Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Middelburg-sche Stoomvaart - Maatschappij Weerkundige Waarnemingen te Helder, Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAK" HEDEN. HOORNSCHE MARKT VAN HEDEN. ADVE RTEN TIËN. Zondagschool der Hervormde Gemeente. garden zamengesteld. Dit leger is, even als de andere, geschikt om te velde te trekken. De nationale garde bezit slechts vijf geschutbatterijenmaar alle krachten worden ingespannen om de sterkte dier artillerie te vermeerderen. Zij heeft ook geene kavallerie. De policie wordt waar genomen door eene stedelijke wacht, garde urbaine geheeten, van wier kleeding alleen de broek en het hoofddeksel uniform zijn; de eerste is blaauw met eene roode bies of streep; het andere bestaat in een kepi met roode kokarde. Het tweede leger, dat van generaal Ducrot, bestaat uit 150,000 man linie-troepen en mobile garden, met 80 veld- batterijen, met mitrailleuses en met twee regimenten cavallerie. Dit leger, hetwelk spoedig 200,000 man sterk zal zijn, is sedert het laatst van November, in den omtrek van Parijs, tusschen en voor de forten gekampeerd of gekantonneerd. Het leger van den generaal Vinoy, die vroeger aan den generaal Ducrot was toegevoegd, maar thans een geheel onafhankelijk commandement voert, telt 70,000 man, voor een groot gedeelte afkomstig van het depót der keizerlijke garde, en overigens bestaande uit eenige linie-bataillons, uit gewezen sergeants de ville, gendarmes, zeelieden, enz. Het leger van Vinoy voorziet de forten en de 90 bastions van den ringmuur van garni zoen, artilleristen enz. 9 u111 c hlt n 1 De deputatie van den rijksraad is te Versailles met den eerbied ontvangen die haar toekwam. De Koning heeft er zelf zorg voor gedragen, dat er goede kwartieren werden uitgezocht. De beide presidenten dr. Simson en de hertog van Ujest, bewoonden eene prachtige villa. De deputatie is verscheidene malen bij den Koning genoodigd, eens ook bij graaf Bismarck, die tegenwoordig zwaar ver kouden is. Onder de personen, die als gijzelaars uit het depar tement Haute-Saóne naar Duitschland gevoerd en te Bremen geïnterneerd zijn, behoort ook de bekende Fransche roman schrijver Xavier de Montépin. Uit Landshut, in Silezie, wordt gemeld: »Er is alhier een merkwaardig gerucht in omloop. Bij een der hier geïnterneerde Fransche krijgsgevangenen, Berlan geheeten, zou men brieven gevonden hebben, die op den door Traupman gepleegden moord betrekking hebben en het bestaan van twee medepligtigen aan dat misdrijf consta teren. Gelijk men weet, werd het bestaan van medepligtigen algemeen in twijfel getrokken. Een ondersoek moet reeds zijn ingesteld.' Italië. Het wetsontwerp, nu door de kamer van afgevaardigden aangenomen over de waarborgen van 's Pausen onaf hanke- lijkheid, bevat de volgende bepalingen. De persoon des Pausen is heilig en onschendbaar; hem worden alle eer bewijzen, een souverein toekomende, toegestaan; hij mag een paleiswacht houden en hij ontvangt voor zich en zijne kardinalen 3,225,000 frs. jaarlijks. In eigendom blijft hem het Vatikaan, Santa Maria Maggiore en Castel Candolfo. Alle plaatsen, waar conciliën of conclaven gehouden worden hebben immuniteitsregten, gelijk de paleizen en tijdelijke residentiën van den Paus. Geen dienaar der openbare magt kan zulk een paleis of verblijfplaats binnenkomen, zonder verlof van den Paus of van den voorzitter van het concilie. Misdadigers mogen daar niet opgespoord worden, zonder vergunning des Pausen. De Paus is in zijne geeste lijke functiën geheel vrij en geen geestelijke mag vervolgd worden wegens zijne deelneming daaraan. Het brief- en telegraafverkeer van den Paus met de katholieke wereld is geheel vrijhij mag daarom een eigen post en telegraaf bureau oprigten. De gezanten van den Paus en die der vreemde mogendheden bij het Vatikaan genieten de volken- regtelijke