Weerkundige Waarneming-en te Helder, Marine-Haven Nieuwediep. 274ste STAATS^LÖTERÏI Middelburg-sche Stoomvaart - Maatschappij PURMERENDER MARKT YAN HEDEN. zijn neus te doen slingeren. De heer Gambetta bragt sensatie teweeg toen een ballon hem uit Parijs voerde, maar wat zon men van Jules Favre zeggen, indien hij uit Parijs opsteeg door zes arenden de lucht doorgetrokken en te Tours nederdaalde om te leiden en aan te moedigen. Omtrent het gevecht bij Coulmiers, dat de ontruiming van Orleans door de Duitschers tengevolge had, wordt door een lid der mobiele garde het volgende gemeld: „Ik heb den slag bij Coulmiers bijgewoondons regiment heeft den ganschen dag, als reserve achter de artillerie, onder de wapens gestaan. De kogels en bommen vlogen over ons hoofd, 's Avonds ten 7| ure bivakkeerden wij op het slagveld. De overwinning was volkomen. Den volgenden ochtend bezocht ik het bosch te Coulmiers, waar het gevecht het hardnekkigst was. Gedurende den ganschen nacht is men bezig geweest de dooden weg te nemen, maar velen waren nog blijven liggen. Over eene uitgestrektheid van naauwelijks 500 vierkante meters lagen in het slijk een honderdtal lijken van Duitschers. Overal zag men de sporen van de uitbarsting van granaten. Geen boom is ongeschonden gebleven. De vijand had daar een geduchte positie, en er werd veel Fransch bloed vergoten om haar te vermeesteren. Alleen dagen van grooten rampspoed zegt de Progrès de 1'Eure, in een artikel, getiteldles Femmes de 1'Eure zijn vruchtbaar in heldhaftige episodes. Er ontbreekt niets meer aan het ontwaken: ook de vrouwen willen het land helpen redden. Een brdaf kapitein van de mobiles in het departement de 1' Eure, die dezer dagen het arrondissement doorkruiste om er de verdediging te organiseeren, vond in verscheidene dorpen, dat door mannen was verlaten om Evreux te hulp te snellen, de wacht bezet door vrouwen, het geladen geweer in de hand of op schouder. Zoo vond de kapitein, dat te Tourneville en Brosville de vrouwen, bij afwezigheid der mannen, de militaire dienst waarnamen. Toen de kapitein in laatstgeneomde plaats arriveerde, waar hij zijn intrek nam bij een zijner bloed verwanten, wilden de vrouwen, die bevreesd waren voor eene overrompeling, zich van de identiteit van dien persoon vergewissen. Vier harer begaven zich diensvolgens naar het huis, waar hij zijn intrek had genomen; zij sloten de deuren achter zich en namen den kapitein in het verhoor. Het bleek haar dadelijk, dat hij een Franschman was. Deze, verwonderd over zooveel moed en koelbloedigheid, ondervroeg toen op zijn beurt de amazonen, en deze ver haalden hem, dat zij zich reeds meer dan een maand lang in den wapenhandel hadden geoefend en dat hare militaire instructie haar in staat stelde, om de plaats tegen den vijand te verdedigen. De gravin de Gasparin, een der meest geachte vrouwen van Frankrijk, heeft een door 20,841 vrouwen geteekende petitie ten gunste van den vrede aan de rege ring te Tours en naar het hoofdkwartier van het Duitsche leger te Versailles gezonden. „De ondergeteekenden ver meten zich niet", aldus wordt in die petitie gezegd, (om raadgevingen uit te deelen, maar strekken biddend de handen uit om de beide volkeren te smeeken, aan den eindeloozen jammer en de ellende een einde te maken." Sedert eenigen tijd gingen gansche zwermen Parijze- naren op de vlakte voor de stad, welke onder het geschut der forten ligt, aardappelen en groenten zoeken, en stelden zich zoodoende bloot aan het vuur van het Pruissische geschut. Het Bewind heeft ten laatste bij eene proclamatie de bevolking tegen zulke strooptogten gewaarschuwd, zeggende dat de stroopers door den vijand meedoogenloos werden neergeschoten. Hierop wordt door eenen correspondent van het Londensche Daily News geantwoord dat die scharen stroopers meer en meer talrijk werden, zoo talrijk dat zij zouden kunnen dienen om eenen uitval te maskeeren, en dat zij daarom door de Pruissen met geweerschoten genoodzaakt werden naar de stad terug te keeren. Engeland. De correspondent van de Times meldt uit Parijs, dat