vijand ingesloten Parijs) eene algemeene magnifieke convent zal worden gehouden, uit afgevaardigden van alle loges van het groot-oosten van Frankrijk zamer.gesteld, met het doel om eeDe commissie af te vaardigen naar de broeders Willem en zijnen zoon (den Koning en den Kroonprins van Pruissen), in last hebbende om hen in herinnering te brengen de onsterfelijke beginselen der vrijmetselarij en de plegtige verbindtenissen, die zij bij het intreden in de orde hebben moeten afleggen; en hun, uit naam der vrijmetselarij aan te zeggen, dat, indien zij den tegenwoordigen moord- dadigen oorlog niet staken, zij voor goed uit de macjonnieke orde geschrapt en aan de meêdoogenlooze verachting van alle vrijmetselaars prijs gegeven zullen worden." Naar gemeld wordt, heeft de tegenwoordige grootmeester der orde in Frankrijk, de heer Babaud-Laribière (prefect van het departement der Charente), het door de loge van Saint- Geniés genomen initiatief zeer toegejuicht en haar voorstel met nadruk bij de Fransche loges ondersteund. Het is nog niet gebleken, dat de bijeenkomst op den bovengenoemden dag heeft plaats gehad. De Mont-Valérien is o. a. gewapend met het zwaarste stuk geschut, dat Frankrijk ooit bezeten heeft. De Marie Jeanne kan kogels van 200 kilo's op een afstand van 8 kilometers werpen. Eenige dagen geleden is er te Cambray een soldaat van het 24ste regiment wegens desertie voor den krijgsraad gebragt en veroordeeld om gefusilleerd te worden. Er waren weinig toeschouwers. Het was treffend om te zien hoe de veroordeelden naar de strafplaats moest gesleept worden. Hij was geheel verslagen en weende bitter. Hij moest knielen en kreeg den blinddoek aan. Nog even ligt hij den doek op om zijne kameraden te zien. Daarop staat hij op, gooit den doek af, loop heen en roept uit: neen, neen, ik wil niet sterven; laat mij gaan! Maar een oogenblik daarna werd hij gedwongen en gaf men aan het vonnis uitvoering. Hij kreeg zeven kogels door de borst. St. Cloud is in een vesting herschapen. De bosschen zijn omgehakt de slooten gedempt om er batterijen voor artillerie-geschut op te stellen en verschansingen voor de infanterie. Ieder huis, elke muur is versterkt, en de wegen zijn krachtig gebarricadeerd. Sommige voor de »erde- diging gebruikte voorwerpen zijn daartoe van nature al zeer weinig geschikt, maar men gebruikt alles voor alle doeleinden. Zoo wordt bij Ville d'Avray een vleugelpiano voor ver schansing voor een tirailleur gebruikt en bij Celle St. Cloud is een barricade opgerigt, die onder andere voorwerpen ook gemaakt is van een.... opgezette paauw, een machine om het gras te verzamelen en van een.... nachttafeltje! Uit Versailles wordt gemeld, dat men thans eiken dag boven Parijs een luchtballon ziet zweven, waarschijnlijk door koorden vastgehouden, die schijnt te dienen tot obser vatorium. Generaal Cambriels, die te Montpellier eene smarte lijke en gevaarvolle operatie aan het hoofd had ondergaan, ging van daar naar het departement de PAube tot herstel zijner krachten, toen hij bij zijn doortogt te Luzignan het voorwerp werd van beleedigende kreten, die weldra zoo zeer toenamen, dat het een werkelijk dreigende volks oploop werd. Men beschuldigde hern van verraad. Onmid- delijk na het gebeurde schreef hij een brief aan den minister van oorlog, waarin hij zijn jongste krijgsdaden regtvaardigt en aldus besluit: //Was ik onbekwaam, zet