de heer v. d. Kaay zich den volgenden dag niet bij hem op het Raadhuis heeft ver voegd om over deze aangelegenheid te spreken, en verzekert ten slotte, dat in de vergadering van Burgemeester en Wethouders niet veel discussie over deze zaak is gevoerd, terwijl men hoofdzakelijk opmerkte, dat men dergelijke billetten op vele plaatsen aanplakt. Kansas City, (Misssouri), 7 Oct. 1870. Waarde Redacteur! De bereidwilligheid, waarmede gij mijne overzeesche brieven opneemt, spoort mij aan om u weder eenige regelen toe te zenden. Zooals gij begrijpen kunt hebben de overweldigende gebeurtenissen op het oude wereldhalfrond een levendigen indruk gaande gehouden bij de bevolking hier te lande. Napoleon gevallen, de zonen van Germania voor de poorten der aloude Seinestadwie had het* eenige maanden geleden kunnen denken? De jonge Fransche republiek ondervindt natuurlijk de sympathie van het Amerikaansche publiek, dat vrij algemeen de schroomvallige houding afkeurt van het gouvernement in de meer officieuse dan officiëele erkenning van den nieuwen regeringsvorm, in de laatste dagen door Frankrijks burgers aangenomen. Wij zien thans het zielverheffend schouwspel dat twee Amerikaansche hoofdofficieren, waarvan een luitenant-generaal der staande armee (Sheridan) in het gevolg van den Pruissischen geweldenaar medetrekken om de opgaande zon der volksvrijheid te verdelgen, die opgaat over een land, dat ongeveer 100 jaren geleden niet aarzelde zijne vloot en edelste mannen beschikbaar te stellen om mede te helpen tot de vestiging der Amerikaansche republiek en zonder wier mede werking zeer waarschijnlijk hare oprigters het onderspit zouden hebben moeten delven. Egoïsme en zucht tot ambtsbekleeding speelt echter bij de partij die het roer hier in handen heeft eene zoo groote rol, dat daaraan veelal de edelste gevoelens worden opgeofferd. Bij duizenden en tienduizenden worden uit alle oorden des lands voortdurend afgezonden ten behoeve van Pruis en Franschman en niet weinige zijn de kloppartijen, die nu en dan tusschen individuen van beide natiën plaats vinden. New-Yorks groote manufacturier en millionair A. T. Stewart zond 20,000 francs naar Parijs. Velen zouden het zeker toejuichen, wanneer de Vereenigde Staten weder- keerig stoffelijke hulp zonden voor „poor bleeding France," maar volgens de heerschende opinie te Washington zal die wel achter wege blijven. Ongeveer 120 passagiers van eene der oceaan-stoomers werden verleden week op het punt van in zee te steken gearresteerd, omdat zij als vrijwilligers ten dienste van Frankrijk zich derwaarts wilden begeven, doch den volgenden dag weder in vrijheid gesteld. Zulks geschiedde op last van den consul van den Noord-Duitschen Bond. De beleedigde partijen zijn zoo spoedig mogelijk met eene andere gelegenheid derwaarts vertrokken, doch niet zonder dien gezagsman een proces aan te doen voor schadevergoeding, enz., voor de winning waarvan de beste talenten der balie en een groot geldelijk bedrag zullen worden aangewend. Kort geleden heeft de Amerikaansche zeemagt een gevoelig verlies ondergaan door het overlijden van den admiraal David C. Farragut, ook in Europa zoo gunstig bekend. Zijn stoffelijk over schot is voorloopig ter aarde besteld, maar de officiële lijkplegtigheid zal, ik meen binnen eenige dagen met groote praal te New-York plaats vinden. Onlangs had ik het genoegen hier eene lezing te hooren, door mr. Hevels, senator der Vereenigde Staten voor Mississippi, zoo als ge weet, de eenige neger die in dat hooge staatsligchaam zitting heeft. Zijn onderwerp was „de rigting onzer eeuw," liberalisme. Hij voer hevig uit tegen Frankrijks Keizer en zijn ingeslagen rigting en sprak ten slotte tot zijne „colored brothers," waarvan een over groot aantal aanwezig was, en wees hen op de groote verpligtingen, die hun thans door de emancipatie en het stemregt waren opgelegd. Hij is, naar het mij voorkomt, een man van vrij groote ontwikkeling, die veel schijnt gelezen te hebben. Zijn voorkomen is flink en gezet en zijn gelaatsvormen zouden in Europa weinig zijne afkomst verraden. De kwestie der Chinezen begint hoe langer hoe meer de aandacht te trekken en over het algemeen gaan hevige stemmen op onder de werkende klassen tegen de zoogenaamde Coelies, die vroeger uitsluitend in Californië begrensd, zachtjes aan in de Oostelijke Staten voet beginnen te krijgen. Zekere mr. Koopmanschap, een Nederlander, is de voorname importeur van dat volkje, dat, gewend om in hun geboorteland van bijna niets te kunnen leven, hier contracteert om voor 9 ds. 