Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. De Pall Mali Gazette brengt in herinnering wat inélon, in 1697, na de inlijving van Straatsburg door jdewijk XIV, aan dien vorst schreef: „Gij hebt in het tractaat van Wesphalen naar dubbel- anige punten gezocht, ten einde Straatsburg te kunnen ignemeii. Nooit heeft één uwer ministers die punten irven aanwijzen, om uwe aanspraken op die stad te staven, sze handelwijze heeft geheel Europa tegen u in 't harnas jaagd." Het is belangwekkend en leerzaam zoo zegt de |ill Mali Gazette eens op te merken hoe de Parijzenaa'rs der hun zware beproevingen, toch nog, hoewel in zeer wijzigden stijl, aan hunne behoefte aan publieke verma- ilijkheden trachten te voldoen. Zóó groot is de opgeruimdheid n den Franschman, dat hij ze zelfs onder de tegenwoor- ge omstandigheden niet geheel verloochenen kan. Over it geheel echter schijnt men in de benarde Fransche lofdstad vrij wel er in geslaagd te zijn, het aangename >t een zekere somberheid, een „scrupule de tristesse" te lijeren. De schouwburgen zijn slechts zeer matig verlicht de bezoekers, vooral de vrouwen, zijn zoo eenvoudig jgelijk gekleed stukken als Horace en le Misanthrope irden in de comédie Franqaise in gewoon burgercostuum speeld. Het is voegt de Gazette er bij als zagen 1 in de Alhambra een ballet opgevoerd door dames met lepjaponnen en hooge chemisetten. Of wel het Hnnert ons aan een oude historie van een Prins, die t jagen ging op den dag van zijns vaders doodtoen meu m op de ongepastheid daarvan wees, verontschuldigde j zich door te zeggen, dat hij „slechts zeer kleine vogeltjes echoten had." Duitschland. Generaal v.Moltke moet ten gevolge der vermoeijenissen li den tegenwoordigen oorlog, door een hevige koorts zijn ngetast. De geneesheeren zien echter in de ziekte niet t minste gevaar. In den tijd van 12 dagen hebben de Beijersche troepen der von der ïatrn, vijf Fransche dorpen verbrand, omdat burgers op de Duitsche soldaten hadden geschotende rlog, schrijft men uit Orleans aan de Frankf. Zeit., wordt ;en dag verschrikkelijkerde Franscken worden fanatieker de Duitschers woedender. Onder de gesneuvelde officieren in het gevecht, hetwelk 1 30sten Oct. bij le Bourget, ten noorden van Parijs, ats heeft gevonden, bevindt zich ook de graaf von aldersee, kolonel van het regiment Koningin-Augusta garde. Een berigtgever der Köll. Zeit. deelt daaromtrent t volgende mede„Toen het genoemde dorp door onze epen hernomen was, bevond zich de graaf von Waldersee lt zijnen adjudant von Trotha, achter een hen beschermend ik muur. Plotseling zwaaiden Fransche soldaten, die tot sver een huis aan de overzijde der straat verdedigd hadden, t witte doeken, alsof zij pardon verzochten. De kolonel zijn adjudant traden naar voren. Op dat oogenblik op n afstand van naauwelijks 15 passen, werden zij door gels, uit dat huis midden in de borst getroffen, en alzoo arglistige wijze vermoord. Een spoedig ter hulp aan diende luitenant-kolonel, wiens naam ik nog niet heb nnen vernemen, onderging hetzelfde lot. De geheele edragt der zaak had naauwelijks 3 minuten geduurd. Een sverstand is niet denkbaar; de officiers-uniform alleen eft de moordenaars bewogen op den kolonel te vuren, raaf von Waldersee was een der beste officieren van het ;er en genoot een bijzondere hoogachting van den ming. De smart over zulk een vreeselijk einde van den pperen officier is algemeen. De woede der soldaten is ibeschrijfelijk groot." Graaf von Waldersee, die bij ravelotte zwaar gekwetst was, was eerst sedert korten tijd srsteld en naar het leger teruggekeerd.' IDen 2 dezer kwam te Kassei een trein met krijgs Ivangenen aan. Toen kon men een schouwspel zien, loals nooit is voorgekomen. 