Weerkundige Waarnemingen te Helder, Marine-Haven Nieuwediep. Correspondentie. SCHAGER MARKT van HEDEN. Metz completeert Sédan. Wel verre van onder dien slag te bukken, zal de grootnatie in zicli zelve het onwrikbare besluit vinden, om alle hinderpalen te verwijderen De Fransche natie, het ontembare ras, heeft den afgrond gemeten en heeft in zich zelve de kracht gevonden om dien te overschrijden. Burgers! er zijn voortaan in de natie slechts twee cate- goriën mogelijkLafhartigen en dapperen 1 Wie zou tot de eersten willen behooren Ik wil tot de tweeden behooren; ik zend mijn ontslag in als prefect en ik neem het geweer op. Gij zult allen met mij gaan en als uwe grijsaards en uwe vrouwen ergens een man ontmoeten met heele armen en beenen, zullen zij met wettige verontwaardiging uitroepen Ziedaar een lafaard!" Jules Simon heeft wederom in eene circulaire zijne gedachten omtrent het lager onderwijs ontwikkeld. De opvoeding der kinderen, zegt hij, moet voortaan ".iju man nelijk, solide, ernstig, republikeinscli. :t Onderwijs moet kosteloos wezen en verpligt. In de scholen der republiek mag de ligchamelijke oefening, zoo als tot nu toe het geval was, niet verzuimd worden. Onderscheidt zich een scholier, dan wordt voor zijne verdere opvoeding uit de fondsen der school zorg gedragen. Frankrijk, zegt Simon, kan slechts voor goed gered en de republiek kan slechts zeker gegrondvest worden, wanneer we er door krachtige pogingen in slagen het intellectueel en moreel te verheffen. E n jj e 1 a n d. De heer W. II. Bullock, die naar Frankrijk vertrok, om namens het in Londen gevestigde comité hulp te ver- Ieenen aan de Fransche boeren, die door den oorlog zijn geruïneerd, schrijft uit Falaise, nabij Vouzier, het volgende: //De Duitschers hebben allerwege op hun togt de runder pest verspreid en die heeft zulk eene verwoesting aangerigt, dat b. v. in de gemeente Grand-pré van al het vee slechts 14 stuks overbleef. Een boer uit Barben^-on verklaarde mij, dat, hij in vier dagen vier-en-zeventig koeijen had begraven intusschen behoorde dat vee niet aan hem het was bestemd voor het Duitsclie leger. Van zijn eigen veestapêl had hij er 44 stuks voor een appel en een ei in België moeten verkoopen; 14 waren er gestorven en had hij aan de Pruissen moeten leveren. De rijke boer had nu slechts één koe en één kalf over." Uit het hoofdkwartier van Garibaldi ontvangt de Daily News weer een brief, den 7 dezer gedagteekend. Hot ziet er daar nog treurig uit. i/Komt het tot een strijd," zegt de correspondent, //ik ben overtuigd dat wij allen iu de pan gehakt zullen worden. Het is onmogelijk zich een slechter gewapende en georganiseerde armee te. denken dan de onze. Bijna al onze geweren zijn uit het begin dezer eeuw afkomstig. De kavalerie is luttel, in het geheel hoogstens 50 man sterk. De officieren zijn voorzien van karrenpaarden die nog nooit een ruiter hebben gedragen. Ongelukken gebeuren dan ook dagelijks. Eenige dagen geleden heeft de regering 25,000 fr. gezonden, echter met de waarschuwing hiermee zoo spaarzaam mogelijk om te gaan, omdat er niet meer gezonden kan worden. De toekomst laat zich dus niet zeer troostrijk aanzien. Daarbij komt dat de bevolking den vrijwilligers alle hulp ontzegt, zij vreest zoodoende de Pruissen op den hals te krijgen." Een Parijsch correspondent van de Engineer schrijft, dat de regering 3000 ton kruid in voorraad heeft, en dat men ijverig voortgaat met dit artikel te vervaardigen. Het Pantheon is in een magazijn herschapen, en //het kruid is geborgen in de ontzaggelijke gewelven, waarin alle groote mannen van Parijs zouden begraven worden." De groote firma Cail en Comp. heeft eene ontzaggelijke gepantserde locomotief onderhanden, welke met drie kanonnen zal gewapend zijn. I) u i t s c li 1 a n d. Uit Havanah zijn dd. 12 dezer de volgende berigten te Berlijn ontvangen. De Pruissische kanonneerboot Meteor, heeft een zegevierend gevecht gevoerd met het Fransch advysvaartuig Bouvet. Laatstgenoemd vaartuig bekwam schade en vlugtte in de haven van Havanah, waar de Meteor het vervolgde. Van de Meteor werden de groote- en bezaan-mast, alsmede drie sloepen sterk beschadigdverder bekwam zij twee dooden en een gekwetste. De Bouvet isj bijna dubbel zoo groot als de