*s Muziek in Tivoli, ADVERTENTIËN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Correspondentie. Middelburgsche Stoomvaart - Maatschappij Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundige Waarnemingen te Helder, ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. HOORNSCHE MARKT VAN HEDEN. C. J. B U IJ S E. B. VAN LEEUWEN. Nieuwediep, 20 December 1870. J. BUCHELE A. LANGEREIS, Uit een voorloopig rapport van de Fransche regering blijkt, dat het Fransche leger gedurende de drie dagen, dat de laatste gevechten onder de muren van Parijs plaats hadden, verloren heeft aau dooden 72 officieren en 936 manschappen, aan gekwetsten 342 officieren en 4680 man schappen. Voor een derde zijn de gekwetsten ligt gewond. Bij een decreet der delegatie van 28 Nov. is eene som van zes millioen fr. beschikbaar gesteld tot het verschaffen van arbeid aan werklieden, die daaraan behoefte hebben. De aartsbisschop van Parijs heeft zich bij zijn bezoek der ambulances, aldus uitgelaten: uZoo gij in degelederen terugkeert, moogt gij er niet aan denken u over te geven maar moet gij vechten, totdat het vaderland bevrijd zal zijn. Wat mij aangaat, ik betreur het, dat mijn geestelijk ambt mij belet het geweer ter hand te nemen en op de wallen te strijden.» In een door den luchtballon van 6 dezer aangebragt Lettre-Journal leest men: «In verscheidene Parijsche wijken hebben de chefs van handelshuizen, fabriek-inrigtingen, crediet-instellingen, enz. zich op hun woord van eer ver bonden om voortaan geen enkelen Duitscher meer in dienst te nemen. Deze voor een tijdsverloop van tien jaren aan gegane verbindtenis zal op de kantoren en in de winkels van al de onderteekenaren worden opgehangen en verder zal daaraan zooveel mogelijk ruchtbaarheid worden gegeven. De openbare meening zal dit besluit ongetwijfeld goedkeuren, er aan indachtig zijnde, dat de door Frankrijk aan meer dan 150,000 Duitsche fortuinzoekers zoo edelmoedig ver leende gastvrijheid, van den aanvang des oorlogs af, met de hafhartigste en laaghartigste bespieding is beloond.» De begrafenis van den generaal Renault, die aan de gevolgen der amputatie van zijnen voet bezweken is, heeft den 9 dezer met veel plegtigheid plaatsgehad; twee dagen na de ter aarde bestelling van den eveneens gesneuvelden generaal Ladrait de Lacharriëre. Een Duitsch soldaat, die te St. Cloud gelegerd is, schrijft aan zijn ouders: //Mijn tegenwoordige verblijfplaats is zoo romantisch als ik slechts wenschen kan. Ik zit in een Fransche tent, welke achter het verbrande paleis van St. Cloud is opgerigt. Keizerlijke matrassen dienen mij tot bed en zijden sofakussens tot peluw. Tot dekens gebruiken wij de Türksche tapijten van het keizerlijke kasteel en wij gebruiken de prachtige thee- en koffijserviezen van Sèvres- porselein, het keizerlijke glaswerk, zilver, enz. alles met de onvermijdelijke gekroonde N versierd. Eenige standbeelden in de tuinen strekken den soldaten tot groot vermaak. Medelijden hebbende met hunne naaktheid, hebben zij requisities gedaan om de standbeelden aan te kleeden. Den Apollo heeft men voorzien van een hoogen //kagchelpijp»- hoed met een witte kokarde, hooge boorden, een zwarte jas met witte knoopen en overschoenen. Aan Juno hebben de goedhartige soldaten een roode crinoline en een dikke winterjapon aangetrokken. Dus gaat het in den oorlog toe. Uit Rheims wordt aan la France gemeld dat een lid van den stedelijken raad, op bevel der Pruissische overheid op eene locomotief gezeten zijnde als waarborg tegen onder mijning der spoorweglinie, om het leven is gekomen bij eene