Militaire en de Ballade van Vieuxtemps, gaf de heer Hekking nog eene Cavatine van Raff ten beste, welk nommer wij als een der best geslaagden aanmerkten. De door het orchest uitgevoerde 4de simfonie van Mendelsohn en de ouverture Felsenmuhle, van Reissiger, liepen zeer gunstig van stapel, dank zij de ijverige bemoeijingen van den heer Egbers en de leden van het orchest. Heden heeft bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats gehad vanHet vervaardigen en leveren van een stel tubelaire stoomketels van 250 p. k. nominaal, met overhittingstoestel, in eens opdraaijende schoorsteen met windwerk, mantel, deksel en veiligheidstoestellen. Er waren ingekomen 4 inschrijvingsbilletten, als van de hh. B. .Oeo Jonker Zn. te Amsterdam voor ƒ64,577, Maatsch. Atlas, te Amsterdam 59,250, Nederl. Stoomboot-Maatsch. te Rotterdam 46,570 en Christie Nolet Kuijper, te Delfshaven 45,564. Bij genoemde Directie had gisteren de aanbesteding plaats van: le Versch. Rundvleeschen 2e Soepgroenten, ten behoeve der Equipagiën van Zr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, gedurende het jaar 1871, alhier aanwezig. Voor het eerste was minste inschrijver de heer W. S. J. Beek, ad f 63 per 100 kilogram: en voor het tweede de heer P. de Graaf. De Torpedo-compagnie, welke alhier onder commando van den eersten luit. van Houten gedurende eenigen tijd in garnizoen is geweest, tot het nemen van proeven, is heden morgen weder naar haar vorig garnizoen, den Briel, vertrokken. Met een liefdadig doel zal, - naar wij vernemen, eer lang eene uitvoering plaats hebben van het hier bestaande Dames-Zangcollegie. De opbrengst van dit concert zal, volgens het bestaande plan, strekken tot ondersteuning van een paar weldadigheids-instellingen ter dezer plaatse. Tot derden stuurman is met goed gevolg geëxamineerd de heer (jr. Lutz. Benoemd zijn tot hoofdingeland van Westfriesland van wege het ambacht de Schager en Niedorper Koggen de heer H. Rezelman, en tot dijkgraaf van den polder Katwoude de heer D. Middelbeek. De heer A. Bommel is benoemd tot lsten hulponder wijzer aan eene der openbare scholen te Soerabija. Met diep leedwezen verneemt men, dat de toestand van H. K. H. Prinses Frederik, sedert lang lijdende, in de laatste dagen zeer is achteruitgegaan. Dit is de aan leiding der komst van H. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen in de residentie. Ofschoon die komst niet onverwacht was, werd het beter geoordeeld over de aan leiding daarvan het stilzwijgen te bewaren, totdat H. M. in de residentie aangekomen was. De ontknooping der bestaande ministriëele crisis schijnt nu ophanden Het is nog niet zeker of de reeds genoemde namen de juiste zijn. Volgens de loopende geruchten zou, ingeval de heer Fransen van de Putte op treed als minister van Koloniën, de heer Geertsema ter vervanging van den heer Meijer tot Gouverneur-generaal van Ned. Öost-Indië worden benoemd. Aangenomen het beroep naar de Doopsg. gemeente te Gorredijk, door den heer J. Bakker, pred. te Texel. Naar men verzekert doen zich wederom de veront rustende verschijnselen op der gevreesde hersenziekte onder het rundvee. Sporadisch hebben zich deze verschijnselen vertoond te Alkmaar, te Schagen, in de Zijpe en in den Wieringerwaard. Het verdient opmerking, dat deze ont zettende krankheid, die weinig hoop op herstel overlaat, zich gewoonlijk openbaart weinige dagen na de opstalling van het vee. Men heeft daarom vermoed, dat de oorzaak wel gelegen kan zijn in de vaak overdreven netheid van den Noord-Hollandschen boerenstand en zijne voorliefdo voor de blaauwe kleur, waarmede de witkalk, die dient om in het voorjaar de koestallen een behagelijk aanzien te geven, wordt aangezet. Dit zoogenaamd inuurblaauw schijnt vergiftige bestanddeelen te bezitten, die bij het opstallen van het vee, door de dierlijke warmte opgelost, door het rund worden opgeslikt, hevige verstoppingen te weeg brengen en de gevreesde hersenziekte ten gevolge hebben. Het verslag omtrent de werkzaamheden aan het Noordzee-kanaal en verdere werken over de maand October deelt mede, dat het werk in die maand met 1415 tot 1525 arbeiders is voortgezet. Verder werden gebezigd: 