STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. den 19 Januarij e. k., door den heer Kits van Heijningen, nit Deventer; de tweede in Februarij door den heer P. H. Hugenholtz, uit Amsterdam; de derde in Maart, door den heer Ising, uit 's Gravenhage. Over de vierde leesbeurt wordt nog onderhandeld. De besturen der onderscheidene Zondagscholen alhier hebben zich weder beijverd om, ter gelegenheid van het Kersfeest, voor de leerlingen hunner inrigtingen voor gods dienstig onderwijs feestvreugde te bereiden, ook de directie der K. C. bewaarschool alhier bleef daarin niet achter. Met veel genoegen hebben we hier en daar, waar ons de toegang openstond, een kijkje genomen en met veel inge nomenheid bezigtigden we Setgeen als feestgeschenk werd tentoongesteld. Niet het minst trok onze aandacht hetgeen als feestgave voor behoeftige kinderen was bijeengebragt: eene rijke verzameling kleedingstukken zeker welkome geschenken in dit barre jaargetijde. Een talrijke schare van belangstellenden was gisteren avond in de Nieuwe kerk bijeen, waar toespraak en onderwijs werden afgewisseld door het gezang der leerlingen van de Zondagschool der Hervormde gemeente, onder begeleiding van orgelspel. De uitreiking der prijzen en platen aan de leerlingen dezer school zal op Zondag 8 Januarij a. s. plaats hebben. In het kerkgebouw der Hersteld Evangelisch Luthersche gemeente zal heden avond een kinderfeest gevierd worden. Het is zeker een verblijdend teeken des tijds, dat er zooveel gedaan wordt voor het godsdienstig onderwijs der jeugd, en dat men er tevens aan denkt om, nevens de gelegenheden tot ontspanning voor ouderen van jaren, ook voor de kinderen een feestuur te bereiden. Aan allen, die daaraan medewerken, komt een woord van welverdiende hulde toe. Met 1 Januarij 1871 treedt de gewijzigde postwet van 22 Julij 1870 in werking. Niet onbelangrijk achten wij het om onze lezers opmerkzaam te maken op de voor schriften, die met eerstgemeld tijdstip kracht van wet verkrijgen. De brieven zullen alsdan voor eiken afstand binnen het rijk, bij eene zwaarte van hoogstens 15 grammen, slechts 5 centen kosten, doch deze kosten moeten door den afzender door het opplakken van een frankeerzegel worden voldaan. Brieven, zwaarder dan 15 grammen, maar niet zwaarder dan 50 grammen, vorderen een port van niet meer dan tien cents. Deze bepaling gaat echter gepaard met eenigen dwang, want ingeval de brieven niet gefrankeerd worden, wordt het port met 5 cents verhoogd. Onder scheidene handelaren en houders van kantoren kondigen reeds aan, dat zij voortaan alle ongefrankeerde brieven zullen weigeren, en het publiek, dat tot nog toe meerendeels ongefrankeerde brieven verzond, zal zich voortaan naar die nieuwe bepaling moeten schikken. Het wete echter, dat eene algemeene frankeering in groote mate in haar be lang is, vooral ook door bespoedigde bezorging en vlugge behandeling aan de kantoren. Van wege de administratie wordt alles aangewend om het publiek in dezen te gerieven; haar uitnoodiging tot het aanbrengen van brievenbussen, zal, hopen wij, door velen worden opgevolgd. Van de overige nieuwe bepalingen stippen we nog aan, dat couranten van beneden 25 grammen zwaarte voor slechts een halve cent kunnen verzonden wordendat postwissels voortaan, tegen slechts 5 cents voor elke ƒ12,50, verkrijgbaar zijndat drukwerken niet meer dan 1 cent voor elke 20 grammen kostendat de staat de volle aangegevene waarde vergoedt voor een brief die verloren mogt gaan, tot een bedrag van 6000, tegen een regt van 5 cents voor elke f 50; dat hulpkantoren voortaan ook aange- de belangen der burgers in een vreemd land in acht nemen, en nu zoeken de diplomaten bezigheid, en veroorzaken soms daardoor oorlog. In weinige woorden heb ik de trekken aangegeven, en niet voorbijziende de groote zwarigheden daaraan verbonden, geloof ik, dat de fameuse voordeelen rijkelijk zullen opwegen tegen alle in spanning en moeite om dit tot stand te brengen. Als slechts eenige staten het initiatief namen en men de vorsten door een eed bij het aanvaarden der regering noodzaakte toe te treden en de edele vorsten zouden gaarne gehoor geven aan den wil des volks dan zoude de gedachte misschien spoedig ingang vinden. Elke oorlog is in staat den wensch in ons te versterken naar afschaffing, en als men op die wijze den oorlog