privilegiën. Tot het houden van conciliën en andere kerkelijke vergaderingen wordt de goedkeuring der regering niet vereischt. Ook bemoeit de staat zich niet met zijne diciplinaire magt over de Kerk. De eed der bisschoppen, het placet en exequatur worden niet afgeschaft, voor zoover daarbij geene temporaliën van geestelijke instellingen ter sprake komen. Eindelijk blijven de geeste lijke opvoedings-inrigtingen voor de geestelijkheid te Kome onder uitsluitend toezigt van den Paus. In de toelichting weerlegt de regering de beschuldiging, dat zij het land twee souvereinen geeft; de opgenoemde prerogatieven geven den Paus slechts een zuiver .persoonlijke, geen territoriale souvereiniteit. Griekenland. Het voorloopig onderzoek van de regtbank te Athene over de medepligtigen aan de bekende roovergeschiedenis, is afgeloopen. Van de 112 beschuldigden van medepligtig- heid zijn 62, en daaronder ook de Engelsche grondeigenaar op Euboea, Frank Noël, gevangen gehouden en ter beschikking van het crimineel geregtshof gesteld; 50 personen, en daarbij drie afgevaardigden, zijn van elke verdenking vrijgesproken en op vrije voeten gesteld. MATSTE BERieTEK. Brussel, 23 Dec. L'Indépendance behelst een brief uit Lyor., waarin gemeld wordt, dat de stedelijke Raad eene motie heeft aangenomen, waarin de wensch werd uitgesproken, dat Garibaldi zal worden uitgeroepen als lid van het bewind der republiek. Londen, 22 Dec. De Times doet een dringend beroep op Frankrijk en Pruissen, ten einde verder bloedvergieten te voorkomen. Pruissen behoort thans duidelijk te|omschrijven onder welke voorwaarden het den vrede wil sluiten. Engeland heeft in dien zin met Oostenrijk onderhandeld, dat zich bereid heeft verklaard den vrede te Tours aan te bevelen, mits ook gelijke stappen te Berlijn werden gedaan. De heer von Bismarck heeft daarop zijne meening in eene nota ontvouwd. Versailles, 22 Dec. Gisteren onderhielden de forten van Parijs een levendig vuur. Heden morgen hebben drie Fransche divisiën een aanval gedaan op het korps der garde en op het twaalfde korps. Na een gevecht, dat verscheidene uren duurde en waarbij de artillerie een hoofdrol speelde, werd de aanval afge slagen. Onze verliezen zijn aanzienlijk. Generaal Voigt wierp 6 a 7000 mobile gardes, die van artillerie en ruiterij voorzien waren, tot voorbij Notre Dame d'Or terug. Generaal Goltz heeft den vijand bij Langres overvallen en hem in noordelijke rigting teruggeworpen. Hij nam veel volk krijgsgevangen en maakte eene menigte geweren buit, alsmede de bagage des vijands. Een tweede telegram is van denzelfden inhoud. De verliezen, voor Parijs in het gevecht van den 21sten geleden, worden daarin echter niet aanzienlijk genoemd. Versailles, 22 Dec. Bij den uitval, die gisteren uit Parijs plaats had, zijn duizend niet gewonde soldaten ge vangen genomen. Heden trokken twee Fransche brigades tegen den linkervleugel der Saksers op; zij werden tot staan gebragt door het vuur van twee Wurtembergsche batterijen. Bordeaux, 22 Dec. Bij een decreet van den 20sten is de sedentaire gendarmerie der departementen gemobi liseerd, ten einde achter de legers de politie te handhaven ,en de vlugtelingen en deserteurs aan te honden. Een ander decreet vestigt zes depóts van herstellende soldaten, namelijk te Nantes, Bayonne, Toulouse, Montpellier, Perpignan en.... Voordat Tours doer de Duitschers bezet werd, heeft de generaal Pisani den 20sten 11. den vijand het voortrukken verscheidene uren belet. Hij had 6000 man en 6 kanonnen bij zich; de Duitschers waren 12,000 man sterk en be schikten over 24 kanonnen. De generaal Pisani heeft den vijand aanzienlijke verliezen toegebragt. Bordeaux, 23 Dec. Eene dépêche van den prefect in het departement der Rhone deelt mede, dat gisteren te Lyon een der bataillons-kommandanten van de nationale garde, een beproefd republikein, is