fiduciaire geld, handels-, bank- en muntpapier in overvloed aangeboden, maar weinig gevraagd, wordt gedeprecieerd. Deze algemeene waarheden vinden hare gereedelijke toepassing op den tegenwoordigen toestand in Duitschland en Frankrijk. Men behoeft er wel niet op te wijzen, dat hiermede eene der krachtigste oorzaken van schade en verlies is aangewezen. De plotselinge vermindering der waarde van het papier treft de houdersdie een goede wissel had vóór den oorlog, kan haar nu niet dan met verlies disconterendie effecten bezat, kan ze slechts tegen veel lageren prijs inruilen tegen contant geld; iedereen, die goud of zilver, ruw of in den vorm van gemunt geld, wil of moet koopen om zijne betalingen te doen, lijdt dubbel verlies, én omdat de prijs van het edel metaal gestegen, èn omdat het geldswaardig papier, dat hij in ruil aanbiedt, gedaald is. Natuurlijk is daar de schade het belangrijkst, waar de kans op verlies het grootst is. De variatiën in het credietwezen zullen dus daar zich het geweldigst doen gevoelen, waar de openbare meening de nederlaag voorziet. De overwonnen partij zal toch, behalve de kosten aan beiden gemeen, ook nog eene schadevergoeding in geld aan den overwinnaar moeten betalen, en de welvaart in de provinciën, waar de krijg heeft gewoed, is voor lange jaren vernietigd. b iTnFn l ndT HELDER en NIEUWEDIEP, 8 December. De Koning van Italië heeft jl. Maandag het Parlement geopend met eene toespraak, waarin hij o, a. heeft gezegd „Door Rome tot de hoofdstad van Italië te maken, heb ik mijne beloften vervuld en de kroon gezet op de onder neming, die mijn vader 25 jaren geleden had aangevangen. Italië is voortaan vrij en één geheel. Het hangt slechts van ons af, het groot en gelukkig te maken." De Koning verzekert voorts, dat het zijn streven is, om, ondanks de i verovering van den Kerkelijken Staat, de vrijheid der kerk en de onafhankelijkheid van den Pauselijken Stoel in de uitoefening van het geestelijk gezag getrouw te zullen handhaven. Eindelijk spreekt de Koning over de benoeming zijns zoons tot Koning van Spanje en drukt den wensch uit, dat Spanje door de loyauteit van zijn vorst en de wijsheid van zijn volk gelukkig zijn, en in welvaart toenemen moge. Het houden van een congres ter. zake van Rusland's verlangen tot wijziging van het tractaat van Parijs is thans zoo goed als verzekerd. Ook de Porte heeft ingestemd met het door Pruissen deswege gedaan voorstel. Wilhelm is tot de Keizerlijke waardigheid bestemd; een koningskroon is ook té min voor een vorst, die zoo glans rijke overwinningen heeft behaaldPruissen is nu reeds 170 jaar een koningrijk geweest; het wordt tijd (fat de afstammeling der vroegere keurvorsten van Brandenburg zich nu eens tooit met een keizerlijken diadeem. Hij die bij den aanvang des oorlogs verklaarde niet te vechten tegen het Fransche volk, maar uitsluitend tegen den Franschen Keizer en die na de overwinning bij Sédan de Franschen zijne bitterste vijanden en de Fransche Keizer zijn broeder noemt, aan zoo een man komt waarlijk een keizerlijke kroon toe! De moed der Franschen is in den laatsten tijd verlevendigd, ofschoon hunne positie tegenover den vijand niet verbeterd is. Immers de onmogelijkheid is gebleken van de bevrijding van Parijs door het Loire-legerde Duitschers houden zich staande, Orleans is weder in hunne magt en de belegerden binnen Parijs zijn dus welligt alleen aan zich zeiven en aan de magt van hunne eigene troepen over gelaten. De moed der Franschen is genoegzaam gebleken in de