den 14 dezer de voorraad versch vleesch nog onuit puttelijk scheen. In de restauratie at hij heerlijk vleesch, ofschoon naar alle waarschijnlijkheid paarden en katten- vleesch. Ook rattenvleesch is niet te versmaden, het is blank en malsch en niet duur. Ook de correspondent van de Daily News prijst het rattenvleesch en zegt, dat als de Parijzenaars op brood en wijn willen leven, er tot half Januarij volop is. Het rantsoen versch vleesch is op 30 gram per hoofd gesteld, en hij houdt het er voor, dat er nog wel 40,000 paarden zijn. De maatschappij des petites voitures heeft er 8000 aan het gouvernement te koop aan geboden. Hoeveel gezouten vleesch er is, weet men niet. Koren is er in overvloed. De gezondheidstoestand laat veel te wenschen over; velen lijden gebrek; het gouver nement heeft bons voor brood uitgedeeld en er is gezorgd, dat men een portie soep voor 5 centimes kan krijgen. Maar voor warme kleeding is weinig gezorgd, en de 100,000 personen, die uit den omtrek in Parijs gevlugt zijn, zijn meestal van alles ontbloot. De pokken nemen toe. Ver leden week stierven er 419 menschen aan. In het geheel kwamen er die week 1885 sterfgevallen voor. De doctors klagen over het onmatig gebruik van sterken drank. De correspondent van de Daily News die juist in een restauratie te Parijs was toen aldaar de tijding van de herwinning van Orleans aankwam meldt, dat de chefs Jan's, klanten, buffetdames, in één woord ieder die in de zaal was, hunne vreugde te kennen gaven door een geïmprovi- seerden dans om de kagchel. Over den Fransch-Duitschen oorlog sprekende, zegt de Saturday-Review, dat het niet te ontkennen is, dat eindelijk de Duitschers op hun zegetogt tot staan gebragt zijn. Maar hoezeer Parijs oninneembaar moge zijn het begint gebrek aan levensmiddelen te krijgen en heeft de hoop opgegeven om zelf den vijand te dwingen het beleg op te breken. Misschien kan 't nog een week of zes vol houden, maar men mag er aan twijfelen, of de bevolking met de capitulatie zal willen wachten tot de laatste voor raad op is. Als de Fransche legers in staat zijn het veld te houden, zonder Parijs te hulp te komen, verdienen zij reeds lof en zullen zij, ook na de overgaaf van Parijs, hun invloed op de vredesbepalingen kunnen doen gelden. Om Parijs te ontzetten is er slechts één middelde Franschen moeten een grooten veldslag winnen, en dit zou de wereld nog vrij wat meer verbazen, dan de Duitsche overwin ningen bij Wörth en Weissemburg. -De Spectator is nog vol hoop, nu Frankrijk voor eene edele zaak strijdt. Het is verheffend te zien, hoe Frankrijk, dat verpletterd werd toen het voor eene slechte zaak streed, zich hersteld heeft nu het bezield is door een regtvaardig doel. Op een der Engelsche spoorwegen heeft een handels reiziger twee dames zoo onbehoorlijk bejegend, dat zij, terwijl de trein in volle vaart was, het rijtuig zijn uitge sprongen, waarbij de eene het ongeluk had het been te breken, doch de andere geen leed overkwam. Bij de heeren Longman te Londen zal binnen kort een werk het licht zien over de Geschiedenis en Letterkunde der Joden, geschreven door de dames Constance en Annie Rothschild, dochters van Anthony Rothschild. Het eerste gedeelte, een lijvig boekdeel, zal reeds binnen eenige dagen worden uitgegeven. Duitschland. Te Berlijn zijn thans acht lokalen opengesteld, waar uitsluitend thee geschonken wordt. Ziethier een treurig bewijs van de antipathie, die er tusschen de Beijeren en de Pruissen bestaat. „De Beijeren hadden dezer dagen bij Villejuif, gelijk men weet, de Franschen uit hunne positiën gejaagd en deze bezet. Daar plantten zij dadelijk, en te regt, de Beijersche vlag. Maar de Pruissen haastten zich die vlag af te rukken en de Pruissische daarvoor in de plaats te stellen, waarop een ernstig gevecht volgde tusschen Beijeren en Pruissen, met dat gevolg dat eenige dooden en een goed aantal gekwetsten vielen." Deze beklagenswaardige bijdrage tot de kennis der toestanden onder de Duitschers is ons geleverd door een hooggeplaatst persoon, die haar uit den eigen mond vernam van een Beijersch officier, die bij dit incident tegenwoordig is geweest. (Dagblad v. 