onraadzaam maakt, dan heeft men een eersten stap gedaan om de afschaffing voor te bereiden. Als maar eens de gedachte levendig is geworden, dat de oorlog, het ^koste wat het wil, moet verdwijnen, dan zullen alle krachten zamen- werken om daartoe bij te dragen. Een woord als dat van den heer Zeeman („Mag de stelselmatige moord, dien men oorlog noemt, blijven bestaan?"), zoo vol warmte en innige verontwaardiging over het kwade, kan velen overtuigen en op ruime schaal nut doen. Moge het woord van Cousin meer en meer bij allen ingang vinden, dat gedenkwaardige woord„Europa bestaat uit één volk, hare verschillende landen vormen provinciën, en de gansohe mensch- heid is slechts ééne natie, die geregeerd moet worden dóór ééne wet, namelijk de wet der regtvaardigheid, die tevens de wet is der vrijheid". Hoe edel zou het wezen, als het overwinnend Duitschland, dat onze sympathie bezit en verdient niet alleen, maar dat ontegen zeggelijk eene plaats inneemt in de rij der volken, verheven en schoon, als dat ontwikkelde Duitschland een voorstel deed in dien geest, hoe zou het meer dan onze sympathie vorderen, hoe zou het ons eerbied inboezemen 1 Arm Europa! hoe lang blijven uwe oogen gesloten voor de misdaden van vorsten, voor de heillooze intrigues van volksleiders! Hoe lang zult gij gebukt gaan onder het juk van den militairen stand, die in plaats van rustbewaarders oorlogmakers vormt! Wanneer zal het licht over u opgaan en allen verlichten? Wanneer zal de betrekking van menschen onder elkander de hoogste zijn en den broedermoord ongeoorloofd maken? Wanneer zullen alle volken over de grenzen van stad en land elkander de hand geven en het lied des vredes aanheffen? Eerst dan als de sluimerende geest van humaniteit, van ware broederschap eens eindelijk zal ontwaken onder de waarachtige menschen, eerst dan zal de triumf van den Messias over satan worden bevochten, eerst dan als Europa zegt: tot hiertoe en niet verier. Wij bidden het den heer Zeeman na: „God van liefde! God van vrede! beziel Gij met uwen geest ons, uwe kinderen! opdat uw rijk kome op aarde! teekende stukken en brieven met aangegevene geldswaarde verzenden en ontvangen, mits die waarde niet te boven ga de som van ƒ100; en dat de postkantoren zich belasten met het innen van gelden op kwitantiën tegen 10 cents voor elke 10 en tot een bedrag van 150 toe. Eindelijk herinneren we aan het vroeger door ons medegedeelde betrekkelijk de invoering van briefkaarten. Deze bevatten op de eene zijde een plaats voor het adres, met het teeken der frankering, en aan den anderen kant bieden zij gelegenheid aan tot het ternederstellen van hetgeen men als bij open brief heeft te vermelden. Die kaarten zullen a 3 cents aan de postkantoren te verkrijgen zijn. Het verzenden van gedrukte naamkaartjes tegen 1 cents porto houdt alsdan echter op. De Almanak voor den Nederlandscken landman, voor 1871, bevat o. a, een duidelijk kaartje van ons land, waarop de landbouwstelsels en spoorwegen staan geteekend. Daarbij behooren eenige bladzijden tekst, om te herinneren aan de indeeling van den landbouw. Verder bevat het mengelwerk een stukje getiteld: „Winstderving uit onkunde.» Daarin worden als voorbeelden bijgebragt: liet belemmerende der tienden, de versnippering der landerijen, het droogleggen der akkers, het behandelen van den mest en de ziekten van het vee. Aan den heer W. Groot Lz. is eervol ontslag ver leend als lsten luit. bij de dd. schutterij te Edam. Beroepen te Hazerswoude ds. G. J. Hulsman, pred. te Broek op Langedijk. Men schrijft ons van West-Terschelling dd. 23 Nov.: „Gisteren avond hield de alhier gevestigde afdeeling van het Schoolverbond hare eerste algemeene vergadering met dames. Door eendragtige zamenwerking van Terschellings inge zetenen was het bestuur er in geslaagd eene niet onbe langrijke som gelds bijeen te krijgen, met het doel om daarvoor prijzen te koopen en die aan de leerlingen uit te reiken, die gedurende het afgeloopen jaar het getrouwst de school hadden bezocht. De avond van den 22sten was bestemd om een 40tal kinderen, die zich bijzonder hadden onderscheiden, in tegenwoordigheid hunner ouders en van de voornaamste ingezetenen, als belooning voor hun getrouw schoolbezoek, een keurig boekwerk aan te bieden. Na het houden eener boeijende lezing door den hoofd onderwijzer Wichers, werden de