1870. N". 145. 28 Jaargang. Zondag' 4 December. lelij van Cor- elles anes ikes nl, EN HELDERSCHE iVIEl WEDIEPER COURANT. ,,W ij huldigen hot goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MO L E K P E IN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regelB 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Maandag den 5 Sec. vertrekt van hier de West- Indische mail over St. Sniaire, per laatsten trein. Woensdag den 14 Uec. vertrekt van hier de Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 16 Dec. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 December. Het jongste nieuws van het oorlogstooneel is weder zeer belangrijk te noemen. De indruk, door de jongste overwinning van het Loire-leger veroorzaakt, schijnt gun stig te hebben gewerkt, de moed is verlevendigd en moede loosheid heeft voor dapperen wederstand plaats gemaakt. De toestand der Duitsche legerkorpsen nabij Parijs is daardoor min of meer netelig, want worden zij tegelijk door de troepen uit Parijs en die uit het zuiden en noorden aange vallen, dan bevinden zij zich tusschen twee vuren en zullen handen vol werk hebben om zich staande te houden en om niet de voordeelen der behaalde zegepralen te zien verloren gaan. In onze «laatste herigten" deelen wij eenige vrij belangrijke bijzonderheden van de jongste ge beurtenissen op het tooneel van den krijg mede. Een verrassing, zoo sterk als wij welligt nooit hebben of zullen ondervinden, verschafte ons de tijding, dat Wilhelm en Napoleon met elkander vrede hebben gesloten, waarbij Eugénie als regentes hare hulpe bood. Aangenaam is echter die verrassing niet te noemen, want ongetwijfeld zullen de gebeurtenissen, die er het gevolg van zullen zijn, niet minder bloedig zijn, dan de verschrikkelijke slagtingen, waardoor het begin van dezen oorlog is gekenmerkt geweest. Dat de republikeinsche partij in Frankrijk de herstelling van het vermolmde keizerrijk zoetzappig zal gedoogen, is niet te verwachten. Bazaine zal, wanneer hij aan het hoofd der thans in Duitschland verblijvende Fransche troepen den keizerlijken troon weer zoekt op te rigten, een taak te verrigten hebben, die hem stellig door niet één krijgsman zal worden benijd. Die taak is te minder benijdbaar, omdat de Fransche natie hem, en welligt niet ten onregte, van verraad beschuldigt, met het oog op de onverantwoordelijke capitulatie van Metz. Wie zal, bij zulk een stand der zaken, zeggen, wat er in de eerstvolgende dagen te gebeuren staat! Een berigt uit Londen, dat van de overeenkomst tusschen Napoleon en Wilhelm en den afstand van den Elzas en Lotharingen gewaagt, verzekert dat de mededeeling hiervan voorbarig is geweest, maar doet wel degelijk vermoeden, dat zulk een plan bestaat. Het wijst ook op de reis van Eugénie naar Wilhelmshöhe, als daarmede in verband staande. Er valt dus bijna niet aan te twijfelen, de toeleg bestaat; doch de voorbarigheid van den Londenschen berigtgever kon wel eens oorzaak worden van het mislukken daarvan. Immers ieder republikein zal zich, op het ver nemen daarvan, des te meer sterken tegen de verwezenlijking van een plan, door Thiers in zijne zamenkomst met von Bismarck als onmogelijk voorgesteld. Rusland zal zich waarschijnlijk mogen verheugen in een gunstigén afloop zijner pogingen om zich te ontdoen van de lastige bepalingen van het Parijsche vredestractaat. Het voorstel tot het houden eener conferentie te Londen vindt algemeen ingang; na rijp beraad schijnen de mogend heden weinig gezind om oorlog te voeren en Rusland zal dus, het is zoo goed als zeker, zijn zin wel krijgen. Den lsten dezer is het koloniaal stoomvaartuig Argus te Port-Saïd aangekomen en zou den volgenden dag van daar vertrekken. Alles was wel aan boord. Gisteren avond hield het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijne tweede buiten gewone vergadering in dit saizoen. Na de opening der bijeenkomst door den president, den heer J. G. R. Vos, beklom de heer L. V. Ledeboer Az. het spreekgestoelte en hield eene rede over: //Illusie en Werkelijkheid," waarin hij zoowel de lichtzijde van het scheppen der illusiën schetste, als het goede, daarin gelegen, dat die illusiën door de werkelijkheid worden vernietigd. In de vergadering waren, op uitnoodiging van het bestuur, aanwezig een 14tal loodsen en sloeperlieden, met hunne vrouwen; de president rigtte na den afloop der rede voering tot die mannen het woord, en bragt hulde aau een daad van zelfopofferende liefde, door hen op 18 October des vorigen jaars verrigt. Op dien dag strandde op de Noorderhaaks, nabij deze kust, de Spaansche brik Napoleon, en verkeerden de opvarenden, tien in getal, in levensgevaar. Onze wakkere zeelieden schroomden het gevaar niet, maar begaven zich moedig naar de gevaarvolle plek en smaakten de schoone zelfvoldoening, alle schipbreukelingen van een anders wissen dood te redden. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen betuigde zijne ingenomenheid met dit menschlievend streven tot heil van den evenmensch en aan ieder dier moedige mannen werd een getuigschrift, dat hunne edele daad vermeldt, uitgereikt. Hunne namen zijn: D. J. Heijkoop, S. Vos, P. van der Wiele, H. Visser, P. Kikkert, J. Verberne, W. van der Wiele, C. L. Delchambre, J. Visser, C. Visser, K. Meijer, J. T. Duinker, K. Schol en P. A. Biersteker (aan laatstgenoemde vielen reeds vroeger blijken van erkentenis voor menschlievende bedrijven ten deel). De president besloot zijne toespraak met de uitdrukking van den wensch, dat de onderscheidingen, door de Maatschappij thans toegekend, ook anderen mogten aansporen om in tijd van gevaar hnlp te verleenen aan hen die in nood verkeeren. De heer J. C. Leich leverde vervolgens eene bijdrage in de voordragt van het dichtstuk: //Barend de Schutter," van mr. J. van Lennep. Met dankzegging aan de sprekers van dezen avond, sloot daarop de president deze vergadering. Gisteren had, ten behoeve van het Marine-hospitaal, bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats van de levering van versch Vleesch, aannemer de heer A. L. van Gelder, ad 58 per 100 kilogr. Witbrood, de heer M. Witsenburg, ad f 20 50 per 100 kilogr. Aardappelen, de heer P. van Twisk, ad 2.08 per 50 kilogr. Groenten, de heer M. de Haas, (eenige inschrijver). Melk, de heer L. Kroon. Bier, onbeslist gebleven. De Wasch, de heer E. Kindt. Ds. Margadant houdt, naar men ons mededeelt, op morgen zijne afscheidsrede te Melissant, en zal op Zondag 11 dezer te Huisduinen bevestigd worden en zijne intree rede houden. Omtrent de ministeriële crisis is op dit oogenblik niets naders hekend. Dat de beide heeren zamenstellers van een nieuw kabinet nog niet zijn geslaagd is dus wel zeker, ofschoon zij bij een aantal personen hebben aangeklopt. Men meent te weten, dat de grootste moeijelijkheid door hen ondervonden wordt in het zoeken van ministers van Financiën en van Oorlog. De reden hiervan is, dat eerst bedoelde met een flink ontwerp tot reorganisatie van het belastingstelsel voor den dag moet komen en dat de andere titularis aan deze twee, moeijelijk te vereenigen, vereischten moet voldoen: een krachtige defensie daarstellen en zoo zuinig mogelijk de uitgaven voor de landsverdediging bepalen. Door de conservatieve partij is vaak aan de leden der liberale rigting voor de voeten geworpen het verwijt, dat het deze bij hunne oppositie tegen een behoudend bewind slechts te doen was om zich een plaats aan de groene tafel te verwerven. De langdurige ministeriële crisis, die er thans heerscht, verklaart die aantijging voor geheel en al ongegrond. Intusschen zullen de eischen der staatsdienst het welhaast noodzakelijk maken, dat aan dezen toestand, hoe dan ook, ten spoedigste een einde kome. De tijd, anders aan de behandeling der staatsbegrooting voor het volgend jaar besteed, is thans verspild aan mislukte pogingen om een 7tal vroede mannen te vinden, geschikt en gezind om de staatshulk te besturen. Door het Prov. Bestuur van Noordholland is eergisteren o. a. aanbesteed: Het onderhoud, gedurende 1871, 1872 en 1873, van de duinen op het eiland Terschelling, behoorende tot de zeewerken in Noordholland; minste inschrijver de heer A. C. Swart, te Terschelling, voor 3280 per jaar. Beroepen te Eenigenburg ds. Knuttel te Langerak bezuiden de Lek, met wien op het drietal stonden de hh. du Saar te St. Maarten c. a. en Schröder te Oosterland c. a. op Wieringen; te Ransdorp c. a. de heer N. Tydeman, th. dr. candidaat bij het Prov. Kerkb. van Overijsselbij de Evang. Luth. gemeente te Doetinchem de prop. Stellweg; bij de Christ. Geref. gemeente te Leeuwarden de heer J. C. Nederhoed, te Middelstum. Men schrijft ons van Texel, dd. 2 December: «Gisteren geraakte een paard met kar, van den zeedijk te Oude Schild, bij de steenglooijing neer te water. De kar was beladen met 200 lijnkoeken, die allen verloren zijn geraakt. Paard noch kar had veel letsel bekomen en was met behulp van eenige personen weer spoedig op het drooge. De voerman was intijds van de kar afgesprongen en kwam alzoo met den schrik vrij." «De vogelvangst met slagnetten, hier door eenige Makkummers uitgeoefend, heeft belangrijk minder voor deelen opgeleverd dan ten vorige jaren." Ter vervulling der vacature te