gegrepen, gegeeseld en gefusilleerd door lieden, die waarschijnlijk in dienst staan der vijanden van de republiek en van Frankrijk. De exe cutie werd voorafgegaan door eene vertooning van een regtspraak. Lyon is verbaasd, verontwaardigd, maar rustig. De orde zal niet meer worden verstoord. Gambetta heeft naar Bordeaux getelegrafeerd welk een misdaad gepleegd was, en hoe de verontwaardigde ingeze tenen ijverig de schuldigen zoeken om hen voorbeeldig te straffen. Volgens een brief uit Parijs worden alle inwoners geteld, om van eene billijke verdeeling van het vleesch zeker te zijn en om de personen te ontdekken, die zich aan den militairen dienst onttrokken hebben. Er brandt geen gas meer in Parijs; straten, boulevards en de weinige winkels, die 's avonds open zijn, worden met petroleum verlicht. Desniettemin werden er nimmer minder diefstallen en moorden gepleegd. Dezer dagen wordt telkens krijgsraad gehouden, onder voorzittihg van generaal Trochu. Tours, 22 Dec. De stad is nog vrij; de Duitschers hebben in den afgeloopen nacht hunne positiën bij Monnaie verlaten en trokken af in de rigting van Chateau Renault. In dezen omtrek bevinden zich geen vijandelijke troepen meer. Te Beaufort (Maine en Loire) is een ballon uit Parijs nedergedaald. De luchtreiziger heeft aan Gambetta, namens het gouvernement, doen weten, dat te Parijs den uitmun tendsten geest heerscht. De militaire operatiën tegen de Pruissen hadden op nieuw een aanvang genomen. In den morgen van den 21sten had een artillerie-gevecht plaats, waarvan de uitslag gunstig was voor de bezetting. Villa Evrard en Maison Blanche zijn door generaal Vinoy ver overd. Generaal Ducrot heeft zijnerzijds een gevecht geleverd boven Drancy. HavuE, 21 Dec. Gisteren had een gevecht plaats te Brionne (in het departement 1'Eure). De franc-tireurs hebben omstreeks 200 Pruissen, die de hoogten aldaar bezet hielden, met de bajonet verjaagd. De laatsten trokken terug naar Theroulde, vele dooden en gekwetsten achterlatende. De Franschen hadden slechts twee gewonden. Volgens berigten uit Bourges van 13 dezer is het Loire- leger bijna volledig gereorganiseerd. In 't algemeen belang vinden wij ons geroepen, om de opmerkzaamheid te vestigen op de in deze courant voorkomende advertentie van den heer GUSTAV SCHWATtZSCHILD te HAMBURG. He daarbij geannonceerde loten kunnen wij, in aanmerking der vele en belangrijke prijzen, ten beste aanbevelen. He realiteit en soliditeit van dit huis is bekend en bijgevolg is het zeer natuurlijk dat daaraan vele orders gezonden worden, die steeds met de meeste zorg ten spoedigste worden uitgevoerd.(Ingezonden Van 16 tot 23 Becember 1870. ONBERTROUWB: J. Kassies, onderwijzer, 26 jaren, weduwnaar van B. Haremaker en M. T. de Buisonjé, 23 jaren. W. Kemper. matroos bij de Marine, 36 jaren en E. Blinkhoff, 25 jaren, weduwe van J. van Eijsden. F. M. Le Febvre, zeeman, 40 jaren, weduw naar van E. Minke en T. van der Wiele, 25 jaren, weduwe van H. A. te Brunsvelt. P. van Eeten, werkman, 27 jaren, wonende te Anna Paulowna en T. Schager, 20 jaren. J. Kooij, aardewerker, 26 jaren, wonende te Anna Paulowna en N. Schager, 22 jaren. P. Leijen, werkman. 29 jaren en A. Kooij, 25 jaren. L. Boers, zeilenmaker bij de Marine, 30 jaren en J. Koudenburg, 23 jaren, wonende thans alhier en voor minder dan 6 maanden te Vlieland. GEHUWD: A. Slot en W. Jonker. H. Selderbeek en G. Heijdenrijk. BEVALLENJ. Smeets, geb. Knip, (Z.). S. S. Cohen, geb. Groen, (D.). A. M. Kesteren, geb. de Jonge Oudraat, (Z.). E. Paro, geb. Vergragt, (LU). J. D. M. Drabbe, geb. Kool, (D.). A. Grin, geb. Smit, (D.). A. Sipkens, geb. de Wijn, (Z.). G. M. Mahieu, geb. Cornelisse, (D.). W. Dok, geb. Enters, (Z.). O. J. Stecher, geb. Holstijn, (D.). A. Schol, geb. Jongkees, (Z.). T. Overkamp, geb. Spigt, (Z.). M. Quast, (Z.). M. Steeman, geb. de Bell, (Z.). T. Biersteker, geb. Meijer, (Z.). S. Moen, geb. Kuijper, (Z.). OVERLEDENC. Petersen, 76 jaren. J. A. Furst, 66 jaren. J. van Haren, 3 maanden. M. M. Cornelisse, 20 jaren. P. Adri- aanse, 76 jaren. L. La Plas, 30 jaren, Levenloos aangegeven 1. Vt O "a o s Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. -0 -J •^1 rÜ t> Toestand van de ze*. Stand. Afw. Stand. Afw. 23 12 zzo. 0.3k. 760.25 f 0.47 -4.4 - 8.3 0.71 Vlak. 24 8 z. 7, 755.40- 4.41 -4.2 - 7.0 0.93 Golvend. 