23 paarden, 3 a 4 stoom- baggervaartuigen, 6 locomotieven, 216 wagens, 2 a 3 sleepstoombooten, 68 zandschouwen en 6 stoom- pomp- werktuigen. Voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer bij de openbare school te Uitgeest hebben zich niet minder dan 40 sollicitanten aangemeld. Jl. Maandag avond werd te Amsterdam in de Herst. Evang. Luth. Kerk het vijftigjarig bestaan van het Ned. Tractaat-genootschap op waardige wijze herdacht door eene zanguitvoering, terwijl de heeren R. Posthumes Meyes, C. Adama van Scheltema en G. W. Stemler als sprekers optraden. Het kerkgebouw was door een belangstellende menigte digt bezet en niemand der aanwezigen zal zich beklaagd hebben, dit indrukwekkend feest te hebben bijge woond. Was het programma veelbelovend, de uitvoering beantwoordde daaraan volkomen. Er zijn te Amsterdam circa 400 uit Parijs terug-, gekeerde Amsterdammers ingekwartierd; die tot nog toe door de Hollandsche weldadigheid geholpen moeten worden./ Het is te hopen dat hun spoedig werk worde verschaft. Den 28 dezer werd door de directie der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij in het stationsgebouw te Amsterdam in het openbaar aanbesteed: het maken van een emplace ment voor goederen-stations met verbreeding van den spoorweg en het graven eener haven nabij het station te Leiden. Minste inschrijvers waren de heeren van Essen en Beers, voor 36,570. Het schijnt met de Amsterdamsche brandweer ellendig gesteld te zijn. Althans, toen er dezer dagen op de Prinsengracht brand was, moeten er weer zonderlinge staaltjes van gebrek aan orde en activiteit gegeven zijn, als men althans den heer Knottenbelt, mag gelooven. Genoemde heer, naast het afgebrande perceel wonende, deelt nl. mede, dat toen er 3 spuiten waren, een slang die reeds over het dak van zijn huis gelegd was, werd wegge nomen, en het spuiten uitgesteld, tot men 20 minuten lang getwist had over.... de vraag, wie de premie verdiend had. En dat terwijl de brand lustig voortwoeddeDe stoomspuit, te kwart voor 12 uur aangevraagd, begon eerst over half twee te werken. Om half drie kwam het perso neel bij den heer K. om steenkolen vragen, daar men geen steenkolen meer had. De door den heer K. aangeboden kolen werden geweigerd, en elders werd voorraad gevraagd, omdat de heer K. verklaarde, het gebrek aan kolen na één unr werkens, te zullen bekend maken. Zoo had men ook op zijn eerste aandringen om bijstand onbeschoft geantwoord. (Utr. Dagblad.) De uitslag der onlangs te 's Hage gehouden verloting van wege het Roode Kruis is nog niet bekend. Te 's Hage overleed dezer dagen, in den ouderdom van 80 jaren, de heer W. H. van Gennep, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en lid der Prov. Staten van Zuidholland. Onder de middelen, o. a. te Delft aangewend tot verbetering van het lot van den soldaat, behoort ook de gelegenheid om zich in de kazerne, in een goed vertrek, nuttig en aangenaam bezig te honden. In die zaal bekleedt eene verzameling goede boeken eene voorname plaats. Tot den aankoop van die boeken zijn echter bij de corpsen weinig of geen gelden beschikbaar, zoodat ze te Delft meerendeels door de welwillendheid van eenige par ticulieren zijn bijeengebragt Thans wordt in de Delftsche Crt. eene oproeping gerigt tot hen, die nog ongebruikte boeken in hunne bibliotheek mogten hebben, benevens tot boekhandelaren, om iets van hun voorraad tot het bovengenoemde doel te willen afstaan. Wij achten het wenschelijk, dat ook in andere steden dergelijke inrigtingen ten behoeve van den soldaat tot stand komen en door de belangstelling der ingezetenen van goede lectuur, enz. worden voorzien. (D. v. 