Zuid-Zijpe is aldaar de volgende nominatie van hh. predikanten opgemaakt: Muller te Etershem c. a., Wieringa te Hoorn op Texel, Riet, th. dr. te Eijerland op Texel, du Saar te St. Maarten c. a. Schröder te Oosterland c. a. op Wieringen, Pareau te Anna Paulowna, Schuurman te Petten, Snellebrand th. dr. te Twisk, Hagen te Wijdenes, Remy te Renswoude, Pikaar te Hoog Blokland en van Setten te Purmerland. Nadat de eerste zes op het zestal en de eerste drie op het drietal waren geplaatst, werd de heer Muller beroepen. Men schrijft ons uit Hoorn, dd. 2 dezer: «Heden zijn ter markt aangevoerd 86 vette varkens, de prijzen hiervan waren als volgt: van 75 tot 100 kilogram 46 48 c., van 100 tot 125, 48 a 50 c., van 125 tot 150, 50 a 53, van 150 en daar boven, 53 k 55 c., alles per kilogr., met stugge handel. Te Amsterdam is jl. Dingsdag de Geneeskundige Raad voor Noordholland vergaderd geweest en heeft o. a. besloten eene circulaire te doen uitgaan aan de gemeente besturen en geneeskundigen, houdende wenken tot bestrij ding der op sommige plaatsen in ons vaderland waargenomen pokken-epidemie. Het Dagblad meent te weten, dat H. M. de Koningin het achter het Huis ten Bosch gelegen Kleine Loo ter beschikking heeft gesteld van den geschiedschrijver Lothrop Motley, die aldaar zou komen wonen. Te 's Hage is gisteren het berigt ontvangen dat jhr. mr. van Nispen van Pannerden, lid der Eerste Kamer, na eene korte ongesteldheid is overleden. Jl. Donderdag is te 's Hage aanbesteed het maken van een verbreed kanaal voor de binnenhaven te Vlissingen, met kademuren, benevens de voltooijing der stations-haven, en emplacementen aldaar, enz. Minste inschrijver de heer Sigmund te Werkendam, voor 1,596,000. Twee Schiedamsche sjouwerlieden, schuldig verklaard aan diefstal van vee uit de weide, zijn door het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Een landbouwer te 's Grevelduin-Capelle is voor een vette os geboden de enorme som van 475. De eigenaar weigert echter zijn dier daarvoor af^te staan. Men meldt uit Zwolle dat er vele kieviten overge bleven zijn; zulks voorspelt een zachten winter. Het getal inwoners der provincie Friesland is in 75 jaren verdubbeld. Aan de Gron. Crt. wordt de volgende scène uit den oorlog uit een particulier berigt medegedeeld «Te Gisors, een stadje in Normandië, werd dezer dagen een Pruissisch uhlaan, genaamd G., op verraderlijke wijze gedood. Bij een patrouillerit werd van uit een venster een schot op hem gelost, en doodelijk in het hoofd getroffen stortte hij op de straat neder. Twee dagen later werd hij op het kerkhof van Gisors metfmilitaire eer begraven. Maai op dienzelfden dag werd door de Pruissen aan het stadje ook een vreeselijke wraak geoefend. Men eischte den schuldige op, en toen die niet uitgeleverd of aangewezen kon worden, werd de geheele plaats door vuur verbrand en (zooals het particulier berigt meldde) ook zelfs het onschuldige kind in de wieg niet ontzien om het aan den vuurdood prijs te geven. Wie zulk een gedrag met den naam van krijgsregt vergoelijke, wij noemen het een krijgs- gruwel, een daad van onmenschelijke barbaarschheid. Maar dat is trouwens het gansche oorlogvoeren die menschen- slagting!» Aangekomen schepen te Batavia vóór 16 November: Graafstroom, India, Jan Pieterszoon Koen, Juno, Leopold Graaf van Limburg Stirum en Sophia Koningin der Neder landen. Vertrokken: Dordrecht II, den Elshout, Hol lands Trouw en Vrede. Het N. v. d. D. vervolgt zijn onderwerp over belasting en vraagt, wat is toch eigenlijk belasting? «Elke geldelijke bijdrage die van den burger voor de schatkist van den staat gevorderd wordt.» (prof Vissering). Het vraagt dan ookIs het niet billijk, dat gij betaalt voor de diensten die de staat u bewijst? Hoe zoudt gij rustig uw land kunnen bebouwen, als de staat u niet vrijwaarde tegen den aanval van een binnen- en buitenlandschen vijand? Hoe zoudt gij uw vak of bedrijf kunnen uitoefenen als gij telkens bloot stondt aan geweld en bedrog? En gij zoudt geen geld voor die zorg over hebben? «Een winterveldtogt», is het opschrift van een reeks van zeer lezenswaardige hoofdartikelen in genoemd blad De schrijver bespreekt het hoogst belangrijk onderwerp de volksarmoedehij rigt menig behartigenswaardig woord tot het volk in het algeméén, tot (le armen en de armver- zorgers in het bijzonder. Hoe misdadig het is, wanneer men een gezond ligchaam en frissche ledematen heeft, te eten van anderer brood, dit teekent de schrijver in de volgende schets: «Zie dezen jongen kerel; slank en kloek gebouwd, min

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1