21 gevangen generaals en f hoofdofficieren stapten uit de waggons. De generaals raden eerst te Kassei blijven; maar later kwam er bevel 5 er van naar Berlijn te zenden. Een uur later bragt in tweede trein de maarschalken Leboeuf en Canrobert, tneraal Frossart en een tiental officieren. Leboeuf, Can- ibert en verscheidene generaals gingen hun opwachting jj Napoleon makeu, waar Bazaine zich reeds bevond. De officieuse Norddeutsche Allgemeine-Zeitung zegt i haar nommer van 8 November: „De voorloopige gering in Frankrijk heeft den haar aangeboden wapen- alstand van de hand gewezen. De kanonnen zullen thans ,n deze regering en aan dat gedeelte der bevolking, welke aar vrijwillig of gedwongen volgt, de oogen moeten lenen, die tot dus verre voor de waarheid gesloten willen ouden. Van de Duitschen kant is nu al het mogelijke edaan om de ongelukkige hoofdstad van Frankrijk te sparen van de laatste catastrophe te verschoonen; het bloeden i vloek der duizenden, die daaronder zullen hebben te den, kome over het hoofd van degenen, die zich als ezaghebbers in Frankrijk hebben opgeworpen, zonder den loed te bezitten het hopelooze van den toestand te erkennen 1 dienovereenkomstig te handelen." „Zeer vermakelijk, zegt de correspondent van de löln. Zeitung, is een voor de ramen der boekhandelaren te letz uitgestald werkje, getiteld: „Gids voor den Franscken oldaat in Duitschland." Het is eene verzameling van ischen en vragen der soldaten in tijd van oorlog in et vijandelijke land. Op de eene bladzijde staat de 'ransche en daartegenover de Duitsche tekst. Zie hier lenige proeven: „In het kwartier." „Maak de vensters pen. Weg van hier! Alle meubels er uit! In leze kamer blijft niemandBreng ons dadelijk boter, rood, kaas, eijeren, harde eijeren! Geklopte eijeren met lam en spek! Wij zullen deze kippen, duiven en "enden slagten. Braad ze voor ons! Maak wat haast! k heb dorst; eene fleseh! Breng bier. Rum; kook sdelijk kofij, chocolade, melk, thee! enz." Men behoeft hans den titel van het hoekje slechts om te keeren en iet is, alsof het voor onze soldaten gemaakt was, die slechts van de Duitsche bladzijden naar de Fransche zouden hebben te wijzen om zich kort en bondig verstaanbaar te maken. Hut kleine, maar praktisch ingerigte werkje draagt den datum van 3 September 1870. Toen vleiden de Franscken zich derhalve nog met de hoop om in Duitschland een inval te kunnen doen." Eén correspondent der Yolkszeitung is van meening, dat het. niet zeer moeijelijk zal gaan de bevolking van Metz met hunne scheiding van Frankrijk te verzoenen. „De armere klasse vreest de goede verdiensten te verliezen, die enkele door de Franschen ingevoerde takken van industrie, als schoenmakerij, wapenfabricatie en bijouterie bewerking kan opleveren.» Wil Duitschland zich dus de sympathie verschaffen van deze materiëele bevolking, dan moet het trachten haar de voordeelen harer industrie te doen behouden, en ik wed, dat de bewoners van Metz dan in zes maanden even goede Duitschers zijn als thans nog goede Franschen. In Metz heerscht gelukkig geen honger meer, het is daar echter veel erger geworden, de kommer (kutnmer) is in de stad