Weerkundige Waarnemingen te Helder, ft Marine-Haven Nieuwediep. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Middelburgsche Stoomvaart - Maatschappij 274ste STAATS LOTERIJ. AP VERTENTIËN. elkander opvolgden. Maar, even als hij, zult gij de wereld verbazen door uw diepen val, wanneer gij niet beter leert gematigd te zijn, dan gij tot nog toe getoond hebt. Nog kunt gij op uw ouden dag tot inkeer komengij hebt slechts te letten op den wonderbaarlijken loop der dingen, waarvan gij in uwe jeugd getuige waart en uw voordeel te doen met deze lessen. ïn de dagen van gevaar hebt gij het zwaard ontbloot; thans, nu gij gezegevierd hebt, kunt gij bet weer in de schede steken. Gij kunt, na den eed gestand te hebben gedaan, dien gij aan Duitschland, ten aanhoore van Frankrijk en de gansche wereld, gezworen hadt, thans weer de grenzen overtrekken, die zoo goed door u verdedigd werden en die onschendbaar zullen zijn, indien gij gematigd weet te zijn. Nog meer kunt gij doen, en wij verwachten het van u. Gij kunt door de ver mindering van Pruissens leger ook de andere mogendheden bewegen zich te ontwapenen en aan Europa veiligheid, vrede en welvaart verzekeren. Door deze moreele zegepraal, grooter dan eenige materieele overwinning, kunt gij een nieuw tijdperk doen aanbreken, waarnaar de volkeren smachten en u eene eerzuil stichten in het hart der menschen." LAATSTE BERISTEA. Londen, 2 Dec. De Standard juicht den moed van het Fransche leger toe, het behaalde moreele succes zal het meer vertrouwen geven in een volgenden uitval, de vrede zal niet spoedig gesloten worden. Pruissen zal het berouwen niet de vredesvoorwaarden te hebben aangenomen, in der tijd door Favre gesteld. Berlijn, 1 Dec. (off.) De Koning aan de Koningin. Gisteren (29 Nov.) heeft het 6de legerkorps een uitval ten zuiden van Parijs bij 1'Hay luisterrijk teruggeslagen. Wij maakten meer den 100 gevangenen en vele honderden gekwetsten en dooden. Ons verlies bedraagt 100 man. Heden (30) had een belangrijke uitval plaats naar het oosten tegen de Wurtembergsche en Saksische legerkorpsen, bij Bonneuil sur Marne, Champigny du Vilher, welke plaatsen genomen, maar bij het aanbreken van den nacht met behulp onzer 7de brigade hernomen werden. Te gelijker tijd werden kleine uitvallen gedaan naar het noordoosten bij St. Denis tegen de garde en het 4de legerkorps. Ik kon Versailles niet verlaten om in het centrum te blijven. Het schijnt dat de stad op eene overwinning bij Orleans gerekend heeft, en de overwinnaars te gemoet te trekken, hetgeen mislukte. Wilhelm. Berlijn, 2 Dec. (Ofi.) Uit Versailles wordt van gisteren Het volgende gemeldHet verlies der Franschen bij den mislukten uitval van gisteren zoowel aan dooden als aan gewonden en gevangenen, is aanzienlijk. Heden verzochten zij een wapenstilstand van eenige uren om hunne gesneuvelden ter aarde te bestellen. Het verlies der Wurtembergers is 40 officieren en 800 mandat van de brigade-Ontrosset, van het 2de armee-corps, 2 officieren en circa 70 man. Het verlies der Saksische troepen is nog niet opgegeven. Heden hield de vijand zich russtig. Berlijn, 2 Dec. De volgende dépêche is door generaal Tümpling aan het generale commando Breslau gezonden. Villeneuve