mij af. Was ik een verrader, fusilleer mij. Als burger vraag ik regt, in naam van geweten en vrijheid. Als soldaat handhaaf ik mijne eer." Engeland. Jl. Zondag avond heeft er een verschrikkelijk spoor wegongeluk plaats gehad op de London and Nort Western baan, en wel nabij het station Harrow. De trein, die Londen 's avonds ten vijf ure met twee locomotieven had verlaten, stootte bij het genoemde station met eene buiten gewone kracht op een goederentrein. De eerste locomotief werd geheel verpletterd, de tweede derailleerde. De machinist en zes passagiers werden onmiddelijk gedood een twintigtal werd min of meer ernstig gewond. Twaalf uren later had op denzelfden weg een tweede onheil plaats. Een der passagierstreinen namelijk liep op een trein ledige goederen wagens. Gelukkig kwamen de passagiers met den schrik vrij. Duits chland. Men beweert, dat Koning Wilhelm en zijn staf van Versailles naar Meaux zijn vertrokken. In den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat krijgsgevangen Fransche officieren hun schriftelijk gegeven woord van eer, van geene pogingen tot ontvlugting in het werk te zullen stellen, verbroken hebben. Blijkens eene officiële kennisgeving' van het ministerie van Oorlog, zijn alleen den 18den en den 19den dezer maand 10 met namen genoemde Fransche officieren gedeserteerd. Maarschalk Mac Mahon is met zijne familie en staf naar Wiësbaden vertrokken om aldaar als krijgsgevangene te verblijven. De toestand van de legers wordt nagenoeg als volgt geschetst: De legers van den groothertog van Mecklenburg, von der Tann en Prins Frederik Karei vormen een ontzaggelijken boog van meer dan 30 uur gaans een halve cirkel, die van Savigny, ten zuiden van St. Calais, over Chartres en Pithiviers tot Montargis loopt. De hertog van Mecklenburg commandeert aan de westzijde van dezen boog, von der Tann onder hem in het midden, en Prins Frederik Karei aan de oostzijde. De hertog van Mecklenburg stond eenige dagen geleden te Mamers, doch hij is meer zuidwaarts getrokken en schijnt langzamerhand den linkervleugel van het Fransche Loire-leger om te willen gaan, zoodat de troepen in Chateaudun reeds gedwongen werden op Orleans terug te trekken. Deze Duitsche halve cirkel heeft het Loire-leger tegenover zich, dat krachtig versterkt is te Artenay en te Patay ten oosten en zich uitstrekt naar le Mans ten westen. Men gelooft, dat het Fransche Noorder-leger, dat te Amiens een nederlaag leed, in de laatste twee weken talrijke troepen gezonden heeft om het Loire-leger te versterken hieruit zou men mogen opmaken, dat bet Loire-leger de kern der landsverdediging moet worden. De strijd zal zich dus centraliseeren rondom Parijs, en de slag, welke men aan de Loire voorziet, zou hierop nederkomen, dat de Fransche armee buiten Parijs den uitersten kring der Duitsche legers rondom de hoofdstad zal aantasten, terwijl generaal Trochu met zijne troepen den binnensten kring der Duitsche legers aanvalt. Trochu zou dus met het leger van den Kroonprins strijden, terwijl 'd Aurelles de Paladine den Prins Frederik Karei een gevecht leverde. Het wordt dan een slag op leven en dood, welke voor bereid wordt, niet tusschen vibr legers, maar tusschen twee volken. Italië. Volgens onderscheidene berigten, legt de Paus steeds eene kalme gelatenheid aan den dag. Wanneer het ongunstige weder, gelijk verscheidene dagen achtereen het geval is