1870. N". 135. Vrijdag 11 November. 28 Jaasgang. Uitgever A. A. BAKKER Cs BINNENLAND. Episodes uit den Fransch-Duitschen oorlog. ger ogei 378. del; "gel aai" 520, 2 c. HELDERSCHE EIV NIEUWEDIEPER ,Wij huldigen hot goode." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiöuVan 14 regels 60 rent elke regel meer 15 cent. Groote lettere of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Zaturdag den 13 dezer vertrekt van hier de a Oost-Indische mail via Brindisi. (De tijdige aan- _1 komst onzeker). Dingsdag den 15 Nov. vertrekt, per lnatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over Southampton. Per eersten trein van den Helder vertrekt 'cll Woensdag den 16 Sfoveinher over Triest en per !ol laatsten trein Donderdag den 1? NToveinber over Harseiile de Mail naar Oost-Indië, China en Japan. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 November. De toestand van het oogenblik is ernstig. De pogingen tot het sluiten van een wapenstilstand aangewend zijn mislukt en het bombardement van Parijs is ophanden. Het schijnt, dat vooral door den overwegenden invloed van Trochu de voorstellen tot het voorloopig staken der vijandelijkheden zijn verworpen. Frankrijk's hoofdstad wordt nu naauwer ingesloten en al de gruwelen van het beschieten en ver nielen eener prachtige stad staan nu weder te wachten. De Fransche vloot bevindt zich thans weder in de Noordzee, ter hoogte van Helgoland. Hare aanwezigheid aldaar heeft van de zijde der Noord-Duitsche regering maatregelen uitgelokt om een onwelkom bezoek onmogelijk te maken. De kustlichten aan Sleeswijk's westkust worden gebluscht en de bakens weggenomen. Koning Victor Emmanuel is voornemens den laatsten dag van slagtmaand zijn intogt in Rome te houden. De uitslag der jl. Dingsdag gehouden herstemming van een lid voor den gemeenteraad is als volgtUitgebragt 133 geldige stemmen. Hiervan bekwam de heer W. C. M. VAN BRUGGEN 89 en de heer C. VAN VEEN 44 stemmen. Eerstgenoemde is alzoo gekozen. Bij afzonderlijke billetten gaven wij onze binnen-abonnees hiervan gisteren voormiddag kennis.) Het koloniaal stoomvaartuig Argus, onder bevel van den luit. ter zee 1ste klasse P. J. Rosenwald, is in den avond van den 7 dezer te Lissabon aangekomen, ter aanvulling van zijnen voorraad steenkolen. Aan boord was alles wel. De inneming van Cliateaudun. De Staats-Anzeiger bevat een officieel berigt over het bezetten van Cliateaudun, een fraaije stad met veel handel en fabriekwezen, 6,500 inwoners tellende, door de 22ste divisie. „Den 16den October kreeg generaal von Wittich bevel van Orieans uit de stad te bezetten, in vereeniging met de kavalerie- divisie van Prins Albrecht. Den 18den October, den gedenkwaar- Jigen verjaardag van den slag bij Leipzig, naderde men de stad. De vijandelijke benden, die zich in hare nabijheid ophielden, werden teruggedreven. De stad zelve was zoo goed mogelijk verdedigd, alle uitgangen door barrikaden versperd. Omsteeks twee uur begon de aanval. Ten westen werd de stad door infanterie geflankeerd, de zuidzijde, door een hoogen spoorwegdam beheerscht, werd door artillerie bestookt, het stations-gebouw, aan de oostzijde de sleutel der stad, stormenderhand genomen. Middelerwijl was aan de westzijde de aanval begonnen. Het bleek, dat de bezetting zich op krachtdadigen tegenstand had voorbereid. In de dakpannen waren schietgaten geboord, de ringmuur was goed gewapend. In alle straten waren barrikaden opgeworpen, en wel zoo, dat het ligte geschut, dat de divisie medevoerde, ze niet kon vernielen. Tot diep in den avond werd de stad uit 30 kanonnen beschoten. Op verschillende plaatsen ontstond brand, waardoor de tegenstand aanmerkelijk verzwakte. Om 9 uur werd bevel gegeven tot den storm. Slechts langzaam