gekomen. Straatsburg en meer nog Metz waren de twee groote arsenalen en wapenplaatsen van het geheele Fransche leger. Sedert wij die twee vestingen met alles wat zij inhouden gewonnen hebben, (zegt Julius von Wickede,) is de militaire kracht van Frankrijk voor tientallen van jaren gebroken en kan het op dit oogenblik geen leger van slechts 100,000 man naar eisch meer uitrusten. Uit den tijd der belegering van Straatsburg wordt thans een waagstukje bekend, dat waard is medegedeeld te worden. Een sergeant der pioniers sloop op zekeren nacht alle Fransche voorposten voorbij tot hij aan de poort der vesting kwam. Hier stond een dubbele post, langzaam echter zonder het minste geluid te geven, kroop hij op zijne buik vooruit tot aan de wachtkamer, maakte de deur open en ging naar binnen. Na zich overtuigd te hebben dat alles vast sliep, nam hij broek, rok, muts en sabel van den wachthebbenden officier die aan den muur hingen met zich, schreef zijn naam in het wachtboek, benevens het nummer van de compagnie, het bataillon en het regiment, waartoe hij behoorde en maakte zich uit de voeten. De sabel maakte echter te veel leven, de posten werden op merkzaam en schoten, evenwel zonder te treffen, zoodat hij behouden, met de officierskleederen op den arm, weder bij zijn bataillon aankwam. Zijn daad werd onmiddelijk aan den Koning berigt, die hem te Versailles bij zich liet komen. Het wachtboek werd, toen Straatsburg zich overgaf, onmid delijk in beslag genomen en tot aandenken bewaard. Na de overgave isStraatsburg nog altijd nietin rust ;het is de jeugd, die thans den oorlog begint tegen de Duitschers; zingende trokken de jongens met vaandels de vorige week de stad door en de Duitsche bevelhebber, waarschijnlijk gedachtig dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, heeft het noodzakelijk geacht een proclamatie uit te vaardigen tegen het opkomend geslacht, waarin onder verwijzing naar den staat van beleg, wordt gezegd, dat de manifesteerende jongens, bij herhaling van zulke tooneelen, zullen worden opgepakt en bovendien de ouders en schoolmeesters in boeten geslagen. Volgens den Bund ligt Garibaldi met de franctireurs overhoop. Italië. Naar men meldt., zal de hertog van Aosta tegen het midden van December Turijn verlaten om met zijne gemalin een reis door Spanje te gaan doen. De aanstaande Koningin van Spanje, eene dochter van den Prins de la Cisterna, is eene der geleerdste en intelligentste vorstinnen, waarvan de geschiedenis gewag maakt. Zij moet onlangs den minister Sella verbaasd hebben doen staan, toen men over logarithmen en trogonometrie als een deskundige begon te spreken. In Spanje zal zij alle gelegenheid hebben, daarmede nog meer lieden te verbazen. LAATSTE BEBI6TËL Berlijn, 8Nov. (Offi berigt). De bevelvoerende officier voor Belfort meldt, onder dagteekening van den 6 dezer, dat de tusschen Colmar en Belfort opererende divisie na verscheidene kleine gevechten de francs-tireurs uit die streek verdreven heeft. Den 2 dezer hebben gevechten plaats gehad tegen de mobile garde bij les Evreurs, bij Rougemont en bij Petit-Magny. In het laatstgenoemde gevecht zijn aan de zijde van den vijand 5 officieren en 103 manschappen gesneuveld. Belfort is den 3 dezer omsingeld en de daaromheen liggende troepen staan in gemeenschap met den generaal von Werder. Berlijn, 8 Nov. (Off. berigt). Verdun heeft gecapituleerd. Ten gevolge van de met twee luchtballen buit ge maakte