geweest, hem belet, zijne gewone wandeling in het park van het Vaticaan te doen, legt hij meestal een bezoek in de bibliotheek af. Bij een dier bezoeken zeide, volgens een aldaar gevestigd berigtgever van een Belgisch clericaal blad, een der kardinalen, die de H. Vader in de boekerij bijeen vond, op den mistigen dampkring wijzende//Buiten is het even nevelachtig en somber als binnen; nergens doet zich een enkel lichtpunt op." //Gij vergist u, Eminentie! (gaf Pius dezen prelaat ten antwoord.) Het weder is niet zoo somber als het schijntik meen zeer duidelijk heldere tinten aan den gezigteinder te bespeuren." Diezelfde berigtgever deelt een verslag mede van een gehoor, hetwelk de Paus dezer dagen aan twee uit het hospitaal teruggekomen zouaven, een Belg en een Hollander, verleend heeft. Na hun zijnen zegen geschonken te hebben, zeide Z. H. tot hen//Ik vraag dikwijls naar uwe makkers; en een van de voornaamste redenen, waarom het mij leed doet, dat ik niet kan uitgaan, is, dat ik mij daardoor verhinderd zie, mijne gekwetste zouaven te bezoeken. De Paus gaf daarop het verlangen te kennen, dat zij, voor zooveel hun toestand toeliet, hem in het Vaticaan zouden komen bezoeken, en zeide bij het afscheid: //Vaarwel, kinderen! verzuimt niet om overal, waar gij soldaten van den Paus en zouaven ziet, hen van mijnent wege te groeten en hun te zeggen, dat ik hen liefheb en zegen." Door dezen correspondent wordt voorts gemeld, dat van het geheele personeel van het pauselijke departement van oorlog, uit 60 officieren van verschillenden rang bestaande, toen hun dezer dagen werd aangeboden om bij het Italiaansche leger over te gaan, 53 dit aanbod dadelijk afgewezen, 2 een paar dagen bedenktijd gevraagd en slechts 5 het aanbod aangenomen hadden. LAATSTE KEKKiTHV. Brussel, 30 Nov. Keizerin Eugénie is gisteren incognito deze stad gepasseerd met bestemming naar Wilhelmsböhe. De rei! staat in verband met het zeer na ophanden zijnde sluiten van den vrede. Londen, 30 Nov. De Times deelt «ls gerucht mede dat de Honing van Pruissen en Heizer Napoleon den vrede heli ben steteekend. Napoleon zou Straatsburg en Metz hebben af gestaan en aan het hoofd van het krijgsstevangen leger in Parijs terugkomen. Berlijn, 30 Nov. (Off.) Versailles, 29 Nov. Telegram van Koning Wilhelm aan de Koningin: Prins Frederik Karei meldt: //Het gevecht, gisteren ge leverd, eindigde met een nederlaag van het grootste deel der Loire-armee, van welke het geheele 20ste korps, en waarschijnlijk ook het 18de en gedeelten van het 15de en 16de in het gevecht waren gewikkeld. Volgens Fransche berigten was hun leger 70,000 man sterk. De vijand liet 1000 dooden op bet slagveld achter en moet meer dan 4000 gewonden hebben, 1600 man werden ongewond gevangen genomen en van uur tot uur vermeerdert zich dat getal. Zijn geheele verlies bedraagt wel 7000 man. Generaal Aurelles moet gewond zijn. Ons verlies bedraagt 1000 man, waaronder slechts weinig officieren. Versailles, 29 Nov. De bij Amiens verslagen vijand is ordeloos op de vlugt geslagen, en wordt door de Duitsche troepen noordwaarts vervolgd. In zijne verschansingen zijn nog vier stukken geschut gevonden. Ten gevolge van den gelukkigen strijd van ons 10de armee-corps, heeft ook de door hetzelve verslagen vijand den terugtogt verder voortgezet. In den nacht van 28 op 29 en in den ochtend van 29 Nov. hebben de forten rondom Parijs