's maands in fabrieken en op het land te arbeiden. Er moeten den laatsten tijd voor oostelijke fabriekanten contracten gemaakt zijn ten bedrage van meer dan 200,000 man en genoemde K. heeft bovendien aanvragen voor 60,000 man voor het tegen woordige moeten afwijzen. Te Chicago heeft een geweldige brand gewoed, waardoor ver scheidene groote magazijnen vernield zijn en eenige personen het leven hebben verloren. De schade bedraagt ongeveer drie millioen dollars. De beroemde zangeres Nilsson is te New-York aangekomen en is in die stad opgetreden voor de élite der metropolis. De bekende violist Vieuxtemps is in haar gezelschap. Hare eerste concerten hebben de bewondering van het publiek weggedragen en na Jenny Lind is nooit grooter ovatie aan eene chanteuse ten deel gevallen. Plaatsen worden betaald met 20 dollars en daarboven en bij den terugkeer naar het hotel na afloop van haar eerste concert hebben eenige harer jonge landgenooten de paarden van haar rijtuig afge spannen en haar in triomf huiswaarts gevoerd, waar haar door verscheidene muziekale vereenigingen eene groote serenade werd gebragt. Haar eerste avond was echter niet bijzonder gelukkig, daar zij een diamanten doekspeld verloor, ter waarde van 2000 dst Verleden week heeft de bekende goudspeculator en bankier James Fisk, tevens eigenaar der groote opera te New-York, een vuistgevech. gehad met Maritzek, de orkestdirecteur, bij gelegenheid van eene de repetitiën van Nilssons concert, welk gevecht geëindigd is met blaauwr oogen en bebloede aaugezigten, al hetwelk alweder aanleiding gee tot een proces en lachverwekkend geschrijf in de bladen. Men begint druk in de weer te geraken voor de aanstaande najaarsverkiezingen voor congresleden en staatsambtenaren. De verkiezingen, die in dezen staat aanstaande zijn, trekken groote aandacht door de verdeeldheid der republikeinsche partij, daar een groot gedeelte de opheffing verlangt van den maatregel, waarbij velen wegens hunne vroegere sympathie met het Zuiden ten tijde der rebellie tot het volgend jaar zijn uitgesloten van de stembus. Ik hoorde eenige dagen geleden een zeer bekwaam argument ten behoeve dier factie door gen. Carl Schurz, U. S. senator voor dezen staat, de eenige buitenlander die de eer heeft van dat ligchaamlid te zijn. Voor het overige niet veel bijzonders. De vice-president Colfax heeft een openbaar schrijven in de wereld gezonden, waarbij iiij den wensch uit, als zijn tegenwoordige diensttijd uit is, zich van het publieke leven terug te trekken, terwijl hij tevens laat doorschemeren dat generaal Grant wel waarschijnlijk weder de republikeinsche candidaat zal zijn voor den presidentszetel. Dit laatste is. echter gemakkelijker gezegd dan bewezen. De opperregter Chase is zeer lijdende en men vreest voor een spoedig overlijden van dien bekwamen regtsgeleerde. Motiey's opvolger in Engeland voor de zending bedankt hebbende, is men nog niet geslaagd een plaatsvervanger voor hem te vinden. In Engeland schijnt men niemand liever te willen zien dan generaal Dix, de vroegere ambassadeur te Parijs, dien men onder de bestaande tijdsomstandigheden de regte man acht op de regte plaats. Over het algemeen is onze tegenwoordige praesis niet zeer gelukkig in zijne benoemingen. De militaire akademie te West-Point, die eenigen tijd geleden tooneelen opleverde niet ongelijk aan die waarvan ons Breda vroeger getuige was, is thans weder rustig. De benoeming van een paar jonge negers als cadets in die inrigting was oorzaak der rustver storing. De