F r a n k r ij k. Te Olny is dezer dagen gebleken, hoe gevaarlijk het is vuur te vertoonen aan de voorposten der Parijsche forten Een militair geestelijke (kapelaan) en een jonge graaf, officier van een der regimenten kavallerie, bewoonden te zamen één vertrek op een kasteel bij het dorp Olny; zij vergaten de blinden van hun venster te sluiten toen zij licht ontstaken. Eensklaps kwam een granaat van het fort Aubervilliers de kamer binnendringen, sprong uiteen en doodde beiden. Een geacht officier der Fransche marine, de baron de Bragelonner, ridder van het Legioen van Eer, is terstond na het_vernemen der nederlaag bij Woerth uit de Antillen, waar hij bij de directie der Trans-Atlantische Compagnie gedetacheerd was, herwaarts gekomen om voor bet vaderland de wapenen op te vatten en heeft als eenvoudig soldaat in het legioen van den kolonel de Charette dienst genomen. Men heeft hem den rang van officier willen geven, maar hij heeft dit van de hand gewezen. //Ik zoek geene eer of roem (zeide hij); geef mij slechts een geweer. Ik ben alleen duizenden mijlen ver gekomen met het doel om zooveel Pruissen dood te schieten als mij slechts mogelijk is.' Als het waar is wat een correspondent uit Yersailles meldt, zou Garibaldi's toekomst niet juist vrolijk zijn. Ondanks de kleine overwinningen die hij mag behaald hebben, bestaat er toch alle kans dat hij den een of andere dag den Duitschers in handen valt, en dan moet een invloedrijk persoon in het hoofdkwartier gezegd hebben wordt hij gefusilleerd, nog voordat de publieke opinie in Europa tijd gehad heeft zich te laten hooren ten gunste van den voormaligen /vrijheidsheld.» Engeland. Een der meest geachte mannen in Groot-Brittannië, de bekende staathuishoudkundige Adam Smith, is te Londen on den leeftijd van 84 jaren overleden. Volgens officieele berigten zijn in het jaar 1869 in Pritsch-Indië niet minder dan 11,416 personen tengevolge van slangenbeten bezweken. Duitschland. Toen de Berlijnsche studenten eenigen tijd geleden h i .ine medewerking weigerden aan de onthulling van het standbeeld voor Koning Frederik Wilhelm III, besloot de directie van een koninklijken Schouwburg aldaar hun ni.t meer, als voorheen, eene vermindering in de entree prijzen toe te staan. Thans echter is die maatregel weder ingetrokken en wel ter belooning van de door hen bewezen diensten als militaire en ziekenverplegers in dezen veldtogt. Coblenz gelijkt tegenwoordig bijzonder veel op een garnizoenstad. Officieren in schitterende uniformen wandelen op straat, ofschoon van de 2000 in de vesting geïnterneerde officieren 400 in den omtrek zijn gehuisvest, terwijl een groot aantal zich in burgerkleeding heeft gestoken. Door elkaar gerekend zijn er 1500 officieren, waaronder 8 gene raals, die geregeld de koffijhuizen en restauraties bezoeken. Ten aanzien van het groeten is bepaald, dat, wanneer Fransche en Duitsche officieren elkander ontmoeten, zonder onderscheid van nationaliteit de jongste in jaren verpligt is te salueren. De beide groote legerkampen worden door 2500 soldaten bewoond, die in kazernen met stevige muren en door kagchels verwarmd, gevestigd zijn. De heer Passy heeft een stuk geschreven in antwoord op het Berlijnsche adres, waarin gezegd wordt, dat de zegevierende togt door Duitschland niet moet worden gestaakt vóór het beoogde doel geheel bereikt is. Hij wijst er daarin op, hoe Duitschland thans alleen op het geweld niet op het regt steunt, hoe de Duitschers slaven zijn, door de zweep van een kwelduivel voortgedreven. Hij roept o. a. uit: Arm Duitschland! Uw roem was weleer Leibnitz en Kant, Göthe en Schiller, Beethoven en Mozart, Humboldt en Lessing; thans is ze verbonden aan de namen van Wilhelm en Bismarck aan von Moltke en Krupp! Nog eens arm Duitschland! gij waart de beschaving en gij zijt de barbaarschheidgij waart eene natie, en gij zijt een hordegij hebt uwe ziel verkocht, en de Hemel geve, dat het niet voor altoos zij! Ja, de Hemel geve het: want al zijt ge nog zoo blind en onverbiddelijk, wij, van onzen kant, hebben noch ons verstand noch