door achteloosheid des conducteurs veroorzaakte botsing met een anderen trein. Om slechts een denkbeeld te geven van den toestand waarin het slagveld na het gevecht van Villiers verkeerde, diene, dat de wapenstilstand, tot het begraven der lijken aangenomen, [reeds verstreken was, toen eerst 485 dooden begraven waren. De schorsing der vijandelijkheden werd dus verlengd. Toen werden de cijfers -der dooden officiëel en hardop wederzijds voorgelezen en men plaatste op elke grafheuvel een eenvoudig houten kruis, waarop to lezen staat: hier rusten zes honderd vijf en tachtig fransche officieren en soldaten op het slagveld gevallen Begraven door de AMBULANCES DER PERS Den 8 December 1870. Engeland. Het proces van een zekere Mary Hall heeft weder een ergerlijk geval van //baby farming» aan hot licht gebragt. Mary Hall staat teregt wegens het in handen spelen van een vreemd kind aan een zekeren Loe, onder voorwendsel dat het zijn eigen was. Bij de instructie is gebleken, dat de beschuldigde sinds 1864 haar brood ver diende als kraamuitlegster. Niet minder dan 46 dames waren ten haren huize bevallen; 16 van deze hadden nimmer geweten (of verlangen te weten) wat er van haar kinderen geworden was. Een vrouw in Gloucestershire had zes kinderen van de beschuldigde ontvangen, waarvan er thans nog slechts één in leven is. Mary Hall plagt hare diensten aan te bevelen in verschillende voorname bladen De Engelsche componist R. Wallace, de eenige erf genaam van den onlangs overleden markies van Hertfood, heeft aan de armen van Parijs 8000 p. st. 96,000) geschonken. In de maand Augustus van het volgende jaar zal de honderdjarige geboortedag van Sir Walter Scott, in Edinburg met groote plegtigheid gevierd worden. Dnltscliland. Volgens officiële opgaven, zijn ruim 60 percent der gekwetsten reeds genezen en naar hun regiment terug gekeerd of bij de reserve-bataillons ingedeeld. Volgens opgaven van Duitsche zijde, werden in den loop der voorlaatste week niet minder dan 40,000 Fransche strijders krijgsgevangen gemaakt. Uit Wilhelmshafen zijn vier .marine-officieren met de noodige manschappen naar Orleans vertrokken, ter bemanning van de aldaar veroverde kanonneerbooten. Men schijnt die vaartuigen derhalve reeds onmiddelijk, hetzij op de Loire, hetzij elders, in dienst te willen stellen, daar immers alleen voor het vervoer naar Duitschland eene volledige bemanning niet noodig zou zijn. De luitenant Brandenburg heeft van eene Engelsche dame een groot gouden kruis met daarbij behooreride hals keten ontvangen, als zijnde hij de persoon die bij Woerth het eerste Fransche kanon veroverde. In de Jahde is dezer dagen een walvisch gestrand en door de bemanning van het pantserechip //König Wilhelm» buit gemaakt. Het dier was 63 voet lang en 12 voet breed. De traan wordt op eene waarde van 500 thaler geschat. In den laten avond van 11 dezer is te Weenen plotseling een hevige brand uitgebarsten in den keizerlijken Hofburg, niet ver van de vertrekken, bewoond door de Keizerin-weduwe. Tegen middernacht is men er in geslaagd het vuur meester te worden, echter niet dan nadat het natuurkundig kabinet was uitgebrand en ook andere ge deelten van het paleis, o. a. de plafonds, met kostbare frescos beschilderd, van de vertrekkken der Keizerin- weduwe, door het vuur of het water veel geleden hebben. Het schijnt dat de brand ontstaan is in eene der boven verdiepingen van het paleis in een schoorsteen, die sedert geruimen tijd niet geveegd was, en dat het vuur reeds gedurende eenige dagen gesmeuld had tusschen den vloer en de zoldering van dat reeds