KAMERS, EEN 11HS OF BOVENHUIS. BUITENLAND. Marine-Haven Nieuwecliep. SCHAGER MARKT van HEDEN. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. vau gez. 1ste kl. H. C. Steenbergen, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, en belast met de waarne mingder betrekking van geneeskundige bij de werf, enz te Willemsoord, wordt met den 15 dezer maand op non-activiteit gesteld. België. Aan een met de jongst aangekomen luchtballons uit Parijs te Brussel ontvangen brief wordt het volgende ontleend vEene der verschrikkelijkste en te gelijkertijd zonderlingste episodes uit het groote gevecht van den 2den December was de volgende: Een corps Pruissische kavallerie, 3500 a 4000 man sterk en zamengesteld uit uhlanen, jagers en lanciers, was tegen de gelederen der Fransche infanterie geworpen. Plotseling werden twaalf mitrailleuses gedemaskeerd en deden zulk een stortvloed van kogels op die massa kavallerie neêrdalen dat zij, in minder dan eenige minuten, op 2 a 300 man na die aan de slagting wisten te ontkomen, ter aarde lagen, zoo manschappen als paarden. F r a n k r ij k. De Gazette de Cambrai schat het aantal troepen, die de Duitschers thans in Frankrijk hebben, op 830,000 man. Ziehier hoe het blad die verdeeltvoor Parijs 350,000 man voor de belegerde vestingen 100,000; in het Noorden 80,000; in het Oosten 50,000; in het centrum (leger onder Prins Frederik Karei) 200,000; verspreide troepen, tot het onder houden der communicatiën, 50,000 man. Het gouvernement der nationale verdediging heeft den volgenden brief aan generaal Trochu gezonden: «.Generaal en zeer waarde president! Sedert drie dagen zijn wij in onze gedachten met u op het roemvolle slagveld, waar het lot van het vaderland beslist wordt. Wij zouden uw gevaren willen deelen en aan u den roem laten, die u zoo volkomen toekomt, van te hebben voorbereid en van nu te verzekeren, het succès van onze dappere armee. Niemand heeft meer dan gij het regt er trotsch op te zijn, niemand kan beter zijn lof vermelden; gij vergeet niemand dan u zei ven; maar gij kunt u niet onttrekken aan de toejuiching uwer wapenbroeders, die door uw voorbeeld geëlectriseerd werden. Het zou ons een aangenaam gevoel geweest zijn er de onzen bij te voegen; veroorloof ons ten minste uitdrukking te geven aan al, wat ons hart aan dankbaarheid en toe genegenheid voor u bevat. Zeg aan den dapperen generaal Ducrot, aan uwe officieren zoo vol toewijding, aan uwe moedige soldaten, dat wij hen bewonderen. Het republi- keinsche Frankrijk erkent den edelen en reinen helden moed, die het reeds eenmaal gered heeft. Het weet nu, dat het in hen en in u zijn hoop op behoud kan stellen. Wij, uwe ambtgenooten, in uwe gedachten ingewijd, wij begroeten met vreugde die schoone en grootsche dagen, toen gij u geheel openbaardet en die, wij hebben er de vaste overtuiging van, de aanvang van onze verlossing zijn. Jules Favre, Garnier Pagès, Jules Simon, Eugène Pelletan, Emmanuel Arrago, Jules Ferry, Ernest Picard." De heer Marie Bernard Bauer, geestelijke en chef van de ambulance der pers, heeft met 12 andere heeren een adres gerigt aan den minister van Buitenlandsche Zaken te Tours, om zich te beklagen over het volgende feit: Den 2 Dec. begaf hij zich naar de voorposten van Champigny met een vaandeldrager, voorzien van de witte vlag en die van het Roode Kruis en een hoornblazer; hij vertrok, naar de Pruissische voorposten, wijl hij daar een ambulance wilde plaatsen. Als gewoonlijk liet hij het signaal blazen van den parlementair, maar in stede van beantwoord te worden zooals het behoort, loste men een hevig geweervuur op hem en de heeren die zich bij hem bevonden. De graaf De Néverlée is roemrijk gesneuveld. Veertien dagen geleden overviel hij, midden in Saint-Cloud, aan het hoofd van eenige dapperen, een sterke Pruissische patrouille en nam haar gevangen. Hij viel in den strijd van Villiers. Als ordonnansofficier van generaal Ducrot had hij de gunst verzocht en verkregen om, met een door hem zelf uitgezochte keurbende, de gevaarlijkste zendingen in de voorhoede te mogen volbrengen. Vau de 143 mannen, die hij aanvoerde, zijn er slechts 5 teruggekeerd. Al