ons medelijden verloren. Al hebt ge in den roes uwer overwinningen met eigen hand de banden gebroken, die u aan de overige menschelijke familie hechtten, al hebt ge de achting, de bewondering der wereld verbeurd, wij zullen ons herinneren wat gij vergeten hebtzelfs aan den rand der groeve, waarin wij welligt met u zullen vallen, zullen we in u dien onuitwischbaren en heiligen stempel van den mensch erkennen, die eenheid van hoogere natuur, van regten, van belangen en pligten, welke de onwetendheid of de hartstogt kan miskennen, maar niet vernietigen. Amerika. Sedert het begin van den oorlog is te New-York voor eene waarde van 6,182,000 dollars aan wapenen en oorlogs- ammunitie naar de Europesche oorlogvoerende landen, voornamelijk naar Frankrijk, verscheept. Dr. Marion Sims, de chef van de Engelsche Ameri- kaansche ambulance, heeft volgens de New-York Times o. a. verklaard. De veldslag bij Sédan was niet zoo bloedig als die van Gravelotte. De Franschen verloren bij de 15,000 man aan dooden en gewonden, de Duitschers veel meer. De Duitschers geven geen onware bulletins, maar zij vernielden niet alle verliezen. De Beijeren en Wurtembergers, die te Sédan het centrum vormden, waren 60,000 man sterk en verloren aan dooden 129 officieren en 2000 man, en de gewonden er bij gerekend 15,000 man. Van de gewonden zou weinig teregt gekomen zijn, als er geen vrijwillige ziekenverpleging geweest was. Er waren te Sédan slechts 40 of 50 Fransche officieren van gezond heid, die zich schandelijk aanstelden en hun pligt verwaar loosden. Op het slagveld was aan alles gebrek. Over de behandeling der Fransche krijgsgevangenen door de Duitschers zeide dr. Sims: Wat de dagbladen daaromtrent mededeelen, is volstrekt niet overdreven. Men kan niet alle bijzonderheden mededeelen, maar dr. Sims zag zelf de Fransche gevangenen van honger en gebrek op een open veld vergaan. W eerkundig-e Waarnemingen te Helder, (Landskeet). December j Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 8 zto. 0.2k. 751.67 - 7.64 4.4 - 0.7 0.91 Vlak. 8 12 otz. 0.7 753.66 - 5.68 1.6 - 2.2 0.94 8 12 o. 0.7„ 754.54 - 4.80 2.0 - 3.0 0.97 Weersgesteldheid: 7Dec. 12 u. Digtbewolkt, regenbuijig. SDec. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, goedweer. 8Dec. 12 u. Digtbewolkt, koude lucht. Marine-Haven Nieuwecliep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 27 Nov. Electra. P.H. Landweer. Batavia. 1 Dec. Agra. O. S. Miller. New-ïork. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 6 Dec. Annie Burr. G. Wheeler. van Vliet 8e Co. Mobile. 7 Eveline. J. Scharer. Duinker&Goedk. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Berwick. B. Brown. Newcastle. Steenk. ZurMühlenbCo. Sunderland. S. Shotton. Sunderland. Frits. O. Christensen.Porsgrund. Hout. P. Haagsma. Zeehond. A.E.Scheurleer. Sunderland. Steenk. C.Berghuijs. Victory. J. Melrose. Newcastle. ZurMühlen&Co. May Flawer. R. Day. Hartlepool. Elizabeth. W. Mann. Newcastle. Cowan. M. Gazi. Palm. W. Toyn. Hartlepool. London. A. Butcher. Newcastle. Duinker&Goedk. Defender. G.W.M.Johnson.Sunderland. Governor. M. Thompson. Pearl. E. Burkitt. Newcastle. Eliëzer. II. Andersen. Frederikstad. Hout. Blikman&Co. SCHAGER MARKT van HEDEN. 3 Paarden f 35 a 60 4 Bokk. en Geiten f li». 5 Veulens - a 25 Magere Varkens - 10 a 17 Stieren a 41 Biggen 4ia 8 Ossen -100 a 50 Konijnen c. 30 a 40 20 Gelde-Koeijen -100 a350 30 Kippen 30 al50 Kalf-Koeijen a 80 Eenden - 60 a 75 Vaarzen - 80 alOO Duiven a Gras-Kalveren - a Ganzen a 10 Nucht.Kalveren - 4 a 10 Zwanen a VetteRammen - a Boter per kop 82ia MagereSchapen - 15 a 24 Kaas perK.G. 37ia42f 1000 Vette Schapen - 25 a50J Kip-Eijeren per 100 -450 a500 Overhouders - 16 a 26 Eend-Eijeren a LAATSTE BKltlliTEV. Berlijn, 6 Dec. De Koningin heeft van den Koning de volgende telegrammen ontvangen: Versailles, 5 Dec. Orleans is in den afgeloopen nacht door de onzen bezet, zonder dat de plaats bestormd be hoefde te worden. God zij- gedankt! Versailles, 5 Dec. Frederik Karei is in een driedaag- schen altijd zegevierenden strijd voorwaarts kunnen rukken. Na de bestorming van het spoorwegstation en de voor steden van Orleans heeft hij de stad in den avond van den 4den en den nacht van den 5den bezet. Ongeveer 40 stukken geschut vielen in onze handen. Tot dusver namen wij vele duizend man Franschen gevangen. De vijand wordt onophoudelijk vervolgd. Ons verlies staat in ver houding tot het bereikte resultaat. Argeuil, 5 Dec. Van de eerste armee heeft het achtste corps den 4den verscheidene gelukkige gevechten geleverd ten noordoosten van Rouaan. 