's Gr. en Z.) Rusland. De gemeenteraad van St. Petersburg heeft den 21 dezer in eene buitengewone vergadering, bij acclamatie het volgende aan den Keizer gerigte adres aangenomen: „Keizerlijke majesteit, zeer genadige SouvereinUwe bestendige zorg voor het welzijn van het door de Voorzienigheid aan uwe hoede toevertrouwde volk heeft u gedrongen, uwe bedoeling te verkondigen om een einde te maken aan den toestand, tengevolge waarvan ons zuidelijk kustland ten eenenmale weerloos is. Wij, burgers der stad Petersburg, de weldaden des vredes op hare regten prijs stellende, houden ons, Sire! er ten volle van overtuigd, dat uw gewigtig besluit, vervat in de depeche van den rijks-kanselier van 13 (27j October eene depeche even opmerkelijk door hare kordaatheid en rondborstigheid als door juistheid van be schouwing de beste waarborg zal zijn voor eene duurzame bevestiging des vredes. Volkomen de heilzame uitkomsten beseffende, die de uit uwen naam aan de mogend heden, onderteekenaren van het verdrag van 1856, gedane kennisgeving hebben zal, legt de gemeenteraad van St. Petersburg aan de voeten van Uwe Majesteit eerbiedig de uitdrukking zijner erkentelijkheid voor de maatregelen, die gij, in uwe hooge wijsheid, in het belang der defensie en van de handhaving der waardigheid van Rusland genomen hebt." De Petersburgsche berigtgever van 1'Indépendance Beige, dit adres mededeelende, zegt, te kunnen verzekeren, dat de redactie daarvan, voordat zij de raad is voorgelegd, aaD Prins Gortschakoff vertoond is, en dat de in het adres voorkomende zinsnede, welke op het bewaren des vredes betrekking heeft, op uitdrukkelijk verzoek van den kanselier in het stuk is gebragt. Die berigtgever twijfelt er voorts niet aan, dat door het antwoord, hetwelk de Keizer op dit adres aan den raad zal geven, alle verdere beduchtheid, die de bekende circulaire in het Westen heeft verwekt, zal worden weggenomen. LAATSTE BEBI6TEIV. Londen, 28 Nov. Aan de Times wordt, onder dag- teekening van gisteren, uit Versailles het volgende getelegrafeerd: „De forten Issy, Vanvis en Montrouge hebben in den nacht van den 26sten hun vuur op de Duitsche stellingen geopend. De kanonnade had tot des ochtends geduurd. Men verwacht een uitval." Londen, 28 Nov. Uit Versailles wordt aan de Times gemeld, dat spoedig eene conferentie te Londen zal bijeen komen om de Oostersche kwestie op te lossen. Rusland zou zijne nota intrekken. Men houdt er zich van overtuigd, dat Rusland bereidwillig zal toegeven aan vriendschappelijke vertoogen en waarschijnlijk zich zal doen vertegenwoordigen op de door Pruissen voorgestelde conferentie. Berlijn, 26 Nov. De volgende officiële berigten zijn hier ontvangen: Hayenge, 25 Nov. Heden ochtend te 11 uur is Thionville door onze troepen bezet. Er zijn 200 kanonnen veroverd en 4000 man gevangen genomen. Ons verlies gedurende het bombardement was gering. Versailles, 25 Nov. Gisteren heeft de overste Lüderitz halverwege tusschen Roye en Amiens een aantal mobile garden verdreven; zij lieten hun bagage in den steek en vlugtten in de rigting van Bray. Op een later door ge noemden overste met 2 compagniën, 4 escadrons en 2 kanonnen gedanen verkenningstogt stuitte hij bij Mézières op 6 vijandelijke bataillons met artillerie, aan welke hij niet onaanzienlijke verliezen toebragt. Aan onze zijde was het verlies gering. Berlijn, 28 Nov. Off. wordt uit Versailles dd. 27 dezer berigt: La Fére heeft na een bombardement van twee dagen gecapituleerd met 2000 man en 70 stukken geschut. In den nacht van den 26sten op den 27sten is er hevig geschoten van de forten zuidelijk van Parijs. Bij verkenningen in de rigting van Orleans kwamen den 24sten twee brigaden van het 10de legerkorps in gevecht met het voorwaarts rukkende Fransche 20ste korps, wierpen dit uit Ladon en Méziéres en bragten het niet onbelang rijke verliezen toe, terwijl 146 gevangenen in onze handen bleven. Ons verlies bedroeg 200 man. Den 26sten trokken verschillende vijandelijke compagniën