24 12 wtz. 11, 754.87 - 4.94 9.0 - 1.8 0.67 t Bij open water: Van MIDDELBURG: 25 Dec. 's morg. 6 u. 26, 27, 29 en 30 Dec. 's morg. 7 u. Van ROTTERDAM: 26, 27 en 28 Dec. 's morg. 9 u. 30 en 31 Dec. 's morg, 10 u. 30 m. (Landskeet). Weersgesteldheid: 23Dec. 12 u. Ligtbewolkt, vorst. 24Dec. 8 u. Digtbetrokken, sneeuw, vorst, 24Dec. 12 u. Bewolkt, winderig. Gevroren dikte van 22 op 23 Dec. 43 millimeters. h v 23 g 24 u 37 n Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 21 Dec. Caspar de Robles. T.H.v.Slooten. Suriname. 21 22 Dec. CorneliaAbramina.L. Bron. Buenos-Ayres. 23 Stad Leijden. O. W. Hissink. Samarang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 22 Dec. Heron. S. Shilleto. Duinker&Goedk.Tagaurog. 22 Tulip. J. Hicks. H. J. Tweehuijs. Villa Nova. 22 ii Ignis Fatuus. W. Mearns. Duinker&Goedk.Kust van Afrika als bijlegger Daar Hamburg. 23 Sebal. C. Holte. van Vliet Co. Taganrog. 24 Camelot. G .Richardson. Duinker&Goedk. Rangoon. 24 i Mary. F. B. Hodder. Galatz. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in da Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Mary. R. Vickers. Hartlepool. Steenk. ZurMühlen&Co. Aangevoerd 606 stapels Kaas, wegende 174,730 kilogrammen. PryzenKleine f 34,50. Commissie f 35,50. Middelbare f 37, Laagste prijs f 20, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer, doordat vele schuiten door het ijs waren ingesloten, slechts 1706 hectol., die grootendeels voor dagelijks gebruik genomen werden, als: 175 Tarwe f 10,50, 384 Rogge f 7,75, 339 Gerst f 5 a 6,75, Haver f 3,50 a 4,90, Paar- denb. f 8,50, Erwten onveranderd. In 1870 zijn op deze markt meer dan 83,000 heetolitezs Graan en Zand aangevoerd en verkocht. VetteVarken8,pK.G.f a Magere dito a 20 Biggen ben. 10 w.- 4a 7 Bokken en Geitena Kleine dito c a Ezels f a Boter, per 0.630 K.G. e 90a 9 Paarden bov.'tjaar f 25a 52 Veulens - a Koeijen - -a Vette Kalveren 6 Nuchtere dito 32 Schapen Lammeren - 7 a 12 - 16a 28 De enorme massa sneeuw die hier en in den omtrek is gevallen, maakt den aanvoer ter markt bijna onmogelijk. De kaasmarkt was gister avond eerst ten 10 ure afgeloopen. De hoeveelheid stapels staat niet in de gewone evenredigheid tot het aantal kilogrammen. De stapels waren zwaarder dan gewoonlijk. VEE- en BOTERMARKT. 23 Paarden 15 Kalveren 200 Schapen 19 Varkens f 45 a 130 6Ja 14* 15 a 30 15 a 23 Zeugen f a 90 Biggen j s 11* Bokken a 1780 k. Boter f l,S0al,40 p. K.G. Ondertrouwd JACOB KASSIES, Weduwnaar van B. Haremaker, en MARIA THERESIA DE BUISONJÉ. Den Helder, 17 December 1870. Kennisgeving aan Vrienden tn Bekenden. Heden overleed onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder PIETERNELLA ADRIAANSE, in den ouderdom van 56 j'aren. Helder, 23 December 1870. A. VERHOEVEN. C. KOPPENJAN. J. OOSTVEEN. C. KOPPENJAN. Op verzoek van de overledene zullen geene uiterlijk teekenen van rouw gedragen worden. Heden overleed ons jongste Kindje PAULUS, in den ouderdom van circa 11 maanden. Nieuwediep, 23 December 1870. S. KAAN. A. KAAN, geb. HEIJBLOK. Strekkende deze tot algemeens kennisgeving. Op ZOIDAO, MA VMI VU en DIAUSDAU, 25- 27 DECEMBER, zullen de PRIJZEN welke voor de leerlingen der Zondagschool bestemd zijn, worden TENTOONGESTELD in bet Gebouw op de Vischmarkt, van een tot zes uur. De Commissie voor Godsdienetig Onderwüe, J. H. KREMEP.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3