1 stuk geschut viel in onze handen, terwijl 400 ongekwetste vijandelijke soldaten krijgs gevangen werden gemaakt. Aan onze zijde hadden wij 1 doode en 10 gewonden. Berlijn, 7 Dec. (Off.) Het verlies van het Beijersche leger in de gevechten met het Loire-leger beloopt 133 officieren en, naar gissing, 3000 onderofficieren en man schappen. Stuttgart, 6 Dec. Het ministerie van oorlog heeft de volgende telegrafische opgaaf van de door de Wurtem- bergsche divisie op 30 Nov., 2 en 3 Dec. geleden verliezen ontvangen. Gesneuveld: 13 officieren en 268 man gekwetst: 47 officieren en 1345 man; vermist: 1 officier en 354 man verlies van paarden: 148. De Wurtembergers maakten 1400 gevangenen, onder welke 34 officieren. Munchen, 6 Dec. De brief, die de Koning van Beijeren aan den Koning van Saksen heeft geschreven betreffende het verleenen van den titel van Keizer aan Koning Wilhelm luidt als volgt; //Allerdoorluchtigste en allermagtigste Vorst, dierbare Broeder en Neef! //De door den Pruissischen heldenkoning zegevierend aangevoerde Duitsche stammen, sedert eeuwen zaamverbonden door taal en zeden, door wetenschap en kunst, mogen zich thans ook in een wapenverbroedering verheugen die schit terend doet zien, hoe groot de magt van het vereenigde Duitschland is. Geleid door het verlangen, om naar de mate mijner krachten, mede te werken tot een nieuwen vorm van Duitschlands eenheid, ben ik, met het oog hierop, oogenblikkelijk met de kanselarij van den Noord-Duitschen Bond in onderhandeling getreden, die dezer dagen te Versailles ten einde is gebragt. //Ik wend mij derhalve tot de Duitsche Vorsten, en in het bijzonder tot Uwe Majesteit, om gezamenlijk den Koning van Pruissen voor te stellen, dat aan het Bonds- presidium de titel van Duitsch Keizer verbonden zal worden. Het is mij eene verhevene gedachte, dat ik door mijne positie in Duitschland en door de geschiedenis mijns lands, mij geroepen kan voelen, den eersten stap te doen tot krooning van het gebouw der Duitsche eenheid, en ik koester de hoop, dat Uwe Majesteit mijn voorstel vriendschappelijk zal ondersteunen. Uwe Koninklijke Majesteit verzoekende, even als de overige verbonden Vorsten en vrije steden, om mij welwillend hunne meening nopens deze zaak kenbaar te maken, ben ik, met betuiging mijner hoogachting en vriendschap, Van Uwe Koninklijke Majesteit de vriend schappelijke Broeder en Neef, Lodewijk.» Versailles, 6 Dec. (Koning Wilhelm aan de Koningin Bij Orleans zijn meer dan 10,000 gevangenen, 77 kanonnen en 4 kanonneerbooten veroverd. De generaal Treskow heeft twee dorpen in den omtrek bestormd, de Prins ver overde het spoorwegstation en was om middernacht te Orleans. Heden heeft de generaal Manteuffel met het 8ste corps Rouaan bezet. Rijssel, 7 Dec. Alle gemeenschap tusschen Havre en het overige Frankrijk is afgebroken. De Pruissen rukken met versnelden marsch naar Havre. Tours, 5 Dec. (Off.) Te Nantes is eene ballon neerge komen, die tijdingen uit Parijs meebragt, loopende tot den 4den des middags. Trochu zoo heet het zegt in zijn rapport, dat op den 2den de Pruissen met verbazende strijdkrachten de Fransche positiën op het plateau tusschen Champigny en Villiers aanvielen. Meer dan zeven uur duurde het gevecht. Op het oogenblik dat Trochu zijn rapport verzond, was de vijand over de geheele linie wijkende, en trok hij ten tweeden male van de hoogten terug. Trochu heeft zich langs de linie der tirailleurs tusschen Champigny en Brie begeven; hij werd met ge juich en geestdrift door de troepen ontvangen. De generaal verwachtte offensieve