Meteor, schoon het even als deze slechts 3 stukken voert. Ontzettend zijn de bijzonderheden welke omtrent de gepleegde gruwelen door de Beijeren worden medegedeeld. Zoo wordt gemeld, dat deze in de huizen drongen en de gekwetste Fransche soldaten, die zij er vonden, woedend aangrepen, hetzij bij de voeten of armen, en hen uit de vensters, zelfs uit hooge verdiepingen wierpen. Toen Bacon door hen zoo goed als uitgeplunderd was en die plaats dus de zware oorlogsschatting niet kou opbrengen, welke nog van hen gevorderd werd, sleepten de Beijeren de grijsaards uit hunne woningen en sloegen hen zoo erbarmelijk, dat de inwoners al wat zij bezaten kwamen brengen. De pastoor van Ormes verhaalt al schreijende, dat hij geroepen werd om geestelijken bijstand te bieden aan twee burgers, die veroordeeld waren om gefusilleerd te worden, omdat zij gewerkt hadden aan de loopgraven, welke strekken moesten om het departement Loiret in staat van verdedi ging te brengen. Intusschen waren beide personen aan die vaderlandslievende daad gansch en al vreemd. De Beijeren hebben de onmenschelijkheid zelfs zoo ver gedreven, dat zij de beide veroordeelden rug aan rug bonden. Op die wijze werden zij voor het front der soldaten gebragt, om hunne straf te ondergaan. De een, die met zijn rug naar de Beijeren was gekeerd, kon alzoo niet getroffen worden, voordat de kogels het ligchaam van den anderen hadden doorboord. Te Villeneuve d'Ingré hebben de Beijeren drie uren lang geplunderd, uit wraak dat de Fransche troepen zich in de woningen verschaijst hadden, ten einde aan de aan vallen des vijands weerstand te bieden. Als zij niets beters, of liever onmenschelijkers wisten te doen, doorboorden zij de wijnvaten in de kelders der boeren, om den wijn te laten wegloopen. Officieren zoowel als soldaten namen alles van de bevolking wat hun goeddacht. LAATSTE BERIGTEJV. Naar wij vernemen zullen alhier pogingen worden aange wend tot oprigting van een dames-comité van het Roode Kruis. Ter vervanging van de heeren O. A. Uhlenbeck, J. Sevenhuijsen en H. W. van Marle, zijn door het bestaande comité alhier tot leden benoemd: de heeren J. van der Meerscb, L. Jelgersma en H. C. Steenbergen. Luxemburg, 15 Nov. In het antwoord van den stad houder, Prins Hendrik der Nederlanden, op het hem den 27 Oct. door den raad van State aangeboden adres, zegt Z. K. II. den raad dank voor dat adres, hetwelk zich aan sluit aan de raanifestatiën der bevolking van het groot hertogdom. //Die eenheid van gevoelen (zegt de Prins) kan in de tegenwoordige omstandigheden niet anders dan nuttig zijn. Het groothertogdom heeft nooit in strijd met zijne onzijdigheid gehandeld. Het stelt volkomen vertrouwen in de opregtheid der bedoelingen van de mogendheden, die het tractaat van Londen onderteekend hebben. Er bestaat geene enkele reden om uwe onafhankelijkheid te bedreigen, en indien de diplomatie zulks mogt willen beproeven, zou ik er mij krachtig tegen verzetten." Brussel, 15 Nov. Een telegram uit Luxemburg meldt, dat Rusland, Engeland en Oostenrijk Prins Hendrik hebben gelukgewenscht met de geestdrift, welke door de inwoners van Luxemburg, bij gelegenheid van zijn aankomst aldaar, is aan den dag gelegd. Brussel, 16 Nov. Aan de Indépendance Beige wordt uit Weenen in dato gisteren gemeld, dat Groot-Brittannië, Turkije, Oostenrijk en Italië het eens zijn, om een gemeen schappelijke houding tegenover Rusland aan te nemen. Een collectieve nota wordt in gereedheid gebragt. Berlijn, 15 Nov. Overeenkomstig berigten uit het koninklijk hoofdkwartier, was het hoofdkwartier van Prins Frederik Karei den 8sten II. te Douvelant gevestigd, en waren Troyes en Sens toen reeds bezet. Berlijn, 16 Nov. De Provinzial-Correspondenz zegt in een artikel omtrent het mislukken der onderhandelingen over den wapenstilstand//Alleen door het zonder ver schooning voortzetten van den oorlog kan Frankrijk tot inkeer gebragt en tot het sluiten van een definitiven vrede gebragt worden. Na den val van Metz scheen alles zich te vereenigen om het ongelukkige land spoedig het be wustzijn te schenken, dat zijn gouvernement der nationale defensie niets dan een gouvernement der nationale verwoesting is; dat de weder-oprigting des lands enkel na eene onvoor waardelijke erkenning