le Roi, 1 Dec. des middags. Gisteren ten twee ure des nachts heeft de vijand onder het vuur van alle forten en der kanonneerbooten op nieuw een grooten uitval gedaan tegen het Wurtembergsche front en het onze, naar het schijnt onder Ducrot en Trochu, met 120,000 man. De uitval werd door het zesde korps ten 11 ure luisterrijk afgeslagen. Toen konden wij aan den zeer sterk aange tasten linkervleugel van het Wurtembergsche korps zes bataillons infanterie, 2£ escadron kavalerie en twee rijdende batterijen over Villeneuve St. Georges tot ondersteuning zenden. In den namiddag ten drie ure werd onze stelling op nieuw hevig aangetast, maar na zes ure waren de Franschen overal teruggeworpen. Dank zij onze verschan singen, is het verlies betrekkelijk gering. Munchen, 2 Dec. Een telegram uit Versailles van gisteren aan den minister van oorlog, meldt dat von der Tann dien dag een gelukkig gevecht, ten westen van Orleans heeft geleverd. Dresden, 2 Dec. Z. M, de Koning heeft van Prins George, onder wiens bevel liet Saksische legerkorps staat, het volgende telegram ontvangen vChelles, 1 December. Van gisteren namiddag tot 's avonds heeft de 24ste divisie benevens een gedeelte der artillerie van het korps, ver- eenigd met de Wurtembergsche troepen, bij Noisy en Villiers een hevig, maar schitterend gevecht geleverd. De Franschen waren tusschen Brie en Villiers voortgedrongen, maar zijn teruggeworpen, verscheidene honderdtallen gevan genen in onze handen latende. Volgens het zeggen der gevangenen, stonden 50,000 man tegenover ons. Tot dus ver is het verlies der Saksers opgegeven, 12 officieren en 100 man te bedragen. De voor heden aangekondigde her haling van den uitval heeft niet plaats gehad." Stuttgart, 2 Dec. Naar de Staats-Anzeiger meldt, heeft de Koning aan den generaal von Obernitz, den aan voerder der Wurtembergsche divisie, een telegram gezonden, waarin Z. M. zijne tevredenheid over het dapper gedrag der troepen uitdrukt en de zorg voor de gekwetsten aan beveelt. Volgens nadere opgaven, zijn de verliezen der Wurtembergsche troepen als volgt: 8 officieren gesneuveld en 32 gekwetst, 400 man gesneuveld en 600 gekwetst. Het 1ste regiment infanterie en het 3de bataillon jagers hebben vooral geleden. De artillerie heeft vele paarden, doch weinig manschappeu verloren het verlies der kavallerie is gering. Pesth, 2 Dec. De Russische gezant te Weenen heeft hier doen weten, dat hij eene mededeeling van het Russische Kabinet heeft ontvangen, welker inhoud zeer verzoenings gezind moet zijn. Versailles, 30 Nov. Nadat gisteren het 6de korps vele aanvallen van het 1ste korps der 2de Parijsche armee luisterrijk had teruggeslagen, werd gedurende den geheelen nacht door de forten een hevig vuur onderhouden. Heden morgen ontwikkelde de vijand op verscheidene punten der, enceinte van Parijs zeer aanzienlijke strijdkrachten en greep tusschen de Seine en Marne ten elf ure onze stellingen aan. Een zeer hevige strijd ontstond, die van onze zijde hoofdzakelijk door de Wurtembergsche divisie en door het 12de, en gedeelten van het 2de en 6de korps werd gevoerd. De strijd duurde tot des avonds, onze overwinnende troepen hebben den vijand op de geheele linie teruggeslagen; bijzonderheden