echter drong men voorwaarts. De vijand verdedigde zich van huis tot huis. Pioniers moesten de muren wegbreken om de tirailleurs baan te verschaften. Deze moeijelijke strijd duurde tot 3 uur. Twee derden der stad zijn vernield. Échter is het voorbeeld niet zonder invloed gebleven. Ook in Chartres (7f uur ZZW.) had men zich op verdediging voorbereid; bij het vernemen van het lot van Chateaudun werden de sleutels gewillig overgegeven." Een later berigt in genoemd blad geeft een beeld van de vreeselijke verwoesting, die daar is aangerigt: „Toen de troepen den 19den October, des morgens om 3 mu llet stadhuis van Chateaudun en het daarvoor gelegen plein bezetten, aanschouwden zij een werk van vernieling, dat naauwelijks te beschrijven is. Ingestorte muren, verkoolde balken, naar beneden gevallen daken maakten de straten bijna, onbegaanbaar. De kerk was door granaten verwoest, de muren waren in een toestand, dat men ieder oogenblik instorting kon vreezen, een granaat was in het uurwerk gesprongen. Geheele straten stonden in een vuurgloed de groote uitgebreidheid van den brand en een herfststorm, die den geheelen nacht woedde, maakten de gedachte aan redding onmogelijk. Slechts met moeite konden de bevelhebbers onder Beroepen bij de Doopsgez. gem. te Gorredijk en Lip penhuizen, de heer C. J. Bakker, pred. te Burg, Waal en Oosterend, op Texel. Door den gemeenteraad van Barsingerkorn is benoemd, tot hulponderwijzer aan eene der gemeente-scholen aldaar, de heer P. Bark, thans hulponderwijzer te Amsterdam. Men meldt ons van Alkmaar, dd. 9 dezer: „Op de heden alhier gehouden markt waren 189 paarden en 6 veulens aan de lijn. De prijzen liepen tusschen 35 en 325. Voor een veulen werd 70 80 besteed. Alle paarden waren vmak in alle tuig" en „eerlijk en braaf," ofschoon uw berigtgever niet gaarne met de meesten hunner een toertje zou willen doen. Fatsoenlijke paarden waren er weinig, meest knollen. De handel was in den regel nog al levendig, vooral tusschen kwanzelaars." Op de jongste veemarkt te Beverwijk verkocht een boer zijne koe voor 160. Bij de afrekening beweerde de verkooper 100 duurder, dus voor 260, te hebben verkocht en wilde het voor minderen prijs niet afgeven. Meende men eerst, dat de fantasie van den eenvoudigen Assendelfter zich de ampliatie had veroorloofd eener dwaze gewoonte, nog dikwijls bij den veehandel in' gebruik, om b. v. ƒ60, 70 of 80 voor een beest te vragen, als men er 170, enz. voor hebben wil, het bleek later dat de man aan zulke nieuwigheden volstrekt niet had gedacht, maar zich bij herhaling doodeenvoudig had versproken. Door tusschen- komst van den kantonregter is deze zaak (die vooral lastig begon te worden, omdat de koe reeds in de derde hand was), tot genoegen van al de partijen geschikt. De boer heeft voor zijne koe, die werkelijk te goedkoop was verkocht, 200 ontvangen, waartoe ieder kooper een deel van zijne winst heeft afgestaan. Te Zandvoort zijn de werkzaamheden voor het op te rigten badhuis voor minvermogenden reeds aangevangen. - In de Verlaat-straat te Rotterdam zijn jl. Maandag avond een man en vrouw ligt gekwetst in de beeuen, door dien een achter hen loopend persoon een met hagel geladen geweer droeg, dat onverwachts afging. Het scheikundig onderzocht brood van van der Toorn, te Dordrecht, gebakken zonder gist, doch met een zeer onkostbaar surrogaat, is goed bevonden. In de jl. Dingsdag gehouden zitting der Provinciale hsaoandbiak dak gebragt worden. De officieren bivakkeerden bij de soldaten. De paarden moesten nog in den avond van den 19den uit de schuren gehaald worden, aan het einde der stad gelegen, waarin men ze had gebragt, de brand had zich zelfs tot hier toe uitgestrekt. In den nachtelijken strijd hadden de Franschen