bewegingen van de zijde des vijands, en dat het tweede treffen, even als het eerste, den ganschen dag duren zou. Dat verwachte tweede treffen was, luidens het rapport van Trochu, gedagteekend van den 2den, uit het fort No- gent, veel beslissender dan het voorgaande. De vijand viel met het aanbreken van den dag de onzen aan, met reserve en versche troepen. Drie uren lang hebben wij gevochten om onze positiën te bewaren, en vijf uren om die van den vijand te nemen op welke wij heden bivakkeeren. Het Journal Officiel van den 4den deelt mede, dat de Pruissen, in den vroegen morgen van den 3den, een reeks van aanvallen deden op de Fransche voorposten, vooraf gegaan door een korte kanonnade. De verliezen der Pruissen zijn in het gevecht van den 2den zeer aanzienlijk geweestvolgens het getuigenis van gevangenen zijn geheele regimenten vernietigd. Op den 3den hebben de onzen hunnen tijd besteed met het verbeteren van de bivakken der troepen, die het gure weder met veel moed doorstaan. Het leger van Ducrot bivakkeerde in den nacht van den 3den in het bosch van Vincennes. Ducrot is dien dag de Marne weer overgetrokken en heeft zijne strijdkrachten geconcentreerd, ten einde aan zijne verdere operatiën gevolg te geven. Ongeveer 400 gevangenen zijn in de handen der onzen gevallen. Tours, 5 Dec. Door middel van een luchtballon zijn tijdingen uit Parijs ontvangen van den 4den 's avonds. De Donderdag is besteed om de dooden te begraven en de gekwetsten bij te staan. De Pruissen lieten hun dooden en gekwetsten op het slagveld na den slag bij Champigny van Vrijdag. De Franschen schatten de verliezen der Pruissen op Woensdag en Vrijdag in het geheel op 15000 a 20000 man. Zaturdag zijn de Franschen door den vijand niet veront rust in den overtogt van de Marne. De overwinningen van Woensdag en Vrijdag hebben in Parijs groote geestdrift verwekt. Met generaal Renault, wiens been afgezet is, gaat het goed. Generaal la Charrière is overleden. De generaals Paturel en Boissonnet zijn gekwetst. Generaal Ducrot heeft zich op nieuw hoogelijk onderscheiden. Vrijdag waren de Duitsche troepen voor het meerendeel versch. Met de Saksische en Wurtembergsche korpsen bedroegen zij meer dan 100,000 man. In het rapport van generaal Schmitz over het gevecht van den 4den wordt gezegd, dat het leger buiten Parijs tegen eiken aanval beschut is en nieuwe krachten put in een korte rust, die het regt had te verwachten na zoo hevige gevechten. Tours, 5 Dec. In een officieele mededeeling der regering wordt gezegd, dat de bevelhebber der Loire-armee, generaal Aurelle in den nacht van den 3den en den 4den meldde, dat het noodzakelijk was, dat Orleans werd ontruimd; hij beschikte echter over een leger van 200,000 man met meer dan 500 kanonnen, in een versterkt karnp. Deze gunstige omstandigheden schenen den tegenstand aan te raden, die de militaire pligt althans gebood te beproeven. Aurelle echter bleef staan op zijn plan van terugtogt, bewerende, dat hij beter dan iemand kon oordeelen, wat de toestand eischte. De regering antwoordde, dat het gouvernement van oordeel was, dat hij zich te Orleans moest staande houden, maar omdat hij volhield dat een terugtogt noodzakelijk was, liet het gouvernement het in zijn keus. Op deze dépêche antwoordde Aurelle uit Orleans: Ik organiseer een tegenstand onder de muren van Orleans, Gambetta vertrok om 1| ure naar Orleans om zich te verzekeren dat de concentratie der troepen plaats had. De trein kon echter niet voortgaan, daar de weg door Pruissische kavaleristen was bezet. Om 9 uur des avonds kwam er een telegram aan, waarin de ontvangst werd berigt van een telegram van Aurelles, dat hij gehoopt had de ontruiming van Orleans te kunnen vermijden; de pogingen waren echter onmagtig; de stad zou nog dien nacht worden ontruimd. In deze ernstige omstandigheden werd onmiddellijk order gegeven om den terugtogt van de troepen te verzekeren. Gambetta, die te 3 uren in den morgen te Tours terug- kwam, vond de volgende dépêche: Orleans, 5 December,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3