in de jongste dagen geleverde gevechten; eerlang echter zal het gebrek binnen de belegerde veste een gewigtige bondgenoot der Duitschers zijn. gaan brengen, of met muzenzonen, die met viool, fluit en trommel aan Apollo hun offers brengen. Vrolijk klinkt uit menigen gezelligen kring een hartelijk gelach. Hier en daar zitten om het kampvuur vermoeide delvers hun pijp rustig te rooken en te denken aan hen die verre zijn. En dan die half doorschijnbare tenten, die als tooverpaleizen de helling der heuvels bedekken en meer gelijken op het verblijf der Sylfen. Wat vormt het geheel een interessant gezigt! Wie heeft dat voor weinige maanden kunnen voorspellen, dat zulk een groote tooverstad in eens als uit den grond langs de eenzame oevers van de Vaalrivier zou oprijzen? Ja, Zuid-Afrika zal nog grooter dingen zien gebeuren dan dit. Voor het krieken van den dag waren wij reeds den volgenden morgen op onze terugreis, die voorspoedig en snel ging, zoodat wij den tweeden dag daarna de gravingen te Jagersfontein, nabij Faure- smith, konden bezien. Verschillen de „velden" langs de Vaalrivier en op „Dn Toit's Pan" gansch en al van elkander, niet minder is dit het geval met deze delvingen. Buiten de kleine granaatsteentjes op den grond, vergezeld met groen kristal en eenige zwarte steentjes, zou niets het vermoedeu wekken, dat hier diamanten te vinden zijn. Op een hoogland gelegen en omringd door heuvels, is deze plaats schijnbaar de laatste, die edelgesteenten zou opleveren. Een kleine vallei, verdeeld door een drooge watersloot en bedekt met roodachtige aarde, waaronder witte potklei, ziedaar Jagersfontein. En toch, verscheidene diamanten zijn hier op de oppervlakte gevonden. Ruim een vijftigtal delvers graven hier in of langs de sloot. In de drie laatste dagen van de voorlaatste week hebben zij 23 diamanten gevonden, waaronder een fraaije steen van ruim 20 karaten. Of deze plaats even rijk is als de Pniel-grondan, weet ik niet. Volgens de eigenaardigheid van den grond zou men meenen, dat zich de formatie verder naar het dorp Fauresmith uitstrekt, alsook eenige uren in tegenovergestelde rigting. Voor het tegenwoordige heeft het bestuur die gronden slechts voor bewoners van het district en de leden der familie opengezet, zoodat geen kolonist daar regt tot graven zal krijgen. Wat later gebeuren zal is nog niet zeker. Vraagt men mij ten slotte, wanneer de beste tijd is om zich naar de diamantvelden te begeven, dan raad ik niemand te gaan vóór April. De zomer is er haast onuit staanbaar warm, terwijl het onweder er, als het regent, vreeselijk kan zijn. De vindingrijke en moedige mensch zal echter daarvoor ook raad weten. Intusschen, laten wij hier toezien om de noodige producten te leveren voor de duizenden, die spoedig in die streken nog in getal verdubbeld zullen zijn. Onze ondernemingsgeest worde wakker, vlijt vervange de traagheid en een willige de slappe knie. De ster van Zuid-Afrika is aan het rijzen. Die nu wakker is, blijft geen bedelaar. H. K. H. Louisa Augusta Wilhelmina Amalia, gemalin van Prins Frederik der Nederlanden, is eergisteren namiddag op het Huis de Paauw overleden. Sinds geruimen tijd. lijdende aan een borstkwaal, waarvoor een verblijf in het Zuiden in den aanvang van dit jaar geen genezing had aangebragt, trof Haar Dingsdag een aanval van bloedspuwing, die zich spoedig daarna hevig herhaalde en waaraan de geliefde Vorstin om half vijf uur zacht en kalm ontsliep. De overledene Prinses was de dochter van Koning Frederik Wilhelm III