hunne gewonden geheel aan zich zelf overgelaten, wie viel bleef liggen. Een menigte verkoolde lijken zijn later onder het puin gevonden. Den 29sten om 5 uur des morgens, hervatten de troepen hun marsch. De vlammen, die nog uit den aschhoop opsloegen verlichtten den geheelen omtrek. De nacht was in een dag herschapen.,, De Frankf. Ztg. beschrijft het gevecht in Chateaudun gevoerd als volgt: „De deelneming der inwoners aan den strijd wekte de woede op der soldaten; alles werd neêrgehouwen wat hun in den weg kwam. „Geen pardon" was het wachtwoord, en eerst toen de overwinning volkomen verzekerd was, werden gevangenen gemaakt. De stad is geheel uitgebrand, zijne rookeude ruïnes wedijveren met die van Bazeilles. De verdediging moet met verbittering zijn gevoerd. Het was een vertwijfelde strijd, te treuriger, daar hij niets bewerkt, dan dat de nationale haat tusschen Duitschers en Franschen grooter wordt. De verdediging van eene plaats, slechts door barri kaden beschermd, met een slecht gewapende, van alle ondersteuning afgesnedene volksmassa, tegen een door kavalerie en artillerie gesteunde infanterie-divisie is, uit een militair oogpunt beschouwd, onzinnigmoreel kan zij onder zekere omstandigheden een bewonderenswaardige heldendaad, maar even goed een laakbare onvoorzigtigheid zijn." In Parijs. Het voorkomen van Parijs is, zoo als van zelf spreekt, zeer veranderd. De mode is de straten ontvlugt en droscliken, omnibussen en fiacres zijn de eenige rijtuigen, die men ziet; de prachtige équipages, die van twee ure in den namiddag tot laat in den nacht anders Parijs in bewondering houden langs de Bouvelards Montmartre, des Italiens, de Rue Royale, Place de Concorde en de Champs Elysées zijn spoorloos verdwenenevenzoo de onafzienbare trein vrachtwagens, die in den vroegen morgen bij de Place de la Bastille, de Porte St. Martin en in den omtrek der Halles Centrales was te aanschouwen. In verscheidene deelen der stad kan men den ganschen dag ledigloopers zien staan, die in troepjes de zaken van het land afdoen, oorlog voeren, vrede sluiten en uitkijkeD naar de Pruissen. De bouvelards zijn natuurlijk niet meer wat ze vroeger waren, lieve lezeres, die u nog herinnert hoe gij in de Rue Rivoli dat heerlijke parfum, die beelderige, handschoenen en in de Rue St. Honoré die prachtige linten en snoeperige broches hebt gekocht, hoe gij, 9ans géne met uwen Staten van Utrecht is gekozen tot lid der Eerste Kamer, ter vervanging van den heer baron Taets van Amerongen tot Natewisch, de heer mr. ,T. K. baron van Goltstein. In geen jaren hebben de Duitsche kooplieden op de paardenmarkt te Utrecht, zoovele paarden en met zooveel graagte aangekocht als op die van jl. Maandag. Voorna melijk kochten zij een- en tweejarige veulens. Er waren er, waarvoor zij 200 betaaldenvoor vier- en vijfjarige merries boden zij van 300 tot 425 per stuk, eu toch vond men landlieden, die voor deze prijzen hunne paarden niet afstondenmen berekent dat dien dag ongeveer 125 paarden door Duitschers gekocht zijn. (U. D.) De Prov. Staten van Noord-Brabant hebben een aanvang gemaakt met de behandeling van eene verordening tot invordering eener belasting op de paarden, als ekwi- valent voor de opheffing en afkoop der Provinciale Rijkstollen. De van ouds zoo vermaarde ganzenmarkt te Deventer werd jl. Dingsdag gehouden. De aanvoer was dit jaar bijzonder gering. De prijzen varieerden van 3.50, 5 tot 7.50 per stuk. Naar men verneemt, is men in Noorwegen voornemens, stoomschepen in de vaart te brengen voor den houthandel op Harlingen. Te Harlingen zijn in zes weken zes jongens, spelende op in het water drijvende balken, daaraf gevallen, en vier daarvan zijn verdronken. Te Meppel is tegenwoordig de prijs van lange turf 4 k 