kinderen de zaal van het daarvoor expresselijk ingerigt logement „het Scheepje» binnengeleid en hieven zij, na behoorlijk te zijn geplaatst, eene toepasselijke feestcantate aan, die op alle aanwezigen werkelijk diepen indruk maakte. Hierop rigtte de president, de heer A'itena, het woord tot de vergadering en vervolgens tot de kleinen, spoorde de laatsten aan op den ingeslagen weg voort te gaan, en van de school, als kweekplaats van kennis en deugd, steeds een getrouw gebruik te maken. Daarop werden de prijzen op plegtige wijze uitgereikt en de kinderen op koek en chocolade onthaald, waarop allen innig voldaan en tevreden huiswaarts keerden. Na het vertrek der kinderen werd de vergadering nog vergast op eene keurige bijdrage van den reeds bejaarden, doch steeds met jeugdigen ijver bezielden hoofdonderwijzer Zwaai, die de ouders, met het oog op het hier ook nog al tamelijk sterk lieerschend schoolverzuim, menige harde les, doch ook menigen welmeenenden wenk gaf. Uit het steeds toenemend ledental, het getrouw bezoe ken der maandelijksche vergaderingen door personen uit de meest verschillende standen der maatschappij, en de resultaten van het huisbezoek door de leden, kan men veilig opmaken, dat het Schoolverbond, te Terschelling althans, tot de meest populaire instellingen behoort. De thans bij het leger wit linnen broekzakken zullen van dezelfde soort door zwarte vervangen worden. De ambachtsheerlijkheid van Noordscharwoude is den 19 dezer te Amsterdam in het openbaar verkocht voor 8000. S. R., C. B. en J. de B., allen te Zaandam, zijn ter zake van het wederregtelijk leunen tegen een raamkozijn van een woning aldaar, veroordeeld ieder in een geldboete van 1 en subs. ieder tot gevangenisstraf van 1 dag en in de kosten. In deze omstreken, zegt het Utr. Dbl., had onlangs het volgend opmerkelijk voorval plaatsIn zeker huisgezin, waar de dienstmaagd meer als lid van de familie, dan als dienstbode behandeld werd, gevoelde deze laatste zich onpasselijk en verzocht om naar een geneeskundig gesticht gebragt te worden, waarheen zij dan ook door een der leden van de familie geleid werd. Na eenige dagen ver pleegd te zijn, ontving de dienstmaagd van hare meesteres, die hierin tegen het verbod van haren man handelde, een bezoek; vooraf echter had de jufvrouw aan den geneesheer van het gesticht naar haren toestand vernomen eri hoorde alstoen, tot hare verbazing, dat hare bevalling zeer nabij was. Deze, hierover zeer verschrikt, onderhield hare vroege dienstmaagd ten strengste over haar schandelijk wangedrag; deze zeide echter zeer naïef, dat zij alleen met mijnheer omgang gehad had. Jl. Vrijdag overleed te Arnhem op 71jarigen leeftijd mr. Everhard Scheidius, ridder van den Nederl. Leeuw, Deken der orde van advocaten, auditeur militair, oud lid van den gemeenteraad, lid van verschillende commissien, enz. Dezer dagen overleed te Zwolle in den ouderdom van 78 jaar, de heer II. van Kessel, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, buitengewoon kamerheer van Z. H. den Paus, oud-deken en pastoor der parochie van „Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart» aldaar. Te Ambt-Vollenhoveu is reeds iemand schaatsen rijdend, door het ijs gevallen en verdronken, evenals zijn broeder die hem wilde redden. In Friesland zijn reeds onderscheidene hardrijderijen op schaatsen aangekondigd. Kapitale prijzen worden er uitgeloofd. Te Knijpe woont Tjitte de Vries, die zoo achteruit gaat, dat men vreest, dat hij zijn 106den verjaardag in Maart a. s. niet halen zal. Het Bataviaasch comité van het Roode Kruis maakt op nieuw 700 aan het hoofdbestuur te 's Hage over; hetgeen het bedrag der daar bijeengebragte gelden klimmen doet tot 32,000. Bovendien is door de commissie te Samaraug regtstreeks naar Nederland gezonden ruim ƒ8200. De stoomboot Celt is 18 Nov. jl. van de Tafelbaai te Plymouth aangekomen, medebrengende een groot aantal diamanten ter gezamenlijke waarde van 480,000. Uit de berigten blijkt, dat voortdurend groote hoeveelheden dia manten aan de Kaap worden gevonden. Een nieuwe strook lands was ontdekt, waar edele steenen aanwezig waren, en de reeds ontgonnen gronden waren niet uitgeput. Over eene uitgestrektheid van meer dan honderd mijlen wordt thans gegraven, en de plaats, waar de diamanten het eerst ontdekt zijn, telt thans 15,000 zielen. Een man