correspondentie uit Parijs, is door het Duitsche hoofdkwartier een streng bevel uitgevaardigd om niemand, wie het ook zij, uit Parijs te laten vertrekken of aldaar binnen te laten. De vijf in die luchtballon gevangen genomen personen zijn voor een krijgsraad gebragt. Berlijn, 9 Nov. De Provinzial-Correspondenz deelt mede, dat de Rijksdag vermoedelijk tegen den 20sten dezer maand zal worden bijeengeroepen om te beraadslagen over de middelen, vereischt tot het voortzetten van den oorlog en over de aansluiting der Zuid-Duitsche Staten bii het verbond. „De toetreding van Baden, Hessen en Wurtemberg (zegt het half-officiëele orgaan) staat met zekerheid te verwachtenten opzigte van Beijeren zijn de onderhandelingen nog niet ten einde. De nadere bepalingen aangaande de zitting van den Rijksdag zijn afhankelijk van de eerstvolgende gebeurtenissen op het oorlogstooneel. Ten opzigte van den aanval tegen Parijs zegt de Prov.- Correspondenz: „Het bevel daartoe zal zeker gegeven worden op het oogenblik, dat het, met het oog op alle omstandigheden, vooral in verband met de verdere ont wikkeling van den toestand binnen Parijs, doeltreffend voorkomt.» Colmar, 9 Nov. Om de insluiting van Belfort te verzekeren is heden Montbéliard bezet. De vijand bood geen tegenstand, de bezetting bragt het kasteel onmiddelijk in staat van tegenweer. SaaiibrüCKEn, 9 Nov. Volgens berigten uit Versailles is de heer von Werder, Pruissisch militair gevolmagtigde bij het hof te St. Petersburg, in het koninklijke hoofd kwartier aangekomen, alwaar zich ook de aartsbisschop van Posen, graaf Ledochowski bevind. Eenige hooggeplaatste Fransche ambtenaren zijn te Versailles wegens geheime brief wisseling rnct Parijs en verzet tegen de maatregelen der Duitsche overheden in hechtenis genomen. In den bij Verdun opgevangen luchtballon bevonden zich onderscheidene En- gelschen, die voorgaven uit Parijs ontvlugt te zijn. Een bij hen gevonden zak met brieven is aan de Staf opgezonden. Versailles, 9 Nov. De met 3 luchtballons in ouz? handen gevallen 7 personen zijn naar Pruissiscbe vestingen gebragt, om daar voor een krijgsraad teregt te staan. De bij hen gevonden papieren compromitteren diplomaten en andere personen, aan wie men, uit achting voor htinnc stelling en hun eergevoel, het verkeer met Parijs vergund had. Tours, 8 Nov. Eene vijandelijke colonne, sterk twee bataillons infanterie, 1500 man kavallerie en 10 kanonnen, heeft gisteren te Poissy en Valiere de Franschen aangevallen. Na een gevecht, dat van 11 tot 31 uur duurde, werden de Pruissen door de Franschen, die inmiddels versterking hadden ontvangen, teruggedreven. De vijand liet 52 dooden, en gewonden en 64 gevangenen achter. Van 2 tot 9 November 1870. ONDERTROUWD: Klaas Slot en Vrouwtje Zoetelief. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Neeltje, dochter van Jan Kooger en Martje Geus. Kasse, zoon van Mijndert Zegel Tz. en Maatje van der Wal. Leendert, zoon van Jan Bruin Jz. en Dieuwertje Bakker. Clement, zoon van wijlen Clement Barhorst en Jannetje Dijker. Jan, zoon van Kleijs van Lenten en Elisabeth Peper. OVERLEDENSophia Cornelia Meijer, 23 maanden, wonende te Breda, dochter van Emauuel Meijer en Cornelia Buisman. (Landskeet). 12 12 Windrigting en Kracht. Stand. I Afw. wzw. 0.3k. zzw. 0.3„ no. 6.0„ Barometer Stand. 759.26.f 0.43 748.26-10.54 747.20-11.60 I Thermometer C. 7.6 4.5 Afw. - 0.8 - 2.1 - 1.9 0.89 0.97 Toestand van de Vlak. Slechtw. 