zeer oude gedeelte van den Hofburg. LAATSTE! HKIlltiTKV. Londen, 15 Dec. De volgende dépêche, uit Arlon ontvangen, wordt onder alle reserve openbaar gemaakt: Eene dépêche van den Koning der Nederlanden aan het Luxemburgsche gouvernement luidt aldus: «Ik zal het tractaat, de eer en de onafhankelijkheid des lands verde digen en keur alles goed wat het gouvernement heeft gedaan.» Londen, 16 Dec. De ministerraad heeft gisteren tot 4 uur in den namiddag geduurd. De Times bevat eene dépêche uit Berlijn, waarin gemeld wordt, dat de Luxem burgsche kwestie geene moeijelijkheden zal veroorzaken. Duitschland zal alleen dan represaille nemen als Luxemburg Frankrijk openlijk helpt. De Standard zegt, als de oorlog onvermijdelijk is, kunnen wij op Oostenrijk vertrouwen. Keulen, 15 Dec. De Kölnische-Zeitung berigt, dat heden middag te 1 ure een uit Parijs opgelaten luchtballon, met 2 personen en 200 pond brieven, bij Herborn, in Nassau, is nêergekomen. Longuion, 15 Dec. Gisteren middag ten 1 ure zijn de Pruissen Montmédy binnengetrokken65 kanonnen en 3000 gevangenen zijn in onze handen gevallen; 237 Duitsche gevangenen, waaronder 4 officieren, zijn door ons bevrijd. Ons verlies gedurende het bombardement was gering. Bordeaux, 15 Dec. Het beweren van sommige dag bladen, dat de Fransche regering zou geweigerd hebben aan de beraadslagingen over de Oostersche kwestie deel te nemen, is onjuist. De onzijdige mogendheden begrijpen, dat Frankrijk in de raadzaal van Europa niet kan worden gemist, en trachten daarom de middelen op te sporen, die de deelneming der Fransche regering aan de Conferentie gemakkelijk kunnen maken. Zij beseffen evenwel ook het moeijelijke dat er in gelegen is om in den tegenwoordigen stand van zaken dit resultaat te verkrijgen, vermits de Pruissische regering er bij blijft, dat zij met het bewind der Nationale Verdediging niet kan onderhandelen, zoolang er geene Constitueerende Vergadering gekozen is. Dien tengevolge zijn de onzijdige mogendheden geneigd, nieuwe stappen te doen, ten einde een wapenstilstand te verkrijgen, waarvan een der voorwaarden zou zijn, dat Parijs van leeftogt zou mogen worden voorzien. Het beweren echter van eenige buitenlandsche bladen, dat de heer Gambetta dergelijke stappen heeft gedaan, is onjuist. Bordeaux, 15 Dec. De Engelsche post van 10 en de Belgische van 9 dezer zijn aangekomen. Om de approviande ring van het Duitsche leger te verhinderen, zijn de havens van Havre, Dieppe en Fécamp geblokkeerd; de schepen hebben 11 dagen tijd zich te verwijderen. Rijssel, 16 Dec. Naar de zijde van Albert en Abbeville wordt gevochten. Men spreekt van uitvallen uit Parijs. Athene, 13 Dec. De Koning heeft geweigerd de Kamers te ontbinden. Het ministerie heeft daarop ontslag genomen. Met den heer Commenduros zijn onderhandelingen aange knoopt tot het vormen van een kabinet. Belangrijk voor velen! In alle branchen, bijzonder echter met betrekking tot de algemeen gezochte origineele loten, is het vertrouwen geregtvaardigd, eener- zijds door de erkende soliditeit der firma en ten anderen door den daaruit voortgevloeiden enormen aftrek. De uithoofde van hare naauwkeurigheid en stiptheid bekende Staats-effectenhandel van ADOLPH HAAS, te Hamburg, wordt dan ook aan ieder met warmte aanbevolen, en doen wij een ieders aandacht vestigen op de heden in' ons blad voorkomende advertentie der voormelde firma. Van 9 tot 16 December 1870. ONDERTROUWD: C. Noordewier, officier van gezondheid bij de Marine, 33 jaren en T. C. J. Heijning, 23 jaren. K. Krijnen, zeeman, 27 jaren en M. Duinker, 25 