van Pruissen en van Koningin Louisa, en was geboren op den 1 Febr. 1808. Zij heeft dus den ouderdom van ruim 62 jaren bereikt. Op den 12 Mei 1825 trad zij met Prins Frederik in het huwelijk. Van de drie kinderen, uit deze echtverbintenis gesproten, ontviel de eenige zoon aan het Vorstelijk echtpaar op tienjarigen leeftijd in het jaar 1846. De oudste dochter, Prinses Louise, te 's Gravenhage 5 Augustns 1828 geboren, trad 19 Junij 1850 met den Kroonprins (thans Koning) van Zweden en van Noorwegen in het huwelijk; de tweede, Prinses Marie, 5 Julij 1841 op het Huis de Paauw geboren, is, zooals onze lezers weten, verloofd aan den Prins von Wied, op het oogenblik in den staf van den Kroonprins van Pruissen, in het Duitsche leger voor Parijs. De dood der Prinses is een zwaar verlies voor haren echtgenoot en hare kinderen, en wordt voor zeker door geheel Nederland betreurd. Gisteren avond hadden we het genoegen de tooneel- voorstelling bij te wonen, door het gezelschap onder directie van den heer Victor Driessens, in het lokaal Tivoli alhier gegeven. Het drama: „Fridoline of de gevolgen van ouderlijken dwang" werd met succes ten tooneele gebragt en inzonderheid komen aan de beide dames Sluijters en aan den heer Judels een woord van hulde toe voor het genot dat zij ons hebben verschaft. Het zeer talrijk publiek toonde in herhaalde bijvalsbetuigingen zijne ingenomenheid met dit regt degelijk tooneelspel. Ook aan het nastukje: „Hier mag niemand door," vielen luide blijken van goedkeuring ten deel. Wij vernemen, dat de heer Kalishoek, die in den laatsten tijd zijn lokaal veel heeft verbeterd, plan heeft om ook eene doelmatige ventilatie in zijn lokaal aan te brengen. Waarlijk bij zulke avonden als gisteren was het in Tivoli haast niet om uit te houden. Het is volgens onderscheidene berigtgevers zoo goed als zeker, dat de heeren Fock en Brocx, niet geslaagd in hunne pogingen tot vorming van een nieuw kabinet, hun mandaat hebben nedergelegd. Men verzekert thans, dat binnen weinige dagen de Tweede Kamer zal worden bijeen geroepen, ten einde te voorzien in de eischen der dienst 1871. Als tijdstip voor het bijeenkomen der Kamer wordt genoemd Vrijdag 16 December. Tot kantonregter te Eist is benoemd, mr. M. van Trojen van Hulst, thans regter in de arrond. regtbank te Hoorn. De heer C. Ed. Taurel heeft een gravure vervaardigd, voorstellende de zeven Nederlandsche bisschoppen, gaande naar het Concilie, in de omgeving van de Pieterskerk en van de Pauselijke wachten en soldaten. Het A. D. v. N. zegt uit goede bron te vernemen, dat dr. Schaepman, de bekende dichter, sinds eenigen tijd uit Rome teruggekeerd en medewerker van de Tijd, eerlang, in vereeniging met dr. Nuyens, een nieuw Katholiek blad zal uitgeven, onder den titel van de Wachter. De Nederl. Indische regering heeft de vroeger vast gestelde verbodsbepalingen op het verbruik van opium ingetrokken. Dit besluit is gegrond op de gebleken onmogelijkheid om die verbodsbepalingen zoodanig te hand haven, dat de sluikhandel wordt tegengegaan. De tegen woordige gouverneur-generaal was vroeger, even als zijne beide voorgangers, de heeren Loudon en Sloet van de Beele, een verklaard voorstander der middelen om het verbruik der opium af te schaffen. De mededeeling van het besluit in de Javasche Courant gaat vergezeld van de opgave der redenen, waardoor deze wederinvoering is in het leven geroepen. Jl. Zondag is het geheel en in fraaijen stijl vernieuwde kerkgebouw der Herv. gemeente te Oudkarspel door den predikant