4,25 per 1000 stuks; korte (sponturf) 3,25 a 3,75 per 1000. Als de census-beambten op Java niet tot de familie van Munchhausen behooren, dan is er op dat eiland een echtpaar, dat in den tijd van 7 jaren met 19 kinderen gezegend werd. De eerste keer had de vrouw haar man met 4 engeltjes verrast en daarna drie keeren achtereen met telkens 5 op eens. Een wethouder van een Brabantsch dorp van 7000 inwoners heeft het volgende briefje afgegeven: Ik ondergeten omdeu 7en den 8 in de gemeente E... te moogen bedelen tot arsel van aare woning dat afgebrnt is Jan Ren zijn moeder. (Was get.) J. P. B. De beteekenis hiervan was, dat de wethouder aan J. R. en zijn moeder verlof gaf op genoemde dagen in genoemde plaats giften op te halen tot herstel van hunne woning, die afgebrand was. (Het Vaderland.) cavalier of uwen pas aangeworven jongen man op liet trottoir voor een der café-restaurants van den Bouvelard des Italiens naar het onophoudelijk gewoel der „heele en halve wereld" van het centrum der beschaving zat te kijken. Geheel veranderd is dat alles De Corsikaansche prefect van politie, die zoo handig uit uwe oogen wist te verwijdenen wat geen aanzien waard was en wat de harmonie dezer glansrijke omgeving kon verstoren, hij zit op "Wilhelmshühe courant-artikelen te schrijven, die nogtans geen courante artikelen zijn in de oogen van het groote publiek. Eu nu de kat weg is, komen de muizen uit alle gaten te voorschijn. De kreupele en andere bedelaars, die vroeger genoodzaakt waren hunne ellende in de achteraf hoeken weg te stoppen, wagen zich onder de republiek die eenige honderden policie-agenten weg joeg als onteerende oppassers van de pit der groote natie weder moedig in het openbaar en vragen vrijmoedig om aalmoezen, eu daar de vrijmoedigheid der smalle gemeente in het ingesloten Parijs eenige beteekenis heeft, zijn de harten veel meer medelijdend geworden dan ze voorheen waren. De kleinhandelaars leggen hunne waren zonder complimenten op de asphalten trottoirs der via sacra. Terwijl voor enkele maanden niemand over politiek durfde spreken, wedijveren thans de Parijzenaars met de Pruissen in het beschimpen van Napoleon III door middel van spotprenten de held van Sédan en Wilhelmhöiie wordt dagelijks in aandenken gehouden door keur van karikaturen, die den Keizer des vredes in alle denkbare positiën voorstellen, hem, dien het laffe gespuis tot vóór weinige maanden als een Cezar vergooddeAllerlei uniformen en degenstokken worden u ten verkoop aangeboden en rondtrekkende liedjeszangers en andere straatmuziekanten geven hunne talenten ten beste vóór de café's, waar menschen, die gewoonlijk zitten snappen, van die voordragten kunnen profiteren of niet, tot men om half elf, als het klokgelui het blusschen der lichten gebiedt, naar huis gaat. Gedurende het schrikbewind werd er iederen avond in twintig schouwburgen gespeeld; thans zijn die stichtingen gesloten en in hospitalen veranderd. Vert-Vert is een ligte dragonder geworden, Almavia een Moblot en Rosine, die geen werken heeft geleerd, verdrijft zich den tijd met het maken van pluksel voor het Roode Kruis. De eomedianten van het Palais- Royal moeten even deftig hunne pligten als mobilisten vervullen, als of ze op de planken waren, en de geheele redactie van de Rappel, die gewoon is met grof geschut op de bestaande toestanden in te blazen, is geëngageerd bij de artillerie en vormt het personeel van een stuk gegroefd geschut. Van misdaden hoort men weinig of niets. De bewakers van de openbare rust vervullen in alle rustigheid een schijn-emplooi en wandelen zoo wat rond met over elkander geslagen armen. Om Parijs. De spoorwegen om Parijs, .die de groote belegerings-armee

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1