ontbreken. Onze verliezen in den slag bij Amiens bedragen 74 officieren en 1300 man aan dooden en gekwetsten. Het vijandelijke noorderleger is in totale wanorde en op de vlugt, de citadel van Amiens capituleerde heden na kleine gevechten, waarbij de commandant sneuvelde. Vier honderd krijgsgevangenen waaronder 4 officieren, en 30 kanonnen vielen in onze handen. Generaal Werder meldt dat de terugtogt van Garibaldi in een vlugt ontaardde. Tours, 1 Dec. (Off.) Dertien compagniën der vrijkorpsen van de Vogesen hebben in den nacht van 30 November tegen den vijand gestreden, waarbij zij dapper ondersteund werden door de mobile garde van Beaune. Zij behaalden eene volkomene overwinning en de vijand leed aanzienlijke verliezen De weg is met gesneuvelde Pruissen bedekt en 15 hunner zijn gevangen genomen. De Pruissen hebben het arrondissement Vendöme geheel ontruimd, alsook, naar men verzekert, Cloyes, Chateaudun en Chateauneuf aan de Loire. Den 30sten heeft de vijand tot tweemaal toe een aanval op Méziferes gedaan; beide keeren werd hij teruggeslagen en hij liet een officier en 34 man gevangen in onze magt. De strijd duurde negen uren. Onze ver liezen waren niet belangrijk. Tours, 1 Dec. (des namiddags 3 ure). Generaal Ducrot" heeft gisteren met meer dan 100,000 man een uitval uit Parijs gedaan. Hij is de Marne overgetrokken. De uitval is volkomen geslaagd. Bijzonderheden volgen later. Tours, 2 Dec. Naar de Moniteur meldt, heeft Garibaldi gisteren de Pruissen uit twee belangrijke stellingen in den omtrek van Antun verdreven. Uit Charleville wordt gemeld, dat de vijand gisteren 25 huizen te Harcy in de asch heeft gelegd ter zake van franc-tireurs. Tours, 2 Dec. (Off. berigten.) Het Loire-leger heeft gisteren zijne eergisteren voorbereide beweging aangevangen. Van den generaal Chauzy, commandant van het 16de legercorps, is de volgende van gisteren uit Patay gedag- teekende depeche ontvangen«Het 16de legercorps, dat heden-ochtend te 10 ure zijne stellingen heeft verlaten, heeft op zijne linkerflank den vijand aangetroffen in eene sterke stelling van Guillonville over Gorniers tot Ferminiers. Van den middag tot des namiddags 6 ure is gestreden, en de 1ste Fransche divisie heeft, niettegenstaande den tegen stand van 20,000 man vijandelijke infanterie, die door kavallerie en veel artillerie ondersteund werden, de eerste Pruissische stellingen en vervolgens die van Novenville en Villepiau met de bajonet veroverd. De troepen zullen aldaar heden-nacht bivakkeren. Onze verliezen zijn niet groot; die van den vijand zijn aanzienlijk. Hij is in de rigting van Lorgny en Chateau Cambray teruggetrokken." Parijs, 30 Nov. Des avonds (per ballon). Proclamatiën van Trochu en Ducrot, gisteren aangeplakt, hebben groote sensatie gemaakt. - In de proclamatie van Trochu wordt de verantwoordelijkheid voor het bloed, dat nog vergoten zal worden, geworpen op hen, wier verfoeijelijke eerzucht de moderne beschaving en de regtvaardigheid met voeten heeft getreden. Ducrot legt in zijne proclamatie voor de geheele natie, den eed af, dat hij niet in Parijs zal terug- keeren dan dood of als overwinnaar. De aanvallende bewegingen zijn gisteren begonnen. Mari niers en nationale gardes hebben