's Gr.) Een boer te Dommelen J. D. heeft op zijn land een luchtballonnetje zien neervallen, waaraan een brief van een soldaat te Parijs aan zijn vrouw te Chatillon, met verzoek om bezorging op een postkantoor. Aan dit verzoek is voldaan. Nadat in den loop der vorige week de commissie, door de regtbank te Middelburg benoemd, te Ylissingen in loco een geregtelijk onderzoek had ingesteld, met betrekking tot den moord, 8 dagen geleden op den onge- lukkigen Belgischen sloeproeijer Yroone gepleegd, en het lijk van den verslagene onder geregtelijk toezigt en in tegen woordigheid van bevoegden, zoo van Vlissingen als van Middelburg, geopend en nadat debevinding geconstateerd was, is dit lijk ter aarde besteld. De diep te beklagen sergeant Gurtz stort tranen van berouw over den door hem gepleegden manslag; hij heeft een onschuldigen en braven huisvader het leven benomen, denkende eene vrouw te treffen, met welke hij meer dan een jaar in liefdesbetrekking had geleefd en die in de opgegeven kroeg bij hare ouders woonde. (A. C.) Te Vlissingen gaat het met de slooping der vesting werken zachtjes aan vooruit. De Rammekenspoort nadert haar einde. Weldra zal haar bestaan tot de geschiedenis behooren. De twee groote scheepskappen, onlangs ter afbraak bestemd, zullen waarschijnlijk nog in aanwezen blijven. Het droogdok ligt thans, wegens een defect aan de machine, ongebruikt. Twee heeren te Zwolle zijn betrapt op het in den laatsten tijd aldaar veelvuldig gepleegd misdrijf van belletje trekken. Jl. Maandag overleed te Groningen na langdurig sukkelen jhr. mr. O. Q. I. J. van Swinderen, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, oud-lid van de gemeenteraad en van de Provinciale Staten van dat gewest. Drukking of stoot op het oog is zeer gevaarlijk zegt de schrijver van een wetenschappelijk artikel in het Dagb. v. Ned. Het blinddoeken bij het blindemannetje spelen der kinderen heeft door het vaste binden der doeken reeds dikwijls tot eene werkelijke blindheid aanleiding gegeven. Het volgend opmerkelijk geval toont o. a. hoe gevaarlijk het ook is om iemand onverwacht de hand voor de oogen te houden, gelijk sommige menschen wel eens de zoogenaamde aardigheid hebben te doen. Op de bruiloft van een jong paar te Göttingen verscheen geheel onverwacht en «als uit de lucht gevallen» een groot vriend van den bruidegom, die verscheidene jaren uïtlandig was geweest. Deze sloop stilletjes achter den bruidegom heen en legde zijne handen op diens oogen met de woorden//Nu, raad eens wie dat is?» En toen deze het eindelijk geraden had, en de vriend zijne handen had weggetrokken, toen bleek het dat de nog zoo even gelukkige jonge man, een ongelukkige blinde geworden was. Ook dan wanneer het tot bescherming van zieke oogen noodig geacht wordt die met een doek te bedekken, moet die steeds zóó aangelegd worden, dat men er geene drukking van ondervindt. Over het gebruik van brillen, zegt de schrijver o. a. het volgende: Wanneer men geen behoefte aan brillen heeft, is het beter ze niet te gebruiken. Onder jongelieden worden er sommige gevonden die, ofschoon zeer goede oogen hebbende, zich toch wapenen met brillen, lorgnetten, enz., die soms uit enkel vensterglas bestaan; zij meenen, dat zulke dingen hun een deftig aanzien geven, zonder dat zij vermoeden, dat zij zich bij anderen bespottelijk maken; het ergste van dat alles is: dat zij hunne oogen daardoor te veel verwennen en noodeloos verzwakkenhulpmiddelen te gebruiken, zonder dat men ze noodig heeft, is openlijk den spot drijven met zijne gezondheid; terwijl wij het alzoo eene dwaasheid zouden noemen, indien iemand met gezonde beenen op krukken ging loopen, zoo ook is het een bespottelijkheid om een bril te dragen als men door zijne oogen veel beter kan zien dan door middel van een stukje glas, waaraan men den naam van «Conservatie// (conver satie?) bril gegeven heeft. Een geneesheer heeft ontdekt, dat de atropa belladona, methodisch aangewend, een onfeilbaar middel tegen de epidemische pokziekte is. Dr. Severus in Parijs beveelt het gebruik van dit middel zeer aan ter bestrijding van den geesel, die sedert den vijandelijken inval dagelijks nieuwe offers eischt. - De Landbouw Cour. verzekert, dat de veepest in eenige der besmette streken van Duitschland afneemt, In slechts enkele gemeenten aldaar levert de besmetting nog gevaar op. In onderscheidene- departementen van Frankrijk heerscht die plaag des te erger, tengevolge waarvan men in België maatregelen heeft genomen om de verspreiding der ziekte daarheen tegen te houden. Een man te Pawtucket wendde zich onlangs tot de directie eener brandwaarborg-maatschappij met het verzoek een huis, dat hij in een dorp, waar