een hevig kanonvuur geopend. Onmiddelijk daarop is, tegen het 6ae legercorps, tegenover 1'Hap (l'Hay? ten zuiden van Parijs), een vrij sterke uitval gedaan, die door kanonneerbooten op de Seine ondersteund werd; gelijktijdig werden kleinere uit vallen gedaan, onder anderen tegen het 5de corps,,en hadden op verschillende plaatsen demonstratiën plaats. De vijand is overal zegenrijk teruggeslagen, en heeft verscheidene honderden gevangenen in onze handen gelaten. Aan onze zijde bedraagt het verlies 7 officieren en ongeveer 100 man. Berlijn, 30 Nov. Versailles, 29 Nov. Het groote Loire- leger beproefde gisteren met een geweldigen schok in de rigting naar Fontainebleau door te breken, stiet daarbij echter in den omtrek van Beaune la Roland op het 10de Duitsche legercorps, versterkt door de 5de divisie en de eerste kavallerie-divisie, en werd met groote verliezen aan dooden en gewonden, en vooral aan gevangenen, terug geslagen. Berlijn, 30 Nov. Prov. Corresp. De Zwarte Zee-vraag gaat meer en meer eene vredelievende oplossing te gemoet. Het van onze regering uitgegane voorstel, eene conferentie te houden tot oplossing dier vraag, heeft dadelijk bij Rus land en Engeland toestemming gevonden. Na de te verwachten toestemmende antwoorden der overige mogendheden, zal de conferentie onmiddelijk te Londen zamenkomen. Bij de verzoeningsgezinde stemming van alle belanghebbenden, is naauwelijks te twijfelen aan een vredelievend resultaat der besprekingen. Versailles,' 28 Nov. Berigt van den Koning aan de Koningin.) Gisteren heeft ten zuiden van Amiens een zegevierend gevecht plaats gehad van den generaal Manteuffel met een gedeelte van de eerste armee. Het verlies des vijands bedraagt eenige duizenden; 700 man zijn gevangen genomeneen vaan van de mobile garde is veroverd. Het 9de regiment huzaren heeft een bataillon marine-soldaten over hoop geworpen. Ons verlies is niet onbelangrijk. Versailles, 28 Nov. Prins Frederik Karei meldt heden Het 10de legercorps is door een veel talrijkere strijdmagt des vijands aangevallen; het corps concentreerde zich bij Beaune la Rolande, waar het zich zegevierend staande hield en in den namiddag in mijne tegenwoordigheid door de 5de divisie en 1 kavalerie-divisie ondersteund werd. Ons verlies bedroeg ongeveer 1000 man; het verlies des vijands is zeer aanzienlijkeenige honderde gevangenen zijn in onze handen gevallende strijd eindigde na 5 uren. Van de 1ste armee is berigt ontvangen, dat tengevolge van den zegevierenden slag van den 27sten, Amiens den 28sten door den generaal Göben is bezet. Tours, 29 Nov. (Officieel Fransch berigt.) Gisteren hebben eenige vrij hevige gevechten plaats gehad in het front van de Loire-armee tusschen Mortargis en Pithiviers. De vijand is achtereenvolgens op verschillende punten terug geslagen met groote verliezen. Een groot aantal gevangenen en een kanon is door ons veroverd. Beweging-en van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Inclië, dato 15 October 1870. Prins Alexander der Nederlanden, kapt.-luit. P. Koning, Prinses Amelia, kapt. J. E. Buys, van Speijk, kapt. J. M. I. Brutel de la Rivière en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. W. J. van Hoo- genhuyze, wachtschepen te Batavia, Soerabaija, Macassar en Sama- rang. Willem, kapt. P. Toutenhoofd, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst. Djambi, kapt.