ingewijd. Na den afloop der plegtigheid vereenigden zich de kerkbestuurders met den predikant en een aantal genoodigden in vriendschappelijk zamenzijn, dat gevolgd werd door een maaltijd. Jl. Dingsdag, de geboortedag van wijlen Koning Willem II, was het standbeeld te 's Hage, ter zijner eere op het Buitenhof opgerigt, met een prachtigen Konings laurierkrans versierd. Reeds sedert een-en-twintig jaren is de edele Vorst van de aarde verdwenen, maar dit doet de hulde niet vergeten, die den overledene uit eerbied en erkentelijkheid wordt gebragt. Jl. Dingsdag zijn de gedrukte lijsten van verloting te 's Gravenhage ten voordeele van het Roode Kruis in het licht verschenen. Hieronder volgen de nummers, waarop als prijs een geschenk van leden van het koninklijk gezin is gevallen: no. 32834, 41362, 45487, 45657, 45506, 36131, 2275, 2527, 9604, 15570, 6415, 14161, 10416, 54437 en 43663. Door twee veehandelaars te Rotterdam is aangenomen om, binnen den tijd van vier weken, 15000 schapen ten behoeve van het Pruissische leger te leveren. Te Rijssen is jl. Zaturdag nacht de winkel van bakker Wolthuis leeggeplunderd van al het suikergoed, dat voor St. Nicolaas was gereedgemaakt. Naar aanleiding van het aanbod van den Duitschen Keizerstitel door Beijeren aan den Koning van Pruissen gedaan, schrijft de Arnh. Crt.„Iedereen is meermalen getuige geweest van de behendigheid der prestidigitateurs, die een voorwerp doen verdwijnen, om het op eene plaats te voorschijn te doen komen, waar niemand het verwacht had, soms zelfs uit den zak van een der toeschouwers. De goochelaar vertoont den ring, bergt hem weg, spreekt tot het publiek, vertoont eene nieuwe behendigheid, lost dan een pistoolschot en de ring wordt door een heer op den eersten rang aan den goochelaar ter hand gesteld, onder daverende toejuiching van het publiek. Zoo heeft ook graaf Bismarck den ring van het keizerschap des Konings aan Pruissen vertoond. De ring is verdwenen. Graaf Bismarck heeft groote behendigheden volbragt, eindelijk Parijs doen belegeren, de Krüppkanonnen hebben hunne oorverdoovende schoten doen hooren en daar treedt Prins Luitpold van Beijeren op met den ring van het Duitsche keizerschap. Iedereen waande nog, dat graaf Bismarck hem in zijn zak had, wat ook het natuurlijkste wezen zou, het keizerschap van den Koning van Pruissen moest door de Pruissen den Koning worden aangeboden maar neen, het is Prins Luitpold, die hem te voorschijn brengt. In gansch Duitschland zal een storm van toe juichingen losbreken bij dezen onbegrijpelijken tour d'adresse wij voor ons echter meenen de oplossing gevonden te hebben en houden Prins Luitpold van Beijeren voor den compère des heeren Bismarck." Eene damescomité te Groningen heeft aan een 1300tal kinderen van de armenscholen een St. Nicolaasfeest bereid, door voor elk hunner een korfje met geschenken in gereedheid te brengen. Jl. Dingsdag hebben de kinderen het hun toegedachte afgehaald. Ook te Deventer werden 2200 kinderen van behoeftigen bij gelegenheid van genoemd feest, onthaald. Te Ossenzijl zijn uit het land van den heer F. Tolman in deafgeloopen week niet minder dan acht schapen ontvreemd Op een vriendendiner bij George IV op Carlton-House, werd door kolonel Hamlyn, een der vrolijkste gasten aan 's vorsten disch, een historietje meegedeeld, dat meer puntig dan kiesch was. Toen het uit was, nam de gastheer zijn vollen beker op en smeet Hamlyn den inhoud in het gezigt, zeggende: „Hamlyn, gij zijt een deugniet!" Wat zou nu de kolonel doen