de anderen hebben zich laten dooden rondom zijn lijk, dat zij gezworen hadden, niet aan den vijand te laten. Die eed is gehouden. Engeland. Ten aanzien vau den prijs der levensmiddelen in Parijs schrijft de ingesloten correspondent van Daily News het volgende: ,/De prijzen der .artikelen van weelde" zijn als volgt: portie kippensoep 16 fr., idem konijnensoep 13 fr., gevogelte per stuk 26 fr., een konijn 18 fr., een kalkoen 60 fr., een gans 45 fr., een bloemkool 3 fr., een kool 4 fr., honden- vleescli 2 fr. het pond, een gevilde kat kost 5 fr., een rat 1 fr., vetgemest in de riolen 1 fr. 50 c. Nagenoeg al de dieren uit den dierentuin zijn opgegeten. Ze zijn verkocht tegen omtrent 7 fr. het pond, de Kangeroe gold echter 12 fr. het pond. Onlangs gebruikte ik het middagmaal met den correspondent van een Londensch blad. Hij had een groot stuk Mufflon-vleesch kunnen magtig worden, een dier dat, naar ik meen, op Corsica gevonden wordt. Wat de smaak aangaat, ik kan alleen zeggen dat het als Mufflon- vleesch en als niets anders smaakte. Het was wel niet geheel slecht, maar ik denk niet dat ik op Corsica ga wonen om mij met dat vleesch te voeden." De Parijsche bevolking, zegt de correspondent, weet nog niets (4 Dec.) van den waren stand van zaken buiten de stad. Ze gelooft nog dat de liniën der Pruissen doorge broken zijn en dat het beleg binnen weinige dagen zal opgeheven worden. De verliezen worden tot dusver geschat op 4500 gekwetsten en 600 dooden. Vreeselijk is de toestand der gekwetsten, zoo het gevecht tot den avond duurt. Dan kunnen zij eerst den volgenden morgen onder dak gebragt worden, zoodat ze vaak geheel door de nachtvorst verstijft opgenomen worden. Als er dan toch oorlog moet gevoerd worden, zegt de correspondent, hoop ik dat wij weder tot onze oude gewoonte zullen terug- keeren om de militaire operaties des zomers uit te voeren. Als de thermometer beneden nul daalt, gevoel ik mijn moed langs de toppen van mijne vingers uitstroomen. Een der geliefkoosde uitspanningen, zegt de Electeur libre, van den Parijzenaar tegenwoordig is: zich te laten wegen. Hij doet dit gewoonlijk een paar maal 's weeks om te zien hoeveel hij afgevallen is. Het moet zoo in de mode zijn dat men reeds voorbeelden weet aan te wijzen van weegschaalhouders die schat rijk zijn geworden. Voor een komenijswinkel, waar drie hammen zijn uitgestald, staat voortdurend een digte volksmenigte in stille bewon dering verzonken. Men ziet er naar met een begeerig oog, maar tegelijk met een zekeren eerbied; niemand durft natuurlijk naar den prijs vragen. De Daily Telegraph vermeldt een gerucht, volgens hetwelk Garibaldi zijn ontslag genomen heeft. De te Versailles gevestigde berigtgever der Standard zegt, dat de verliezen, door de Saksers en Wurtembergers tengevolge der uitvallen tusschen den 30sten November en den 2den December geleden, ongeveer 6000 man bedragen hebben. De patronenfabriek te Birmingham die jl. Vrijdag middag op zoo noodlottige wijze in de lucht gesprongen is, behoorde aan de heeren Ludlow en was ongeveer drie kwartier buiten de stad gelegen. Zeventien personen werden op de plaats gedood en een vijftigtal werklieden, meestal vrouwen en meisjes, zwaar gekwetst naar het hospitaal vervoerd, terwijl nog verscheidene anderen, ligter gekwetst, naar hunne woningen overgebragt werden. Nog geen drie weken geleden had er een dergelijke noodlottige ontploffing plaats in een patronen fabriek in dezelfde buurt, tengevolge waarvan acht personen reeds gestorven zijn. Het is bovendien het vierde ongeluk, dat in den tijd van negen weken te Birmingham voorviel. Het tooneel van de ramp is een wijd veld, waarop vijftien houten schuren gebouwd waren, die elk 40 a 60 arbeiders bevatten, allen bezig met het vervaardigen der Enfield-patronen voor de regering. De schuren staan op 3 a 4 meters afstand van elkaar; maar die poging om ze af te zonderen is blijkbaar vruchteloos. Omstreeks 12 uur werden de bewoners der nabijheid verschrikt door een reeks van vijf ontploffingen, vergezeld van schudding van den bodem en groote dreuning in de atmosfeer. De werklieden eener naburige fabriek snelden