-luit. J. H. K. Croes, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst. Curaijao, kapt.-luit. jhr. M. W. Bowier, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst. -Vesuvius, luit. 1ste kl. J. A. Greve, gest. in de Moluksche wateren. Reteh, kapt.luit. M. O. de Kanter, gest. ter reede Tjilatjap. Marnix, kapt.-luit. W. Euslie, gest. te Samarang. Coehoorn, luit. 1ste kl. E. L. baron van Heeckeren van Walien, gest. ter O.kust van Sumatra. Aart van Nes, luit. 1ste kl. P. J. D. Breukelman, ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen. den Briel, luit, lste kl. J. Scheurleer, gest. in de wateren van Celebes. Maas en Waal, luit. lste kl. J. Spanjaard, gest. ter W.kust van Sumatra. Ardjoeno, kapt.-luit. H. P. Klerck, ligt te Soerabaija beschikbaar voor de dienst. Amsterdam, kapt.-luit. A. W. Keuchenius ligt te Soerabaija beschikbaar voor de dienst. Cycloop, kapt.-luit. C. A. W. Halverhout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. lste kl. A. Dronkers, wordt te Batavia verwacht. Borneo, kapt.-luit. D. L. Eeldmann, gest. in de wateren van Riouw en Linga. Banka, luit. lste kl. jhr. W. E. van Öpengler, gest. ter O.kust van Sumatra. Timor, luit. lste kl. G. W. C. Voorduin, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst. Suriname, luit. lste kl. W. J. S. de Kanter, gest. in de wateren van Menado. Celebes, luit. lste kl. H. E. A. Frucht, ligt te Soerabaija om nagezien te worden. Madura, luit. lste kl. J. Tromp, gest. ter W.kust van Borneo. Onrust, luit. lste kl. F. Luteyn, gest. ter Z. enO.afd. van Borneo. Admiraal van Kinsbergen, luit. lste kl. K. O. van der Veen, gest. ter Z. en O.afd. van Borneo..Stavoren, luit. 2de kl. C. L. van Woelderen, ligt op het terrein der opname ter O.kust van Sumatra. Java, kapt.-luit. H. P. v. Boneval Faure, staat in het drooge dok te Oprust. Weei-kundige Waarneming-en te Helder, (Landskeet). Windrigtmg en Kracht, Barometer jStand. Afw. Thermometer C. A .SPc "42 OJ o o g Toestand van de Stand. Afw. zee. 3.7 - 2.6 0.71 Vlak. 0.0 - 4.9 0.75 0.6 - 5.4 0.84 774.50fl5.24 777.21 +17.97 777.69 +18.45 30Nov. 12 u. Ligtbewolkt, helder, mooiweer. IDee. 8 u. Digtbewolkt, koud, goedweer. IDec. 12 u. Bewolkt, koud, goedweer. In den nacht van 30 Nov. op 1 Dec. 1 millimeter gevroren. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 18 Nov. 30 Nov. Waterloo. C. Ahrahamsz. Batavia. 25 30 de Hoop. A.W.Ouwehand. Suriname. 26 30 Willem Jacobus. D. de Vries. Suriname. 27 I, Electra. P.H.Landweer. Batavia. 27 ii 30 ii Aldebaran. B.G.Meijboom. Soerabaija. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Grev.WedelJarlsberg. J.Baeker. Hernosand. Hout. Blikman&Co. Soes Kummeren. E.Lorentzen. Hudichswall. Jura. C.M.Gronvold. Sundswall. Christiania. J.M.Halvorsen. Ornskuldswick. PresidentenHarbitz.H.Rasmussen. Helsingfors. SCHAGER MARKT van HEDEN. Paarden Veulens Stieren Ossen - Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen - Gras-Kalveren - 12 Nucht.Kalveren- VetteKammen - MagereSchapen - Vette Schapen - Overhouders f 30 a 70 26 1000 a a 60 a200 a 60 a 90 20 a 30 5^a 9 14 a 25 25 a 35 a 4 Bokk. en Geiten f lja 12 Magere Varkens- 10 a 64 Biggen 20 Konijnen 25 Kippen 50 Eenden Duiven 8 Ganzen Zwanen Boter per kop Kaas perK.G. Kip-Eijeren per Eend-Eijeren 4 15 - 4 a 8 c. 15 a 75 - 30 al40 - 60 a 70 -125 a200 - 82ia - 30 a 40 100 -425 a475

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3