zou twee steenen ter waarde van 4,800,000 hebben gevonden. Uit Natal wordt berigt, dat een gezelschap personen voor een waarde van 6 millioen gulden had verzameld, waaronder een uitstekend fraaije steen, wegende 105 karaten. Vele personen echter werken zonder eeuig goed gevolg, en hadden groote ontberingen te doorstaan. Eerste Hamer. Zitting van Zaturdag 24 December. De aan de orde gestelde ontwerpen van wet worden alle aangenomen. Bij de behandeling der spoorweg-begrooting wordt door den minister van Binnenlandsche Zaken de verzekering gegeven, dat de regering alle moeite in het werk stelt om de aan-' sluiting bij de Pruissische spoorbanen tot stand te brengen. Tweede Hamer. Zitting van Zaturdag 24 December. Aan de orde is de beraadslaging over Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1871 (Oorlog). Onderscheidene leden brengen hnlde aan het beleid en de kunde van den minister, die een zoo eervolle loopbaan achter zich heeft. Eenige sprekers betreuren het, dat de minister in den inhoud van het voorloopig verslag der Kamer reden heeft gevonden om zijne portefeuille neder te leggen. De minister betuigt zijn dank voor het gesprokene. De begrooting wordt met 62 tegen 2 stemmen aangenomen. Daarna komt aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van Hoofdstuk VIII der begrooting voor 1870 (Oorlog). Eenige leden komen op tegen de wijze waarop in de afgeloopen zomer de mobi lisatie van het leger is tot stand gebragt, en brengen bezwaren in het midden tegen het stelsel van verdediging. De minister verdedigt de genomen maatregelen en wijster op, dat, toen in Julij 11. het leger op voet van oorlog werd gebragt, het hoogst onzeker was of ons vaderland niet in den krijg zou worden betrokken. Het ontwerp wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Hoofdstuk IX (Koloniën) wordt, nadat de tijdelijke minister, de heer Brocx, eenige inlichtingen had gegeven betreffende den ter spraak gebragten afstand der Kust van Guinea en over de Preanger-kwestie, met algemeene stemmen aangenomenook het Xde Hoofdstuk (Onvoorziene Uit gaven) wordt met eenparige stemmen aangenomen. De wet op de Middelen wordt behandeld en aangenomen, nadat de Kamer op voorstel van den heer van der Linden had verworpen de voorgestelde leening om het tekort van 8 millioen te dekken. F r a n k r ij k. In het bijzijn van den minister van Openbare Werken Dorian, zijn den 9den December te Parijs proefnemingen gedaan met mitrailleuses van de verschillende bestaande stelsels. Naar verzekerd wordt, is het bij die gelegenheid overtuigend gebleken, dat de mitrailleuses van de firma Christophe en Montigny verrewg de beste zijn. Er is door het gouvernement der nationale defensie eene nieuwe bestel ling van tachtig dier vernielings-werktuigen gedaan, welke binnen het korst mogelijke tijdsbestek moeten worden afgeleverd. Dezer dagen is gewag gemaakt van de uitvinding te Parijs van eene nieuwe zeer ver dragende geschutsoort. Men verneemt nu, dat dit nieuwe kanon, waarvan uitvinder is een officier van een vrijwilligers-corps, Lalance geheeten, een groot ontplofbaar projectiel nagenoeg negen kilometers ver kau wegwerpen. De zamenstelling van het stuk is zeer eenvoudig en laat eene bijzonder snelle lading toe. Het is zoo ligt, dat het zelfs op een golvend terrein, door twee manschappen kan gedragen worden. Toen het model van dit nieuwe stuk aan de commissie tot onderzoek werd vertoond, riep de minister Dorian, welke tegenwoordig was, uit: „Dat is het ligte geschut der toekomst!" De kosten van aanmaak van elk stuk beloopen niet meer dan 1500 fr. Men heeft uit de berigten omtrent de krijgsverrigtingen die den 30sten November en den 2den December in de nabijheid van Parijs zijn voorgevallen, reeds vernomen, dat daarbij van geblindeerde oorlogswagens is gebruik gemaakt. Uit eene beschrijving, welke van die oorlogswerktuigen in de Parijsohe bladen voorkomt, blijkt, dat deze wagens bekleed of bedekt zijn met zware houten deelen of planken, welke beslagen zijn met ijzeren platen ter dikte van vijf of zes duim, en dat zij gewapend zijn met kulas-kanonnen van zwaar kaliber. Het geschut dier ambulante batterijen, welke in de bedoelde gevechten van groot nut zijn geweest, werd, even als dat der Parijsche forten, door zeelieden bediend.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2