hoofdleiders der jongelui zijn echter op hoog bevel openlijk gereprimandeerd en ook daar zal Young Amerika zich in negergelijkheid moeten getroosten. In het oosten en in Illinois is veel droogte, hier veel regen, dat uadeelig dreigt te worden voor den landbouw. Voor het overige zijn West Missouri en Kansas prachtige staten voor den emigrant. Yeel land is er nog zeer goedkoop te krijgen en daar de winters hier bijzonder zacht zijn, kan men bijna tweemaal 's jaars oogsten. Nog eene kleinigheid ten slotte. Deze stad is, zooals ik u in mijn vorig schrijven meldde, voornamelijk sedert de laatste jaren opgekomen. Straten en wegen laten nog zeer veel te wenschen over en als het veel regent, zooals de laatste dagen 't geval was, is het hier een regte modderzee. Een jong Engelschman, kersversch hier uit Europa aangekomen en zijn intrek nemende in hetzelfde huis waar ik verblijf, vond zich door het gezigt van al dat aardsche slijk zoo teleurgesteld, dat hem de moed ontzonk. Na nog een paar dagen den stand van zaken aanschouwd te hebben en ziende dat het niet beterde, nam John Buil een cordaat besluit, kocht een plaatsbillet regt door naar Londen en vertrok met den nachttrein. Hiermede zal ik dezen eindigen in de hoop, dat gij dit geschrijf in welstand moogt ontvangen. Vrijdag 11. hadden de bladen een kabel- berigt, dat Koning Willem onze kamers had geopend en gezegd dat in Nederland alles „all right" was. Bully for Holland (Landskeet). 12 12 Windrigting en Kracht. Stand. Afw. no. 0.6k. noto. 0.1 z. 0.1„ Barometer mm. 775.32 fl6.32 774.49fl5.84 774.00fl5.05 Thermometer C. Stand. Afw. Vochtigh. procent. Toestand, van de zee. 8.9 - 0.7 1 0.74'Vlak. 3.1 - 4.0 0.94 7.3 - 2.1 0.85 I Weersgesteldheid: 2Nov. 12 u. Helder, mooiweer. 3Nov. 8 u. Helder, beneveld, mooiweer. 3Nov. 12 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 October. 2 Nov. Amalia. H. Bakker. Suriname. 5 2 Anna üigna. A.H.Zwaneveld. Batavia. 12 ii 2 Jan&Antoon.A.P.Scherpbier. BuenosAyres. 15 2 ,1 Julius. K. Wijtsma. Suriname. 18 i, 2 Batavia. J. J. Lackrooy. Macassar. 21 ii 2 i, Ymuiden. F. Zeilstra. Batavia. 22 2 AlbertHomanC.K.Scholten. BuenosAyres. 22 2 Anna. H. R. Kuiper. 2 ii Albrechtl'rederik. W. Bakker Hz. 2 Bellatrix. H.C.HaackeJr. 2 Java Packet. C. A. Trappen. Zaanstroom. 0. J. Oepkes. Messina. Suriname. Soerabaija. Batavia. Batavia. 24 28 30 2 Nov. Vertrokken passagiers per Anna Digna, de heeren: L. A. van dee Berg, kapt.-komm., echtgenoot, 5 kinderen en baboe; M. P. P. C. de Jonker en H. Bendien, 2de luits.G. Lavell en echtge noot; J. C. Rikkers en echtgenoot; benevens een det. kolonialen, sterk 100 man; per Julius: de heeren I. J. Heilbron en D. Bing; mejn. Asmus en k ad en J. Heilbron; per Batavia, de heeren: J. F. Niks en echtgenoot; G. Ij. Pronk en echtgenoot; J. H. Meeuwig en echtgenootper Ymuiden, de heerenJ. van der Linde, echtgenoot en kind; J. H. C. A. Dupré en kiud; S.J. Enthoven; A. van Meurs, echtgenoot en 2 kinderen; mevr. de wed. Claus en 3 kinderen: mejn. Moelard en Lefèbre; per Albrecht Frederik: de heer H. B. N. Evertz, echtgenoot, en 4 kinderen; per Java-Packet, de heeren: Gerritsen, echtgenoot en zuster; T. T. Engel en echtgenoot; F. H. Muller; van der Meer, alle 4 kapts. van het O. I. leger; O. Gasinjet, O. I. ambtenaar; van Amstel; mejufvrouwen Vriens, Teunissen en Hoorn. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Petrus. J. M. Sundene. Ornskuldswik. Hout. Amons Co. Neptun. J. W. Zernichow. Egeness. P. Haagsma. f 40 a 90 1300 8 Bokk. en Geiten f 1 31 Magere Varkens- 10 43 Biggen - 5 30 Konijnen c. 15 40 Kippen - 70 al20 Paarden Ezel Stieren Ossen - a Gelde-Koeijen - 90 a220 Kalf-Koeijen -160 a200 Vaarzen - 60 al20 Gras-Kalveren - 25 a 60 Nucht.Kalveren - 8 a 15 VetteRammen - a 9f. MagereSchapen - 16 a 20 Vette Schapen - 20 a 28' Lammerena - 30 10 Eenden - 40 Duiven - t— Ganzen - Zwanen Boter per kop -105 Kaas per K.G. - 27 Kip-Eijeren per 100 -400 Eend-Eijeren a 15 a 7 a 40 al 00 a 50 a a 40 a500 a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3