een bewaarplaats van runderen te Choisy overrompeld. Tegelijkertijd werd een aanval tegen 1'Hay gerigt. Heden en in den afgeloopen nacht had eene aanhoudende kanonnade plaats en werd op verschillende punten een gevecht begonnen. Generaal Ducrot is heden ochtend de Marne overgetrokken en heeft Montmélis bezet. Het hevigst openbaarde zich het gevecht tusschen Champigny, Brié sur Marne en Villiers sur Marne. Onze troepen zijn over acht bruggen der Marne gepasseerd en behouden heden avond in hunne positiën aangekomen. Er zijn twee stukken geschut buit gemaakt. Trochu, die in zijn rapport aan allen lof brengt, verdient dien zelf niet minder, want op zekere oogenblikken herstelde hij den strijd, door de infanterie door zijne tegenwoordigheid aan te moedigen. Het onophoudelijke vuren onzer ont zettende artillerie heeft bijna al de positiën des vijands omgewoeld. Kanonneerbooten op de Marne en de Seine en geblindeerde spoorwegwaggons werkten tot de actie mede. Des namiddags werd een aanval gerigt op Epinay, waarvan Laroncifere zich heeft meester gemaakt; vele gevangenen, waaronder een adjudant, vielen in zijne handen en twee kanonnen werden buit gemaakt. Het gevecht, op de geheele linie aangevangen, zal morgen worden voortgezet. De generaal Renault, kommandant van het 2de korps, is gekwetst, de generaal La Charrière is mede gewond. Trochu zegt, dat generaal Ducrot zich tegenover het vaderland met eer overladen heeft. Ten zuiden heeft generaal Vinoy den strijd hervat. Het aantal onzer gekwetsten wordt op 2000 geschat- De verliezen der Pruissen zijn zeer aanzienlijk. Florence, 30 Nov. Het Spaansche escader is te Genua aangekomen. De Spaansche deputatie, die den Hertog van Aosta de kroon van Spanje komt aanbieden, wordt Zatur- dag hier verwacht; Zondag zal de plegtige aanbieding plaats hebben. (Landskeet). C3 O p Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. -a .5P a 03 r-ö o o o Toestand van de Stand. Afw. Stand. Afw. f> zee. 2 3 3 12 12 zwtz. 0.4k. no. 4.0» nno. 5.0» 775.5ojfl6.25 766.07+ 6.81 764.97+ 5.71 2.0 5.0 5.4 - 3.9 0.3 - 0.4 0.75 0.88 0.91 Slechtw. weiu.golv n Weersgesteldheid2Dec.. 12 u. Digtbew.,benev.,koude lucht,regenbui IDec. 8 u. Digtbewolkt, buijig weer. IDec. 12 u. Zwaarbewolkt, buijig weer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 27 Nov. Electra. P.H.Landweer. Batavia. 1 Dec. Agra. O. S. Miller. New-York. 2 3 Dec. Haco. E. Mc. Kean. Bordeaux. 2 3 Gouv.deBouville. F.A.Wolking. St. Thomas. Vertrokken per Gouv. de Bouville: Mevr. de Wed. Heinrich. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 2 Dec. Unico. A. Dodero. ZurMühlen&Co. Odessa. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Houtvaart. J. C. E. Metus. Sundswall. Hout. v. Streijen Co. Van 25 November tot 2 December 1870. ONDEETEOUWD: Geene. GEHUWD: S. de Haan en A. Klimmer. C. Oudshoorn en A. Lover. BEVALLENA. Lobrij, geb. Winter, (D.). G. Kok, geb. Heeres, (Z.). M. van Biemen, geb. Sehoemakers, (D.). M. C. Wols, geb. van Tonningen, (Z.). H. C. van der Laag, geb. Preeke, (Z.). S. Gorter, geb. Bakker, (Z.). W. Knol, geb. Bender, (D.). G. Bogge- veen, geb. Helleman, (D.). N. Leendertsen, geb. Krijnen, (Z). J. Klein, geb. de Wijn, (D.). L. H. H. Bruijnzeel, geb. Schooneman, (Z.). C. J. van Willigen, geb. Kries, (Z.). OVEELEDENA. J. Koomen, 18 maanden, J. van Luinen Hubert, 5 jaren. C. D. Eoodt, '19 jaren. J. Grande, 25 jaren. D. Hoogvorst, 38 jaren. C. Esselaar, 9 maanden. W. de Leeuw, 19 dagen. J. Gorter, 3 dagen. M. de Leeuw, 19 dagen. C. Nijhuis, 19 maanden. Levenloos aangegeven 1. Van MIDDELBURG4 Dec. 