geen brandspuiten waren, in eigendom bezat, tegen brandschade te verzekeren. Onder andere vragen, die hij schriftelijk moest beantwoorden, was ook deze: «Welke brandbluschmiddelen heeft men op die plaats?» en hij schreef terug: «Het regent er nu en dan.» Deze curieuse advertentie is geplaatst in de Bredasche Cour.: «Napoleon III heeft zich opgehangen! Jules Favre is door het gepeupel vermoord! Yon Bismarck heeft een beroerte gehad! Berlijn staat in brand! en dergelijke nieuwtjes meer, zijn niet van zooveel belang als het echte nieuws, dat er weer voorhanden is eene groote partij zeep, enz. enz. te adresseren bij W. Kerreman, te Teteringen. - De meeste troostredenen, die men elkander in de wereld aanbiedt, geven al evenveel troost als de man aan zijne vrouw gaf toen zij in het water viel en hij haar toeriep: «Op den bodem zal je grond vinden, lieve!» BUITENLAND. België. De gravin van Vlaanderen is van twee princessen bevallen. Te Brussel is overleden de baron Alph. Dujardin, die na het bekleeden van het ambt van secretaris-generaal van het ministerie van Financiën, België achtereenvolgens te Hannover, Madrid, Frankfort, 's Hage en Londen ver tegenwoordigd heeft. Fr au k r ij k. Jules Clarétie schetst op de volgende wijze de trans formatie van Parijs, sedert het door de Pruissen werd ingesloten «De buskruiddamp, zegt hij, heeft de lucht gezuiverd en de salpeter doet daarbij de dienst van het chloor. Van het gebouw der Variétés, waar Koningen en Keizers de cancan van la Scheider toejuichten, wappert de witte Vlag met het roode kruis van de Zwitscherscbe republiek I De Charaps-Elysées zijn een Kamp geworden; waar voorheen de elegante coupé van die of die trotsche dame voorbijreed, dreunt nu de lompe en lange wagen van de Vogezen, met brood en wapenen beladen. Kanonniers hebben hunne tenten opgeslagen op een paar schreden afstands van die restaurants, waar het vorige jaar het domme gelach en gejoel en de ontploffingen van de champagne-flesch weêr- klonken. De stad is geheel van voorkomen veranderd, maar ook volkomen gezuiverd.» De vice-admiraal Jurien de la Graviére is met het commandement over de Middelandsche Zee-vloot belast, die op dit oogenblik ter reede van Toulon georganiseerd wordt. Die officier zal zijne vlag op het pantserschip Magenta hijscheu. De republikein de Fonvielle, redacteur van de Liberté, zegt o. a. van zijn luchtreis het volgende: «Donderdag jl. ten 10 u. 40 m. steeg ik in het bijzijn van vele duizenden op en trok over Parijs op eene hoogte van 1800 el, totdat ik de Pruissische voorposten naderde. Daar liet ik een paar zakken met zand naar beneden wer pen, waarop ik veilig eene hoogte van 2500 meter bereikte, waarop ik Pruissische muziek hoorde. Die gekken daar beneden, door den diameter van mijn ballon op een dwaal spoor gebragt, dachten dat ik digt bij hen was en ver schoten hun kruid nutteloos. Tot Soissons hield het vuren aan. Alle plaatsen, waar ik Pruissische legerplaatsen zag, teekende ik naauwkeurig aan, om daarvan later berigt te kunnen geven. Ik zag spoorwegen loopen en zag het sociale leven ter/igkeeren, waarop ik besloot neder te dalen. Wij hadden 240 kilometers in ongeveer drie én een half uur afgelegd. De nederdaling in België was niet gevaar lijk op een zeer groote heide, toch werden wij bijna allen min of meer gekwetst.» De brief eindigt met de woorden«Ik ben een vriend van waarheid en vrijheid en een volbloed republikein, en zal alle vragen beant woorden, die mij zullen worden gedaan, op eene duidelijke en uitvoerige wijze. Ik beschouw mij als staande in de getuigenbank van die groote republikeinsche regtbank, waar wij met Duitsche slagters en keizerlijke verraders te doen hebben.» De Fonvielle zal, hopen wij, niet mis ge keken hebben, maar om van uit een hoogte van 2500 meter Pruissische kampen te ontdekken en muziek te hooren, dat is nog al kras. Misschien heeft hij zich vergist. De vrijmetselaars-loge le Pogrès, te Saint-Geniés, bij Nimes (departement van de Gard,) heeft met eenparig heid van stemmen besloten, «te bewerken, dat op 27 November te Bordeaux (bij gebreke van het door den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2