dadelijk toe om hulp te bieden. Het terrein der fabriek bood een vreeselijk schouwspel aan. Drie schuren, waarin vijf minuten geleden ongeveer 100 vrouwen en meisjes werkten, boden slechts een rookenden puinhoop aan, waarin naauwelijks een teeken van leven zigtbaar was. Het terrein was bezaaid met menschelijke ledematen of fragmenten van verbrande kleederen. Omtrent de oorzaak der ontploffing loopen een aantal geruchtenvolgens sommigen zou de zorgeloosheid eener vrouw, waardoor haar voorschoot in den brand vloog, de ramp veroorzaakt hebben. Van de verpleegden in het hospitaal ziju Vrijdag avond en Zaturdag morgen nog onderscheidene bezweken. Men vreesde er wel twintig te zullen verliezen. Duitschland. Graaf Bismarck zal tot hertog worden verheven, waarschijnlijk 24 dezer. Marguérite Bellanger een der steunpilaren der demi- monde te Parijs, is dezer dagen te Kassei overleden aan de pokken. Men herinnert zich hare relatiën met Lodewijk Napoleon. Zij was de dochter eener waschvrouw. Zij laat haar zoon een aanzienlijk vermogen na. Rusland. Berigten uit Odessa van 28 Nov. jl. verzekeren, dat Rusland meer dan 300,000 man troepen langs de kusten der Zwarte Zee en langs de Oostenrijksche grenzen heeft staan, en dat er te Nikolajeff zes fregatten gereed liggen, alsmede dertig schepen welke door het gouvernement als kanonneerbooten kunnen worden gebezigd. LAATSTE BEBIOTES. Luxemburg, 13 Dec. Het Patriottische comité heeft heden een adres van het Luxemburgsche volk aan den groothertog vastgesteld. Daarin wordt geprotesteerd tegen de nota vau Pruissen, welke Luxemburg beschuldigt, den pligt der neutraliteit uit het oog verloren te hebben, en voorts het beweren van sommige nieuwsbladen wederlegd, als zouden de Luxemburgers vrijwillig in het verlies hunner zelfstandigheid en in eene verandering van nationaliteit willen berusten. Berlijn, 14 Dec. (Off.) Versailles, 13 Dec. Blois is door onze troepen bezet. Volgens een berigt uit Straatsburg zijn te Pfalzburg 52 officieren en 1839 man gevangen ge nomen en 65 stukken geschut buit gemaakt. Berlijn, 14 Dec. De Provinzial-Correspondenz schrijft ter zake van het tot dusver achterwege gebleven bombarde ment van Parijs, dat mededeelingen omtrent feiten en plannen, welke hiermede in verband staan, niet kunnen worden gedaan, zonder aan de krijgsverrigtingen te schaden. *De natie, (zegt het blad) mag echter volkomen vertrouwen, dat enkel krijgskundige overwegingen aan de leiding van den oorlog den doorslag geven, en dat het hoogste doel van den oorlog en het belang van ons leger vóór alles in aanmerking genomen worden en tot de beslissing leiden. Onze krijgsoversten zullen ten opzigte van Parijs op het juiste oogenblik datgene niet nalaten, wat noodzakelijk is ten einde voor het tegenwoordige en voor de toekomst het doel van den oorlog volkomen te verzekeren. Berlijn, 14 Dec. Uit Brussel wordt heden het volgende berigt: „Men meldt uit Luxemburg, dat Montmédy heden gecapituleerd heeft. In eene door den graaf von Bismarck afgezonden dépêche omtrent de schending der neutraliteit door het Luxemburgsche gouvernement wordt gezegdHet bestuur van het Noordduitsch verbond behoudt zich tegen over zoodanig gedrag zijne volle vrijheid van handelen voor." Versailles, 13 Dec. (Off. Duitsch berigt). De vijand is voor het bij Beaugency staand korps den llden terug getrokken. Onze troepen vervolgen den vijand. Het bombardement van Montmédy is den 12den begonnen. Eenige vijandelijke afdeelingen zijn heden voor la Fère verschenen. Uit Straatsburg wordt van den 12den berigt, dat Phals- burg op genade of ongenade heeft gecapituleerd; de stad zal morgen om 10 ure bezet worden. Bordeaux, 12 Dec. De heer Gambetta meldt uit Tours, onder dagteekening van gisteren, het volgende: </Ik heb den generaal Chanzy gisteren verlaten en ben hier terug gekomen. De handelingen van Chanzy worden tot dusver met gunstigen uitslag bekroond. Hij beschermt de linie van de Loire zonder een duim grond te wijken. Ik acht den staat van zaken gunstig genoeg om mij te durven verwijderen. Ik begeef mij naar Bourges, om te zien wat het tweede leger kan verrigten." Bordeaux, (zonder