's morg. 9 u. 30 m. 6 Dec. 's morg. 11 u. 8 Dec. 's midd. 12 u. 9 en 10 Dec. 's morg. 5 u. Van ROTTERDAM: 5 Dec. 's morg. 6 u. 6, 7 en 9 Dec. 's morg. 7 u. 10 Dec. 's morg. 9 u. EERSTE K.RA-SSE. vierde lijst: No. 2244 1500; No. 14421, 14735 en 16525 ieder 1000. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. Aangevoerd 408 stapels Kaas, wegende 100,384 kilogrammen. Prijzen: Kleine f 35,- Commissie f 36,50. Middelbare f 37,50. Laagste prijs f 26, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 4545 hectoliters, als: 748 beetol. Tarwe, 395 hectol. Eogge, 808 hectol. Gerst, 2245 hectol. Haver, 171 hectol. Boonen en 122 hectol. Erwten. Ofschoon het verkoopen traag geschiedde waren de prijzen echter nagenoeg als die der vorige week. Tarwe f 11, Eogge f 7,75, Gerst f 5,25 a f 7,50, Haver f 3,50 a 5,30, Kanariezaad f 10, Paardenboonen f 8, Graauwe Erwten f 19, Groene dito f 18, alles per hectoliter. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. 9 Paarden bov. 'tjaar f Veulens 13 Koeijen - Vette Kalveren 21 Nuchtere dito 114 Schapen Lammeren 44 Paarden 16 Kalveren 430 Schapen 27 Varkens 10a 15 4a 7 5a e 75a 80 30al00 VetteVarkens,pK.G.f a 51 Magere dito - 90al60 111 Biggen ben. 10 w.- a 2 Bokken en Geiten - 5 a 10 Kleine dito c 7a 19 Ezels f aBoter, per 0.630 K.G. HOORNSCHE MARKT YAN HEDEN. VEE- en BOTEEMAEKT. f 40 a 200 6 Zeugen f 28 a 47 ii 7 a 16+ j 260 Biggen 4+a 12 15 a 33 5 Bokken 1 a 6 14 a 23+ I 2000 k. Boter fl,30al,50 p. K.G. LIJST VA Y lilllEYKY, geadreiaeerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, gedurende de late helft der maand November 1870. A. Nieuwenhuis, L. H. Kramer, H. Velthuijsen, J. de Vries, Muller, J. Jansen, Wed. Gerritsen, W. F. Samuel, mej. F. K. v. d. Busch en A. J. Kop, allen te Amsterdam; G. Sasdauw, te Boxtel, van Belzen, te Brouwershaven; E. Westerink Jr., te Elburg; Stroek, te den HelderW. van Meeckeren, te KampenJ. Berkman, te Schagen; D. Boersma, te Sneek; mevr. de EegtAnnokee, te Utrecht; J. v. d. Voord, (niet vermeld). Van het hulpkantoor te Wieringen. D. J. de Vries, te Amsterdam; P. Menirsch, te Schagen. De Directeur van het Poetkantoor H E E W E IJ E E. Bevallen van eene Dochter en een Zoon, N. JONKER-KINDT. Helder, 3 December 1870. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hunne Vijf-en-twintig- jarige Echtvereeniging ondervonden. Bergen, 2 December 1870. Js. OLDENBURG. A. OLDENBURG, SCHELTUS. Gevoelig voor de blijken van belangstelling, ondervonden bij bet overlijden van zijne geliefde Echtgenoote, betuigt de ondergeteekendeook namens de Familie, zijn opregten dank. Nieuwediep, 3 December 1870. M. A. LEUW. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden, betuigen wij onzen harte- lijken dank. Helder, 3 December 1870. F. DEKKER. A. J. C. DEKKER, geb. Schüijt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3