op tegen het 10de korps, maar werden afgeslagen, waarbij 40 dooden op het slagveld achter bleven. Onder de gevangenen bevindt zich één generaal. Ons verlies bedroeg 3 officieren en 13 mau. Berlijn, 28 Nov. Uit Christiania wordt gemeld, dat een Parijsche ballon, met twee passagiers en couranten en brieven van den 25sten, op 8 mijlen afstand van die stad is neergekomen. Moreuil, 28 Nov. Officieel Duitsch berigt). Gisteren is tot het aanbreken van de duisternis een zegevierende slag geleverd tusschen onze eerste armee en de voorwaarts- rukkende vijandelijke Noord-armee; de veel talrijker, goed gewapende vijand werd met verlies van eenige duizenden gevangenen tegen de Somme en op de verschanste stelling bij Amiens teruggeslagen. Een vijandelijk marine-bataillon is door het 9de regiment huzaren overhoop geworpen. Het verlies der onzen is niet onaanzienlijk. Tours, 28 Nov. Officieele dépêches maken melding van een slag tusschen Villiers, Betonneux en Saleux, die gisteren den geheelen dag heeft gewoed. De Franschen handhaafden zich in hunne stelling tot half vijf. Villiers en Batonneux werden toen ontruimd, voor de overmagt die de vijand tegen die plaatsen ontwikkelde. Te Dury hebben wij ons gehandhaafd; de magt van den vijand wordt op 30,000 man geschat. DiJON, 27 Nov. Officieel Duitscli berigt). Bij een ver kenning 26 dezer bleek, dat Garibaldi van Pasques was opgetrokken. Des nachts werden de voorposten van het fuseliers-bataillon van het 3de regiment krachtig aangevallen. Drie aanvallen werden door or.s bataillon op 50 pas afgeslagen. De vijand vlugtte in wanorde en wierp de wapenen weg. Heden den 27sten ging Werder met 3 brigades tot den aanval over en bereikte de vijandelijke achterhoede bij Pasques. De vijand verloor 300 a 400 rnan aan dooden en gewonden. Ons verlies bedroeg in beide dagen ongeveer 50 man. Menotti Garibaldi moet den 26sten het bevel gevoerd hebben. Petersburg, 27 Nov. Het houden eener conferentie is vastgesteld; zij zal te Londen bijeenkomen. Men gelooft alhier dat de conferentie de staatkunde van Rusland zal bekrachtigen. (Landskeet) i Windrigting j en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Voclitigh procent. Toestand van de zee. Stand. Afvv. Stand. Afw. 76S.24jf 9.08 770.93fll.73 771.00 fll.76 771.23fl0.99 8.9 8.6 7.8 7.3 f 2.6 f 2.2 f 3.1 t L8 0.92 0.90 0.97 0.92 Vlak. n 27 12 nnw. 0.2k. 28 12 i zzw. 0.2,/ 29 8 n. 0.1„ 29 i 12 noto. 0.2 Weersgesteldheid: 27Nov. 12 u. Digtbewolkt, stil, mooiweer. 28Nov.l2 u. Digtbewolkt, stil, mooiweer. 29Nov. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, mooiweer. 29Nov. 12 u. Digtbewolkt, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 Nov. 29 Nov. Mr.J.H.GeertsemaB. J. de Vries.Montevideo. 7 29 Harmanna. G. H. Pijbes. Messina. 17 29 u Jacob. J. H. B. Freie. Suriname. 18 n Watevloo. C. Abrabamsz. Batavia. 25 de Hoop. A.W.Ouwehand. Suriname. 26 Willem Jacobus. D. de Vries. Suriname. 27 11 Electra. P.H.Landweer. Batavia. 27 11 Aldebaran. B.G.Meijboom. Soerabaija. 28 u 29 11 Elizabeth. J.E.Nepperus. Oporto. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 27 Nov. Fanny. G. Bandich. ZurMühlen&Co. Nicolaïff. 28 HelenaHenriette. P.J.Deterdiug. H.J.Tweehuijs. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Castor, P. A. de Boer. Lissabon. Stukgoed. ZurMühlen&Co. EERSTE KLALSSE. Prijzen van 100 en daarboven. eerste lijst: No. 23 5000; No. 9261 1500; No. 8372 400No. 4313 en 15653 ieder 200; No. 37, 100, 9517 en 17621 ieder 100. Yan MIDDELBURG30 Nov. 's morg. 6 u. 1 Dec. 's morg. 6 u. 30 m. Yan ROTTERDAM 2 Dec. 's morg. 10 u. 30 m, Kaas. 128 stap.Kleine f32 a 34,50.1 stap.Middelb. f 37,25per50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,15, hoogste prijs f 1,25 per K.G. 132 Funderen. 41 Paarden. 40 Vette Kalveren, 90 a 110 Cts. per K. G., handel vlug. 57 Nuchtere dito, f 8 a 19 per stuk, stug. 115 Vette Varkens 44 a 54 Cts. per K.G. matig. 12 Magere Varkens f 12 a 13, handel vlug. 308 Biggen f 7,a 9,handel vlug. 1056 Schapen en Lammeren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3