jaren. GEHUWDGeene. BEVALLENW. Frankfort, geb. Kunst, (Z.). A. F. Buck, geb. van der Keize, (D.), A. Duijvetter, geb. Deus, (Z.). M. C. H. Janzen, geb. Laven, (D.). H. Schouten, geb. Kats, (D.). J. Denijs, geb. Brouwer, (D.). M. de Ruiter, geb. de Vree, (Z.). OVERLEDEN: E. Leewens, geb. Busker, 71 jaren. M. de Vlugt, 21 maandeu. H. C. Meijer, 35 jaren. C. Kindt, 49 jartn. H. J. Spigt, 2 jaren en 6 maanden. A. Quak, 2 maanden. G. Blok, 39 jaren. M. van Meteren, 5 maanden. K. te T. In het volgend nummer geschiedt de plaatsing van uw artikel, natuurlijk onderteekend. 8 u. 19 Dec. 's morg. s morg. 4 u. 23 Dec. Van MIDDELBURG18 Dec. 's morg, 9 u. 20 Dec. 's morg. 10 u. 22 Dec. 's morg. 5 u. Van ROTTERDAM: 18 Dec. 's morg. 10 u. 30 m. 19 Dec. 's morg. 6 u. 20, 21 en 23 De», 's morg. 7 u. 24 Dec. 's morg. 9 u. Zeilklaar liggende en vertrokken Sebepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. 10 Dec. 13 13 13 15 16 16 Schip. Gezagvoerder. Bestemming. Friesland. T. Sipkes. CardenasPacket. C. Ouwehand. Piet Hein. J. C. Visser. Wijk aan Zee. A. de Looper. Gerard. P.Servatius. G. de Joode. Henriëtte. J. R. Brouwer. Soerabaija. Havana. Kustv.Guinea. Batavia. H Padang. Onderneming. - C. L'. van Veen. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 15 Dec. Aylestone. J. James. Duinker&Goedk. Baltimore. 15 Einar. A. Wold. van Vliet Co. Galatz. 15 Kong Oscar. E. Knudsen New-York. 15 Ludwig. A. Hein. Duinker&Goedk. Bassein. 16 Alberta. K. E Doewes. Zur Mühlen Co. Conception. 16 Singapore. G.L.L.Comfurius.H. J. Tweehuijs. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Sehip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Symon&Martina. U.F. Attema. Riga. Hout. Blikman&Co. Sylphide. N. Apeness. Hudiehswal. Amons Co. (Landskeet). Windrigting en Kracht. Stand. Afw. wnw. zw. zto. 1.2k. 0.2„ 0.2„ Barometer mm. 758.10- 1.48 760.90 f 1.29 760.50 f 0.89 Thermometer C. Stand. Afw. 7.2 3.0 4.6 f 2.8 - 0.3 t 0.2 .5Pa 0.83 0.93 0.90 Toestand Tan de zee. Vlak. n n Weersgesteldheid: 16Dec.l 2 u. Helder, bewolkt, mooiweer. 17Dec. 8 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. 17Dec. 12 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. Aangevoerd 479 stapels Kaas, wegende 121,618 kilogrammen. PrijzenKleine f 34,50. Commissie f 35,75. Middelbare f 38, Laagste prijs f 20, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 5545 hectoliters, als: 809 Tarwe, 418 Rogge, 930 Gerst, 2750 Haver, 360 Boonen, 201 Erwten, 34 Kahariezaad en 39 rood Mosterdzaad. Tarwe f 10,50, Rogge f 7,75, Gerst f 5,20 a 7, Haver f 3,30 a 4,90, Paardenb. f 8, Kanariezaad f 10,50, Graauwe Erwten f 19, Groene ditofl8, Vale dito f 15. VetteVarkens,pK.G.f a 70 Magere dito - 6a 10 244 Biggen ben. 10 w.- 4a 7 2 Bokken en Geiten - 5a Kleine dito c a Ezels f a Boter, per 0.630 K.G. e77Ja82j VEE- en BOTERMARKT. 15 Paarden bov.'tjaar f 20a 80 Veulens - a 5 Koeijen - 70al50 Vette Kalveren - a 24 Nuchtere dito - 5 a 14 395 Schapen - 8a 34 Lammeren - a 18 Paarden 16 Kalveren 425 Schapen 37 Varkens f 40 a 170 4 a 15 16 a 31 15 a 22 5 Zeugen f 24 a 46 290 Biggen 4|a 10|- 5 Bokken 1 a 4 2150 k. Boter f l,10ai,S0 p. K.G. cogtGoaocio-^o-aoQoaojoaaCTcoaoQOüoaoQOQooos Vijf-en-Twintigjarige Eehtvereeniging VAN W. DE HAAS EN A. DIKKER. Nieuwediep, 18 December 1870. Uit naam hunner dantcbare Kinderen. Vijf-en-Twintigjarige Eehtvereeniging VAN Getrouwd Weduwnaar van T. SpanjerdT, en Weduwe van K. Schardam van Ammees. Medemblik, 16 December 1870. op ZONDAG den 18den DECEMBER 1870. Entree en Daas vrij. Aanvang 3 ure.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3