zijner volledige nederlaag mogelijk is." De Correspondenz zegt verder,/De Rijksdag zal in den loop der volgende week bijeenkomen. Het plan bestaat nog steeds om een nieuw crediet tot voortzetting van den oorlog aan te vragen en om het uitbreiden van het Noord-Duitsch verbond tot de tot toetreding bereid zijnde Zuidduitsche Staten tot een onderwerp van beraadslaging te maken.» Omtrent de Russische aangelegenheid zegt de Corres pondenz: «De mededeeling van het gewigtige besluit der keizerlijke regering heeft op de mogendheden, welke daarbij het meest betrokken zijn, een levendigen indruk gemaakt. Volgens de tot dusver ontvangen berigten, schijnt echter geen harer zich te willen onttrekken aan het in overweging nemen van de raadzaamheid eener wijziging van het bedoelde verdrag." Saarbrücken, 15 Nov. Volgens berigten uit Versailles van den 12 dezer, stelden de Fransclien bij den aanval van het Loire-leger tegen het 1ste Beijersche korps in de voorste linie goede troepen, namelijk Algerijnsche en Romeinsche regimenten. Die regimenten werden driemaal teruggeworpen. De troepen, die Parijs ten noorden insluiten, zijn thans ook door nieuw aangekomen strijdkrachten in den rug beveiligd. Het weder is koel, het sneeuwt en rijpt. Versailles, 15 Nov. (Off.). Zoomin voor Parijs als bij het Loire-leger is eene beweging bij den vijand opgemerkt. (Landskeet). |Novembcr| Uren. WTndrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 16 12 wtz. 14k. 743.00 -15.81 8.0 f 0.2 0.86 Golvend. 17j 8 z. 0.7 748.17 -10.67 4.4 - 1.6 0.97 Sleehtw. 17 12 z. 1// 748.65 -10.19 5.6 - 2.0 0.97 Vlak. Weersgesteldheid: 16Nov. 12 u. Losbewolkt, winderig, regenbuijen. 17Nov. 8 u. Digtbetrokken, mistig, vochtig, koel. 17Nov. 12 u. Digtbetrokken, koelweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming, 5 Nov. Mr.J.H.GeertsemaB. J. de Vries.Montevideo. 7 ,1 Harmanna. G. H. Pijbes. Messina. 12 n Lanercost. J. D. Eaton. China. 12 Curacao-i'acket. P. Sorgdrager. Curaeao. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 16 Nov. Djawa. B. P. Bakker. H.J.Tweehuijs. Batavia. 16 UncleJoë. S. J. Sewall. v. Vliet Co. Baltimore. 16 i, J.H.Schwensen. K. Guudersen. New-York. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Onse. R. Young. Sunderland. Steenk. Order. Cato. E. Furlong. Duinker&Goedk. v. d. V. Het door u gezonden artikel wordt niet geplaatst. De inzender wende zich met zijn killet tot de directie der H. IJ. Spoorweg-Maatschappij, dat is o. i. de eenige weg om, als het ongerief werkelijk bestaat, verandering en verbetering te bewerken. Red. 210 500 6 Paarden Ezel Stieren Ossen Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Gras-Kalveren Nucht.Kalveren VetteRammen MagereSchapen f 40 a 80 - a a 65 al60 a240 - 55 -140 - 90 70 25 5 al30 a 50 a 14 16 a Vette Schapen - 20 Overhouders 15 20 a 32 a 25 4 Bokk. en Geiten f 2^o G 24 Magere Varkens - 9 a 15 101 Biggen - 4 a 7 30 Konijnen c. 20 a 50 60 Kippen - 40 al25 40 Eenden - 40 a 60 Dniven a Ganzen a Zwanen - a Boter per kop -100 a Kaas perK.G. - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -425 a450 Eend-Eijeren a GEMEEATEBAAD. Zitting van Dingsdag den 15 November 1870. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat het bij de jongstgehoudene ver kiezing gekozen raadslid, de heer W. C. M. van Bruggen, zijne geloofsbrieven heeft ingezonden, benoemt eene commissie tot onderzoek dier stukken, bestaande uit de heeren de Lange, Braaksma en Maalsteed, en schorst gedurende dat onderzoek de zitting. Bij de heropening der vergadering brengt de commissie, bij monde van den lieer de Lange, rapport uit. Zij heeft de in hare handen gestelde stukken in orde bevonden en stelt voor den lieer van Bruggen, als lid van den gemeenteraad toe te laten. Dienovereen komstig wordt besloten. De Voorzitter herinnert, dat twee der commissiën, uit leden van den Raad gevormd, jaarlijks moeten aftreden, en stelt voor thans over te gaan tot eene nieuwe zamenstelling. Het eerst wordt aan de orde gesteld de benoeming van leden der commissie voor de gemeentewerken. Vóór de stemming drukt de heer de Breuk den wensch uit in deze en de andere commissie niet te worden herkozen. Hij herinnert, dat hij jaren lang in beide commissiën zitting gehad heeft en