Zijn Koning uitdagen zou hoog verraad zijn, de beleediging met gelijke munt beantwoorden gaf geen pas, en zich den schimp te laten aanleunen, was meer dan Hamlyn kon verdragen. Hij vulde dus zijn glas, wierp de wijn zijn buurman in het gelaat, en riep uitDe toast van zijne koninklijke hoogheid geef door! Sedert dien vernuftigen inval was de vriendschap tusschen George IV en Hamlyn voor goed gesloten. Een pijn gehoor. Een oud-artillerist, thans baan wachter te Braine-le-Comte in het Belgisch kanton Oosterzeele, stond Zondag voor acht dagen met velen zijner dorpsgenooten te luisteren naar het verwijderd kanongebulder in de omstreken van Amiens. Terwijl ontzetting al de overigen deed sidderen, stond de veteraan als een oud voerman, die het klappen van de zweep hoort, met welgevallen te luisteren en beweerde aan den knal te kunnen hooren of het een Duitsch of Fransch schot was geweest. Te half vier zeide hij bedaard: „Zie zoo, de Franschen hebben de bataille verloren Een uitstapje van den Schach van 1'erzlë Van hetgeen rijkdom en weelde is, kan men zich wel nergens zulk een goed denkbeeld vormen als in Indië, het fabelachtig land van ongeloofelijk pracht vertoon. Als hetgeen eene correspondentie uit Teheran in het Journal de St. Petersburg meldt, niet uit de beste bronnen ontsproot, zou men aan een verhaal uit de Duizend en een nacht denken. De Schack van Perzië heaft namelijk besloten eene reis te doen naar de Shiïten-altaren die zich op Turksch grondgebied bevinden. Het rijk van den sultan moet nu echter met ongeëvenaarde pracht bezocht worden. De bedevaart is naar Kerbela gerigt, en zal geschieden met een gevolg van ruim 2000 personen, waaronder ook alle ministersvoorts zullen zich bij den stoet naar men meent ongeveer 8 a 10,000 bedevaartgangers aansluiten. Om nu echter geen al te armzalig figuur te maken, heeft de Schach zelf voor ieder zijner ambtenaren het budget van onkosten voor deze reis bepaald; men kan zich een denkbeeld vormen van die onkosten, als men weet dat het den monarch behaagd heeft zijn minister van Binnenlandsche Zaken toe te staan de uitgaven voor zijne uitrusting te beperken tot f 400,000; zelfs de kleinste beambte ziet zich in de onmogelijkheid om met minder dan f 20,000 a 30,000 te volstaan. Alleen voor de versierselen aan het tuig der muildieren is voor eene som van f 100,000 aan zilver omgesmolten. Den 15den September is de Schach uit Dauchantepe vertrokken, vergezeld natuurlijk van den Turkschen gezant. In laatstgenoemd land was meu liever van die nieuwe uitgaven verschoond geblevente Constantinopel zal men de pracht waarmede de Schach zich omgeeft, wel met leede oogen aanzien. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. jhr. P. J. Yegelia van Claerbergen is, op zijn verzoek, met den 15den dezer maand eervol uit de zeediens t ontslagen; de adelborst 1ste kl. J. Luytjes is met den 16den e. k. bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. BUITENLAND. België. Bij gelegenheid dat de gravin van Vlaanderen van twee dochters is bevallen, heeft haar echtgenoot den burgemeester van Brussel eene som van zes duizend francs doen toekomen, om die te verdeelen onder de arme gezinnen van Brussel, waarin op den 29 en 30 Nov. en 1 Dec. kinderen geboren werden. Den 8 Januarij a. s. zal te Antwerpen een sigaren makerscongres gehouden worden, hetwelk twee dagen zal duren; het Sigarenmakers-verbond heeft aan verschillende vereenigingen uitnoodigingen gezonden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2