0.83,wein.golv Weersgesteldheid: 9Nov. 12 u. Losbewolkt, goedweer. lONov. 8 u. Digtbewolkt, regenbuijig. lONov. 12 u. Digtbewolkt, buijig, vochtig. 10 10 Zeilklaar liggende on vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 2 Nov. 10 Nov. Zaanstroom. C. J. Oepkes. Batavia. Jeannette. R. P. Huisman. Montevideo.' Mr.J.H.GeertsemaB. J. de Vries. Zeebloem. T. D. Gollards. Samarang. 7 Harmanna. G. II. Pijbes. Messina. 8 9 Rotterdam. H. Zuidema. Bordeaux. Vertrokken passagiers per Zaanstroom, de 'heeren: H. Bloemink, echtgenoot en 4 kinderen; H. G. Maks, echtgenoot en 3 kinderen; B. Pas en echtgenoot: J. M. Winterberg, echtgen. en 2 kinderen; E. Young en 2 kinderen; S. L. Polak; mevr. de wed. de Haart- de la Sausaye; inej. Bentzen en baboe; 2 dames Hofland. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. T. Nicholson. Newcastle. Steenk. üuinker&Goedk. E. Gillings. Hartlepool. ZurMühlen &Co. Z. Baines. Newcastle. Schip. Zephyrus. Zodiac. Danube. 5 Paarden f 40 a 90 Bokk. en Geiten f p Ezel a 24 Magere Varkens- 10 a 16 Stieren - 90 allO 68 Biggen - 4 a 7 Ossen - 70 a 90 15 Konijnen c. 25 a 60 4.00 Gelde-Koeijen - 80 a240 50 Kippen - 40 al25 Kalf-Koeijen - 90 al70 20 Eenden - 40 a 60 Vaarzen - 70 al20 Duiven a Gras-Kalveren - 15 a 55 Ganzen a 6 Nucht.Kalveren - 9 a 12 Zwanen - a VetteRainmen a Boter per kop -105 a 800 MagereSchapen - 13 a 21 Kaas perK.G. - 30 a42-.v Vette Schapen - 22 a 35 Kip-Eijeren per 100 -400 a45Ó Lammeren - a Eend-Eijeren a De oorlog. Onder dezen titel lezen wij o. a. de volgende boeijende schets in het N. v. d. D. „Wij zijn met den oorlog een tijdperk ingetreden, waarin hij weinig anders dan ongemengden afkeer en verveling wekken kan. De fleur en de aardigheid zijn er af. Niet dat die fleur ooit bijzonder verkwikkelijk was voor liet menschelijk gevoel en die aardigheid een ernstig gemoed ooit aangenamer gewaarwording bezorgde dan pijnlijke verbazing en huiveringen van ontzetting! Maar er waren toch dagen en weken, waarin deze worsteling eene geheimzinnige, haast daemonische aantrekking oefende. Al zou ook onder het staren al uw bloed van de bleeke kaken terug vloeien naar het hart, al zoudt gij het bestorven zijn van schrik, gij kunt er uwe oogen niet van afwenden, evenmin als de man, die onder het ratelen van den donder en het kletteren van den hagelslag zijn eigendom in vlammen opgaan en zijn oogst vernield zag, na kon laten met sidderende lippen te fluisterenhoe schoon hoe schoon! Er was iets aangrijpends, iets boven alle beschrijving boeijends in den hopeloozen val van de magt, waarnaar Europa gewoon was geweest met eerbied op te zien, in dien ontzettenden ommekeer der fortuin, maar meer nog in de onverbiddelijke zeker heid, waarmede die ontzaggelijke machine, bet Noord-Duitsche leger, zonder gerucht of ophef, in zijn ijzeren armen den tegenstander als vermorselde. Maar ook die aantrekkelijkheid van het ontzettende is geweken. De poëzie van den oorlog, die ook den verstandigsten en inensch- lievendsten menscli een tijd lang bedwelmt, is verdampt. Een koude, nuchtere werkelijkheid is overgebleven. Dat Parijs de weelderige wereldstad, het feestkleed heeft moeten afleggen, in de koude nachten dienst doet op de wallen en op dagelijksch rantsoen gesteld, eene misschien vreeselijke toekomst te gemoet gaat, is zeker treffend genoeg, maar van eene eigenlijke worsteling is geen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3