wil nu gaarne van eeue herbehoeining verschoond blijven. De overige aftredende leden worden daarop herkozen, de heeren Janzen en Braaksma ieder inet 14, de heer de Lange met 12 stemmen, verder wordt gekozen de heer Maalsteed met, 10 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld op de heeren Berghuijs en Werendlijn Smit ieder 3 stemmen, Hngenholtz, de Breuk, Zur Mühlen, Groen, Jelgersma en van Kelekhoven ieder 1 stem. De gekozenen verklaren zich bereid die betrekking te bekleeden. Vervolgens wordt overgegaan tot de keuze van leden der commissie voor de strafverordeningen, welke commissie tot op lieden bestond, behalve uit den Voorzitter, uit de heeren de Breuk en Maalsteed. De uitslag der stemming is dezede heeren Maalsteed en Werendlijn Smit worden gekozen, ieder met 10 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld op de heeren: Groen 5, Berghuijs 4, Haagsma 2 stemmen en van Kelekhoven 1 stem. De gekozenen laten zich die benoeming welgevallen. De Voorzitter stelt aan de orde de goedkeuring der rekening en verantwoording van de dienstdoende schutterij in deze gemeente over 1869, sluitende als volgt: Ontvangsten 1482,40 Uitgaven 1435,89 Goed slot46.51 Zonder discussie en met eenparige stemmen wordt deze rekening goedgekeurd. De Voorzitter herinnert, dat ten vorigen jare, met het oog op het tot stand komen eener nieuwe wet op de Banken van Leening, de consessie aan den heer M. L. van Gelder, als houder der Bank in deze gemeente, voor slechts 1 jaar is verlengd. Daar de bedoelde wet evenwel nog niet is tot stand gekomen, stelt de Voorzitter voor om bij de Hooge Regering de noodige stappen te doen, ten einde de concessie alsnog te verlengen en wel uiterlijk voor den tijd van 3 jaren. De Voorzitter deelt bij het doen van dit voorstel mede, dat bij de gehoudene inspectie is bevonden, dat de administratie der bank en de zorg voor de panden in deze iurigting niets te wenschen overlaten. Het voorstel des Voorzitters wordt met eenparige stemmen aangenomen. Er wordt ter tafel gebragt het 2de suppletoir-kohier van den Hoofdei. Omslag, dienst 1870, ten bedrage van J 25,17. Tegen dit kohier, dat gedurende den gevorderden tijd ter visie heeft gelegen, zijn geene bezwaarschriften ingekomen. Met algemeene stemmen wordt het goedgekeurd en vastgesteld. Er wordt gelezen eene missive van Mej. G. A. van der Burgh, hoofdonderwijzeresse alhier, houdende dankbetuiging voor de door den Raad in zijne vorige vergadering genomen gunstige beschikking ten aanzien van hare inrigting van onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. Er wordt gelezen een adres van den brugwachter I. P. Men- delson, houdende verzoek om verhooging zijner jaarwedde, met het oog op eenige buitengewone beraoeijingen, dieaanhem zijn opgedragen. De Voorzitter stelt, namens het Dagelijksch Bestuur, voor, om dit verzoek niet toe te staan, uithoofde de bedoelde buitengewone bezig heden niet van dien aard zijn, dat daardoor grond zou bestaan voor eene verhooging van bezoldiging, maar om aan dien ambtenaar, even als vroegere jaren, te verleenen eene gratificatie, groot f25, ter vergoeding wegens het gemis van vrije woning. Dit tweeledig voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Er komt ter tafel eene missive van HH. Commissarissen van het Gemeente-Ziekenhuis en de Apotheek, houdende verzoek om aan den leerling, werkzaam in de apotheek, J. Sterk, eene gratificatie te verleenen. In verband met den door HH. Commissarissen uit- gedrukten wensch, stelt de Voorzitter, namens het Dagel. Bestuur, voor, om die gelden te doen strekken tot het doen aanleeren van een paar vreemde talen, die door den jongeling voor zijn examen als leerling-apotheker moeten beoefend worden. De gelden ten bedrage van f 50, zullen dan met dat doel, aan HH. Begenten van het Weeshuis, waarin die jongeling verpleegd wordt, uitgekeerd worden. Het voorstel wordt aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat de missive van het bestuur van het Artillerie-Vrijkorps, die in de vorige zitting reeds verwacht werd, eerst later is ingekomen. Daar de inhoud betrekking heeft op den wedstrijd, die reeds plaats gehad heeft, wordt dit stuk voor kennisgeving aangenomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3