dagteekening). (Off.) Het laatste belangrijke gevecht, hetwelk door het leger van den generaal Chanzy geleverd is, heeft op den lOden Dec. plaats gehad en van des ochtends 8 tot des avonds half zes geduurd. Onze troepen hebben 400 krijgsgevangenen gemaakt en Origny heroverd. Volgens de verzekering der gevangenen, is het verlies der Duitschers aanzienlijk geweest. Onze mitrailleuses hebben in de gevechten van den 9den en den lOden een aantal vijanden buiten gevecht gesteld. Het verlies aan onze zijde is insgelijks belangrijk geweest. De vijand schijnt zich meer naar den linkeroever der Loire te rigten. Van het leger te Bourges is niets naders ver nomen. In Normandië bezet de vijand Evreux. Hij heeft daarentegen Elbeuf en Oissel ontruimd. HavitE, 12 Dec. De Pruissen bevinden zich met eene aanzienlijke magt te Beuzeville, op 16 mijlen afstand van deze havenstad, die door talrijke troepenafdeelingen en drie honderd vijftig, door ervaren zeelieden bediende vuur monden verdedigt wordt en waarin de zucht tot tegenweer de bovenhand heeft. Jl. Zaturdag is eene kolonne van 10,000 man van hier uitgetrokken om den vijand te ont moeten. De Fransche kavallerie is bij die gelegenheid met een troep Duitsche lanciers slaags geweest, van welke zij er tien gevangen heeft genomen. De Pruissen zijn op een afstand van vier mijlen van Honfleur geweest; nadat echter 10,000 uit Caen getrokken Franschen Pont-Leveque hadden bezet, hetwelk Honfleur dekt, zijn de Pruissen weder teruggetrokken. Gisteren avond heeft men hier, te Havre, het berigt ontvangen, dat de generaal Trochu een nieuwen uitval gedaan had, ten einde door de Pruis sische linien heen te breken. Bordeaux, 14 Dec. Per ballon uit Parijs dato 7 Dec.: De berigten over ongerustheid vanwege de voeding, zijn ongegrond. Het meel is overvloedig. Bordeaux, 14 Dec. Balloncorrespondenties tot den lOden behelzen niet een feit van eenig aanbelang; de toestand van Parijs was steeds dezelfde. Het bataiilon tirailleurs van Belleville was ontbonden61 man van dit korps, voor den krijgsraad gesteld wegens desertie tegen over den vijand, waren gearresteerd. Het dagblad ,/La Patrie en danger" had opgehouden te verschijnen. Rijssel, 13 Dec. Naar verzekerd wordt, is La-Fère door den generaal Faidherbe hernomen en zijn bij die gelegenheid een aanzienlijke voorraaad levensmiddelen en ammunitie en 850 krijgsgevangenen in onze handen gevallen. Er heeft hier bij voortduring eene groote bijeentrekking van troepen plaats. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 Dec. Friesland. T. Sipkes. Soerabaija. 12 15 Dec. Castor. P. A. de Boer. Gibraltar. 12 13 Dec. Bérénice. H. Kutters. Livorno. 13 i, CardenasPacket. C. Ouwehand. Havana. 13 Piet Hein. J. C. Visser. Kustv.Guinea. 13 Wijk aan Zee. A. de Looper. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 14 Dec. Jacob en Titia. W. H. Prak. v.d.Brugh&Co. Girgenti. Als bijlegger naar Hamburg. 14 Gelderland. P. J. Mulder. Duinker&Goedk. Soerabaija. Laatst van de Kaap de Goede Hoop. 14 Nicot. J. Amesz. ZurMiihlenStCo. Batavia. 14 Joseph.Bernhardina. C.Willms. J. K. Salm. Suriname. 14 n Scottich Bride. C. Geitzier. van Vliet Co. New-ïork. 15 Jan van Brakel. D. de Hoever. H. J. Tweehuijs. Padang. 15 Botterdam. E.H.Zuidema. ZurMiihlen&Co. Gibraltar. Ligt quarantaine. Binnengekomen Schepen bostemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Seaham. II. Dodds. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. 12 1240 3 Paarden f 40 a 90 Veulens - a Stieren a Ossen - a Gelde-Koeijen -100 a300 Melk-Koeijen -110 al60 Vaarzen a Gras-Kalveren - a 4 Nucht.Kalveren - 4 a 12 VetteKammen - a MagereSchapen - 18 a 22 Vette Schapen - 25 a 33 Overhouders - 15 a 24 3 Bokk. en Geiten f 2 12 Magere Varkens - 10 65 Biggen - 6 15 Konijnen 40 Kippen c. 25 - 30 - 50 70 Eenden Duiven Ganzen Zwanen Boter per kop - 87 J Kaas per K.G. - 30 Kip-Éijeren per 100 -450 Eend-Eijeren a 4 a 1G a 8 a 60 al25 a 80 a a a a a 40 a500 MEN VERLANGT TEN SPOEDIGSTE TE HUREN: iilinni iinnnu ah nvi Adres met franko brieven, onder No. 94, bij den Boek handelaar L. A. LAUREY.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3